ADVERTENTIËN. STATER-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Denemarken. China en Japan. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Ms-r S Marine-Haven Nieuwediep. ALKM AARSCHEM ARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 26 Junij. De commissie voor de geloofs brieven van den heer Schimmelpenninck brengt haar verslag nit, 't welk strekt tot toelating na eedsaflegging. De afdeelingen zijn op nieuw zamengesteld en hebben hunne voorzitters gekozen. Zitting van Vrijdag 27 September. In deze zitting is de heer Schimmelpenninck beëedigd en heeft zitting genomen. De discussie js veopend over de voorgestelde afschaffing der plaatsvervanging. De °heer de Bieberstein bestrijdt het ontwerp, als terugvoerende tot de gehate Fransche conscriptie. De heer Gratama verdedigt let beginsel der wet: lo. als daad van regtvaardigheid, 2o. van billijkheid, 3o. van wijs beleid, 4o. van wijze politiek en 5o. als viln weldadige en bezielende werking voor het leger en van ver betering van zijn gehalte. De heer de Roo acht het stelsel van absolutèn dienstpligt alleen vereenigbaar met verkorting en beper- linir van de dienst en met dc vrijstellingen; hij is dus tegen absolute afschaffing van plaatsvervanging. De heer Storm van 's Gravesande is er ook tegen, deels op dezelfde gronden, en ook net het oog op nog andere gewigtige volksbelangen dan de inrig- <r van het krijgswezen. Pe Commissie van rapporteurs zegt, als haar eindoordeel over je vestingwet, dat zij het daarbij aangenomen stelsel in het alge meen juist acht; zij vereenigt zich echter met hen, die omtrent de taak in dat stelsel aau de zeemagt toegedacht, het ontbreken van duidelijker toelichting betreuren. Zij dringt aan op de vervulling van het billijk verlangen, dat door de regering in art. 5 worde genomen een geschikte termijn, waarbinnen het werk der ont manteling zal moeten zijn volbragt. Zij ontraadt de goedkeuring van art. 6 en betwijfelt of dergelijke bepaling door amendement aannemelijk te maken ware. De gemeenteraad van Parijs heeft jl. Donderdag de noodige fondsen toegestaan om den Shah van Perzië op waardige wijze te ontvangen. Uit Versailles wordt gemeld, dat de Fransche regering aan de Nationale Vergadering een crediet van 300,000 francs zal vragen, ter bekostiging van de ontvangst van Jen Shah. De bijzonderheden van de ontruiming van het grondgebied door de Duitsche troepen zullen nu definitief geregeld worden. De algemeene beweging van het vertrek der troepen zal den 10 Julij beginnen. Den löden dier maand verlaat generaal von Manteulïel Nancv om zijn hoofdkwartier te Verdun te gaan vestigen. De heer de Saint-Vallier zal hem daar- leen volgen. Jl. Dingsdag heeft op de kade de la Conférence, te Parijs, de Amerikaansche omnibus een ontzaggelijke spring kus verpletterd. Het helsche machine ontplofte met een vreeselijk geweld en ligtte het voertuig uit de rails. Gelukkig werd niemand gekwetst. Wegwerkers, die in de nabijheid arbeidden, zagen drie personen, die het op 't oogenblik der ontploffing op een loopen zetten. Jl. Maandag is te Saint-Denis, bij Parijs, een groote internationale wedstrijd van zang- en muziekvereenigingen gehouden. De 140 gezelschappen, welke daaraan deelnamen, telden nagenoeg 6000 executanten. De eerste prijs in de voornaamste afdeeling van het programma in een sier lijke gouden kroon bestaande is behaald door 1'Orphéon Eoyal van Brussel; aan welke vereeniging ook de „inter nationale eereprijs" is te beurt gevallen, bestaande in