Frankrijk. Engeland. - Zwitserland. Perzië. China en Japan. Amerika. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Buitenland. Koning Leopold II vierde gisteren zijn 38sten verjaardag. De Internationale begint propaganda te maken onder de vrouwen: na de compagnons komen de compagnes, na de broeders de zusters. 150 arbeidsters te Verviers hebben verklaard bij de Internationale toe te tredenhet is te hopen dat deze dames niet zullen wordenpétroleuses. In het dorpje Rethen, bij Leuven, kwam dezer dagen eene menagerie aan, bestaande uit 2 leeuwen, 1 tijger en 37 apen. De wagens werden in eene schuur geplaatst; den volgenden ochtend echter vond men den tijger in een hoek van de schuur zittenhet dier had den vloer van zijn hok opengebroken. Men wist het door den reuk van zijn dagelijksch voedsel weer in zijn hok te lokken. De 37 apen zijn evenwel allen ontvlugt; men ziet ze thans in de bosschen bij Rethen huppelen. Aan Victor Hugo is de candidatuur voor de Nationale Vergadering te Lyon aangeboden. Hij heeft er echter voor bedankt, in een brief, waarin hij ,o. ''a. zegt, dat hij het voor een groote eer zou houden de stad Lyon te vertegen woordigen „zoo nuttig in de beschaving, zoo groot in de democratie. Parijs is de hoofdstad van Europa, Lyon is de hoofdstad van Frankrijk," enz. Victor Hugo zegt, dat hij geen lid kan zijn van eene Kamer, die geen amnestie wil uitvaardigen. Als een volgende Kamer het wil doen, dan zal hij er lid van worden. Hij is als een zendeling, die niet naar de heidenen wil gaan, voordat zij bekeerd zijn. Hiigo's parlementaire loopbaan was niet schitterend. Hij was een poos lid der Nationale Vergadering te Bordeaux, waar hij altijd een politiemuts der nationale garde op had n hiermede in overeenstemming legde hij zijn mandaat neder, toen de Kamer den vrede met Duitschland aannam. Een jaar geleden was hij candidaat te Parijs, maar zijn mededinger, Vautrain, werd gekozen. De Revue des deux Mondes geeft een niet zeer bemoedigend verslag van de werking van het Fransche deportatie-systeem. De brandstichters, moordenaars en dieven worden behandeld als de politieke veroordeelden. Zij, die tot deportatie in een vesting veroordeeld zijn, worden goed gevoed en gekleed, terwijl zij het geheele schiereiland Ducos, reven mijlen lang, ter hunner beschikking hebben. De eenvoudig gedeporteerden kunnen zich over het geheele eiland du Pin bewegen. Tot arbeid mag volgens 't besluit der Nationale Vergadering van 22 Maart geen gedepor teerde gedwongen worden. De veroordeelden luijeren, visschen en praten over hetgeen zij doen zullen, als zij begenadigd worden. Van berouw, arbeid of leeren is geen kwestie. Terwijl het vruchtbaarste land onbebouwd blijft, kost het onderhoud van ieder gedeporteerde aan het land jaarlijks 700 francs. De Britsche anti-Tobacca Society, een vereeniging e zich ten doel stelt 't gebruik van tabak dat helsche onkruid tegen te gaan, schijnt den moed te gaan op- n. Een van hare bestuursleden, de deken van Carlisle, verklaarde in zijn jongsten zendbrief, dat hij de taak der vereeniging beschouwt als een wanhopige, en dat hij slechts middel ziet om 't menschdom te behoeden voor een totale verbastering en uitmergeling: een wet moet het rooken verbieden. Blijkens berigten uit Zanzibar in de Army and Navy Graaette is de zending van 9k Bartle Frère bij den Sultan aldaar ten eenenmale mislukt. De door Engeland verlangdë afschaffing van den slavenhandel zou den ondergang van een groot aantal der voornaamste inwoners van dat Oost- Afrikaansche kustland tengevolge hebben. „Ik zou," zegt de correspondent van dit blad, „het verzoek dat sir Bartle Frère den Sultan van Zanzibar kwam overbrengen, niet beter kunnen vergelijken, dan bij het voorstel, dat b. v. vreemd lamd zou opleggen aan de industriëelen van jjhester af te zien van den arbeid der kinderen in kunne fabrieken. De afschaffing van dezen arbeid zou voor igeland hetzelfde gevolg hebben, als de afschaffing van n slavenhandel voor Zanzibar." 