STATEX-fiOKIlAAL. Benoeming-en, enz. Buitenland. België. Frankrijk. door voldoende teekening op den rug, te doen dienen voor kwitantie. De commissie, belast met het onderzoek der ingekomen plannen voor een gedenkteeken ter eere van Prinses Hendrik, heeft bekend gemaakt, dat zij niet een daarvan kan aanbe velen. Daar nu zoovele deskundigen aan de mededinging hebben deelgenomen, acht de Luxemb. Zeitung het niet raadzaam, een tweede concours uit te schrijven; zij oppert het denkbeeld om de gelden te besteden voor de eene of andere stichting en daaraan dennaam der overledene Prinses te geven. Ds. J. Kraijenbelt te Alkmaar komt voor op het drietal te Vlaardingen. Toezegging van beroep naar Oost- en Westblokker is aangenomen door ds. J. van den Bergh, pred. te Heemskerk. Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Amsterdam ds. J. H. Donner, pred. te Leiden. Tengevolge van de voorschriften van de Israëlitische godsdienst, heeft dezer dagen te Haarlem een zeldzame begrafenis plaats gehad. Het betrof namelijk de ter aarde bestelling van een been van een Israëliet, dat geamputeerd was geworden. Het zeker ongewone geval zal nu plaats vinden, dat het ligchaam van een mensch in twee deelen begraven wordt. Gisteren is het Japansch gezantschap van 's Hage naar Berlijn vertrokken. Men leest in het D. v. Zh. Wij hebben een kijkje genomen in de teeken-academie, waar de modellen zijn ten toon gesteld van het monument, dat de Nederlandsche natie zich voorstelt op het graf der helden van Antwerpen's citadel op te rigten. Waarlijk, de commissie heeft niet te klagen, dat haar roepstem geen weerklank heeft gevonden. Niet minder dan 17 ontwerpen werden haar ter beoordeeling toegezonden, en die taak zal haar eigenaardige moeijelijkheden medebrengen, daar vele modellen van geniale opvatting en oorspronkelijke gedachte getuigen. In de meeste ontwerpen speelt de Nederlandsche leeuw, hetzij gewond, stervende of wakende, een hoofdrol. Het vormt het hoofddenkbeeld van drie modellen, eenvoudige socles, die door den leeuw in staande of liggende houding gedekt worden. Vooral op het model, gemerkt K. is de leeuwenkop en de geheele houding van den koning der woestijn vol karakter en uitdrukking. Ook de leeuw, gemerkt W. is uitmuntend gemodelleerd. Niet minder verdienstelijk, vooral om zijn eigenaardige attributen, is een ander model, tot motto dragende: Point de héros sans combat. Boven een zuil staat een verdediger des vaderlands, in Komeinsch costuum, met opgeheven zwaard, terwijl de leeuw hem ter zijde staat. Een eenvoudige naald, met het opschrift ,/Een naald verheft zinnebeeldig den geest boven het stof," trekt vervolgens onze aandacht en daarnevens staat Batavia, erg gehavend op de reis, maar toch in zoover herkenbaar, dat het denkbeeld van den kunstenaar niet verborgen blijft: twee vrouwenfiguren langs de treden van een breeden socle de een staande en wijzende op de in 't marmer geschreven namen der helden, waaraan de liggende vrouw met haar stift de woorden toevoegt„Nederland aan de gesneuvelden op den citadel te Antwerpen. Zij stierven allen voor het vaderland. 