1873. N°. 35. Vrijdag 21 Maart. 31 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTE KA AD. Binnenland. HELÜERSCHE EN VIËlWËDIËPËR COURANT. „Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- eu Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30. t» franco per post. - 1.65. Bureau: H O L E IVI* I. E IIV, K°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel ineer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naai plaatsruimte^ erekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Oost-lndië: via Triest 1 April 'savonds 6 u. 25 m. n u u Marseille2Z Maart 's avonds 6 u. 2,5 m. Brindisi 3 April 's avonds 6u. 25 m. vanRotterd. p. Kingston 2 Mei 's av. 6 u.25 m. Curagao en Suriname, 1 April 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 23Maart, 's morg. 6 u. 25 m. Zitting van Dingsdag den 18 Maart 1873. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 16 ledeu; afwezig de heer Bronovo. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De heer C. van Veen, nieuwbenoemd lid, legt in handen des Voorzitters de gevorderde eeden af, wordt met zijne benoeming geluk gewenseht en neemt als zoodapig zitting. Achtereenvolgens worden vastgesteld het suppletoir kohier der belasting op de honden, dienst 1872, tot een bedrag van f 53 en het primitief kohier dierzelfde belasting, dienst 1873, tot een bedrag van f 917. Tegen die kohieren waren geene bezwaren ingekomen. De Voorzitter herinnert, dat den 15 Junij 1871 het voor 25 jaren gesloten contract met de Maatschappij ter bevordering van landbouw en landontginning expireert, betreffende het inzamelen van vuilnis, enz. in deze gemeente. Wijzende op 't belangrijke van deze aangelegenheid, stelt hij namens 't Dag. Best. voor, eene Commissie te benoemen, om aan den Baad voorstellen ten deze te doen. Hij deelt verder mede, dat, indien tot opzegging van 't contract wordt besloten, zulks in Maart van 't volgende jaar moet geschieden, en geeft in overweging te bepalen, dat door de Com missie bovenbedoeld over drie maanden rapport zal worden uitgebragt. De beer de Breuk zou het beter achten, als het onderzoek ten deze aan de Commissie voor de Gemeentewerken werd opgedragen. Dit gevoelen wordt door den heer Boom ondersteund. Nadat de Voorzitter nog eenige mededeelingen ter dezer zake heeft gedaan, wordt met eenparige stemmen besloten in dezen de voorlichting te vragen der Commissie voor de Gemeentewerken. Er wordt gelezen een adres van de gezamentlijke hulponderwij zers aan de gemeente-sebolen alhier, houdende verzoek om verhoo ging hunner jaarwedden, met het oog op de duurte der levens behoeften en op de verhooging der hulponderwijzers-tractementen in andere gemeenten des lands. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best. voor, om aan de adressanten te antwoorden, dat deze aangelegenheid, als van te ingrijpenden aard voor de financiën der gemeente in dit jaar bij de loopende begrooting, zal behandeld worden bij 't opmaken der begrooting voor 1874. De heer Braaksma voegt hieraan nog toe het voorstel, om het adres te stellen in handen der Plaatselijke Schoolcommissie, ten einde hierop den Raad te dienen vpn advies. Beide voorstellen worden aange nomen met algemeene stemmen. Verder wordt gelezen 'eene missive van den heer A. B. Weber, het verzoek inhoudende om met 1 April a. s. uit zijne betrekking van hulponderwijzer bij de gemeente-seholen te worden ontslagen. Op voorstel van bet Dag. Best. wordt dat ontslag op eervolle wijze verleend. Daarna wordt voorlezing gedaan van een brief van den beer Schoolopziener, ter zake van de bestaande hulponderwijzers-vacature; het gevolg hiervan is, dat de eenige sollicitant, wiens stukken in orde zijn bevonden, de heer D. Plaatsman, thans hulponderwijzer 'e