ADVERTENTIËN. Benoeming-en, enz. Buitenland. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. p- Marine-Haven Nieuwediep w. PRINS, Thesaurier. De kapt.-luit. ter zee W. F. de Bruyn Kops, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 6 dezer ia Nederland teruggekomen, is met dien datum op non-act. gesteld. Oost-Indië. Ontslagen uit 's lands dienst, de geschorste 1ste stuurman bij de gouvern .-marine, belast met het gezag over het stoomschip Sailoos, J. W. de Wit. Belast: met het gezag over het stoomschip Sailoos, de 1ste stuurm. bij de gouvernements marine M. J. Sorel. Frankrijk. In de Madeleine kerk te Parijs is dezer dagen inge zegend het huwelijk van burggraaf Charles de Thouars met eene Chinesche dame, genaamd Je Tse, de dochter van een gewezen gouverneur der provincie Peking. Als kind werd zij door een Franschen koopman te Canton aan genomen, die haar onder den naam van Maria liet doopen en te Bordeaux liet opvoeden, waar zij met den vicomte in kennis kwam. Een dentiste te Parijs, die dezer dagen een dame een te sterke dosis chloroform had toegediend, welke vergissing Jen dood tengevolge had, is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 500 francs boete. In de zuid-oostelijke departementen van Frankrijk hebben, gelijk onlangs werd berigt, de oude geheime genootschappen der „charbonnerie" weder getoond, dat zij nog niet verdwenen zijn; ten gevolge hiervan werden verscheidene personen in hechtenis genomen, en 12 hunner stonden Vrijdag jl. voor de correctionele regtbank te Die (departement Drome) teregt, terzake van het oprigten van of het deelnemen aan zulke genootschappen. Het doel dezer vereenigingen is gebleken uit een in beslag genomen programma eener „revolutionnaire commune'' waarin onder anderen het volgende voorkomt: „Geene armen of onder danen meer. Geene prefecturen, geene departementen de voor allen gelijke commune. Geene vertegenwoordi ging, geene delegatie; geen leger; geene geestelijkheid het volk moet zijn eigen priester zijngeene magistratuur het volk moet zijn eigen regter wezen. Solidaire teruggave der aan het volk gepleegde beroovingen en diefstallen. Afschaffing van het stemregt." Uit de bekentenissen van sommige beklaagden en de verklaringen van getuigen kan worden afgeleid, dat de nouvelle charbon nerie in het zuiden van Frankrijk ongeveer 30,000 leden telt, en vooral in de departementen Dróme en Ardéche talrijke aanhangers heeft. Zij is reeds in de laatste jaren van het- tweede Keizerrijk begonnen te herleven, maar na den val daarvan, op 4 September 1870, en vooral na den val der commune van Marseille, aanmerkelijk toegenomen De regtbank heeft Curet Robert, oprigter van een der genootschappen, tot vijf jaren gevangenisstraf en de overigen (op één na, die vrijgesproken is) tot gevangenisstraffen van minderen duur veroordeeld, en aan allen gedurende zeker getal jaren de uitoefening hunner burgerschaps- regten ontzegd. Engeland. Een van de matrozen, gered bij het ongeval van de NorthfLeet, John Start, werd dezer dagen veroordeeld tot vijftien maanden tuchthuisstraf. Zijn misdaad, diefstal met inbraak, werd reeds bedreven in Julij 1870. Destijds was het der politie niet gelukt den gevangene, dien zij ver- Jacht, te vatten. Het verzoek om onderstand voor de geredden van de Northfleet, onder wier naam ook die van John Start voorkwam, was aanleiding dat de politie haar maatregelen kon nemen en den dief arresteren. Italië. Uit Napels wordt gemeld van den 30 Maart: Het schoonste landschap der wereld, dat Napels omgeeft, lijdt van oudsher aan een onuitroeibare kwaal, de rooverij, die in de wilde bergpassen, welke het omringen, aan alle vervolging en alle verdelgingsmiddelen tot dusver wederstand bood. Sorrento is een der plaatsen bij welker