ADVERTENTIËN. Gemeenteraad van Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. jan Dz. e el man henderikjeÉ kikkert. 25jarig*e Dienstvervulling* streken vermogen te wrochten. Daartoe zullen wij geraken door de zamenwerking van allen, door den wedstrijd der uitvindingen, door de vooruitkomende vaardigheid, door de zegeningen van den yiede den volkeren. Door de verhevene schepping van U. M. zal de geschiedenis der beschaving van Oostenrijk vereeuwigen. Ten allen tijde zullen wij met trouw en gehechtheid vasthouden aan het regerende vorstenhuis. De stad Weenen acht zich overgelukkig dat het voordeel haar te beurt valt de bezoekers uit alle wereld- deelen binnen hare muren als gasten te verwelkomen. Met trots ziet Weenen op de met zooveel welwillendheid verleende en waarlijk keizerlijke bescherming van U. M., en doordrongen van dankbaarheid klinkt het uit alle gemoederen: God zegene, God bescherme, God behoede Uwe Majesteit! Lang leve onze Keizer Frans Jozef! Hij leve! Hij leve!,, Ten slotte werd de feestzang uitgevoerd, vervaardigd door Joseph Weilen, op de wijze van het zegelied uit Judas Maccaleus. De grootste courant dei* wereld. Men meldt uit New-York o. a. aan de N. Rott. Crt. Het grootste dagblad, dat ooit het licht zag, kwam dezer dagen te Hew-York uit. Het was de New-York Herald, het blad besloeg dien dag vijf vellen, ongeveer van dezelfde grootte als van de Nieuwe Hotterdamsche Courant; de druk is echter veel kleiner. De 20 bladzijden, ieder van zes kolommen, bevatten ongeveer 1,800,000 letters. Dit is meer dan de inhoud van een Engelschen bijbel, Oude- en Nieuwe Testament en aprocryphe boeken te zamen. Yan de 120 kolommen waren er 42 met algemeen nieuws en 78 met J962 advertentiën gevuld; de annonces bragten ongeveer 20,000 dollars op. Zij waren onder 77 afzonderlijke hoofden geplaatst, met een alphabetischen aanwijzer, om het opzoeken gemakkelijk, of liever mogelijk te maken. De advertentiën worden den avond te voren tot 9 uur aangenomen en jl. Zaturdag werden er tnsschen negen en half tien uur 3| kolom geweigerd. Van de Brooklyn en Uptown-kantoren werden langs de particuliere telegraaflijnen van den Herald door tien telegrafisten 20,000 woorden voor adverten tiën overgeseind. Nadat alles onder de verschillende rubrieken geplaatst is, gaan ten ongeveer elf ure de eerste vellen, waarin de advertentiën voorkomen, ter perse. De laatste vellen, bevattende het nieuws van de gehele wereld, worden zoo laat mogelijk, dat is ten 3 ure, afgedrukt. Ongeveer ten 4 ure werden de eerste exem plaren afgeleverd en ten 5 ure is de geheele oplaag, dat is ongeveer 100,000 exemplaren, gereed. Van deze Zondag-editie werden echter 150,000 exemplaren gedrukt en desniettemin was alles op den gewonen tijd gereed. Elk exemplaar kost alleen aan papier en inkt meer dan de prijs dien men er voor betaalt, namelijk de Zondags 5 en de andere dagen 4 ets. Amerik. -Natuurlijk wordt aan de verkoopers nog rabat toegestaan. De winst spruit alleen uit de advertentiën voort, en deze stroomen den Herald als het meestgelezen blad toe. Zoo men 's namiddags of den volgenden dag een exemplaar van den Herald wil hebben, kan men het nergens meer krijgen; ik heb het dikwijls beproefd, maar altijd te vergeefs. De oplaag kon nog veel grooter zijn. De opkoopers, couranten-uitventers, nieuws-kantoren en geregelde afnemers komen den dag voor de uitgifte een zeker aantal exem plaren bestellen en betalen; hiernaar wordt de oplaag geregeld. Aan velen, zoo als o. a. aan de American News-Company, die hare vertakkingen door geheel Amerika heeft, is echter een maximum gesteld, daar eene oplage van 150,000 ex. te groote winstderving veroorzaakt. Om 150,000 exempl. te leveren, moeten er 900,000 