Kolhorn, met eenparige stemmen wordt gekozen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich voorstellen in eene volgende zitting in behandeling te doen nemen een plan tot reorganisatie der kermis, wat de plaatsing van tenten en kramen betreft. Volgens hun voorstel, zouden de spellen en grootere tenten laatst worden op 't Molenplein en 't Westplein, de kramen, enz. eau den Kanaalweg, met de Postbrug als middelpunt; en zou de itsing ieder jaar hetzelfde zijn. Dit plan beeft, naar't oordeel van t Dag. Best., o. a. deze aanbeveling, dat de circulatie voor rijtui gen alsdan geregeld' langs de Loodsgracht en Kerkgracht kan plaats hebben. Deze mededeeling wordt voorloopig voor kennisgeving aangenomen. Er geschiedt voorlezing van een schrijven van den Commissaris fa Konings in deze provincie aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, naar aanleiding van het door haar ingediend plan tot vergrooting der haven alhier. Namens den Minister van ïiimenlandsche Zaken wordt daarin de verzekering gegeven, dat bij le plannen, die bij de Regering aanhangig zijn omtrent de 'etbetering van het Noordhoilandsch kanaal, op de ingediende 'oorstellen tot uitbreiding der havenwerken alhier zal Worden gelet, ja zooverre zulks met het algemeen belang kau worden overeen- kunstig geacht. Deze mededeeling wordt aangenomen voor kennisgeving, nadat 'oor den heer de Breuk, met het oog op het Weinig bemoedigende "o den inhoud van dat schrijven, de wensch was uitgedrukt, dat 't Raad, in overeenstemming met de Kamer van Koophandel, de aandacht op dit onderwerp gevestigd houde en alsnog de zaak B»veel mogelijk bevordere. Hierop wordt aan de orde gesteld de vaststelling van het pri- ■oitief kohier voor den hoofdelijken omslag, dienst 1873, opgemaakt eeu gezamenlijk bedrag van f 14,460.45. Tegen dat kohier 1 ingediend 13 bezwaarschriften, tot welker onderzoek de Voor- 'jlter de openbare zitting opheft, om die te doen" overgaan in eene Btting met geslotene deuren. Na de heropening der zitting wordt kohier vastgesteld tot. een bedrag van f 14,451.95. De zitting wordt hierop door den Voorzitter voor gesloten verklaard. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door den Raad dezer gemeente vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd: a. Het Voljaarskohier van den HoofdelijkenrOmslag over het dienstjaar 1873. b. Het Voljaarskohier der Belasting op de Honden over het dienstjaar 1873. c. Het Suppletoir Kohier der Belasting op de Honden over het dienstjaar 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 19 Maart 1873. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Maart. Heden (Donderdag) komt het Britsche Lagerhuis weder bijeen, om nadere mededeelingen van de regering te verne men ten aanzien van de oplossing der ministeriële crisis. Nu de conservatieve partij de onmogelijkheid heeft te kennen gegeven om met het tegenwoordige Huis te regeren, heeft het liberale ministerie Gladstone zich bereid verklaard, behoudens nadere beslissing onderling, aan het bewind te blijven. Thiers heeft stellig in lang zoo'n aangenamen dag niet beleefd als Maandag. De Nationale Vergadering heeft besloten hem en zijne ministers dank te betuigen voor de wijze, waarop zij 's lands belangen behartigen, en dit besluit hem mede te deelen, niet bij brief maar door middel eener deputatie, gelijk dan ook onmiddelijk geschiedde. Boven dien werd de minister van Buitenl. Zaken, bij zijn verschijnen in de vergadering met toejuichingen ontvangen. Waarom dit alles? Omdat de overeenkomst met Duitschland, omtrent de vervroegde ontruiming van de nog bezette departementen tot stand is gekomen; omdat de Fransche republiek veel vroeger dan bij het vredestractaat is bepaald bevrijd zal worden van de