Binnenland. ting van een meer gegoed rentenier, dan valt het onrecht vaardige dubbel in liet oog." Accijnsen zijn theoretisch aftekeuren, omdat zij den minvermogende veel zwaarder drukken dan den meergegoede, en veel kosten van toezicht vereischen. Maar het is zeer moeilijk, wat de accijnsen aan de schatkist opbrengen (30 miljoen) op andere wijze te vinden. Bovendien bestaan er tegen sommige, b. v. die op suiker, wijn en gedistilleerd, weinige bezwaren. Yelen willen den accijns op het bier afschaffen, hopende er aldus een volksdrank van te maken, die de jenever verdringt. De schrijver meent, dat die verwachting in öns vochtig klimaat, waar de avonden meestal koel zijn, niet zou verwezenlijkt worden. Het drinken van bier is aan sommige, van jenever weder aan andere streken van ons land eigen, dit hangt van een aantal omstandigheden af. Er is dus niets onbillijks in, den bierdrinker evenzeer als den jeneverdrinker belasting te doen betalen, én de bierbelasting van j tot 1 cent per kan voor de verschillende soorten is zoo gering, dat de brouwers en verbruikers zich er niet door belemmerd zien. Tegen de accijnsen op de zeep, het zout en het geslacht bestaan gegronde bezwaren. De beide eerste blijven statio nair in weerwil van de toeneming der bevolking en worden veel ontdoken. De bleekers weten zich met surrogaten voor zeep te behelpen, de landbouw vraagt sints lang om opheffing der zoutbelasting, die in België reeds afgeschaft is en in Pruissen staat afgeschaft te worden, als wanneer de ontduiking door smokkelarij dreigt toe te nemen. De accijns op het geslacht vermeerdert de duurte van het vleesch, en, doordien er in Engeland geen belasting van geheven wordt, werkt de accijns als eene soort van premie tot uitvoer. De duurte van het vleesch doet het langzamerhand van vele tafels verdwijnen en in vele gezinnen tot eene zeldzaamheid worden, hoe noodig het ook is tot bevordering van de kracht en energie van een volk. Toch is het te vreezen, dat het gebruik door de afschaffing van den accijns weinig zal toenemen; de land bouwers, die voor eigen gebruik slachten, zouden er het meest door gebaat worden. Uitstel tot afschaffing maakt haar echter steeds moeijelijker, omdat de hooge vleesch- prijzen (want de accijns regelt zich naar de waarde van het vee en legt dus een dubbelen druk op den belasting schuldige) de opbrengst gedurig doen klimmen. Ter ver vanging zou eene belasting op de tabak zeer in aanmerking komen, die, a 1 cent per kilogram, reeds minstens 15 ton kan opbrengen, een bedrag hetwelk, bij den gunstigen toestand der Rijks-financiën, wel toelaat om den eenige tonnen hoogeren accijns op het geslacht of op de zeep afteschaffen. De registratie-belasting is oorspronkelijk ingevoerd tot verzekering der dagteekenlng van onderhandsche stukken, en tot het houden van controle op de naleving der wettelijke voorschriften betreffende notariëele en andere acten. Als zoodanig werkt zij zeer nuttig en bestaat tegen hare heffing tot een matig bedrag geen bezwaar. Maar gelijk de zegel belasting, waarvoor geen enkele absolute grond van aanbe veling bestaat, is zij tot een middel gemaakt om miljoenen in de schatkist te doen vloeien, en werkt zij daardoor hoogst onrechtvaardig, vooral voor den minder bemiddelden burger stand. De hypotheek- en obligatie-regten werken even verderfelijk, en drukken het meest hem, die zich in ongun stige omstandigheden bevindt. Effecten en roerende goederen kunnen gemakkelijk en goedkoop beleend worden, vaste goederen niet anders dan met merkelijke schade. De