DD. ARTILLERIE-SCHUTTERIJ. Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Dnitscbland. Spanje. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. Afloop der Verpachting, Marine-Haven Mieuwediep. ADVüRTENTIËN. Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. afgeschrikt wordt. Komt de koop tot stand dan gaan beide partijen naar de ouders van het meisje van wier toestemming het tot stand komenfvan het huwelijk geheel afhangt. Volg' de toestemming, dan wordt het huwelijks-contract onmid- delijk door den openbaren schrijver opgemaakt, door de partijen geteekend, en de aldus gekochte vertrekt met haren man naar zijne woning. De zoodanig gekochte vrouw blijft geen handelsartikel. Hoe den kooper soms de koop berouwe, hij mag haar niet weder verkoopen en de koopsom wordt altijd op de vrouw als weduwengoed vastgezet. De off. van adm. 2de kl. J. P. Faubel, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 24 Febr. jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-act. gesteld. Oost-Indië. Ontslageneervol, wegens ziekte, uit zijn be trekking, de 1ste stuurm. bij de gouv.-marine B. Krol. Belast: met de waarn. der betrekking van 2den gezagv. aan boord van het lichtschip in de Lucipara-passage H. J. Krijt, 2de stuurm. in het vaste korps dek- en onderoff. der Kon. Ned. marine. Tweede Kamer. In de Memorie van Toelichting over het ontwerp van wet tot goedkeuring van sommige bepalingen van het traotaat op 13 Jan. 11. tusschen Nederland en België gesloten, wordt gezegd, dat deze be palingen duidelijk en eenvoudig zijn en dat de bevordering der vriendschappelijke betrekkingen door oplossing van geschilpunten, sedert geruimen tijd aanhangig, het doel is geweest, hetwelk beide regeringen daarbij voornamelijk hebben voor oogen gehad. België stelde groot belang in het tot stand komen eener spoorweg-ver binding tusschen Antwerpen en Gladbach. De pogingen om ver gunning te verkrijgen tot aanleg van een gedeelte van dien weg, over Nederlandsch grondgebied loopende, reeds sedert 1844 aan gewend, bleven steeds vruchteloos. Ten aanzien van de aansluiting aan het Duitsche spoorwegnet zal nader overleg plaats hebben. Eerstdaags komt de zaak van den communist Paradis, beschuldigd van pasteitjes van menschenvleesch gemaakt en gegeten te hebben, in behandeling. Uit Numea (Nieuw Caledonië) wordt dd. 9 Dec het volgende gemeld ,;De veroordeelden tot eenvoudige deportatie bewonen kleine hutten, van takkenbossen gebouwd door de canakken (inboorlingen) en galeiboeven. Iedere hut wordt door tien personen bewoond. De hitte is tropisch, hoewel het nu nog geen zomer is. Het is moeijelijk levensbehoeften te bekomen vaak is er gebrek aan brood; men behelpt zich dan met beschuit. De vreemde kooplieden „snijden" de gedeporteerden. Een boek papier kost fr. 1,25een mes van 30 centimes wordt voor fr. 2 verkochttwee pennen voor 30 centimes een pakje tabak van 50 centimes voor fr. 3; een naald voor 15 centimes en een klosje garen voor 70 centimes. Sommige inlandsche hoofden hebben vriendschap met de veroordeelden aangeknoopt; zij komen vaak met hen dejeune ren en brengen dan vruchten en groenten mede. Koning Samuel gaat op de Europesche wjjze gekleed; hij is de eenige die hier een jagtgeweer mag hebbenhet Fransche Gouvernement geeft hem jaarlijks (in ruil voor hetgeen hem ontnomen is) 150 balen rijst. Mouret en Jourde zijn voor eenige dagen per Guerrière hier aangekomen. Zijn aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan tweegevechten tusschen vrouwen nieè zeldzaam, de eman cipatie was in Europa tot heden nog niet zooverre gevorderd. Thans echter zijn de bewoners van den boulevard de Courcelles te Parijs getuigen geweest van zulk een tooneel. Marie Jugiano en Marguerite Guilleman hadden een vurige liefde voor een en denzelfden man opgevat en kwamen overeen de zaak met het mes te beslechten. Vrijdag namiddag ten twee uur ving het duel voor het huis No. 48 aan. Figaro geeft