Benoeming-en, enz. SI ATE X-tt EX EII AA L Buitenland. België. Engeland. Duitschland. Amerika. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. 281ste STAATS-LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAK HEDEK. geleerde heeren omringd is, die in menig opzigt, vooral 3e kina-kuituur, tot hiertoe nog ongekende exemplaren bewonderen en van veel zaken zoo gaarne exemplaren zouden verkrijgen en in het algemeen door die geleerden hoe langer hoe meer als het interessantste der geheele tentoonstelling beschouwd wordt. De bediende Gr. H., van Myer's circus, wordt voor 3e Utrechtsche regtbank bij verstek vervolgd, wegens mis handeling. Tegen hem is eene cellulaire gevangenisstraf van 5 maanden en vier geldboeten van f 8 geëischt. Dr. de Klerk, in effecten, te Amsterdam, heeft te Arnhem eene lezing gehouden over Amerikaansche spoor- wegwaarden, die hij ook elders zal voordragen en voor de niet belanghebbenden zeer pleizierig, voor de bezitters van jje waarden echter minder aangenaam moet zijn. Uit Heteren schrijft men, dat aldaar de ratten de jeugen uitzuigen en deze daardoor verzwakken, waardoor 3e biggen sterven. Bij den eenen landbouwer werd men 3oor een rat, die men in een varkenshok zag, op het spoor gebragt van zijn nest, waarin men achttien jongen vond; bij een ander beet de zeug een bij haar komenden rat dood; bij een derde vond men twee morgens achter elkander eene big dood in het hok, en toen men de zeug met haar jongen een andere verblijfplaats gaf, vond men den volgenden dag vau het eene doode biggetje niets dan de beenderen over. Als een bewijs hoeveel vossen zich nog in de nabij Winterswijk gelegen bosschen ophouden, en welk nadeel deze dieren aan het jagtveld en den hoenderhof veroorzaken, Im het navolgende dienenDoor den rijksveldwachter Geltink en den gemeente-veldwachter Beekhof werden in tivee vossenholen een getal van veertien stuks jongen uitgedolven, zijnde in het eene 6 en in het andere 8 stuks. In een dezer holen werden gevonden de vellen en pooten tan hazen, alsmede de overblijfselen van honden, katten, een menigte kippen en ook nog een halve eend. Het is daarom te betreuren, dat de vroeger op het vangen en dooden dezer dieren toegekende rijkspremiën niet meer worden uitbetaald. Gelukkig dat onze Engelsche naburen, om aan hunne bijzondere liefhebberij tot vossenjagten te tonnen voldoen, deze jongen doen opkoopen, waardoor de lust tot het uitroeijen daarvan ook in deze streken nog blijft aangemoedigd. Op de ji. Donderdag te Zwolle gehouden paarden markt waren plus minus 60 stuks aangevoerd, meest jonge en werkpaarden. Voor een flink werkpaard werd van f -200 tot f 240 besteed, voor jonge f 175 tot f220. Voor de slagtbank besteedde men van f 30 tot f 85. De Paus heeft bij de ontvangst der Keizerin aller Russen, de belangen der Catholieken van Polen in hare bijzondere bescherming aanbevolen. De aanslag, die vóór een paar dagen gepleegd is op bet leven van Don Alfonso de Bourbon en zijne gemalin, moet verijdeld zijn door een Nederlander, zekeren Wils, oud-sergeant der Pauselijke zouaven, thans kommandant der compagnie zouaven van den Prins. In Engeland was het kind van zekeren Brien David, bezig aardappelen te poten, toen het op den zonderlingen inval kwam in een der poters een erwt te steken, 't Gewas teeg de ziekte, doch midden in prijkte een erwtenplant, rijk met vruchten beladen, onder wier wortels een dozijn zeer schoone, gezonde aardappelen werd gevonden. De plantte het volgend jaar een are aardappelen, allen een erwt voorzien. De ziekte bleef weg en de oogst was dubbel. Is het verhaal waar, dan zou 't geneesmiddel tegen eeu groote ramp gevonden zijn. Volgens een schatting van professor Neuman te Weenen, is het gebruik van koflij en thee per hoofd in verschillende landen als volgt: In België gebruikt ieder gemiddeld jaarlijks 4 kilo koflij, in Nederland en in Zwitser land 3.15 kilo, in de Vereenigde Staten en Duitschland !.25, in Frankrijk 1.35, in Oostenrijk 0.67, in Groot- Brittannië 0.45 kilo. Van thee gebruikt men in Groot- Brittannië iets meer dan 1.4 kilo per hoofd, in de Vereen. Staten en in Nederland 0.45 kilo, in Rusland omstreeks 0.1 kilo; in andere landen is 't gebruik van thee onbeteekenend. Tot directeur van het postkantoor te Zaandam is benoemd de her A. O. Methorst, thans commies der posterijen 1ste kl. Tot officier der orde van de Eikenkroon zijn benoemd mr. D. II. Ifestra, president van de Arrond.