Benoeming-en, enz. B u i te n I a n d. België. frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Spanje. Amerika. mfpt lipt vnl«fp i*p0*f verlansl Publif*en 281ste STAATS LOTERIJ. Door de arrondissëments-regtbank te Zwolle zijn jl. Donderdag 5 leden der rederijkerskamer „Tollens", te Oldemarkt, veroordeeld ieder tot 1 maand eenzame opslui ting en f 10 boete, wegens feitelijk en gewelddadig verzet tegen de politie, die op de kamer, waar de voorstelling der rederijkers plaats had, wilde surveilleren. De burge meester vergezelde de politie om haar toegang te verschaffen. De voorstelling geschiedde tegen betaling van entree en was dus publiek. Davaine heeft proeven genomen met het bloed van lijders aan typheuse koortsen. Een druppel met water verdund bloed werd in het achtergedeelte van den nek van een konijn gespotenhet dier stierf na eene maand. De zieke, waarvan het bloed afkomstig was, genas. Een millioenste deel van een druppel bloed van het konijn, genomen uit het hart, werd overgebragt in een tweede konijn, dat 46 uren daarna stierf. Deze proef werd met het bloed van verschillende typhuslijders herhaald, en altijd met doodelijken afloop bij de daartoe gebruikte dieren. Volgens de volgende statistiek, schijnt de duur van het menschelijk leven langer te worden. Te Genève was de gemiddelde duur van het leven in 1560 twee en twintig en een half jaar en in 1833 veertig jaar en vijf maanden; binnen 300 jaar dus bijna verdubbeld. In de 14de eeuw was de sterfte te Parijs 1 van de 16 en nn ongeveer 1 van de 32. In Engeland was de sterfte in 1690 1 per 33 en nu ongeveer 1 per 42. In navolging der Amerikanen zullen de Parijzenaars in 1875 een baby show (tentoonstelling van kinderen) houden. De Paus heeft jl. Donderdag de mis bijgewoond en onderscheidene personen ontvangen. Hij heeft verschillende kerkelijke zaken behandeld. De bekende Netschajew, die door Zwitserland uitge leverd en te Moskou wegens moord tot 20 jaren dwangarbeid is veroordeeld, heeft zich op weg naar Siberië te Utsjug doodgeschoten. Tot directeur der gemeentewerken te Dordrecht is benoemd de heer van der Kloes, gemeente-architect te Bolsward. De heer P.A.Janssen, de bekende gewezen kapitein bij de infanterie te Leeuwarden, is benoemd tot directeur van bet burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg. De benoemde dirig. off. van gez. J. A. C. von Köningslöw wordt met den 1 Mei a. s. geplaatst in de marine-directie te Hellevoetsluis, ter vervanging van den met dien datum gepens. dirig. off. van. gez. A. H. Neyssel. De scheepsklerk W. K. M. Hazeu, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 4 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Als machinist-leerling bij de Marine kunnen weder 15 jongelingen geplaatst worden. De Staatscourant van heden behelst de voorwaarden. Door het Britsch gezantschap alhier is de aandacht der regering gevestigd op het gevaar dat voor de Nederlandsche scheepvaart zou kunnen voortvloeijen uit het gebruik van Engelsche kabel kettingen, die niet voorzien zijn van de keur van het Britsche gouvernement. Een ijzingwekkende misdaad heeft te Schooten, een dorp \dak bij Antwerpen, plaats gehad. Een zekere Piet van Doren, 25 jaren oud, heeft, met het ellendig doel om zich van de spaarpenningen zijner bejaarde moeder meester te maken, de oude vrouw, die alleen woonde met een 3jarig kleinzoontje, in koelen bloede vermoord en daarna ook het onschuldig, slapend kind om 't leven bragt. Toen de politie, van het geval onderrigt door de moeder van het straks genoemd pleegkind, die haar moeder een bezoek wilde brengen, den booswicht in hechtenis kwam nemen, vond zij hem bezig met aardappelen te schillen met een keukenmes, dat later bleek hetzelfde te zijn, waarmede hij enkele uren geleden de vreeselijke misdaad had gepleegd. Uit de bekentenis van den onverlaat is gebleken, dat hij in het eerste oogenblik zich zelf het leven had willen benemen, maar op het punt staande dit te doen, deinsde de schurk, die zijn oude moeder en een onschuldig knaapje koelbloedig het leven benam, voor zijn eigen dood terug. Dezer dagen werden te Parijs weder verscheidene Communisten in hechtenis genomen, voor het meerendeel bij verstek veroordeeldenonder deze bevindt zich Ludovic de Gormy, een der directeuren bij het departement van Financiën onder Jourde. Dezer