De mailboot St. George, van hier naar Batavia, kwam gisteren te Southampton aan. Aan boord was alles wel. Bij zijn vertrek naar Groningen, nam de wel-eerw heer B. C. Félix jl. Zondag avond afscheid van zijne gemeente alhier, met eene leerrede naar aanleiding van 1 Joh. II vs. 18a: „Kinderkens! het is de laatste ure!" Aan 't einde der godsdienstoefening zong de gemeente haren vertrekkenden leeraar toe het 3de vers van Psalm CXXXIV. Talrijk was de schare, die de afscheidsrede van den algemeen zeer geachten leeraar bijwoonde. -Naar wij vernemen bestaan de prijzen voor den Pro vincialen Schietwedstrijd alhier in een aantal sierlijke stukken, meerendeels in zilver, waaronder kostbare voorwerpen. Door de sociëteit Mars, de onderofficiers-vereeniging Vaderland en Oranje en de korporaals-vereeniging alhier zijn keurige prijzen ten geschenke gegeven. De Keizer van Duitschland heeft den burgemeester van Vlieland, den heer L. Zunderdorp, een gouden horologie, met naamcijfer en kroon versierd, doen toekomen wegens de redding der bemanning van het in Dec. jl. op de kusten van dat eiland gestrande Hamburgsche schip Franklin. Aan de lieden die, aan de redding deelnamen, is een geschenk in geld uitgereikt. De gemeenteraad van Nieuwe Niedorp heeft onlangs besloten tot oprigting van eene school, waarin aan meisjes kosteloos onderwijs in naaijen, breijen en verdere vrouwelijke handwerken zal gegeven worden. Het daartoe bestemde lokaal is dezer dagen voor de som van f 7940 aanbesteed. De longziekte, die sinds eenigen tijd onder de runderen van een veehouder te Nieuwe Niedorp heerschte, schijnt te hebben uitgewoed. Acht stuks, klein en groot, zijn ont eigend en afgemaakt. Men meldt uit Enkhuizen„De eerste dag der feesten ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van de afdeeling Enkhuizen en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is in de beste orde en bij een goede weers gesteldheid naar genoegen van velen afgeloopen. De vee tentoonstelling was niet uitgebreid, doch onderscheidde zich door schoone paarden en mooi rundvee. Op die tentoon stelling volgde een matinee musicale, welke flink bezocht was en waarop de voorzitter der afdeeling, de heer K. de Jong, van Hoogkarspel, de lotgevallen der afdeeling in korte trekken mededeelde, wijzende op den vooruitgang welke in die 25 jaar reeds had plaats gehad, doch tevens aanmanende om niet stil te staan, daar rust roest, maar bij de ontwikkeling welke de wetenschap in de laatste jaren heeft verkregen, daarvan gebruik te maken, om door prac- tijk, gewenschte resultaten, zoo in de vee-veredeling als de eigenlijke bouwerij, te verkrijgen. Des namiddags had er een maaiwedstrijd plaats, terwijl tegelijkertijd volks spelen, als: tobbespel, turfrapen, enz. aan velen genoegen gaven. Des avonds was er weder concert. De muziek uitvoeringen werden, gegeven door het staf-muziekkorps van het 7de reg. infanterie, onder leiding van den kapel meester W. Sonnemann en voldeed uitstekend. De harddraverij op den 2den dag is uitmuntend geslaagd 19 goede harddravers waren aangegeven, waarvan 17 hebben gewedijverd; de prijs (f 100, uitgeloofd door de gemeente) is behaald door het paard Marianne, bereden door den eigenaar den heer Arie de Graaf van Watergraafsmeer, de premie (f 50, uitgeloofd door het genootschap Oeconomia Enchusana) door het paard Malle Jan, eigenaar de heer H. van Haaren, te Amsterdam, pikeur L. G. Lampe; na de uitreiking dezer prijzen door den voorzitter der afdeeling, den heer de Jong, had een wedstrijd plaats van 12 ezels, waarvan prijzen van f 25 en 10 werden uitgereikt