afdrukken plaats hebben; dit geschiedt met 5 monsterpersen, elk van 8 a 10 cylinders voorzien. Zij worden in werking gebragt door 2 stoom machines van 80 paardenkracht en leveren ieder 1000 afdrukken per minuut. Zeven honderd vijf en twintig ponden drukinkt worden voor één oplage gebruikt. Het gewigt van het papier beloopt 34,000 pond. Ongevouwen opeengestapeld en geperst zou dit papier een hoogte van 375 voet bereiken en gevouwen op groot 8o. formaat zou het een zuil van 1500 voet hoogte opleveren. Achter elkander gelegd zou het bij eene breedte van 3 voet een lengte van 272 Eng. mijlen beslaan, las meer dan van New-York naar Albany en terug. Vergadering van Dingsdag 29 April 1873. Tegenwoordig 9 leden, afwezig de heeren IJ. Koppen, K. Mantje m P. Langeveld. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en de Voor zitter vraagt goedkeuring. De heer Westenberg maakt aanmerking op de notulen en wenscht laarin opgenomen te hebben, hetgeen hij gezegd heeft tegen het voorstel van den Voorzitter, om eene commissie te benoemen ter verdere behandeling der ingekomen rekwesten van aangeslagenen in den Hoofdelijken Omslag. Hij zal tegen dat voorstel stemmen, uit hoofde der lage bedoelingen, hem toegedicht door sommigen dier reclamerenden, alsof hij zich zou hebben laten leiden bij het vast stellen van dien aanslag, door persoonlijke veten, en het oog zou gehad hebben, op wie al, wie niet tot de cliënten van zijn kantoor zouden behooren, en dergelijke meer. Hij herhaalt hetgeen bij reeds meermalen in vroegere raadsvergaderingen gezegd heeft, dat hij die insinuaties laag noemt en zulke manoeuvres ver beneden hem zijn, dat hij die hatelijkheden voor anderen overlaat, die er lust in hebben, dat hij bij de vaststelling eerlijk is te werk gegaan, en met de hand op het hart verhoogd heeft, die naar zijn oordeel veel te laag stonden, en verlaagd heeft die daaren tegen te hoog waren aangeslagen. Dat hij daarom de stukken aan het oordeel van den geheelen laad wenscht onderworpen te hebben, opdat men zien zou, dat uiet hij alleen de voorgestelde wijziging wilde, maar een groote meerderheid in den Raad uitdrukkelijk die verandering verlangde. Hij wenscht dit perlineut geconstateerd te hebben. Met deze wijziging wordt ingestemd en alzoo de notulen goedgekeurd. Voorts worden behandeld de ingekomen stukken, als: 1. Eenige circulaires en provinciale bladen. Aangenomen voor kennisgeving. 2. De Voorzitter doet mededeeling eener concept-verordening, tot 'oorziening in het vervoer van lijders bij besmettelijke ziekten. Genoemde verordening wordt vastgesteld. 3. Voorts wordt aan de orde gesteld een concept-adres aan den minister van Financiën, inhoudende verzoek tot wijziging der 'ertrekuren van de stoomboot „Ada van Holland," dienst doende tusschen Texel en het Nieuwediep, in 't belang eener betere communicatie, naar aanleiding van het voorstel, door den heer Westenberg in de vorige vergadering gedaan. Na eenige besprekingen wordt het adres vastgesteld. 4. De Voorzitter doet mededeeling der personen die tot heden dch per adres hebben aangemeld als sollicitanten voor de betrekking "sa gemeente-ontvanger, welke zijn de heerenA. Blom, H. Koppen, 3- J. Reij, C. Bolding, Eschauzier en C. Rab. De Voorzitter stelt voor die adressen voor kennisgeving aan te nemen en de behandeling daarvan tot een volgende vergadering te verdagen. Hiertoe wordt besloten. 