1873. N°. 47. Vrijdag 18 April. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HEFFING VAN SCHOOLGELD. Binnenland. HELDERSCHE EV NIEUWEDIEPER COURANT. ,,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naarplaatsmimteberekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-Indië: via Triest 29 April 'savonds 6 u. 25 m. Marseille 24 April 's avonds 6 u. 25 m. t Brindisi 1 Mei 's avonds 6u. 25 m. per Willem Kroonprins der Nederlanden 21 April, 's avonds 11 u. v. Rotterd. p.Kingston 2 Mei 's midd.lu.40m. Cura$ao en Suriname, 1 Mei 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 23 April, 's morg. 6 u. 25 m. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER acht hetnoodig de belanghebbende ouders in herinnering te brengen, dat het schoolgeld voor hunne kinderen over het tweede kwartaal dezes jaars, vóór den eersten Mei aanstaande ten kantore van den Ontvanger dezer gemeente moet zijn betaald. Bij gebreke daarvan worden de leerlingen niet op de scholen toegelaten. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 15 April 1873. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 April. De mailboot Prins Hendrik is gisteren middag Quessant gepasseerd. Aan boord was alles wel. Genoemde bodem kan dus waarschijnlijk overmorgen hier zijn. In de Staatscourant van jl. Dingsdag leest men het volgende: Naar aanleiding van het in de dagbladen van den 13 dezer opgenomen Reuter-telegram uit Penang, waarin werd gezegd, dat versterking van de naar Atsjin gezonden troepenmagt was aangevraagd, zijn van de Indische regering inlichtingen verzocht. Deze zijn gegeven bij een heden morgen ontvangen telegram, waaruit blijkt, dat geene versterking was gevraagd, maar alleen aanvulling van ammunitie voor de marine en toezending van de achter gebleven artillerie-paarden. Een en ander was sedert verzonden. Volgens de gisteren, per mail, bij het departement van Koloniën aangebragte berigten, zou de expeditie naar Atsjin zijn zamengesteld als volgt: Opperbevelhebber: generaal- majoor I. H. R. Kohier. Adjudanten: een kapt. van de landmagt en luit. ter zee 1ste kl. Landmagt. Staf. Chef: kolonel der genie A. W. Egter van Wissekerke. Infanterie: 3de bat. (van Samarang en Willem I), comm.: majoor P. P. Cavaljé; 9de bat. (van Weltevreden), comm.: majoor C. J. Knoote; 12de bat. (van Weltevreden), comm. luit.—kol. J. G. van Thiel; corps barissans van Madura, comm.: luit.-kol. P. R. de Rochemont. Cavalerie: een detachement van het escadron te Rijswijk, onder commando van den ritm. H. K. E. Perié. Artillerie: staf, comm.: luit.-kol. H. G. Bouwmeestereene halve veldbatterij, eene bergbatterij en eenige vesting-artillerie. Genie: Chef: kapt. W. J. Leers; eene comp. mineurs en sappeurs van Banjoe Biroe. Milit. administratieChef, onderintendant lste kl. J. Hofstede. Geneesk. dienstChef, dirig. off. van gez. lste kl. J. H. Becking. Koelies: 1000 banne lingen met de noodige mandoors. Transportvloot5 stoomschepen, Koning Willem III, Gouverneur-Generaal Mijer, Baron Sloet van de Beele, Baron Bentinck, William Mackinnon en 5 zeilschepen: Susanna Johanna, Josephine, Kosmopoliet III, Johanna Elisabeth, Maarten van Rossem. Totale sterkte der landmagt (waarin nog geringe wijzi ngen konden worden gebragt, doch die als het minimum e beschouwen was) Officieren. Minderen. Rijkspaarden. Opperbevelhebber en staf. 6 6 Infanterie116 2637 Cavalerie3 60 50 Artillerie9 232 99 Genie8 115 Militaire administratie .10 29 Geneeskundige dienst 14 101 3180 149 Totaal 166 Te zamen 3346. ZeemagtCommandant over de maritieme middelen Gpt. ter zee J. F. Koopman. Zr. Ms. stoomschepen: Gjambi, Citadel van Antwerpen, Marnix, Soerabaija, Sumatra, wehoorn. De Ned.-Ind. gouvernements-stoomersSiak, wonbeek. Vijf stoombarkassen. Negen kruisbooten. Lan- Iingsdivisiecomm. kapt.-luit. ter zee J. W. Binkes. 300 ton als infanterie. 5 stukken veldgeschut en 11 mortieren "et benoodigd personeel. 100 man voor ambulance en transport. Zr. Ms. fregat Zeeland vertrok heden naar Oost- ™ië. Het etat-major is zamengesteld als volgt: J. van Gogh, kapt. ter zee, commandant; W. K. F- van Oordt, kapt.-luit. ter zee, lste officier; J. P. Mercier en W. A. Arriens, luits. ter zee lste kl. J. A. Snoek, G. M. Dolleman, D. Hordijk en A. M. R. Wagner, luits. ter zee 2de kl.; L. R. Koolemans Beijnen, W. Allirol, J. Bollaan, A. Seret, A. A. Sweep, M. Smits, H. G. J. Wolterbeek, K. W. H. Goetz, F. B. 