-Regtbank en J. H. Strootman, hofdingenieur van den Waterstaat, beiden te Assen. De luit. ter zee 2de kl. J. Luytjes wordt met den 11 Junija. s. geplaatst aan boord van het waehlsehip alhier. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 29 Mei. De beraadslaging over het ttsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Amster- damsche Kanaal-Maatschappij, in de vorige zitting reeds aangevangen, wordt voortgezet. Terwijl het wetsontwerp en de Kauaal-Maat- «liappij in den heer Rutgers van Rozenburg een ijverig kamp- vechter vonden, werd bet ontwerp door onderscheidene leden met udruk bestreden. Door den heel' Jolles werd deze motie voor- Jesteld: „De Kamer, overwegende dat het oordeel over de aan- leming van dit wetsvoorstel ondergeschikt is aan het gevolg hetwelk tal behooren te worden gegeven aan het verslag der commissie, bij kon. besluit van 8 Januarij 1873, no. 8, en dat de rerdere beraadslaging behoort te worden verdaagd en inmiddels de geldelijke behoefte der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij Boor tijdelijke hulp kan worden voorzien, verdaagt de verdere braadslaging tot een nader te bepalen dag." Met 36 tegen 25 Semmen is de beslissing over die motie tot den volgenden dag Zitting van Vrijdag 30 Mei. De motie van den heer Jolles, betrekkelijk de tijdelijke hulp aan de Kanaal-Maatschappij, is ver worpen met 51 tegen 12 stemmen; het ontwerp der regering tot Bekrachtiging der overeenkomst met die Maatschappij is daarop Jangenomen met 45 tegen 17 stemmen. Het tweede wetsontwerp, kt verhooging van Hoofdstuk V tot verstrekking der gelden, is "ede aangenomen met 58 tegen 2 stemmen. Daarna zijn nog aangenomen eenige kleine ontwerpen, zoomede dot tot stichting vau een nieuw Academie-gebouw te Leideu. Op voorstel van den heer Nierstrasz is met 31 tegen 29 stemmen be sloten, na de verkiezingen terng te komen tot afdoening der wet tot afschaffing van de plaatsvervanging en zoo mogelijk van andere defensie-wetten. Daarna is de Kamer op recès gescheiden. Op den spoorweg tusschen Gent en Afitwerpen viel dezer dagen een droevig ongeluk voor. Eene moeder zat met baar kind in den trein toen door een of ander tpeval het kind uit het raampje op den weg viel. Hoewel de trein in volle vaart was, bedacht de wanhopige moeder zich geen oogenblik maar sprong het kind na. Zij viel en was on- middelijk een lijk; liet kind had slechtsligte kneuzingen bekomen. Morgen zal een zekere heer de Groof in het Champ des Manoeuvres nabij Brussel van eene aanzienlijke hoogte in het luchtruim nederdalen door middel van een vlieg machine. De burgemeester heeft, alvorens zijne toestemming te geven, den toestel door een bevoegd persoon doen onder zoeken. Uit het uitgebragt rapport blijkt, dat de toestel zeer soliede en vernuftig is gemaakt, dat hij bestaat uit twee zijden vleugels en een „staart," dat hij alle waar borgen oplevert tegen een te snellen val, en dat het veel minder gevaarlijk is om door middel van dezen toestel neer te dalen dan door een parachute. De gewaande Tichborne wiens proces nog steeds voortduurt en hoe langer hoe ingewikkelder wordt maakte Dingsdag avond zijne verschijning op de planken van twee Londensche schouwburgen van den derden of vierden rang't Brittannia Theatre en 't 'Pavilion Theatre. Bij beide gelegenheden ontving hem een eivolle zaal met daverende toejuichingen. Hij werd vergezeld door zijn getrouwen lijftrawant, het parlementslid Whalley. Hoe langer het proces duurt, des te meer schijnt de populariteit van den Claiment toe te nemen, niettegenstaande nog bij't jongste verhoor een aantal nieuwe getuigen gezworen hebben, dat hij niemand anders is dan Arthur Orton, de gewezen slagter uit Wapping. Niet altijd schenkt het Britsche publiek zijn sympathie aan de waardigste voorwerpen. JI. Dingsdag nacht heeft te Londen op een hooizolder nabij Groovenor-place een brand gewoed, die aan acht personen het leven heeft gekost. Vier werden er slapende