Binnenland. eenigen met een reddend amendement, ter laatster uur van bevriende zijde voorgesteld? Ook voor de vrienden van het kabinet ook voor de liberalen partij is de zaak onaan genaam, staande voor de kans om, door de afstemming van een ontwerp, dat zij niet kan 'goedkeuren, een kabinet, dat uit haar midden voortgekomen is, te doen vallen. Ongelukkige twistappel, in den vorm der censuswet, in de Kamer geworpenDe ministers hebben een door de tegen partij gehandteerd wapen, door haar gebezigd om met een glimp van vrijgevigheid de menigte op hare hand te krijgen en dus met behulp van blinde en gevleide werktuigen het gezag te vermeesteren, aan hare handen willen ontwrin gen, niet bedenkende, dat het hen kwetsen zou, die zich van beter wapen behooren te bedienen, 't Kan staatkundig en verstandig zijn, goede denkbeelden van tegenstanders over te nemen, of zich te stellen aan het hoofd eener krachtige, al is 't met eigen inzichten strijdige beweging met het doel om die beweging te beheerschen, ten goede te leiden en de gevaarlijke stroom binnen zijne bedding te houden. Maar het kan niet gezegd worden, dat zoodanige beweging hier te lande iu het belang van belangrijke uit-' breiding van het kiesrecht bestaat. Slechts de conservatieve bladen en enkele ultra-liberalen dringen er op aan. Wel wordt door sommige arbeiders-vereenigingen en arbeiders couranten het algemeen stemrecht verlangd, maar de klasse van ingezetenen, welke door het ministeriëele voorstel met het stemrecht zou begiftigd worden, doet volstrekt niet blijken dat zij met dit geschenk is ingenomen. Zij bemoeit zich niet met de vraagstukken van algemeen belang; zij heeft geen lust zich te verdiepen in de staatkundige kwestiën van den dag. Neemt zij, ter verpoozing van de zorgen voor de affaire en het gezin, eene courant in handen, zij leest bij voorkeur de binnenlandsche nieuwtjes, de buitenlandsche aardigheden, en laat regelmatig de politieke beschouwingen, de verslagen der Kamerzittingen ongelezen. En die klasse zou ons kiezerspersoneel moeten versterken, over de geschikt heid der candidaten moeten oordeelen, nieuw bloed in de ziek genoemde Kamer moeten brengenZij zou de speelbal der partijen zijn, het aantal marionetten vermeerderen, die door behendige intriganten bewogen worden. Toch durft de Nieuwe AUcmaarsche Courant, een uit het Haagsche Dagblad geïnspireerd orgaan dat de Kennemers en West-Friezen voor het alleen-zaligmakend behoud zoekt te winnen, en door driestheid van taal en gebrek aan bewijsvoering toont hoe weinig eigen voordeel het bij die lieden veronderstelt, stout beweren: dat de „over- heersching" der bourgoisie moet ophouden; dat de kleine stadsburger en landbouwer moet worden opgenomen in het kiezerscorps, „omdat in hun kring de nationale overleve ringen van godsdienstige vrijheid en orde nog het meest zuiver worden bewaard," dat onder hen, die geen kiesbe voegdheid bezitten, zich telkens krachtiger teekenen open baren die duidelijk toonen, hoeveel prijs zij stellen op het verkrijgen van een recht, waarvan de meerderheid, die 't bezit, maar al te weinig gebruik maakt, dat daar waar de census het laagste is, doorgaans bij verkiezingen de meeste belangstelling betoond wordt; dat de „stembusgeschiedenis sedert de invoering der kieswet op elke bladzijde verkondigt, dat men nog lager moet dalen in den boezem der maat schappij, om dien belangeloozen ijver voor en toewijding aan de nationale zaak te vinden, die tot getrouwheid in het vervullen van den kiesplicht leidt;" en dat „de gezeten burgerij zoozeer in de kunst van geldverdienen verdiept is, dat zij zelfs den luttelen tijd niet over heeft voor een tocht naar 't raadhuis, om haar waardeering voor eene der verschillende richtingen, waarin de regeerkunst zich beweegt, te vertolken." Wij konden het niet van§ons vei'krijgen, onze lezers dit staaltje van apodictische redeneering van een orgaan, dat in ons district invloed zoekt te verwerven, te onthouden; het gerustelijk aan ieder overlatende om de daarin voorko mende onwaarheid te beseffen en de bedoeling van den schrijver op verdienden prijs te stellen. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Maart. In do Nationale Vergadering te Versailles zijn in de laatste dagen weder belangrijke discussiën gevoerd. De heer Gambetta heeft eene rede uitgesproken, waarin hij de meening uitte, dat' de republiek door het algemeen stemregt moest gevestigd worden. Het werk der Commissie van Dertig noemde hij een middel om van den eenen dag op den anderen te blijven leven; tegenover deze kunstgrepen verlangde hij de ontbinding der Nationale Vergadering, een verlangen, waarin hij meende, dat de natie aan zijne zijde staat. Hij spoorde zijne medeleden aan om het bastaard- werk der Commissie te verwerpen. „Wanneer men ons komt voorstellen," zoo eindigde hij zijne rede, „om oligar chische wapenen tegen de democratie te smeden, dan zeggen wij: neen." De hertog de Broglie verklaarde, dat er geene botsing tusschen de regering en de Commissie heeft plaats gehad. Laatstgenoemde had zich de eischen van het oogenblik niet ontveinsd en daarnaar hare voorstellen berekend. Aan de hagchelijke kansen van het algemeen stemregt wilde men de natie niet overleveren. Getrouw aan de zaak der republiek, zeide hij, wilde hij zich niet aansluiten aan de republiek in den engen zin des woords. Een der volgende sprekers, de generaal du Temple, moest wegens de ernstige verwijten die hij tot den president, den heer Thiers, rigtte, tot de orde geroepen worden. De berigten uit Spanje luiden niet ongunstig. De Nati onale Vergadering zet rustig en zonder incident de discus siën over het wetsontwerp tot afschaffing der slavernij op Porto Rico voort. In de provinciën iieerscht rust. De nationale troepen en de vrijwilligers strijden met goed gevolg tegen de Carlistische benden. Bij de kennisneming van deze berigten dient echter in het oog te worden gehouden, dat zij een officiëlen oorsprong hebben en dat de werkelijke toestand wel wat ongunstiger is, als de berigten luiden. Uit Londen wordt berigt, dat de Iersche bisschoppen een adres gezonden hebben aan de Iersche leden van het Parlement tegen de wet op het hooger onderwijs in Ierland. In het Huis der Gemeenten is in de jongste dagen aan de orde de begrooting voor Oorlog, waarop door den heer William Fowler een amendement is voorgesteld, strekkende om het staande leger 'met 10,000 man te verminderen. Zijns inziens is er niets, waardoor eene sterkere krijgsmagt kan worden noodzakelijk gekeurd. De meeste sprekers schaarden zich aan de zijde van den voorsteller van het amendement en meenden dat men gerust tot den toestand van 1870 kon terugkeeren. Ten voordeele van de wed. Rijper en hare zeven kinderen zal de burgerkring Harmonie eerstdaags eene tooneel- voorstelling geven. Teregt wordt de bekende liefdadigheid onzer plaatsgenooten tot ondersteuning van dit doel ingeroepen. Door de firma den Duik en von Oterendorp, visch- handelaars alhier, zullen naar de tentoonstelling van zaken, uitsluitend de visscherij betreffende, welke den ÜOsten dezer te Berlijn zal geopend worden, o. a. worden ingezonden de nieuwste modellen vischsloep (de Watergeus), Urker vischschuit en Maas-logger, Urker- en Scheveninger visschers- costumes, een beug, verschillende soorten van netten, een model vischkaar en diverse soorten ingemaakte visch. Men verneemt, dat op dit oogenblik een nieuwe indeeling van het leger een punt van bewerking bij het departement van oorlog uitmaakt. Volgens deze zouden er bestaan 3 divisien, ieder van 3 brigades, benevens 2 reserve brigades; iedere brigade zou 4 bataillons infanterie met de noodige artillerie en kavalerie bevattende reserve-brigades ieder 5 bataillons, zoodat het gezamenlijk aantal bataillons 46 zou bedragen. (H.bl.) Te Bergen op Zoom overleed dezer dagen de heer A. C. van Well Groeneveld, in leven gepensioneerd majoor der infanterie. Te Utrecht generaal majoor J. H. Lexau Rijstenborgh en de heer mr. J. F. W. van Nes, oud vice- president van den Raad van Ned.-Indië. Aangenomen het beroep naar Delft door ds. G. J. van der Flier, te Heemstede. Aan ds. J. Kapteyn, te Oosterend op Texel, is toezegging van beroep gedaan naar de Herv. gemeente te Hindelopen. Naar wij vernemen zijn de lijken van de twee knechts, in de vorige week met den mosselschipper Drijver veron gelukt, heden te Texel aangespoeld. De gemeenteraad van Callantsoog heeft den onder wijzer der openbare school eene gratificatie van honderd gulden geschonken. Naar men verneemt zal in de gemeente Callantsoog eene nieuwe school met onderwijzerswoning worden gebouwd, ter vervanging van de bestaande, en wel in een ander deel der gemeente, om daardoor het schoolbezoek van de meeste kinderen gemakkelijker te maken. Men zegt, dat reeds-in-het gehucht Abbestede de grond voor het nieuwe gebouw is opgemeten. Ontegenzeggelijk komt den raad dier gemeente alle lof toe voor de behartiging der belangen van den onderwijzer en van het onderwijs. 