o. a. aan Jacob Schipper. De muziek van het stafmuziek corps van het 7de regiment luisterde dit feest weder op en gaf des avonds een groot militair concert in den tuin van de vereeniging Concordia. Dit concert, waar omstreeks 500 personen tegenwoordig waren, werd afgewisseld door een fraai vuurwerk bij de Drommedaris-brug, vervaardigd door den heer Ruisch te Utrecht. De feesten waren daarmede gesloten, duizenden menschen van heinde en verre waren naar Enkhuizen gekomen en hadden genoegen, terwijl het heerlijkste weder het feest begunstigde. (KL Cft.) Te Zaandam is eene nieuwe organisatie van de brandweer ingevoerd, gegrond op het stelsel van belooning van bewezen diensten. Er zijn echter tal van geldboeten bij de verordening bepaald, waardoor zij nog al ontevreden heid opwekt. De Tijd berigt, dat op den 1 Sept. e. k. te Amster dam, op den N. Z. Voorburgwal bij het Spui, eene Roomsch-Catholieke hoogere burgerschool van driejarigen cursus zal worden geopend, onder leiding van den directeur H. Raëskin, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Hoorn. Eene gemengde commissie van geestelijken en leeken heeft zich als commissie van oprigting en toezigt geconstitueerd. v. E. te 's Hage, die den 22 Mei 11. den generaal Schönstedt beleedigde en met moord bedreigde, indien die bevelhebber v. E's. zoon naar de klasse van discipline te Naarden zou zenden, is gisteren door de arrond. regtbank aldaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en eene geldboete van f 12.50. (D.) Naar men berigt, zal de zaak van de Jongh c. s., beschuldigd van den moord van mevr. van der Kouwen en haar dienstmaagd, in Aug. voor het prov. Hof in Zuid holland behandeld worden. Sedert eenigen tijd werd de heer Zaalberg, predikant te 's Hage, aangerand in zijnen naam en eer door het ver spreiden van mededeelingen, welke zijn bijzonder leven betroffen, op financiëel en zedelijk gebied. De heer Zaalberg heeft daarop de beoordeeling van die mededeelingen over gedragen aan een raad van eer, welke de generaal Knoop aan 't hoofd had en verder was zamengesteld uit mannen die de algemeene achting genieten. Deze raad heeft de zaak naauwkeurig onderzocht en den heer Zaalberg vol komen in 't gelijk gesteld. De bladen behelzen een uit voerig verslag van 't onderzoek. Een zeer brutale daad werd in den nacht van 7 op 8 Mei jl. te Delft bedreven door iemand, die in de laatste twee jaren niet minder dan vier veroordeelingen onderging, laatstelijk wegens diefstal tot dertien maanden gevangenis straf, en die eerst op den 6den Mei uit de gevangenis te Hoorn was ontslagen. Bedoelde persoon bekende namelijk jl. Zaturdag voor het prov. geregtshof in Zuidholland, dat hij in bovenbedoelden nacht, nadat hij f 8, zijnde zijn uit- gaanskas van de gevangenis, had verteerd, op den Ouden Langen Dijk te Delft voor den winkel van de heeren Bahlman Co. gekomen, een groote ruit, ter waarde van f 21, ingetrapt en door de daardoor ontstane opening weggenomen had een voor dat raam uitgestald stuk buksking en een zijden foulard, ter waarde van ruimf 100, dat hij zich met deze voorwerpen, met het doel om ze te ver- koopen, had verwijderd, maar dat hij zich reeds spoedig in handen der politie bevond. De president merkte besch. gedurende zijn verhoor op, dat in langen tijd dergelijke brutale feiten niet bij het Hof waren voorgekomen, maar dat het Hof ze wist te straffen, zooals het belang der maatschappij het vorderde. Adv.