door den dood verstikt; twee kwamen om bij een poging tot ontsnappenen twee andere zijn aan hunne kwetsuren bezweken. Ook bij dit ongeluk moet weêr de schuld geweten worden aan de zorgelooze wijze van bouwen. De meeste burgerwoningen toch, hebben slechts één uitweg, die in geval van brand vaak afgesneden is. Wederom zijn te Londen verscheidene melkboeren, wegens vervalsching hunner koopwaar, veroordeeld tot geldboeten van 10 shillings tot 5 pond. Hoe groot de welvaart der mijnwerkers in sommige districten van Engeland is kan blijken uit 't feit, dat velen hunner tegenwoordig in het bezit zijn van nieuwe en vaak kostbare pianino's, die zij hunne dochters laten leeren bespelen. De Shah van Perzië wordt heden te Berlijn verwacht. Zijn ontvangst te Petersburg is niet minder dan te Moskou zeer schitterend en hartelijk geweest. De Shah droeg bij zijne intrede aldaar eene zwarte uniform met borduursels, enkel uit diamanten bestaande. Zijne epauletten waren daarmede insgelijks rijk bezet en op zijn met zwartbond afgezet hoofddeksel prijkten eenige diamanten van eene ongemeene grootte en glas. De Shah is 45 jaren oud, maar zou voor 35 kunnen doorgaan. Hij draagt geen baard, maar een langen dunnen knevel. Zijn bruinachtig, eenigzins mager gelaat drukt groote schranderheid, zijn bijzonder fraai oog veel minzaamheid uit. Bij de daags na zijne komst te zijner eere gehouden groote wapenschouwing was zijn gewaad betrekkelijk zeer eenvoudignoch zijne zwarte tuniek zonder epauletten noch zijne muts was met diamanten versierd, maar hij droeg daarentegen een prachtige keten van edelgesteenten, de schabrak van het onvergelijkelijk schoone Perzische paard, dat hij bereed, was met diamanten als bezaaid, en zijn sabel was daarmede insgelijks rijk versierd. De Perzische generaals en de verdere hooge staatsbeambten van den Shah droegen insgelijks een zwarte uniform, die echter van prachtige borduursels voorzien was. Na den afloop der revue, die door al de leden van de keizerlijke familie werd bijgewoond, werd er een dejeuner in het paleis van Prins Peter van Oldenburg gegeven. „Hier zegt een Petersburgsch berigtgever had eene bijzonderheid plaats, die op het gevolg van den Shah een levendigen indruk scheen te maken. Het was namelijk voor de eerste maal aan de personen van dat gevolg vergund, in de tegenwoordigheid van hunnen Souve- rein plaats te nemen. Aan deze nieuwigheid werd door de onderdanen van Z. M. Nasreddin-Shah blijkbaar een ongemeen gewigt gehecht." Het gevolg van den Shah van Perzië bestaat uit 13 Prinsen en ministers; uit een lOtal kamerheeren, onder welke zich almede verscheidene Prinsen en zelfs Prinsen van den bloede bevinden; uit 4 generaals, 2 ceremonie meesters, 2 adjudanten, 6 andere hooge hofbeambten en 13 bedienden of beambten van lageren rang. Naar men wil, zou de Shah voornemens zijn of mis schien is dit reeds geschied den Keizer van Rusland een fraai geschenk aan te bieden, bestaande in een prachtig Arabisch paard, waarvan het tuig, met diamanten bezaaid, het bagatelletje waard is van 3 millioen fres. Sedert de aankomst van den Souverein te Astrakan, belastte het Russisch gouvernement zich met de reiskosten van zijn vorstelijken nabuur: 15,000 roebels per dag. - Een telegram uit Boston van gisteren luidt: „Er woedt hier een groote brand. De Washington-, Boyleston- en Essex-straten en het Globe-theater zijn vernield. De verliezen bedragen reeds verscheidene milliarden. In den zomer van 1871 ondernam eene Amerikaansche expeditie, onder kapitein C. F. Hall, een ontdekkingstogt naar de Noordpool, bepaaldelijk met het doel om zich te vergewissen van 't bestaan eener open poolzee, van welke door vroegere reizigers is gewag gemaakt. Yan die expe ditie werd niets meer vernomenkapitein Hall keerde met het schip Polaris niet weder. Nu een drie of vier weken geleden echter, ontmoette een Amerikaansche stoomboot nabij de kust van Labrador negentien schipbreukelingen in een open sloep. Deze lieden verklaarden 't overschot te zijn van de bemanning der Polaris. 