't Ware te wenschen, dat sommige rijke en aanzienlijke gemeenten in dit opzigt eens een voorbeeld namen aan het nederige Callantsoog! Daar toch doet men, wat men kan. De heer Conrad heeft voor de benoeming tot direc teur-generaal van de publieke werken te Amsterdam bedankt. De ingenieurs, uitgemaakt hebbende de commissie, aan welke is opgedragen geweest het ontwerpen van een plan tot reiniging en reinhouding der wateren en van den bodem van Amsterdam, ook met het oog op de afdamming van het IJ en wier rapport onlangs is ingekomen, hebben aan burgemeester en wethouders hun declaratiën van honorarium, reis- en verblijfkosten en voorschotten in gediend, ten bedrage van f 21,396.86. De voorloopige kosten bedroegen daarenboven reeds f 4,264.16. (D.) Omtrent het Japansche gezantschap, schrijft de Ned. Ind.: Wat is het doel der' komst? Men vergete het niet. Japan bleef sedert eenige jaren de schuldenaar van de helft der schadevergoeding van drie millioen dollars na den slag bij Simonoseki door de vier verbondene mogendheden aan dat rijk opgelegd. Men vergete het niet. Japan werd tengevolge van dien oorlog genoodzaakt zijne havens en markten sneller en breeder voor de toestrooming van vreem delingen te openen, dan het welligt ooit had vermoed of bedoeld. Daargelaten, wat voor Japan het wenschelijkst zij, is dit een uitgemaakte zaakNederland heeft ook hier weder de kastanjes uit het vuur gehaald, en een aantal Nederlandsche belangen en Nederlandsche firma's hebben daarvan reeds de pijnlijke gevolgen ondervonden. Zal Nederland nu nog zoo dwaas wezen om voor eenige kwasi— concessiën, die, in vergelijking tot zijn eerstgeboorteregt, weinig en in opzigt tot de handelsbelangen niet van een enkel groot ligchaam, maar tot onze algemeene belangen geen bijzondere waarde hebben, af te zien, van zijn wettig aandeel aan de nog verschuldigde anderhalf millioen dollars? De heer Storm van 's Gravesande heeft er de regering in der tijd ernstig genoeg voor gewaarschuwd. Wij doen het nogmaals bij deze. Er ligt nog altijd een aan den Koning uitgebragt rapport van een staatscommissie, belast met het onderzoek of en in hoeverre Nederlandsche kooplieden in en handelende op Japan aanspraak hadden om uit de Simonoseki-indemnity de door hen geleden en bewezen schade vergoed te krijgen. Die commissie heeft de billijkheid der vergoeding, althans voor eenige dier reclamanten, erkend. Daaraan is tot heden geen regt wedervaren! Dat mag Japansch wezen, Nederlandsch is het niet." Er zijn te 's Hage 17 ontwerpen ingekomen voor een gedenkteeken ter eere van de Citadel-verdedigers. Volgens het D. v. Z. H. zullen de zoogenaamde Caroussels of draaimolens op de aanstaande kermis te 's Hage niet meer worden toegelaten. In Mei a. s. zal te 's Gravenhage op het terrein van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap eene tentoonstelling van honden plaats hebben. Het stoomschip Rotterdam, kapt. Hus, vertrok jl, Zaturdag van Rotterdam naar New-York, met lading et 265 landverhuizers. Mén meldt uit Puttershoek, dd. 3 Maart aan de N. R. C.: In den afgeloopen nacht had alhier een treurij geval plaats. Eenige jongelingen hadden gisteren avoni een herberg bezocht, en toen deze, als altijd op den behoor lijken tijd, volgens de gemeente-verordening gesloten werd, begaven zij zich naar het naburige Maasdam, alwaar zij bij een tapper nog een flesch jenever wisten magtig te worden, Onder het huiswaarts keeren kregen zij twist, waarvan 't gevolg was, dat een hunner een zijner makkers meteen mes een steek in den onderbuik toebragt, tengevolge waarvan deze binnen een kwartier een lijk was. De ijverige nacht- wacht was spoedig op de plaats tegenwoordig, doch niet tijdig genoeg om den treurigen dood te verhinderen. De burgemeester van het gebeurde onderrigt, stelde alles dadelijk in het werk om een geregtelijk onderzoek te doen plaats hebben. Een uur later was dan ook de kantonregter van 's Gravendeel hier, om onderzoek te doen. De vermoedelijke dader is heden ochtend ten 9 ure gevankelijk naar Dordrecht gebragt. Jp