Binnenland. oorzaak hunner behoudende beginselen is, kunnen op den duur niet samengaan met gekrenkte eerzuehtigen, die geene onnatuurlijke verbindtenissen, geene ondersteuning van organen als het Dagblad en andere van even gering gehalte versmaden, om hun doel, het omverwerpen der liberale regeering, te bereiken. Met de aanstaande ontbinding der conservatieve partij gaan wij eene nieuwe partijvorming te gemoet, en is het te verwachten, dat ook hier te lande de splitsing zal bestaan in liberalen en clerikalen, de laatsten verdeeld in calvinistische en roomsch-catholieke. De toe stand zal daardoor zuiverder worden dan thans, nu ongelijk soortige kleuren de conservatieve banier helpen vormen; en beter voor de liberalen, dewijl de beide clerikale frac- tiën te ver van elkander staan en als kerkelijk-politieke partijen uit den aard der zaak te onverdraagzaam zijn, om op den duur ééne lijn te trekken. Om daar ook enkele malen tegen bestand te zijn, kweeke de liberale partij eendracht in eigen boezem. Te Amsterdam stelde een der liberale kiesvereenigingen den heer Jolles, aftredend lid, eene andere den heer van der Toorn candidaat, met het gevolg, dat eerstgenoemde in herstemming moet komen met een conservatief, den heer Fabius. Te Dockum, waar de heer van Beyma niet her kozen wenschte te worden, stelden de liberalen twee candidaten, de heeren van Harinxma thoe Slooten en Reilingh, met den uitslag, dat eerstgenoemde in herstem ming komt met een anti-revolutionair, den heer Keuchenius. Deze fouten zijn gelukkig bij de herstemming te herstellen, wat niet altijd het geval is. In ronde sommen zijn op de liberale candidaten uitge bracht 29,000, op de anti-revolutionaire 14,000, op de catholieke 12,000 en op de conservatieve 10,000 stemmen. Als men bedenkt, hoeveel anti-revolutionairen en catho- lieken nog op de conservatieve candidaten gestemd hebben, blijkt uit deze cijfers de onmacht der conservatieve, de macht der liberale en de beteekenis der anti-revolutionaire en catholieke partijen. Maar ook dit: tegenover 29,000 stemmen op liberalen stonden 36,000 stemmen op anti liberalen, de 29,000 in hoofdzaak eenswillend, de 36,000 onderling zeer verdeeld. Zou het te stout zijn, als wij beweren, dat de 29,000 met meer overtuiging, met meer zelfbewustheid zijn uitgebracht dan de 36,000, waarvan vele aan blinde volgzaamheid te danken waren? Onze verwachting, dat het kiesdistrict Alkmaar den heer van Foreest door den heer van der Kaay zou ver vangen, is niet verwezenlijkt. De krachten der liberalen zijn niet toereikend geweest om die der conservatieven, rbomsch-catholieken en anti-revolutionairen te overtreffen, de ernstige manifesten der liberale centrale kiezersveree- nigiug hebben minder invloed uitgeoefend dan de opge schroefde, ongeteekende artikelen der Nieuwe Alkmaarsche Courant en van den Nieuwen Noordhollander. Het bestunr der conservatieve kiesvereeniging schijnt niet in staat te zijn geweest, eene met redenen omkleede aanbeveling van den heer van Foreest tot de kiezers te richten; het heeft zich bepaald tot eene in zeer algemeene termen vervatte advertentie, en het voorts overgelaten aan de kwistige verspreiding van de aan het Dagblad herinnerende artikelen der N. Alkm. Courant (welke het niet door onderteekening voor zijne rekening zou durven nemen) en aan de opdrijving der catholieken door den N.Noordhollander. Atsjin en de Commune waren weder schering en inslag, ja, laatstgenoemd blad ontzag zich zelfs niet, de catholieken met bismarckiaansche wetten, het in ballingschap zenden der bisschoppen, het eindelijk open en de beide meisjes kwamen over het grasveld naar hem toe. De dikke stam van den grooten boom verborg hem bijna geheel en al en zij waren