ADVERTENTIÉN. Benoeming-en, enz. Oost-Indië, Ingetrokken: de detacheering van den luit. ter zee 1ste kl. van de Kon. Ned. Marine W. F. de Bruijn Kops bij het Marine-etabl. te Soerabaija, wordende hij ten gevolge van zijne bevordering eervol ontheven van de verdere vervulling der betrek king van equipagemeester aldaar. Tijdelijk gedetacheerdbij het Marine-etabl. te Soerabaija, de luit. ter zee 1ste kl. van de Kon. Ned. Marine A. J. baron van Geen, ten einde de betrekking van equipagemeester bij dat etablissement te vervullen. Benoemd: tot machinist bij het ijzeren droogdok te Onrust C. F. Stephanus, thans belast met de waarn. dier betrekking; tot onder-baas smid en ketelmaker bij het marine-etabliss. te Onrust J. Bos, thans belast met de waarneming dier betrekking. Frankrijk. Duitschlaod. Rnslani INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. „DEN DULK en VON OTERENDORP," heelen; en zoo nam hij dan eindelijk, maar tot zijn geluk nog niet te laat, zijn toevlugt tot Hendrik van Roonhuyse. Deze bond hem in een leuningstoel vast; teekende met inkt op zijn neus, hoeveel er aan elke zijde nog moest worden afgenomen; sneed daarop met een krom mesje de beide kanten af, en „scharificeerde" meteen 't been om de wond bloediger te maken. Toen doorboorde hij 't neusbeen niet een schoenmakers-els, en bragt door die opening een naald, drukte de gescheiden deelen zamen, hechtte ze met vier naalden en bewoelde de hechten. Nu kon de arme lijder 't niet langer uithouden, en viel onder 's Meesters handen flaauw; maar deze droeg hem uit zijn zaaltje naar de binnenplaats, en maakte hem met azijn weêr bij. Daarop verzekerde de Meester de hechtenbevochtigde de wonden met warme balsemolie, en legde 't verband. Twee dagen later nam hij er een hecht uit en den vierden dag weêr een, den zesden dag nam hij 't bovenste, en den achtsten dag ook het middelste hecht er uit, en bevond toen, „dat dese monstreuse en gekliefde neus volkomen aan malkanderen was genesen." „Niemand blijder dan Gijsbert Schoonhoven; maar hij paste wel op, dat hij nooit meer in een bierkroeg ruzie maakte, en vooral dat hij uit de handen der bekken snijders bleef." Tot hulponderwijzer te Driël is benoemd de heer P. Bloemink, van Heer-Hugowaard. Benoemd tot hulponderwijzer te Zaamslag (Zeeuwsch Vlaanderen) de heer J. de Jongh, hulponderwijzer alhier. De luit. ter zee 1ste kl. G. W. C. Voorduin wordt met den 15 Maart a. s. geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Bij besluit van den 19 Febr. 11. heeft de Koning goedgevonden tot belooning dergenen o. a. van de zeemagt in Neêrl.-Indië, die lick alsnog hebben onderscheiden gedurende het eerste tijdvak der espeditie in Deli (n. o. kust van Sumatra), loopende van 14 Mei tot 12 Julij 1872, 1. te benoemen tot ridder 4de klasse van de Militaire Willemsordeden off. van gez. 2de kl. J. C. D. Steendijk, en den luit. ter zee 2de kl. J. F. M. Langeen 2. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den luit. ter zee 2de kl. H. J. J. Kempe, den 2den stuurman D. Wesdijk, deu schiemansmaat D. Christiani, den constabel H. Brag- gaar en den machinist 2de kl. H. Schaap. Buitenland. Jl. Woensdag middag kon men te Parijs het comisch tragisch schouwspel zien, dat twee koetsiers, beide in hooge mate beschonken, naast elkander den boulevard Malesherbes opreden. Zij kregen twist met elkaar en manoeuvreerden zoo hevig met hunne zweepen op elkanders ruggen, dat de paarden op den hol gingen en de Olympische strijders in vliegenden vaart meevoerden. Dit wapengevecht duurde echter niet lang, want een der automedon's, wat te veel naar den eenen kant overhellende, om een slag van zijn tegenpartij te ontwijken, viel van zijn troon en brak een been. De ander w;erd naar het politie-bureau overgebragt. Het eiland Réunion, dat in de laatste tien jaren door zoovele rampen werd bezocht, is