'i 1 'i Men schrijft aan de Handelskoerier van Bern, 29 Maart: Een bankier van Bielle, welke op dit oogenblik met zijn dochters in Italië reist, is verleden week nabij Sorreute Italiaansche roovers aangerand. Men heeft hem be- dreigd hem den neus en de oorén af te snijden, als hij niet dadelijk een rantsoen van 40000 fr. betaalde. Na vele oordenwisselingen is de ongelukkige er eindelijk in geslaagd o aan de booswichten een som van 10000 fr. te doen Mnemen, welke door het bankiershuis Meuricoffre te Napels betaald is. "t 5 uA-.uW ojib otlb E ja# J 3 jtoolifk19 De Italienische Nachr. van 4 April schrijft over de ziekte «M PausenSedert eenige dagen lijdt de Paus aan een ■Mrt van rheumatismus, met podagra-pijnen gepaard. Vooral ju den linkerkant lijdt hij hevige pijnenhij heeft daaren- »ren nog last van zweren, die hem het liggen onmogelijk aaken. In weerwil daarvan heeft hij gisteren nog drie Wdinalen ontvangen. Hij wordt behandeld door dr. Vialle hela en den chirurgijn Constantini, maar het meeste ver- Jouwen stelt hij in een monnik uit het klooster Santa «aria della Scala, die hem een pleister op de borst gelegd -tcfl. Verontrustende verschijnselen hebben zich, zoover 'en weet, niet voorgedaan, maar de artsen zijn toch bevreesd, de Sljarige man in dit jaargetijde geen kracht genoeg sl hebben om aan de pijnen weerstand te bieden. Sedert eenigen tijd hebben de Carlisten en andere woelgeesten het zoo bont aangelegd, dat menig Spanjaard zijn hebben en houden bij elkaar pakt en een veilige wijk plaats opzoekt. Waarheen? Naar Gibraltar. Daar waait Engelands vlag, het symbool van orde en rust. Helaas de hotelhouders en andere speculerende inwoners beschouwen dit als een gelegenheid om hun beurs te goed te doen. De drie bestaande hotels, reeds sedert Nov. met rijke Spaansche familiën opgevuld, hebben slechts plaats voor een 150tal vreemden. De nieuw aankomende vlugtelingen moeten het dus bij de inwoners voor lief nemen. Maar welk een tarief, dat daar uithangt! Voor één bed, in een groot vertrek waar er in het geheel een twintig staan, betaalt men meer dan f 12. Een eenvoudige maaltijd kost f 10. En aangezien men zelfs voor zulke prijzen dikwijls niet teregt kan, gaan vele Spanjaarden naar het in 3 uur stoomens te bereiken Marokkaansche stadje Tanger. De „grootsche gedachte" van de Parijsche Commu- nards heeft navolging gevonden. Hun geestverwanten te Cadix hebben uit het stadhuis aldaar verwijderd den marmeren steen, waarop in gouden letters gegrift was het fiere antwoord, dat de burgers dier stad in 1808 hebben gegeven op de sommatie om Koning Jeröme te erkennen: „De stad Cadix, getrouw aan de door haar verkondigde beginselen, erkent geen anderen Koning dan don Ferdinand VII." De naam van dien souverein zal de rooden van Andalusië hebben gechoqueerd, gelijk de naam van den eersten Napoleon de sloopers van de Vendóme-zuil hinderde. Men ziet 't: aan deze en aan gene zijde der Pyreneën dezelfde vaderlandsliefde. Te Sevilla heeft een groep republikeinen de kerk del Salvador overweldigd. „Weg met den prediker! Al wat hij zegt is logentaal!" riepen zij. De gedelegeerden van het gemeentebestuur hebben den kapellaan gesommeerd hun de sleutels der begraafplaats af te geven. Zij hebben de beelden en gewijde ornamenten weggenomen en ver volgens de kruizen op de graven gesloopt. Dezer dagen worden groote feesten gevierd ter gele genheid van den geboortedag van den Shah. De bazars en de tuinen van het paleis waren schitterend verlicht. Al de leden der regering werden door Z. M. ontvangen, die, in eene rede welke betrekking had op zijne reis naar Europa, op de aanzienlijke voordeelen wees, die daaruit zouden voortvloeijen. De Shah verklaarde, dat de eenige reden, die hem tot het doen dezer reis aanspoorde, was, dat zij gelegenheid zou geven om de betrekkingen met Europa te ontwikkelen en de banden van het handels verkeer tusschen Perzië en andere beschaafde staten naauwer aan te halen. Z. H. zou zich dan een denkbeeld kunnen vormen over den