Binnenland. Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. kundigheden op te doen en zich zelf te beheerschen. Geen valsche schaamte hield hem terug. Zoo kwam hij als kapitein bij een jongen 2den luitenant les nemen in de geschie denis en het Engelsch. Hij was een Wellington in pligts- betrachting. Zoo was zijn leven, zoo was ook zijn dood. Hij alleen was meer waard dan het geheele rijk van Atsjin. Altijd ging hij zijn onderhoorigen voor. Aan dat verleden getrouw, sneuvelde hij bij eene bestorming aan de spits zijner soldaten. Hij stond hooger dan de meeste krijgs helden, want hij bezat ook zedelijken moed. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Mei In Italië bestaat een ministeriële crisis, waaromtrent op 't oogenblik weinig anders valt mede te deelen, als dat de Koning onderscheidene staatslieden over de optreding van een nieuw ministerie schijnt geraadpleegd te hebben. In Spanje duurt de verontrustende toestand voort. Er is een nieuwe minister van Oorlog benoemd, de generaal Novillas, opperbevelhebber van het Noorder-leger, wiens optreden echter door den kapitein-generaal Yelarde met leede oogen wordt gezien. Zelfs voorziet men dat laatst genoemde zijn ontslag zal indienen. Middelerwijl woeden de Carlisten voort, hier verslagen wordende om daar op nieuw de vaan des opstands te ontrollen. In Frankrijk heeft de heer Thiers het zwaar te verant woorden met de meerderheid van de permanente commissie en de conservatieve afgevaardigden, die zich volstrekt niet kunnen vereenigen met zijne woorden en gezindheden. Even als in andere rijken, is ook in België de landsver dediging een struikelblok voor de regering. In de Kamer van Vertegenwoordigers heeft nu de minister Malou mede gedeeld, dat het bewind in zijn geheel met de ingediende voorstellen instemt, en worden ze verworpen, zal heengaan, aan anderen de moeijelijke taak overlatende om die zaak tot een goed einde te brengen. Het vertrek van de mailboot Koning der Nederlanden naar Java is thans bepaald op 17 dezer. Onmiddelijk daarna zal door de Maatschappij de mailboot Prins Hendrik voor eene reis worden gereed gemaakt, om met 10 Junij te vertrekken. Zr. Ms. fregat Zeeland, den 27 April te Gibraltar aangekomen, is den 1 dezer van daar vertrokken. Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis, den 3den dezer te Port-Saïd aangekomen, zou den 4 dezer van daar de reis naar Oost- Indië voortzetten, even als eerstgenoemde bodem. Aan boord was alles wel. Het schroefstoomschip Schouwen, luit.-ter-zee 1ste kl. C. P. van der Star, is in den voormiddag van den 5 dezer van de reede van Hellevoetsluis vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. De kapt. F. A. van Braam Houckgeest, de 1ste luits. jhr. W. F. Clifford Kocq van Breugel, J. L. Cadet, J. P. Smith en de 2de luits. H. A. J. Batteké en W. F. Paehlig, allen behoorende tot het corps mariniers, zijn aangewezen om naar Indië te vertrekken. Spaarbank voor den Helder, 1ste kwartaal 1873. Saldo op 1 Januarij 1873 f 34153.19|. Ingebragt en rentengedurendehetlekw.1873. - 6946.96. f 41100.15|. Uitbetaald, gedurende het 1ste kwartaal 1873. - 2285.29. Saldo op 1 April 1873 f 38814.861. Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1873 330. 1 April 1873. 