1873. N°. 75. Zondag 22 Junij. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. Binnenland. HELDÈRSGHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. ,,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. iboimementaprija per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentien Van 14 regels CO cent, elke regel meer 15 cent. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 24 Junij 's avonds 6 u. 25 m. u Marseille 3 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 26 Junij 's avonds 6u. 25 m. Curagao en Suriname, 1 Julij 's raorg. 6 u. 25 m. y Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 23 Junij, 's morg. 6 u. 25 m. Het PLAATSELIJK BESTUUR der gemeente HELDER maakt bekend, dat de LOTING voor de in deze gemeente gedurende dit jaar voor de Schutterij ingeschrevenen is bepaald op VRIJDAG (Jen 27 JUNIJ 1873, des namiddags ten 6 ure. Dat de loting zal geschieden in h^t lokaal achter het Bureau voor Gemeentewerken, naast het Weeshuis. Dat men bij de loting moet opgeven de redenen van vrijstelling van dienst, die men heeft of vermeent te hebben en dat de alpha- betische naamlijst der ingeschrevenen van heden af, tot den dag der loting toe, op de gewone kantooruren op de Secretarie ter inzage is nedergelegd. Helder, Het Hopfd van het Plaatselijk Bestuur, den 18 Junij 1S73. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 Junij. In tijden als de tegenwoordige, waarin Europa over het geheel rust en vrede geniet, vraagt elk, die met eenige belangstelling den loop der gebeurtenissen gadeslaat, haast te vergeefs naar gewigtig staatkundig nieuws. Uit Frankrijk zijn geene belangrijke feiten te vermelden. In de Nationale Vergadering is 't eenig gewigtig incident der jongstverloopene dagen de vervolging tegen den afgevaardigde Eanc ge- eischt, als voormalig lid der Pariische Commune. Terwijl de heer Ranc, om zich te onttrekken, aan eene zeer waar schijnlijke langdurige preventieve gevangenschap, naar Londen uitgeweken is, heeft de eisch tot zijne vervolging vele hoofden warm gemaakt. Indien echter deze zaak door den krijgsraad regtvaardig en zonder vooringenomenheid be handeld wordt, dan is het bijna zeker dat het niet schuldig over den heer Ranc zal worden uitgesproken; immers die afgevaardigde had hoegenaamd geen aandeel aan de Parijsche gruwelen van 1871, daar hij vóór dat die regering den vorm van een schrikbewind aannam, reeds zijne betrekking had nedergelegd. De regterzijde, die zich thans meester waant van het gezag, dringt op zijne vervolging aan, hoewel zij de vraag niet weet te beantwoorden, hoe het toch komt dat de beschuldigde twee jaren lank vrij en frank is gelaten. Met groote meerderheid heeft de Kamer tot het doen houden van 't onderzoek besloten. Dnivenposterijen. Aan bovenstaand artikel, voorkomende in het tijdschrift „OnzeTijd," ontkenen wij de volgende regelen In Europa werd de duif, als middel tot brievenvervoer, het eerst gebruikt in ons land bij de belegeringen van Haarlem en Leiden in 1573 en 1574. Minder bekend is het welligt, dat het huis Rothschild te Londen een gedeelte van zijn verbazenden rijkdom aan de postduif te danken heeft. In het Napoleontische tijdvak was Nathan Rothschild te Londen plotseling een hartstogtelijk liefhebber van duiven geworden; en, geen wonder! want hij had op het vasteland een aantal bekwame agenten, die steeds in de nabijheid der legers waren, en die hem alle belangrijke gebeurte nissen door middel van duiven berigtten, waardoor elke overwinning of nederlaag van Napoleen I door den stouten speculant gebruikt werd om zich te verrijken. Later bezigde men de postduif dikwijls lusschen Parijs, Brussel en andere groote steden, om elkander den uitslag van loterijtrekkingen mede te deelen, waarvan men dan kon gebruik maken om de loten op te koopen, op welke liooge prijzen gevallen waren. Verder werden regelmatige daivenposterijen ingerigt, door welke de groote bankiers elkander den koers der