eigendoms-bewijzen van vast goed moesten even gemak kelijk beleend kunnen worden als effecten, de geldbelegging in effecten zouer door verminderen. De groote behoefte der schatkist maakt het onmogeKjk, deze belastingen veel te verminderende heer van Kerkwijk zou aan sommige bezwaren te gemoet willen komen dooi de rechten van registratie, overschrijving en hypotheek te verminderen tegen eene verhooging van de grondbelasting der gebouwde eigendommen, ter gelegenheid der vóór 1°. Januari 1875 gelaste herziening der belastbare opbrengst. werken, heeft een open oog voor kunst en wetenschap, en een open hart voor zijne natunrgenooten. De inrigtingen van nut en liefdadigheid zijn vele, die jaarlijks duizend gulden van hem ont vangen dat vertelt u te Groningen ieder kind. Deze zelfde industrieel heeft een directe stoomvaart-gemeenschap van Ylissingen op Amerika willen vestigen en, toen zijne plannen bij de regering geen ingang vonden, zich aangesloten bij de stoom vaartlijn van Rotterdam op Amerika, in welke onderneming hij uit eigen kas voor zevenmaal honderd duizend gulden betrokken is (f 500,000 in het consortium van bankiers, f 200.000 aandeelen.) Zie, ik had het merkwaardige van Groningen op te teekenen en ben begonnen met wat in mijn oog het merkwaardigst is, met de beknopte levensbeschrijving van dezen industrieel, in wien ieder thans reeds den fabriekant W. A. Scholten te Groningen herkend heeft, aan wiens suikerfabriek Z. M. de Koning Maandag omstreeks ten 12 ure een bezoek bragt. Al wat ik van hem terneder schreef, ben ik uit officiëele bron aan de fabriek te weten gekomen als opheldering van een aantal schilderijen, in het hoofdkantoor aanwezig, waarop de lotwisselingen van den man zijn afgemaald, een rond, eenvoudig, gemoedelijk mensch, die, wel verre van zich zijn verleden te schamen, gaarne ziet dat ieder wete hoe hard de worsteling des levens is geweest, die hem zoo ver heeft gebragt. Eenige jaren geleden werden.zijne vele verdiensten beloond met de orde van den Nederlandschen Leeuw: Groningen vierde toen feest en schonk hem een prachtig album, waarin haast al de inwoners hun naam hadden geschreven. De Koning bezigtigde de suikerfabriek met groote belangstelling en aarzelde niet tot de hoogste zoldering op te klimmen, ten einde het fabricaat van suiker en candij in al zijne bijzonderheden gade te slaan. In het hoofdkwartier teruggekeerd, bood de heer Scholten den Koning een prachtig album aan't behelsde twaalf fraaije litho- graphiën van de bovengemelde fabrieken; dan waren er nog twee platen bijhet eerste stelde den jongeling voor met pet, blaauwe kiel en ransel, gelijk hij als bandwerksburseh door Duitsehland trok; het tweede gaf den schatrijken industriëel, in 't zwart, de borst versierd met de orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. verklaarde dit album met bijzonder genoegen aan te nemen, en nam het, onder luid gejuich van 't werkvolk (dat later een ruim geschenk van Z. M. ontving), met zich mede, toen hij het smaakvol versierde fabriekgebouw verliet.» Die opbrengst percentsgewijze even hoog belastende als thans, zou de belasting van 37 tot 45 a 50 ton kunnen stijgen. De vervanging of vermindering der zegel-, registratie-, hypotheek- en successierechten, samen ltjt miljoen opbren gende, door eene successiebelasting in de rechte lijn, zou, meent men, tegen 1 percent reeds 12 a 15 miljoen ople veren. Zoodanige belasting zou ook de effecten en alle burgers naar verhouding hunner bezitting treffen, maar zeer ongelijk drukken en de goederen in de doode hand