's Jacob, W. H. Hofstede, F. M. A. Mathon, J. C. Veenhuijsen en L. Kamphuis Suermond, adelborsten lste kl.; D. C. W. Suther- land, kapt. der mariniers; C. H. Pilaar, 2de luit. idem; C. H. Schröder en Dr. T. Abrahamsz, off. v. gez. 2de kl.; G. H. Verboon, off. van adm. lste kl.; J. H. de Sauvage, idem 3de kl.A. A. Kleijnhens en J. S. C. T. Blanken- steijn, scheepsklerken. Gisteren avond had in Musis Sacrum de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van het artillerie vrijkorps alhier. Uit het verslag, door den president uitgebragt, bleek o. a., dat het corps 80 werkende en 30 contribuerende leden telt, dat de ontvangsten over 1872/73 hadden be dragen 148.83, de uitgaven 145.65 en het goed slot alzoo was 3.18. Eindelijk deelde de president mede, dat in 't vorige zomersaizoen goede uitkomsten waren verkregen van de schietoefeningen, terwijl circa 2000 schoten waren gelost. Tot president van 't korps werd gekozen de heer mr. D. P. H. Aberson, in de plaats van den heer mr. Ch. Bosch Reitz, die niet weder in aanmerking wenschte te komen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. W. Hattinga Raven en A. Wonderiegem, en gekozen de heeren J. Schuyt en W. Appel Jr., laatstgenoemde in de plaats van den heer L. Verhey, die voor zijn lidmaat schap had bedankt. Tot leden der commissie ter beslissing van geschillen werden gekozen de heeren S. P. Marinkelle, F. J. Bussing, C. Steeman en C. J. van Spall. Nadat de rekening en verantwoording des penningmeesters door eene commissie van 3 leden was nagezien en in orde bevonden, en eenige mededeelingen aan de vergadering waren gedaan werd deze bijeenkomst gesloten. Ds. Felix, pred. bij de Christ. Ger. gemeente alhier, komt voor op het drietal te Groningen. HH. MM. de Koning en de Koningin worden tegen aanstaanden Dingsdag ten half twee ure, per extra trein van den Hollandschen spoorweg te Amsterdam verwacht, ten einde het jaarlijksch bezoek te brengen en zullen tot den 28sten aldaar verblijven. Z. K. H. Prins Frederik vertrok gisteren middag naar Berlijn. Naar wij vernemen zijn de officieren der marine, welke met particuliere gelegenheid uit Oost-Indië retourneren of derwaarts vertrekken, uitgenoodigd uitsluitend gebruik te maken van de booten der Nederlandsche maatschappijen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot her vatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 22 April. Door de directie der Holl. spoorweg-maatschappij (Oosterspoorweg) werd jl. Dingsdag middag in het stations- koffijhuis, buiten de Willemspoort te Amsterdam, publiek aanbesteed, het maken, voltooijen en onderhouden der aardebaan met de spoorbaan en eenige andere werken tusschen Amsterdam en Hilversum. Minste inschrijver de heer J. de Klerk, te Werkendam, voor 588,000. Gedurende de twee Paaschdagen zijn over den Holl. en Rijnspoorweg 11000 vreemdelingen in den Haag aan gekomen. De telegraphische gemeenschap met Vlieland is hersteld. De gezondheidscommissie te Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat haar, na ingesteld onderzoek, gebleken is, dat het zoogenaamde spuitwater, bij de meeste fabriekanten daar ter stede verkrijgbaar, lood en tin, afzonderlijk of te zamen, bevat, terwijl ook een enkel maal zink werd gevonden. (Amst. Crt.) De Tijd geeft, naar „een Fransch blad," 't volgende vleijende portret van Castelar: „Hij is flikflooijend en honigzoet en heeft verlegene zeer linksche manieren. Zijn gestalte is klein en dik, zijn been krom en zijn voet ver draaid, zoodat hij binnenwaarts loopt; zijn hoofd is kaal van het voor- tot het achterhoofd, zijn gelaat rond, bol, bleek en zonder eenige regelmaat in de trekken; de mond is wijd en de lippen zeer dikwas de bovenlip niet begroeid met een dikken knevel, dan zou men aan een neger denken. Het oog van den Carthagener of van dien moor, zoo men wil, heeft iets loerends, iets katachtigs; nooit schoot het een straal en nooit hebben die oogen een man in het aan- gezigt durven kijken." In Ons Onderwijs komen eenige bijzonderheden voor omtrent de tentoonstelling van het onderwijs in verschillende landen op de Weener-expositie. