ADVERTENTIE N. Italië. Turkije Perzië. Amerika. ing-en van Zr. Ms. schepen in Neclerl. Oost-Indië, dato 15 Maart 1873. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Duinwaterleiding-Maatschappij van den Helder en het Nieuwediep. het station van den spoorweg ontvangen. De-Keizer omarmde Jen Kroonprins en bood, bij het verlaten van het station, zijnen jrm aan de Krooprinses aan. Het station was feestelijk versierd en de vorstelijke reizigers zijn door de talrijke volksmenigte met gejuich begroet geworden. De Prins van Wales, de graaf en gravin van Vlaanderen zijn mede aangekomen. Een „strike" van niet alledaagschen aard en voorzeker in de gegeven omstandigheden van het grootste ongerief in Weenen, bij gelegenheid van de opening der wereldtentoon stelling, heeft zich in die stad geopenbaard. Tengevolge van de weigering der overheid bfn de verandering van het nieuwe tarief goed te keuren, verklaarden al de verhuurders van fiacres en andere eenspannige rijtuigen, dat zij hunne rijtuigen niet meer ter beschikking van het publiek stelden. Onmiddelijk kwam de overheid tusschenbeide en de ver- lunrders worden met geldboete, gevangenisstraf en intrekking van permissiebilletten bedreigd, ingeval de dienstweigering n einde neemt. Een wereldhoofdstad opgevuld, met vreemdelingen, een stad met ruim 600,000 inwoners, en delijk overbevolkt, zonder rollend materiëel De Vereenigde Staten handhaven hunne treurige vermaardheid wat bedrog betreft ook weder te Weenen. officiëele Noord-Amerikaansche commissie voor de tentoonstelling aldaar, is op telegrafisch bevel van president Grant aan den gezant te Weenen en corps geschorst wegens gebleken omkooperij, reeds in New-York gepleegd. De zaak baart te Weenen groot opzien. De man, die dienst doet als portier bij de Weenër- tentoonstelling, heeft dat werk meer bij de hand gehad. Hij is dat ook geweest bij de tentoonstellingen te Parijs, Londen en Moskou. Hij spreekt alle Europesche talen. Jl. Maandag is aan de deur der cathedraal van Santa- Maria-Transtevere eene bom gesprongen, op een oogenblik waarop die kerk vol menschen was. De gewapende magt is terstond toegeschoten. Er zijngeene onheilen voorgevallen Te Bethlehem is tusschen de Latijnsche en Grieksche priesters een nieuw conflikt ontstaan over de lantaarns in le kerk van het Heilige Graf. De Latijnsche priesters verbraken de lantaarns en de Grieksche priesters verscheurden voorhangsel, dat laatstelijk aanleiding tot twist had gegeven. In het gevecht werden vijf Latijnsche en vijf Grieksche priesters verwond. De Schach zal eenige der prachtigste voorwerpen uit zijne beroemde schatkamer onder de producten van zijn land te Weenen ten toon stellen. De leden van het Oosten rijkste gezantschap te Teheran hebben het zeldzame voor- regt genoten, die schatkamer te mogen bezigtigen. Aan Neue Freie Presse is dienaangaande het volgende berigt toegezonden: „In vroeger jaren was het hoofdsieraad van Schach eene soort van kroon, welke hij ook nu nog bij zijne troonsbestijging draagt. Er zijn in de schatkamer zulke kroonen, die de mythische Koningen Kei Kobad en7Kei Kawus gedragen zouden hebben. Zij onderscheiden door den rijkdom van fraaije paarlen en robijnen, van welke een, niet kleiner dan een kippenei, de spits der kroon vormt. Van voren is aan een gouden veer een diamanten ster aangebragt, die bij de minste beweging een tijd lang trilt. De kleeding, die de Schach bij de ontvangst van let Oostenrijksche gezantschap droeg, is met 60 groote diamanten versierd, van welke geen enkele kleiner is dan noot; eenige van dezen steenen hebben eene rood achtige tint en zijn de kostbaarste; vervolgens komen in waarde de zoo helder als water zijnde steenen en enkele, die eene geelachtige tint hebben, zijn