ADVERTENTIËN. Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Engeland. Amerika. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. 281ste STAATS LOTERIJ. je!i vader op te zoeken van den man, die zijn bloed voor het aderland had geofferd, en dadelijk werd 's Konings adjudant «last bij den onder-adjudant Kohier belet te vragen voor een bezoek vau den vorst. Ten huize van Kohier waren ook drie zoontjes van den overleden generaal-majoor, die door hunnen groot vader wegens zijn vergevorderden leeftijd, in de bescherming van d® Koning werden aanbevolen, 's Konings bezoek was slechts bort maar maakte op den ouden militair een diepen indruk en zal voorzeker eene troostrijke herinnering blijven bij t groote verlies, dat hij door 't sneuvelen van zijn zoon voor Atsjin heeft geleden. Van een onzer meest begaafde dichters te Groningen ontving Je Gr. Crt. de volgende dichterlijke ontboezeming: 'S KONINGS BEZOEK bij den ouden Heer KöHLER. Dat heeft een God U ingegeven, O Koning Willem, onze Vorst Dat is een glanspunt in Uw leven, Dat hecht een ster meer op Uw borst Dat Ge in 't klein huis, ver aan de wallen, Den braven grijsaard, die daar treurt Om 't kind, voor Atsjin's wal gevallen, Met hartlijk woord hebt opgebeurd. En, Oudedoe 't al tot Uw waarde Als krijgsman en als mensoh niet af, Dat een Grootmagtige der aarde U zulk een blijk van achting gaf, Toch moet U 't op Uw hooge jaren Een troost zijn, 't vorstlijk eerbetoon, Een kroon op Uwe zilvren haren, Braaf Vader van dien braven Zoon(Goeverneur). Door den heer Caudri, apotheker te Doesburg, is een belangrijke ontdekking gedaan en reeds ter kennis gebragt van den minister van Binnenl. Zaken. Hij heeft een middel ontdekt om gas te ontwikkelen zonder gebruik van brandstof, door eenvoudig koud geleide. De lichtsterkte gaat die der gewone gasvlammen verre te boven. Het licht dat ontstaat ia niets meer en niets minder dan het gewone bliksemlicht in de natuur; het is ook door het bestuderen van de elementen, die in je natuur tot den bliksem zamenwerken, dat hij tot deze met geen woorden te beschrijven belangrijke ontdekking is gekomen. Het toestel is zeer eenvoudig, de benoodigde bestanddeelen ter verkrijging ren het gas zijn van betrekkelijk geringe waarde, bestanddeelen trou wens die in onze tegenwoordige gasfabrieken overblijven. Het is de wensch van den heer C. volstrekt niet om zijn geheim voor zich te bewaren, maar zijn uitdrukkelijke begeerte, dat zijn ontdekking der mensehheid ten goede zal komen. Bij de tegenwoordige hooge en nog steeds stijgende prijzen van steenkolen, kan men ligt beseffen welk een besparing van kosten de algemeene toepassing van dit stelsel zal veroorzaken. De gewone gasfabrieken kunnen blijven dienen, met dit niet onbeduidend verschil, dat zij hun ovens koud kunnen laten. De zaak moet zoo eenvoudig zijn, dat de gelukkige ontdekker maar niet kan begrijpen dat de wetenschap niet vroeger reeds op kot spoor daarvan is gekomen. (D.) Benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw jhr. W. A. van der Feltz, burgemeester van Assen en J. van Loon Jz., lid der Gedep. Staten van Friesland. Benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon dr. N. H. Tatnm Zubli, pred. bij de Herv. gemeente te Assen en tot ridders van de Eikenkroonjhr. J. A. G. van der Wijck, burgemeester van Hoogeveen; K. E. Borger, burgemeester van Meppel; G. H. ffoltersom, burgemeester van Coevorden; A. L. Lesturgeon, pred. te Zweelo, en G. R. W. Kijmmell, commies bij het Provinciaal Gouvernement van Drenthe te Assen. Benoemd tot chef van den generalen staf 's Konings adjudant in buitengewone dienst generaal-majoor A. C. A. Schönstedt, bevel hebber in de 1ste militaire afdeeling. Aan den luit. ter zee 2de kl. R. Bakker is, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol ontslag uit de zeedienst verleend. 