1832." Nog breeder en kolossaler is het monumentale grafteeken, gemerkt Citadel, dat door een stervenden leeuw wordt gedekt. Vervolgens treedt in de rij het model Piet Hein, een zuil zich verheffende uit Antwerpen's citadel, terwijl aan een van de zijden een vrouwenfiguur den Nederland- schen leeuw kroont. Een allerbevalligste groep vormt het onder het motto: Pro patria et rege ingezonden plan. Een bekwame hand heeft hier vorm en leven gegeven aan een heerlijk sclioone gedachte: de engel des vredes bloemen strooijende op de lijken der voor 't vaderland gesneuvelde helden. Met den kloek gebouwden leeuw schrijdt zij voort tussc.hen de plooijen van het dundoek, dat de borsten der braven bedekt. Een zuil uitloopende in een breed voetstuk, aan welks genomen, maar niet een dienaar van de bedriegster, maar een van de justitie. In de nieuwe gevangenis in de Badstrasse werden de nieuw aangekomenen drie goed verwarmde kamers aangewezen. Vier dagen na deze gevangenneming waren reeds 2,800,000 florijnen aan wissels alleen uit de stad München en omstreken in geleverd. En hoeveel wordt uit schaamte, pessimisme en andere oorzaken verzwegen 1 En dan nog in de provinciën 1 Het geld, dat Adèle Spitzeder door het geven van woekerwinsten tot zich heeft weten te lokken, zal ongehoorde sommen bedragen. Ook in de stille huishouding van Rosa drong de nieuwsgierige politie door om juweelen van aanmerkelijke waarde, geschenken of andere zaken, die haar door Adèle gegeven of toevertrouwd waren, in beslag te nemen. Sedert dien tijd haasten vele menschen zich de geschenken, die zij van de heldin dezer geschiedenis ontvangen hebben, in handen van het gerecht te stellen. Verder is Adèle, nadat hare zaak crimineel geworden is, van haar gezellin gescheiden en in een minder aangename kamer gezet. Het ouderzoek zal een van de uitgebreidste, ingewikkeldste en interessantsche processen worden, die ooit voor een Duitsche rechtbank hebben plaats gehad De redacteur van de tegenwoordige „Neueste Nach richt en," mijnheer N. Vecchioni, die reeds voor jaar en dag het publiek en de handhavers der wet waarschuwde, welke waarschuwing hem van den kant der spitsboeven-vereeniging van een loopjongen zelfs slagen deed oploopen, heeft zijn ambt als dagblad-directeur getrouw vervuld en zich bij het volk daardoor verdienstelijk gemaakt. Zoo die bende nog een paar jaar had voortgewoekerd, zou die pest het geheele land hebben aangestoken en waarschijnlijk in de overige deefen van Duitschland navolging hebben gevonden. In het Handelsblad van den 24 Januarij 11. las ik een bericht, waarin gemeld werd, dat er bij het proces van Adèle Spitzeder een incident had plaats gevonden. Er waren namelijk in haar huis soldaten op wacht gesteld, zeker om te zorgen, dat niemand van hare vertrouwden het huis zou binnen komen om geld of papier, dat er nog licht verborgen kon zijn, weg te nemen. Deze soldaten nu zoo meldde het bericht zouden om vuur aan te maken zich van papieren hebben bediend, die zij van geen waarde achtten, ofschoon het schuldbekentenissen geweest moeten zijn tot een zeer aanzienlijk bedrag. Welken invloed dit op den verderen loop van hét proces zal hebben, is natuurlijk zonder nadere bekendheid daar mede, niet te zeggen. lioeken twee leeuwenbusten, die moed en trouw op twee schilden dragen, wordt gedekt door een geharnaste vrouw, in de linkerhand de Nederlandsche vlag, in de uitgestrekte regter een krans houdende. Daarnevens staan twee ontwerpen, die wel wat te veel het kenmerk van eenvoud dragen, te meer in 't oog loopend, omdat zij geflankeerd worden door conceptiën, die waarlijk niet misdeeld zijn van levende en doode attributen. Dit neemt niet weg, dat de compositie zeer gelukkig mag genoemd worden. Eenvoudig doch treffend van waar heid is de treurende stedemaagd, die op ginds voetstuk zich verheft. Pro patria modelleerde een uitmuntend schoon beeldje, Bellona voorstellende, dat het zwaard in de schede steekt; het voetstuk, dat haar draagt, is aan zijn bovenrand omringd door de bustes van Seelig, Chassé, Koopman en van der Wyck, terwijl