Manufacturen Eene Kruideniers-Affaire, ADVERTENTIËN. UIT DE HAND TE KOOP: MARKTSCHUIT, Engeland. Duitschland. Amerika. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Burgerlijke Stund. Gemeente Helder. Beweging-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 Januarij 1878. t li Marine-Haven Nieuwediep. 1 ALKMAARSCHEMARKTVAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAK HEDEN. NEDERLAN3DSCHE ENBEGRAFENHMTSCBAPPIJ, F. VAN TWISK Jr., Mejufvr. A. DELLEM1JN, geb. ABSIL, MAANDAG en DINGSDAG M. DE MEIJER, Hoofdgracht. Vloeibare KBISTALLIJM, EENE ZINDELIJKE DIENSTBODE. waarin TAPPERIJ, Graaf Kimberley heeft in antwoord op de vraag van graaf Lauderdale, in de zitting van het Hoogerhuis gedaan, gezegd dat de Koning der Ashantynen de grenzen is over getrokken met 12000 man. Vele Engelsche oorlogschepen zijn tot handelen gereed. Jl. Dingsdag heeft in het Lagerhuis de afgevaardigde Plimsoll, bekend wegens zijn werk over den toestand der zeelieden, de volgende motie voorgestelddat eene koninklijke commissie zal worden benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van, en zekere handelingen die in verband staan met de handelsmarine van het Vereenigd Koningrijk. Wat het lid van Derby reeds in zijn boek uitvoerig heeft uiteengezet, werd thans door hem herhaald. De toestand der matrozen eischte dringend verbetering. Ze stierven thans nutteloos bij dozijnen, ja van de 2700 man, die gewoonlijk elk jaar op zee den dood vonden, stierven er verzekerde de heer Plimsoll, zeker viervijfde uit gebrek aan de noodige voorzorgen. Slechte schepen werden hoog geassureerd, met veel te veel lading naar zee gezonden, enz. enz. De motie werd krachtig ondersteund door John Packington en eene menigte anderen, en de regering verklaarde, bij monde van minister Fortescue dat ze niets tegen de com missie had in te brengen. Fortescue wenschte de motie evenwel anders omschreven te zien, namelijk „dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de oorzaken der veelvuldige schipbreuken." Plimsoll, de juistheid dezer wijzi ging inziende, verklaarde dat hij zich nader mét den minister zou verstaan en trok voorloopig zijne motie in. Wahneer de Britsche soldaat gevonden wordt in een kennelijken staat van dronkenschap, dan wordt hij gestraft met geldboete. Aan zulke boeten werd door de geheele armee in het jaar 1869 öpgebragt een som van 18,262 p. st.-; in 1870, 17,904 p. st.; in 1871, 21,106 p. st.; binnen drie jaren, dus, een totaal van 62,272 p. st. De Pall MallGazette, altijd vol satire op de bezuinigings- en anti-militaire politiek van het ministerie-Gladstone, geeft spottend aan de rege ring in overweging om het leger zijn eigen kosten te doen dragen, door dagelijks eiken soldaat zich een roes te laten aandrinken, hem dan te beboeten, en met de opbrengst van al die boeten de militaire uitgaven te dekken. Dit denk beeld, zegt de Gazette, is te meer de aandacht waard van strenge bezuinigers, omdat het vermoedelijk niet geheel onpopulair zou zijn onder onze dappere krijgslieden zelf. Bulwer heeft een vermogen nagelaten van een miflioen, behalve nog zijn landgoed Knebwork. Door den krijgsraad te Dantzig is dezer dagen een luitenant tot langdurige vestingstraf veroordeeld, omdat hij eenige recruten, grenadiers nog al, met zijn sigaar op den neus had gebrand. Het adverteren der Yankees is een studie, waarover men boekdoelen zou kunnen schrijven. Het wordt zóó vervelend, de lectuur, die men onder de oogen krijgt, met advertentiën doorspect te vinden, dat, zoodra men maar lont ruikt dat het eene advertentie is, men niet verder leest. De groote kunst nu is eerstens, advertentiën ónder ander nieuws binnen te smokkelen. Het publiek liet zich echter