356. Heden heeft in het lokaal Tivoli alhier de aflevering plaats van miliciens der ligting van 1873, uit het noordelijk gedeelte dezer provincie. De kweekelingen J. Schuitemaker en H. W. Disper, van de Rijks-Normaalschool alhier, hebben met gunstig gevolg te Haarlem examen afgelegd ter verkrijging der hulponderwijzers-acte. Z. M. de Koning is jl. Zaturdag naar de noordelijke provinciën op reis gegaan. Op allezins feestelijke wijze werd Z. M. in Drenthe's hoofdstad ontvangen. Assen heeft een regt feestelijk aanzien, en beijvert zich den Koning een hoogst genoegelijk verblijf te verschaffen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tegen Dingsdag 13 dezer, des avonds ten 8 ure, bijeengeroepen tot hervatting harer werkzaamheden. De zomerdienst zal, wegens het op 1 Junij invallende Pinksterfeest, den 15 Mei, evenals op alle Nederlandsche spoorwegen ook op de Staatsspoorwegen in toepassing worden gebragt. Beroepen bij de Waalsche gemeente te Dordrecht de heer J. H. Hooijer, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Schellinkhout. Drietal te Zierikzee: Balsem, te Langezwaag; Geerts- te de Rijp; Pool, te Helder. De heeren J. Kuijk, te Alkmaar en G. Bol, te Schagen, hebben met goed gevolg examen afgelegd als hoofdonderwijzer bij het lager onderwijs. Door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij (Ooster spoorweg), werden gisteren in het stationskoffijhuis, buiten de Willemspoort te Amsterdam, in het openbaar aanbesteed het maken van gebouwen en eenige andere werken op het stations-terrein te Hilversum. Minste inschrijver de heer J. van der Kamp, te Leiden, voor de som van f179,839. Het kantongeregt te Haarlem heeft jl. Zaturdag de zaak van v. d. M., woonachtig te Nieuw-Vennep (Haar lemmermeer) en kerkvoogden der Hervormde gemeente aldaar, over de betaling van f18 voor hoofdelijken omslag, als lid der gemeente, behandeld, den eisch van kerkvoogden toegewezen en v. d. M. mitsdien tot betaling der gelden veroordeeld. Op de tweede voorjaarsmarkt te Velsen werden aangevoerd ruim 200 stuks vee, welke echter, tengevolge van het schrale weder weinig koopers vonden. De lust om in de koloniale dienst te treden is zeer groot, althans wat betreft het regiment grenadiers en jagers. Reeds zijn verscheidene dezer militairen voor de dienst goed gekeurd en zij wachten slechts op embarkement. Bijna elk uur van den dag ziet men te 's Hage troepjes soldaten, door een superieur begeleid, naar het garni- zoens-hospitaal marcheeren, om daar aan de keuring te worden onderworpen. Velen van hun regiment zijn reeds voor de dienst aangenomen. In de afgeloopen week is van het regiment een aanzienlijk transport naar Harderwijk vertrokken, dat tegen het midden dezer week door een ander zal worden gevolgd. Ook niet-militairen hebben zich tot de koloniale dienst verbonden. Te 's Hage is gisteren aanbesteed het bouwen van 141 arbeiders woningen aldaar. Minste inschrijver de heer J. B. Collignon voor f 177,700. Naar men verzekert, is de instructie in zake de Jong c. s. bijna afgeloopen. Men wil weten, dat de verdachten alle schuld aan den dubbelen moord blijven ontkennen, niettegenstaande de meest stellige verklaringen van getuigen, die hen op den noodlottigen avond in of uit de bekende woning hebben zien gaan of hen in den omtrek hebben ontmoet. Die ontkentenis van alle omstandigheden gaat echter zoover, dat de pertinente verklaring van een der getuigen, dat de Jong een dolkmes bij zich droeg en daar mede bij getuige een touw heeft doorgesneden, door de Jong almede geheel verdicht wordt verklaard. Voorwerpen, die zich in het bezit der vermoorden zouden hebben bevonden, moeten niet ontdekt zijn. (Het Vaderland.) De Justitie te 's Hage is bezig met het instellen van een onderzoek naar een geheimzinnige, vreeselijke zaak. Onder Voorburg, bij de Geestbrug, is uit de trekvaart opgehaald het lijk van de 18jarige jonge dochter, S. uit 's