een premie van 1000 fr. en eene groote gouden medaille. De Koningin heeft den Shah van Perzië, door tusschen- komst van den Prins van Walles, aangeboden, om aan een fregat, tot heden genaamd Blonde, den naam te geven van Nassar-ed-Din Shah. Dit fregat, nog in aanbouw in de dokken van Portsmouth, zal een der schoonste schepen zijn van de Engelsche marine. De Shah van Perzië heeft met de Prinsen te Ports mouth de marine-dokken bezocht en eene revue bijgewoond van de kanaalvloot. Er waren 44 oorlogschepen tusschen Portsmouth en Spithead voor anker, benevens 21 kanon- neerbooten, 11 pantser— en torenschepen der eerste en 12 der tweede divisie. Al de schepen der vloot voerden de Perzische vlag in den grooten mast. Op het schip van den Sultan begroette een batterij van 400ponders den Shah. 's Avonds bezocht de Shah te Londen de internationale tentoonstelling in South-Kensington en daarna een concert in de Albert-hall. Kreeg de Shah van Perzië jl. Maandag een groot gedeelte van Engeland's vloot te zien, Dingsdag zou hem een groot deel der Britsche landmagt worden getoond. Te Windsor namelijk werd door de Koningin een groote revue over de troepen gehouden. De stroom nieuwsgierigen, die zich naar Windsor hadden begeven, was zoo groot, dat '1 namiddags ten één ure nergens eenig consumabel meer was te krijgen; nog veel minder viel er aan stalling te denkeneen heer die zijn vierspan gedurende de parade gestald wilde hebben, durfde men daarvoor 10 pond te 'ragen. Lang deed de Shah zich wachten, en toen hij eindelijk ten vijf ure met de Engelsche en Russische troon opvolgers en hunne gemalinnen op het kasteel was aan gekomen, spoedde het hooge gezelschap, door de Koningin en de Prinsessen gevolgd, zich terstond naar het Park. Nadat de troepen waren geïnspecteerd, nam de Shah, te paard gezeten, naast het rijtuig waarin de Koningin zich Wond plaats en defileerden de troepen voor beide Souve nnen. De parade bestond uit ruim 8000 man en werd ■net eenige evoluties besloten. De Shah ontdeed zich na do revue van zijn kostbaar zwaard en bood dat den hertog van Cambridge, opperbevelhebber van het Britsche leger, nnn als bewijs van hoogachting zoowel voor hem zelf als v°or het leger welks hoofd hij was. a Avonds had een groote receptie bij graaf Granville plaats. Zondag den 6 Julij zal de Perzische vorst zich van Engeland naar Frankrijk begeven en in dat land te Eherbourg aan wal stappen. De Morning Post meldt, dat zes van de diamanten, die den teugel van het paard versierden, dat de Shah van Perzië jl. Zaturdag bereed, op de terugreis van Woolwich naar Buckingham-palace verloren zijn geraakt. Zij waren van buitengewone grootte en elk 300 p. st. waard. De Britsche regering heeft aan dr. Livingstone, of. zoolang hij afwezig is, aan zijne familie, een pensioen verleend van 300 p. st. Uit Kopenhagen meldt men, dat vandaar 108 personen, èot de arbeidende klasse behoorende, gezamenlijk naar Weenen zijn vertrokken, met het doel om de internationale tentoonstelling aldaar te bezoeken. Van dit getal reizen op eigen kosten 46 en daaronder bevinden zich twee vrouwen. Wat het overige 70tal betreft: de uitgaven, be- noodigd voor de reis en het verblijf te Weenen, worden gedeeltelijk uit 's lands schatkist, gedeeltelijk uit ingezonden bijdragen bestreden. Verreweg de groote meerderheid behoort te huis in de hoofdstad; slechts 16 personen zijn uit de provinciën herkomstig. Prof. Vambery, de groote seiziger en geleerde, over de Russische expeditie tegen Khiwa