1873. N°. 44. Vrijdag 11 April. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. PROVINCIAAL BLAD liOORDHOLLAHin. 1873. HELDERSCHE XIElWEIIIEFER COURANT. CA \(.A ,W ij huldigen het goede." Veirschijnt DrNG^daq-, Dondeedaö- en Zatübdag namiddag. Abonüoiüeiitaprijs per kwartaal ƒ1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. i11 .li ii Prijs der Advertentiön Van 14 regels 00 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten norden nas» plaatsrnimteberekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndiëvia Triêst 15 April 'savonds 6 u. 25 m. u o Marseille 24 April 's avonds 6 u. 25 m. tt u Brindisi 17 April's avonds 6u. 25 m. t per Willem Kroonprins der Nederlanden, 14 April, 's avonds 11 u. 4 v. Rotterd. Kingston 2 Mei 's midd.lu.40m. Curagao en Suriname, 16 April 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 13 April, 's morg. 6 u. 25 ïn. jb ."II" 'lil- iJ.10 II' il' Iljff**. mjo OA Besluit van 27 Maart 1873, n°. 60, 11 iU. betreffende 'den herijk der maten, gewigten en weegwerktuigen. Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland; Gelet op art. i5 der wet van 7 April 1869 (Staatsbl. n°. 57), en op het Koninklijk besluit van den lOden December 1872 n°. 16; Gelet op hun besluit van 30 December 1872 n°. 19 (prov. blad n". 60) Hebben goedgevonden: I. te bepalen, dat de herijk in de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben, als volgt De teregtstelling van William Forster, op den 21 Maart jl. te New-York. Aan eene particuliere correspondentie van de N. Rott. Crt. uit New-York, dd. 21 Maart jl., ontleenen wij o. a. het volgende ,,'t Was eene droevige graauwe morgen't was vochtig zonder dat 't regende; ,'t was huiverig zonder bepaald koud te zijn; de straten waren modderig na de hevige stortregens van gisteren. Het was alsof het weder medewerkte om 't gemoed treurig te st'etntiién. Rondom de Tombs was reeds ten 7 ure een digte menschenmassa bijeen. De toegang was door politie-agenten af gesloten; in grooten getale hadden zij de straten afgezet; zelfs roor hen die met een verlof tot toegang gewapend waren, was 't hoogst moeijelijk. de gevangenis te bereiken. De Tombs, de stadsgevangenis, beslaat het geheele blok tusscben de Centre- en Eimstraat. Het is èen kolossaal, zwaar, laag, vierkant gebouw van wit granietsteen, in den Egyptischen stijl opgetrokken; van daar de naam van Tombs (het graf). In den gang warén een 50lal houders van Sheriffspassen reeds vroeg bijeengekomen, Wachtende dat hun de toegang tot de plaats der teregtsfelling róu geopend worden; den vertegenwoordigers van de pers werd let vergund, gebruik te maken van de kamers van den gevangen bewaarder. Spraakzaam waren de ^reporters" op ditoogenblik juist niet; veien hadden tot laat in den nacht gearbeid, anderen waren bezig met de inleiding van hun verslag in gereedheid te brengen, dat np, eenige uren in de extfa-editiën zou uitkomen. Nog anderen stonden bij groepen om den gloeijenden kagchel; want het is den Amerikanen eigen in eene kamer, die tot 80 graden 'erhit is, tóch nog altijd meer warmte bij den kagchel fe gaan toeken. Wiltiam Fórster'is de zoon van een geacht burger te New-York, lie zich door eigen vlijt en arbeid een vrij aanzienlijk fortuin beeft .verworven; al zijne naaste bloedverwanten zijn welgestelde 'Men en een zijner ooms is een schatrijk, welbekend handelaar tl(jaqr. William ontving eene goede opvoeding, doch geraakte in «lepht gezelschap .en aan den drank, was nu eens omnibus-conducteur, fad (lan weder voqr langen tijd niets en geraakte geheel in onmin Bet" zijne familie. 