reeds vrij nabij vóór zij hem bemerkten. Hij echter had zijn lief blond meisje reeds in de verte met ver rukking beschouwd en moest zieh met geweld terughouden om haar niet te gemoet te ijlen en haar aan zijn warm kloppend hart te drukken. Zoowel door het gevoel van onrecht, dat zij den geliefde aan gedaan had, als door de grenzenlooze vreugde, dat zij hem, dien zij meende verloren te hebben, weder bezat, kwam Leue met een gloeienden blos op de wangen, met ter neer geslagen oogen lang zaam en aarzelend nader, en liet het zonder tegenstreven" toe, dat Resei haar bij de hand nam en met een kraehtigen ruk naar den jager toetrok. „Ziedaar, daar hebt ge nu uw meisje, mijnheer Karl, zij houdt zeer veel van u maakt het nu maar met elkander uit," zeide Itesei schalkachtig lachende. „Laat," fluisterde zij den jager vertrouwelijk in het oor, „de moeder van Leue niet merken, dat gij beleedigd zijt; zij heeft er zelve hinder genoeg van dat ze zoo grof jegens u was." En terwijl Lene met den half onderdrukten uitroep: „Mijn lieve God! kan het zijn na zooveel leed en ellende zooveel geluk en vreugde!" zich aan de borst van den overgelukkigen jager wierp en met bevende stem beloofde, nooit weer aan liern te zullen twijfelen, sprong Resei snel op de met groen begroeide helling, waarop de laatste stralen der zon vielen. Zij was buiten zich zelve van vreugde en jubelde evenals een leeuwerik in den avondstond, onzeker wat haar voor dit oogenblik meer gelukkig maakte, dat zij en Erans een paar zouden worden, of de hereeniging van dit paar, dat zoo veel geleden had, en welke hereeniging zij in haar goedhartigheid zoo spoedig bewerkt had. De schemering was intusschen ingevallen. De jager en zijn meisje zaten nog onder de beuk en Lene werd ten hoogste ver baasd door zijne mededeelingen en door het vroolijk vooruitzicht dat zich nu voor haar opende, terwijl haar vriendin reeds weder druk in de gelagkamer bezig was. In half vroolijke, half angstige verwachting, zag Resei op dezen avond den eenen gast voor den andere na de gelagkamer verlaten, en hoe lediger het daar werd, des te enger werd haar het keurslijf en des te meer werden hare frissche volle wangen gekleurd. Eindelijk had ook de laatste gast zich verwijderd, zij had alle lichten op één na uitgedaan en de glazen bij elkaar gebracht. De dagelijksche afrekening met de oude waardin begon en was van daag, als een dag in de week, spoedig ten einde. „Goeden nacht, Resei! zorg dat ge morgen vroegtijdig op zijt, want zooals ge weet, de Kufsteiner boot komt morgen vroeg aan," zeide de oude vrouw, terwijl zij met het ontvangen geld naar de wandkast ging. Het schalkachtig lachje, dat men reeds den ganschen avond op het goede ronde gezicht had kunnen waarnemen, werd nog merkbaarder, toen zij geen antwoord ontving en het meisje met neergeslagen oogen verlegen bij het buffet zag toeven. „Hu, Resei," zeide zij een poosje later, „gaat ge van daag niet naar bed?" sluiten der kerken, liet sterven zonder priester te bedreigen, indien de heer van der Kaay werd verkozen. De N. Noordhollander weet wel beterde catholieken in Nederland hebben aan de liberalen veel te danken, niets van hen te vreezen, de Aprilbewegers werden niet onder de liberalen, maar onder de conservatieven en de anti-revolutionairen gevonden; ook weet dat blad zeer goed, dat de heer van der Kaay, in de Alkmaarsche Courant, de verdrijving der jezuiten uit Duitscliland en de pruisische kerkelijk-politieke wetten als illiberaal nadrukkelijk heeft afgekeurd. Maar dergelijke beschuldigingen zijn geschikt om indruk te maken op kiezers, die niet uit eigen oogen zien, maar zich door anderen laten leiden. Heeft de conservatieve kiesvereeniging misschien uit berekening het