i Engeland. Gemeenteraad van Texel. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. naar Nizza is gegaan, om op die verkooping verscheidene voor werpen aan te koopen, welke men niet gaarne in handen van het publiek, wie het ook zij, zag overgaan. In de zitting van het Lagerhuis van jl. Vrijdag avond Beide de heer Knatchbull-Hugessen, in antwoord op den heer Arthur, dat dien morgen aan het departement van Koloniën tijdingen van Cape Coast waren ontvangen, geda teerd van den lOden der vorige maand en loopende tot den 16den. Daaruit bleek dat de Ashantijnen in twee gevechten de Fantijnen hadden verslagen, doch niet dan na krachtigen wederstand van die zijde. De Ashantijnen rukten nu op Cape Coast aan. Hun doel was daarbij geen ander, gelijk uit een brief van den Koning der Ashantijnen bleek, dan de verovering van het gebied van Elmina, wat door Nederland aan Engeland was afgestaan. Kolonel Hardv, de gouverneur, meldde dat hun aantal tusschen de 30 en 40,000 bedroeg. Hulde bragt de minister aan de houding van dien bewindhebber, die het mogelijke had gedaan, om den inval te beletten en, zich gunstig van zijn voor ganger, den heer Pope Henessy in dit opzigt onderscheidende, het karakter van den inlander op zijn juiste waarde had weten te schatten. Terwijl de minister hoopte, dat de vol gende berigten gunstiger zouden zijn, verzekerde hij van den anderen kant, dat het gouvernement krachtige maat regelen zou nemen, om den inval terug te dringen. Er is een officiëele opgave verschenen van de accidenten, gedurende het tijdvak van 1 Jan. 1860 tot 1 Jan. 1872 aan Britsche oorlogsbodems overkomen. In die twaalf jaren zijn vijf schepen, waaronder de Captain, gezonken met een gezamenlijk verlies van circa 900 menschenlevens. Niet minder dan 101 schepen strandden of raakten aan den grond; 14 daarvan gingen totaal verloren. De waarde der gezonken schepen alleen (de Captain meegerekend) wordt geschat op 522,800 p. st. Het overlijden van den heer Stuart Mill geeft der dagbladpers aanleiding tot de gewone artikelen bij zulke gelegenheden. De heer S. Mill overleed in 67jarigen ouderdom te Avignon aan roos. Hij was de zoon van den Engelschen geschiedschrijver James Mill en lid van het Parlement van 1865 tot 1867. Hij was redacteur der Westminster Review en schreef in de Edinburg Review. Het aantal zijner uitgegeven werken is groot en daaronder behoort het in 1869 uitgegeven werk Subjection of Women. Daily News merkt aan dat de heer Mill, zoo als dikwijls het geval is met mannen van de uitstekendste geestver mogens, nog iets hooger stond dan het beste zijner werken, of zelfs van allen te zamen genomen. De Times besluit zijne schets van het leven van den heer Mill met deze woorden: „Gedurende de laatste jaren stond Mill niet op zijn gunstigste standpunt tegenover de wereld. Wanneer hij in het openbaar verscheen, bepleitte hij een grillig stelsel van de regten der vrouw, of de eene of de andere onprak tische hervorming of omwenteling in de wetten betrekkelijk Je landkwestie, doch met al zijne dwalingen en tegen strijdigheden zal zijne gedachtenis, als die van een denker, welke veel bijdroeg tot de verstandsontwikkeling der eeuw, lang bewaard blijven." Te Londen is jl. Zaturdag een vogelkooper, die aan een vink de oogen had uitgebrand, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen. Te Chesterfield verwurgde een jonge man van 19 jaar uit jaloezie een meisje en hing daarna zich aan een boom op. Te Loophead verdronken zes man door het omslaan eener loodsboot, die een Oostenrijksche brik, welke