6p den 26sten April 1871 reed een vredelievend burger, de koopman Avery D. Putnam, in gezelschap van twee dames, per krtecar naar het bovengedeelte dhr stad, toen plotseling een dronken Ban op den wagen sprong. (Hier zij opgemerkt, dat het de pligt 'au den conduètèur Ware geweest, hem er af te zetten; daar de 'et verbiedt, passagiers die in staat van dronkenschap verkeeren, 'w te laten). Toen deze dronken man, ('t' was Forster), de dames fte Putnam begeleidde, begon te beleedigen, maande laatstgenoemde, Bteler eenige dreigende taal te bezigen, hem aan, zich te verwijderen, 'aarop Forster, op aandrang van den conducteur, zich op den bóhtjilatform begaf, echter niet dan na gedreigd te hebben, Putnam n nét verlaten van den waggon zijn bekomst te geven. Toen ontnam ongeveer 15 minuten daarna den waggon deed stilhouden °b af te stappen, greep Forster een ijzeren haak en velde zijn 'btgtoifer neder. Acht dagen later stierf Putnam. Lang duurde *t regtsgeding, doch toen eindelijk 't vonnis was Btgjfcpróken werd hemel en aarde bewogen om gratie van gou- in de gemeente Warmenhuizen op 15 April, van des voorm. 10 tot des nam. 2 ure; te Dirkshorn, gemeente Harenkarspel, op 16 April, van des voorm. 8 tot des nam. 1 ure; in de gemeente Nieuwe Niedorp op 17 April, voor de ingezetenen dier gemeente des voorm. van 8 tot 12 ure, en voor de ingezetenen van Oude Niedorp, (welke gemeente met Nieuwe Niedorp voor den herijk wordt zamengevoegd) des nam. van 1 tot 4 ure; in de gemeente Winkel op 18 April, van des voorm. 9 tot des nam. 2 ure; in de gemeente Barsingerhorn op 19 April, voor de ingezetenen van Barsingerhorn des voorm. van 7 J tot 10 ure, voor de bewoners van Kolhorn (gemeente Barsinger horn) van des voorm. 10 tot des nam. 3 ure, en voor de bewoners van Haringhuizen (gemeente Barsingerhorn) des nam. van 3 tot 4 ure; te Schagerbrug (gemeente Zijpe)-. op 21 April voor de ingezetenen van Anna Paulowna, des voorm. van 9 tot 12 ure, en voor de bewoners van Burgerbrug (gemeente Zijpe) des nam. van 1 tot 4 ure; op 22 April voor de bewoners van St. Maartensbrug (gemeente Zijpe), en voor de ingezetenen van Petten des voorm. van 8 tot 12 ure en voor de bewoners van 't Zand (gemeente Zijpe) des nam. van 1 tot 4 ure; op 23 April voor de bewoners van Oude Sluis (gemeente Zijpe) en voor de ingezetenen van Wieringerwaard, van des voorm. 8 tot des nam. 3 ure op 24 April voor de bewoners van Schagerbrug (gemeente Zijpe) des voorm. van 8 tot 12 ure, en voor de ingezetenen van Callantsoóg des nam. van 1 tot 3 ure; (wordende de gemeenten Zijpe, Anna Paulowna, Petten, Wieringerwaard en Callantsoog voor den herijk zamengevoegd); in de gemeente Schagcn, voor de ingezetenen dier gemeente, op den 25sten April des voorm. van 8 tot 12 ure en des nam. van 1 tot 4 ure en op den 26sten April des voorm. van 8 tot lOure, en voor de ingezetenen van St. Maarten, welke gemeente met Schagen voor den herijk wordt zamen- verneur Dix te bekomen. Advocaten, nieuwspapieren, predikanten, leden van de jury, persoonlijke vrienden van den gouverneur, regters, hooggeplaatste ambtenaren, wendden hun invloed aan, zelfs de invloed der weduwe van het slagtoffer werd ingeroepen, om den veroordeelde zijn verschrikkelijk lot te doen ontgaan. Kolossaal zijn de sommen, die in deze zaak door de rijke bloed verwanten van Forster besteed zijn. Gouverneur Dix had een uitstel tot heden bevolen en na rijp beraad besloten, zooals ik in mijn vorig schrijven meldde, geen gratie te verleenen. Tot op het laatste oogenblife heeft men de hoop niet opgegevenen zelfs nog gisteren werden alle pogingen in het werk gesteld om op de eene of andere wijze zooal geen gratie, dan toch een uitstel van executie te verkrijgen; de ongerijmdste geruchten waren hieromtrent gisteren in omloop; o. a. dat Forster vergif had weten te bekomen en zelfmoord zou begaan. Tot op het laatste oogenblik koesterde de ongelukkige hoop; steeds verwachtte hij dat een telegram van den gouverneur zijn straf zou wijzigen. Zijne gade en