11e luits. ter zee 2de kl. A. F. J. Fraekers en H. J. Kleynhens lorden, met den llden Jun|j a. s., geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. Met ingang van den 16 Junij a. s. is aan den gepens. off. van adm. lste kl. B. L. van Daaien Wetters, opgedragen de betrekking tan administrateur bij het hospitaal der Marine te Willemsoord. De off. van gez. 2de kl. J. C. D. Steendijk, gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non-act. gesteld. Eerste Kamer. Zitting van Dingsdag 20 Mei. Na langdurige beraadslagingen 8 met 18 tegen 14 stemmen verworpen het ontwerp tot aanleg tan een droogdok te Vlissingen, doch de andere ontwerpen met algemeene stemmen aangenomen. De Kamer is tot nadere bijeen raping uiteengegaan. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 20 Mei. Het wetsontwerp op de regter- lijke organisatie is heden verworpen met 39 tegen 3 7 stemmen. Zitting van Woensdag 21 Mei. Al de aan de orde gestelde wetsontwerpen, waaronder dat tot bestemming van eene som van 300,0 0 0 tot verhooging van het bedrag voor de beteugeling der 'oogziekte, zijn aangenomen. Op de interpellatie van den heer Viruly, nopens den toestand van het Hillegat, heeft de minister ®n Binnenl. Zaken erkend dat deze slecht is en voorziening eischt, lillende hij op de volgende begrooting daarvoor gelden uittrekken. De Sliah van Perzië heeft eene concessie aan baron «uter verleend, welker gelijke niet gevonden wordt. Hij f zijne gemagtigden hebben het uitsluitend regt verkregen, 111 Perzië spoorwegen en tramways aan te leggen, de mijnen bosscben te ontginnen en gedurende zeventig jaren alle 'poorwegen te exploiteeren. Sir Samuel en lady Baker zijn volgens de laatste tarigten welvarend. Michel Chevalier vergelijkt in de Presse de positie, d'6 John Stnart Mill in Engeland innam, met die van P'ato te Athene. Hij voorspelt, dat de nagedachtenis van Mill geëerd zal blijven als van een man van buitengewone gaven, die een zelden geëvenaarde liefde voor zijn mede- menschen koesterde, een ijverig hervormer en een voor beeld van goede trouw en verdraagzaamheid tegenover zijne tegenstanders was. Dat zulk een man, die sommige opiniën koesterde, welke evenzeer een gruwel waren voor de geves tigde kerk als voor de dissenters, in Engeland, algemeen geacht werd, is - zegt Michel Chevalier een bewijs voor de verdraagzaamheid der Engelsche maatschappij, waaraan Frankrijk, waar de verkiezing van den heer Littré tot lid der academie zulk eene opschudding veroorzaakte, een voorbeeld kan nemen. Dat echter op die verdraag zaamheid in Engeland ook uitzonderingen zijn, bewijst de Church Herald, die zich als volgt uitlaat: „Stuart Mill, die ter verantwoording geroepen is, zou een merkwaardig Engelsch schrijver geweest zijn, indien zijn aangeboren gevoel van eigenwaarde en zijn overvloedig zelfvertrouwen hem niet tot een blijkbaren litterarischen kwast (prig) ge maakt hadden. Zijne zoogenaamde „philosophie" was dooi en door anti-christelijkzijne meeningen verschrikkelijk schadelijk en buitensporig. Als lid van het parlement was hij mislukt en zijne onbeschaamdheid tegen en verachting voor de groote conservatieve partij zijn algemeen bekend. Zijn dood is voor niemand een verlies, want hij was een sterk, ofschoon beminnelijk ongeloovige en een allerge vaarlijkst persoon. Hoe eer die „lichten van het denken," die het met hem eens zijn, naar dezelfde plaats gaan als hij, zooveel te beter voor kerk en staat. Wij kunnen dat geheele zootje wel missen en zullen met kalme voldoening hun weggaan, een voor een of allen te gelijk, vernemen." JI. Maandag heeft te Perth in Schotland een zware sneeuwstorm gewoed; 't was zoo'koud, dat vele gedierten des velds zijn gestorven en de boomen en gewassen ont zaggelijk hebben geleden. De Spaansche cabecille Moret heeft een nieuw soort gruwel uitgedacht. Hij heeft namelijk twee kinderen doen fusilleren, omdat ze depêches van de regering zouden hebben overgebragt. Dit barbaarsche plan wilde hij eerst volvoeren op de groote markt te Calaf, maar op de smeekingen van den pastoor, den burgemeester en eenige vrouwen, heeft hij de strafoefening buiten de muren doen voltrekken. Bijna de geheele bevolking van Calaf heeft thans de vlugt genomen. Te New-York werden den 5 dezer per stoomer Egypte 1647 landverhuizers