toestand dier landen en diensvolgens, bij zijn terugkeer, die hervormingen kunnen aanbrengen, onmisbaar geworden voor sommige takken van administratie, en ook om de hulpbronnen van Perzië beter te ontwikkelen. De Shah voegde er bij, dat hij aan Prins Naïbos Seltener en aan zijn zoon, tijdens zijne afwezigheid, het beheer van het Rijk overliet. Z. H. drong diensvolgens bij de militaire en civiele autoriteiten aan op het nemen van verstandige maatregelen, in het belang der handhaving van orde en rust en van de veiligheid des lands. Z. H. moet eiken dag, door middel van den telegraaf, op de hoogte worden gehouden van hetgeen er in zijn rijk omgaat en zal ook, langs dien weg, die instructiën geven, welke noodig mogten zijn. Z. H. heeft ten strengste aan bevolen de prompte uitvoering van alle bevelen, die van den grootvizier uitgaan, en wien hij lof toezwaaide, als zijnde deze de persoon, die het initiatief heeft genomen voor al de hervormingen, die in het land zijn ingevoerd en in wie hij voor de toekomst 't grootste vertrouwen stelt. Aan het diner ten paleize zaten 200 gasten aan, waar onder het corps diplomatiqüe en de leden van den hoogen adel. De Japanners willen hun zeemagt geheel naar het voor beeld der Engelschen inrigten. Het gezantschap heeft bij zijn vertrek naar Europa last ontvangen, Engelschen aan te werven, die geschikt zijn om onderwijs te geven aan de zeevaartschool te Tokei. Zij moeten zich op zeer gunstige voorwaarden, minstens voor 3 jaren, verbinden. De Engel- sche admiraliteit heeft aan de officieren het noodige verlof gegeven, om gedurende dien tijd in Japansche dienst te zijn. Volgens de verklaring van kapitein Williams, te Halifax bij het onderzoek aangaande het verlies van de Atlantic afgelegd, bekende hij zich vergist te hebben in de berekening betreffende den koers van het schip. De gang van het vaartuig werd op 11 knoopen berekend, doch was bij het naderen van Halifax van 7 tot 12 knoopen toege nomen; hij had geen steenkolen gespaard. Hij begaf zich naar de kajuit, onder een verkeerden indruk, zooals later bleek, aangaande den koers van het schip, en bevond zich te bed toen het vaartuig stootte. De gevaarlijke aard der kust was hem bekend. Zijn voornemen was tot 3 ure te varen en dan bij te leggen, en het daglicht af te wachten. De kapitein zegt verder dat de stuurlieden de ramp hadden kunnen vermijden, wanneer zij met veerkracht te werk gegaan waren toen zij land zagenzij zijn echter spoedig op hunnen post geweest. Daar de voorraad steenkolen en levensmiddelen opraakte en het vaartuig met een westelijken golfslag, slechts zeven knoopen in het uur liep, zoo besloot de kapitein Halifax aan te doen. Met betrekking tot de schrikkelijke bijzonderheden verklaarde de kapitein, dat de eerste zee die over het dek sloeg de booten aan bakboordzijde wegnam. Toen het schip overhelde was de schrik zoo groot, dat alle pogingen om het volk naar voren te zenden onmogelijk werden. „Na twee vrouwen in 't tuig geplaatst te hebben, bevond ik (zeide kapitein W.) dat het schip verder overhelde, en ik riep den tweeden stuurman toe de reddingboot uit te brengen, doch deze sloeg omver en wierp den stuurman en 30 of 40 man in zee. Naar het tuig terugkeerende, bemerkte ik dat de vrouwen verdwenen waren. De eerste stuurman Frith bevond zich hulpeloos in het tuig van den bezaansmast. De derde stuurman had door middel eener lijn eene gemeenschap tot stand gebragt met een kleine rots, die ongeveer 40 el verwijderd was. Aldaar lagen vele personen, waaronder eenige eerste klasse reizigers, te sterven. Er werden vijf touwen aangebragt en ongeveer 200 personen, bijna uitgeput, werden over gehaald. Vijftig anderen bereikten een grooter eiland door middel eener lijn, doch velen verdronken terwijl zij poogden het eiland te bereiken. Daaronder was de eerste hofmeester. Ik en de vierde stuurman moedigdén de 450 overblijvende menschen aan om in beweging te blijven, ten einde niet in slaap te vallen. Velen sluimerden nogtans in en