Benoeming-en, enz. STATEX-GEXERAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschlacd. Rusland Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. De vorige predikant bij de Christ. Geref. gemeente te Waddinxveen heeft zich dezer dagen door zelfmoord van het leven beroofd. Voor het op te rigten standbeeld van van der Werfï te Leiden is reeds ingekomen f 7447.83. De synode der Evang. Luth. kerk, te 's Hage ver gaderd, Leeft het voorstel van jhr. de Bosch Kemper tot uivoering der leervrijheid verworpen. Te 's Hage is aangekomen de heer Stephan, hoofd van het postwezen in Pruissen. Men wil dat de reis van den heer Stephan in verband taat met de kwestie van een wereldport-eenheid. Op de jongste groote vergadering der Remonstrantsche Broederschap, den 10 en 11 dezer te Rotterdam gehouden, is de reorganisatie van het thans naar Leiden overgebragt Seminarium voltooidde voorwaarden van toelating werden vastgesteld. Twee aanvragen om als alumni van de Broe- jrschap te worden aangenomen, werden toegestaan, eene echter voorwaardelijk. Tot curator van het Seminarium irerd gekozen ds. van der Pot, en toen deze bedankte Is. D. G. de Vries van Heijst, van Alkmaar. De onthulling van het monument te Brielle is, inge volge een voorstel van Z. M. den Koning, vastgesteld op Donderdag den 11 September a. s. Jl. Zondag morgen werd te Utrecht een aanvang gemaakt met de eerste zitting van het eerste coöperatief congres voor Nederland, bijeengeroepen door het centraal bestuur van het Nederl. Werklieden-Verbond, waarvan de Hi, B. H. Heldt en J. L. Schuurman voorzitter en secre taris zijn. Behalve afgevaardigden van verschillende werk- mans-vereenigingen, merkte men onder de aanwezigen eenige belangstellenden op, die van de sociale kwestie meer bijzonder eene studie hebben gemaakt. In de omstreken van Maasbommel zijn tegenwoordig zooveel ratten, dat men door middel van daartoe gedres seerde honden klopjagten op deze beesten houdt. Menige landman wordt op deze wijze op één dag verlost van dertig en meer stuks van dit gebroed. In Heeze is een persoon in hechtenis genomen, die verdacht wordt de woning zijns broeders, met wien hij in onmin leefde, in brand te hebben gestoken. De steenfabrikanten langs den IJssel hebben de prijzen der steenen met f 1 per mille verhoogd. Was onlangs, zoo schrijft men uit Friesland, wegens de koude uit het noorden het vooruitzigt voor den landman niet best, door de warmte en den regen der laatste dagen is hierin eene gunstige verandering gekomen. De weiden leveren thans voor 't meerendeel een voldoend voedsel voor bet vee op, de hooilanden zijn, hoewel niet zoo rijk als in 't vorige jaar, over 't algemeen ook goed van gras voorzien. De zeis wordt hier en daar reeds druk gehanteerd en onderscheidene perceelen, reeds gemaaid, wachten nu op den invloed der zon. Met de bouwgronden is het thans ook vrij wat beter gesteld, zoodat de klagten, reeds in menigte aangeheven, wel eens weder beschaamd zouden kunnen worden. Aan ongeveer 120 gezinnen te Meppel, allen tot den minderen stand behoorende, werden jl. Zaturdag gratis de middelen verstrekt óm hunne woningen naar behooren te reinigen. De Neue Freie Presse bevat een berigt uit Konstan- tinopel, meldende dat Abdal Rachman, de afgezant van den Sultan van Atsjin bij de Verhevene Porte, bevel heeft ontvangen om onmiddellijk naar Sumatra terug te keeren, daar de hervatting der vijandelijkheden van de zijde dei- Nederlanders aanstaande was. De ongeveer twee