Benoemingen, enz. Buitenland. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHEMARKTVAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. zij gingen- gevolgd door vele belangstellenden en nieuws gierigen, onder muziek naar het terrein. De prijzen en premiën, daarvoor uitgeloofd, vielen ten deel: de prijs van f 30 aan J. van Dijk, van Bedumde 1ste premie van f20 aan P. Westerhof van St. Annen; de 2de premie van f 10 aan K. Boer, van Noordwolde, terwijl aan B. Naber, van Dijken, van BedumH. Boer, van Noordwolde en Jac. Smit van Ezinge elk f 2.50 werd toegekend, 's Avonds ten 8 ure werden de prijzen en premiën in de feesttent uitgereikt. Uit het noorden des lands wordt gemeld, dat de aangevangen hooibouw, voornamelijk in Friesland en Gro ningen, tamelijke resultaten oplevert; de ingevallen warmte reeft aan het op stam staande gras nieuwe ontwikkeling en verlevendigt de hoop op een ruimer beschot dan tot hiertoe 't geval is. Een landbouw-product, waarin alhier voor korten tijd de handel bijna stil stond, is sedert meer dan 50 pCt. in prijs gestegen; 't is het roggestroo dat nog onlangs f 10 per 1000 kilo kostte, en thans met vluggen handel voor f 15 wordt verkocht. Het korte en schrale roggegewas is oor zaak van deze prijsverhooging. Op de jl. Donderdag te Meppel gehouden groote jaarlijksche grasverpachting was een aanzienlijk hoogere opbrengst dan verleden jaar, tengevolge van den minderen stand van 't gewas, voornamelijk in de wijd uitgestrekte Oeverlanden. Door elkander bedroegen de prijzen per bunder f80 a 120; puike stukken gemest land liepen zelfs tot f130 a 140. Benoemd tot hoogleeraar in de fac. van besp. wijsbegeerte en Interen aan de hoogeschool te Utrecht, de heer dr. J. A. Wijnne, rector van het gymnasium te Groningen. Benoemd tot ridder der orde van den Neder], Leeuw de heer J. D. Preuyt, burgemeester der gemeente Geervliet. De generaal-majoor Mansfeit is benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon. De luit. ter zee 1ste kl. P. E. Tegelberg, belast met de waar neming der betrekking van adj. van den direct, en cotnm. der marine te Willemsoord, wordt met den 15 dezer eervol ontheven van genoemde betrekking en op non-act. gesteld en met den 16 dezer als zoodanig vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. S. Kraijenhoflf van de Leur. Bjj kon. besluit is verklaard, dat het eereteeken, ingesteld bij besluit van 19 Februarij 1869, ook zal worden uitgereikt aan hen, die hebben deelgenomen aan de krijgsverrigtingen in Deli (noord oostkust van Sumatra), loopende van 14 Mei tot 6 Nov. 1872. Frankrijk. De eerste wetsvoordragt, die de maarschalk Mac Mahon aan de Vertegenwoordiging heeft doen aanbieden, is eene militaire wet geweest. Zij betreft de rekrutering der artillerie-officieren, waarvan het kader, tengevolge der reor ganisatie van het-leger, eene aanmerkelijke uitbreiding zal moeten ondergaan. Men berekent, dat gedurende de eerst volgende vijf jaren niet minder dan 1200 a, 1300 officieren hij h?t genoemde wapen benoemd zullen moeten worden. Het werk der wederoprigting van de Vendöme-Kolom is jl. Maandag aangevangen. Het staande gebleven voetstuk van het monument is door eene omheining omringd geworden. Volgens het door den architect Normand, aan wien de leiding der zaak is opgedragen, opgemaakt bestek, zal het werk in drie maanden tijd voltooid zijn en op niet meer dan 300,000 fr. te staan komen. De Kolom heeft in haren val betrekkelijk weinig geleden; haar kapiteel alleen is sterk beschadigd. Van de bas-reliefs, die haar spiraal vormig omgeven, zijn slechts weinige door den val verbrij zeld, zoek geraakt of ontvreemd. Onder de verbrijzelde behoort liet fragment, waarop de intogt van het Napole ontische leger in Berlijn was afgebeeld. Op den te Parijs van wege het Fransche Roode Kruis gehouden wedstrijd is aan dr. C. de Mooy, officier van gezondheid te Maastricht, en den kolonel baron van ïuyl van Serooskerke, te 's Hage, de medaille van verdienste toegekend voor den door hen uitgevonden draagbaar. Bij de jl. Zondag op de vlakte van Longchamps, In het bosch van Boulogne gehouden