't Verhaal hunner wederwaardigheden luidt als volgt: De Polaris was in Augustus 1872, hoog in 't Noorden, in 't ijs vastgeraakt. Kapitein Hall had toen een gedeelte van zijne bemanning, met eene aanzienlijke hoe veelheid proviand, op de schotsen gezonden, om er een winterverblijf op te slaan. Plotseling was nu 't ijs aan 't kruijen gegaan, en een enorme schots, wel vijf Engelsche mijlen in omtrek, was, met 't volk en de proviand van de Polaris er op, losgeraakt. Op dit ijsveld waren de schipbreukelingen naar 't Zuiden afgedrevenop dit ijsveld, hadden zij maanden geleefd, totdat het schier geheel in 't steeds warmer wordende water weggesmolten was, en de opvarenden, voor zoover ze in leven waren gebleven, zich aan hun éénige sloep moesten toevertrouwen. Na 196 dagen zwalkens waren zij door de stoomboot opgenomen. Kapitein Hall, zoo deelden zij verder meê, was gestorven, de expeditie totaal mislukt en de Polaris met hare aan boord gebleven bemanning reddeloos verloren. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDC. Arend, zeeman en E. T. G. Peuninkhoff. G. Baas, winkelier en C. Crabbendam. J. Sevenhuijsen, timmerman en A. M. de Klerk. D. Wolvendijk, vuurstoker en H. Tiets. GETROUWDGeene. BEVALLEN: F. Priem, geb. van Willigen, (Z.). J. J. Smit, geb. Hoeksel, (D.). S. Former, geb. Kunst, (1 D. en 1 Z). G. J. Stikkel, geb. van der Haagen, (Z.). T. Bakker, geb, Daarn- houwer, (2 D.). W. Lastdrager, geb. Meijer, (D.). OVERLEDEN: D. Verfaille, 19 jaren. C. Marchand, 15 dagen. D. J. Abbenes, geb. Fennik, 37 jaren. VIJFDE KLASSE. Vijftiende lijst: No. 1301, 2621, 11251 en 16413 ieder ƒ1000; No. 1889, 2882, 7759, 8063, 9069 en 18203 ieder ƒ400; No. 770, 5109 en 6779 ieder /'200; No. 1744, 4884, 5370, 5954, 6597, 7979, 8478, 8728, 9093, 15964 en 19874 ieder 100. Zestiende lijst: No, 7731 100,000; No. 1999, 10079 en 14676 ieder ƒ1000; No. 64, 7350, 8369 en 9371 ieder 400; No. 3827, 5133, 14831 en 17439 ieder 200; No. 2654, 4541, 5802, 9579, 11228, 16257 en 17257 ieder 100. Zeventiende lijst: No. 8082 prijs 1000 en premie 30,000. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 12 12 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Ufo 03 O C3 O Toestand van de Stand. Afw. Stand. Afw. f> zee, nw. 9k. nw. 7 nnw. 7 765.3«'t 4.58 761.70 f 0.90 760.77 - 0.03 9.0 9.8 9.9 - 6.4 - 3.5 - 5.4 0.81 0.88 0.96 Golvend, weiügolv i/ Weersgesteldheid- 30 Mei 12 u. Digtbewolkt, winderig, buijig. 31 Mei 8 u. Digtbewolkt, winderig, regenb. 31 Mei 12 u. Digtbewolkt, winderig, regenb. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 17 Mei. Java* E. van Ingen. Batavia via Suez. 19 Maibit. A. Altman. Soerabaija. 21 ii Tromp. E. Leue. Batavia via Suez. 25 Amsterdam. J. Kruisinga. Samarang. 27 30 Mei. Columbus. H. de Boer. Buenos Ayres. *Zal waarschijnlijk na aankomst der troepen heden middag vertrekken. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 29 Mei. TweeGebroeders.E.G.C.Mann.Hoogl.&v.Herw.Banjoewangie 31 Verein. C.A.B.Apreck. Duink.&Goedk. New-York. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading inde Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Aart& Covnelia. C. Krijnen. Riga. Hout. Amons Co. Whitwood. R. Thornton. Goole. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Barbara. J. llobinson. Seaham. ZurMühlen&Co. ERRATUM. In het verslag der zitting van den Gemeenteraad van jl. Dingsdag, geplaatst in ons vorig nommer, staat abusivelijk 't lokaal Musis Sacrum vermeld als de plaats waar 't stembureau zal zitting houden. Dit moest zijn: 't lokaal 'T CENTRUM. Kaas. Aangevoerd 443 stapels, wegende 94788 kilogram. Kleine Hooi f 38,Commissie f 36,Middelbare f 34,Laagste prijs f 20. Kleine Gras f38,Comm. fMiddelb. f38, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer slechts 180 hectol., zoodat geene marktprijzen te noteren zijn. 5 Paarden bov.'tjaar f 45al95 Veulens - a 18 Koeijen - 185a270 52 NuehtereKalveren- 8a 24 329 Schapen - 22a 46 717 Lammeren - 10a 21 243 Magere Varkens - 23a 28 410 Biggen ben. 10 w.- 8a 13 9 Bokken en Geiten - 6a 8 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 70a 85 14TERE IlKRItJTKV. Per telegraaf. Heden is te Anna Paulowna aanbesteed: al de werken benoodigd voor een te stichten Stoomgemaal aldaar, enz. Minste inschrijver de heer P. Wilms, aldaar, voor f 46,982,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3