5. Aan de orde was de behandeling van de verhooging der tractementen van de onderwijzers. De Voorzitter brengt ter tafel en doet voorlezing van het rapport der schoolcommissie, die zaak tot onderwerp hebbende, hetwelk in hoofdzaak hierop nederkomt: de tractementen van de onderwijzers te doen verhoogen, except die van den onderwijzer aan den Burg, en wel om in te gaan met 1 Julij van dit jaar. en tevens te moeten adviseren tot ver hooging van het schoolgeld, en wel te brengen tot een bedrag|van 40 cents 's maands bij vooruitbetaling. Zij vleit zich dat bij vooruitbetaling het schoolgaan daardoor bevorderd zal worden en acht j een verhooging dier schoolgelden te meer noodig, aangezien de; gemeente nu reeds f 8000 's jaars voor onderwijs uitgeeft en de ontvangst der schoolgelden slechts f 1100 beloopt, zoodat zulks een tekort maakt van f 6900 's jaars. Door de door hen voor gestelde verhooging van schoolgeld tot 40 cents 's maands wordt de ontvangst geraamd op f 4000 's jaars. De Voorzitter vermeent, dat wel niemand der raadsleden zal ontkennen, dat zulk een verandering van een zoo ingrijpenden aard is ten aanzien van den financiëelen toestand, dat eerst grondig dient te worden onderzocht en overwogen. Hij stelt voor deze zaak in handen te stellen van een commissie, uit den Raad te benoemen, ten einde in een volgende vergadering rapport uit te brengen. De heer Keijser geeft aan de te benoemen commissie ernstig in overweging, dat, ingeval van noodig geoordeelde verandering, die niet met 1 Julij a.s., maar met 1 Januarij 1874 te doen ingaan, opdat alles beter in zijn geheel bleef. De Voorzitter zegt dat wanneer het rapport in den Raad komt deze daartoe kan besluiten. De Voorzitter benoemt vervolgens eene commissie, bestaande uit de heeren Coninck Westenberg, Cornelis Reij, Jan Tijs Zijm en P. R. Ments, die zieh de benoeming laten welgevallen, terwijl de heer IJ. Koppen, niet tegenwoordig zijnde, mede daartoe zal worden uitgenoodigd. 6. Verder wordt aan de orde gebragt de uitgestelde behandeling der reclames, betreffende den Hoofdelijken Omslag van zeven personen. De Voorzitter stelt voor in comité daarover met gesloten deuren gedurende een uur te delibereren, waartoe wordt besloten. Vervolgens de deuren geopend zijnde, deelde de Voorzitter mede, dat men besloten heeft de bewijzen en inlichtingen in een volgende vergadering verder te bespreken, ten einde in staat te zijn HH. Gedep. Staten met een gemotiveerd antwoord te kunnen dienen. De Voorzitter deelt verder mede een verzoek van den opzigter Verhey aan HH. Gedep. Staten, waarbij deze toestemming vraagt tot wijziging van het bestek voor de nieuw te bouwen school aan den .Burg, betreffende de dakramen. Hij verzoekt dat de Raad dit verzoek steune, waartoe wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. Leijen, machinist en C. van Amsterdam, wonende te Amsterdam. H. Jongstra, rijks-sloeproeijer en K. Abbenes. J. Kruithoff, smid en M. Kikkert. C. Deurleijn, zeeman en M. G. Muhlenkamp. BEVALLENG. van der Pot, geb. Bot, (Z.). N. Bijl, geb. Kerkman, (D.). M. Smit, geb. Huisman, (D.). A. M. Laureij, geb. Slebe, (Z OVERLEDEN: C. Evers, 72 jaren. H. A. Hulssen, 32 jaren. J. Smit, geb. de Vries, 66 jaren. Van IS tot 30 April 1873. ONDERTROUWDLourens Schager en Clara van der Tal, wonende te Alkmaar. Dirk Berkhout, wonende te Anna Paulowna en Geertje Heddes. Gerrit Jan ter Plegt, wonende te Warmenhuizen en Neeltje Holterman. Klaas Schaap en Grietje de Leeuw. Ber- nardus van Duin en Brechtje Lokat. Klaas Kruijer, wéduwnaar en Dieuwertje Blaauw. Cornelis Bruin en Adriana Blaauw. Aart Molenaar en Neeltje Muijs. Paulus de Moei en Maartje de Nijs. Reijer Kos en Elisabeth Blaauboer. Lammert Francis, wonende te Barsingerhorn en Dieuwertje Kos. Simon Boon en Antje Klaren. Arie Rens en Trijntje Broekhuizen. Cornelis Slikker en Neeltje Kuiper. Pieter Zeeman en Trijntje Appel. GETROUWD: Jan Hopman en Maartje van den Berg. Douwe Draijer en Jansje Stendert. Bruin Soers en SophiaGeel. Theodorus Kroon en Trijntje de Wit. Lammert Blom en Aafje Zeeman. Jan