-geu. mr. Terpstra, de woorden van den president tot de zijne makende, rekwireerde schuldigverklaring aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, met behulp van buitenbraak en inklimming, en ver oordeeling tot tuchthuisstraf van ten minste 5 en ten hoogste 20 jaren. Mr. Mosselmans, do verdediging van den 24jarigen besch. voordragende, bepaalde er zich alleen toe het Hof op verzachtende omstandigheden te wijzen en te verzoeken de op te leggen straf eenzaam te doen zijn. Hiermede stemde het Hof evenwel niet in, want het deed nog jl. Zaturdag uitspraak en veroordeelde de besch. tot zes jaren tuchthuisstraf. (Y.) Volgens de N. Rott. Crt. heeft de heer J. H. Sike meier de aanbieding van een professorschap aan het con servatorium te Genève, niet aangenomen. Bij de woning van den bijenhouder T. v. K., te Willige-Langerak, had een bijenzwerm zich op een ekster nest neergezet, terwijl de oude vogels afwezig waren. Spoedig waren de jonge eksters door de bijensteken gedood. Toen daarop v. K. het nest uit den boom wilde stooten, om den zwerm te scheppen, zette deze zich op het ooie vaarsnest neder, dat zich op het dak der woning bevindt. De oude ooijevaars durfden nu het nest niet naderen en hunne jongen werden mede door de bijen doodgestoken, uitgezonderd één enkele, welke uit het nest naar omlaag viel. Dit dier, hoewel ook deerlijk gestoken, loopt nu op een stuk land rond en zal waarschijnlijk wel het leven behouden. Jl. Donderdag is voor de arrondissements-regtbank te Utrecht de zaak behandeld van den conducteur bij de Centraal-Spoorwegmaatschappij D. de L., beschuldigd van manslag door onvoorzigtigheid, veroorzaakt door het laten vertrekken van een trein, zonder zich te hebben overtuigd dat alles in orde was, terwijl daarna bleek, dat zich een wisselwachter tusschen de waggons bevond, die door het vertrekken van den trein is verwond en aan de gevolgen overleden. De officier van justitie, bewezen achtende, dat het ongeluk ontstaan was door onachtzaamheid, eischte 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. De regtbank zal in deze week uitspraak doen. De Amersfoortsche Courant over de verkiezingen. Een proefje van merkwaardige journalistiek. „De periodieke parlementaire verkiezingen, met hare tweede editie, de herstemmingen, zijn afgemarcheerd en van de binnenlandsche politiek springt men nu met te meer aandrift op de buitenlandsche. Na de voorbluf van tal van verkiezingsprofeten der groote en kleine pers, wordt de nabluf der verkiezingsfilosofen uitgeschetterd. Al is de stembus eene figurante, die, ofschoon vrouwelijk, hoogst eenvoudig prijkt en weet te zwijgen, op wien ieder, die haar nadert, zijne stem uitbrengt, toch zijn er nog over- wijsgeerige wijsgeeren in de pers, die haarfijn weten te vertellen, hoeveel liberale, conservatieve, anti-revolutionaire en catholieke stemmen op eenen candidaat werden uitge- bragt! Die artisten willen ook nog na de verkiezingen verkiezingskool blijven verkoopen, ofschoon er reeds bloem kool is. Daarentegen, blijde dat we de electorale rariteiten doorworsteld hebben, even pacifiek blijvende hetzij de veld slag verloren of gewonnen is, want de stand van zaken blijft toch zoowat zooals deze voor de verkiezing is geweest, zoo stappen we maar vlug naar het buitenland over met het hoofd en de pen, ofschoon we nog liever ook met de voeten daarheen zouden willen overstappen." Een treurig ongeluk heeft dezer dagen in de gemeente Dongen bij Oosterhout plaats gehad. Een moeder, hare beide kinderen van 3 en 5 jaar zoekende, die zich onge merkt verwijderd hadden, vond hen hand aan hand in een sloot gestikt. Zij hadden waarschijnlijk in stilte hun vader nageloopen, die voor werkzaamheden naar het veld gegaan was, en waren door den