den 7 Januarij door een storm verwoest. Zoo hevig was de wind, dat zelfs in die gewesten niemand zich dergelijken storm herinnert. Alle openbare gebouwen der hoofdstad St. Denis zijn sterk beschadigd. Het regerings-hotel, het stadhuis, het lyceum, de openbare tuinen, de kathedraal en alle andere kerken, de scholen, het théatre, het paleis van justitie, de maga zijnen en de gevangenis moeten ten deele vernieuwd worden en eischen kostbare reparatiën. In St. Pierre ging het niet beter, ook daar zijn de openbare gebouwen verwoest. De bijzondere eigendommen hebben nog meer geleden. Duizenden kleine grondbezitters, handwerkslieden en landbouwers ver loren alles en zijn van dak beroofd. Op het land zijn onderscheidene woningen vernield en zeer vele personen verdronken, daar de storm met een watervloed gepaard ging; daardoor ging ook een groot deel van den oogst verloren. Vele suikerfabrieken zijn van hunne daken be roofd en tot op dé grondvesten gescheurd; ook is er veel vee onder de puinhoopen begravenbruggen en wegen zijn geheel onbruikbaar. De halve stad St. Paul liep onder water en de bewoners moesten op schepen worden gered. De zee heeft de meeste havens en ladingplaatsen vernield; de koopmansgoederen, in de pakhuizen geborgen, zijn ten deele - door het water bedorven. Van den rijksten grond bezitter tot den kleinsten landbouwer, niemand bleef ver schoond en men schat het verlies van de suiker-, koffij- en vanille-oogst voor 1873 op minstens 50 pCt. De Fransche regering heeft aan de Nationale Vergadering voorgesteld een millioen voor het geteisterde eiland, de hoofdkolonie der Franschen In den Indischen Oceaan, beschikbaar te stellen. 1'Imparcial meent, dat don Carlos sedert drie dagen in Spanje vertoeft. Engeland. Koningin Victoria heeft jl. Donderdag een bezoek aan Keizerin Eugénie gebragt. De Murillo-kwestie schijnt nog een kwestie van langen sdem te kunnen worden, ook om het proces, dat er uit zal ontstaan, maar bovendien is het nog niet zeker, dat het schip is vrijgelaten. Luidens de verklaring door den onder-secretaris van Staat, den heer En field, in het Lagerhuis afgelegd, is bij het gouvernement desbetreffende nog geen tijding ont vangen. In Engeland is dezer dagen een 96jarige paauw overleden. De stad Thorn in Oost-Pruissen heeft den 19 dezer den dag feestelijk herdacht, waarop 400 jaren geleden de sterrekundige Nikolaas Copernicus binnen hare muren geboren is. Verscheidene Duitsche universiteiten hebben dezer dagen mede dit jubilé gevierd en daar de Polen aanspraak maken op de eer Copernicus tot hunne lands lieden te mogen rekenen, werd vooral door hen zijne nage dachtenis geëerd. De twistvraag, of Copernicus een Pool dan wel een Duitscher is geweest, heeft tot zeer veel geschrijf aanleiding gegeven. Volgens het feestprogramma werd in de zaal van het raadhuis te Thorn, een redevoering uitge sproken, gevolgd door een maaltijd, 's Avonds was de geheele stad geïllumineerdlaat in den avond vereenigden zich inwoners en gasten op een bal ten raadhuize. Feest redenaar was professor Prowe. Behalve de vertegenwoor digers der hoogescholen van Eome en van Bologna, namen zeer vele geleerden deel aan de plegtige viering. Op de Warschauer spoorweg tusschen Petersburg en Gatschina is onlangs eene proef genomen met den remtoe- stel van den Beijersche ingenieur Heberlein, die bij uitstek goed voldaan moet hebben. Drie malen is de trein uit locomotief en tender met vijf wagens bestaande, tot staan gebragteens bij een snelheid van 35 werst en 10 seconden en eens bij eene snelheid van 50 werst op een punt, waar de weg sterk daalt, in 20 seconden, zonder dat de passagiers een bijzonder sterken schok gevoelden. Beide keeren werd de remtoestel door den machinist in werking gebragt. De derde keer deed dit de heer Heberlein zelf, in een coupé eerste klasse gezeten, waar een kruk tot