het verder in breede lijnen uitloopt en op een der .zijden het opschrift draagtAan de nagedachtenis der Nederlandsche militairen, die bij de verdediging van den citadel van Antwerpen, in 1832, het leven lieten." Eindelijk om zijn schoone architectonische lijnen zeker niet het minst de aandacht waard een eenvoudig grafmonument, met het motto van den inzender: "Binnen deze veste sneuvelden onze dapperen." Moge het der commissie gegeven zijn in dezen edelen wedstrijd een wijze en onpartijdige uitspraak te doen. De heer Vte Terheijden gaf voor eenige dagen een partijtje. Toen de gasten uitgenoodigd waren, zich naar de groote zaal te begeven en zich aan tafel gezet hadden, duurde het niet lang of de gastvrouw werd onpas selijk. Hetzelfde had plaats met drie der gasten en den gastheer. De een na den ander verloorhet bewustzijn. Éindelijk ontdekte kapitein II. de oorzaak. In den kagchel was geen pijp aangebragt, omdat er tot nogtoe niet gestookt was. Ter verwarming voor dien avond was er gevonkte houtskool ingelegd, waardoor doodende gassen zich in de zaal verspreidden. Gelukkig is er niemand bij omgekomen; alleen viel het souper tamelijk in duigen. Op den jl. Dingsdag te Deventer gehouden veemarkt was' de aanvoer aanzienlijk (ruim 100 koeijen,) de handel bijzonder geanimeerd en de omzet dientengevolge vrij groot. Dragtige koeijen golden van f 225 tot 255, melkoeijen, van f 230 tot 260; guste koeijen, van f155 tot 175; pinken, van f 100 tot 155. De longziekte onder het rundvee blijft in Wijmbrit- seradeel (Friesland), naar gemeld wordt, nog steeds hare offers kiezen. Binnen weinige dagen toch zijn in die gemeente bij onderscheidene veehouders een 90tal runderen afgemaakt, en steeds zijn er nieuwe beslagen vee aan de beurt om gelijk lot te ondergaan. Naar de Gron. Crt. verneemt is eenige dagen geleden, op korten afstand van Leer in Oost-Friesland, eene afschu welijke misdaad gepleegd. Aan zekere dienstmeid, sedert ongeveer zeven jaren woon achtig ten huize van een broodbakker in die gemeente, viel als prijs eener loterij 300 thaler ten deel. Voornemens zijnde hare niet bemiddelde oiiders,- een paar uren van daar woonachtig, in haar fortuin'té doen deèlen, vroeg ze op zekeren dag verlof van haar patroon, om des middags hare ouders te mogen bezoeken. De baas gaf haar echter verschillende zaken te doen, zoodat eerst tegen den avond de voorgenomene reis een aanvang nam. De dienstmeid, bevreesd dat haar iets kwaads zoude bejegenen, verzocht een gendarme, dien ze op den weg ontmoette, haar een eind te geleiden, hem tevens de redenen en het doel harer reis mededeelende. De politie-beambte voldeed bereidwillig aan haar verzoek en eerst toen het licht uit de ramen der ouderlijke woning hun in de verte reeds toescheen, verliet hij de dienstmeid, welke verklaarde nu den weg zeer goed' alleen te kunnen vervolgen en van zijn vriendelijk aanbod om haar tot aan de plaats harer bestemming te vergezellen geen gebruik te zullen maken. Nauwelijks was de gendarme een goed eind teruggekeerd, of hij hoort een hevig gegil; op zijne schreden terugkeerend, ontmoet hij weldra een onbekende, die op zijne vraag, of hij dien gil ook had gehoord, ontkennend antwoordde. Daardoor argwaan krijgende, dwingt de dienaar der wet, den onbekende hem te volgen naar de woning van de ouders der dienstmaagd. Daar gekomen vraagt hij aan de bewoners, of deze zijn arrestant ook kennen, welke daarop verklaren, dat het de bakker is, bij wien hunne dochter diende. De man werd nu door. zijn geleider een eind weegs teruggevoerd, waar men na eenig zoeken aan den berm