geldmarkten berigtten, waaruit dan ook de naam van koersduif ontstaan is. Toen in 1849 de telegraaf reeds tusschen Berlijn en Aken in werking was, maar de aanleg tusschen deze laatste stad en Brussel nog ontbrak, rigtte Reuter's Office daar een duivenposterij in, door welke de verspreiding van dépêches buitengewoon bespoedigd werd. Deze omstandigheid heeft er niet weinig toe bijgedragen om Reuter's telegraafbureau wereldberoemd te maken. Doch weldra brak voor de duivenposterij een tijd van verval oan, toen het telegraafwezen algemeen werd: daarmede toch kon uj niet eoneurreeren. De kirrende duif verloor weldra haar ver leven standpunt in de wereld en werd nog maar alleen als bode der liefde gebruikt. Doch nu deze vogel scheen op te houden een voorwerp van nut te zijn, werd hij een voorwerp van vermaak. In verschillende landen legde men zioh uit liefhebberij toe op de naukweeking en dresseering van duiven. Vooral in België deed ®cn dit in het groot; men rigtte er vereenigingen van dniven- frieaden op, en deze hadden zelfs hun afzonderlijke journalen, waarvan L'Epervier, Moniteur des sociétés Colombophiles, uitgegeven door mr. A. Brunin, het voornaamste is. Dit blad geeft een De Paus heeft dezer dagen weder gelegenheid gevonden om tot het collegie der kardinalen het woord te voeren over de licht- en schaduwzijden van den tegenwoordigen toestand der kerk. Z. H. wees daarbij op de steeds hoogst gespannen verhouding tusschen Italië en den Pauselijken Stoel en herinnerde o. a. aan den dood van den staatsman Ratazzi, gestorven zonder de hulp en den bijstand der kerk. Daar de geestelijkheid te Alessandria evenwel aan de begrafenis- plegtigheid had deelgenomen, betuigde de H. Vader daar over zijn leedwezen, de hoop te kennen gevende, dat het berigt onwaarheid mogt bevatten. Omtrent de door Rusland ondernomen expeditie naar Khiva, wordt uit St. Petersburg het volgende gemeld: De sterkte des vijands bij Chodjeli bedroeg 6000 man en 6 kanonnen. Generaal Vereuvkine was drie-, generaal Kauf- man twee dagmarschen van Khiva verwijderd. De voor hoede heeft bij Mangyt eene belangrijke overwinning behaald. Het Russische leger moet zeer zware en afmattende marschen afleggen en heeft veel te lijden van hitte en dorst. De infanterie moest bij een hitte van 41° Réaumur waden door het zand, dat één voet hoog op den bodem lag en zelf eene hitte had van 45° Réaumur. De stations, waar men water verwachtte, waren dikwijls verre te zoeken en dan was het water vaak nog brak en onbruikbaar. Een groot aantal kameelen en paarden was vooral in de eerste dagen van dorst bezwekenonder de manschappen vertoonde zich nu en dan koorts, die door chinine werd bestreden. De mailboot Conrad, kapt. Graadt van Roggen, zal den lOden Julij weêr naar Java vertrekken. Hiermede zal een detachement van 400 man suppletie-troepen verzonden worden, benevens een groote hoeveelheid ammunitie. De mailboot Prins van Oranje, van Batavia naar hier, is den 18 dezer te Port Saïd aangekomen en zou don 19 dezer, 's avonds vertrekken. Alles wel. De mailboot Java, van hier naar Batavia, is jl. Donder dag te Malta gearriveerd om de schade aan de schroef te herstellenaangezien het dok niet disponibel is, kan men eerst a. s. Dingsdag de reis voortzetten. De troepen zijn aan land en allen bevinden zich wel. De KI. Crt. is van meening; dat nu van onze regering zelve eene oorlogsverklaring is uitgegaan, en onze eigene zonen en broeders ten strijde trekken, het natuurlijk is, dat de gedachte van den vaderlandslievenden Nederlander een wijle bij 't leger vertoeft, 't Soldatenleven staat bij ons niet hoog aangeschreven ieder, die 't maar eenigszins kan betalen, tracht zijn zoon los te koopende hoofdoorzaak daarvan is ons stelsel van plaatsvervanging, en de verkeerde inrigting onzer kazernes. Dat men zich van een der eerste pligten van alle ingezetenen kan vrijmaken door geld, is belangrijk overzigt over de wedvliegerijen, die jaarlijks