ongemoeid laten. Laatstbedoelde waren te treffen indien genoemde rechten belangrijk verminderd werden tegen verhooging der grondbelasting, welke verhooging echter 100 percent zou moeten bedragen en dus door de meeste grondbezitters niet als eene welkome verandering zou worden beschouwd. Door een onrecht voor den kleinen kapitalist weg te nemen, zou een groot onrecht voor den landbezitter in het leven geroepen worden. Blijft de opbrengst der belastingen in 1873 even hoog als in 1872, dan kan zonder bezwaar, behalve de aange geven wijziging in het personeel en de afschaffing der patenten, worden overgegaan tot afschaffing van belastingen zonder equivalent. Het eerst komt de accijns op de zeep daartoe in aanmerking. En blijven de Rijksmiddelen toe nemen als in de laatste jaren (zij stegen van f 71,400,000 in 1868 tot f 82,500,000 in 1872), dan zal men kunnen overwegen hoe verder te handelen. Maar men beproeve geene hervormingen zonder dringende noodzakelijkheid, zonder sterken aandrang bij het volk, en zonder meerder heid in de Kamer die de voorgenomen hervorming toegedaan is. Zijn deze voorwaarden niet aanwezig, dan doet een minister, die zijne begrooting bij het vloeien der gewone middelen zonder bezwaar kan doen balanceeren, verstandig geene ingrijpende hervormingen te vragen. Wij hebben de beschouwingen van den heer van Kerk wijk belangrijk genoeg geacht om er onze lezers kortelijk mede bekend te maken. Wij prijzen het als lieden, die hunne gedachten over dergelijke onderwerpen laten gaan, de resultaten hunner overwegingen in brochures of tijd schriften neerleggen; wij prijzen het vooral in leden onzer Tweede Kamer, die aldus den kiezers doen weten hoe zij over de zaken denken. Het tijdschrift de Economist, gere digeerd door onzen vertegenwoordiger de lirnyn Kops, biedt daartoe uitmuntende gelegenheid; de volksbelangen zullen door openbare behandeling meer gekend en behartigd worden. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Mei. Zr. Ms. fregat Zeeland is den 18 dezer te Suez aange komen en zou den 19den de reis voortzetten. Aan boord was alles wel, De vertrekdag van Zr. Ms. stoomschip Bommeler- waard, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. H. Haakman, is bepaald op den 24 dezer. Volgens telegram van Aden is de mailboot Conrad jl. Dingsdag morgen te Aden gearriveerd en zou 's avonds de reis naar hier voortzetten. Alles wel aan boord. Het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden, van Nieuwediep naar Batavia, den 9 dezer met schade aan de machine naar Malta gesleept, had den 6 Mei bij het eiland Galita zwaar stormweer gehad. Onder het opslepen zijn beide stoombooten twee malen in aanvaring geweest, waarbij eerstgenoemde stoomboot de ijzeren boegspriet ge broken en de andere boot 10 ijzeren knieën in de stuur boordsboeg gebroken heeft en meer andere schade bekwam. (N. Rott. Crt.) Tot directeur van de Maatschappij Nederland is met 214 stemmen benoemd de luit. ter zee 1ste kl. P. E. Tegelberg. De heer Erp Taalman Kip bekwam 14 stemmen. De dierentemmer bij den Amerikaanschen circus van Mijers, de heer John Cooper, genoot jl. Zondag middag de eer voor H. M. de Koningin eene voorstelling te geven met de vijf olifanten. Daartoe waren deze viervoeters op de binnenplaats van het paleis toegelaten, waar H. M., vergezeld van eene hofdame, een geruimen tijd bij dat hier zeldzame schouwspel vertoefde. Het circus wordt in de eerste helft der volgende maand alhier verwacht en zal op het Molenplein worden opgeslagen. Bij de dienst der gemeente-brandspuiten