dat einde was aangebragt, hetwelk slechts opgeheven behoefde te worden. Zulk een toestel, hetwelk de uitvinder ten zeerste aanbeveelt voor den wagen, waar de hoofdcon ducteur gezeten is, is reeds in den salonwagen van den Koning van Beijeren aangebragt. Amerika. Mevrouw de weduwe Wood, dochter van wijlen pre sident Taylor, heeft zich tot den heer Blaine, speaker van het Huis van Volksvertegenwoordigers, gewend, met ver zoek om eene kleine ondersteuning. Blaine verklaarde diensvolgens in het Huis, dat hij die missive niet zou voorlezen, maar dat er uit bleek, dat de bejaarde dochter van een overleden president in de grootste armoede ver keerde. De Vergadering stond haar daarop een jaargeld van 600 dollars toe, dat zij verklaarde in 1869 te zijn ingegaan, in welk jaar de heer Wood overleed. De Senaat heeft de zaak echter niet in eens goedgekeurd, maar naar eene commissie verwezen. Meer en meer nadert de omstreken van New-York en Boston de bekende cholorado aardappelkever. Men vreest dat, wanneer dit insekt eerst deze steden met hare havens bereikt heeft, zijne overbrenging naar Europa met de schepen helaas onvermijdelijk zal worden. Tegen koude zoowel als tegen hitte is deze kever bestand. Bij eene ongemeene vruchtbaarheid (het wijfje legt 700 k 1200 oranjegele eijeren en de pop komt in circa 6 dagen uit, als wanneer het meest zijn vernielingsarbeid begint) zijn de verwoestingen verschrikkelijk, daar onmiddelijk na het boven den grond komen der aardappelplant de kever er is, zonder dat men er tot dusverre iets tegen vermogt. Ook koolgewassen hebben van deze insecten veel te lijden. De kever staat, wat zijne grootte betreft, tusschen den Junij-kever en den meikever. Naar aanleiding van het ingezonden artikel van „een ooggetuige" over het ongeluk met de ijssehuit aan de huisvrouw van Jb. F. Kikkert te Texel overkomen, verklaart schrijver dezer regelen 1. Dat de daarin voorkomende opheldering en beschuldiging van onvoorzigtigheid al zeer flaauw is, en niets te maken heeft met de advertentie van dankbetuiging van gemelden Jb. F. Kikkert. 2. De Texelsche burgers per omroeper zijn uitgenoodigd om die liefhebberij bij te wonen, m. a. w. zich aan het gevaar van een ongeluk te bekomen, bloot te stellen. 3. Om nu op het feit zelve te komen, dat het zeer wenschelijk ware dat de autoriteiten van Texel het bezigen van een zoo ge vaarlijk artikel als een ijssehuit is, op de onbeduidende plassen van Texel eens voor altijd verboden. Gelieve deze weinige regelen voor mij te plaatsen, en de ver zekering aan te nemen, dat ik verder over deze ijsgeschiedenis zwijg. OOK BEN OOGGETUIGE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (Plaatsruimte betaald yTIt1 KïTT\I voornamelijk echter Longenlijders, gaan dik- j werf van de meening uit, dat slechts Medicijnen hen kunnen helpen. Dit is eene dwaling, slechts de natuur kan op den duur helpen. Men moet dezelve krachtig ondersteunen door doeltreffende middelen en de zieken die hopeloos op hun ziekbed liggen zullen spoedig van hunne kwalen bevrijd zijn. Het beste en krachtigste ondersteuningsmiddel der natuur is ontegenstrijdig de beroemde Wijnlikeur Honduro. De Depots zijn in het nommer van heden bekend gemaakt. Van 14 tot 21 Februarij 1873. ONDERTROUWD: J. A. Jilles, matroos bij de Marine en G. Berg, gedevorceerde echtgenoote van H. Kruisefikx. W. F. Schultz, matroos bij de Marine en A. Nauta, wonende te Enkhuizen. E. K. van den Heuvel, werktuigmaker en A. J. Verhorst. GEHUWD: J. Boon en N. Kramer. P. Smak en M. Snip. A. Rietvelt en J. C. Leewens. J. Hoek en J. Jongejan. W. Beneker en N. Bijl. W. F. van Cornewal en A. van Hoijdonck. ECHTSCHEIDINGEN1 BEVALLEN: W. M. Bruinvis, geb. More'e, (D). H. Ruijgh, geb. Dekema, (Z.). M. Biersteker, geb. Bakker, (D.). K. Rensmaag, geb. Griek, (Z.). A. Bood, geb. van