Hage. Aan het hoofd was een zware houwwond zigtbaar, vermoedelijk veroorzaakt, door een scherp werktuig; een der armen was uit het lid verwrongen. Alles schijnt aan te duiden dat hier aan eene misdaad, geen ongeluk te denken valt. Jl. Zondag avond stonden de twee kolossale olifanten die bij het circus Washington Mijer behooren, geheel zonder geleide op het Vreeburg te Utrecht; de dieren deden eene wandeling op het plein, tot groot vermaak van het talrijk aanwezig publiek, die hen op verschillende versnaperingen onthaalde; tot zelfs jenever werd een der dieren gegeven; een jongen had tweemaal een stuk papier aan een der beesten gegeven en wilde dit ten derden male weder doen, de olifant slingerde daarop zijne snuit om het been van den knaap en zette hem niet zeer zacht op eene andere plaats weer op den grond. Eenige jongens te Amersfoort plaagden een der olifanten van de circus Mijer. Het beest maakte, om hier een stokje voor te steken, even een zijwaartsche beweging. Alles stoof op zijde, behalve een kreupele, die van de beenen raakte en door den olifant getrapt werd, zoodat hij met een verbrijzelde rib werd opgenomen. Jl. Zondag is de afgezette predikant Koeken, van Moerdijk, in de kerk te Dinteloord opgetreden, op verzoek nog wel van kerkeraad en kerkvoogdij en tijdens de afwe zigheid van den predikant van D. De president van het klassicaal bestuur, de heer Niemeijer, had vóór zijn vertrek nog uitdrukkelijk verboden den gewezen leeraar te Moerdijk uit te noodigen. De Arnh. Crt. meldt: „Heden morgen waren wij getuigen van een merkwaardig schouwspel. Zestig invaliden, die te Bronbeek zich gevestigd hebben, zagen wij, met slaande trom vooiuit en begeleid door een onder-adjudant, naar de kazerne marcheren, ten einde daar te worden gekeurd. Het waren diegenen, welke zich hadden aangemeld voor de dienst bij het Indische leger. Bereids zijn eenigen naar Harderwijk vertrokken, om aan hunne vaderlandslievende gevoelens gevolg te geven." Aan een particulier schrijven uit Oost-Indië ontleent de Arnh. Crt. o. a. het volgende „Uit zeer goede bron heb ik vernomen, dat de officieren van de Vice-Admiraal Koopman, die voor eenigen tijd naar Siam ridderorden hebben overgebragt, daar niets hebben gekregen dan van den lsten Koning eenige zilveren boeren-tabaks-doozen en van den 2den Koning ieder eenige Siamesche munten ter waarde van f 2. De rijks bestuurder was kwaad, omdat men hem in plaats van het grootkruis, dat hij verwacht had, slechts het kommandeurs- kruis van den Nederlandschen Leeuw schonk." De kosten der illuminatie te Leeuwarden bij 's Konings komst aldaar zijn begroot op f 40,000. Te Hoogeveen heeft men een tunnel gemaakt geheel van turf, ter lengte van 20 meters. Tien schuiten hebben de bouwstof daaraan geleverd. Bij gelegenheid van 's Konings bezoek zal Z. M. worden uitgenoodigd er door te rijden. In de lotingkwestie te Wijmbritseradeel is bij Koninklijk besluit bepaald dat in die gemeente een nieuwe loting zal plaats hebben, beginnende met No. 26, Klaas Feenstra, tot en met het slot der alphabetische lijst. Aan het verzoek der 25 voorgaanden, om de loting, welke tot dusver gere geld was geschied, goed te keuren, is dus gevolg gegeven. Bij de steeds stijgende prijzen der boter raadt prof. Artus, te Jena, 't volgende aan ter bereiding van een goed smakelijk surrogaat. Men neme twee pond spek, snijde dit in kleine stukjes, brenge deze in een schoonen ketel, voege hierbij 4 gesneden uijen, welke vooraf tusschen gloeijende kolen zijn geroosterd, en brade vervolgens 't spek uit. Het uitgebraden vet giete men