jaar geleden voorgestelde alge- meene post-conferentie. zal eerstdaags te Weenen of te Berlijn bijeenkomen. De volgende punten zullen besproken worden: posteenheid en vorming van een uniform post- territorium, bevattende geheel Europa met Egypte, Algerië, Rusland en Aziatisch Turkije, de Vereenigde Staten en Engelsch Amerika; voorts vaststelling van een uniform tarief voor de gewone en de geregistreerde brieven tus- tchen al de landen, die in de post-eenheid begrepen zijn; vaststelling van een uniform-tarief voor de dagbladen, de gedrukte stukken en de stalen. (D.) Alle Russische vrouwen, die tegenwoordig te Zurich studeren, op twee na, hebben besloten de academie te verlaten. Ze zullen zich echter voorloopig niet naar Rus land begeven, maar naar andere universiteiten buiten Zwitserland. Garibaldi zal eerstdaags het eiland Caprera verlaten, om de baden te gebruiken te Salso Maggiore. Uilenspiegel geeft het volgend aardig kort overzigt van Spanje's geschiedenis in den laatsten tijdSerrano tam overhaast de wijk voor Zorilla, Zorilla voor Sagasta, Sagasta voor Zorilla, Zorilla voor Figueras, Figueras voor Pi y Margall. Hoe het verder zal gaan, is gemakkelijk te voorzien. Pi y Margall zal overhaast de wijk nemen voor X,, X. voor N.N. en zoo vervolgens, tot de laatste Span jaard voor zijn eigen schaduw op de vlugt gaat. Dan eindelijk zal Spanje tot rust komen. De heer J. Roldanus is ontslagen uit zijn betrekking van onl- vauger der registratie en domeinen te Meppel. Bij kon. besluit van 14 Junij is aan den off. van adm. 2de kl. h'. F. G. L.'Faubel, met ingang van 16 Junij, tijdelijk opgedragen Je betrekking van adm. bij het hospitaal der marine te Willemsoord, ouder intrekking van het kon. besluit van 17 Mei 1873, waarbij betrekking was opgedragen aan den gepens. off. van adm. 1ste kl. k L. van Laaien Wetters. Met ingang van 1 Julij zijn bevorderd tot luits. ter zee lste kl., Je luits. ter zee 2de kl. W. J. H. de Kanter, E. H. E. van Woelderen, C. Commijs en J. F. M. de Lange. De luit. ter zee lste kl. W. van Oorschot, laatst behoord hebbende 'ut het escader in Oost-lndië en van daar den 8 Junij in Neder land teruggekomen, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft gepensioneerd den generaal-majoor Gevers Deynoot, inspect. der art.; benoemd bij het 7de reg. inf. tot majoor de kapt. kL J. Nolthenius de Man van den gen. staf; bij het alg. depot van discipline tot luit.-kol. de majoor G. B. C. Stoop; tot comm. van de stelling Amsterdam de gen.-majoor Delprat van den staf der art.; tot inspect. der art. de kol. E. J. Jacobs, thans comm. van het lste reg. vest.-art.; tot kolonel-comm. in de stelling Helder, den luit.-kol. W. M. Camp, thans comm. van het corps pontonniers; tot chef van 't bureau „materieel der artillerie" bij het departement van Oorlog de majoor J. H. Kretzer van het lste reg. vest.-art.; bij hot lste reg. vest.-art. tot comin. van 't corps de kolonel J. P. W. van Cattenburch van den staf, werkzaam aan 't departement van Oorlog, tot majoor de kapt. H. A. Frantzman, van het 3de reg. vest.