niet langer bedriegen, en zoo werden er boeijende verhalen verzonnen, eindigende met eene reclame. Zoo las men voor eenigen tijd een aardig novelletje van een schrijver, wiens naam niet slecht klinkt. Het verhaal besloeg eenige kolommen druks en de ontknooping was, dat de premier amoureux zijne vrouw kreeg door middel van de naai- macliinen uit de fabriek van Zus en Zoo (prospectussen franco tegen inzending van postzegel. Groot rabat aan den handel) enz. enz. Zie hier een ander staaltje: Instinct van een vogel. Een reiziger ontwaarde in een bosch een kleinen vogel, die uit het kreupelboseh, met een groot blad in zijn bek, in een eikenboom vloog en het daar bij een holte nederlegde. Deze manoeuvre herhaalde hét dier, blijkbaar metangst eo spoed, verschillende malen. Na eenigen tijd scheen de vogel gereed met zijnen arbeid. Hij ging op een naburigen tak zitten en kéék telkens angstig naar de plaats, waar hij de bladen nedergelegd had. Nieuwsgierig wat dit beduiden mogt, klom de reiziger in een boom die in de nabijheid stond, en zag dat in een holte van den eik zich een nest met verscheidene jonge vogeltjes bevond. Gelijktijdig ont waarde hij een slang, die zich langs den boom naar het nest gekronkeld had, zijne afgrijselijke kaken opensperde en gereed was de vogeltjes te verslinden. Doch zie! het ondier laat eensklaps zijn voornemen varen en verlaat met den meesten spoed den boom. De liefderijke moeder had haar nest met voor den slang vergiftigde bladen omringd en daardoor hare jongen gered. Ieder vader behoort zijne lievelingen voor gevaar en gebrek te behoeden en geen betere wijze kan daarvoor aanbevolen worden, dan door den aankoop van een Singer's naaimachine, bij T. Cassin 332, Fulton Street. Na 1 Maart zal hij in zijn nieuw magazijn no. 321 in dezelfde straat zijn, enz. enz. Het geheele artikeltje was van het begin tot het einde met dezelfde kleine letter gedrukt.- (N. Rott. Crt.) Te Washington had bij gelegenheid van den aanvang ran generaal Grants tweede presidentschap een schitterende illuminatie plaats. Ook werd er een bal van 1000 personen gegeven, waarbij de president zelf, de leden van het kabinet en het corps diplomatique tegenwoordig waren. In Nieuw Orleans is de politie met de plaatselijke militie in botsing geraakt. De eerste gebruikte zelfs artillerie Er zijn één doode en tien gewonden gevallen. (Plaatsruimte betaald.) Er is wel geen fabriekaat dat zoo spoedig en algemeen de onverdeelde erkenning heeft verworven als de beroemde Wijnlikeur Honduro. Deze likeur is niet alleen wegens zijn uitmuntenden smaak zoo geacht, maar voornamelijk zijne versterkende eigen schappen hebben hem zoo algemeen geliefd gemaakt; voor zieken zoowel als voor gezonden is er geen beter diëet huismiddel, als deze likeur en nemen wij daarom gaarne de gelegenheid te baat om alle lezers op de desbetreffende Advertentie van heden opmerkzaam te iriiiken. Van 28 Februarij tot 7 Maart 1873. ONDERTROUWD: N. Maarleveld, werkman en E. Buter. C. Bethlehem, vlettermau en E. Mooijman, weduwe van J. J. Koning stem. G. K. Pronk, provoost bij de Marine en G. Dienst, weduwe van L. Rubbens. G. van der Wiele, zeeman en E. Smit. GEHUWDJ. Roem en T. Dekker. F. K. van den Heuvel en A. J. Verborst. P. J. Kooijman en C. Jansen. BEVALLEN: G. Helmich, geb. Dijker, (Z.). A. Bethlehem, geb. Smit, (D C. F. Medenbaeb, geb. Seelking, (Z.). J. van Wijngaarden, geb. Eikenboom, (D.). M. Adriaanse, geb. Tompot, (D.). A. Pranger, geb. Vos, (D.). H. Schuszler, geb. Boon, (p.). W. Zwaan, geb. Smit, (D.). T. de Vries, geb. Lof, (D.). M. den Das, geb. Smit, (Z.). G. J. Tuinder, geb, van Oosten, (ZJ. G. Piscaer, geb. Hoogenbosch, (D.). N. Goudswrtardt, geb. Ger ritsen, (D.). P. Agaart, geb. de