in ver schillende plaatsen des lands uitgeschreven werden, over het verkeer der duivenliefhebbers onder elkander, over koop, ruiling, de in rigting der vereenigingen, enz., en de oningewijde verbaast zich met regt over de hooge vlugt, die deze liefhebberij nemen kou. Doch, hetgeen'men niet verwacht had, gebeurde. In de moeijelijke tijden der belegering van Varijs gedurende den laatsten oorlog bood deze liefhebberij aan die wereldstad een der gevvigtigste hulp middelen aan. Reeds bij het naderen der Duitsche legers stelde zich de toenmalige president der Société de 1'espérance, de heer Cassier, met 300 postduiven ter beschikking van het bewind der nationale verdediging." Doeh met spot en hoon werd hij dooi de ondergeschikte beambten der regering afgewezen, en eerst nadat de belegering van Parijs een feit geworden was, gelukte het hem generaal Trochu voor zijn plannen te winnen. Cassier, Dérouard en van Rosebeke riglten nu een postduivendienst in, maar met een veel geringer aantal vogels, omdat de meeste duivenliefhebbers Parijs reeds verlaten hadden. Cassier was de eerste die in October 1870 met 32 duiven een luchtballon besteeg, en daarmede gelukkig te Tours aankwam, nadat hij in de omstreken van Metz, waar hij nedergedaald was, bijna in Duitsebe gevangenschap was geraakt. Hier werd nu door den postdirecteur Steenackers een geregelde posterij georganiseerd, terwijl men de dépêches die reeds toen door middel van photographie verkleind werden, aan de duiven vasthechtte. De photograaf Dagron kwam vervolgens per luchtballon, eveneens na gevaarlijke avonturen, te Parijs aan. Op wezenlijk bewonderenswaardige wijze maakte hij gebruik van de photomikroskopie en verschafte buitengewone voor- deelen, doordat hij op door hem zelf bereide, doorsehijuende velletjes, de verkleinde dépêches telegrapheerde. Een enkele duif kan 18 zulke velletjes, wegende te zamen een halve gram, medevoeren, waarvan elk 3000 dépêches bevatte, welke, met behulp van eleetriseh licht vergroot, een inhoud hadden van 1216 zijden eener groote courant, zoodat zulk een gevleugelde brievenbesteller meer dan 50,000 dépêches kon overbreugeu. Bovendien had de photographische opneming, in weerwil van de donkere winterdagen, zoo snel plaats, dat een berigt, hetwelk des middags ten 12 ure afgegeven werd, reeds des avonds ten 5 ure ter verzending gereed was. Ten einde meer zeker te zijn van de ontvangst der dépêches, werden deze verscheidene malen, de meeste 20 maal, de belangrijkste zelfs 35 tot 40 maal, verzonden. Van het geheele getal van 115,000 en, verkeerd; arm zoowel als rijk moet mede helpen om het vaderland in nood te verdedigen. In 't belang van 't leger en van onze jongelingen is het, dat de plaatsvervanging worde afgeschaft. Nu staat de ontwikkeling van den soldaat op een laag peil-, 't eenige, waarvoor hij ontzag heeft is straf; de plaats, waar hij meestal zijn genoegen zoekt, is de kroeg, dat komt, omdat men de soldaten zoekt bij 't minst ontwikkelde deel des volks, die zich niet weten te amuseren dan door luijeren en uitspattingen. Werd in het leger een ander, beter bestanddeel opgenomen, de ouders zouden hun zonen er niet van terug behoeven te houden soldaat te worden; 't leger moest een kern flinke, fatsoen lijke, knappe jongelui bevatten, en 't zou dan ook voor den man van fortuin nuttig zijn in 't leger te worden geplaatst hij zou leeren, dat geld niet boven alles stelt; dat ieder op zijne beurt naar bevelen van over hem gestelden te luisteren heeft; hij zou in eene andere omgeving komen, dan waarin hij gewoonlijk verkeert, en meer orde en flinkheid leeren; zijn inzigten zouden minder bekrompen blijven, hij zou vroegtijdig op eigen krachten leeren steunen. Maar met de afschaffing der plaatsvervanging zou betere inrigting der kazernes gepaard moeten gaan; de kazernes moeten huiselijker, gezelliger wezen; de zoogenaamde recreatiezalen moeten dat werkelijk zijn en niet aan een pakhuis of bergschuur