-art. tot kapt. de lste luit. J. Sluiter en tot lste luits. de 2de luits. P. J. Margry en A. D. baron van Verschuer, van het corps; bij het corps ing., min. en sapp. tot lsten luit. de 2de luit. J. L. Pierson. Overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers de majoor A. E. J. Ileymans en de kapt. P. J. Straatman, beiden van het 7 de reg. inf. De Staatscourant deelt een staat mede der schutterijen in Neder land daaruit blijkt, dat de sterkte van den lsten ban, ongehuwden, gehuwden en weduwnaars zonder kinderen, is 23,558, waarvan 464 officieren, 1620 onderofficieren en korporaals, 105 tamboers, 14,441 actieve schutters en 6938 der reserve; de sterkte van den 2den ban, gehuwden of weduwnaars met kinderen, bedroeg 16,160, als 161 off., 793 onderoff. en korp., 87 tamb., 6009 actieve schutters en 9210 van de reserve; totaal 39,718. Oudgedienden waren bij den lsten ban 469 onderoff. en korp., 5629 schutters, bij den 2den ban 234 onderoff. en korp. en 2903 schutters. Volgens een bij het dep. van Marine ontvangen berigt, van den comm. der zeemagt en chef van het dep. der Marine in Ned. Indië zijn van de zeemagt bij de krijgsverrigtingen tegen Atsjin gekwetst de matrozen lste kl. J. G. A. van Deinum en A. van der Mijn; de matrozen 2de kl. J. H. Kleinschmidt, J. M. Filijn, C. van Vliet en J. C. Michel; de matrozen 3de kl. H. Felman, C. van Raven- stein, W. Molijn en J. G. Troost; de serg. der mariniers K. Veldman; de mariniers 2de kl. C. de Goey, J. A. Aalsvel, en H. J. Menke en de mariniers 3de kl. K. de Vries en E. K. A. van Batenburg. Eerste Kamer. Zitting van Maandag 16 Junij. De Kamer heeft in het eerste gedeelte der zitting reeds elf wetsontwerpen, waaronder de wet ter voorziening tegen longziekte, het nieuwe academiegebouw en museum van natuurlijke historie te Leiden en de overeenkomst met de Handelmaatschappij, bijna zonder discussie aangenomen. Bij de behandeling van de onteigenings-wet van den tuin van het Trip penhuis te Amsterdam, heeft de min. van Binnenl. Zaken medegedeeld, dat de correspondentie over de plaats voor het nationaal museum voor Beeldende Kunsten te Amsterdam nog niet is afgeloopen, maar spoedig beëindigd zal worden, men zal dan tot de beraming der plannen kunnen overgaan. Bij de discussie over het nieuw Akademiegebouw te Leiden, heeft de heer Messchert. van Vollenhoven verklaard, vooral daarom het voorstel met genoegen gezien te hebben, omdat in 1875 te Leiden een groot feest zal worden gevierd, naauw verwant met den roem der voorvaderen, (300jarig bestaan der Academie.) De discussie over het krediet ter zake van Atsjin vangt aan en eindigt met de aanneming van het daartoe strekkende wetsontwerp. De Shah van Perzië is met een talrijk gevolg jl. Maandag middag ten 3f ure te Brussel aangekomen. Hij is aan de station ontvangen door den Koning en door den graaf van Vlaanderen. Eene talrijke volksmassa was aan de station bijeengekomen. De Parijsche dagbladen deelen een door den heer Thiers aan een zijner vrienden gerigten brief mede, waarin het volgende voorkomt: Ik heb mij terug getrokken, omdat eene partij-regering, naar mijne overtuiging, in een zoo jammerlijk verdeeld land als het onze inderdaad slechts een hinderpaal vormt en de bestaande verdeeld heden nog moet vermeerderen. Een gouvernement dat de wanorde veerkrachtig tegengaat, en zich gematigd, welwillend en vredelievend toont, jegens alle partijen, die in factiën ontaarden, kan alleen de hartstogten doen bedaren en Frankrijk een weinig eendragt en welvaart hergeven. Ik heb het dan ook raadzaam geacht, mij terug te trekken, liever dan een staatkunde te blijven volgen, die de mijne niet was en die bovendien door hare overhelling tot de regterzijde alles behalve naar de meerderheid des lands oversloeg. Ik keer thans tot de rust, tot mijne boeken, tot mijne vrienden weder, met geene andere wenschen dan voor Frankrijks