AD VERTENTIËN. Benoemingen, enz. STATEN-GENEHAAL. Buitenland. Frankrijk. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Marine-Haven Nieuwediep. Afloop der Publieke Verkooping- 281ste STAATS LOTERIJ. Correspondentie. Jen bijbel. Zoodra dit geschied was werd de Koning uitgeroepen met den kreet: «Lang leve Oscar II," en een salvo van 42 kanon schoten gaf uit de haven het donderend antwoord. Voorts heeft de Koning den Landdag den eed van trouw afge nomen, en werd, onder inachtneming van dezelfde ceremoniën, tot de krooning der Koningin overgegaan. De plegtigheid duurde la het geheel 3 uren. De geestdrift der bevolking, toen het gekroonde paar naar het paleis terugkeerde, was buitengewoon. Het corps diplomatiek heeft de ceremoniën der krooning bijgewoond. Oscar II is 44 jaren oud en ofschoon reeds een weinig grijs, laat zijne gezondheid niets te wenschen over. De Kroonprins heeft den leeftijd van 15 jaren bereikt. Te 4 uur heeft de Koning een gegeven van 600 couverts. De geheele week zal er feest Bij bet verslag der Kamer nopens 't ontwerp tot het verleenen van crediet voor de expeditie naar Atsjin zijn drie nota's gevoegd eene van den heer Jonckbloet, die nadere mededeelingen verlangt over al datgene, wat aanleiding heeft gegeven tot den oorlog, inzonderheid over liet gebeurde te Singapore; van den heer Stieltjes, die onze weermiddelen wil versterkt en verbeterd hebben en ecne van den heer de Roo, die het corps mariniers wil uit gebreid en vervormd hebben tot eene Indische brigade. zjjn; 5 bals en even zooveel diné's zullen aan het hof gegeven worden. De toevloed van vreemdelingen is enorm. De kroouing van Koning Oscar tot Koning van Noorwegen zal den 18 Julij a. s. te Drontheim plaats hebben. Een gevaarlijke patiënt. Dezer dagen is in het gasthuis la Charité te Parijs een ver schrikkelijk voorval gebeurd. De bijzonderheden schijnen waarlijk ongeloof baar en toch blijken ze letterlijk waar. Een krankzinnige heeft zes personen minder of meer zwaar geblesseerd eu toen zich zelf verwond. De dader, Buresi, een Corsikaan, 29 jaren oud, student in de medicijnen, was twee dagen te voren opgenomen. Het blijkt, dat de man verslaafd was aan alkoholische dranken. In het eerst had hij geen blijk van waanzin gegeven; later riep hij steeds„ge zult eens zien, hoe een goed Corsikaan een troep Parijzenaars naar de maan helpt!" en gaf steeds wraakgevoel te kennen tegen de Franschen. Hij was in eene zaal geplaatst, waar, in twee rijen, 22 kribben stonden, zooals gewoonlijk; hij lag in een hoek, waar hij zich niet scheen te vervelen, want hij praatte en lachte met zijne buren, alle lijders aan langwijlige ziekten, waterzucht, verlamming, enz., maar wier hersenen in volkomen goeden toestand waren. Zondag J nar had een der zusters hem te drinken gegeven, en een half nnr te voren had hij nog met den directeur schertsend gesproken. De zieken lagen meerendeels in hunne kribben, andere zaten op een stoel daarvoor, enkele zaten te praten aan het raam. Plotseling springt Buresi van zijne krib, gooit vloekend een waker in den koek, grijpt van onder zijn hoofdkussen een Corsikaansch mes, werpt zich als een razende op de patiënten, pakt ze bij de haren ea steekt ze regts en links in den rug, arm of buik. Die slagting duurde acht minuten. De getroffenen baadden in hun bloed. De overigen vlugtten strompelend, schreeuwden en verspreidden schrik door het geheele gesticht. De directeur ijlde toe met vier