doen denken. En dan moet ook de jonge officier beter begrip hebben van zijne positie en den soldaat op eene wijze behandelen, die hem pleizier doet krijgen in de dienst. De totale ontvangst der commissie uit de artillerie officieren, met die, waarvan vroeger melding werd gemaakt, ten behoeve van den verminkten kanonnier van den Akker, bedraagt, na aftrek der advertentiekosten 4937.58. (U.D.) - Beroepen te Brouwershaven ds. M. J. Adriani te Herkingen; te Haarlem ds. E. T. Kruyff, pred. te Velp. Zestal te Alkmaar: ds. H. J. P. van der Linde, te Hoevelaken; ds. J. Eigeman, te Delfshaven; ds. E. B. Gunning te Nunspeet; ds. J. F. W. Troostenburg de Bruin, te Benschop; ds. H. Smeding, te Nederhorst den Berg; ds. G. Ringnalda, te Doornspijk. De heer C. W. Bruinvis, oudheidkundige te Alkmaar, is benoemd tot binnenlandsch lid van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde. -Naar de N. Alkm. Crt. verneemt, heeft dr. J. C. de Lange, te Alkmaar, zijn ontslag ingediend als lid van den gemeenteraad, op grond dat zijn bezigheden hem niet toelaten die betrekking behoorlijk waar te nemen. Op den derden Dingsdag in Julij moeten te Alkmaar vijf leden van den gemeenteraad gekozen worden, ter ver vanging van de periodiek aftredende leden A. Maclaine Pont, M. Cohen Stuart, J. C. Vonk, P. A. van der Drift en J. G. A. Verhoef!'. met inbegrip van alle copiën, 2,500,000 dépêches, kwamen wel is Waar slechts 52 seriën van berigten te Parijs, doch dit getal is niet gering, vooral wanneer men er bij bedenkt, dat de duiven voornamelijk langs den weg Tours-PoitiersBloisOrleansParijs, welken haar het langst bekend was, vlogen. Men heeft in het geheel 354 duiven, door middel van luchtballons, uit Parijs ver zonden; van deze kwamen ongeveer 100 weder terug, diegene medegerekend, welke de reis twee- en zelfs driemaal met goed gevolg gedaan hadden. Het is bekend, dat door middel van duiven, niet alleen de regeringsberigten, maar ook die van bijzondere personeu, dus brieven van allerlei aard en zelfs tijdingen omtrent de geldmarkt, overgebragt werden. Deze gewigtige diensten, welke de postduif gedurende den jongsten oorlog bewezen heeft, zijn niet onopgemerkt gebleven. Daar, helaas! in weerwil van alle beschaving, in weerwil van allen edelen naijver op het gebied van kunst, wetenschap, handel en nijverheid, in weerwil van alle menschlievende bemoeijingen, de volkeren nog tot aan de tanden gewapend tegenover elkander staan, zoo kan men liet de regeringen niet ten kwade duiden, dat zij alle hulp middelen bij het oorlogvoeren zoeken te volmaken. Zoo wil de Frausche regering het er niet meer op aan laten komen, dat de liefhebberij van eenige duivenvrienden haar bij voorkomende ge legenheden weder uit den nood helpe; zij heeft te Parijs en in alle andere vestingen des lands eene kweekerij van postduiven op groote schaal begonnen. Ook de Duitschers hebben het gewigt der postduif in den oorlog begrepen: voor eenigen tijd is in ver schillende bladen het berigt opgenomen, dat het ministerie van oorlog het plan had om een zeer groot aantal duiven aan te kweeken en af te rigten, en dat liet toezigt daarvan zou opgedragen worden aan dr. Bodinus, directeur van den zoölogischen tuin te Berlijn, een man, die zeker daarvoor wel het meest geschikt is. Doch ook bijzondere personen hebben in Duitscbland deze zaak met ijver ter hand genomen. Het is bekend, dat bij Metz en Parijs, door het nedervallen der luchtballons eenige duiven in handen van Duitsebe soldaten vielen. Door Prins Frederik Karei werden zij aan zijn moeder gezonden, terwijl zij zich nu bevinden in de talrijkste en kostbaarste duivenverzameling, die in Duitseh- land bestaat. Bovendien zijn tegenwoordig ook in dat land andere groote verzamelingen, welker bezitters vereenigingen hebben op- gerigt, die niet alleen de bevordering der duiventeelt, maar ook die der zangvogels ten doel hebben.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1