zijne vier kinderen had hij reeds voor 1871 verlaten. Zijne vrouw echter had hem in deze laatste twee bange jaren steeds ter zijde gestaan en zij nam, na hem dag aan dag woorden van troost te hebben toegesproken, gisteren avond een hartverscheurend afscheid. Toen barstte hij voor het eerst in tranen los en ten volle besefte hij, dat dit hun laatst vaarwel op aarde was. En toch, toen heden nacht ten 2 uur de gevangenbewaarder de ronde deed, vroeg Forster wéder: „geen telegram?" Hij was altijd ter nedergeslagen en in zichzelf gekeerd geweest; zijne geestelijke raadgevers heeft hij altijd gewillig aangehoord, maar hij scheen steeds vervuld van hoop op gratie. Den laatsten nacht bragt hij aanvankelijk onrustig door, maar weldra deed de natuur hare regten gelden en de afgetobde geest werd verkwikt door een kalmen slaap van 3 tot ongeveer 7 uur. Toen werd hij wakker en deed de verschrikkelijke werke lijkheid zich aan hem voor; hij zette zich op den rand van het bed en weende. Hij wist thans dat hij nog slechts eenige uren te leven had; hij bezwoer de deputy-Sheriffs, waarvan twee hem om beurten dag en nacht bewaakten, den Sheriff te vragen zoo min mogelijk menschen op den doortogt van de cel naar de galg toe te laten. Weldra bemerkte men dat zijne krachten hem begaven, en de geneesheer der gevangenis schreef sterke koffij voor. Intussehen onderhielden zijne geestelijke raadgevers zich met hem en bragten de laatste oogenblikken zijns levens in gebed met hem door. De Sheriff Brennan deed zooveel mogeiyk spoed maken met de toe bereidselen. Fosters gelaatskleur veranderde, toen de deputy-Sheriff binnenkwam met de zwart zijden kap, den strop en een dun touw, om hem de armen te binden. Toen deze toebereidselen gemaakt waren, zette zich de stoet in beweging. Kwart voor negen marcheerden de deputy-Sheriffs, ongeveer 30 in getal, naar het binnenplein waar het schavot was opgeslagen, en even negen uur vernamen wij dat aan Forster als laatste dronk een glas brandewijn was toegestaan. Wij gaan nu ook naar het plein, waar echter zulk een gedrang was ontstaan, dat de reporters slechts met moeite hunne zitplaatsen op een paar voet afstand van de galg kuunen innemen. Het binnenplein der Tombs bestaat uit eene kleine vierkante plaats; op den achtergrond is de galg opgeslagen. Regts staan de banken voor de reporters, waarvan er circa 60 tegenwoordig gevoegd, mede op d'en 26sten April van des voorih.11 tot des nam. 2 ure; in de gemeente Hoogwoud, voor de ingezetenen dier gemeente alsmede voor die van de gemeenten Opmeer, Spanbroek en Obdam, welke gemeenten met Hoogwoud voor den herijk worden zamengevoegd, op den 28sten April van des voorm. 9 tot des nam. 1 ure en dés nam. van 2 tot 5 ure; en op den 29sten April, mede voor de ingezetenen van Hensbroek, welke gemeente evenzoo voor den herijk met Hoogwoud wordt zamengevoegd, van des voorm. 8 tot des nam. 1 ure; in de gemeente Wognum, voor de ingezeténen dier gemeente en voor die van Sijbekarspel en Nibbikswoud, welke gemeenten met Wognum voor den herijk worden zamengevoegd, op den 3Östen April van des voorm. 8 tot des nam. 2 ure; in de gemeente Blokkervoor de ingezetenen dier gemeente alsmede voor die van Westwoud, welke gemeente met Blokker voor den herijk wordt zamengevoegd, op dep lsten Mei van des voorm. 8 tot des nam. 1 ure; in de gemeente Grootebroek, voor de ingezetenen dier gemeente, alsmede voor die van Bovenkarspel, op den 2den Mei van des voorm. 8 tot des nam. 1 ure en des nam. van 2 tot 5 ure en op den 3den Mei, voor de ingezetenen van Grootebroek en Hoogkarspel, van des voorm. 