er al deze bijzonderheden bij op, omdat men anders inderdaad aan een bloot verzinsel denken zou. De strijd werd met zoo veel hevigheid en snelheid gevoerd, dat beiden elkander reeds verscheidene en allergevaarlijkste wonden hadden toegebragt eer men ze scheiden kon. Loopen de mannen-duels meestal met schampschoten en onbeduidende schrammen af, dit eerste vrouwen-duel, dat volgens over eenkomst met den dood van een van beiden eindigen moest, zal vermoedelijk aan alle twee het leven kosten. Een Correspondent uit Lissabon meldt aan Daily News o. a. het volgende betreffende de laatste Koningin van Spanje: Maria Victoria, die eerzucbtiger is dan haar gemaal en volstrekt niet Garibaldiaansch in hare politiek, zou, als zij had moeten beslissen, fortuin en leven gewaagd hebben om de doornenkroon voor zich te behouden. De arme vrouw heeft van hare jeugd af altijd gehoopt eenmaal Koningin te zijn. Naar de Army and Navy Gazette mededeelt, is aan t Britsche ministerie van koloniën de tijding ontvangen, dat er aan de westkust van Afrika ernstige onlusten uitge broken zijn. De Ashanstijnen zouden met een groote strijd- fflagt in de Britsche bezittingen gevallen zijn, zoodat 't escader van den commodore Commerell versterking zou behoeven. De Lloyd heeft een telegram uit Cadix ontvangen, inhoudende dat zeven personen van de bemanning der Murillo °p vrije voeten gesteld zijn, maar dat de gezagvoerder en ieoverige equipage nog in hechtenis blij ven. Het comité, hetwelk ach gevormd heeft om de belangen van de geredde opvarenden der Nortfleet te behartigen, heeft van lord Enfield de mededeeling ontvangen, dat den Britschen gezant te Madrid de verzekering gegeven was, dat de Spaansche regering geene moeite zou sparen om ten opzigte der aanvaring achter de waarheid te komen en om, indien noodig, straf op te leggen. Een opligterij op groote schaal, door Amerikanen ge pleegd, is te Londen ontdekt. Er zijn nl. valsche wissels in omloop gebragt, naar men zegt tot een bedrag van 200,000 p. st. De wissels zijn door de bank van Engeland gedisconteerd. De politie doet alle pogingen om de misda digers te ontdekken. Een der schuldigen is gearresteerd. -De steenkolen, Dean-Forest Coal genaamd, zijn 5pCt. opgeslagen, hetgeen 125 pCt. rijzing is op den hoogsten prijs in het laatst van 1872. Óok te Bolton is de prijs hooger, doch te Londen zijn de prijzen 4 sh. per ton lager. Het schip Chacabuco is in het kanaal van St. George in botsing gekomen met de stoomboot Torch. Beide schepen zijn gezonken. Het eerstgenoemde heeft bij deze ramp 24 man verloren. Bij besluit van 9 Jan. jl. heeft de Keizer bepaald, dat de namen van die officieren en manschappen, welke met het vaandel van hun bataillon in de handen gedurende den jongsten veldtogt gesneuveld zijn, op een aan den vaandelstok te bevestigen zilveren ring gegraveerd zullen worden. Zatur- dag jl. is met groote plegtigheid door het fusillier-bataillon van het te Berlijn in garnizoen liggende 2de regiment der garde aan dat besluit gevolg gegeven. Op den ring staat te lezen„Met dit vaandel in de hand stierf den 18 Aug. 1870 den heldendood de sergeant Gursch.' Deze onder officier was reeds in 1866 vaandeldrager van hetjgenoemde bataillon en had zich toen ook zeer onderscheiden. Zijne weduwe en kinderen, voor welke reeds vroeger in ruime mate geaorgd was, ontvingen dezen dag eene buitengewone bijdrage uit het ondersteuningsfonds van het regiment. De Berlijnsche Post doet opmerken, dat het bedoelde keizerlijke besluit niets nieuws heeft ingevoerd, en dat ver scheidene "vaandels bij het Pruissische leger reeds uit vroegere veldtogten dergelijke ringen dragen. Als eene bijzonderheid verdient nog vermelding, dat het 52ste linieregiment regt op zoodanige onderscheiding heeft voor de drie vaandels zijner drie bataillons, welke in den slag bij Mars-la-Tour door 7, 5 en 6 vaandeldragers, welke allen dood of gekwetst op het slagveld zijn blijven