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika zullen een volledig schoolgebouw tentoonstellen, waarvan de kosten op 500,000 doll. geraamd worden; daarbij is een lijst van de gemiddelde tractementen van het onderwijzend personeel in 17 staten. Het gemiddeld tractement 's maands is in Nevada ongeveer f 255 en in Kansas ongeveer f 80. Ook Oostenrijk zal een schoolgebouw met gymnastiek- inrigting en schooltuin tentoonstellen. Het ministerie van Onderwijs zal al de daar gebruikelijke schoolboeken naar Weenen zenden. Zwitserland zal zijn schoolwezen in alle graden, voor zoover het door leermiddelen kan geschieden, tentoonstellen. De slecht bezoldigde onderwijzers zal men echter tehuis houden, maar daarvoor een schoolstatistiek geven, waarop ook de bezoldigingen der onderwijzers zullen voorkomen. Een voorstel is gedaan om de bezoldigingen plastisch voor te stellen, door met goud of zilver papier beplakte rollen, zamen verbonden als een orgelfrond, waarvan de hoofdpijpen gevormd worden door de rollen, die de tractementen van professoren en leeraren bij het middelbaar onderwijs voor stellen en de kleinere pijpen in steeds afnemende grootte de verhouding van de tractementen der lagere onderwijzers aanwijzen. Het Nederlandsche onderwijs zal niet vertegenwoor digd zijn. Jl. Dingsdag heeft het hoofdcomité van het Roode Kruis te 's Hage eene som van 25,000 ter beschikking gesteld van het centraal comité van het Roode Kruis te Batavia, teneinde daarvoor aan te koopen zoodanige hulp middelen tot verpleging en hulp aan zieke en gewonde krijgslieden, die het bestuur aldaar noodig en wenschelijk mogt achten tijdens den oorlog met Atsjin. Met de den 22 dezer vertrekkende mailboot worden voorts verzonden: 1000 halve kilo's rooktabak; 300 halve kilo's pruimtabak, 1000 houten pijpjes, 4000 korte aarden pijpjes en eene verzameling lektuur. Jl. Dingsdag werd, per telegram, aan het centraal comité te Batavia kennis gegeven van het uit de algemeene kas der Vereeniging geopend crediet. De noodzakelijke of gewenschte verplegingsmiddelen zijn op een niet grooten afstand te verkrijgen, en alzoo kan het leger ia Atsjin binnen acht dagen reeds in het genot zijn der hulpmiddelen door het Nederlandsche Roode Kruis verleend. (Amst. Crt.) Door de regtbank te Rotterdam zijn jl. Dingsdag 2 personen tot cellulaire gevangenisstraf van 2 maanden veroordeeld, omdat de een zich te Gouda als plaatsvervanger voor de nationale militie beschikbaar gesteld had, voor gevende ongehuwd te zijn, schoon hij gehuwd was, terwijl de ander als diens aanbrenger fungeerde. De regtbank verklaarde hen schuldig aan bedriegelijke opligterij, doch nam verzachtende omstandigheden aan. Het personeel van den Great United Stated circus van de hh. Pinder C°. heeft te Rotterdam jl. Maandag een schitterenden optogt gehouden; des avonds was de eerste voorstelling goed bezocht en voldeed zeer. Jl. Zondag avond is er brand ontstaan in de gemeente Katendrecht, tengevolge waarvan een aantal woningen in de asch zijn gelegd en twee-êh-twintig gezinnen zonder dak en van alles beroofd zijn. Nog acht andere gezinnen hebben eveneens veel schade geleden. De brandspuit uit Rotterdam was het eerst op de plaats van het onheil en gaf het eerst water. Eerst daarna kwamen de spuiten van Katendrecht, Charlois en ook andere spuiten uit Rotterdam. Voor eenigen tijd kwamen eenige ingezetenen van Dordrecht, die belangstellen in al wat den werkman betreft, op het denkbeeld een wedstrijd uit te schrijven van voor werpen, uitsluitend door werklieden in hun vrijen tijd vervaardigd, om zoo hun ijver op te wekken en hun in ledige uren een nuttige afleiding te verschaffen. De vruchten van dien arbeid werden op tweeden Paaschdag voor werk lieden tentoongesteld en zijn thans ook voor het publiek te zien. Gaat men na dat voor het tot stand brengen van iets tijd en geld hoofdvoorwaarden zijn, dan kan men zich bij het bezigtigen van het tentoongestelde niet genoeg verwonderen hoezeer hier de werkman met het minimum dat hij van die vereischten bezit, gewoekerd heeft. Wij achten dan ook deze eerste proefneming ten volle geslaagd en twijfelen niet, of dit gelukkig denkbeeld zal ook in 't vervolg navolging vinden. Een jongeheer uit Schoonhoven wandelde buiten de stad, terwijl hij zijn hond aan een touw hield. Het touw had hij enkele malen om zijn pols gewoeld. De hond bemerkte aan de overzijde eener sloot een confrater en springt de sloot in, om deze gezelschap te gaan houden. Dit had het gevolg, dat de jongeheer meê in de sloot getrokken werd. Maar naauwelijks bespeurt de hond dit, of hij springt terug, de sloot weer in, grijpt den jongeheer in den rug, en zwemt zoo met hem naar den oever, waardoor deze aan het gevaar van verdrinken ontkwam. Van goeder hand wordt aan het Utr. Dagbl. mede gedeeld, dat een groot onweder boven de hoofden van d& directeuren der postkantoren hangende is en denkelijk binnen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1