helpers. Doch reeds had een ziekenvader den moed en de kracht gehad den razende te ontwapenen, evenwel niet voordat deze zich zelf ook had bedacht, door zich een steek te geven in rijde en keel. Toen was hij neergezonken. De geneesheeren deden alles om zoo spoedig mogelijk de gewonden te verbinden; sommige rijn vrij ernstig gewondmaar ook al genezen allen, de uitwerking van het verschrikkelijke tafereel kan nog noodlottig zijn, ook op de overige zieken. Wat den man zeiven betreft, naauwelijks was hij verbonden, of hij vond de kracht om in zijn bed te gaan zitten, een schaterlach te doen hooren en luidkeels uit te schreeuwen „Leve CorsikaLeven de Italianen Te Haarlem zijn dezer dagen o. a. met goed gevolg geëxamineerd. EngelschC. J. Molenberg, van Alkmaar en H. C. de Bordes, van Hoorn; HoogduitsohJ. M. Keen, van Alkmaar; C. Heijman, van den Helder en F. Bareman, van Schagen. Aan den heer W. H. J. van Idsinga, gouverneur van Suriname, is, op zijn verzoek, met primo Ang. 1873, op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele en langdurige door hem aan den: lande bewezen diensten, ontslag uit zijne gemelde be trekking verleend, met behoud van aanspraak op pensioen en is tot gouverneur der kolonie Suriname benoemd jhr. C. A. van Sypesteyn, lid van de Tweede Kamer en referendaris bij het departement van Koloniën met verlof, uit welke laatste betrekking hem op de meest eervolle wijze ontslag verleend wordt. Tot ridder der orde van den Ned. Leeuw zijn benoemd de heeren mr. J. Bierurtia Oosting, burgemeester van Leeuwarden en mr. A. van der Laan, griffier der Staten van Friesland. De luit. ter zee 2de kl. A. J. Krabbe, dienende aan boord van het schroefstooraschip het Loo, wordt met den laatsten dezer op non-act. gesteld en met den 1 Junij a. s. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn, terwijl met laatstgemelden datum geplaatst wordt aan boord van het rader- itoomschip Valk de luit. ter zee 2de kl. L. C. Koster. De luit. ter zee 2de kl. jhr. H. M. van der Wijck, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië eu van daar, wegens langdurig verblijf, den 14 dezer in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-act. gesteld. De off. van gez. 2de kl. J. O. Harthoorn, laatst behoord hebbende lot bet eskader in Oost-Indië en van daar den 11 dezer in Nederland teruggekomen, is met dien datum op non-act. gesteld. Oost-Indië. Benoemdtot 2den gezagv. bij de dienst der knstverl. aan boord van liet lichtschip Soerabaija, P. G. J. Heijer: tot directeur van het marine-etabl. te Onrast, de k&pt.-luit. ter w bij het Ind. sed. zeewezen M. L, J. van Asperen, laatstelijk ik betrekking bekleed hebbende. Ontheveneervol van de Wtulling der betrekking van dir. van het marine-etabl. te Onrust, it kapt.—luit. ter zee J. M. Broers. Eerste Kamer. Zitting van Zaturdag 17 Mei. Elf wetsontwerpen van onder schikt belang worden achtereenvolgens aangenomen met bijkans eenparige stemmen. