KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. - ERVEN IV DE KONINGSTRAAT. Binnenland. Benoemingen, enz. dier gemeente, alsmede voor die van Beets, Oudendijk en Ursem, op den 19den Mei van des voorm. 8 tot des nam. 1 ure en des nam. van 2 tot 5 ure, en op den 20sten Mei, mede voor de ingezetenen van Berkhout, van des voorm. 8 tot des nam. 2 ure, wordende de gemeenten Beets, Oudendijk, Ursem en Berkhout met Avenhom voor den herijk zamengevoegd in de gemeente Wijdenes, voor de ingezetenen dier gemeente en voor die van Schellinkhout, welke gemeenten voor den herijk worden zamengevoegd, op den 21sten Mei, des voorm. van 8 tot 11 ure; in de gemeente Zwaag op den 21sten Mei, des nam. van 2t tot 5 ure; in de gemeente Alkmaar, tevens voor de ingezetenen van Akersloot, Bergen, Heerhugowaard, Heiloo, Koedijk, Limmen, Oterleek, Oudorp, St. Pancras en Schoorl, welke gemeenten voor den herijk met Alkmaar worden zamen gevoegd, van den 5den tot en met den 2 ést en Mei op alle werkdagen, en wel: de vier eerste werkdagen der week voor de ingezetenen van Alkmaar, des voorm. van 9 tot 12 ure en des nam. van 1 tot 4 ure, des Vrijdags en Zaturdags voor de ingezetenen der overige gemeenten van des voorm. 9 tot des nam. 1 ure, en voor de gewigten, bestemd voor fijnere wegingen, des Vrijdags nam. van 2 tot 4 ure; in de gemeente Egmond aan Zee, voor de ingezetenen dier gemeente en voor die van Egmond binnen, welke gemeenten voor den herijk worden zamengevoegd, op den 26sten Mei van des voorm. 10 tot des nam. 2 ure; in de gemeente Zuidscharwoude, mede voor de ingezetenen van Broek op Langedijk, Noordscliarwoude en Oudkarspel, welke gemeenten met Zuidscharwoude voor den herijk worden zamengevoegd, op den 27sten Mei en wel voor de ingezetenen van: Broek op Langedijk, des voorm. van 8 tot 11 ure; Noordscharwoude, des voorm. van 11 tot 12 ure; Zuidscharwoude, des nam. van 1 tot 3 ure; Oudkarspel, des nam. van 3 tot 5 ure; in de gemeente Schermerhorn, mede voor de ingezetenen van Zuid- en Noordschermer, welke gemeente met Schermer horn voor den herijk wordt zamengevoegd, op den 28sten Mei des voorm. van 9 tot 12 ure en des nam. van 1 tot 3 ure; in de gemeente Uitgeest, mede voor de ingezetenen van Heemskerk en Castricum, welke gemeenten met Uitgeest voor den herijk worden zamengevoegd, op 29 en 30 Mei en wel voor de ingezetenen van: Heemskerk op den 29sten Mei, des voorm. van 10 tot 12 ure; Castricum op den 2 9 sten Mei, van des middags 12 tot des nam. 1 ure Uitgeest op den 29sten Mei, van des nam. 2 tot 4 ure, en op den 30sten Mei des voorm. van 8 tot 12 ure. II. de besturen der hiervoren genoemde gemeenten, onder herinnering aan de circulaire van 10 Januarij 1872, n°. 66, (prov. blad n°. 9), uit te noodigen, hunne inge zetenen met het bepaalde sub. I, voor zooveel hunne gemeente betreft, bekend te maken en voorts te zorgen, dat de belanghebbenden aan het tijdstip voor den herijk tijdig worden herinnerd, opdat zij alzoo aan hunne ver- pligtingen behoorlijk kunnen voldoen. Gegeven te Haarlem, den 27sten Maart 1873. Gedeputeerde Staten voornoemd, ROËLL. Voorzitter. H. JACOBI. Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDEliS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van bet 3de distriet in Noordholland de TWEEDE ZITTING zal houden te HOORN, en wel voor zoo ver deze gemeente betreft op WOENSDAG den 16den APRIL e. k., des voormiddags ten half elf ure, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die alsPlaatsvervangers of Nummerverwisselaars verlangen op te treden. Zij, die het voornemen hebben een Plaatsvervanger of Nummer- verwisselaar te stellen, worden, in hun belang aangemaand, om zich tijdig ter Secretarie dezer gemeente te vervoegen, ten einde omtrent de benoodigde stukken inlichtingen te bekomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAICMAN BOSSE, Burgemeester, den 30 Maart 1873. L. VERHBY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, In aanmerking nemende dat de Koningstraat binnen kort van wege de gemeente zal worden verlicht Herinneren den eigenaars van erven in de Koningstraat aan hunne verpligting, om die erven van den openbaren weg at te scheiden, door gemetselde muren of houten schuttingen, ter hoogte van 2 ellen, gemeten boven den weg. Daar waar zulks niet hinderlijk is, kan door de ondergeteekenden voorloopig eene andere en minder kostbare wijze van afschutten worden toegestaan. De eigenaars van erven, die vóór 15 Mei e. k. aan de verpligting tot afschutting niet hebben voldaan, zullen overeenkomstig de ver ordening op het bouwen worden vervolgd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 10 April 1878. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA brengen ter openbare kennisse, dat de Herijk der Maten, Gewigten en Weegwerktuigen, voor de ingezetenen van deze gemeente, zal plaats hebben te Schagerbrug, op den 21 April e. k., des voormiddags van 9 tot 12 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Anna Paulowna, C. E. PERK, Burgemeester. 'den 8 April 1873. A. J. DE JONGH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA brengen ter openbare kennis, dat het voljaarskohier van den Hoofdelijken Omslag, voor het dienstjaar 1873, door den Gemeenteraad in zijne op gisteren gehouden vergadering vastgesteld, gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Anna Paulowna, C. E. PERK, Burgemeester, den 10 April 1 873. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 April. Volgens een bij bet departement der Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee H. B. Kip, den 9den dezer te Falmouth aangekomen, ten einde steenkolen in te nemen, en vervolgens de reis naar Oost-Indië voort te zetten. Aan boord was alles wel. Tegen den 17 dezer zijn 40 jongelingen opgeroepen om geplaatst te worden bij het instructie-bataillon te Kampen. Door het ministerie van Binnenl. Zaken is gisteren aanbesteed: 1. het afgraven van duingronden op den Hoek van Holland, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, en 2. het onderhouden voor één jaar van de werken, mede tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee aan den Hoek van Holland, ingaande 1 Mei 1873 en eindigende 30 April 1874. Minste in schrijvers waren: voor no. 1 de heer J. van de Velde, te Papendrecht, voor 129,800, voor no. 2 de heer P. A. Bos, te Sliedrecht, voor 35,500. De Haagscbe correspondent der Zutphensche Crt. merkt o. a. aan, dat op één punt de heer Nierstrasz maar al te veel regt van spreken had, nl. op het punt van den onvoldoenden toestand onzer verdedigingsmiddelen in Indië. Het moge waar zijn, dat hij overdreef toen hij zeide, dat van de 21 schepen in de Oost geene 3 dienst kunnen doen, dat de toestand onzer marine-schepen erbarmelijk slecht is, kon ook de minister niet ontkennen. Het is on vaderlandlievend, voegde de minister hem niet zonder grond toe, op zulk een critiek oogenblik met minachting over onze hulpmiddelen te spreken; maar had ook niet de ander van zijnen kant het regt daarop te antwoorden: het toont nog veel meer gebrek aan vaderlandsliefde, van de ongunstige rapporten van de commandanten der zeemagt geene notitie te nemen en niet te zorgen dat wij ten allen tijde in voldoenden staat van tegenweer zijn? Er moet een voldoende troepenmagt naar Atsjin gezonden worden, zoodat een tweede expeditie niet noodig is. Tot twijfel daaromtrent is evenwel alle reden. Al hebben ook de militaire bureaux op Java, toen meer en meer een oorlog met Atsjin onvermijdelijk bleek, nog zoo naauwkeurig onderzoek gedaan naar de gesteldheid van het land en zijne hulpmiddelen, toch zal het hoogst moeijelijk zijn met eenige zekerheid te bepalen, met welke magt en met welke moeije- lijkheden wij in het vreemde land te strijden zullen hebben. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam ds. P. van Son, te Nijmegen. Beroepen tot directeur der zendingsvereeniging te Utrecht de heer A. A. Looijen, pred. te Oud-Loosdrecht. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Zijldijk (Groningen) door L. P. Goteling Vinnis, pred. te den Up (Noordholland). Als eene bijzonderheid melden wij dat een inwoner van Anna Paulowna sedert eenige dagen in het bezit is van een toom kuikens. Jl. Dingsdag nacht barstte te Opperdoes een geweldige brand uit, die in korten tijd drie woningen in de asch legde. Verlies van mensclienlevens of vee heeft men niet te betreuren gehad. Daarentegen is de inboedel geheel en al een prooi der vlammen geworden. Omtrent de oorzaak van het onheil kunnen alleen nog gissingen worden gemaakt. Heden morgen is een felle brand uitgebarsten te Krommenie;' de bakkerij van Meiten, een manufactuur winkel en een daarnaast staand huis zijn alle verbrand. Wij vernemen, zegt de Amst. Crt., dat de pooting van jonge zalmen, broed van dit jaar, uit de viscliteelt-inrigting van 't genootschap, daartoe werkzaam, reeds een aanvang heeft genomen. In tegenwoordigheid van den burgemeester der stad Zutphen, jhr. A. A. D. Coenen, wiens belangstelling in de zaak reeds vroeger is gebleken, werden, onder toezigt van de heeren M. J. de Bont en J. Noordhoek Hegt op 12 Maart jl. 18,000 en op 22 Maart daaraanvolgende 34,000 jonge zalmen in den IJssel vrijgelaten. Genoemde burgemeester gaf hiervan het volgende berigt: „De kracht volle levendigheid der jeugdige kweekelingen was van dien aard, dat men met grond verwachten kan de toeneming van deze vischsoort in de rivier den IJssel, hetgeen naar mijne bescheiden meening, zoowel in het belang van het algemeen, als tot eer van het genootschap moet strekken. De longziekte neemt te Haarlemmermeer toe. Op verscheidene stallen zijn de koeijen reeds afgemaakt; thans is de ziekte weder op een stal van zestig stuks vee uitgebroken. Overigens is de gezondheidstoestand van paarden, hoorn en wolvee zeer voldoende en de opbrengst van vee bij verkoop ongekend hoog, zoodat zij, die in het najaar zich door hooge inkoopsprijzen niet hebben laten weêrhouden om hunne stallen vol te zetten, thans goede rekening maken. De veldvruchten hebben minder aan de verwachting voldaan; velen, die vrij wat meenden te zullen dorschen, vonden zich bedrogende muizen deden daarbij enorme schade. Het wintergewas is uitmuntend door den winter gekomen, en dit zeldzaam gunstig voorjaar hebben velen de gelegenheid waargenomen om ook de zomergewassen in den grond te werken. Op onderscheidene plaatsen is lijnzaad gezaaid, hoewel de vlasteelt niet schijnt te animeeren, want thans is nog puik land tegen f 300 per bunder op St. Jansberaad te hurendaarentegen neemt de cultuur van suiker-beetwortel toe. (N. R. Crt.) Jl. Dingsdag is door de regtbank te Rotterdam een schipper veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en eene geldboete van acht gulden. In een nacht van de vorige maand had deze beklaagde te Waddinxveen, aan boord van zijn schip, zijne huisvrouw hevig mishandeld, bij de haren gegrepen en tegen een spil gedrukt, uit welke positie zij werd verlost door twee personen, die op het geroep van „moord door de vrouw, aan boord gingen, haar ontzetten en haar man aan handen en voeten bonden. Te Sliedrecht wordt eene som van f 500 uitgeloofd voor hem die aan de bevoegde magt binnen eene maand het bewijs levert of inlichtingen geeft dat de onlangs daar plaats gehad hebbende branden door kwaadwilligheid zijn ontstaan. De hoogste prijs bij de jongste groote verloting te Woerden, die uit vee bestond, ter waarde van f 5000, is ten deel gevallen aan een dienstbode ondeF genoemde gemeente, die natuurlijk het vee niet in haar bezit kon houden, maar het verkocht voor f 3400, zoodat zij een betrekkelijke schade van f 1600 leed. In geen jaren waren op de Palmpaardenmarkt te Utrecht zoo weinig paarden aangevoerd als jl. Maandag, hetgeen vooral daaraan is toe te schrijven, dat men bij de landlieden zeiven overal reeds de paarden had opgekocht. In de laatste dagen zijn met de verschillende middelen van vervoer meer dan 200 paarden van weelde naar het buiten- land vervoerd. Als een bewijs van de hooge prijzen van het rundvee kan dienen, dat een kalfdragende koe,welke den ouderdom van 20 jaren bereikt had en het 17de kalf al bragt, dezer dagen verkocht is voor den prijs van 200 en een schaap, dat twee lammeren geworpen had, voor den prijs van 70; de uitvoer van vette runderen en kalveren naar Frankrijk doet de prijzen op een ongekende hoogte blijven. (U. D.) Te Moerdijk wordt dienst gedaan door een predikant, welken de synode geschorst heeft. Verleden Zondag kwam een ring-predikant om in zijne plaats te