aangebragt, het grootste getal, ooit met één schip vervoerd. Te Dover, eene stad met 5000 inwoners, in de Noord- Amerikaansche staat Illinois, is Zondag 4 Mei 11. een brug over de Roek-rivier ingestort op een oogenblik dat zich daarop ruim 200 personen bevonden, die getuigen wilden zijn van den doop van een aantal Baptisten in die rivier. Tengevolge der verwarring en van den sterken stroom zijn een 90tal personen in den vloed om het leven gekomen. Het bezoek van H. H. de Koningin aan het eiland Harken. Met genoegen ruimen wij een plaatsje in aan de volgende regelen, ons door een ooggetuige van Marken toegezonden. Het was den 16den Mei jl. voor de Markers een heugchelijke dag. 's Avonds te voren was er berigt aan den burgemeester gekomen, dat H. M. de Koningin het eiland met Hare hooge tegen woordigheid zou vereeren. Des morgens was ieder reeds vroeg op de been, allen waren vervuld met blijdschap over de eer dat hun eiland zou te benrt vallen; de zon steeg plegtstatig uit de kimmen en lachte het aardrijk zoo vriendelijk tegen, alsof zij bewust was van de komst van H. M. Reeds in de vroegte woei van alle gebouwen de driekleur; de bewoners tooiden zich in hun feestkleed om H. M. te ontvangen. Tegen twaalf uur ging de burgemeester met de autoriteiten, gevolgd door eene menigte vrouwen en kinderen (de mannen waren in hunne beroepsbezigheden, dus afwezig), naar den havendijk om Hr. Ms. komst te verbeiden. Omstreeks half een ure stoomde de boot de haven binnende burgemeester trad op het verdek en heette H. M. welkom op Marken's bodem. Zij was vergezeld door HDs. zoon Prins Alexander. Er was in tijds voor gezorgd, dat de smalle houten over de slooten door toevoeging van twee planken verbreed waren,. Op de Kerkbuurt aangekomen, rigtte H. M. het eerst hare schreden naar de kerk, ging op een stoel zitten en bad in stilte; daarna verzocht zij den predikant den kansel te beklimmen en met de opgekomenen hen voor te gaan in het gebednadat dit gebeurd was, stond de burgemeester op en noodigde de aanwezigen uit, met hem aan te heffen het laatste gedeelte van Gezang 96, met eene kleine verandering Vader sla haar steeds in liefde gade!" enz. Opdat H. M. zich eene voorstelling kon maken van de verschillende kleederdragten, was er voor gezorgd, dat zich in de kerk eene vrouw in bruidsgewaad bevond, een in trouwgewaad en een bruidegom verder waren daar meisjes bijeen in kleederdragten, die bij voor komende gelegenheden worden gedragen. Nadat H. M. een en ander bezigtigd had, begaf zij zich naar het schoolgebouw, wandelde de hoofdstraat door, sprak deze en gene minzaam aan en groette iedereen beleefd. Vervolgens leidde de burgemeester haar een Marker woning binnen; alles werd door H. M. in oogenschouw genomen, het pronkbed, de mooije kasten, de verschillende versierselen aan den wand, bestaande uit borden en schotels, de stookplaats, enz. Van daar ging H. M. naar vrouw Klok, om die woning ook eens te bezigtigen, merkwaardig om de vele antiquiteiten, waaronder zich een mooi gebeeldhouwde kast bevond. In dit huis bevond zich onder de aanwezigen een man van 84 jaren, daar trad H. M. op toe en sprak: „Wel oude man, geef mij uw hand, gezijt wel kras," waarna hij H. M. in dezer voege aansprak dat het hem genoegen deed H. M. te zien, daar hij, zoo oud hij was, nog nooit een Koningin op Marken gezien had en dat de Koning der Koningen haar moge zegenen en bijstaan in de gewigtige taak die H. M. was opgedragen. Het bezoek afgeloopen zijnde, begaf H. M. zich naar de havendijk om naar Amsterdam terug te keeren. A.