Bruijne, (D.). A. van der Wijk, geb. Nieuwenhuizen, (Z.). B. van Brederode, geb. Boesaart, (D.). A. Slijkerman, geb. Stokman, (2 D.). N. Rosendaal, geb. Ver meulen, (ZM. L. Hendriks, geb. Cabalt, (Z.). N. de Vries, geb. Kroon, (D.). OVERLEDENJ. C. A. Singeling, geb. Farinaux, 46 jaren. H. van Dok, 10 jaren en 11 maanden. A. C. Limonard, 6 maanden. J. T. Duinker, 59 jaren. W. Mens, 50 jaren. A. Mes, 72 jaren. Levenloos aangegeven 1. Prins Alexander der Nederlanden, kapt. H. P. Klerek, is te Onrust afgekeurd voor de dienst. Prinses Amelia, kapt. P. van der Velden Erdbrink, wachtschip te Soerabaija. van Speijk, kapt.-luit. M. O. de Kanter, ondergaat te Soerabaija eenige voor zieningen. roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. F. J. Stok- huyzeu, wachtschip te Samarang. Djambi, kapt. N. M, J. Kroef, beschikbaar voor de dienst te Batavia. Vice-Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van Trojen, ondergaat reparatie aan de schroefas en het achterschip. Marnix, kapt.-luit. A. Rietveld, gestatio neerd in de wateren van Riouw en Linga. Coeboorn, luit. 1ste kl. J. J. Engelvaart, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Aart van Nes, luit. 1ste kl. G. C. G. Thierens, ligt te Soerabaija om nagezien te worden. den Briel, luit. 1ste kl. W. van Oor schot, gest. ter O.kust van Sumatra. Maas en Waal, luit. 1ste kl. J. Spanjaard, gest. ter W.kust van Sumatra. Ardjoeno, kapt. J. Koopman, tijdelijk dd. wachtschip te Macassar. Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. fialverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. 1ste kl. H. D. Guyot, gest. in de wateren van Celebes. -Borneo, luit. 1ste kl. H. W. Walther, ligt te Ambon; komt op naar Soerabaija. Banka, luit. 1ste kl. A. J. baron van Geen, doet tijdelijk dienst als wachtschip te Batavia Timor, luit. 1ste kl. C. H. Bogaert, ligt te Soerabaija, vertrekt eerstdaags naar het station in de Moluksche wateren. Suriname, luit. 1ste kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, gest. in de Z. en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. 1ste kl. C. J. Marinkelle, geet. in de W.-afd. van Borneo. Admiraal van Kinsbergen, luit. 1ste kl. II. P. König, gest. 'in de Z. en O.-afd. van Borneo. Stavoren, luit. 1ste kl. H. J. van Broekhuyzen, ligt te Batavia, zal nagezien worden. Soerabaija, kapt.-luit. C. A. E. F-auchey, ligt te Soe rabaija, vertrekt eerstdaags naar het station Celebes. Bali, luit. lste kl. Ji H. Bentbem Reddingius, gest. in de wateren van Mejrado. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet). CO Y-r Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. I Afw. 12 zo. 8 zw. 12 zw. 6k. 6„ 752.08- 8.40 751.33- 9.27 753.43- 7.17 Thermometer C. Stand. 5.6 4.6 '6.2 Afw. O O O Toestand van de zee. t 0.5 f 1.5 0.80 b.' 0.88 weingolv ii Weersgesteldheid- 7 Maart 12 n. Digtbew., winderig, regenbuijig. 8 Maart 8 u. Helder, beneveld, mooiweer. 8 Maart 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart- Aankomst. Vertrek. Sehip. Gezagvoerder. Bestemming 3 Maart. JanPieterz.Koen. P. Ouwehand. Batavia. 5 Krommenie. B. Bijll. Buenos Ayres. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnëngek. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 6 Maart. Poseidon. K. Knudsen. van Vliet Co. Galveston. 7 Edward.M.Dowell. J. Greemough. Binnengekomen Sohepen bestemd bunne lading in de Binnenhaven te lossen. Sehip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Cato. R. Fambely. Sunderland. Steenk. de Vries Co. Sherburn. R. Bensen. Nora. P. 