1873. N°. 30. Zondag 9 Maart. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE m MEIWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per wartaal1.30. ti franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letterfe of vignetten worden naar plaatsruimtéb rekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Oost-lndiê: via Triest 18Maart 'savonds 6 u. 25 m. Marseille\2> Maart 's avonds 6 u. 25 m. ,ni/ Brindisi 20Maart 's avonds 6u. 25 m. Curagao en Suriname, 16 Maart 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 13Maart, 's morg. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Maart. Terwijl de jeugdige Spaansche republiek alsnog zeer weinig blijken vertoont, dat zij rust en orde weet te verze keren, geeft het naburige gemeenebest Frankrijk een aange namer beeld te aanschouwen door den overwegenden invloed, dien de oude heer Thiers door zijn redenaars-talent weet uit te oefenen. Kon Spanje in deze dagen uit zijn midden een staatsman aanwijzen, zóó opregt vaderlandslievend, zóó bekwaam en voorzigtig, zóó menschkundig handelend, het jou voorzeker eene betere toekomst te gemoet gaan, dan thans te voorzien is. De redevoering van den heer Thiers tot het geven van inlichtingen nopens de zienswijze der regering nam de geheele zitting der Nationale Vergadering vanjl. Dingsdag in. Hij begon met de moeijelijke positie der regering te ichetsen, te midden van den heftigen strijd der partijen in de Nationale Vergadering, bij welke zoo weinig politieke verdraagzaamheid- te vinden was, en verdedigde haar tegen het verwijt van dubbelzinnigheid, omdat zij tusschen de partijen trachtte door té" zeilen. Hij had bij het aanvaarden van het bestuur de republiek als wettigen en feitelijken vorm der regering gevonden en was verpligt van dien vorm niet af te wijken, doch zijn pligt bragt evenzeer mede zich tegen de uiterste partijen fe verzetten en de orde der maatschappij en de binnenlandsche rust vóór alles te handhaven. Het zoogenaamde verdrag van Bordeaux had dan ook geene andere beteekenis dan deze: dat de president der republiek den door hem gevonden regerings vorm zou handhaven en geene onderhandsche pogingen tot deszelfs verandering doen, noch de verschillende pretendenten paar de kroon in de hand werken zou. Wanneer dan het i weder uit zijnen val verheven en van zijne verliezen hersteld zou zijn, eerst dan zou er sprake zijn van de vraag, welken regeringsvorm Frankrijk voor het vervolg behoorde te bezitten. Daarop overgaande tot eene vergelijking van den toe stand waarin Frankrijk voor eenige maanden verkeerde en dien, waarbij hij de regering aanvaardde, deed de heer Thiers opmerken dat het land herleefd was, dat nijverheid Adèle Spitzeder. {Slot.) Nog weinige dagen voor haar val merkte men op, dat zij zich uit de kaarten de toekomst liet voorspellen. Zij rookte daarbij en seleen zeer tevreden over de voorspelling. Eindelijk ging de kaartlegster met een vergenoegd gezicht heen. De onnoozele had niets bemerkt van den duisteren geest, diè het huis reeds omgaf. Voor het- laatst vertoonde 'Adèle zich aan de nieuwsgierigen op illerheiligendag, toen zij in zwart fluweel gekleed naar het oude kerkhof reed en bij den ingang daarvan een krans koekt. Zij droeg .dien, door een verschrikkelijk gedrang omgeven, zelf naar let graf van haar vader, dat zij met een nieuw, prachtig en smaak vol gedenkteeken had laten versieren. Yoor dat monument legde zij den krans neder, sprenkelde er wijwater over en bleef er langen tijd stil biddende. Zij was dus nog zulk een slechte tooneelspeelster niet! Een groot aantal vrouwen weenden, verstandige mannen kouden het op dat oogenblik nauwelijks wagen een opmerking te «alten, en toch zeide, zooals ik van een ooggetuige vernomen heb, een oude liederlijke vent, die de jenever wel niet veroorloofd zal lebben eenig kapitaal in haar bank te beleggen«Wat wil zij dan tochP Daar binnen komt ze toch niet!" Hoe was alles bij dit graf vepeenigd; schurkerij, huichelarij, domheid en