stilzwijgen bewaard, omdat het bezwaarlijk is den candidaat eener coalitie op voldoende gronden aan te bevelen, omdat zij een candidaat voorstond, die meer dan tot hare tot de anti-revolutionaire partij behoorde, en zij vreesde, dat de elders tusschen beiden gerezen verwij dering zich ook herwaarts zou overplanten? Hoe het zij, het is haar gelukt, den liberalen candidaat te weren en den anti-liberalen te doen zegevierenmaar met eene medewerking en door middelen, welke de nederlaag voor den heer van der Kaay eervoller doet zijn dan de over winning voor den heer van Foreest. „Een schrale troost, welke wij u gunnen" zullen onze tegenstanders zeggen. Toch schatten wij die troost niet geringde liberalen hebben met open vizier en met eerlijke wapens gestreden; 1162 mannen hebben zij in het veld kunnen brengen tegenover de 1270 bijeengezweepte man schappen van de verbonden conservatieve, anti-revoluti onaire en catholieke legers. De liberale partij in het kiesdistrict Alkmaar moge overstemd zijn, zij mag roem dragen op hare 1162 stemmen, wie van hare drie tegen partijen kan daar op wijzen? HELDER en NIEÜWEDIEP, 17 Junij. Naar wij vernemen is den heer D. J. Brouwer, oud- kapt.-luit. ter zee opgedragen de hoofddirectie van het etablissement dat door Z. K. H. Prins Hendrik te Port- Saïd ten behoeve van den Nederlandschen handel zal worden gevestigd. De mailboot Conrad, Zondag morgen ten 4 uur hier binnengekomen, heeft de reis van Batavia naar Nieuwediep afgelegd in 44 dagen en 19 uren, zijnde dit de vlugste terugreis ooit door eenig stoomschip gemaakt. De mailboot Prins Hendrik is jl. Zondag morgen ten 7 ure Dover gepasseerd. Alles was wel. De mailboot Java is van Gibraltar naar Malta ver trokken, om aldaar de schade aan de schroef te doen herstellen. Zr. Ms. scbroefstoomschip Banda, kommandant luit. ter zee 1ste kl. van Woelderen, is Zaturdag avond half tien uur via Suez naar Oost-Indië vertrokken. Zr. Ms. schroefstoomschcpen Riouw en Bommelerwaard zijn den 14 dezer te Malta aangekomen en zouden respec- tivelijk den 16den en 17den de reis voortzetten. Aan boord van beide schepen was alles wel. De 55ste verjaardag van H. M. de Koningin wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De oorlog schepen zijn gepavoiseerd. Des voormiddags werd aan boord der oorlogsvaartuigen parade gehoudenhet garnizoen deed dat 's middags ten 12 ure in het fort Erfprins. „Ja wel, moeder," verzekerde het meisje hoogst bedeesd, „maar ik moet u eerst nog een vraag doen. Daarbij waagde zij het nauwelijks op te kijken en trok ijverig aan den band van haar voorschoot. „Wat. is dat dan, Resei?" antwoordde de oude vrouw schijnbaar heel onnoozel. Zenuwachtig ademhalende en met een half afgewend gelaat antwoordde het meisje, van tijd tot tijd blijvende steken: „Omdat mijn pleeg moeder onlangs gezegd heeft, dat ik reeds lang een een vrijer heb. Wij beiden houden zooveel van elkaar, dat de een zijn leven voor den ander zou kunnen laten en als ik hem niet krijg dan ga ik liever dadelijk naar den Inn." „Hohozoo erg zal het toch wel niet worden!" antwoordde de oude, terwijl zij met een spottend lachje over haar bril heen het meisje aanzag, dat nog altijd half afgekeerd met sidderende vingers met haar voorschoot speelde. „Wie is hij dan toch," vraagde zij bedachtzaam. Hij zal toch wel een naam hebben?" „Ja, hel is... het is... het is Frans de houtvlotter." zeide Resei eindelijk haastig. „Zie zoo, nu is het er uit, nu adem ik weder veel gemakkelijker," voegde zij er zwaar ademhalende bij en streek tevens met haar hand over haar gloeiend voorhoofd, even alsof zij het angstzweet wilde afwisschen. „Ik heb anders niets van Frans gehoord, dan dat hij veel aan het wildstroopen doet," zeide