laatste overblijfselen door Duitsch krijgs volk vertegenwoordigd van den heilloozen oorlog welke het keizerrijk baar achterliet. Inderdaad, er is aanleiding tot erkentelijkheid, en de niting van deze door de Natio nale vergadering is een gunstig voorteeken. De partijen zullen nu misschien een weinig tot bedaren komen en het regeren zal aan Thiers waarschijnlijk minder lastig gemaakt worden. Bij de ontruiming van het grondgebied blijft echter de pijnlijke gedachte achter, dat Elzas-Lotharingen voor goed in handen des vijands achterblijven, en juist de laatste handelingen van de autoriteiten van het rijksland zijn wel geschikt, om deze wonde dieper te doen gevoelen. De vicaris-generaal Rapp te Straatsburg, die eene beweging ten gunste van Frankrijk had georganiseerd, kreeg dezer dagen in last om binnen 2 maal 24 uren het rijksland te verlaten, en de gewezen advocaat Laporte, die een pamflet tegen Duitschland had geschreven, werd door de regtbank van Straatsburg, wegens „verspreiding van een oproerig geschrift en poging tot hoogverraad'' veroordeeld tot 15 maanden vestingstraf. De minister Sella heeft aan de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden een overzigt van 's lands financiën aange boden. Uit de daarbij gegeven becijferingen blijkt, dat de voorloopige begrooting voor 1874 een tekort van 107 mil- lioen aanwijst. De minister zegt, dat hij daarvoor geene leening wil sluitenhij spoort echter de Kamer aan tot het betrachten van meer zuinigheid in de uitgaven. Het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden, van de Nederl.-Indische stoomvaartmaatschappij, zal in het begin van April naar Java vertrekken, voor rekening der maatschappij Nederland, die voor die reis het schip van eerstgenoemde maatschappij gehuurd heeft. Op de Zuidstraat had heden morgen in een woon huis een vrij ernstigen schoorsteenbrand plaats, die men gebluscht heeft met een veêren bed daarin te brengen en daardoor de doorstrooming der lucht af te sluiten. Dingsdag middag had een alhier woonachtig persoon, vader van een talrijk gezin en als matroos dienende op het zeilklaar liggende Nederl. barkschip Baltimore het ongeluk, terwijl hij eenige werkzaamheden in het tuig verrigtte, uit de bezaansmast op het dek te vallen. Niettegenstaande spoedige geneeskundige hulp werd ingeroepen, was de man één uur daarna een lijk. Beroepen te Rotterdam de heer E. A. G. van Hoogenhuijzen, pred. te Steenwijk; te Waal en Koog op Texel ds. Damsté. Beroepen bij de Remonstr. Broederschap te Rotterdam, dr. J. W. Bok, pred. te Amsterdam. Aangenomen het beroep naar^de Lemmer door ds. A. W. L. Talma, pred. te Harlingen. Bij de weduwe D. Hoogendoorn te St. Maarten werd dezer dagen een stierkalf geboren, dat 58| kilogram woog. Er hebben zich ook te Beemster weer eenige gevallen van longziekte geopenbaard onder ingeente runderen. In de naburige gemeente Jisp kwam de vorige week een geval van longziekte voor bij den landbouwer v. d. H. Het aangetastte rund werd afgemaakt, en daar de eigenaar ongenegen was de overige te laten inënten, werden deze, als verdacht onteigend, publiek verkocht en levend naar Purmerend gebragt en van daar per boot naar Amsterdam vervoerd. Den 11 dezer is te Amsterdam de akte van oprigting geteekend eener nieuwe stoombootmaatschappij, welks booten op Java zullen varenzij staat onder directie van den heer T. C. Schol als directeur en den heer W. Heybroek Jr, als secretaris. De eerste boot dezer Maatschappij is reeds Zaturdag met goed gevolg te water gelaten en wordt in Mei a. s. alhier verwacht tot onderneming der eerste reis. Zij zal gevoerd worden door kapitein E. van Ingen. De heer mr. Ch. Bosch Reitz is commissaris dezer maatschappij. Het plan bestaat om in den aanstaanden zomer