leugenachtige alles overtreffende bedelaars brutaliteit! Arme Josef Spitzeder! gij hadt hetere tranen verdiend, al werden die dan ook maar voor een houten huis in plaats van voor een prachtig gedenkteeken vergoten! De 12de November van het vorige jaar was een sombere dag; ver de eerste maal kon men duidelijk merken dat het winter was. Motregen met sneeuwvlokken vermengd sloeg tegen de vensters, laakte de straten smerig en veroorzaakte dat het verblijf buiten's luis alles behalve aangenaam was. Dat is echter het rechte weêr 'oor een daad, zooals ik nu beschrijven ga en waarvoor men geen Vorm, helder en aangenaam weêr kan gebruiken. Ongeveer om 4 'ie des namiddags slenterde een groot man, die zijn hoed diep in 1' oogen gedrukt had, door de Schönfeldstrasse. Het was de koninklijke commissaris van politie Ries, iemand, die zich voor de •ponbare veiligheid zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Het is duidelijk, hij er slechts naar gezien heeft, hoe het met de zaak in den /Wilhelm Teil" gaat en of het huis daartegenover nog op dezelfde pat» staat. Gerustgesteld, verdween hij in den Engelschen aanleg. h>rt daarna wordt een zijdeur van het ministerie van Oorlog SPOpend en er komt een compagnie soldaten die, zonderling genoeg en handel weder tot bloei waren gekomen, dat de verwarde financiën tot hare vroegere vastheid waren teruggekeerd, dat de militaire reorganisatie bijna gelieél was tot stand gebragt. Bij de heropening van de zitting der Nationale Vergaderiüg in November des vorigen j'aars had liij dus, strikt genomen, ingevolge het verdrag van Bordeaux kunnen voorstellen over te1 gaan tot de vestiging van dén definitiveu regeringsvorm. Hij had dit echter niet gedaan, omdat de wedergeboorte des lands in zijne oogen nog niet volmaakt zou zijn zoo lang een gedeelte van het grondgebied nog door vreemde troepen bezet was, en daarom had hij fezegd: bepalen wij ons tot het aanbrengen van die Ver- eteringen in de inrigting van ons bestuur, waardoor db regering beter in staat zal worden gesteld hare roeping te vervullen. Zijne boodschap maakte dus geenerlei inbreuk op het verdrag van Bordeaux. Zij onthield zich mede van vooruit loopen op de toekomst maar betoogde de nood zakelijkheid dat er eenige bepalingen gemaakt en instel lingen geschapen wierden, welke de regering in staat zouden stellen onder den provisionelen republikeinschen regerings vorm hare taak naar behooren te vervullen. Had de president zich bij zijne boodschap bediend van de woorden welke aan dë regterzijde zooveel aanstoot hadden gegeven: «houden wij ons niet bezig met het proclameren der repu bliek, maar laat ons haar goede instellingen geven," dan was het niet de definitive vestiging geweest weike hij daarmede bedoelde, maar hij1 had daarmede alleen willen te kennen geven, dat het nu geen tijd was van omvangrijke constitutionele debatten, maar tijd van werkzaamheid tot verzekering van de orde en rust in den staat. De regering achtte het namelijk, met het oog op de voortdurende be zetting van een deel des lands, nog niet geraden om de groote vraag, hoe Frankrijk geregeerd zou worden, aan de orde te stellenzij meende dat daarvoor het oogenblik eerst komen zou wanneer de ontruiming van het grondgebied afgeloopen zou zijnintusschen verlangde zij de noodige instellingen om naar behooren te kunnen regeren. De president verklaarde verder dat hij, eerlijk het ver drag van Bordeaux toepassende, nooit vergat dat hij president was van de republiek, den eenigen regerings vorm welken hij in dit tijdperk van overgang mogelijk achtte; hij deed een beroep op de politieke verdraagzaam heid en eensgezindheid der afgevaardigden en verzocht hen bij het stemmen over de artikelen van het wetsontwerp, waarmede hij zich geheelverklaarde te vereenigen, wel te willen beseffen dat het hier niet gold de vraag: republiek of monarchie, maar te overwegen dat elk verstandig en gematigd besluit der Nationale Vergadering het oogenblik der geheele ontruiming van