de Shannon zou opkomen wilde aandoen. De zee was te hoog voor het ranke vaartuig, dat echter tot op 20 ellen de brik naderde, doch toen door een geweldige golf omsloeg. Jl. Donderdag op het midden van den dag gebeurde een groot ongeluk op den spoorweg van Shrewsbury naar Hereford. Even nadat de trein het station van Condover had verlaten, brak de as van de machine, waardoor vijf wagens en twee conducteurwagens van het spoor geworpen werden. Vier reizigers, namelijk eene dame en drie heeren, verloren onmiddelijk het leven door de opeenstapeling en verplettering der rijtuigen, waarin zij zich bevonden. Ver scheidene personen zijn zwaar gewond. Mr. Stanley heeft den inlandschen jongen Kalulu, Jien hij van zijn togt om Livingstone op te sporen mede- bragt, op een Engelsche school geplaatst. Duitschland. Keizer Wilhelm is jl. Zondag van Petersburg te Berlijn teruggekeerd Het bad-saizoen te Wiesbaden zal weldra geopend worden. Den bezoekers dier badplaats wacht werkelijk Wel genot. Dagelijks worden vier concerten gegeven. Des morgens van 7 tot 8 en van 11| tot 121 ure. Des middags ten 4 en des avonds ten 8 ure. Woensdag bal, Vrijdag symphonie-concert en Zaturdag Réunion dansante. In Junij, Julij en Augustus zullen groote kunstenaars bovendien concerten komen geven. In laatstgenoemde maand worden tevens de groote wedrennen gehouden. Gedurende de avondconcerten wordt de tuin door Ben- gaalsch vuur verlicht. De leeszaal bevat een groot aantal buitenlandsche bladen tijdschriften, terwijl de koersen van de voornaamste beurzen dagelijks worden bekend gemaakt. Het kaartspel is aan een bijzonder tarief onderworpen.. Andere spelen zijn vrij. De prijs aan de table d'lwte is gesteld op 1 thaler de I«reoon, buiten den wijn. De omstreken bieden gelegenheid aan tot jagt en visscherij. Oostenrijk. Onder de zeldzaamheden op de tentoonstelling behoort een drijvende kanonskogel van 25 kilogram zwaarte. Hij drijft als een veertje op een als zilver schitterende massa, die uit zuiver kwikzilver van de beroemde mijnen van Idria bestaat. Niet minder dan 8300 kilogrammen van dit metaal bevinden zich in een ijzeren vat en daarop drijft de kogel. Te Weenen stond ter beurze jl. Zaturdag de effecten- bundel tengevolge eener crisis bijna geheel stil. Tot op den middag hadden 100 firma's hare betalingen gestaakt. De crisis heeft, volgens eene voorloopige schatting aan de verschillende daarbij betrokken personen, een verlies van meer dan 300 millioen florijnen berokkend. Rusland De beschouwingen der Russische bladen over het verblijf van den Keizer Wilhelm in Rusland, worden in alle Duitsche dagbladen overgenomen om er de gevolgtrekking uit af te leiden, dat het Russische volk met Duitschland sympathi seert. Als op hoog bevel, zien alle Russische bladen in de zamenkomst van den Keizer en den Czaar eene bevestiging van den Europeschen vrede. Slechts de Russ. Welt maakt eene uitzondering, die de Duitsche gasten aldus begroet: „De stichter der Duitsche eenheid, de gelukkige over winnaar in een bloedigen oorlog, die aan de naburigen volken veel tranen en leed gekost heeft, wordt begroet door den vorst des vredes." Het blad toont verder aan, dat de politieke verwikkelingen in het Westen van Europa en vooral de sociaal-democratische beweging Rusland volstrekt niet aangaan, en eindigt als volgt: „Voordeel dat is het wachtwoord der politiek. Gebruik te maken van het juiste oogenblik, dat is het kenmerk van den grooten staats man. Daarin munt Bismarck uit. Dit heeft hij in de oorlogen met Oostenrijk en Frankrijk