hebben de volgende mutatiën plaats gehad: In de plaats van de heeren C. B. Pastoor, J. Moorman en W. van der Wooniug, die voor hunne betrekkingen hebben bedankt, zijn benoemd: bij spuit No. 1 tot kommandeur van de groote pomp de heer J. Caarls, tot kommandeur van de kleine pomp de heer H. J. Duinker, tot brandmeester van spuit No. 6 de heer L. Greiner, en in de plaats van laatstgenoemde tot adsistent-brandmeester bij spuit No. 6 de heer J.Hoogenbosch. Blijkens het in de vergadering van den brandraad, den 13 dezer, uitgebragt verslag, bevinden zich de brandblusch- middelen in deze gemeente in goeden staat. Een berigt uit Singapore, dd. 15 dezer, luidt: „Volgens gerucht zijn 10,000 Batakkers en Atsjinezen opgerukt met het doel om Deli, op Sumatra's Oostkust, aan te vallen.» Bij het Departement van Koloniën moet hiervan tot dusverre niets bekend zijn. Van het regiment grenadiers en jagers is aan de volgende officieren het verzoek om voor twee jaren naar Indië gedetacheerd te worden, toegestaan; aan de kapts. la Force, le Bron de Vexela en aan de 1ste luits. Scheltus, de Bock, Johat, Sloet van Zwanenburg, van Orsoy Veeren, Vinkhuizen, Roël en Egter. Beroepen bij de Herv. gemeente te Utrecht ds. D. P. M. Huet, pred. te Dirksland. Er zullen in den loop van dit jaar hier te lande drie Evangelische zendingsfeesten worden gehouden, en wel: den 2 Julij te Kloetinge (Zeeland), den 9 Julij in het Oranje- woud (Friesland), den 23 Julij teBloemendaal (Noordholland) Als een bewijs van de gure weersgesteldheid kan dienen, dat jl. Dingsdag onder Schagen enkele landlieden hunne koeijen weder op stal gebragt hebben en dat, naai men verzekert, twee koebeesten tengevolge van de koude in de weide zijn gestorven. (Behoudens goedkeuring van Gedep. Staten heeft de raad der gemeente Schagen besloten eene vrije wolmark op te rigten, zonder heffing van marktgeld in te stellen met bepaling dat die jaarlijks zal worden gehouden: op den eersten Maandag, Dingsdag en Woensdag van Julij, 0, dezelfde dagen onmiddellijk volgende op den 15 Aiio-ust® en op dezelfde dagen der maand October. De commissie tot oprigting van een gesticht voor ouden van dagen te Egmond aan Zee werd dezer dagen verblijd met eene gift van f 500 uit Amsterdam. De hoofd, stad handhaaft steeds haren roem van weldadigheid. Noj ontbreekt der commissie f 5000. Hare hoop is tot heden niet beschaamd en krachtig wordt haar vertrouwen dooi giften als de hier vermelde levendig gehouden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft jl. Dingsdag met 24 tegen 6 stemmen goedgekeurd het adres aan de Tweede Kamer, waarin de raad verzoekt, dat de verdere voortzetting van het Noordzee-kanaal van staatswege geschiede, waarvoor Amsterdam alsdan bereid is de toegezegde 3 millioen, ook bij voltooijing na 18'76, te verleenen en dat in allen gevalle de Kamer het definitive voorschot aan de Kanaalmaatschappij niet verleene, alvorens de bestaande verwikkelingen uit den weg zijn geruimd. Als maatstaf voor den grooten invloed, op handelen nijverheid uitgeoefend door de werkstaking der sigaren makers hier te lande, vermeldt de Standaard, dat sedert het begin der grève, dus gedurende een tijdsverloop vu omstreeks vier weken, vijj millioen sigaren per week, of twintig millioen in het geheel, minder vervaardigd zijn ge worden dan vroeger. Jl. Dingsdag voormiddag had te Leiden de verkoop plaats van een studentenboedel bij regterlijke magtigiug, wegens wanbetaling van plaatselijke belasting. De geëxe cuteerde woonde met zijn vrienden en een korps muzikanten de plegtigheid