de waardin met geveinsden ernst. „Dat is ook al het kwaad dat men van hem zeggen kan," zeide het meisje op levendigen toon tot verdediging van Frans, „en dat is nu ook geen schande. Hij is een vlijtige, brave, eerlijke knaap, hij onderhoudt geheel alleen zijn oude moeder, en dit wil ik mijn pleegmoeder ronduit zeggen: een jongen, die geen gems van boven durft halen, zou ik mijn heele leven lang niet hebben willen. Als Frans echter eerst de mijne en een gezeten man is, dan houdt het op met het schieten, dan blijft het geweer 'rustig aan den wand hangen." Verschrikt over zich zelve, daar zij zich zoo in vuur had laten brengen, zag zij nu haar oude pleegmoeder onderzoekend aan. „Dat is nu alles goed en wel, Resei," zeide deze, die zich niet langer inhouden kon met haar vriendelijkste lachje, „maar ge moet hem bij me brengen; ik kan toch zelf niet tot hem gaan." „Dat is het juist wat ik mijn pleegmoeder wilde verzoeken," riep het meisje ten hoogste verheugd uit, „dat ik hem namelijk morgen vroeg hier inogt laten komen." En op bet glimlachende knikken van den oude viel zij haar om den hals, omvatte haar alsof ze haar niet weder wilde loslaten en kuste het oude rimpelige gezicht telkens wede? met de teederste onstuimigheid. „Maar maak nu dat ge te bed komt, Resei," zeide de waardin aangedaan, terwijl zij het hartstochtelijke meisje van zich afweerde. Licht en zwevend als door haar geluk gedragen vloog Resei den trap op naar haar kamer, die haar in weerwil van de duisternis vol zonneglans scheen te zijn en wachtte aan het half geopende venster met het grootste ongeduld op Frans om hem nog heden avond de blijde boodschap mede te deelen. (Slot volgt). Naar aanleiding van de verwonding van den Engel- schen matroos, heeft jl. Zondag avond, van wege de arron- dissements-regtbank van Alkmaar, alhier een geregtelijk verhoor plaats gehad. Een matroos van een der passagiersbooten, die jl Vrijdag avond de koloniale troepen van Amsterdam naar hier overbragteu, is onderweg over boord gevallen en verdronken. Als eene bijzonderheid uit de hondenwereld deelen wij mede, dat de hond van het wachtschip alhier, die vroeger steeds zijn jongen wierp in de kooikisten aan boord van genoemden bodem, thans aan den wal op eenigen afstand van zijn vast verblijf, na een gat gegraven te hebben van circa een meter, aldaar zijn jongen ter wereld heeft gebragt. Wee hem die haar nadert! Het trouwe beest had reeds tweemaal ondervonden, dat men voor haar kinderen geen logies had en wilde nu zeker deze keer overtuigd zijn, dat men ze haar liet behouden. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeen geroepen tegen Woensdag den 25 dezer. Bedankt voor het beroep naar Harlingen door ds. S. S. de Koe, te Buitenpost. Een bejaarde vrouw te Texel verloor jl. Donderdag op noodlottige wijze haar levenlijdende aan toevallen, viel zij in het haardvuur en bekwam zulke ernstige wonden dat zij spoedig overleed. Men meldt uit de Beemster dd. 15 dezer aan de N. Rott. Crt. „Hoewel de strenge koude der Meimaand niet bevor derlijk is geweest aan den groei der veldvruchten, is toch de tegenwoordige stand der gewassen zeer voldoende te noemen. Zoowel tarwe, rogge, gerst en haver als meekrap, karwei, mosterd en vlas, beloven een rijken oogst. Vooral in den polder Waard en Groet staan deze granen en zaden uitmuntend, maar zulks is weinig minder 't geval in de Zijpe, Anna Paulowna en Dirkshorn. In de Langendijker dorpen, die vooral veel bloemkool, wortelen en uijen op leveren, hebben de ratten veel schade aangerigt. De menigte dezer dieren was zoo groot, dat ze bij honderden door de bouwers geschoten werden. Ofschoon de hooibouw dit jaar later dan gewoonlijk zal invallen, laat zich toch een redelijke opbrengst verwachten. Van longziekte verneemt men weinig of niets." Zaturdag morgen tusschen 10 en 11 ure trof de bliksem de boerenhofstede bewoond door F. Kz. Koeman, te Bobbeldijk, behoorende aan den heer S. Nobel, en veroorzaakte brand, die zoo schielijk en zoo hevig toenam, dat de gansche inboedel een prooi der vlammen werd. Aan het Handelsblad wordt o. a. 