preêken, maar de geschorste was reeds aan den gang. Men wilde nu den ringbroeder dwingen om op te treden, maar de marechaussees kwamen tusschen beide, die proces-verbaal zouden opmaken, terwijl wederkeerig proces-verbaal werd opgemaakt namens de synode tegen de marechaussées, die beletten dat dienst gedaan werd door een daartoe bevoegd predikant, in plaats van door een geschorsten herder en leeraar. Gedurende het hevige onweder, dat zich jl. Donderdag boven het westelijk deel van Zutphen ontlastte, sloeg de bliksem in den toren van de Hervormde kerk te Lichten voorde, waardoor brand ontstond in de spits; vervolgens verbrijzelde hij een gedeelte van het leijendak van het kerkgebouw, sloeg een balk aan splinters en baande zich door de kerk een uitweg, zonder verder schade te veroorzaken. Te Besoyen is door de marechaussées proves-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. K., landbouwer aldaar, die zijnen krankzinnigen vader, oud 91 jaren, in een klein kamertje opgesloten hield. Een kleine opening in een venster verschafte den ongelukkige licht en lucht. Uit Buren schrijft men: Reeds gedurende anderhalf jaar bestaan er in dit stadje oneenigheden tusschen de broodbakkers, waardoor het brood 2 h 3 centen goedkooper is per kilo dan elders, tot groot gerief der inwoners. De pogingen, herhaaldelijk aangewend om de zaak bij te leggen, zijn telkenmale mislukt, tot groote blijdschap der ingezetenen, die gaarne zouden zien, dat er ook tusschen de slagers en andere neringdoenden oneenigheden ontstonden, welke tot verlaging der prijzen van vleesch, enz., aanleiding gaven. Ds. Dosker, beroepen predikant te Grand Rapids (Vereenigde Staten), die Maandag a. s. zijn afscheid neemt als predikant te Zwolle, wordt naar Amerika gevolgd door circa 53 ingezetenen dier gemeente, die het doen minder uit zucht tot land verhuizen dan om hun herder te volgen. In onderscheidene landbouw-gemeenten der noordelijke provinciën wordt het rundvee reeds in de weiden gelaten; iets, dat anders niet voor Mei 't geval is. De voorraad gras is op sommige plaatsen reeds belangrijk't gunstige weder werkt uitmuntend, ook op de bouwakkers. De hooi- prijzen beginnen alom sterk te dalen; vele veehouders hebben nog een aanzienlijken voorraad wintervoeder. Ver leden jaar om dezen tijd was het hooi per 500 kilogram wel 6 k 8 duurder dan thans; voor 10 a 12 koopt men alom puike soort. Professor Guarinoni heeft waargenomen, dat zijde wormen, aan wit licht blootgesteld, voor de helft sterven, terwijl van die welke in violet licht waren geplaatst, de sterfte slechts 10 pCt. bedroeg. Het Portugeesche regeringsblad deelt eenp nota mede van de Italiaansche regering, die daarin de Portugeezen, namens den Koning en het volk, dank zegt voor de wijze waarop zij Prins Amadeus hebben ontvangen. Ki.eêren maken den man. Hanabusa, het hoofd van het Japansch gezelschap, dat naar Corea gezonden is, om het geschil tusschen de bewoners van dat schiereiland en den Mikado in der minne bij te leggen, is vermoord. Wat hij misdreef? Hij kwam in Europeesche kleêren, en daarom verklaarden de Coreanen hem voor een vreemdeling, die van 't lot, dezen allen beschoren, niet mogt worden verschoond. Was hij maar in Japansch costuum verschenen, dan zouden zij hem met allen eerbied hebben ontvangen. De controleur der dir. bel. in- en uitg. regten en accijnsen J. H. Simon is van Zaandam naar Amsterdam verplaatst en H. E. Antink in diezelfde betrekking van Charlois naar Zaandam, Aan F. F. Canneel is, op zijn verzoek, met den 1 Mei a. s. eervol ontslag verleend als kommandant van het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden, onder dankbetuiging voor de belang rijke diensten, door hem aan het beheer der gevangeuissen bewezen, en is met genoemden datum in zijne plaats benoemd G. baron van Utenhoven, thans komm. van het huis van correctie te Hoorn; tot komm. van het huis van correctie te Hoorn F. Beugel, thans cipier van het huis van arrest te Rotterdam. De kapt.-luit. ter zee C. A. W. Halverhout, laatst behoord heb bende tot de zeemagt in Oost-Indië en vandaar, wegens langdurig verblijf, den 5 dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2