bewezen. Pruissen heeft zich langzaam en voorzigtig voorbereid en altijd zijn doel bereikt. Halverwege kan het niet blijven staan: het moet zijn overwegende magt bevestigennieuwe en altijd weer nieuwe overwinningen zijn noodig." De Invalide Russe bevat een uitvoerig topographisch en statistiek artikel over Khiwa. Het blad begroot de bevolking van dien staat op 340,000 inwoners en die van de stad op 20,000. De citadel, in het centrum der plaats, zou van 20 stukken geschut zijn voorzien. De Khan is in staat 3000 soldaten in uniform op de been te brengen, voorzien van percussie-wapenen, maar op wie men niet kan rekenen. Hij vertrouwt meer op de ontoegankelijkheid van de plaats aan de zijde der Russische grens. Het blad wijst zeven wegen aan, die evenzeer moeijelijk te begaan en waarvan sommigen nooit volledig onder zocht zijn. Volgens berigten uit Berlijn aan de Times dd. 12 dezer is eene afdeeling Russische troepen van de voorhoede van generaal Kaufmann, op haar weg naar Khiwa, door een vijandelijken stam van Bokhara overvallen en doodgemarteld. Ook zijn drie officieren en eenige soldaten door de Kir- ghisen gevangen genomen. Italië. Mgr. Hassoum, pauselijk ex-patriach van Konstantinopel, is dezer dagen zegt de Levant Heraldhet slagtoffer geweest eener schandelijke bedriegerij. Op het Vaticaan verscheen namelijk een heer van een eerwaardig uiterlijk, in het gewaad van een Turkschen Effendi, en verlangde den prelaat te spreken. Hij werd toegelaten en verklaarde, in het Turkscb, dat de regering te Konstantinopel hem had opgedragen om wegens den terugkeer van den patriarch in onderhandeling te treden. Mgr. Hassoum, ten zeerste met dit berigt ingenomen, haastte zich den gevolmagtigde der Porte aan den H. Vader en den cardinaal Antonelli voor te stellen, die hem met al de aan zijn rang verschul digde eerbewijzen ontvingen. Des avonds werd hij feestelijk onthaald, en onderhandelde daarna met den ex- patriarch, wien hij een naar den regel opgemaakten firman had vertoond, over de voorwaarden van diens terugkeer. Den volgenden dag, nog voordat de papieren waren ge- teekend, vroeg hij den ex-patriarch om eene som van 7500 fr. te leen, welke hem met de meeste bereidwillig heid werd toegestaan, omdat het geheim zijner zending niet veroorloofde, dat hij zich zijne bezoldiging en reiskosten door den gezant te Rome liet uitbetalen. Weinige dagen na zijn vertrek bleek het, dat de vermeende gevolmagtigde een in Konstantinopel welbekende bedrieger was. Vergadering van Vrijdag 9 Mei 1873. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen «n goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van een berigt van 't ministerie van Financiën, op het verzoek, dat de vertrekuren der stoomboot Ada van Holland mogten worden gewijzigd, inhoudende, dat bij de administratie daartegen geen bezwaren bestaan. Aangenomen voor kennisgeving. Er is ingekomen 1. Stukkeu zooals eenige circulaires en provinciale bladen. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter leest een provinciaal blad betreffende den Hoof- delijken Omslag, en wel om de aangeslagenen in klassen te verdeelen. Aangenomen voor kennisgeving en besloten om, bij het maken eener verordening daaromtrent, overeenkomstig die circulaire te handelen. 