herstel vervuld." Te Sédan heeft men getracht een daar op post staand schildwacht te vermoorden. Daar, ondanks alle nasporingen, de dader niet ontdekt is, heeft de plaatselijke kommandant bevolen, dat alle koffijhuizen, met uitzondering van enkelen, met name genoemd, klokslag negen uur moeten gesloten zijn; dat de bewoners zich na half elf niet meer op straat mogen vertoonen en zij, die wegens hunne zaken op dien tijd niet te huis kunnen zijn, voorzien moeten wezen van een bewijs van den onder-prefect, gecontrasigneerd door den plaatselijken kommandant. De jongste berigten van Cape Coast Castle maken gewag van het voortdurend succes der Ashantijnen, die met 50,000 goed gewapende en van Enfield-buksen voorziene man schappen de ontmoedigde en weêrlooze Fantijnen voor zich uit drijven en op Elmina aanrukken. Men verwacht een omkeer in den staat van zaken, wanneer de verwachte troepen van de West-Indische eilanden zullen zijn aange komen. Intusschen kan der Engelsche regering hét verwijt niet ontgaan, dat zij de zaken zoover heeft laten komen. In de Birmingham Post komt een brief voor van de Bony-rivier op de Westkust van Afrika geschreven, en waarin gemeld wordt dat een inboorling, die het huis van een opperhoofd in brand gestoken had, op de wreedaardigste wijze ter dood gebragt werd. Zijne oogen werden uitge stoken, zijne ooren en vingers afgesneden en gekookt, waarna de ongelukkige gedwongen werd die in te slikken. Alstoen werd hij vastgebonden en levend verbrand. Dit geschiedde den 3 Mei 1873 aan den oever der Bony-rivier. De Sultan van Zanzibar heeft eindelijk aan het verlangen van Engeland tot onderdrukking van den slavenhandel gehoor gegeven. De heer Charles Cubbit, ingenieur, berigt aan de Echo, dat hem, na in slaap te zijn gevallen in een spoor- wegtrein (2de kl.), door een welgekleede vrouw chloroform werd toegediend en dat hij, ontwaakt zijnde, van zijn zak uurwerk, een zakboek met een banknoot van 5 p. st., benevens 3 p. st. in goud beroofd was, en gedurende drie dagen de gevolgen der bedwelming ondervond. Het bestuur van het hospitaal voor zieke kinderen en vrouwen te Bristol heeft beraadslaagd, of voortaan in dit gesticht vrouwelijke artsen en chirurgijns zouden worden toegelaten. Er werd gerapporteerd, dat het geheele chirur gische personeel had gedreigd ontslag te nemen, indien volgens het bestuurs-voorstel de doctores Eliza Wall als wondheelster wierde aangesteld. Ondanks deze bedreiging is, op voorstel van den directeur van Difton-College, een geestelijke, met 72 tegen 17 stemmen besloten ook voortaan vrouwelijke sollicitanten in aanmerking te nemen. Circa 11,588 lieden hebben dit jaar aan de bekende springprocessie te Echternach op derden Pinksterdag mee gedaan. De stoet bestond uit: 1500 bidders, 8636 springers, 1195 zangers, 98 muzikanten, 36 geestelijken (R. C.), 18 vaandeldragers, 3 Zwitsers, 8 gendarmen, 3 boschwachters, 85 pompiers en 6 politie-agenten. De oorsprong van dat jaarlijksch'e malle feest is zeer oud; de overlevering zegt, dat het dagteekent uit de 8ste eeuw, toen een geweldige ziekte onder het vee heerschteanderen zeggen, dat het eene dankbetuiging moet voorstellen wegens het ophouden van een indertijd heerschenden vitusdans. De plegtigheid bestaat in elk geval hierin, dat de deelne mers na elke twee pas voorwaarts één achterwaarts doen. Naar aanleiding van het plan van den heer de Lesseps, betreffende een spoorweg door Midden-Azië, zegt de bekende reiziger in die