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 17 Mei. Voortzetting der beraadslaging W het ontwerp, houdende eene nieuwe regterlijke inrigting. Voor 1111 groot deel was deze zitting gewijd aan de behandeling der 'Mg: zal de Hooge Baad in den Haag gevestigd blijven, of nl hij voortaan te Amsterdam of te Utrecht zijn zetel hebben. "°or de heeren Rutgers van Rozenburg en Gratama waren amende- 'fflten in den geest der bedoelde verplaatsing voorgesteld. Die ««dementen werden door den minister van Justitie krachtig '«treden en ten slotte met belangrijke meerderheid van stemmen 'Worpen. Het artikel (68) werd daarop, gelijk bet door de regering *is voorgesteld, aangenomen, zoodat de Hooge Raad te '3 Hage frestigd blijft. Zitting van Maandag 19 Mei. De slotsom der gehouden discussie over de regterlijke organisatie is, dat 1. met 58 tegen 'I stemmen aangenomen is een door den minister aan de beslissing der Kamer overgelaten amendement van den heer van Akerlaken, '°t betere omschrijving van het beroep in cassatie, en 2. aange- 'cmen werd het amendement van den heer Godefroi, om de 4 jsgtbanken, die nu regtbanken van appèl geworden zijn, niet te ont wilden. De heer Viruly heeft verlof erlangd tot het doen van nadere interpellatie omtrent den toestand van het Hillegat. Volgens Ie Drapeau Francais zou don Carlos in den nacht van 14 op 15 dezer in Navarre gekomen zijn; zou hij het bevel over het koninklijk leger, dat 15,000 man sterk zou zijn, hebben aanvaard, en zou hij voornemens zijn om te overwinnen of te sterven. Hij zou met eene vereeniging van Engelsche bankiers eene leening van 400 millioen realen gesloten hebben. In de Champs Eiysées te Parijs, is jl. Zaturdag een sluwe jongen gearresteerd. Ziehier, hoe die man aan geld wist te komen. Armoedig gekleed en hinkend, deed hij zijn best om zich altijd op die punten te bevinden, waar de opeenhooping van rijtuigen het sterkst was en het ge makkelijkst een ongeluk kon te weeg brengen. Zat hij daar tusschen, dan begon hij geweldig te schreeuwen en liet zich vallen. De eigenaars dgr rijtuigen, meenende dat hij overreden was, stegen uit, gaven den armen jongen een paar louis, reden verder en de hinkende verwijderde zich. Jl. Zaturdag nu liet hij zich weer vallen voor het rijtuig van den graaf P., doch deze gaf hem een paar geduchte zweepslagen, om hem op de been te helpen, riep een politie agent en liet hem inrukken. In de kamer van den slimmert heeft men 6000 fr. aan goudstukken gevonden, die hij, volgens zijn bekentenis, al vallende op gunstige oogenblikken, heeft ontvangen. De radicale bladen melden, dat de vereeniging van kleermakers op hare kosten eenige leden naar de tentoon stelling te Weenen zal zenden. Uit de instructie der gedelegeerden blijkt, dat zij niet zoover den snit der klee deren gaan bestudeeren, dan wel middelen gaan zoeken om „het kapitaal" te vernietigen. Twee bekende sportsmen, graaf P. en de heer W. M, hebben een weddingschap aangegaan, die zeker eenig mag heeten. Zij hebben namelijk om 25,000 fr. gewed, wie het eerst voor de poort der Weener tentoonstelling zal staan en, na er een billet genomen te hebben, het eerst te Parijs zal terug zal zijn. Zij moeten op een hunner paarden heengaan en op een ander, dat vooraf over den spoorweg naar Weenen zal worden vervoerd, terug keeren. Onlangs veroordeelde het hof van Assises te Parijs een jongen ambtenaar bij de posterijen tot driejaren gevan genisstraf. Men had in zijn woning 4945 ontvreemde brieven gevonden. Een Eransche markiezin heeft aan haar muziekmeester 100,000 fr. gelegateerd, op voorwaarde dat hij wekelijks in haar grafkelder te Père Lachaise een kwartet van Beet hoven, Haydn of Mendelssolin en een door haar zelve gecomponeerde symphonie zal doen uitvoeren, bij welke uitvoeringen haar vrienden moeten worden uitgenoodigd de erfgenamen hebben vernietiging van het testament aangevraagd. Generaal Bourbaki, kommandant te Lyon, heeft zich zeiven veroordeeld