wedrennen is de groote prijs van Parijs en van de vijf groote spoorweg-maatschap pijen (de Ooster-, de Noorder-, de Wester-, de Orleans- m de Lyonsche spoorweg) ten bedrage van 100,000 fr., behaald door het Fransche paard Boyard, van den heer Delamarre, bereden door den jockey Carner, die veertien lagen geleden te Chantilly den prijs van de Jockeyclub 'an 30,000 fr. (met de inleggelden 50,000 fr.) insgelijks gewonnen heeft. Zeer velen hadden ondersteld, dat de zege behaald zou zijn geworden door het Engelsche paard Doncaster, van den heer Merry, bereden door den jockey Cannon, dat bij de jongste Derby-wedrennen den prijs behaald heeft; maar dit paard is zelfs door het tweede aangekomene, mede een Fransch paard, Flageolet, van den heer Lefévre, overwonnen. Met de inleggelden enz. bedraagt de groote prijs in het geheel 160,000 fr.; de premie 'oor het tweede aankomende paard is 10,000, die voor het derde 5000 fr. De heer Delamarre heeft bovendien, naar beweerd wordt, meer dan een millioen fr. met aangegane weddingschappen gewonnen. De Parijsche bladen brengen in herinnering, dat de gfoote prijs sedert zijne eerste uitloving behaald is vier ■aaien door Engelschen en zes malen door Franschen. De maarschalk Mac Mahon heeft jl. Zondag in de presidiale loge de wedrennen in het bosch van Boulogne bijgewoond. Hij is omstreeks half drie, vergezeld van z!)ne echtgenoote en zijne drie zoons, aldaar aangekomen en door het publiek levendig toegejuicht. De voorzitter der Kamer, de heer Buffet, en verscheidene ministers bevonden zich bij den president. Men berekent, dat er 150,000 toeschouwers op de vlakte van Longchamps vereenigd waren. Nagenoeg 6000 rijtuigen stonden op het grasperk geschaard. De heer Delamarre, eigenaar van het Fransche paard, 't welk den grooten prijs gewonnen heeft, is door den maarschalk in zijne locre ontvangen en hartelijk gelukgewenscht. Jl. Maandag avond stapte een Engelschman, van Rouaan komende, aan het hótel Victoria af. Op de kamer gekomen, die men hem aanwees, moest hij dadelijk de ramen openslaan, om den slechten reuk, die er heerschte, te doen verdwijnen, 's Morgens bij het opstaan moest hij de kamer wederom lachten. Bij het aankleeden opende hij een kast en vond daar, tot zijn niet geringe verbazing, het lijkje in van een vierjarig kind, eenvoudig met een hemdje gekleed en een pakje kinderkleêren daarnaast. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat den 11 Mei jl. een Engelsche dame met een kind van vier jaren den nacht in die kamer had doorgebragt. Zij vertrok den volgenden morgen alleen, verklarende dat een vriendin reeds vroeger het kind had meegenomen. Volgens eene door de Parijsche bladen medegedeelde specifieke opgave van de schadevergoeding, die aan parti culieren zal worden verstrekt ter zake der brandstichtingen van de Commune in het laatst van Mei 1871, beloopt het bedrag daarvan nagenoeg 73| millioen fr. De 4de, 7de, 10de en 11de arrondissementen (Hötel-de-Ville, Palais Bourbon, Enclos-Saint-Laurent en Popincourt) hebben het meest door die branden geleden, vooral het 4de, waar de vergoedingen bijna het cijfer van 12 mill. fr. zullen bereiken. De schade is het geringst geweest in de wijken Batignolles- Monceaux (106,751 fr.), Vaugirard (176,752 fr.) en Menil- montant (268,842 fr.). Onder het bovengenoemde cijfer zijn begrepenhet verlies der magazijnen in de voorstad la Vilette voor 12f mill. fr., alsmede vergoedingen voor het verbranden der dokken van Saint-Ouen, van eenige spoorweg-stations en van verscheidene provinciale gebouwen van het Seine-departement, enz., ten gezamenlijken bedrage van nagenoeg 10 mill. fr. Daarentegen zijn niet onder de 73j mill. fr. begrepen de schade, veroorzaakt door de verwoesting der Tuileriën, van het stedelijk raadhuis, van het Palais-Roval, van de Consignatie-kas, van het Hótel van het Legioen van Eer, van het Hof van Rekeningen, van het Paleis van Justitie, enz.; eene schade, die het verlies, door particuliere eigenaren geleden, zeer ver overtreft. Wat deze particuliere schade aangaat, herinnert men zich dat niet het volle bedrag daarvan vergoed