bij. Het behoeft niet gezegd te worden dat geen enkel voorwerp, te koop aangeboden, in handen vu anderen overging, maar alles weêr door den vroegeren eigenaar werd opgekocht. Te 's Hage liep het gerucht als zouden alle ministen besloten hebben, hun ontslag aan te bieden, maar zouden zij met die aanbieding wachten tot 's Konings terugkomst, Zaturdag a. s., in de residentie. Jl. Maandag is te 's Hage in den ouderdom vat 84 jaren, overleden mr. J. Crans, sedert 1852 raadshea in den Hoogen Raad der Nederlanden. Te 's Hage hebben twee welgekleede mannen getracht zich te verdrinken. De eerste sprongjl. Dingsdag omstreek 7 ure in het Spui en deed te water alle mogelijke moeitt om zich aan redding te onttrekken, maar de menschlievead- heid ging boven de eigenzinnigheid van den in het water spartelende, daar de personen, die aan den kant stonden en zijn redding te vergeefs hadden beproefd, eindelijk een strik om zijn hals wisten te werpen waarmede de drenkeling op het drooge werd getrokken. Aan het Bezuidenhout tegenover het hötel de Belle» wierp zich plotseling een persoon in het water aldaar. Deze scheen daartoe door een liefdesgeschiedenis gedreven te zijl, Ook hij werd niettegenstaande zijn tegenkanting door een inmiddels toegeschoten persoon gered, die aan den wal nog krachtige maatregelen moest te baat nemen om een herha ling van het mislukte voornemen te voorkomen. (Vad.) De Schoonhovensche Crt. meldt, dat in plaats da! het aantal jongelingen bij de artillerie-instructie-compagak vermindert, zoo als het U. D. eerst berigt heeft e: dagelijks aanvragen tot plaatsing inkomen en de compagnit in zeer voldoenden toestand verkeert. De weilanden te Deventer staan door het gure, schrali weder bijna kaal, en het daarop gedreven vee lijdt gebrek. Nagenoeg alle veldvruchten zijn bevroren. De aardappeleo zijn wel minstens vier weken ten achteren, en van den oogst der boomvruchten zal niets teregt koinen. De schade, dooi een en ander veroorzaakt, is zeer aanzienlijk. Het 12jarig zoontje van een schippersknecht t( Sleeuwijk, door zijne moeder over gepleegde snoeperij be rispt en bedreigd geen boterham te zullen krijgen, heeft jl. Zaturdag door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Ook de Commissaris des Konings in Friesland brengt zijn openlijken dank aan de ingezetenen dier provincie voor de even hartelijke als luisterrijke ontvangst, die zij aller wegen Z. M. den Koning bij diens jongste bezoek hadden bereid. J. van der Linde, uit Maasdam, heeft met het paard Gravin de prijs gewonnen op de harddraverij, gisteren te Groningen gehouden. De winner van de premie was Krol, te Noordwolde, met het paard Wilhelmina. Naar men verneemt, heeft Mina Kruseman een drama geschreven, dat waarschijnlijk in het Vlaamsch Theater te Antwerpen zal worden opgevoerd. De mise-en-scène moet groote uitgaven vorderen. (Onze Tolk.) Gedurende de maand April zijn, volgens het Bureau- Veritas, verongelukt 155 zeilschepen, waaronder 6 Neder- landsche en 15 stoomschepen. De berigten der Engelsche bladen, volgens welke Khiva ingenomen zou wezen, zijn ongegrond. De Weener tentoonstelling is 11. Zondag bezocht door 50,521 personen, waaronder 39,142 betalende. Omtrent het bezoek door Z. M. te Groningen gebragt aan dei onder-adjudant Kohier meldt de Gr. Crt. het volgende: ,,De commissaris des Konings had Z. M. medegedeeld, dat d: grijze Kohier bij Z. M. ter audiëntie wenschte te verschijnen, ft Koning antwoordde echter, diep getroffen, dat het zijn wenschwn

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2