om waarschijnlijk nooit weder een tooneel- voorstelling bij te wonen. Toen toch de directeur van het Grand Theatre te Dyon hem een eere-loge aanbod, schreef de generaal: „ik zou gaarne uw vriendelijk aanbod aannemen, indien ik niet bij mijzelven de belofte had afgelegd, dat ik niet weêr in een theater kom, tenzij ik de loge hebbe veroverd, welke ik te Metz had. De bedevaarten zijn weer in vollen gang. Voor een paar dagen is uit Draguignan een stoet van 250 a 300 personen naar Lourdes vertrokken, een banier van moiré met zich voerende, versierd met het wapen der stad en het opschrift dragende: „Onze Lieve Vrouwe van het volk aan Ónze Lieve Vrouwe van Lourdes!" In de vorige week hebben een 600tal pelgrims uit Toulouse zich insgelijks naar Lourdes begeven. Zij werden gevolgd door een trein van 800 personen. Tegen den 27 en 28 dezer is een groote bedevaart aan gekondigd naar Onze Lieve Vrouwe van Chartres. In de volgende maand zal eene pelgrimstogt naar Paray le Monial, departement Saóne-et-Loire plaats hebben. De Daily Telegvaph behelst thans eene dépêche uit Tiflis van den 17 dezer, inhoudende, dat Khiwa ingenomen, en de Khan gevangen genomen is, en dat de verliezen der Russen gering zijn geweest. De Petersburgsche bladen, aldus wordt aan hetzelfde blad geschreven, houden het voor waarschijnlijk, dat het Turksche rijk zijn val nadert. De gezondheid des Sultans toch zou eerlang een regentschap noodzakelijk makennaar aan leiding hiervan zouden onlusten ontstaan, en Rusland zou tusschen beide treden om zijne regten te verdedigen. Met een nieuwen remtoestel, den patent-ketting-rem- toestel van Clark, zijn proeven genomen, waarvan de uitslag was, dat de trein, in volle vaart zijnde, in den tijd van 30 seconden werd tot staan gebragt. Uit Weenen wordt aan de Daily News getelegrafeerd, dat de beurs-crisis nog steeds aanhoudt en dat alleen jl. Donderdag 120 faillissementen hebben plaats gehad. In 't geheel hebben van Maandag tot Donderdag 300 personen bankroet gemaakt. Wederom had zich een geruïneerd bankier van het leven beroofd. Uit Liverpool zijn weder 35 jongens en 15 meisjes onder behoorlijk toezigt naar Canada geëxpedieerd; zij zijn gerecruteerd uit de vagebonden van Londens straten; op de plaats hunner bestemming aangekomen, zullen zij terstond in goede betrekkingen worden geplaatst. Keizerin Eugénie heeft, door tusschenkomst van de geneesheeren dr. Conneau en dr. baron Corvisart, aan den Engelschen geneesheer Sir William Gull, die herhaaldelijk en ook gedurende 's Keizers laatste ziekte over diens toestand geraadpleegd is, doen toekomen een kostbare gouden doos, versierd met 's Keizers naamcijfer in diamanten, en inhoudende een paar manchet-knoopen, welke Z. M. gewoon was te dragen. Duitschland. Op eene algemeene vergadering van crediteuren in de failliete massa van de bekende Adèle Spitzeder, op den 10 dezer te Munchen gehouden, is uit het officiële verslag o. a. het volgende geblekenhet actief bedraagt 1,974,008 fl. en het passief 10,063,319 fl.het tekort is derhalve niet minder dan 8,089,311. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: W. Snel, werkman en J. Erkelens. GETROUWD: Geene. BEVALLENG. de Vroome, geb. Hoedjes, (Z.). N. C. Tegel berg, geb. d'Abo, (D.). 