Cortes een coneiliant ministerie zamengesteld, bestaande uit 4 leden der regter- en 4 der linkerzijde. Gewoonlijk bestaan de ministeriën in Spanje slechts zeer kort, dus verneemt men welligt spoedig weer een crisis en 't optreden van een nieuw kabinet. De uitslag der jl. Dingsdag gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer in dit district is als volgt Er zijn nitgebragt 2463 geldige stemmen. De heer Jhr. Mr. C. van Foreest bekwam 1270, de heer Mr. W. van der Kaay 1162 en de heer de Geer 27 stemmen. Alzoo gekozen de Heer Jhr. Mr. C. VAN FOREEST. Te Dokkum moet herstemming plaats hebben tusschen de hh. van Harinxma thoe Slooten (1.) (aftredend lid) en Keuchenius (a.). Te Middelburg is gekozen de heer van Eek (1.), aftredend lid. Reeds gisteren middag bij afzonderlijke billetlen onzen a bonné's binnen, de gemeente medegedeeld). In de volgende maand moet alhier de verkiezing plaats hebben van zeven leden van den gemeenteraad. Aan de beurt der aftreding zijn de heeren mr. K. J. C. Stakman Bosse, J. Graat, P. Groen, B. K. Boom, C. Berghuijs en B. Werendlijn Smit; terwijl mede een lid moet gekozen worden ter vervanging van den heer Bedloo de Bronovo, die wegens vertrek naar elders zijn ontslag heeft moeten nemen. Gisteren werd de 53ste verjaardag van Prins Hendrik, broeder des Konings, alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Gisteren avond ten 9 ure arriveerden alhier uit Harderwijk 400 manschappen van het koloniale leger, bestemd om heden per mailboot Prins Hendrik naar Oost- Indië te vertrekken. Zeer talrijk was het publiek op de aanlegplaats der stoombooten aanwezig, om getuige te zijn van de aankomst dier troepen. Onder 't zingen van: Wie gaat er meê naar Atsjin toe f" begaven zich de man schappen door den digten drom der toeschouwers naar de buitenhaven, waar de mailboot tot vertrek gereed lag. Gisteren avond verspreidde zich aan de Bassingracht het gerucht, dat er een Engelsch matroos door een messteek doodelijk was verwond. Na eenig zoeken, werd de dader, mede een buitenlandsch zeeman, in zijne schuilplaats ont dekt en door de politie in verzekerde bewaring genomen. De gewonde was heden morgen nog in leven. Heden is van hier naar Batavia vertrokken de mail boot Prins Hendrik, gezagvoerder E. Oort. Vd<5r't vertrek bragt de minister van Koloniën een bezoek aan boord van dit stoomschip. Zr. Ms. schroefstoomschip Amboina, komm. luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. F. Meijer, is heden van hier via Suez naar Oost-Indië vertrokken. De mailboot Java van de maatschappij van dien naam is met gebroken schroef te Gibraltar aangekomen. De generaal van Swieten, de man die na een leven vol moeite en gevaren, geheel gewijd aan de dienst van zijn vaderland, thans te midden van de zijnen een welver diende rust smaakt, heeft er in toegestemd om in het belang vanhet land van die rust afstand te doen en op 67jarigen leeftijd opnieuw als opperbevelhebber van het leger naar Oost-Indië te gaan en zijn leven voor zijn vaderland te wagen. Die daad geeft hem aanspraak op de erkentelijkheid van het Nederlandsche volk. (Yad.) Naar het Vaderland verneemt zijn de luits. ter zee lste kl. C. L. van Woelderen en W. J. A. Nolthenius van wege het Departement van Marine uitgenoodigd de Weener tentoonstelling te bezoeken en omtrent hun bevin dingen voor zooveel deze betrekking hebben op of van nut kunnen zijn voor de Marine, een rapport uit te brengen. Omtrent het gerucht, als zou er te Haarlemmermeer ten gevolge van verkeerde geneesmiddelen vergiftiging hebben