het grondgebied zou be spoedigen. niemand naar binnen had tien gaan, daaruit te voorschijnde soldaten verdeelen zich link's en-rechts en sluiten de «Schönfeldstrasse" van alle kanten af. Staan geblevene voorbijgangers worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk te verwijderen en de vroolijke bierknijp verstomt eensklaps.. De portier van het hotel Spitzeder weet spoedig zijn tegenwoordigheid van geest te herkrijgen, maar als nit den grond opgekomen staan er verscheidene gend'armes op zijn post en laten hei» niet binnen. Intusschen opent de keten van soldaten aan het einde der straat zich voor een oogenblik om plaats te maken voor eenige koetsen, die allen voor het huis van Adèle Spitzeder stilhouden. De directeur van policie met zijne assessoren en commissarissen, een rechter van instructie met de noodige griffiers, de procuratiehouder van het huis Riemenschtfiied als zaakkundige wat het houden der boeken betreft en verder een groot aantal gensd'armes stijgen uit, ofschoon het geheel veel overeenkomst had met een. huwelijkstreiu. Zonder twijfel is op dit oogenblik de een of ander getrouwe de trappen opgesneld om aan de meesteres het ongeval te melden, dat haar dreigde. Deze moest dadelijk weten, dat haar uur geslagen had, en de grootheid van haar misdaad en de hoogte van haren onmiddelijk voor de deur staanden val bedenkende, had het lieht kunnen gebeuren dat zij evenals verscheidene jaren geleden een zwendelaareter, die men de «Snyderprinses" noemde haar ongeluk door een teug gift in te nemen, wilde voorkomen. Dit vreesde men dan ook. Maar neen, tot niet geringe geruststelling van den directeur van policie kwam zij dezen vroolijk en bedaard te gemoet efi ontving op dezelfde wijze de commissie, die de boeken en het vermogen der bank moesten onderzoeken. De geheele bevolking der inrichting, stalbedienden, keukenmeiden, meiden, boodschaploopers, betaalmeesters, kashouders, opzichters, allen werden in hechtenis genomen, terwijl een ultramontaanse!) advocaat uit Augsburg, die de zaak van Adèle Spitzeder verdedigd had, zich juist bij tijds uit de voeten gemaakt had. In de slaapkamer, waar jufvrouw Adèle met hare jufvrouw van gezelschap en intime vriendin Rosa Chinger, twee naast elkander staande prachtige ledikanten had, vond men ongeveer één millioen aan effecten, die, toen ze uitgezocht waren, de beide legersteden volkomen bedekten. Baargeld en bankpapier werd uit alle hoefcen 'en gaten bijeengehaald, waaronder 1000 fl. papier in een haard liggende, die echter waarschijnlijk niet verbrand zouden zijn, maar aan een vertrouwde zouden gegeven worden, om ze buiten's huis te krijgen. Het ameublement was mooi, maar niet weelderig, slechts in de De redevoering van den heer Thiers werd met grooten bijval op de meeste banken der Vergadering aangehoord. Nadat hij gesproken had werd de beraadslaging gesloten en de aanhef van het wetsontwerp met 470 tegen 197 stemmen aangenomen. Behalve de Bonapartisten, stemden de afge vaardigden der Union Républicaine en eenige leden van het linker centrum tegen. De mailboot Prins Hendrik is den 6 dezer van Point de Galle naar hier vertrokken. De winter-uitspanningen spoeden op de nadering van het voorjaar naar 't einde. Eergisteren avond bragt Liefde tot Kunst reeds haar afscheid aan den winter met de opvoering der stukken: Uit het leven en Wie is vader? gisteren avond werden de volksvoordragten alhier 'besloten. Spreker was de heer B. H. Polak, die als op aanschouwelijke wijze voorstelde het leven van den ambachtsman en zijne vrouw, een proza zonder eenige of degelijke poezijdaarna de volksvermaken aan een ernstige c'ritiek onderwierp, de tègenwoordige wijze van kermisviering afkeurde, tot ver betering van 't volksvermaak aanspoorde en als voorbeelden ter navolging wees op de nationale feesten van November 1863 en 1 April 1872. Bijdragen werden geleverd door de heeren J. D. Nienwenhuis, C. de Groot en J. C. J. Graat. De titels huniiër voordragten waren: 1. De helden