wordt, gelijk dit althans door de eigenaars van verbrande perceelen is opge geven. De commissie van herziening dier opgaven heeft het gezamenlijk gedrag daarvan met 4Ö°/0 verminderd. Een treurig voorbeeld van den geest van wanorde en tuchteloosheid, die de mindere klassen in Ierland bezielt, leverde 't voorgevallene bij den brand te Dublin, in den nacht van jl. Zaturdag. Ëen talrijke bende gemeen vond de gelegenheid gunstig om de aan 't brandende huis gren zende woningen te plunderen. Toen de troepen en de politie haar verdrijven wilden, verdedigden zij zich met steenworpen. Een inspecteur van politie werd, toen hij een vrouw uit 't brandende huis wegdroeg, door een steen getroffenook de mayor der stad kreeg een projectiel tegen de borst, en een majoor der infanterie ontving een stokslag, die hem bewusteloos deed neerzinken, 't Straatgevecht eindigde eerst nadat een 60tal personen van weerszijden min of meer gekwetst, en 36 van de belhamels gearresteerd waren, 't Gepeupel sloeg de vuilste scheldwoorden tegen de overheden en militairen uit. Duitschlsnd. Naar aanleiding van het vertrek van den Shah van Perzië uit Berlijn, wordt van daar geschreven: „Nooit heeft ons hof een in elk opzigt zonderlinger gast ontvangen en zelden zal een gast van dit hof minder aangename herinneringen hebben achtergelaten dan deze Aziatische vorst. In de hoogste mate karig met zijne woorden, kwam hij somtijds tot aan de uiterste grenzen der onbeleefdheid. Zoo werden door hem zelfs Prinsen van den bloede met eene minachting behandeld, die men in andere omstandigheden niet zoo ligt over het hoofd gezien zou hebben. Beleefder daarentegen was de Shah jegens die Prinsen en personen, die hunnen naam eene geschiedkundige beteekenis hebben weten te geven. Hij is, en dat maakt veel weer goed, zeer gul met het verleenen van ridderorden. Onlangs zelfs ontving de Ber- lijnsche douane eene kist van niet minder dan 75 kilo zwaar aan het adres van den vorst. De Perzische minister vroeg en verkreeg vrijstelling van belasting, omdat de inhoud van de kist louter bestond uit.... ridderorden. De gevallen van cholera in Oost-Pruissen hebben zich tot dusverre bepaald tot de Poolsche schippers, die met houtvlotten den Weichsel afkomen; 13 gevallen zijn voorgekomen, waarvan 8 met doodelijken afloop. Zooveel mogelijk zijn maatregelen genomen ofn eene uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Oostenrijk. Te Weenen is men regt verheugd, dat de Russische Keizer vertrokken is. Het scheen, dat Z. M. een tweeden Berezowski vreesde en het volk vindt dat wantrouwen vrij beleedigend. Alle bladen klagen, al roemen zij ook de goede verhou ding tusschen 't Russische en 't Oostenrijksche hof. De Neue Freie Presse noemt de week, door den Keizer van Ruslaud te Weenen doorgebragt, de „Stille week" en weidt uit over de buitengewone ontwikkeling der politiemagt en den dwang, waaraan het publiek onderworpen was, telkens wanneer de Czaar zich in het openbaar vertoonde. Het blad schetst dezen zeiven als ernstig en somber, behalve door eene ligte ongesteldheid bovenal geplaagd door Polenvrees, daardoor weinig deelnemende aan de feesten, ter zijner eere gegeven, niets zoozeer verlangende als rust en zoo weinig mogelijk drukke en talrijke bijeenkomsten. Van het feestprogramma voor zijn verblijf te Weenen vonden slechts zeer enkele punten zijne instemming en niet zelden werden de goedge keurde bepalingen nog een half uur voor de uitvoering gewijzigd. Daaraan is het ook toe te schrijven, dat de Russische monarch, die eene reis van 70 uren deed om tijdens de tentoonstelling te Weenen te zijn, aan die ten toonstelling een bezoek bragt, dat iets meer dan een uur duurde. Gedurende dat uur werden half onwillig en in grooten haast eenige zalen doorgewandeld en het was alleen aan den beleefden drang van den Oostenrijkschen Keizer te danken, dat in de indrukwekkende rotonde een enkele blik geslagen werd. Volgens den catalogus zijn op de vee-tentoonstelling te Weenen, die gepasseerden Zaturdag geopend is, in't geheel tentoongesteld 1008 runderen. De schapenstallen en varkens hokken zijn ledig. Een