hevigen storm, die juist heerschte, in de sloot gedreven. Jl. Donderdag morgen vond men in de weide te Velp van een paard den staart en de manen afgesneden en een kalf met een mes of eenig ander scherp werktuig ernstig verwond. Daar deze beide dieren aan twee verschillende eigenaars behooren, kan hier minder aan wraakneming dan wel aan baldadigheid worden gedacht. De daders zijn niet bekend. Maandag, Dingsdag en Woensdag der vorige week zijn voor het Prov. Geregtshof van Friesland verhoord 7 personen, die in betrekking hebben gestaan tot de onlusten, te Sneek voorgevallen op 27 Jan. jl. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, is door den advocaat-generaal voor allen eene tuchthuisstraf geëischt van 5 tot 15 jaren. De uitspraak van het Hof is bepaald op morgen (Woensdag). In Friesland is gebrek aan maaijers. De zoogenaamde „hannekemaaijers," in Duitschland, zijn tengevolge van de rijzing der dagloonen daar te lande gebleven, en nu kan dientengevolge een maaijer in Friesland f 4 a 5 per dag verdienen. De rijksveldwacht uit Groningen is voor een groot deel naar de Pruissische grenzen gestationneerd, ten einde te waken tegen den invoer van vee uit Pruissen, waardoor de veestapel in het Noorden met de gevaren eener besmet telijke veeziekte wordt bedreigd. In Groningerland is men op vele plaatsen reeds be gonnen met het zichten van het vroegstgerijpte koolzaad waarvan de oogst voor 's hands een ruim beschot oplevert' In het district Roermond is tot lid der Prov. Staten van Limburg gekozen de heer Houber, burgemeester van Stevens weert. De prijs der wol in de noordelijke provinciën kan niet hooger gesteld worden dan f 1.75, uiterlijk fl.80 pet kilo. Uit zekere bron meldt men dat de beste Friesche scheerwol in Frankrijk is aangeboden voor f 1.75 per kilo In de Ausstellungs-Zeitung van de Neue Freie Presse komt een belangrijk artikel van dr. Laspeyres over dé wolteelt voor. Met cijfers toont de schrijver aan, hoe sinds tientallen van jaren Amerika, Indië, het Kaapland maar bovenal Australië de rijken van Europa op de Euro- pesche wolmarkt verdrongen hebben. Een gedeelte dier cijfers de schrijver erkent zelf dat de volkomen juistheid niet boven allen twijfel verheven is heeft betrekking op den veestapel en de wolproductie in 1866. Ons land komt daarin voor met de volgende getallen: aantal millioenen schapen en lammeren, 1; millioen pond geleverde wol 6.2- waarde van de wol in duizendtallen ponden sterling 231. Voorts een vergelijkende staat van de opbrengst en den prijs van de wol in 1866pond wol per schaap 6 (met België het hoogste cijfer van alle landen der aarde); prijs per 100 pond wol in p. st. 3.7opbrengst per schaap in p. st. 0.23. De schrijver keurt het af, dat men zich in Europa, niet tegenstaande de onmogelijk gebleken concurrentie met de andere werelddeelen, nog op de wolteelt blijft toeleggen. Veeteelt in plaats van wolteelt! zegt hij. Dat zeggen ons de cijfers. Wanneer men ziet, zoo lezen wij o. a. in een schrijven uit Weenen aan het Hld. over de tentoonstelling, hoe andere natiën alles in het werk hebben gesteld, om zoo volledig mogelijk een overzigt te geven van hetgeen op allerlei gebied in het land wordt voortgebragt, dan moet de treu rige bekentenis er uit, dat Nederlandsche phlegma en laauwheid hier het best zijn uitgestald. Om die treurige gedachten wat te verdrijven, is eene wandeling in het park het geschiktste. Naar de Kosthalle dan of het proeflokaal. In een zeer net houten lokaal bevinden zich aan weers zijden eene reeks kraampjes, onmiddellijk aan elkander grenzende, doch op geheel