bezoek sedert lang den vreemdelingen alle mogelijke voorzigtigheid wordt aanbevolen. Op steile rotsen gebouwd, wordt het van de eene zijde door de zee bespoeld, en overigens door bergpassen, vervallen muren en torens omringd, welke het mogelijk maken dat de rooverij daar ongehinderd voort woekeren kan. Reeds weken vóór de aankomst der Keizerin van Rusland, gaven de plaatselijke en rijks-overheden blijk van een prijzenswaardige energie om het stadje te beveiligen tegen de onaangename nabuurschap, en karabiniërs benevens bersaglieri waren op alle bergtoppen en in alle passen aanwezig. Toen de Keizerin den 24 Maart te Napels aankwam, en dadelijk het te Sorrento gehuurde hotel betrok, hield men de streek voor ten eenenmale veilig, vermits patrouilles van militairen en gendarmes in wijden kring om de stad heentrokken en het verdacht gespuis in het oog hielden. Aan dit gevoel van veiligheid moet men het Jan ook toeschrijven dat eene reeds bejaarde dame, tot bet gevolg der Keizerin behoorende, het waagde alleen in Je omstreken eene wandeling te gaan doen. De dame, wier naam geheim wordt gehouden, zoowel door de overheid als door de personen van het keizerlijk gevolg, is waar schijnlijk eene Duitsche. Zij reed in het middaguur naar Jen, wegens zijne sombere schoonheid in den mond des 'oiks voor de verblijfplaats van onderaardsche magten gehouden, bergpas van Sorrento. Slechts een enkele dienaar 'olgde haar. Hare afwezigheid werd eerst des avonds laat 'pgemerkt, toen men haar te vergeefs bij de thee wachtte, aanvankelijk was elk vermoeden van de oorzaak van baar wegblijven verre bezijden de waarheid. Eerst «enige uren later kwam de burgemeester de afwezigheid 'an de dame ter oore; dadelijk werd naauwkeurig onder- socht of niet hier of daar aan de onvoorzigtige wandelaarster een ongeluk was overkomen. Met grooten spoed werden alle beschikbare lieden en wagens aan het werk gezet om Je vermiste te zoeken, en tevens een estafette naar Napels gezonden om den prefekt van het gebeurde te onderrigten. De bergpas van Sorrento wordt ondanks zijne ligging in de nabijheid, wegens het onder het volk heerschende bijge loof, gaarne vermeden, en derhalve zijn slechts aan weinigen de duistere paden en holle wegen bekend. Eerst den volgenden dag verhaalde men het treurige ongeval aan de Keizerin. In lievige gemoedsbeweging moet zij, naar men zegt, dadelijk bevel hebben gegeven alles gereed te maken tot een onmiddelijk vertrekslechts op dringend verzoek van grootvorst Wladimir zou zij van haar voornemen zijn teruggekomen. De magistraat wilde dadelijk troepen in het gebergte zenden, om op die wijze de gevangene te bevrijden, maar op bepaald verlangen der Keizerin, welke voor het leven der verdwenen dame vreest, heeft men die maatregelen ingetrokken, en nu kan men alleen van den door de Keizerin tot een onbepaald bedrag uitgeloofden losprijs een dadelijke invrijheidstelling verwachten. De geschiedenis dezer treurige zaak zal, zooals reeds is gezegd, met de grootste geheimzinnigheid worden behandeld. Niette min zal daar, waar zij is voorgevallen, aan de overheid in de eerste plaats van het gebeurde de schuld worden gegeven, daar het argusoog van den heiligen Hermandad zich door het lange tijdperk van rust evenzeer liet bedriegen, als door de veronderstelling dat de roovers zich wel eens zouden bedenken, alvorens door een inbreuk op den eerbied, schuldig aan de hooge gasten, een ernstigen strijd te beginnen met de overheid, en om geene onrust in de omgeving der Keizerin op te wekken, de voortreffelijke rooverjagers, de bersaglieri, zoo ver mogelijk van de stad. geposteerd werden. Men ziet echter dat de heeren schurken, zooals altijd, ook hier weder anders dachten dan de regtschapen lieden en de gelegenheid om