dagen hebben de bezoekers van den Jardin des Plantes te Parijs zich geamuseerd met den grooten olifant der rotonde. Het dier koesterde zich in de zonen ontving allerlei lekkernijen van de toeschouwers, terwijl zijne oppassers op de jagt waren van ratten, die in groote hoe veelheid om hem heen liepen en zijn voêr opaten. Een dier knaagdieren nu vloog eensklaps uit wanhoop in den snuit van den olifant, wien die onbescheidenheid weinig pleizier scheen te doen; ten minste hij stampvoette van drift, doch ging daarna doodbedaard, naar de waterkom, stak er zijn snuit in, snoof veel water op en hief de snuit regt in de hoogte, waarna hij met geweldige kracht water en rat naar boven spoot. Den rat volgde hij met zijn oog en toen hij neerviel werd hij door den dikhuid vertrapt. Na dit heldenfeit bedreven te hebben, huppelde de olifant van blijdschap door de rotonde. Het hof van appèl te Parijs heeft in een curieus proces vonnis gewezen. In 1869 de zaken kunnen daar ook lang duren schonk een jury van een landbouw tentoonstelling aan zekeren Louis Girod een medaille van 200 fr. en 1100 fr. in geld. Eene vergissing van den schrijver schreef echter Jean Girod, die ook had geëxpo seerd en meêgedongen. Louis Girod deed daarop Jean Girod en het departement een proces aan, èn regtbank èn hof van appèl hebben het departement veroordeeld om aan Louis Girod de medaille en 1100 fr. te geven, zonder eenig verhaal op Jean Girod, die zich regtmatig bezitter van het ontvangene mogt gelooven. De ophef, waarmede de dagbladen het feit vermelden! dat madame Bres bij de medische faculteit te Parijs het doctors-diploma heeft verkregen, geeft Figaro aanleiding om de hooggestemde toonen der pers wat te matigen. Vooreerst maakt het blad nu wereldkundig, dat het een allesbehalve schitterend examen is geweest, hetwelk die dame heeft afgelegd en dat zij slechts even bij het walletje langs haar graad gehaald heeft. Ten anderen deelt Figaro mede, dat het allesbehalve iets nieuws en een vrucht der emancipatie-beweging van onzen tijd is, vrouwen den doctors-titel te zien begeeren en verkrijgen. Reeds in 1870 bragt zekere miss Garretz het zooverre en promoveerde op een dissertatie over scheele hoofdpijn. Maar ook dat is betrekkelijk nog kort dag. Daarom citeert Figaro mevr. Bovin, als een inderdaad beroemde arts uit vroegeren tijd, en mej. Dugès, die in 1819, als verloskundige, bij de ge boorte van Éngeland's tegenwoordige Koningin behulpzaam en ook medicinae doctor was. De hammen-kermis te Parijs is begonnen; ze is zeer geanimeerd. Eergisteren bood die traditionele kermis het schouwspel van een buitengewonen toevloed en drukte van nieuwsgierigen en koopers. Er waren nu meer dan 400 kramen, waaronder 50 gewijd aan den verkoop van paarden- vleesch; in het vorig jaar telde men slechts 250 kramen. Het Seine-departement heeft naar de kermis 102,535 kilo's hammen, worsten en beulingen gezonden, het Meuse- departement 43,860 kilo's. Dan volgen Meurthe-et-Moselle met 23,860 kilo's, Elzas-Lotharingen, Rhöne, Marne, Nièvre, Loiret, la Manche, Ardennen en nog verscheidene andere departementen. Een der kramen, die het best voorzien is en ook de meeste klanten heeft, is die van een spekslager van Straatsburg, wiens hammen gekroond worden door een met lauriertakken omgeven driekleurige vlag. Op die vlag staat te lezen Dit blijft toch onze vlag! In een geacht Parijsch blad leest men: „Een onzer correspondenten heeft bij een bezoek op Cobya, de eenige havenstad van naam, die Bolivia aan den Stillen-Oceaan bezit, de tegenwoordigheid geconstateerd van een uit 35 man bestaand garnizoen, aan welks hoofd niet minder dan 400 commandanten van verschillenden rang stonden (gene raals, mindere officieren en onderofficieren). Het is zeker, dat er in dat land, gelijk in vele andere Amerikaansche gemeenebesten, niets meer dan een „pronunciamento" noodig is om tot generaal op te klimmen, en zulke gebeurtenissen vallen aldaar bijna maandelijks voor. Het wezen van dit fantaisie-militairisme is, onzes inziens, nooit beter in het licht gesteld dan in zekere ordonnantie, door Santa-Anna gedurende zijn dictatuur in Mexico uitgevaardigd, waarin bepaald werd: „Niemand zal tot generaal kunnen worden bevorderd, die geen militair is."" Een ex-professor in de oude talen en letterkunde op den bok van een huurkoets te