plaats gehad, wordt van daar aan de N. Rott. Crt. het volgende gemeld: „Grietje B., een lief aanvallig kind van 11 jaren, is het slagtoffer geworden van eene noodlottige vergissing. Hare ouders gingen jl. Zaturdag met haar naar Leiden, in ge zelschap van den landbouwer S. en diens zoon, ten einde prof. Evers te consulteeren over eene koortsachtige onge steldheid waaraan het meisje, even als de zoon van S., lijdende was. Prof. Evers schreef een recept voor beide kinderen, en de wederzijdsche ouders lieten dat bij een apotheker te Leiden bereiden. Jl. Zondag werd de hulp van den geneesheer te Haarlemmermeer ingeroepen bij Grietje B.; zoodra hij bij het kind was, verklaarde hij het ster vende, terwijl alle teekenen van vergiftiging aanwezig waren. De drank werd dadelijk verzegeld. Daar nog zijnde, werd de do£tor bij S. gehaald, en vond bij diens zoon dezelfde ver schijnselen, doch daar de knaap slechts éénmaal had inge nomen, en driemaal had gebraakt, vond men hier baat bij de geneeskundige hulp. Het meisje is overleden. Dingsdag heeft de lijkschouwing plaats gehad, in tegenwoordigheid van den heer regter- commissaris en den substituut-officier van justitie te Haarlem. De apotheker was ongesteldzijn bediende bereidde de beide recepten, en heeft, zoo men zegt, morphine in plaats van chinine gebruikt. Den volgenden ochtend schijnt hij zijne vergissing reeds bemerkt te hebben, doch, niettegenstaande alle pogingen om het gebruik van den drank te beletten, door den apotheker zijn in het werk gesteld, was een slagt offer gevallen." De 36 districten, waar ter voorziening in de periodieke aftreding jl. Dingsdag verkiezingen hebben plaats gehad, tellen te zamen 98,372 kiezers, waarvan den lOden Junij door 60,211, zijnde ruim 60 pCt., geldige stemmen zijn uitgebragt. In Oct. 1866 stemden 71,974 en in Jan. 1868 65,379 van de 98,484, in Junij 1869 65,358 van de 95,781 en in Junij 1871 60,227 van de 99,460 kiesge- regtigden. De opkomst was alzoo ditmaal in verhouding met Junij 1871 bijna gelijk. Bij de laatst gehouden verkiezing was de opkomst het trouwst in de districten Roermond en Almelo, waar 87 op de 100 kiezers stemden, te Arnhem 76, te Amersfoort 75, te Maastricht en Alkmaar 73, te Zierikzee 72, te Tiel en Dokkum 71, te Gorincliem en Breda 70; het slechts te Zuidhorn, waar 71 pOt. te huis bleven. Op de liberale candidaten zijn uitgebragt ruim 25,000 stemmen, op de anti-revolutionairen 12,000, op de ultramontaansche 11,000, op de conservatieven 10,000. Drietal te Haarlemds. J. H. L. Roozemeijer, te Middelburg; E. T. Kruijff, te Velp; en H. Smeding, te Nederhorst den Berg, Bedankt voor het beroep naar Breukelen door ds. E. A. G. van Hoogenhuyzen, pred. te Steenwijk. Volgens de Nieuwe Bijdragen, bedraagt het aantal vacatures voor hoofdonderwijzer in ons land 27, dat voor hulponderwijzer 107 en dat voor hulponderwijzeres 3. Door het Prov. bestuur van Noordholland is jl. Don derdag o. a. aanbesteed: het herstellen van 's Rijks zee weringen op het eiland Wieringen; minste inschrijver de heer B. Swets Az., te Nieuwediep, voor ƒ7329; het her stellen van 's Rijks zeeweringen op het eiland Marken minste inschrijver de heer W. Ilijblok, te Wieringen, voor 11,638. De raad der gemeente Schagen heeft aan den genees-, heel- en verloskundige S. de Boer een gratificatie van f 40 toegekend, voor het in 1873 kosteloos inënten van kinderen. Voor het Alkmaarsche monument ter eere van het jaar 1873 is te Noordscliarwoude bijgedragen de som van f 87.25. Men schrijft ons uit Zijpe, dd. 13 dezer: „Gisteren vierde onze zeer geachte plaatsgenoot, de heer J. Hoek, het feest zijner 50jarige ambtsbediening als hoofd onderwijzer, waarvan hij de eerste drie jaren te Eenigenburg en sedert dien tijd te Schagerbrug werkzaam is geweest. Groot was de belangstelling en deelneming, den jubilaris op dit zoo heugelijk feest geschonken. Den dag vooraf vierde de schooljeugd het gouden feest van haren onder wijzer in zeer opgewekte stemming, terwijl zij den feest vierende een fraaije canapé aanbood. Toepasselijke lie deren luisterden dit schoolfeest op. Talrijk waren de gelukwenschen, die de jubilaris op den feestdag zeiven ontving. De districts-schoolopziener, de gemeenteraad de schoolcommissie, 't bestuur van 't Nut, een aantal onder wijzers uit den omtrek bragten een bezoek bij den grijzen heer Hoek en onderscheidene kostbare geschenken waren de stoffelijke blijken van hoogachting en vriendschap. Ook vielen den jubilaris de zilveren medailles ten deel van wege Z. M. den Koning en de Maatschappij tot Nut van 't Alge- gemeen. Aan den avond van den feestdag kwamen een groot aantal oud-leerlingen hunnen vroegeren leermeester bezoeken, gelukwenschen en hem een blijk hunner erken telijkheid voor 't vroeger ontvangen onderrigt aanbieden. Het schoollocaal kon ter naauwernood de feestvierende schare bevatten. In een gepaste toespraak betuigden de aanwezigen, bij monde van den heer J. Honigh, hunne hulde en menige feestdronk daarna gaf blijk van de feeste lijke stemming, die er\>nder de betrekkingen en vrienden van den jubilaris heerschte. Herhaaldelijk betuigde deze zijn dank voor de onderscheiding, die hem van alle zijden te beurt viel." In de zitting van den gemeenteraad, jl. Donderdag te Alkmaar gehouden, is verworpen het voorstel der Kamer van Koophandel en Fabrieken om nogmaals een proef te nemen om den aanvoer van vet vee op de Maandagsche markt, door het uitloven van premiën te bevorderen. Voorts is besloten aan de feest-commissie voor 8 Oct. eene toelage van f 1500 te verleenen; en op een nader te bepalen plaats ten koste der gemeente eene eerepoort op te rigten. Tot doctor in het gasthuis is benoemd de heer dr. C. J. de Lange met 6 stemmen, tegen 5 op dr. Kraakman uitgebragt. Gisteren werd door het blaffen van een paar groote honden, die reeds meermalen paarden schrik aanjoegen, op het hof te Alkmaar het paard voor een boerenwagen staande op den hol gejaagd. De wagen is over de beenen gegaan van den berijder die van den bok springende op den grond viel. De wagen is daarna tegen een paal geheel uit elkander geslagen en het paard, dat zich los had weten te rukken, is bij het gasthuis tot staan gekomen. De voerman is het logement den Burg binnen gedragen. (N. Alkm. Ct.) Door de Holfandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Zaanlandsche gemeenten, is besloten, het 25jarig bestaan der afdeeling feestelijk te herdenken, den 9 Julij e. k. door harddraverij, volksvermaken, enz.; des avonds zal het aan concerten en bals niet ontbreken. Uit de verslagen van 't congres, dat op de Pinkster dagen te Amsterdam zou gehouden worden tot stichting van een democratischen bond van Noord- en Zuid-Neder land, blijkt dat de opkomst schaarsch is geweest. Zuid- Nederland was slechts schriftelijk vertegenwoordigd. De Utrechtsche sectie der Internationale had twee afgevaardigden gezonden. Tot president werd verkozen Rademacher. Voorzeker mag worden gewezen op 't feit, dat, alvorens de werkzaamheden begonnen, pogingen werden aangewend om den verslaggever van een „vijandig" blad, de Werk