des wegs het lijk van de vermoorde dienstmeid vond. Eenige oogenblikken later werd bij den bakker het geld ontdekt, dat de ongelukkige dochter aan hare ouders wilde brengen. Sedert eenige dagen worden in de groote Drentsche landbouwgemeenten belangrijke aankoopen gedaan van aard appelen voor Engelsche rekening, waardoor de prijzen, die tot beneden de f 2 gedaald waren, thans reeds f 2,50 a f 2,90 bedragen. De voorraad is evenwel alom nog groot. Eenige dagen geleden begaf zich het opera-personeel van Bergen naar Condé, om er Lueie de Lammermoor en le Chalet op te voerenmaar door een verzuim van de tooneelknechts, waren de koffers met de costumes niet aangekomen en de meeste leden van het gezelschap bevonden zich, op het oogenblik dat 'de voorstelling zou beginnen, nog in hun reisgewaad. Nu, enfin te Condé...,. Na eenig overleg besloot men, dat de voorstelling niet kon worden uitgesteld. De dames, die chales, bezaten, leenden ze edel moedig aan de jagers, die er zoo elegant mogelijk hun jas mede bedekten; de pantalons werden tot boven de knie opgestroopt, en het meesterstuk van Donizetti werd nu met ongeëvenaard succes opgevoerd, daar de toehoorders de muziek van den meester volkomen konden genieten, zonder afgeleid te worden door den rijkdom van costumes en mise en scène. Voor den Chalet wist men zich ook uit de ver legenheid te redden; de buizen van de brandspuitgasten van het plaatsje werden in beslag genomen, en de ingezetenen van Condé hadden een geheel nieuwe type van den Oosten- rijkschen soldaat voor zich. (D. v. 's Gr.) Omtrent de in Amerika heerschende paardenpest lezen wij o. a.: „Sedert zij ook in Engeland uitgebarsten ei oplettend nagegaan is, mag men het als geconstateenl beschouwen, dat deze ziekte niets anders is dan een mee goedaardige vorm der Influenza, eene welbekende ziekte, welke in Duitschland het eerst in het begin dezer eeu» werd waargenomen en zich sedert meermalen zoowel lig als in andere Europesche landen vertoond heeft. Het laats heeft zij in 1871 in een vrij groot gedeelte van Duitschlacl geheerscht. Zij is niet bijzonder gevaarlijk, hoewel zeer besmettelijk Volgens de statistieke opgaven, welke zijn verzamel heeft men, naarmate der verschillende omstandigheden eene sterfte van minstens 1 pCt. en van hoogstens 4 pCt, geconstateerd." De groote diamant van 288 karaten, die in de Zuid- Afrikaansche diamantvelden gevonden is, zal naar de wereld, tentoonstelling te Weenen gezonden worden. Tweede Kamer zitting van Vrijdag 7 Maart. In de heden gehouden zitticj is ingekomen een ontwerp tot wijziging der wet op de Natioaii Militie. De discussie over het wetsontwerp tot wijziging dj wet op de burgerlijke pensioenen is aangevangen. Het op zijn verzoek aan C. Groot, burgemeester van Heerhug» waard, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente, i goedgekeurd. Aan mr. C. J. E. graaf van Bijlandt is, op zijn verzoek, eeni] ontslag verleend als referendaris bij hét kabinet des Konings en s benoemd tot commies daarbij mr. H. graaf van Hogendorp. De luit. ter zee 2de kl. J. van Herwaarden, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië en van daar, weg® langdurig verblijf, den 27 Eebr. jl. in Nederland teruggekomen wordt met dien datum op non-act. gesteld. De plaatsingen van de luits. ter zee 2de kl. F. Zegers Veeckens V. C. Dijckmeester en C. .1. de Jong, van de beide eersten aan boord van het schroefstoomschip Metalen Kruis en van den laatste aat boord van het wachtschip te Willemsoord, worden ingetrokken a beschouwd als niet te zijn geschied, terwijl met den 16 Maart a,l worden