stierven oogenschijnlijk zacht. Het getal van deze was twaalf, die, ondanks alle pogingen oiu hen op te wekken, in zee gleden. Om half zes (dus drie uur na het stooten), beproefde men de eerste boot in zee te brengen, doch zij werd onbruikbaar bevonden. Twintig minuten later werd de eerste groote boot in zee gebragt." Twee of driehonderd vaartuigen kruisen rondom het wrak van de Atlantic, om wrakhout en lading op te visschen. Niet de bemanning, maar een achttal stuwers moeten de lijken beroofd hebben. Naar de overheid echter onderstelt, draagt een deel der bemanning de kleederen en de schoenen, waarvan zij de ligchamen dan zouden hebben beroofd. De gemeenteraad van Halifax heeft besloten voor de begrafenis der lijken, die gevonden worden, te zorgen. Jl. Zaturdag zijn 312 tusschendeks-passagiers te Boston aangekomen. Door de burgerij en een escorte van agenten van politie werden zij naar de Taneuill Hall gebragt, waar een stevig ontbijt hen wachtte. Den volgenden dag werden zij te New-York even har telijk ontvangen. De opgewondenheid was buitengewoon en met moeite kon men de menschen buiten de poort van Castle Garden houden, waarheen de emigranten zich hij hunne aankomst hadden begeven. De schipbreukelingen zagen er verhongerd en afgemat uit. De tooneelen, die plaats grepen als ze door hunne betrekkingen herkend werden, waren hartverscheurend. De meerderheid spreekt schande over hét gedrag van den kapitein en de bemanning. Zij verklaren o. a., dat zij gedurende drie dagen op zee voedsel te kort kwamen. Er zijn weder 40 lijken aangespoeld. In Maryland is tot lid van het Huis van Vertegen woordigers gekozen de Honorable Wm. J. O'Brien, die kanondoof is. In Oldtown woont eene familie, bestaande uit de ouders en 14 kinderen, allen zoons, waarvan de oudsten slechts, 7 jaren oud zijn. Er zijn 4 paar tweelingen en 2 drielingen onder. Een niet benijdenswaardige zegen voorwaar Eene vrouw in Connecticut vierde dezer dagen hare tiende echtscheiding. In Massachuchetts werd onlangs eene begrafenis op straat tegengehouden door een lijkbezorger, die dreigde het lijk uit de kist te nemen, wanneer hij niet onmiddelijk betaald werd, daar de kist heimelijk uit zijn winkel was weggehaald. Het geld werd door de dragers bijeengebragt. Naar verzekerd wordt heeft de heer Brigham Young zijne betrekking als hoofd der Mormonen nedergelegd. Hij zal zich in Arizona metterwoon nederzetten en zijne aan zienlijke bezittingen onder zijne zestien vrouwen en zestig kinderen verdeelen. Verscheidene oude Mormonen zullen hem waarschijnlijk volgen. Men acht het Mormoonsche vraagstuk, wat Ütah betreft, daarmede opgelost. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 1 April. Electra. B. H. Landweer. Batavia. 7 Waterloo. J, J. W. Steevert. Soerabaija. 9 Vlijt. B. H. Engelsman. Montevideo. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Martin Luther. M. Eliassen. Drammen. Hout. van Vliet 8c Co. Langley. J. Shearer. Sunderland. Steenk. ZurMühlen8tCo. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Hoogl.8cv.Herw. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). April. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer c. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 notn. 7k. 768.89 f 9.38 6.6 - 2.3 0.70 weingolv 10 8 no. 5„ 770.70 fll.26 6.8 - 0.0 0.78 10 12 no. 6„ 770.32 jT0.88 7.8 - 1.2 0.79 0 Weersgesteldheid: 9 April 12 u. Helder, ligtbewolkt, wind., koel. 10 April 8 u. Helder, ligtbewolkt, wind., koel. 10 April 12 u. Helder, ligtbewolkt, wind., koel. BER TELEGRAAF, f 100al60 8 Baarden Ossen '-ê Stieren 34 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen - Hokkelingen 48 Nucht.Kalveren- VetteRammen - 344 Schapen a 180a220 190a230 a a 7a 18 a Lammeren f a 9Bokk.enGeiteu - 1 a 10 18 MagereVarkens- 20 a31$ 60 Biggen - 8 allj 10 Eenden c. 40 a 76 20 Kippen - 75 al75 Boter per kop - 87^a Kaas perK.G. - 80 a 40 Kip-Eijeren per 100-280 a800 Eend-Eijereh -326- s385

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3