mansvriend, te verwijderen. De meesten waren echter hier tegen. Daarna is men overgegaan tot het vaststellen der grondslagen van den Bond, terwijl in de avondzitting de inrigting daarvan werd besproken. „De leden, instem mende en aannemende het grondbeginsel van den Bond, verpligten zich om krachtdadig en met volle overtuiging de volgende eischen te doen gelden, als middel om de bereiking van het einddoel des Bonds te bevorderen. Afschaffing van alle wetten, die met den geest des voor- uitgangs en der volkswelvaart in strijd zijnals gevolg daarvaneene directe wetgeving door het volk. Radicale scheiding van Kerk en Staat en neutraal onderwijs. Afschaffing der staande legers; in de plaats daarvan inrigting van volksweerbaarheid. -Afschaffing van alle titels en voorregten, aan geboorte of eigendom verbonden. In rigting van al hetgeen de stoffelijke en zedelijke verbetering der werkende klassen eischt. a. Inrigting van den arbeid door den Staat; b. verpligt lager onderwijswetenschappelijk en kosteloos voor alle graden. Als gevolg daarvan: het algemeen stemregt. Een algemeen belastingstelsel, naar evenredigheid van ieders vermogen toegepast. Hervorming der Grondwet naar den zin van bovengenoemde grond beginselen." De organisatie van den Bond werd vervolgens ter spraak en een plan ter tafel gebragt, door eene commissie nader te regelen. Men wenscht jaarlijks twee congressen te houden, een op Pinksteren en het ander op Kersmis Op het aanstaande Kersmis-congres zal de „inrigtinosé commissie" verpligt zijn, de door haar ontworpen statuten voor den Bond over te leggen, die alsdan door de af®, vaardigden in behandeling zullen genomen worden. £r werd bepaald, dat elke afdeeling hoogstens 50 leden zal kunnen hebben, doch niet meer, „om twisten als bij de Internationale te voorkomen." Het Vrije Volk werd als bondsorgaan gekozen. Vóór de sluiting der vergader™ werd de gelegenheid geopend om lid van den Bond te wordenbijna al de aanwezigen, voornamelijk uit personen der arbeidende en klein-burgerklasse bestaande, lieten zich inschrijven. De Utrechtsche sectie der Internationale trad en bloc toe. Tot leden der „inrigting-commissie" werden benoemd de burgers: voor Amsterdam, Ansing- en Maagdenberg; voor Groningen, K. T. Achtien; voor Utrecht, C. P. Migon; voor Antwerpen, Jac. Rademacher; voor Gent, P. dé Wachter; voor Ostende, C. Carreins; voor Brussel, Aug. van den Kerkhoven. Bij meerderheid van stemmen werd Gent aangewezen als de plaats, waar het tweede democratisch congres zal gehouden worden. De meeting die na dit fraaije congres gehouden werd, was weinig bezocht. De reden daarvan zal wel zijn, dat ons volk teregt die opgewonden democraten wantrouwt en te zeer aan Oranje en godsdienst gehecht is, om te luisteren naar vreemdelingen, die droomen van een federatieve republiek en van „afbraak" van alle godsdienst. (U. D.) In de onlangs gehouden vergadering van de afd. Metalen Kruis 2de sectie te Leiden werd door de voor zitter, den heer Temps, medegedeeld dat op een rekwest aan Z. M. den Koning, uitgaande van de afdeeling te Amsterdam lste sectie en strekkende om van mevr. de wed. Roosdorp te Amsterdam, uit de nalatenschap van hare echtgenoot, vroeger stationschef aan den Holl. spoorweg, de verzameling voorwerpen te koopen, afkomstig uit den veldtogt 1830/32 tegen België, ter waarde van f 4000, en te verzoeken dat Z. M. een gebouw zou willen aanwijzen om die verzameling voor het nageslacht te bewaren, gunstig is beschikt, en een geschikt lokaal aangewezen in de Militaire Academie te Breda; en