1). Meerens, geb. London, (D.). S. Bogaerts, geb. Lavell, (D.). H. van der Hulst, geb. Kroon, (Z.). OVERLEDENF. M. Berenbroek, 7 weken. '1'. Dekker, 7 maanden. A. G. B. Bischoff, bijna 4 maanden. P. A. Gerritsen, 22 dagen. Levenloos aangegeven 1. Van 1 tot 15 Mei 1873. ONDERTROUWDJ. H. de Wit, landbouwer en M. den Das. GETROUWD: C. Krans en T. Dekker. R. Boerman en G. Vink. K. Hoogschagen en M. Koeten. BEVALLENG. de Geus, geb. Bakker, (D.). N. Brouwer, geb. Zeeman, (D.). J. Bakker, geb. Krum, (ZH. L. Wiggers, geb. van Zandwijk, (Z.). T. Kater, geb. IJf, (Z.). G. J. Volder, geb. Aalbers, (1 D. en 1 Z.). L. Keppel, geb. van Rijswijk, (D.). OVERLEDEN: A. Zeeman, 6 maanden. A. Koegelberg, 17 maanden. C. Volder, 2 dagen. A. Volder, 3 dagen. Levenloos Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Mei. 1 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.! procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 12 ono. 6k. I 751.64 - 8.90 10.9 - 3.1 0.85 weingolv 19 12 nnw. 18„ 755.70 - 4.86 8.9 - 5.2 0.82 Hol. 20 8 ntw. 9 766.44 j- 5.86 8.2 - 4.1 0.72 Golvend. 20 12 ntw. 6„ 767.94 f 7.36 8.4 - 5.9 0.72 V Weersgesteldheid- 18 Mei 12 u. Ligtbewolkt, mooi weer. 19 Mei 12 u. Digtbewolkt, wind, onstuimig. 20 Mei 8 n. Digtbewolkt, winderig. 20 Mei 12 u. Bewolkt, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 16 Mei. Elisabeth. P. H. Kiewit. Soerabaija. 16 Hollandia. C.W.Hissing. B.AyresviaHamb. 2 17 Mei. Irene. J. J. Hansen. Middell. Zee. 17 11 18 Willem v. d. Beij. A. de Jongh. Bnenos-Ayres. 19 Maibit. A. Altman. Soerabaija. Heeft gelost en geladen in het bassin. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 18 Mei. Hecla. J. K. Bakker. ZurMiihlenStCo. Sevalonia. 19 Hawkhope. W. Flett. Duinker&Goedk. Tutocorin. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading inde Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Whitwood. R. Thornton. Goole. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Northumbria. R. Fuller. Newcastle. Slierburn. R. Benson. Sunderland. ZurMühlen &Co. BrotherlyLove. J. Mofiet. Newcastle. de Vries St Co. van Onroerende Goederen, gehouden in het lokaal ,,'t Centrum," op Maandag 19 Mei 1873, ten overstaan van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT: 1. Huis enz., aan de Kooi. Opgehouden. 2. Huis, ingerigt tot 2 woningen. In tweeën geveild en daarvan alléén Sectie A, No. 3537 (Tuin) verkocht aan den hr. J. Lequin, voor f 420. VIJFDE KLAlSSE. Negende lijst: No. 10162 en 13737 ieder 2000; No. 15151 ƒ1500; No. 13908, 15604 en 16988 ieder 400 No. 1391, 3603, 4735, 5670, 12845, 14743 en 17359 ieder 200: No. 3362, 4929, 5640, 7341, 9509, 10460, 16986, 17503 en 18398 ieder 100. Wij ontvingennaar aanleiding der annonce van ANTJE HOOGHEID, Weduwe P. J. BAKKER, te Koogerveld op Texel, voorkomende in een vorig nommer, eene bekendmaking, die we om haren geheel personelen inhoud liever ter zijde leggen dan plaatsen. De hoofdzakelijke inhoud is bovendien in eene advertentie, waarboven Lees hier! (zie hierachter) opgenomen, en de weduwe blijft op die wijze ook van meerdere uitgaven verschoond. In 't vervolg zullen we zulke personele annonces, al zijn ze ook onderteekend, bepaald weigeren te plaatsen. Red. Voorspoedig bevallen van een Meisje, Mevrouw N. C. TEGELBERG, geboren D'ABO. Nieuwediep, 19 Mei 1873. Bij hun vertrek van hier naar Noord-Amerika roepen de ondergeteekenden aan alle Vrienden en Bekenden, van wien zij eene reeks van jaren zoovele blijken van liefde en vriendschap hebben genoten, een laatst en hartelijk VAARTWEL toe. G. J. RENKEN. N. RENKEN, geb. BERG. en Kindeeen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3