minder kostbaar. Ia bet midden der schatkamer was eene pyramide, waaraan een paar honderd ringen waren opgehangen, allen met de prachtigste edelsteenenvoorts diamanten, waarop verzen ait den Koran gegraveerd als talismans en een portret van Schach Naszr-ed-din onder een vlakken diamant in plaats van onder glas. De voorrang van al die juweelen, die rijker zijn dan de levendigste verbeelding zich kan voor tellen, komt toe aan den beroemden grooten diamant Deija-i- noor, „Zee des lichts," die, afzonderlijk op een len bord liggende, alle andere in glans overtrof. Deze ten kwam even als zijn mededinger Koh-i-noor, die sdert in Engelsch bezit overgegaan, maar door fijner slijpen kleiner geworden is ten tijde van Nader-Schach b Perzië. Bij het Parlement van Canada is thans een ontwerp ji behandeling, hetwelk strekt om een nieuwe stoomvaart- We tusschen Engeland en Noord-Amerika in te rigten, 'lardoor de reis met ongeveer drie dagen verkort worden de post uit Engeland in zeven dagen te New-York ®ikomen zou. Prins Alexander der Nederlanden, luit. 1ste kl. C. de Klopper, Onrust afgekeurd voor de dienst. Prinses Amelia, kapt. P der Velden Erdbrink, wachtschip te Soerabaija. van Speijk, ®pt.-luit. M. O. de Kanter, ligt te Soerabaija, komt op naar wtavia, om aldaar als dienstdoend wachtschip gestationeerd te 'orden. Roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. E. J. Stok ken, wachtschip te Samarang. Djambi, luit. lste" kl. J. M. wends, tijdel. komm., gest. in de wateren van Riouw en Linga. 7 Pjce-Admiraal Koopman, kapt.-luit. B.. D. van Tojen, ligt te "teut, vertrekt naar Soerabaija om de noodige voorzieningen te ""vergaan. Marnix, kapt.-luit. A. Rietveld, gest. in de wateren i Atsjin. Coehoorn, luit. lste kl. J. J. Engelvaart, gest. in watereu van Atsjin. Aart van Nes, luit. 2de kl. H. J. van Maudele, tijdel. komm., ligt te Soerabaija om gekeurd te wor den. den Briel, luit. lste kl. W. van Oorschot, gest. ter O.kust van Sumatra. Maas en Waal, luit. lste kl. L. C. Holtzapffel, gest. ter W.kust van Sumatra. Ardjoeno, luit. lste kl. J. Loots, tijdel. komm., dd. wachtschip te Macassar. Cycloop, luit. lste kl. G. C. C. Thierens, ligt te Soerabaija om gekeurd te worden. Sumatra, luit. lste kl. II. D. Guyot, ligt te Macassar, komt op naar Batavia. Borneo, luit. lste kl. II. W. Walther, ligt te Soerabaija om de noodige reparatiën te ondergaan. Banka, luit. lste kl. II. Dyserinck, doet tijdelijk dienst als wachtschip te Bata via. Timor, luit. lste kl. C. H. Bogaert, gest. in de Moluksche wateren, komt op naar Batavia. Suriname, luit. lste kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, gest. in de Z. en O.-afd. van Borneo, zal naar Soerabaija opkomen om gekeurd te worden. Madura, luit. 2de kl. E. II. baron van Verschuer, tijdcl. komm., gest. in de W.-afd. van Borneo. Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. H. P. König, gest. in de Z. en O.-afd. van Borneo, zal naar Soerabaija opkomen om gekeurd te worden. Soerabaija, kapt.- luit. C. A. E. Fauchey, ligt te Macassar, komt op naar Batavia. Bali, luit. lste kl. J. H. Benthem Reddingius, gest. in de wateren van Menado. Plaatsruimte betaald.) Men wordt bijzonder op de in het nommer van heden voor komende advertentie „Voor Familiën" opmerkzaam gemaakt. Men leest in de Standaard: Doré's Bijbelplaten, met keurige premieplaat en tekst der Staten vertaling voor tien cents per week, in vijf jaren uw eigendom, ziedaar den zeldzaam goeden voorslag door den heer Thieme te Arnhem aan ons Bijbel-minnend publiek gedaan Teregt had men tegen Doré's platen het bezwaar, dat ze, uit de Roomsche school voortgekomen, onzen Gereformeerden smaak vaak kwetsten. In deze uitgave is dit bezwaar weggenomen. Er is uit de vele