geplaatst: aan boord van het schroefstoomschip Metala Kruis, de luits. ter zee 2de kl. B. de Groot en C. J. de Jong e aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis de luits. ter ut 2de kl. D. Stolp en J. H. Strootman. Voor de dienst in Neerl. Indië zijn noodig ongeveer 20 onda. wijzers, bij voorkeur ongehuwd, die ih het bezit zijn eener acte vai bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer en van eene aai. teekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. De Indépendance zegt, dat men, blijkens een telegra» uit Berlijn, aldaar in de officieële kringen gelooft, dat weldn eene overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk zal worden getroffen, om de ontruiming van het Franse!» grondgebied te bespoedigen. Men verzekert, zegt 1'Indépendance, dat de regterlijb autoriteit de noodige bevelen heeft gegeven om een ijverig onderzoek in te stellen naar de vervalschingen van hel meel. Er zullen in de verschillende winkels monsten worden getrokken, die aan eene scheikundige analyse zullet worden onderworpen. De regtbank te Parijs heeft twee personen, beschuldig; van deelneming aan de Internationale, veroordeeld, den eei tot twee jaren en den ander tot één jaar gevangenisstraf. Dezer dagen verscheen voor den maire van een da arrondissementen van Parijs een paar om zich in het huwelijl te doen verbinden. De bruidegom was echter zoo dronken, dat hij waggelde en moeite had om zich op de beenen te houden. De ambtenaar van den burgerlijken stand zeidt hem, dat hij iemand, die in zulk een toestand verkeerde, niet trouwde en zij dus de volgende week maar moester terugkomen. Dit geschiedde, doch de aanstaande echtgenoot was toen nog meer beschonken dan de eerste maal. De maire, hierover zeer verontwaardigd, gaf hem te kennen, dat hij, kort en goed, geen beschonken lieden trouwde, Hierop besloot de bruid een poging te wagen om het hart van den maire te vermurven en fluisterde op smeekenden toon: „Ach mijnheer de maire, doe het toch maar, watt om u de volle waarheid te zeggen, als hij nuchter is, wil hij niet." In de volgende maand zal te Parijs eene tentoonstel ling van paarden worden gehouden. Er zijn voor de beste in Frankrijk gefokte paarden 94 prijzen en premiën uitgeloofd, tot eene gezamenlijke waarde van ruim 70,000 francs. Het Hof van Assises in Opper-Savoye heeft dezer dagen in de volgende zeldzame strafzaak te beslissen gehad. Girod Fournier, een onverbeterlijke wildstrooper, droeg een jagtopzigter, Deschamps, een doodelijken haat toe et had .gezworen hem vroeg of laat „te zullen vinden." Hij ontmoet hem op zekeren dag in het bosch, schiet hen neder en loopt op hem toe om hem den genadeslag te geven. Deschamps, zwaar gewond, maar volkomen bij zijne kennis, smeekt zijnen moordenaar hem het leven te laten. Deze bede treft den wildstrooper zoo diep, dat hij van zijn voor nemen afziet niet alleen, maar den gekwetsten vijand opheft, hem op zijne schouderen beurt en met de grootste zorg en inspanning naar zijne woning medeneemt, hem daar verpleegt en in het leven behoudt. Welligt zou de geheels zaak tusschen de twee mannen gebleven zijn, had niet Fournier zelf zijne misdaad door een onvoorzigtige uitlating verrading. Hij werd in hechtenis genomen. Zijn slagtoffer, maar dat hij zelf gered had, pleitte nu voor den jury, getuigenis afleggende, met de hartelijkste warmte voor zijn moordenaar. Geen wonder, dat hier verzachtende omstandig heden werden aangenomen, en aan Fournier geen andere straf dan de betaling van 200 francs boete werd opgelegd-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2