liggen, aan de spits der bataillons gedragen zijn, Uit Muhlhausen meldt men, dat te Huningue, door de bekende inrigting voor kunstmatige vischteelt, in de week eindigende den 21 Febrnarij 250,000 kleine zalmen in den Rijn zijn gebragt. De zaak is weder uitstekend gelukt en eerlang zullen weder eene gelijke hoeveelheid in de rivier worden gelaten. Daar van de 100 zalmeijeren 99 onvruchtbaar blijven of verslonden worden door andere visschen, en een' zalm gemiddeld slechts 8 a 10,000 eijeren bevat, die dus hoogstens 100 zalmen opleveren, staat de hoeveelheid, die nu in den Rijn is gebragt, gelijk met het voortbrengsels van 2400 zalmen. Dit is reeds een belangrijk cijfer, maar er komt nog bij, dat de zalmen 6 1 3 weken oud zijn en dus het gevaarlijkste tijdperk voor hen voorbij is. Het is nu te wenschen, zegt de berigtgever, dat de Hollanders van hunne zijde maatregelen nemen om de vermenigvuldiging der zalmen te bevestigen door het visschen met netten te verbieden. De zalm, die zijne vollen wasdom eerst in zee erlangt, is genoodzaakt elk jaar tegen den stroom op te zwemmen om zijn kuit te schieten. Daaruit volgt dat zij, die aan den mond eener rivier wonen, tegen hun eigen belang handelen, wanneer zij al de zalmen be letten om hun togt voort te zetten, want in dat geval brengen de zalmen niet voort. En nu laat de berigtgever volgen, dat wij al het mogelijke doen om het geslacht der zalmen te verwoesten, daar wij onze netten niet door menschen laten trekken, maar door stoommachines! Als nu en dan het hooge water deze vangst niet belette, zou men thans de zalmen niet meer vinden dan in de museums van natuurlijke historie I Onder de redenen, die Koning Amadeus hebben bewogen Spanje te verlaten, behoort, gelijk hij te Lissabon openlijk aan de voornaamste staatslieden heeft verklaard, ook de volgende: De huwelijksgift van zijne vrouw Maria Victoria werd geschat op jaarlijks een millioen francs. Daarbij kwam later nog het versterf harer moeder, de Prinses Della Cisterna. Nu was de civiele lijst in Spanje, ook al ware die geregeld uitbetaald, verre van voldoende voor het Spaansche hof, en bovendien werd in het vermogen der Koningin een groote bres gemaakt door Carlistische en andere intriganten, die tot zekeren prijs hunne ondersteuning toezegden, terwijl naar het schijnt, ook de expeditie in de bergen voor een groot deel uit 's Konings beurs werden bestreden. Het togtje naar de Baskische provinciën had hem ook vrij wat geld gekost De Koning zag dus in, dat eenige jaren langer te Madrid te blijven, zijn vermogen geheel zoude doen verdwijnen, daar hij niet het talent had van Dona Isabella, Dona Christina en den hertog de Montpensier, om niettegenstaande de vele uitgaven, Spanje met schitterend fortuin te verlaten. Daarbij kwam, dat het vorstelijk echtpaar zijn leven niet zeker was. Nooit verlieten de Koning en de Koningin 't paleis, zonder de kinderen als voor het laatst te omheizen. Het graauw werd tegen hen opgeruid, zoowel door de geestelijkheid als de agenten van verschillende pretendenten, en de knecht van Marfori of de dwerg van Christina werd door den adel met grooter achting bejegend dan Amadeus. Van 1 tot 28 Februavij 1873. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Jacob Baken en Maartje Prins, wonende te Bar- singerhorn. GEBORENTrijntje, dochter van Cornelis Veeter en Maartje Groot. Cornelis, zoon van Arie Wiering en Klaasje Verver. Pieter Jacobus, zoon van Aarjen Koger en Elisabeth Maria van Buuren. OVERLEDENTrijntje Veeter, 1 dag. jl. Donderdag door den Ontvanger der Registratie en Domeinen Jhr. WlCHERS alhier gehouden: Perceel 1 aan J. v. d. Oord, landman te Anna Paulawna, voor f 85. 2 aan P. Blankman, landman te Helder, voor f48. 3 aan R. Delver, landman te Helder, voor f 36. 4 aan P. Vader, land man te Helder, voor f50. 5 aan S. Biersteker, landman te Helder, voor f 73. 6 aan P. Selderbeek, landman te Helder, voor f 42. 