platen eene keuze gedaan, en alle Roomschgezinde voorstellingen zijn verwijderd. Deze uitgave van Doré's Bijbel komt ons voor in elk opzigt aanbevelingswaardig te zijn. Aan de Redactie van de Heldersche en Nieuwedieper Courant. In No. 50 van uwe geachte courant geeft gij een overzigt van het door mij gesprokene in de jongst gehouden raadsvergadering, ter zake der kermisaangelegenlieden. Eene korte rectificatie daarvan zou mij aangenaam zijn. Dientengevolge verzoek ik u, het onder staande in een der eerstvolgende nommers van uw blad te willen opnemen. Een der argumenten van het Dagelijksch Bestuur was, dat, ingeval de kermis niet langs de Hoofdgracht en het Havenplein gehouden werd, de begrafenissen alsdan ongestoorder in dat deel der gemeente konden plaats hebben. Ik heb dat (mijns inziens zeer zwakke argument) bestreden, op grond dat er welligt slechts één lijk per week in die omgeving valt, hetwelk voor die enkele maal dan wel langs de Achterstraat, den Zeedijk of Havendijk vervoerd kon worden. Daarbij wees ik er op dat men nu telken jare zal stuiten op de vertooningen, die op en bij het Westplein zullen worden opgesteld; tenzij men de lijken door naauwe steegen en langs scherpe hoeken naar hunne bestemming wil voeren. Dat geldt dan niet voor één lijk, maar voor al de lijken-die er in drie vierden van de gemeente in de kermisweek vallen zullen. Een ander argument was, dat de orde (waarschijnlijk de hand having der politie) dan beter kon plaats hebben. Dit argument houdt mede geen steek; immers, zoo lang ons heugt is do.;orde in die dagen niet verstoord. Enkele vereerders van Bacchus^uitge- zondevd, die dan in de gelegenheid worden gesteld om kennis te maken met de fraaije inrigting, van de door mij aangehaalde politie wacht. Ik achtte dit argument zóó zwak, dat ik het niet eens in de raadzaal heb aangevoerd. Ook heb ik nog gezegd dat, nu men aan het veranderen ging, men misschien wei latex last kon krijgen van de bewoners van de Voor- en Aeliterbinnenhaven, de Nieuwstad, enz. Hun verlangen toch, om op het zoogenaamd plein der Yischmarkt van tijd tot tijd vertooningen te hebben, zou zoo onbillijk niet zijn, want het is toch wat kras, om hen nu voortaan, als zij de kermis in hnn geheel willen zien, tot de lange wandeling naar het Westplein telken jare te verpligten. Nadat ik gesproken had, voegde de heer de Lange mij toe, dat hij zich met mijne zienswijze niet vereenigen kon; dat ik partij had getrokken voor de Hoofdgracht, en dat naar zijn meening de omgeving van het Westplein het aanzienlijkste deel der gemeente is. Ik stond verbaasd toen ik die uitdrukking hoorde; ik had toch niet anders verlangd dan de bestendiging der kermis, zooals tot nogtoe gebruikelijk was, omdat ik zulks billijk oordeelde, en van het meer of minder aanzienlijke van een of ander punt der gemeente had ik geen woord gerept. Dat lid was dan ook kennelijk in erreur. De voorzitter liet hem dit ook gevoelen, terwijl ik hem toevoegde, dat deze laatste uit drukking in de raadzaal niet te pas kwam. Vrij zeker is hem dat gezegde in een onbewaakt oogenblik ontsnapt. Ten slotte geloof ik niet, dat er" iemand in de gemeente is, die mij gedurende mijn veeljarig lidmaatschap van den Raad van eenige de minste partijdig heid omtrent een of ander punt der gemeente beschuldigen zal. Het zou dan ook geheel in strijd met mijn mandaat zijn. Met achting heb ik do eer te zijn, Uw Dw. Dienaar, Helder, 28 April 1873. B. R. DE BREUK. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. GETROUWD: W. Waagmeester en A. Vader. R. Kalf en G. Droog. A. Baak en G. Kroezen. F. M. Hellendoorn en A. L. Julianus. J. A. Kraan en J. van den Bergen. J. Dekker en W. Copies, BEVALLENG. Dekker, geb. Knip, (Z.). M. C. Wols, geb. van Tonningen, (Z.). M. B. Kist, geb. Winkelman, (D.). J. Captein, geb. Spandau, (D.). Van 23 tot 30 April 1873. ONDERTROUWD: Johannes Slot en Cornelisje Dijker. Jan Trap en Aaltje Bremer. Pieter Eelinan en Dieuwertje Boon. GETROUWD: Tedde Daalder en Grietje Ellen. Andries Ver meulen en Cornelia Bruin. GEBORENMartinus, zoon van Maarten Bakker en Trijntje van Grouw. Geertrui Elisabeth, dochter van Jan Hendrik Moojen en Anna Juliana Johanna Stikkel. Soutje, dochter van Maarten Kalis en Jantje Timmer. Dirk Johan, zoon van Willem Bakker Dz. en Cornelia Gaas. OVERLEDENPieter Bakker, 49 jaren, echtgenoot van Antje Hoogheid. Dirkje, 7 jaren, dochter van Klaas Troost en wijlen Trijntje Kunst. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 25 April. IJmuiden. E. Zeijlstra. Batavia. 26 Raphaël. G. Molenaar. Curaqao. 29 1 Mei. TweeGezusters.*W.H.Hofstee. B. Ayres.v. Hamb. 30 1 Mei. Livingstone.* J.W.Mc.Muilen. Philadelphia. Per Livingstone de heer J. W. B. Marcussen, echtg. en 1 kind. *Ligt ter reede. r ..wY Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 30 April. Ivalo. C. Nicklin. Duink.&Goedk. Soerabaija. 30 Stanley. W.Littlehailes. Samarang. 30 Calcutta. L. Berest. ZurMühlen&Co. Cheribon. 30 Conquistatore. G. Lauro. Calcutta. 30 Anna Maria. T. Jaski. Palermo. 30 A. M. E. H. P. Kluit. Soerabaija. 30 Petronella. IJ. H. Ebes.Hoogl.8cv.Herw. BuenosAyres 1 Mei. BurgemeisterSchwing. J. Saegert. Amons 8c Co. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Cromwell. J. Fleming Jack. Cardiff. Steenk. de Vries 8c Co. Norge. O.Gullichsen. Ornskoldsvickl. v.Leith. Hout. Amons 8c Co. Success. B. James. Seaham. Steenk. ZurMühlenScCo. Juno. T. Bnrlinson. Sunderland. Duink.&Goedk. Alida. K. G. de Vries. Leith. Vuurv. steen, de Vries Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet).- O. <1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. I Afw. w. wtn. wnw. 5k. 1.5 6„ 761.63 f 2.03 760.25 f 0.63 760.72 f 1.10 Thermometer Stand. Afw. S' a o o 8.8 8.2 8.4 3.5 2.2 4.0 Toestand van de zee. 0.89 weingolv l.OOjSlecht. Ï.OOiweingolv Weersgesteldheid: 30 April 12 u. Betrokken, winderig, vochtig. 1 Mei 8 u. Digtbetrokken, vochtig, regenb. 1 Mei 12 u. Digtbetrokken, mistig, vochtig. PER TELEGRAAF. Paarden f Ossen - Stieren 206 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen - Hokkelingen 25 Nuoht.Kalveren- VetteRammen - 300 Schapen 180a270 150a220 180a290 190a280 180a220 80al35 7a 16 - 30a 45 125 Lammeren f 12 a 17 9Bokk. en Geiten - 11a 7 12 MagereVarkens- 15 a 26 50 Biggen - 9 a 14 Eenden e. a 12 Kippen - 75 al40 Boter per kop - 90 a Kaas per K.G. - 40 a 45 Kip-Eijeren per 100 -280 a Eend-Eijeren -850 a Veertigjarige Echt'vereen iging VAN DIRK SCHOORL EN NEELTJE JONKEJR. St. Maartensbrug1 Mei 1873. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Wieringerwaard, 26 April 1873. Zou de dag van Zondag ons een feestdag zijn, liet droevig noodlot van onze Vrienden P. TUINMAN en C. BEK deed ons droevig zijn. TUINMAN had het ongeluk op zijn werk, hem opgedragen aan de Spoorbrug, te Anna Paulowna, te vallenwaarop de edele menschenvriend C. BEK direct bij hem sprong, met het droevig gevolg dat zij beiden aan den schoot der aarde zijn toevertrouwd. Van harte danken wij onze gemeente en vooral onzen Burgemeester P. VAN FOREEST, die alles heeft in het werk gesteld om het leed van die arme Weduwe te lenigen. Uit aller naam, A. DE GRAAF. Jb. RAAP. Aan Heeren Aandeelhouders wordt bekend gemaakt, dat het dividend ad 20.per Aandeel, over het afgeloopen boekjaar is betaalbaar gesteld ten kantore van de Associatie Cassa alhier, tegen overgave van het vijftiende divi- dends-bewijs. Amsterdam, 30 April 1873. Ch. BOSCH REITZ.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3