streken, de hoogleeraar Vambery, dat dit plan onuitvoerbaar is. Wel erkent hij dat het plan van den verdienstelijken Franschman tot verbinding van de Roode met de Middellandsche Zee in den aanvang even zeer onuitvoerbaar werd genoemd, en toch door de uitkomst gewro ken is, maar hij doet opmerken dat de ontwerpen van het Suezkanaal door den heer de Lesseps zijn opgemaakt nadat hij jaren lang in Egypte had vertoefd en door eigene aanschouwing op de hoogte was van terrein en omstan digheden. De centraal-Aziatische spoorweg is daarentegen niets meer dan een denkbeeld, eene op de kaart getrokken lijn, getrokken zonder de minste kennis van landen en volken, zonder de geringste voorbereidende studie. Op grond van zijne eigene kennis nu bouwt de heer Vambery zijne meening dat het plan onuitvoerbaar is. Ten slotte zegt de heer Vambery: „In één woord, het laatste plan van den heer de Lesseps zal waarschijnlijk alleen aan hen bevallen die Azië niet verder kennen dan uit de sprookjes van Sheherazade. Het plan gaat mank in veel meer opzigten dan wij hier hebben aangegeven, en het is te hopen dat het, dank aan het koele verstand der kapitalisten, als een dood ter wereld gekomen kind zal beschouwd moeten worden." Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWDA. de Vries, werkman en N. Koogër. J. Waterman, werkman en D, de Vries. GETROUWDGeene. BEVALLENL. Koops, geb. Torré, (D.). L. Former, geb. Bonselaar, (D.). H. Buijs, geb. Westerink, (Z.). E. van der Ben, geb. Dijker, (Z.). T. Ie Febvre, geb. van der Wiele, (Z.). A. Schagen, geb. Hopman, (Z.). H. S. J. Gerieke, geb. Vervate, (Z.). A. Bakker, geb. Fennik, (D.). OVERLEDEN: D. Kroon, 3 jaren en 11 maanden. J. J. Eb- binkhoff, 2 maanden. P. van Driel, 3 jaren en 6 maanden. E. M. Krul, 9 jaren. J. Boon, 12 weken. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 11 Junij. Ada. J. G. Wiebenga. Samarang. 13 Telanak. J. R. Lusink. Batavia. 13 Willem.ScClara. A.A.H.v.Herwerden. Soerabaija. 13 ,i WillemJacobus. H. W. de Vries. Suriname. 16 Pres.v.Rijekevorsel. K. J. Lieuwen. Batavia. 16 Java Packet* C. A. Trappen. Tjilatjap. 17 Ary Scheffer. J. L. Besseling. Batavia. 17 I, Friesland. F. Sipkes. Samarang. sHeeft in de Binnenhaven geladen. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 17 Junij. Katie. W. King. ZurMühlen&Co. Catania. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Temon. J. Knowles. Nevvcastle. Steenk. de Vries Co. Sandviken. J. Hanssens. Pensacola. Hout. Amons Sc Co. Sherburn. R. Benson. Sunderland. Steenk. ZurMiihlenScCo. llembrandt. K. W. Bols. Bremerhaven. Stukg. Conrad. J.F.G.v.Roggen. Batavia v.Suez. de Vries 8c Co. Henr.Gerard.Suss. K. Krijnen. Sundswall. Hout. Blikman Sc Co. Hardwicke. J. Scott. Seaham. Steenk. Duink.8cGoedk. Hedwig. H. C. Torgersen. Borgo. Hout. Amons 8c Co. Caroline. B. Bredensen. Sundswall. Apollo. E. Stephanson. Blikman Sc Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 'a O Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Ufo' <15 -d g O O O M Toestand van de ►-a Stand. Afw. Stand. Afw. 15 12 zzw. 6k. 757.35 - 3.98 15.2 - 2.7 0.89 Golvend 16 12 wzw. 4 760.53 - 0.76 14,8 - 3.1 0.89 Slechtw. 17 8 w. 0.3„ 762.68 f 1.44 14.4 - 1.7 0.81 Vlak. 17 12 zwtw. 0.8„ 7 63.19,f 1.95 15.4 - 2.6 0.87 u Weersgesteldheid- 15 Junij 12 u. Ligtbewolkt, ben., winderig. 16 Junij 12 u. Helder, beneveld, mooi. 17 Junij 8 u. Helder, mooiweer. 17 Junij 12 u. Helder, mooiweer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3