te Amsterdam te houden eene tentoonstelling van bloemen, door den arbeidenden stand gekweekt. Het doel is: ont wikkeling van den schoonheidszin bij den werkman en diens gezin. Het plan is uitgegaan van de maatschappij „Linnaeus" en van de Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak. In een later aan te wijzen lokaal zal de tentoonstelling gehouden worden op Zaturdag 30 Aug., Zondag 31 Aug. en Maandag 1 Sept. e. k. Volgens een gisteren te Amsterdam verspreid affiche, zal de heer James Washington Meijers „binnen kort" Amsterdam met zijn „wereldberoemde circus" een bezoek brengen. De dag van aankomst en de eerste voorstelling zal echter eerst later worden bekend gemaakt. Spreekt het gerucht waarheid, wij willen er niet voor instaan dan zal dit ijzeren gevaarte in het Paleis voor Volksvlijt worden opgesteld. Ook volgens bedoeld affiche is daartoe slechts de ongelooflijk korte tijd van 2J uur noodig. (Am.C.) Bij de jl. Dingsdag te Leiden gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer zijn 1745 geldige stemmen uitgebragt, volstrekte meerderheid 873 stemmen. Mr. Neeb (liberaal) verkreeg 651; jhr. mr. van den Berch van Heemstede (anti-revolutionair) 462; dr. Nuijeris (ultramon- taan) 440 en mr. Graaf Schimmelpenninck (conservatief) 185 stemmen, zoodat tusschen de twee eerstgenoemde candidaten eene overstemming zal moeten plaats hebben. Jl. Dingsdag zijn voor het kantongeregt te 's Hage de pleidooijen gehouden in het proces van den tenor Trin- quier, tegen den directeur Marck. Mr. E. N. de Brauw betoogde, dat de eischer herhaalde malen door zijn direc teur was beleedigd. De heer mr. A. de Pinto trad voor den heer Marck op, die, gelijk hij zeide, zes maanden lang in de courant was uitgescholden en gesard. De gedaagde is bereid te verklaren dat hij den eischer niet voor een „dief" houdt, al had hij het woord „voleur" gebruikt, maar dat hij, gedacht hebbende een goeden tenor te engageeren, zich in dat opzigt bedrogen heeft. Dat woord zou slechts beteekenen „ik ben bekocht." Trinquier ontving 312 franken per avond en zong slecht, beweerde de adv. Bovendien kon hij dat woord niet hooren. De kantonregter zal 31 dezer uitspraak doen. Naar het Dagblad verneemt worden door de commissie in zake de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij zeer aanmer kelijke veranderingen in die werken aanbevolen, o. a. een belangrijke verhooging van het kanaalpeil en een aantal nieuwe kunstwerken ten behoeve van Amsterdam en der groote waterschappen (Waterland, Amstelland en Rijnland), wier belang bij dat kanaalpeil betrokken is. In Utrecht is, volgens het U. D., onlangs een portretje van Erasmus voor f 1000 verkocht aan een Belgisch kunst- kooper. Dr.Broers, de vroegere eigenaar, had er f 17 voor betaald. Een gezin te Leksmond meende dat hun dochter betooverd was, en riep eene vrouw, die men van dié misdaad betichtte, in huis. Er brandde een groot vutir, waarop een ketel kokend water. Nu werd zij gesom meerd hun dochtertje te onttooveren, en toen de betichtte haar magteloosheid daartoe te kennen gaf, viel een vijftal op haar aan en dreigde haar in den ketel met water te verbranden. Zij werd mishandeld, en toen zij moord! riep, opende men de deur en liep de mishandelde bloedende naar den burgemeester. Het is te wenschen dat die bijge- loovigen der 19de eeuw streng gestraft zullen worden. Jl. Zaturdag werd te Heerde in een vergadering der economische sociëteit een belangrijk onderwerp besproken, namelijk de veeartsenijkunde. Werd de waarde van goede wetenschappelijk gevormde veeartsen boven zoogenaamde empirici algemeen erkend en vooral de behoefte aan goede veeartsenijkundige hulp, zoowel in dagen van gezondheid,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1