door een linnen doek. Bij het zuiver doorgeloopen vet voege men, alvorens het bekoeld is, I maat versche, nog niet afgeroomde melk, roere dit goed dooreen tot het gestold is, giete er het overgebleven vocht af en men heeft een praeparaat, dat zelfs in smaak zeer goed voor boter kan doorgaan en veel minder in prijs is, daar de op den linnen doek achtergebleven deelen zeer goed zijn te gebruiken bij het gereedmaken van groenten of bij de bereiding eener soep. De Atlantic heeft men door middel van buskruid doen springen; daardoor zijn 349 lijken en vele góederen boven water gekomen. Een vrouw vroeg haar man om een nieuwen japon maar hij antwoordde „De tijden zijn hard, mijn liefste, zóó hard, dat ik tet naauwernood mijn neus boven water kan houden." „(J„ neus boven water te houden zou u, als gij dat maar wildot niet moeijelijk vallen," hernam de vrouw bits, „maar mj houdt hem te veel boven grog en dat is uw ongeluk." Iets betreffende de mailboot Conrad. Aan het Bataviaasck Handelsblad van 27 Maart jl. ontleenen »S het volgende ingezonden artikel, geteekend V. A. Per Conrad alhier den 20 dezer aangekomen, na eene voorspot. dige reis van nog geen 39 etmalen, geloof ik het publiek geee ondienst te bewijzen met de medédeeling van de wijze, op welke de passagiers aan boord van de stoomschepen der Stoomvaart-Maat- schappij Nederland worden behandeld, indien althans de overige stoomschepen dier maatschappij overeenkomstig zijn aan de Conrad hetgeen ik alle reden heb te veronderstellen. Met het oog op dit doel, zult u waarschijnlijk genegen wordea bevonden deze regelen in uw geacht blad op te nemen. Welnu, mijnheer de redacteur, ik kan hier slechts één woord gebruiken, en dat is„uitstekend." Trek ik paralellen, voorzoo ver mijne ondervinding reikt, met Fransche en Engelsche schepen, dan spant de Conrad de kroon. Hulde moet voorzeker worden toegebragt aan een commandant als de heer Graadt van Roggen, een administrateur als de heer Basson, diens personeel, en voor zoo ver zulks de passagiers raait aan alle overige officieren en verdere equipage, voor de aangename wijze op welke de passagiers van de Conrad een anders uit den aard der zaak vervelende reis gemaakt hebben. Die er ondervin. ding van heeft, weet, hoe gemakkelijk er onaangenaamheden op eene zeereis uitbreken: niets van dat alles is aan boord van de Conrad ondervonden, dank zij den takt van komraandant en offi. eieren in de kwijting hunner taak. Doeh ik vermeen nog eene hoogere conclusie uit mijn reis met de Conrad te mogen trekken, het is: dat men in Holland maat schappijen als de „Nederland" kan oprigten in staat om alle andere in het buitenland op zijde te streven, zoo niet te overvleugelen 1 de elementen daartoe zijn blijkbaar voorhanden. Yoegt men aan een vloot schepen, bemand en uitgerust als de Conrad, een directie toe die den toets van eerlijkheid, kunde en goede trouw kan doorstaan (hoogstvermoedelijk is dat het geval), dan verovert Holland ii commerciëelen zin daarmede de geheele wereld. Bij den lof, dien ik hier der Conrad toezwaai, mag echter niet onvermeld blijven, dat, hoewel zulks van de Messageries Maritimei nagevolgd is, de verlichting der salons te wenscheu overlaat (tot verbetering hiervan schijnt reeds het voornemen te bestaan), ea verder, dat de in de tropen zoo noodzakelijke ventilatie, vooral van het voorschip verbetering eisclit, die dan ook door doelmatig! maatregelen zoude te verkrijgen zijn. Ruime gelegenheid voor warme lucht uit de machine-kamer om vertikaal naar boven tt stijgen en het geven van gelegenheid voor de koudere