ontmoeten, behoort zeker tot de zeldzaamheden.. Een redacteur van de Figaro heeft zulk een ontmoeting gehad. Een koetsier, zoo verhaalt hij, opende mij het portier van een fiacre en daar de trede zeer laag was, zeide hij mij lagchend: Sunt faciles aditus et tnollia limina. (De toegang is ge makkelijk en de drempel zacht). Uiterst verbaasd keek ik den man aanU schijnt Yirgilius gelezen te hebben? Ja, burger, ik heb hem gelezen en doen lezen. Toen vertelde hij mij, dat hij onderwijzer van de3dekl. was geweest in een lyceum, dat hij in den echt was getreden met een slecht vrouwmensch, wier wangedrag hem van zijn bescheiden en lageren zetel naar den hoogeren, dien hij thans bekleedde, had doen verhuizen. Ik moest naar de Kamer en zeide tot mijn classieken wagenmenner: Ad Curiam. (Hier synoniem met de Nationale Vergadering). De man begreep mij opperbest en sloeg den weg naar Versailles in. De Figaro bevat een artikel uit Nieuw-Caledonië, over het lot van eenige gedeporteerden. Pascal Grousset, die zich tijdens den overtogt goed gedragen heeft, kreeg tot belooning daarvoor verlof om naar de hoofdstad Nouméa te gaan, zich daar van eenige nieuwe kleedingstukken te voorzien en bezigheden op eenig kantoor te zoeken. Assi heeft daarentegen tot veelvuldige klagten aanleiding gegeven; hij leidt op 1'ile de Prins eene smederij en wordt streng bewaakt. Gustaaf Maroteau, de jeugdige redakteur der Montagne, die voor een enkel courant-artikel ter dood veroordeeld werd, bevindt zich in het hospitaal en wacht daar zijn naderend einde af. Jourde de minister van Finan ciën onder de Commune; Verdure, lid der revolutionnaire regering en Humbert, een der redacteurs der Père Duchène, hebben besloten zich aan den landbouw te wijden. Het grootste gedeelte der politieke gevangenen is bezig met het bouwen van een houten hospitaal voor hunne zieken. Onder de veroordeelden bevindt zich ook de Pool Berezowski, die ten tijde der tentoonstelling te Parijs in 1867 een aanslag op het leven des Russischen Keizers waagde. Hij is in zijn gevangenschap somber geworden, vermijdt zooveel mogelijk zijn lotgenooten en dwaalt eenzaam op het eiland rond. Gustaaf Maroteau was degene, die den dood van den aartsbisschop van Parijs verlangde, in geval Blanqui niet werd uitgeleverd. In het bedoelde artikel in de Mon tagne eischte hij, dat de bevolking zelf regtvaardigheid zou uitoefenen, indien de Commune weigerde tegen den aarts bisschop te handelen. Volgens de Dover Chronicle is een stoomer in aan bouw met zes kielen, op gelijke afstanden onder haar platten bodem geplaatst, terwijl zijn wanden niet gebogen, maar loodregt zijn. 't Schip moet dienen voor den overtogt van het Kanaal, die in een half uur zal geschiedenmen meent door deze nieuwe constructie de zeeziekte te zullen voor komen. Met de laatste Afrikaansche brieven ontving men berigt eener hernieuwing van den barbaarschen gruwel, om een slaaf op wreedaardige wijze te dooden, als bekrach tiging van een gesloten verbond, hetgeen op 1 Maart ge schiedde. Ia-Ia van Opobo zond een slaaf aan Koning Bonny, om gedood te worden als zegel op een tractaat tusschen Ia-Ia en het volk van Bonny. Deze wreedheid wordt „kloving-du-ju* genaamd. Het slagtoffer ontvangt eerst een regte diepe snede over de kruin van het hoofd tot aan het midden lijf, en wordt vervolgens, terwijl twet of drie sterke kerels hem vasthouden, door midden gehakt De zoogenaamde ju-ju-man van Koning Ia-Ia nam de eene helft van het ligchaam en wierp het in den afloo- penden stroom, waarna de ju-ju-man van Bonny hetzelfde deed met de andere helft. Koning George van Bonn; trachtte den gruwel te ontduiken door koeijen of geiteS aan te bieden, doch het bijgeloof behield de overhand. een staaltje van dit bijgeloof wordt gemeld, dat de slaaf welke gedood moest worden, gedurende drie of vier dagen door Bonny wandelde, volkomen bewust van zijn lot, doch onverschillig er over, en zich troostende met het denkbeeld, dat, wanneer hij de personen, welke hem dooden moesten weder ontmoeten zou, hij dan hetzelfde aan hen doen zal, Door een handelsfirma te Grimsby is voorgesteld ou in de nabijheid van de haven van Great Yarmouth groote vijvers aan te leggen voor het bewaren van visch. Deze firma is voornemens om kabeljauw, zalm en andere zeevisd voor de Londensehe piarkt uit Noorwegen aan te