8 tot des nam. 1 ure, wordende de gemeenten Bovenkarspel en Hoogkarspel met Grootebroek voor den herijk zamengevoegd in de gemeente Enkhuizen op den 12den, 13den en 14den Mei, des voorm. van 8 tot 12 ure en des nam. van 2 tot 5 ure voor de ingezetenen dier gemeente en voor de bewoners van het aangrenzende gedeelte van Andijk, welko gemeente, voor zooveel dat gedeelte betreft, voor den herijk met Enkhuizen wordt zamengevoegd; en op den löden Mei des voorm. van 9 tot 12 ure; in de gemeente Venhuizen op den 16den Mei, van des voorm. 8 tot des nam. 1 ure; te Grosthuizen, gemeente Avenliorn, voor de ingezetenen waren. Aan de andere zijde van de plaats stond een detachement politie geschaard, de regterlijke autoriteiten en 12 burgers, meest juryleden, die het certificaat dat het vonnis voltrokken is mede onderteekenen moetenvoorts de doctoren en de Coroner. Tegen over de galg staat op een afstand eene talrijke menigte. Alles te zamen zijn ongeveer 350 personen getuigen van de voltrekking van het vonnis, waarvan velen echter weinig of niets zien kunnen. Het weder was middelerwijl opgeklaard; de zon wierp hare vriendelijke stralen over een deel der plaats, waardoor evenwel het gedeelte dat in de schaduw lag, nog droefgeestiger wordter hèerscht eene doodsche stilte, die slechts afgebroken wordt door het gekir van een doffer. I Ten 9 ure 11 minuten kwam de stoet aanzetten. Forster kromp van vreeselijken angst ineen; zijn hoofd was ter aarde geboden. Hij werd door sheriff Brennan en den onder-sheriffStevens ondersteund; daarop volgden de twee Evangeliedienaren, vervolgens de deputy- sherifi's, die zich aan twee zijden schaardeo. Forster had de zwarte kap op het hoofd, den strop om den hals, die echter half onder den jas verborgen was. Hij is een zwaar, bijna gezet man van middelbare grootte, ongeveer 36 jaar oud, met een langen donker blonden baard; zijne trekken waren door verdriet en angst zoozeer veranderd, dat men er geen spoor meer in kon vinden van den dronkaard-woesteling, die zonder de minste aanleiding twee jaar geleden een moord beging. Hij was eenvoudig doch goed gekleed, in een zwarten jas, met fluweelen krnag, zwarte broek en een wollen gebreid bruin vest. Zoo lang hij zich op de binnenplaats bevond, heeft hij geen oogenblik de oogen opgeslagen en ik ben overtuigd dat hij noch de galg, noch iets van wat om hem heen voorviel gezien heeft. Onder de galg gekomen, tusschen de twee predikanten in, sloeg hij zijn regterhand aan het boven gedeelte van zijn jas; zijn linkerhand hield hy voor het aangezigt. Deze houding veranderde hij niet meer, maar toen de lijkdienst eenige minuten gelezen was, begon zijn ligchaam te beven en te sidderen en dit werd, na nog een paar minuten zoo hevig, dat de ongelukkige blijkbaar daar meer dood dan levend ,_stond. Sheriff Brennan ging naar hem toe en sprak hem een woord van moed toe, doch ziende dat de man ter aarde zou zijgen, gelastte hij den predikant te eindigen; deze gaf daarop Forster den zegen en verliet hem met zijn ambtsbroeder. De sheriff gaf nu een wenk; een man in burgerkleederen trad voorwaarts, beves tigde den haak van het afhangende touw aan den halsstrop, trok de kap over het gelaat van den reeds half dooden veroordeelde, een ander sein volgde en een halve seconde later was het vonnis voltrokken. De dood volgde onmiddelijk. Weinige minuten later werd het lijk afgenomen en gelegd in eene prachtvolle rozenhouten kist met zilver beslag en met wit gevoerd. Het zal door de familie op het Greenwood-kerkhof in Brooklijn worden ter aarde besteld. 't Was twee jaren geleden dat in de Tombs een executie plaats had. Forster is de 16de veroordeelde, die aan deze galg gehangen werd. Bij het verlaten der Tombs vond ik nog dezelfde menschenmassa bijeen, die met moeite door de politie werd teruggehouden. Toen ik Broadway bereikt had, ontmoette ik reeds de courantenjongens, die de extra edities over Forster's executie ter verkoop aanboden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1