2. Advies aan Gedep. Staten, betreffende reclames aangaande den Hoofdelijken Omslag, door eene commissie uit den Kaad vastgesteld. Na voorlezing stelt de Voorzitter voor, die adviezen aan HH. Gedep. Staten in te zenden. De heer Keijser verklaart zich niet te kunnen vereenigen met het daarin aangevoerde, vooral wat betreft ten aanzien der personen H. Dijt en P. Kuiper. Hij acht de gronden, waarop die veranderde aanslag berust, niet gemotiveerd genoeg en verlangt bewijs in cijfers. Hij wenschte, dat de Raad geene verhooging of verlaging in den Omslag had gebragt en noemt de verlaging cadeau geven. Met het oog op voorschreven circulaire van HH. Gedep. Staten vindt hij beter, dat die Omslag het volgende jaar geheel zal worden herzien. Hij adviseert, het rapport als zoodanig in te kleeden. De heer Ments noemt de uitdrukking van den heer Keijser, als zoude de Kaad aan sommige personen cadeaux geven, ongepast» De Raad heeft, volgens zijn inzien, wel degelijk de eigendommen en inkomsten van de betrokkenen nagegaan, en de aanslag in ver houding van anderen gesteld. De heer Keijser repliceert den heer Ments en informeert dat hij het noemt cadeaux geven, door personen, die geen verlaging vragen, toch te verlagen. Hij blijft persisteren bij het door hem aangevoerde, dat de motiven voor verhooging niet geleverd zijn. De heer Westenberg beaamt het gevoelen van den heer Ments en zegt dat de adviesen zijn gesteld na een naauwkeurig en rijp onderzoek en wenscht daarin ook nu geene verandering Hij verzocht mitsdien dat die adviezen zoo als zij daar liggen onveranderd aan HH. Gedep. Staten worden ingezonden. Hij stelt voor, dat de Voorzitter zulks in omvraag brengt. De heer Zijm licht de aanslag van sommigen nog nader toe. De Voorzitter brengt daarna in omvraag, de adviezen aan HH. Gedep. Staten in te zenden. Daartoe wordt besloten. 3. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid Klaas D. Bakker. De vergadering wordt een half uur geschorst- Bij de heropening deelt de Voorzitter mede, dat de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid in orde zijn bevonden, waarna de installatie met gepaste toespraken plaats greep en de nieuwbe noemde zitting nam. 4. Benoeming van een gemeente-ontvanger, na vooraf wijziging gebragt te hebben in de instructie van dien ambtenaar, naar aan leiding van de sedert plaats gehad hebbende verandering in 't belastingstelsel. Na eenige deliberatiën wordt bedoelde instructie vastgesteld. Verder ging men over tot de benoeming van een gemeente-ontvanger, voor welke betrekking zich zeven personen hadden aangemeld. Met 9 tegen 3 stemmen wordt daarvoor ge kozen de Heer C. Jz. Rab. 5. Benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare school te de Cocksdorp. De Voorzitter deelt mede, dat zich voor die betrekking slechts een persoon had aangemeld, en wel de hulponderwijzer K. Brouwer. Hij doet verder mededeeling .van de reden, welke den adressant tot het vragen naar die standplaats hebben genoopt. De Voorzitter stelt voor, bij acclamatie dien persoon daartoe te benoemen. Hiertoe wordt besloten. De Voorzitter deelt eene kleine tegenspoed mede, ondervonden bjj den aanbouw van het schoollokaal aan de Koog en wijst de middelen aan om zulks te redresseren. Na verschillende discussiën, waaraan de heeren Klaas Bakker, Hillenius en anderen deel namen, wordt, op voorstel van den Voorzitter, beslotenzich daaromtrent tot HH. Gedep. Staten te wenden. De heer Zijm vraagt reparatie aan de straat naar den Hoorn en verzoekt voorziening daarin. Hiertoe wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. BEVALLENA. Schipper, geb. Tiemann, (Z.). N. i'ostma, geb. Buijtendijk, (Z.). A. van Gijn, geb. Bakker, (Z.). C. Harryvan, geb. Grimberg, (D.). OVERLEDEN: F. Klein, 21 jaren. D. Paaij, geb. de Groot, 34 jaren. C. van Niel, 2 maanden. J. van Niel, 2 maanden. Levenloos aangegeven 1. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Mei. I Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestard Tan de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 zwtz. 7k. 764.06 t 3.76 11.2 - 2.3 0.94 Golvend. 12 12 wnw. 6 u 764.43 t 4.09 10.5 - 3.0 0.86 weingolv 13 8 nw. 15„ 763.69 f 3.31 7.7 - 3.9 0.77 hol in zee 13 12 nwtn. 10„ 764.10 f 3.72 8.2 - 5.4 0.77 Weersgesteldheid- 11 Mei 12 u. Betrokken, winderig, regenb. 12 Mei 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, winderig. 13 Mei 8 u. Losbewolkt, wind, koud. 13 Mei 12 u. Losbewolkt, helder, wind, koud. Zeilklaar liggende en vertrokken Soliepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 25 April. IJmuiden. F. Zeijlstra. Batavia. 28 Koning der Nederl. M. C. Braat. Batavia via Suez en Padang. 29 I, Stella.* D. van Wijk. Middell. Zee. 4 Mei. Adriana Johanna. W. Bakker Hz. Suriname. 4 Noordzeekanaal. L. Bron. Soerabaija. 7 GerardPieterServat. G. de Joode. Samarang. 7 Hansa. E. Schellhase. Montevideo. 12 Soerabaija Packet. D. O. Rolff. Soerabaija. *Heeft in het Bassin gelost en geladen. Passagiers aan boord Koning der Nederlanden: 1ste klasse de hh. H. D. van Tuijnenburg en echtg.H. J. Alken, echtg. en 2 kinderen; kapt. Versteghe, echtg., 2 kinderen en baboe; de Haas en echtg.; H. J. Janssen, echtg. en 3 kinderen; mej. C. Dufour; mevr. de wed. Le Piqué; de hh. Deckers, echtg. en zuigeling; luit.-kol. Pel; M. van Schmidt; H. der Kinderen; van Loon; C. C. Kuijser; van Hemert, echtg. en kind; command. van Braam Houckgeest; mevr. Ockerse, 3 kinderen en 2 baboes; de hh. J. E. Jautze en echtg.; Ph. A. Fasbinder, echtg. en 3 dames Wilms; mej. J. van Hoek; mevr. Vreede, geb. Baak; de heer W. F. Happé, echtg., kind en baboe; mej. Arntzenius; mevr. de Jongh en zuigeling; de hh. J. H. Bouma, echtg. en kind; F. PerkJ. deKoningh; 3 Geestelijke Zusters; de hh. R. Numans en echtg.Balsem, echtg. en 3 kinderen H. Donker Curtius, echtg., 2 kinderen en 2 baboes; van Lennep; Moquette; Pasteur; van Lubtou; Monhemius; J. J. van Berg; Weersma; Aitton; de Veer; Willink Ketjen; Mann; van G'rans; P. J. C. van Mourik; Begeman; Vitringa; Vermeer; v. d. Putte; Kikkert Schotborgh; v. Dijk; Herklotz; J. Nijenhuis; D. W. Nijen- huis; Paehlig; Batteké; Cadet; Clifford Cocq v. Breugel; P. J. C. Buijs; E. Giesbergen; Smith. 2de klasse: de hh. Goudswaard en echtg.; W. C. W. v. Bergen, echtg. en 3 kinderen; Bilbers; H. Weissenborn; Wielant; 8 onder officieren; 292 militairen. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Mei. Eliza Alice. W. E. Meson. v. Vliet k Co. Philadelphia. 10 Gouv.d.Rouville. F.A.Wolking. ZurMühlen&Co. Curaijao. 10 Eigil. T. O.Larsen. v. Vliet k Co. New-Orleans. 11 HendrikDaniél. A. J\ Ouwehand. ZurMühlen&Co. Suriname. 11 Etna. J. J. Schrijver. Cadix. 11 de Ruijter. A. Falck. Duink.&Goedk. Bat. viaSuez. 11 Christina. M. H. Visser, de Vries Co. Soerabaija. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Cobden. O. Andrews. Middlesbro.Spoorstav.Hoogl.8tv.Herw Pero. J. Wilson. Newcastle. Coaks. ZurMühlen&Co. EmanuelBoutcher. W.Walker. Steenk. Daisy. J. B. Ohlsen. Helsingfors. Hout. Amons 8t Co. Alhier binnen verwacht wordende Schepen met katoen, bestemd voor Amsterdam. Southern Chief met 4000 balen van Galveston. Uitgekl. 12 April. Saga 1316 18 Research 4300 Febr. Marienlijst New-Orleans. Hawkhope 983 Colombo. Gezeild 8 Jan. Gooddell 2834 Calcutta. 12 Febr. St.HiltonPhilippson 6370 Bombay. 2 April. Undaunted 5000

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3