7 aan R. Delver, landman te Helder, voor f 15. 8 aan J. Stammers, landman te Anna Paulowna, voor f 152. 9 aan IJ. Buik, landman te Helder, voor f 403. 10 aan P. Vader, landman te Helder, voor f231. 11 aan J. Lanser, landman te Anna Paulowna, voor f 253. 12 nan dezelfde, voor f 231. 13 aan R. Delver, landman te Helder, voor f 201. 14 aan P. A. E. Thijssen, voer man te Helder, voor f 125. 15 aan J. Buis, koopman te Zijpe, voor f 152. 16 en 17 aan J. Dil Dz., visscher te Zaandam, voor f 254. Alle perceelen zijn onder voorbehoud van nadere goedkeuring gegund. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). e Cw S Uren. Windr-igting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 zzw. 0.3k. 749.47 -10.22 6.4 f 0.4 0.97 Vlak. 3 12 zzw. 5„ 762.31 t 2.31 7.2 f 2.1 0.76 Slecht. 4 8 ztw. 1.2„ 753.60 - 6.55 5.0 f 2.9 1.00 Vlak. 4 12 zwtw. 1 n 754.03 - 6,12 6.0 f 0.9 1.00 n Weersgesteldheid- 2 Maart 12 u. Dikke natte mist, stil, mooi. 3 Maart 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 4 Maart 8 u. Dikke natte mist. 4 Maart 12 u. Dikke natte mist. Zeilklaar liggende en vertrokkenSohepen Groote Vaart- Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 2 Febr. Prins v. Oranje. B.W.Fabritius. Batavia via Suez. 23 3 Maart. Aurora. PI. Visser. Singapore v. Cardiff 24 3 Sliedrecht. L.M.Willemse. 28 Java Packel. C. A. Trappen. Tjilatjap. 1 Maart. HooiteWiohger. J. Klasen. Genua. 3 JanPieterz.Koen. P. Ouwehand. Batavia. Passagiers aan boord van de mailboot Prins van Oranje: 1ste kl.: de hh. Winter en echtg.Berghuis, eohtg., 2 kind. en ini. bediende; J. L. Cluijsenaar. echtg., 3 kind. en inl. bediendemevr. Delcourt en 2 kinderen; de heer W. M. de Jongh, de heer Mauve, echtg. en kind; mevr. Hoogerwaard geb. Tissot en kind; de heer Kater en 4 kinderen; 2 jongeh. de Neve; mej. van Gessel en de Helder; mevr. Vermeer; de hh. A. M. Bleekrode, B. Bresier, (M. Logeman, A. W. Segboer en M. B. Rost v. Tonningen, off. van het detachement), H. J. H. Diedericksz, K. Broes van Dort, H. J. Potter, Jansen, C. J. Lagaay, G. H. Slot, van der Meulen, G. Pino, de jongeh. Tissot, de hh. T. C. Gobée, J. C. Coeland, der Kinderen, C. Kalff, M. H. de Kanter, L. F. H. Tuckerman, S. T. G. van Óverveldt, J. R. Graat en echtg., L. D. Langenberg en echtg., mej. J. S. M. Sluijter, de hli. A. de Leef, Herkenrath, Hamming, Denie, M. L. Cannegieter, Bleijenberg, Hustinx. 2de klassemevr. de wed. Leduc en zoon, mevr. Verlinden en 2 kinderen; de hh. A. van de Ven, eehtg. en 3 kinderen; H. A. van Maanen, W. L. Dijkman, W. Lotz, R. Rogholt, 6 onderofficieren en 119 militairen. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 1 Maart. Wentworth. J. R. Robbens. v. Vliet Co. Charleston. 2 R. B. Gove. E. W. Harkness. New-Orleans. 3 i, Richard. L. Nicolai. ZurMühlen&Co. Cette. 3 Antje. H.A.Oldenburger. 3 AdrianaJohanna. W, Bakker Hz. Suriname. ?303000e Vijf-en-twintigj arige Echtvereeniging van P. P. KONING en D. VLAMING. Anna Paulowna, 3 Maart 1873. Uit naam hunner dankbare Kinderen. l Bevallen van een Zoon P. KAAN, geb. KAAN. Anna Paulowna, 1 Maart 1873. Bevallen van eene Dochter T. LOF, geliefde Echtgenoot van K. DE VRIES. Nieuwediep, 1 Maart 1873. Algemeene kennisgeving. VOLKSVOORDRACHT op Vrijdag 7 Klaart e. fe., des avonds ten 8 ure, in het lokaal Tivoli. Sprekers de Heeren: B. H. POLAK, J. D. NIEU WEN- HUIS en C. DE GROOT. Tot slot: Opvoering van een BLIJSPEL door HH. Onderofficieren der Infanterie. Personen beneden 16 jaren worden niet toegelaten. Kaartjes, a 5 Cents, worden afgegeven aan 't lokaal op den avond der voordracht, niet eerder dan ten 7 ure. Rooken wordt niet toegestaan. INSPECTIE Zondag 9 Klaart a. s., des namiddags 1 uur, in het fort ERFPRINS. Ingeval van slecht weder zal de wimpel tijdig worden ingehaald en zal de Inspectie den volgenden Zondag worden gehouden op hetzelfde uur en dezelfde plaats. De fung. Kommandant, C. D. ZUR MUHLEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3