Pons en ;Maartje Slik. Johannes Keuris en Reinouwtje Stam. Hendericus Veuger en Grietje Koorn. Pieter Verver en Antje Mooij. Cornelis Fraaijman en Jannetje Bakker. Jacob van Zonen en Marijtje Metselaar. GEBORENCornelia, dochter van P. Wit en E. Nobel. Cor nelis, zoon van J. Brouwer en T. Grill. Grietje, dochter van G. Rademaker en C. Wit. Pieter, zoon van S. Dalenberg en K. Hoogvorst. Hendrik Herman, zoon van H. van Os en C. M. de Carpentier. Teunis, zoon van L. Schotvanger en C. Visser. Martha, dochter van P. Bregman en A. Akkerman. Trijntje, dochter van M. Brommer en A. Breed. OVERLEDENArie, 6 maanden, zoon van P. Mosk en G. Kuiper. Trijntje Smit, 24 jaren, echtgenoote van S. Bakker. Dirk Schoen, 47 jaren, weduwnaar van M. Brommer. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). s Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. -0' •Sf a öi M o O Toestand van de Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 2 3 12 8 zw. 3.8k. wtz. 5 759.72 751.49 - 0.02 - 8.36 10.6 9.4 - 1.8 - 1.2 0.84 0.84 Slecht w. weingolv 3 12 wzw. 6„ 751.05 - 8.80 10.6 - 1.9 0.82 Weersgesteldheid: 2 Mei 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 3 Mei 8 u. Bewolkt, beneveld, winderig. 3 Mei 12 u. Idem. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. Kaas. Aangevoerd 241 stapels, wegende 46096 kilogram. Kleine Hooi f37,—Commissief 36,Middelbare f 37,50, Laagste prijs f 18,Kleine Gras f Middelbare f 38, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer 566 hectoliters, waaronder 80 Tarwe, 78 Gerst, 315 Haver en 66 Boonen. De handel bepaalde zich tot voorziening in directe behoefte. Tarwe f 12,25, Rogge 2de kwal. f 7.50, Haver dooreengenomen 10 cent per kilo, bruine Boonen f 13, geele dito f 12, alles per hectoliter. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. 4 Paarden bov.'tjaar f 70all0 1 Veulens - 100a 6 Koeijen -195a265 72 NuchtereKalveren - 7a 18 690 Schapen - 28a 48 1169 Lammeren - 13a 22 225 Magere Varkens - 21a 35 288 Biggen ben. 10 w.- 8a 13 10 Bokken en Geiten - 7a 12 26 Kleine dito c 75al06 Ezel f a Boter,per0.630K.G. c87ia92J Zes-en-dertigjarige Echtvereeniging van J. ZUIDEWIND en TRIJNTJE YAN GROUW. Ondertrouwd PIETER Lz. BAKKER en JANTJE VAN GROUW. Burg op Texel, 2 Mei 1873. Algemeene kennisgeving. Dertigjarige Echtvereeniging VAN ARIE VADER EN NEELTJE WESTERHOF. Nieuwediep, 4 Mei 1873. Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Dertigjarige Echtvereeniging VAN Oosterend op Texel, 4 Mei 1873. Hunne dankbare Kinderen. PIETER VISSER EN AAFJE SNEL. Nieuwediep, 4 Mei 1873. 3ooooooooocooooooooQoooooooocoooooooooé van J. D. FILARSKI, Onderofficier der Mariniers, gedetacheerd bij het Koninklijk Instituut voor de Marine. Nieuwediep, 4 Mei 1873. Uit naam zijner dankbare Kinderen. Ondertrouwd: M. C. B R A A T, Weduwnaar van C. J. van der Weide, en P. BEGEMANN. Stevensweerd, 1 Mei 1873. Ondertrouwd Jb.. H. GEUS en P. J. W U I s. Burg op Texel, 4 Mei 1873. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd H. W. JONGSTRA en K. ABBENES. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon A. M. LAUREIJ—SLEBE. Nieuwediep, 3 Mei 1873. Op den 29 April 1873 is te Amsterdam overleden, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder CATRINA VAN DER CLERK, Wed. G. BUSSING, in den ouderdom van ruim 76 jaren. J F. J. BUSSING. A. BUSSING—STEILBERG. De ondergeteekenden roepen bij deze aan "alle Vrienden en Bekenden een laatst en HARTELIJK VAARWEL toe, bij hun vertrek naar Oost-Indië. Aan boord Stoomschip „Schouwen," Hellevoetsluis 1 Mei 1873. Sergeant—Schrijver G. C. VAN SOEST. Kwartiermeester T. VISSER. 3de Stuurman H. J. RöTHER. Konstabelsmaat L. D. BRONSVELD.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3