-V t Op de boot zijnde, kwam de bewoonster van het eerste huis dat H. M. bezocht had, met een antieken koperen schotel, waar Jozua en Kaieb, dragende de druiventros, op uitgebeeld waren, haar ten geschenke aanbieden, alsmede van eene andere eene fraai uitge sneden kerkstoof. Daarover betuigde PI. M. haren bijzonderen dank en tevredenheid. Onder het aanheffen van het Volkslied en de daverende toe- jniehingen der bewoners, stoomde de boot, na een verblijf van anderhalf uur, de haven uit. Opgave van af Dingsdag middag tot Woensdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENG. D. van Straaten, geb. Bregman, (Z.). J. Grondhout, (Z.). H. Schouten, geb. Kats, (D.). PI. Ondewater, geb. Baaij, (D.). OVERLEDEN: P. J. Bnijs, 3 maanden. Van 14 tot 2L Mei 1873. ONDERTROUWD: Leendert Roeper en Grietje Kok. Johannes. de Graaf en Naantje Bakker. Marinus Bakelaar en Wilhelmina de Graaf. Dirk Janssen en Meis Boon. Reljer Boon en Marijtje Koorn. GETROUWD: Jan Trap en Aaltje Bremer. Jan Witte en Martje Bakker. Jaeob Geus en Pietertje Wuis. Leendert Griek en Antje van der Wal. Arie Timmer en Trijntje Koppen. GEBOREN: Arie, zoon van Simon Bakker en Jannetje Dogger. Trijntje, dochter van Cornelis Gorter en Antje Dekker. Pieter, zoon van Adrianus van der Vliet en Anthonia Vervoort. Jacobus Cornelis, zoon van Tijs Zijm Mz. en Neeltje Reij. Klaasje en Pieter, dochter en zoon van Jacob Schouten en Jannetje de Jager. Hendrik, zoon van Jan Selser en Antje Molenaar. OVERLEDEN: Neeltje Schellinger, 84 jaren, weduwe van Albert Schagen. Maarten Timmer, 80 jaren, weduwnaar vanCornelia Vlaming. Van 1 tot 16 Mei 1873. ONDERTROUWD: Carolus Bernardus van Daele, wonende te Anna Paulowna en Neeltje Koopman. Gerrit Zwaan en Antje Noorden. Jacob Delver en Jacoba Dekker. Dirk Kapitein, weduw naar en Antje Schager. GETROUWD: Gerrit Jan ter Plegt en Neeltje Holterman. Aart Molenaar en Neeltje Muijs. Paulus de Moei en Maartje de Nijs. Klaas Schaap en Grietje de Leeuw. Bernardus van Duin en Brechtje Lokat. Lammert Francis en Dieuwertje Kos. Reijer Kos en Elisa- beth Blaauboer. Simon Boon en Antje Klaren. Lourens Schager en Clara van der Tal. Dirk Berkhout en Geertje Heddes. Cornelis Bruin en Adriana Blaauw. Klaas Kruijer en Dieuwertje Blaauw. Cornelis Slikker en Neeltje Kuiper. Arie Rens en Trijntje Broek huizen. Pieter Zeeman en Trijntje Appel. GEBOREN Maartje, dochter van T. Smit en N. van der Aarde. Antje, dochter van A. Eriks en T. Butter. Hermanus, zoon van T. Broers en M. Burger. Maarten, zoon van M. Louw en T. Boot. Petrus, zoon van J. C. de Wit en H. Kampers. Adam, zoon van P. de Wit en O. de Wit. OVERLEDEN: Guurtje Kriger, 46 jaren, wed. van P. Aarsen. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet). O <D S'iS Windrigting en Kracht. Barometer Stand. 12 12 zwtz. 7k. zw. 0.6„ zw. 1.2„ 765.03 760.67 760.4: Afw. f 4.43 f 0.05 0.19 8t Thermometer C. Stand. Afw. Hfp' Toestand van de 11.0 10.0 12.2 - 3.6 - 2.9 - 2.7 0.77 0.97 0.89 Golvend. Vlak: Weersgesteldheid- 21 Mei 12 u. Digthetrokken, winderig, regenb. 22 Mei 8 u. Digthetrokken, vochtig, mooi. 22 Mei 12 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 16 Mei. Elisabeth. P. H. Kiewit. Sóerabaija. 16 i, 21 Mei. Hollandia. C.W.Hissing. B.AyresviaHamb. 19 Maibit. A. Altman. Sóerabaija. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 21 Mei. Herzogen Anna. D. Hauth. van Vliet Co. Samarang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Tromp. F. Leue. Glasgow. Steenk. Duink. SBöedk. Success. B. James. S'feaham. ZurMühlen&G'o. Hero. R. Earnshaw. Newcastle. V I.J EDE K. T A_ S S E. Tiende lijst: No. 9735 ƒ1500; No. 3408 en 4971 ieder ƒ1000: No. 765 en 13400 ieder 400; No. 11992 en 18315 ieder 200; No. 399, 1361, 1656, 2838, 3388, 3570, 3879, 8002, 8541, 8684 en 13727 ieder 100. Elfde lijst: No, 4490 5000; No. 1188, 1628, 4764, 11824 en 15889 ieder 1Ó00; No. 6788 en 17312 ieder 400; No. 1626, 6222, 6638, 10113, 10275, 10500, en 17639 ieder 200; No. 194, 348, 916, 1703, 4212, 5403, 8314; 10246, 13081, 13511, 14523, 16524, 17679 en 19005 ieder 100. eQOQOGOQOaOQOQOQOQOQQOQOOOQOQOGOQOaOCXi Twaalf-en-e en-halfjarige Echtvereeniging VAN J. J. K O SS EN EN M. C. LUITS EN. Anna Paulowna, (Ewijcksluis) 22 Mei 1873. Uit naam van hunnen dankbaren Broeder, 3* jj K. C; Luitsen. 5ooooooooooooooooqoooooooooooooocx>303O^S Heden overleed, tot onze innige droefheid, ons geliefd Zoontje PIETER JAN. Slechts veertien weken mogten wij ons in zijn bezit verheugen. Nieuwediep, 21 Mei 1873. J. R. BUIJS, A. BUIJS, geb. BAKKER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3