Vrijdag is het öjarige kind van H. te Bennik al spelende in den Rijn geraakt en verdronken. Van de negen-en-twintig kinderen, die dezen man geboren werden, zijn er nog slechts vijf in leven. Op de gisteren te Utrecht gehouden vastenavond paardenmarkt waren 614 paarden aangebragt; de handel was voor het binnenland goed in werkpaarden, voor het buitenland voor paarden van weelde bijzonder levendig; er werden nooit gekende prijzen besteed. (U. D.) Tusschen Hasselt en Zwartsluis had een voerman met zijn rijtuig een ongeluk; 't paard werd afgespannen, De dame en heer, die in 't rijtuig zaten, weigerden echter het te verlaten; de voerman was toen genoodzaakt het rijtuig met de beide jonge menschen naar Zwartsluis te trekken. Men begrijpt, dat hij aankomst aldaar evenzeer een kreet van verbazing over de buitengewone kracht des voermans als van verontwaardiging over de houding van de beide passagiers opging. (U. D.) Te Hindeloopen zal een groote, op het oud-Hinloo- pensch gekleede pop naar de Weener tentoonstelling worden gezonden. Berigten van Batavia, dd. 23 Jan., luiden o. a.: De epidemische koorts, van welke in vorige overzigten spraak was, heerscht thans in meerdere of mindere mate over geheel Java. De mailboot Koning der Nederlanden heeft, wegens het stormachtig weder der laatste dagen, zijne passagiers en zijne pakketten eerst tweemaal vier-en-twintig uren na aankomst aan wal kunnen brengen. Invloed van de werktuigen op de algemeene welvaart. Volgens eene opgaaf van den heer Mayher in zijn werk: London labor and London poor, pag. 349, oefenen de werktuigen, tegenwoordig in Groot-Brittannië bestaande, zamen eene kracht, gelijk staande met de kracht van 600,000,000 menschen. En nu lette men wel, dat hier, onder het woord werktuigen, niet begrepen worden de gereedschappen in het algemeen, maar alleen die meer zamengestelde machineriën, welke eerst in de tegenwoordige eeuw werden uitgevonden. Degeheele bevolking van Groot-Brittannië bedraagt tegen woordig ruim 32 millioen zielen. Wordt nu de kracht, welke de machines volgens bovenstaande schatting uitoefenen, gelijkelijk over de geheele bevolking verdeeld, dan ziet men dat aan elk inwoner, man, vrouw en kind, eene kracht is toebedeeld, overeenkomende met de kracht van 20 slaven, die zonder toezigt, zonder aansporing en zonder iets van den kostbaren tijd te verkwisten, den geheelen dag ten nutte van hunnen meester werkzaam zijn. En wat het loon betreft, eenige scheppen steenkool, ziedaar alles wat zij ontvangen. Goedkooper slaven hebben nimmer bestaan. Zouden die werktuigen wel zoo verderfelijk zijn als sommigen beweren(Populair wetenschappelijke blaadjes. - Te Brussel trekt tegenwoordig in de kunstwereld de aandacht eene dame uit Franeker, met name mej. A. Kui pers, bekroonde zangeres bij het Koninklijk conservatorium in België. In een Engelsch blad leest men de volgende verma kelijke huwelijks-annoncé: No. 1178. -^u'Een dame van aanzienlijke familie, weduwe van een lid van het Huis der Gemeenten, dien zij nooit zal ophouden te betreuren, maar die zich van haar vermogen ziet beroofd door het staken der betalingen van het Huis Overend en Co., wenscht zich te vereenigen met een gentleman, voldoende gefortuneerd om haar in staat te stellen volgens haar vroegeren rang te leven, maar te gelijkertijd delicaat genoeg om niet meer van haar te eischen dan zusterlijke genegenheid en daarmel overeenkomstige handelingen. Iu Bemin Socor, Marocco, ligt een plaatsje dat jaarlijks het eigenaardig schouwspel eener vrouwenmarkt oplevert. De meisjes verkoopen zich zelf, doch gaan daarbij zoo te werk, dat het zoo min mogelijk den schijn van menschen- handel heeft. Zoo prachtig mogelijk uitgedoscht, begeven zij zich naar de markt om daar een door haar zelf geweven stuk stof te verkoopen. De mannen die een vrouw zoeken gaan op de markt op en neder, bezigtigen schijnbaar het weefsel, maar gewoonlijk betreft de onderzoekende blik de verkoopster. Bevalt zij den zoekende, dan vraagt hij wat het stuk kost en zij noemt de som, die zij als koopprijs verlangt. De bepaling der som hangt geheel af van den indruk, dien de kooper op de schoone maakt. Naarmate hij haar bevalt is de eisch hoog of laag. Wil zij hem in het geheel niet hebben, dan eischt zij zooveel, dat de kooper

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2