verschillende wijze versierd. Voor lekkerbekken van alle landen niet alleen is hier ge zorgd, maar ook voor die ernstige juryleden, die nu in volle actieve dienst zijn, en die hier eene vergelijkende studie komen houden tusschen b. v. het half en half van Fockink en de marascino van het Italiaansche buffetje. Langzaam schrijdt men tusschen deze dubbele rij kramen voort. Het is eene heerlijke gewaarwording, dat hier het verhemelte kan kennis maken met die hooggeroemde dranken en voedingsmiddelen, waarvan men tot nu toe de voor treffelijkheid alleen door het etiquette kende. Hier staat een donkere Portugees tusschen zijn fijn druivensap. Daarnaast hebben twee vriendelijke blaauw- oogige Boheemsche meisjes geen handen genoeg om de dorstigen te laven. Al drinkende en het geurig bier lovende, rust aller oog op dat keurig costuum, en schuw zijn de meisjes evenmin als eenige buffetjuffer ter wereld. La grande marqué de cognac, ne vous en déplaise, wordt er ook geschonken tegen den min of meer Ween- schen prijs van 40 kreutzer per glaasje, of liever vinger hoedje. Wilt gij den heerlijken Rijnwijn uit Bingen drinken? ook dit is hier mogelijk. Wie de voorkeur geeft aan Bordeaux-wijnen bezoekt het Fransch huffetje. Kortom, men vindt er Croatische wijnen, druivensap uit Wurzburg, hammen en worst uit Hamburg, Stollwerck's bonbons en chocolaad uit Keulen en zelfs likeuren uit het Lootsje (Lucas Bolt) en van Wijnand Fockink. Een fatsoenlijke Amsterdamsche juffer, met een Noord- hollandsche kap en zedig gekleed, vertegenwoordigt in dat buffet van het Lootsje, zoo niet de nationale schoonheid, dan toch de Nederlandsche eerbaarheid. Zij wordt ter zijde gestaan door een vrolijke Wienerin, spraakzaam en innemend als bijna alle meisjes hier zijn. Met nationalen trots drinkt ge er een oranjebittertje, dat ge gaarne met 35 kreutzer betaalt, omdat ge er heel Nederland met zijne gewoonten, hebbelijkheden en zijne liefde tot de dynastie incluis in terugvindt. Naauwelijks had ik met het proevend gezigt van een jurylid het glaasje aan de lippen gezet, of een Hollandsche heer en dame vertoonden zich aan het buffet, en vroegen een glaasje half om half. De Weenersche brunette begreep er niets van en de Noordhollandsche kap evenmin. „Half en half!" zeg ik, herhaalde de Hollander. De Noordhollandsche kap zei toen, dat men dit niet verkocht, en nu barstte mijn landgenoot los en noemde het eene schande, dat men dit niet krijgen kon. De Wienerin zag mij verbaasd aan. Ik vertelde haar toen, terwijl zij dien landgenoot likeur inschonk, dat een Hollander op reis, zelfs op den top van den Rigi, zijn thee en Noordholland sche kaas evenmin ontberen kan, als een Wienerin haar genoegen en wals, en dat deze heer er nu eenmaal vast op gerekend had hier zijn half en half te drinken. Wie echter door te grooten lust tot onderzoek de ver schillende dranken proeft, komt op zeer onregelmatige wijze de Kosthalle uit. Doch ook hier moet men de wijze be dachtzaamheid van het bestuur prijzen, die bepaald heeft, dat men de dranken slechts per glas en glaasje mocht verkoopen. Aan de buffethouders werd het wijders gerust overgelaten, om den prijs van de dwergglaasjes, met het oog op de gezondheid der proevers, zóó te bepalen, dat weinigen te diep in 't glas zouden kijken. Dat de belangstelling in de Kosthalle, vooral bij de Weeners, groot is, behoeft geen verder betoog. In plaats van een nieuw huis het eerste jaar door zijn vijand te doen bewonen, verbrande men daarin, véér de bewoning, gedurende vijf dagen, voor een ruimte van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2