'Them. Noorwegen. Hout. Amons k Co. Kaas. Aangevoerd 127 stapels, wegende 23791 kilogram. Kleine Hooi f 35,Commissie f 33,50, Middelbare f 34,Laagste prijs f 20,Kleine Gras f Middelbare f 38, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer ruim 2500 hectol., waar onder 280 Tarwe, 370 Rogge, 470 Gerst, 1080 Haver en 210 Boonen. Haver werd spoedig genomen, Gerst minder gevraagd, terwijl Tarwe en Rogge, waarvan weinig goeds aangeboden werd, ook weinig koopers vond. Tarwe wérd verkocht tot f 12.50, Rogge f 7.50, Gerst 60 kilo f 6.25, idem Chev. f 7.50, Haver 45 kilo f 4.25, 50 kilo f 5.25, Rood Mosterdzaad 2de kwal. f 21 gelaten en f 20.50 geboden, Erwten: Groene f 15, Graauwef 14.75. Boonen: Bruine f 13, Paardenb. f 7.50, alles per hectoliter. 9 Paardenbov.'tjaar f 7Sa250 Veulens - a 10 Koeijen - 185a275 160 NuobtereKalveren - 4a 16 679 Schapen - 21a 43 Lammeren - a 202 Magere Varkens - 23a 43 141 Biggen hen. 10 w.- 11a 15 Bokken en Geiten - -=-a Kleine dito c a Ezel f a Botef,per0.630 K.G. c 85a 95 HIJST VAST UltlKVEV, geadresseerd aan onbekenden, over de maanden October, November en December 1872. Naar Amerika: L. Warnecke, te Chieago; C. Burgers, te New: YorkK. Leroskie, te Philadelphia. Naar Belgie: Wed. Stevens, te Antwerpen; P. G. van Calsteren, te St. Nieolaas. Naar Duitsehland: J. Hahnlein, te Mainz. Naar Engeland: J. Minch, te Durham; P. Born, te Leitb; Chessber, te Londen; Andersen, te MiddlesboroughG. Pinkneij, te MorpbetsA. J. Hodder, te Sooaérseth. Naar ItaliëMaria Gaggino, te Genua. HIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door bet P«st> kantoor alhier, van 16 tot 31 Jan. 1873. H. C. van Cornewal, Mej. M. Albers, Mej. N. de Voos, Wedi Bellee, Mej. IC. Walradt, Jakops, T. Tierslesen, allen te Amsterdam J. Tillema, te Baflo; I. R. v. Calsteren, te 's Gravenhage; van Neukircben, te Hellevoetsluis; D. Pronk, te Kralingen J. v. Goud oever, te LeidenJ. de Jong, Mej. A. van Rees, beiden te Rotterdam P. Kogelman, te Zntphen; Anna Geluk, (Niet gemeld.) De Directeur Van het Postkantoor te Helder H E R W E IJ E R. Bevallen van een welgeschapen Dochter N. KROON, geliefde Echtgenoote van J. DE VRIES. Helder, 7 Maart 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon N. METSKAAN. Oude Schild op Texel, 7 Maart 1873. gëvestigd te VLISSIN GEN. De Directie van bovengenoemde Maatschappij geeft kennis, dat zij tot haren AGENT hebben aangesteld den Heer wonende Molenstraat, Wijk P, N°. 88, te Nieuwediep. Voorts: dat de invordering der Contributie met 3 Maart jl. een aanvang heeft genomen en bovengenoemde Heer daarmede is belast, zoo mede met het inschrijven van Leden, waartoe dagelijks gelegenheid bestaat. Vlissingen, den 8 Maart 1873. De Directeuren, J. C. DELVOIJE. C. C. DELVOIJE. berigt aan het geachte Publiek, dat zij zich als MODISTK alhier gevestigd heeft aan de Binnenhaven, (oud Telegraafkantoor Minzbam beveelt zij zich in de gunst harer Plaats- genooten aan. OPRUIMING van eene partij stukken en lappen verschillende MANUFACTUREN, welke tot zeer lage prijzen worden opgeruimd. om direct in kouden toestand te gebruiken tot het lijmen van Porcelein, Glas, Hout, Papier, Bordpapier, enz, enz., onontbeerlijk voor buveaux en huishoudingen. Prijs per flesch 40 Cents. Alleen echt verkrijgbaar bij VAN ROSENDAEL Co alhier, (Q. 1424.) Men vraagt om spoedig in dienst te treden: Adres bij den Boekhandelaar L. A. LAUREIJ. voorzien van Woonvertrekken met stookplaatsen, Regen- hak en Put, benevens PAKHUIS en WAGENHUIS, waarin stalling voor Vee en berging voor Hooi, gelijk mede een goed onderhouden groot 13 Tonnen, met Zeil, Treil en completen Inventaris. Terstond te aanvaarden. De kooper kan een deel der kooppenningen, tegen soliden waarborg, onder zich honden,. Met franco brieven te bevragen bij den Notaris G. VAN OS, te Zijpe.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3