dood van Meinier Claessens, fragment uit de Hollandsche Natie van Helmers; 2. De kerkgang, van H. Tollens Czn. èn 3. Moedér, door J. J. Benninck Janssonius. Ten slotte werd opgevoerd liet blijspel: De loteling, door heeren onderofficieren der infanterie, die zich andermaal in dezen Winter daartoe ter beschikking stelden der commissie én als altijd door hun hoogst verdienstelijk spel den ruim&ten bijval van liet talrijk publiek wisten te verwerven. De verschillende werkzaamheden werden afgewisseld dóór muziekuitvoeringen. Sedert korten tijd zijn binnenlandsche postwissels ingevoerd van een nieuw model, dat het in doelmatigheid nog verre wint van het vroegere. Er Werd wel Oens de opmerking gemaakt, dat afzenders van postwissels óp den wissel vermelden, waarvoor het montant als betaling strekte terwijl toch adressant geen blijvend voordeel van die'ver melding kon hebben, omdat de wissel, na ontvangst van het bedrag, aan het postkantoor verbleef. Thans bevindt zich aari de nieuw model wissels een strook, die door den geadresseerde er van gescheiden en behouden kari worden, en Waarop door den afzender kari ingevuld worden, dat de betaling betreft: zijnen brief vandes adressants brief van.....; of des adressant rekening vanzoodat voortaan de laatste bijv. in de gelegenheid zal zijn, den wisselstrook, met smaak ingerichte ridderzaal was een grootere opschik merk baar. Ook was er geen gebrek aan pianino's en andere instrumenten; in het bijzonder trok een groote en kostbare speeldoos de opmer- zaamheid tot zich. Het moet dikwijls gebeuren, dat er onder de meubelen van groote bedriegers en bankroetiers zich zulke dingen bevinden. Zou dit obk zijn zielkundigen grond hebben en zouden deze werktuigen misschien ook in staat zijn verstand en geweten voor het oogenblik tot zwijgen te brengen Een snaren- of fluitspel, waarin de mensch zijn eigen leven uitdrukt, zou misschien een tegenovergesteld gevolg teweeg brengen. In de gangen en kantoren was ook geen gebrek aan treffende inscriptiën en spreuken, bijv.: «Doe recht en vrees niemand," onderteekend: A. Spitzeder. De galerij van schilderijen, waarover de omgekochte dagbladen zulk een groote beweging hebben gemaakt, is de vermelding niet waard. Intusschen was het middernacht geworden en had de zaakkundige verklaard, dat de boeken onder zocht moesten worden, wat ten gevolge zou hebben, dat het gerecht zich de zaak zou moeten aantrekken. Het in hechtenis genomen personeel werd nu losgelaten en haastig ijlde de geheele troep de trappen af en den tempel uit. Toen men daarop Adèle aankondigde dat zij in hechtenis genomen werd, zonk zij doodsbleek in haren stoel neder. Hare bewering dat zij niet wel was en niet konde volgen, was de oorzaak dat de geneesheer Dr. Franck gehaald werd, die echter verklaarde, dat zij na een korte rust vervoerbaar zou zijn. Niemand stond langer aan hare zijde behalve de trouwe Rosa. Deze, een aardig meisje, was, maar zonder goed gevolg, op het volkstooneel opgetreden; haar beschermster wilde met geweld een kunstenares van den eersten rang van haar maken en zij liet den leeraar van mejufvrouw Ziegler, den hoftooneelspeler Christen, fabelachtige sommen bieden als hij haar onderwijs wilde geven, iets, wat de rechtmatige trots van dezen kunstenaar natuurlijk van de hand wees. Zoo moest Rosa, in plaats van overwinningen op het tooneel te behalen, zich met hare betrekking bij Adèle vergenoegen. Het is echter de vermelding waardig, dat zij in het ongeluk niet van haar week, maar verzocht haar te mogen vergezellen. Men stond haar dit toe. Des nachts om één ure verliet Adèle Spitzeder met hare vriendin de plaats, waar zij schijnbaar door alle goederen van het geluk overstelpt, twee jaren lang een heerlijk leven geleid had. In een koudeu sneeuwstorm bestegen zij, door een com missaris van politie begeleid, niet hare bekoorlijke caleche, maar een gerechtelijken fiacre, waarop reeds een dienaar had plaats

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1