sprekende, zwaait hoogen lof toe aan het beleid der Russische bevelhebbers en aan de volharding hunner soldaten. Door persoonlijke bevinding naauwkeurig met Centraal-Azië bekend, verbaast het hem, dat de ontzettende moeijelijkheden, die den marsch door de woestijn moesten vergezellen, in zoo korten tijd te boven gekomen zijn. Hij acht dit feit bewonderens waardiger dan de beroemde veldtogten van Hannibal en Napoleon. „Zelfs den bittersten vijand van Rusland" zegt hij „zal 't bewondering moeten afpersen, dat soldaten, met pak en zak, onder een hitte van 90°, door mul en gloeijend zand, vaak zonder een druppel drinkbaar water, dagen en dagen voortmarcheren soms uitgeput neerzinkend maar nimmer den moed verliezend." Alleen één kolonne heeft moeten wijken voor schier boven natuurlijke hinderpalen, en op haar schreden terugkeeren. De troepen hadden, volgens de Times, hun wapens in de steppen weggeworpen, daar zij te zwak waren om ze te dragen. Zestig man waren er bezweken aan zonnesteek, al de overigen waren ziek en magteloos om zich te verdedigen. Gelukkig waren zij onderweg niet door vijanden bestookt. En geen wonder, zegt de hoogleeraar, die alles behalve een vriend der Russen is. Waar eene welgeordende karavaan slechts met onuitsprekelijke moeijelijkheden en doodsverachting kan vorderen, waar ik zelf, die nooit in mijn leven ziek was, dagenlang half bewusteloos over mijn kameel hing hoe zou een Europeesch leger daar kunnen bestaan? Een telegram uit Taschkent meldt, dat de Khan van Khiwa heeft gecapituleerd en dat Khiwa door de Russen bezet is. De Pekin Gazette van den 14 dezer bevat een keizerlijk decreet, waarbij de kotow (de verpligting tot nederknielen in 's Keizers tegenwoordigheid) voor de gezanten der vreemde mogendheden wordt afgeschaft. De zoogenaamde „audiëntie-kwestie" is dus opgelost, en 't bezwaar, dat de gezanten feitelijk belette om voor den zoon des Hemels te verschijnen, uit den weg geruimd. Een ondernemend Amerikaan heeft aan de Amerikaan sche regering 60,000 dollars aangeboden, zoo hij het gevangen hoofd der Modocs, kapitein Jack, gedurende 60 dagen aan het publiek mag laten zien; hij belooft den gevangene goed te bewaken en te behandelen. De bank van Engeland. Jl. Woensdag zou de Shah van Perzië een bezoek gebragt hebben aan de bank van Engeland, doch vermoeidheid belette hem aan dat voornemen gevolg te geven. Dit was jammer en een teleur stelling voor velen. Het anders zoo stil en somber gebouw toch was gevuld mét keurig gekleede dames, de grijze muren waren met guirlandes van bloemen en draperiën bedekt, en alle maatregelen waren genomen om den Shah een waardige ontvangst te bereiden. Dat Z. M. dat alles misliep was te betreuren, doch dames en eere- wachten en versieringen zag hij reeds genoeg; de wereldberoemde bank van Engeland was echter voor hem iets geheel nieuws, 't Is dan ook niet te verwonderen dat directeuren niet zeer gesticht waren, toen ten 12 ure de tijding kwam dat de Shah van zijn voorge nomen bezoek moest afzien. Immers er was zooveel moeite gedaan om den Shah de grootsche inrigting gemakkelijk in haar geheel te doen zien. Wij willen hier daarom kortelijk mededeelen, zegt het Vaderland, wat de Shah zou gezien hebben, ware hij gekomen. Van de zijde van Lothbury binnenkomende, zou hij al de geëm ployeerden der bank aan hun dagelijksche bezigheden gevonden hebben. De regel volgens welken het binnenste van het gebouw dag en nacht gegrendeld blijft, zou ter eere van Z. M. verbroken zijn, en op een gegeven