luchtstroomeo uit voor- en achterschip om naar de machine-kamer zich heen te kunnen bewegen, is daartoe de theorie, die hier minder goed is opgevolgd. Eene reis in de stilte-gordels en Roode zeè aan boord van een ijzeren stoomschip, dat 39 dagen achter elkander stoomt zal echter altijd warm blijven; die dat niet begeert, ga om de Kaap de Goede Hoop of Kaap Hoorn met een houten sehip. Noteren wij nog, dat de Conrad twee dagen verloren heeft door het vastzittten van ons voorgaande schepen, en ten slotte, dat ik op de Conrad voor het eerst van mijn leven aan boord van een schip goede thee en koffij heb gedronken. Aan den heer mr. A. van Eijk Bijleveld is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het tweede schooldistrict der provincie Noordholland, en als zoodanig benoemd de heer P. H. Bruijn De kapt. ter zee H. P. Klerck en de luit. ter zee 2de kl. P. J, Zaal, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië, en van daar, wegens langdurig verblijf, den 27 April jl. in Nederland teruggekomen, worden met dat tijdstip on non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. H. L. C. Wolterbeek Muller, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met denU dezer op non-activiteit gesteld, en met den 11, daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. van Scheers. Met den 1 dezer zijn bevorderd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt de off. van gez. 3de kl. M. Steensma en W. Schoondermart met bepaling, dat zij zullen rang nemen tusschen de off. van ge! 2de kl. W. Schutte en G. Franken. De off. van adm. 3de kl. PI. J. van der Meer en J. J. van Diemen worden met den 11 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Oost-Indië. - Verleend: een 2jarig verlof naar Nederland wegens ziekte aan den lsten gezagv. bij de dienst der kustver- lichting F. Sehmidteen 2jarig verlof naar Nederland wegens ziekte aan den gezagh. 1ste kl. bij de gouvern.-marine J. J. H. Stolte benoemdtot 2den machinist bij de gouvern.-marine, de op verzoek eervol ontslagen machinist der 3de kl. bij de Kon. Ned. marine A. W. van den Berge, thans met de waarneming dier betrekking belast. Ingetrokkende detacheering bij het depart. der marine van den luit. ter zee 2de kl. jhr. H. M. van der Wijck. Gede tacheerdbij het depart. der marine de luit. ter zee 2de kl. F. W Hudig, behoorende tot de rol van het stoomschip Banka. Door den comm. der zeem. benoemd: tot lsten stuurm., de 2de stuurm J. de Ridder; tot loodsl. te Soerabaija C. W. Lemmers, thans stuurm.; tot lsten stuurm., de 2de stuurm. B. Groenhof. Door den dir. van binnenl. best. is overgeplaatstvan de res. Pékalongan naar Tagal, de opz. 3de kl. bij het boschwezen op Java en Madurs M. Honig. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 3 Mei. Aan de orde was de beraad slaging over het ontwerp tot aanleg van een droogdok te Vlissingen Blijkens het verslag der commissie van rapporteurs over dat wetsontwerp gold bij de leden hoofdzakelijk de vraag, of dat werk al dan niet voor Rijksrekening zou worden ondernomen. De ge voelens daarover waren zeer verdeeld. Van de eene zijde had men groot bezwaar, maar door vele leden werd aangetoond, dat het hier geen locaal, maar een groot algemeen belang betrof, nadat 2» millioen besteed was om de beste haven van ons land met het spoorwegnet in verbinding te brengen en haar voor de scheep- en stoompakketvaart bruikbaar te maken. Uit het door de commissie van rapporteurs met den minister van Binnenl. Zaken gehouden overleg blijkt wijders, dat hij niet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2