eene goede geldsom, magtig te worden aangrepen waar zij die vonden, zelfs aan den rand van den bergpas van Sorrento, waar een Russische hofdame eene wandeling deed. Overigens moet de mare van het gebeurde reeds te Rome de regering hebben bereikt, en zal de oproeping van den prefekt van Napels en zijn vertrek naar die stad wel daarmede in verband staan. De roovers kunnen, als maar eerst hunne gevangene uit hunne klaauwen is ontrukt, een kwaden tijd te gemoet zien, daar, zooals men thans verneemt, groote detachementen troepen zullen aankomen die, bekleed met de verst strekkende volmagt, tegen ieder, die slechts in eenige verbindtenis staat tot de roovers, met kracht zullen optreden. Spanje. Reeds is gemeld, dat te Madrid een weekblad wordt uitgegeven onder den titel van Los Descamisados (letterlijk: de hemdenloozen). Het zegt 't orgaan te zijn van de onderste laag der maatschappij, 't Volgende is ontleend aan het eerste nommer, waarvan de politie 1100 exemplaren in beslag nam. „Wij maken deel uit van hetgeen men noemt, het schuim der maatschappij, Wij zijn de blanke slaven. Wij zijn aan den arbeid geketend, zwakheid is onze geesel, ellende ons leven, het hospitaal ons toevlugtsoord, de dood onze eenige rust. Zullen wij langer deze schande dragen? Neen, duizend maal neenWij zijn de onterfden, de paria's, de Heloten, de plebejers, het schuim, het graauw, de modder der maatschappij. Wij hebben het hoogste punt van ellende bereikt! Maar het uur der wrake slaat! Wij, de redac teuren van dit blad, verklaren plechtig op ons geweten, dat wij van heden af de ketenen verbreken, die ons aan de maatschappij binden. Laten wij de handen ineen slaan, om strijd te voeren tegen de rijken, de magtigen, tegen de maatschappij! Onze schoten zullen gerigt zijn op hen, die zich in het maatschappelijk cotnediespel noemen Paus of Keizer, Prins of aristocraat, priester of leek, kapitalist of grondeigenaar. Lafaards, maakt uwe wapenen gereed! Wij duchten ze niet. Wij verachten u, gij walgelijke vampyrs, gij gemaskerde hyena's! Gij Kaïns der maatschappij. Ieder moet gelijke regten hebben, we zijn sterk genoeg om dit prachtig beginsel in practijk te brengen. Wij zijn talrijk ontelbaar. Let op de nog rookende puinhoopen van Parijs, die getuigen van de dapperheid en de vastberadenheid van het canaille, van de moderne slaven. Alle gouvernementen zijn in onze oogen slecht. Anarchie is onze leuze. Ware harmonie zal uit deze ordelijke wanorde voortspruiten." Steeds gezwollener en onzinniger wordt dit manifest, totdat het eindigt met de kreten: „Gaat uit den weg voor de hemdeloozenOnze zwarte vlag is ontplooid. Weg met het familieleven! Strijd tegen den eigendom! Strijd tegen God!" Amerika. Te New-York loopt tegenwoordig een locomotief zonder vuur. Men verhit het water in een ketel, die bij het station staat, en perst het dan in een reservoir der locomotief-machine. Dan ontwikkelt dat warme water genoeg stoom, om de machine een groot half uur aan den gang te houden. Bij een proef trok die locomotief een wagen van 6 ton met 35 passagiers, en legde toen een afstand van 2 uur gaans in 33 minuten af. Het eerste uur gaans was reeds in 15 minuten afgelegd. Bij deze proef werd water van 360° F. in een reservoir geperst, waar door men eene stoomspanning van ruim 10| atmospheer verkreeg. Bij het einde van de eerste helft der reis was die druk al tot 7 atmospheer gevallen, terwijl hij bij het einde der laatste helft nog 5 atmospheer bedroeg. Of een dergelijke inrigting geschikt is voor een stoom-tramway, welke onderweg nog al oponthoud kan krijgen, moet nog door de ondervinding beslist worden. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: A. H. Driessen, stoker en A. Faber. BEVALLENS. M. Evers, geb. Delhaas, ook genaamd Delhoussen, (D.). A. de Vroome, geb. Schellinger, (D.). A. J. W. Papegaaij, geb. Parfonzie, (Z.). C. Quak, geb. Kamer, (Z.). G. Caron, geb. de Haak, (DN. Grollé, geb. Stam, (55.). J. E. Ebbinkhoff, geb. Eibers, (D.). M. Noot, geb. de Boer, (Z.). OVERLEDEN J. Wessel, geb. Veel, 53 jaren. G. van Straaten, 7 weken. M. Oetelmans, 75 jaren. Levenloos aangegeven 1. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). e——'~ a' ■e, 1 p 5G Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. 03 C3 O Toestard van de Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 13 112 14 12 15 8 15 112 n. O.lk. otn. 0.8„ otz. 3„ otn. 3.5 763.49 762.65 759.08 757.91 f 4.23 f 3.45 - 0.04 - 1.21 7.0 9.8 9.8 13.6 - 2.2 f 0.5 f 2.5 f42 0.84 0.86 0.81 0.71 Vlak. Slecht. ft Weersgesteldheid- 13 April 12 u. Digtbewolkt, mooiweer. 14 April 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 15 April 8 ti. Ligtbewolkt, mooiweer. 15 April 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. Zeilklaar l iggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Scbip. Gezagvoerder. Bestemming 1 April. 15 April. Electra. 1'. H. Landweer. Batavia. 7 14 Waterloo. J. J. W. Steevert. Soerabaija. 11 14 Holland. G. J. Boon. Middell. Zee. 13 14 Pfeil. J. Kröger. Buenos Ayres. Per Electra: mevr. Witting en 4 kinderen, de heer Versteegh. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lady Tocelyn. J. Morgan. Neivcastle. Steenk.ZnrMiihlen&Co. W.Kroonp.d.Nederl. D. de Wilde. Glasgow. Maatsch.Nederl. Ondertrouwd A. VERMEULEN, van den Helder, EN C. BRUIN. Texel, 13 April 1873. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter J. DUINKER—VAN GROUW. Oude Schild, 11 April 1873. Bevallen van een Zoon M. HOLTERMANFRAIJ. St. Maartensbrug in de Zijpe, 12 April 1873. Eenige kennisgeving. Bevallen van eene Dochter G. CARON, geb. DE HAAK. Nieuwediep, 14 April 1873. Heden morgen overleed, na een hevig lijden van eenige dagen, onze jongste lieveling FRANCINA MARTHA MARIA, in den jeugdigen leeftijd van circa acht maanden. Amsterdam, 11 April 1873. P. J. DAM. F. DAM—PFEIFFER. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze hartelijk geliefde Echtgenoot en Vader M. OETELMANS, in den ouderdom van 75 jaren en 7 maanden, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Stervenden. Allen die den overledene gekend hebben, zullen kunnen beseffen hoe diep zijn verlies door echtgenoot, kinderen en behuwdkinderen wordt gevoeld. Helder, 13 April 1873. Wed. M. OETELMANS, geb. Velt. Mede uit naam van Kinderen en Behuwdkinderen. De Heer en Mevrouw UiiLENBECK betuigen hun dank voor de blijken van belangstelling bij de geboorte hunner Dochter ondervonden. Kraambezoeken worden afgewacht 4 en 5 Mei. Mijnheer en Mevrouw WICHERSFRASER en Jhr. J. A. WICHERS betuigen hunnen hartelijken dank voor de menigvuldige blijken van deelneming, bij het overlijden hunner Moeder ontvangen. Nieuwediep, 15 April 1873. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden 'bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoot ELISABETH VAN DER WIEL, betuig ik langs dezen weg mijn har telijken dank. Nieuwediep, 15 April 1873. Gt. de beurs. Op den 12 Junij 1873 zal den Heer J- HOEK, Hoofdonderwijzer aan de Schagerbrug, in de Zijpe, de vervulling zijner 50jarige Ambtsbediening vieren. De ondergeteekenden, daartoe door eenige oud-leerlingen gecommitteerd, noodigen bij deze uit, alle gewezen leerlingen van dien Jubilaris, zonder onderscheid van kunne of leeftijd, eenige gelden af te zonderen, en vóór den 1 Mei aanstaande aan één hunner toe te zenden, om met vereende krachten op dien dag den Jubilaris een blijk onzer aller hulde en erkentelijkheid aan te bieden. J. J. HONIGH, President. G. VAN OS, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3