Wijngaarden, (D.). A. Gomes, geb. Koning, (Z.). C. J. Filmer, geb. Marehand, (Z.). J. Fransen, geb. Kossen, (D.). G. J. Brouwer, geb. Kruger, (D.). C. L. Dehansez, (Z.). G. M. Mahieu, geb. Cornelisse, (Z.). E. M. van der Brugge, geb. Goudsblom, (Z.). V. Stijgers, geb. Zwart, (D.). A. W. Jansen, geb. Tieman, (Z.). J. Kunst, geb. Lastdrager, (D.). C. Noot, geb. Blom, (D.). W. F. Beltman, geb. Drager, (D.). OVERLEDEN: W. Pauli, bijna 10 maanden. W. A. F. Meur, 7 weken. J. Smit, 26 jaren. P. Kramer, 70 jaren. J. Gauw, 11 jaren en 10 maanden. G. Rotgans, 7 weken. E. Vergragt, circa 3 jaren. Levenloos aangegeven 2. Ambtshalve ingeschreven 5. Zeilklaarliggendeen vertrokkenSohepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 9 Nov. Noordbrabant. G.H.Ruhaak.Montevideov.Card. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 21 Febr. Emilia. M. Cafferina. ZurMühlen&Co.Bat.viaSuez. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). "C gs 3 t-t -o d <u vi f"} Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voehtigh. 1 procent. 1 Toestand ran de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 zoto. 0.7k. 770.81 f10.91 2.2 - 1.8 0.94 Vlak. 22 8 zwtw. 6.0„ 757.91 - 2.00 2.4 - 0.1 0.89 weingolv 22 12 zw. 7.0„ 756.36 - 3.55 4.0 - 0.2 0.86 Golvend Weersgesteldheid- 21 Febr. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 22 Febr. 8 u. Digtbewolkt, betr., winderig. 22 Febr. 12 u. Digtbewolkt, benev., winderig. Kaas. Aangevoerd 278 stapels, wegende 55653 kilogram. Kleine Hooi f 35,Commissie f 33,Middelbare f 36,Laagste prijs f 18,Kleine Gras f 36,50, Middelbare f 37, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer ruim 3200 hectol., waaronder 510 Tarwe, 220 Rogge, 550 Gerst, 1530 Haver en 270 Boonen. Reeds spoedig ontwaarde men in de verschillende graansoorten een levendige vraag, vooral betreft dit Gerst. Er is verkochtTarwe f 12, Rogge f 7,75, Gerst 60 kilo f 6,50, Chev. 68 kilo f 7,75, Haver 40 kilo f 3,50, 45 kilo f3,90, 52 kilo f4,90, Karweizaad f 18,50, Bruine Boonen f 12,50, Paardenboonen f 7,50. Bij het afdrukken hadden wij de opgave der Alkmaarsche veemarkt van heden nog niet ontvangen. LATEBE BEBIOTEIV. De rog, heden morgen door Enkhuizer en Urker visschers alhier aangebragt, heeft de prijs (bij afslag) van 90 en 95 cent per stuk opgebragt. Ondertrouwd: H. J. E. VAN DE WATERING, Oud—Officier van Administratie l«t« klasse bij de Nederlandsche Marine, en ALIDA KUIJPER, Weduwe van A. de VrieSj Voorburg, 14 Februarij 1873. Ondertrouwd: J O Hs. ROEM en TRIJNTJE DEKKER. Nieuwediep, 20 Februarij 1873. Bij acte van den 10 Februarij 1873 te ÊwBtP Helder verleden, is tusschen de ondergeteekenden, W3 MAARTEN DEN DULK, wonende te Helder, GIJSBERTUS DEN DULK, wonende te Scheveningen en GERHARD TOBIAS VON OTERENDORP, wonende te Helder, allen Vischhandelaren, aangegaan eene VE1VWOOTSCHAP tot uitoefening van den Vischhandel, zoowel binnen- als buitenlands, onder de firma: welke firma door elk der drie Vennooten zal mogen worden geteekend, doch niet anders dan tot zaken de Yennootschap regelregt betreffende en alzoo geenszins tot het opnemen van gelden, het aangaan van borgtogten of dergelijke verbindtenissenhet doen van handel of speculatie in zaken of goederen of het uitoefenen van bedrijven niet tot het doel dezer Vennootschap behoorende. De Vennootschap zal zijn gevestigd te Helder en is aan gegaan voor den tijd van tten jaren, te rekenen van af den eersten November 1872 tot den eersten November 1882, en zal diegeen der Vennooten, die dezelve wil doen ein digen, daarvan aan zijne Mede-vennooten een jaar vóór de expiratie schriftelijk moeten kennis geven; ingeval zulks niet is geschied, blijft de Vennootschap een jaar stilzwijgend voortbestaan. Helder, den 21 Februarij 1873. MAARTEN DEN DULK. GIJSBERTUS DEN DULK. GERHARD TOBIAS VON OTERENDORP,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3