voorts dat Z. K. H. Prins Frederik, als beschermheer van het „Metalen Kruis," zijne volle goedkeuring aan dit plan heeft gegeven en verzocht dat in alle afdeelingen gelden tot dat doel zouden worden inge zameld, zich verbindende om het tekort komende aan te vullen. Daarna werd een inschrijvingslijst geopend, waarop de aanwezige leden tot een zeer bevredigend bedrag teekenden. In het belang van dit nieuwe museum wordt ieder, die eenig voorwerp bezit betreffende genoemden veldtogt, dit te willen afstaan of van het bezit kennis te geven aan den heer Temps, die ook gaarne bereid is inlichtingen te geven, Op 25 en 26 April jl. is het koolzaad te Varsseveld voor het grootste gedeelte aan de toppen bevroren, en men dacht dat er niets van teregt zoude komen. Het is echter in de laatste dagen van onderen weêr uitgeloopen, en staat nu voor de tweede maal in vollen bloei. De vrouw, van wie indertijd gemeld is, dat zij als man vermomd zich aan aanrandingen op den openbaren weg zou hebben schuldig gemaakt, is door het provinciaal geregtshof van Noordbrabant, aan diefstal in een bewoond huis door buitenbraak en inklimming met verzachtende omstandigheden schuldig verklaard en daarom veroordeeld tot 2 jaar cellulaire gevangenisstraf. De pogingen tot diefstal op den openbaren weg, met geweld en bedrei ging zijn niet wettig bewezen verklaard, en zij is daarom van die beschuldiging vrijgesproken. De jeugdige surnumerair bij de posterijen Tr., die in de vorige week voor het hof van Gelderland teregt stond, beschuldigd van verschillende misdrijven en valschheden, het slagtoffer van een valsche opvoeding, van verwaarloozing en verleiding, is jl. Donderdag door het hof veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 6 jaren en 6 geldboeten. De 82jarige weduwe B. D., te Rouveen, is, bij het voeren van brood aan een paar jonge runderen, die in de weide liepen, door een dezer dieren aangevallen en zoo verwond, dat zij een paar uren daarna overleed. Toen de Koning bij zijn jongste bezoek van Friesland het dorp Kollum passeerde, werd Z. M. aldaar aan het rijtuig aangesproken door een ruim 80jarigen grijsaard, den oud-militair A. P. Bosma, ridder der Militaire "Willems orde 4de kl., versierd met het Zilveren Kruis, die 's Konings bijzondere aandacht had getrokken. Hij wist den Koning te verhalen, dat hij, destijds dienende bij het regiment van Sytzama, heeft bijgewoond en gezien, dat 's Konings vader bij Waterloo werd geblesseerd, en hij deelde Z. M. nog menige bijzonderheid van dien gedenkwaardigen dag mede. De Koning heeft thans aan Bosma doen toekomen zijn portret met gouden horologie en dito ketting, „als een aandenken aan den zoon des veldheers, onder wiens opper bevel hij, voor 't vaderland strijdende, door dapperheid zich het eerekruis der Militaire Willemsorde wist te ver werven." Een en ander is hem jl. Zondag op plegtige wijze door den burgemeester uitgereikt. Bij het Zendingsfeest in het Oranjewoud te Friesland zullen als sprekers optreden de heerenprof. van Oosterzee van Utrecht, openingsrede; J. Wolbers, van Utrecht; ds. Lamers, van 's Hage; ds. Bronsveld, van Haarlem; ds. Westhof, van Amsterdam; ds. Gronemeijër, van Apeldoorn; ds. Creutzberg, van Arnhem; ds. Lanzing, van Winzum; en de heer Esser, van 's Hage. Bij gelegenheid der groote landbouwtentoonstelling werd jl. Woensdag voormiddag ten 11 i ure te Bedum een ploegwedstrijd gehouden. Van de achttien ploegers, die zich hadden aangegeven, namen 13 aan den wedstrijd deel;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2