leeken zouden de deuren der banknoten-drukkerij opengaan en zes machines in volle werking aan het oog van den Shah vertoonen. Elk dier machines levert 2800 banknoten per uur en zorgt door een vernuftige zamenstelling zelf, dat geen enkele dier banknoten bij toeval op den grond valt of door den schoorsteen opdwarrelt. Het geheele jaar door worden die banknoten ver vaardigt bij tweetallen, die de machine later zelf doorsnijdt. Een machine maakt met duizelingwekkende snelheid voortdurend 500 ponds banknoten, een andere bankpapier van 1000 pond. In de nommer-kamer lag een lOOOponds banknoot gereed om door den Shah geteekend te worden. De bank namelijk heeft een prachtige collectie autografen-boeken, waarin deze banknoten, de hoogste die de bank levert, worden vastgehecht om op een der boeken de handteekeningen van voorname bezoekers te ontvangen. Natuurlijk worden deze banknoten niet in omloop gebragt, doch de verzameling is hoogst belangrijk; men vindt daar handteekeningen van de hertogin van Wurtemberg, de laatste bezoekster vóór den Shah, den Keizer van Brazilië, vele Engelsche Prinsen en Prinsessen, Koningin Emma van de Sandwichs-eilanden, eenige Nieuw-Zeelandsche Opper hoofden, Prins Wladimar en zoovele andere personen van rang en naam waaronder ook twee Perzische gezanten. Deze onderteekening zou hebben plaats gehad in de kamer, waar de banknoten de laatste bewerking ondergaan, de nommering en onderteekening door een electrotypisch facsimile. Stapels banknoten lagen hier gereed; tien machines waren in werking en maakten zulk een geraas, dat men, overgaande in de naastgelegen kamer, meende van een smidse in een klooster te komen. Hier waren een aantal heeren bezig de banknoten tot pakjes van 500 zaam te binden; 56,000 banknoten gaan hun dagelijks door de handen. Van daar zou het lokaal worden bezigtigd waar het goud wordt gewogen door twaalf machines, die zoo naauwkeurig zijn, dat, zoo een goudstuk een honderdste gedeelte van een grein beneden den standaard is, het door de machine terstond in een anderen bak wordt geworpen dan dien waarin de goede muntstukken teregt komen. Door elk dier machines worden 28 sovereigns per minuut, of 100,000 per dag gekeurd. Zoo kunstig is zulk een machine vervaardigd, zoo bedaard werkt zij, dat het schijnt alsof zij een oogenblik nadenkt en siddert, voordat zij een slecht geldstuk van de goede afscheidt. Bij bakken vol lag hier de gouden munt en werd opgeschept zooals de boer zijn paardenboonen opschept. Op de tafel alleen lagen 70,000 sovereigns; in het lokaal waven er op dat oogenblik meer dan 400,000. Bij dien rijkdom trok een deciliter halve sovereigns, die in een hoek stond, niet eens de aandacht; van die kleinere munt worden 20,000 stuks daags vervaardigd. Van uit de betaalkamer, die voor het publiek openstaat, komt men in de schatkamer; in 135 brandvrije bergplaatsen liggen daar thans 3 5 millioen aao geld. De eene bergplaats bevat sixpences, een andere threepennies, een derde oude sovereigns, een vierde nieuwe; een paar pakjes, ligt als een veder, hadden elk een waarde van één millioen in lOOpond-banknoten. In een andere bergplaats lagen 70 zakken elk van 1000 sovereigns en elk wegende 21 pond. Vandaar zou men naar de bergplaats der onbewerkte metalen gaan, waar in een groot gewelf langs den muur een reeks wagens met goudstaven, elk ter waarde van 1600 pond stonden; elk dier ladingen vertegenwoordigt een waarde van 80,000 pond. Bovendien lagen er 3 millioen pond gemunte goudstukken