landbouwvennootschap uit Hongarije heeft in eene afzonderlijke ruimte opgesteld 12 Hongaarsche koeijen van Podolisch ras, 12 kalveren en 3 stieren. De dieren zijn zuiver wit, bijzonder groot en voorzien van armen lange, breede hoorns. Ook is er een graauwe schimmel van een Gulyas te zien, die zomer en winter in het vrije veld doorbrengt. De termijn van aangifte voor de internationale paardentoonstelling is tot 1 Julij a. s. verlengd. Uit Weenen wordt berigt, dat Pokorny, die, gelijk men weet, op de vlugt gegaan was, na een half millioen gulden ten nadeele van de Creditanstalt verduisterd te hebben, zich vrijwillig bij de justitie heeft aangegeven; onge veer 10,000 gulden werden bij hem gevonden. Italië. Aan den hertog van Aosta, die na de Spaansche kroon te hebben neergelegd als ambteloos burger in zijn vaderland is teruggekeerd, is in de vorige week door de ingezetenen van Turijn, als waardeering van zijn gedrag, een burgerkroon aangeboden. In antwoord op de toespraak tot hem gehouden, zeide de Prins, dat het hem genoegen deed, dat men in een telg uit het huis van Savoye twee eigenschappen waar deerde, trouw namelijk aan op zich genomen verpligtingen en eerlijkheid in zijne bedoelingen. Gedurende zijne rege ring te Madrid vervolgde Amedeus meende hij van beide eigenschappen te hebben blijk gegeven. De kroon van Spanje had hij aanvaard om den volkswensch te ver vullen en in de hoop, door een strenge inachtneming der constitutie, aan een edel volk de vroegere welvaart te kunnen wedergeven. Na alle eerlijke middelen te hebben uitgeput om dit doel te kunnen bereiken, had hij, toen hij bespeurde dat men hem zou kunnen beschuldigen eene oorzaak geweest te zijn van oneenigheid tusschen de burgerij, liever de kroon nedergelega. Deze woorden werden met een herhaald„Leve Ame deus!" begroet. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: P. Dijker, timmerman en J. Kaan. C. Vermeulen, timmerman en H. Bakker. .1. Mangel, aardewerkeren T. Leijen. H. Muller, zeeman en E. Blinkhoff, weduwe van W. Kimper. J. Provo, hofmeester bij de Marine en C. Mets. P. Gersen, werkman en M. Zeeman. GETROUWDGeene. BEVALLENM. Overtoom, geb. van Keulen, (D.). P. Kooi man, (D.). M. A. B. de Hoog, geb. Thellier, (D.). OVERLEDENL. C. E. van Strijen, 3 weken. A. de Vries, 15 weken. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 20 April. 14 Junij. Prins Hendrik. E. Oort. Bataviav.Suez. 28 14 Ottolina. W. Ouwehand. Batavia. 11 Junij. -Ada. J. G. Wiebenga. Samarang. 13 Telanak. J. R. Lusink. Batavia. 13 i, Willem.SiClara. A.A.H.v.Herwerden. Soerabaija. 13 WillemJacobus. H. W. de Vries. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 13 Junij. L'Esperance. C. Clements. Hoogl.&v.Herw. Bahia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading inde Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Eroe. G. Dickerson. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Scotland. J. James. Batavia via Suez. Stukg. India. W. R. Moran. Rangoon. Hout. van Vliet Co. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). '2 3 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.! procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 w. 0.3k. 752.26 - 9.14 14.1 - 3.7 0.88 Vlak. 14 8 zto. 0.2„ 756.99 - 4.38 13.6 - 2.3 0.85 n 14 12 zw. 0.2„ 757.30 - 4.07 15.6 - 2.2 0.89 ii Weersgesteldheid- 13 Junij 12 u. Ligtbewolkt, helder, mooi. 14 Junij 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 14 Junij 12 u. Zwaarbewolkt, onweder, regen. Kaas. Aangevoerd 374 stapels, wegende 82068 kilogram. Kleine Hooi f 38,Commissie f Middelbare f Laagste prijs f 20. Kleine Gras f 39,Comm. f 38,Middelb. f 39, Laagste prijs f 24,—. Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer slechts 95 hectoliters, zoodat geen marktprijzen te noteren zijn. 9 Paardenbov.'tjaar f 58a325 Veulens - a 12 Koeijen -185a276 30 NucbtereKalveren- 14a 26 176 Schapen - 29a 66 314 Lammeren - 11a 22 125 Magere Varkens - 20a 26 260 Biggen ben. 10 w.- 8a 12 Bokken en Geitena Kleine dito c a Ezel f a Boter.per 0.630 K.G. c 80a 86

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3