't volgende mede gedeeld omtrent de maatregelen in het tentoonstellings gebouw te Weenen genomen. Evenals te Parijs, is ook te Weenen voor alles gezorgd; ja zelfs heeft men in het saniteitsstation eene baker voor bezoeksters, die plotseling zulk een onmisbaar wezen mogten behoeven. Het is nu voor die steeds gereed zittende baker te hopen, dat zij niet in hare verwachting teleurgesteld wordt. Of nu echter voor een eventuëel kleinen wereldburger ook entree voor het bezoeken van de expositie zal geheven worden, is zeer moeijelijk te bepalen. Uit zulk eene gebeurtenis zouden zich echter zeer ingewikkelde juridische kwestiën ontspinnen kunnen, daar het kind het terrein niet uit vrijen wil bezocht heeft. In de jl. Zaturdag te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van de vereeniging tot bevordering van volksonderwijs in Nederland, werd een voorstel van het hoofdbestuur om aan de regering een adres te zenden, waarin de oprigting van meer rijks-kweekscholen voor onder wijzers werd aangedrongen, aangenomen na eenige discussie over het al of niet doelmatige van petitioneeren bij den tegenwoordigen minister. Bij het voorstel werd tevens verzocht om uitbreiding der bestaande kweekscholen, die slechts 40 leerlingen kunnen opnemen, terwijl elk ongeveer 100 behoort te hebben. Voorts werd een rapport uitgebragt van de heeren A. M. van Voorthuizen, mr. R. K. Pekelharing en dr. B. ter Haar Bz. over den leerpligt. De commissie adviseerde vóór den leerpligt, maar stelde voor om over de mogelijke practisclie bezwaren eerst het oordeel in te winnen der inspecteurs en schoolopzieners. Het hoofdbestuur echter stelde voor, de commissie uit te noodigen tegen de volgende ver gadering een ontwerp van wet tot invoering van den leer pligt op te stellen. Dit voorstel werd aangenomen, alsook de .voorstellen van Oosterlittens en Nijmegen, om bij de regering op de spoedige indiening eener wet op de bewaar scholen aan te dringen. Als leden van het hoofdbestuur, dat voortaan uit 7 leden zal bestaan, werden herkozen de heeren A. Moens en mr. A. Bloembergen Ez. Men meldt uit Haarlemmermeer, dd. 13 dezer: „De gure weersgesteldheid, waardoor Mei zich kenmerkte, heeft ook hier invloed gehad op de te veld staande producten, doch de groeizame dagen van Junij hebben eene belangrijke verbetering gebragt, en indien men de vroeg gebloeid hebbende vruchtboomen uitzondert, heeft men alle reden zich te verheugen over het prachtig te veld staand gewas. De tarwe komt in de aren, de rogge golft over het land, het koolzaad is zwaar gepeuld en het vlasgewas staat bijzonder fraai. De gezondheidstoestand van liet rundvee is zeer voldoende; gevallen van longziekte zijn in den laatsten tijd niet voorgekomen. De prijzen van paarden en schapen blijven hoog; voor de wol wordt f 1.70 a 2 besteed." Bij de eerstdaags te Haarlem te houden groote verlo ting van paarden, rijtuigen, enz. bij gelegenheid van de zomerpaardenmarkt, zullen als hoofdprijzen aangekocht worden eenige fraaije rijtuigen, bespannen met een en twee paarden, welke paarden zooveel mogelijk op de markt zelve aange kocht worden. De geheele opbrengst der loten, zijnde 25,000 in getal, welke wel allen zullen verkocht worden, zooals verleden jaar het geval was, zal bestemd worden, tot aankoop van de verschillende prijzen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2