in zakken en een stapel zakken sovereigns, die elk 4000 pond bevatten. In een tweede gewelf lagen 3000 groote vierkante stapels Mexieaansehe dollars, een groote massa ongemunt zilver en een menigte weeg machines, waarop het edel metaal per honderd pond tegelijk wordt afgewogen. Dat alles heeft de Shah nu gemist. Ook in den Tower had men de hoop reeds opgegeven dat Zijne Perzische Majesteit daar een bezoek zou komen brengen, zoo als later teregt bleek; want hoewel eindelijk de Shah met escorte wel bij den Tower verscheen, was het alleen om met den daar gereed liggenden stoomer naar Greenwich te vertrekken. Na de dokken aldaar te hebben bezig tigd werd een lunch bij de admiraliteit genuttigd, 's Avonds had een gala-bal op Buckingham-Palace plaats. Opgave ran af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. Firet, werkman en C. Bakker Strop, weduwe van W. Rijswijk. C. Vregat, zeeman en S. van der Plaat. J. Vader, schoenmaker en A. de Vos. W. Grooff, metzelaar, weduwnaar van IJ. Pietersen en A. Horn, weduwe van W. Vlas blom. L. Randerman, metzelaar, weduwnaar van G. J. Bleijendaal en A. Pronk, weduwe van H. Karseboom. P. Kramer, bewaarder, weduwnaar van A. Herfst en M. Melis. P. Kalff, schilder en I). Kramer. GETROUWDGeene. BEVALLENO. Peters, geb. de Kok, (Z.). J. A. Korver, geb. Roozeboom, (D.). J. Hoogervorst, geb. de Nagtegaal, (D.). S. van Elburg, geb. Boon, (D.). OVERLEDENA. J. Daalder, geb. de Waard, 49 jaren. H. Kolster, 14 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). '3 Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j proeent. Ij Toestar d van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 27 12 w. 6k. 1 763.34 f 2.68 15.6 - 3.3 0.85 weingolv 28 8 zw. 5 761.69 f 1.09 16.0 - 1.0 0.87 28 12 zw. 6 762.32 f 1.72 17.1 - 1.8 0.81 Weersgesteldheid- 27 Junij 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 28 Junij 8 u. Bewolkt, winderig. 28 Junij 12 u. Bewolkt, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 17 Junij. Ary Scheffer. J. L. Besseling. Batavia. 21 27 Junij. St. George* J.Hanvood. Bataviav,Suez. 22 India Packet. G. Diepering. Batavia. 27 Jacoba en Christina. P. J. Mulder. Batavia. 27 LouisAug.Constant.J. Rotgans. Batavia v.Nevvc. Per St. George de hh. J. Roskam en H. F. Weijchers, mejufv. P. Tak en C. J. Gerlings, Javaansche bediende van Weijk. sLigt ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote!Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 28 Junij. SanFrancisco d'Assise. D. Guida. ZurMühlenSiOo. Messina. Kaas. Aangevoerd 702 stapels, wegende 156076 kilogram. Kleine Hooi f Commissie f Middelbare f Laagste prijs f Kleine Gras f 39,25. Coram. f39,Middelb. f39, Laagste prijs f 18, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer slechts 91 hectoliters, waar onder 5 liectol. Tarwe, 20 hectol. Rogge, 20 liectol. Gerst, 33 hectol. Haver, 5 hectol. Graauwe Erwten en 8 hectol. Bruine Boonen. Tarwe f 12,50, Rogge f 8,50, Gerst f 6,50, Haver f 4,50 a 5,25, Graauwe Erwten f 18, Bruine Boonen f 11 a 15. 8 Paarden bov.'tjaar f 55a295 Veulens - a 12 Koeijen - 215a350 37 NuchtereKalvereu- 9a 28 180 Schapen - 25a 47 154 Lammeren - 12a 18 115 Magere Varkens - 17a 24 204 Biggen ben. 10 w.- 7a 11 7 Bokken en Geiten - 6a 21 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c82Ja 85 Vij f-en-twintigjarige Echtvereeniging VAN W. J. DUINKER EN T. W. BAKKER. Helder, 29 Junij 1873. 900000000000000003000000000000003000306

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3