voeren. Zij vermeent dat de haven van Great Yarmouth de geschiktste plaats is om dezen handel in het leven te roepen. Volgens het te Frankfort verschijnende Intelligenzblati, zal een hooggeplaatst Japansch ambtenaar zich in die stad met der woon vestigen, om zich op de hoogte te houden van uitvindingen, instellingen, enz. in Zuid-Duitschland, voor zoover die voor Japan van belang en toe te passen zijn, Hij zal den titel van consul-generaal voeren en bij de Pruissische regering geaccrediteerd zijn. Men meldt uit Weenen, dat op keizerlijk bevel, ter bescherming van de bezoekers der wereldtentoonstelling tegen de onbehoorlijke eischen van den kant der betrokken personen, aan al de logementhouders en herbergiers it gelast, om behoorlijk omschreven tarieven van huur, licht, bediening, enz. aan de stedelijke autoriteit te onderwerpen, ten einde het, na goedkeuring, op te hangen in de gezel, schapszaien en in de andere localiteiten. De herbergiers, hötelhouders, enz. blijven aansprakeliji voor hunne bedienden, terwijl zij, bij overtreding van ds uitgevaardigde verordeningen, zullen worden gestraft mei eene geldboete tot f 400, zelfs met gevangenzetting. Bezwaren tegen onbehoorlijke of onregtmatige eischen kunnen dagelijks worden ingeleverd, van des morgens 8 tot des namiddags 4 ure, in de publiek aangewezen bureau der plaatselijke overheid. Eindelijk wordt nog berigt, dat de prijzen der levens behoeften zóó zijn gesteld, dat ze, zelfs bij eene eventuele verhooging, die welke in Nederland worden besteed niet zullen overtreffen. Berigten uit Spanje luiden, dat de Carlisten het stadje Puycerda ('t ligt in de prov. Gerona en telt 2000 inw.) formeel belegeren, maar dat de plaats door de bevolking heldhaftig wordt verdedigd. Men verwacht elk oogenbl hulp van de troepen. De toestand der belegerden wordt inmiddels zeer hagchelijk, en reeds moet de stad op ver scheidene plaatsen in brand zijn geschoten. Volgens de laatste berigten, heeft de bevolking met goed succes een uitval gedaan. De Carlisten waren teruggetrokken met 300 dooden en gekwetsten. Een sterke colonne met ka nonnen is aangekomen. De nieuwbenoemde generaal Velarde schijnt krachtige maatregelen te willen nemen om de discipline in het leger te herstellen. De officieuse telegraaf acht reeds den tijd gekomen om het volgende dwaze berigt in de wereld te zenden„Groote rust heerscht in de provinciën; de benden der Carlisten verstrooijen zich; de openbare orde bevestigt zich meer en meer; in het leger is de krijgstucht hersteld; het gezag van Velarde wordt in geheel Catalonië erkend; de aanstoken van wanorde in het leger zijn gevangen genomen de rege ring vertrouwt in staat te zullen zijn de orde te handhavenl" Zoo ooit, dan is hier Bismarck's spreekwoord gepast: „liegen als de telegraaf 1" 't Schijnt evenwel dat de toestand werkelijk langzamerhand verbetert. Voor den uitvinder der naaimachine, Elias Howe, wordt nu een standbeeld te New-York opgerigt. Het stelt een man voor in zijn dagelijksch costuum, die in de regter- hand een wandelstok en in de linkerhand een breed geranden hoed houdt. Drie basreliëfs versieren het voetstuk van het beeld. Het een stelt de ellende der naaister voor, toen de naaimachine nog niet was uitgevonden. Het tweede verbeeldt Howe in zijn werkplaats, over de eerste machine peinzende. Het derde stelt voor, hoe het volmaakt instrument door de werkster bestuurd wordt. De vierde zijde van het voetstuk is zeker voor een opschrift bestemd. Te Middeltown (Connecticut) is een in aanbouw zijnd huis ingestort. Dertig menschen zijn onder het puin bedolven; 16 zijn er onder uitgehaald. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (Plaatsruimte betaaldj lucl lrcl VUIMC 1CJJI vooral de zieke, bewijzen, voor en aleer hij van een aangeprezen middel gebrnik maakt. Ik Honduro, deze reeds meermalen met de grootste loftuitingen bespro kene Wijn-Likeur, heeft zich zeer snel het vertrouwen des publieks verworven, en zulks met regt; de dagelijks ontvangene attesten over gelukkig volbragte genezingen, bewijzen het beste, dat de Honduro een genees- en versterkingsmiddel is, zoo als gewis geen beter te vinden zijn kan. De annonce in dit blad wordt der attentie dringend aanbevolen. DERDE KDA.SSE. Vierde lijst: No. 14627 5000; No. 12439 1000.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2