Benoeming-en, enz, STATEN-G0ERAAL. 3 Aug. zullen do bloemen-tentooustelling en de Herten kamp feestelijk verlicht zijn en zal aldaar eene muziek uitvoering gegeven worden; op de avonden der andere feestdagen zullen in de tuinen der sociëteiten „Trouw moet blijken" en „Vereeniging" (deze toegankelijk voor alle leden der Maatschappij van Landbouw) concerten gegeven worden. Door ruim subsidie van wege het gemeentebestuur van Haarlem en de deelneming in het waarborgfonds zijn de geraamde kosten voor een groot deel gedekt. Tot volledige uitvoering van het programma is vergrooting van dit fonds echter nog noodzakelijk. De deelneming hierin blijft bij de leden der feestcommissie opengesteld. Het uitvoerig programma der feesten zal spoedig openbaar worden gemaakt. Door de Provinciale Staten van Zuidholland is jl. Donderdag benoemd tot lid der Gedeputeerde Staten mr. D. van Weel Azn., burgemeester van Ooltgensplaat. Van wege de te Leiden heerschende rookvonk-epidemie is het houden der kermis aldaar dit jaar zeer onzeker. Het Algemeen Nederlandse!) Vredebond heeft jl. Dings- dag te 's Hage een algemeene vergadering gehouden, waarin omtrent den toestand der vereeniging gunstige mededeelingen werden gedaan. De vredebeweging is bijzonder practisch; zij beweegt zich in de rigting van internationale scheids- gerigten, die zij weuscht voor te bereiden om daardoor oorlogen onnoodig te maken. Dr. Mess, de ijverige bad-doctor te Scheveningen, heeft in het hoogst treurig ongeluk, dat den 22 Junij 11. weder het leven van een verdienstelijk man, den generaal Kroesen, heeft gekost, aanleiding gevonden om op nieuw te waarschuwen tegen het onvoorzigtig baden in zee. Vooral op die dagen, dat het buitengewoon warm is, dient men zeer voorzigtig te zijn en niet te baden, als men warm geloopen is. De lucht is dan veel warmer dan het water en indien dan het warme ligchaam plotseling komt in een watermassa, waarvan de bovenste laag 1020 graden F. lager is dan de lucht, terwijl de diepere lagen nog kouder zijn, dan beweegt zich het bloed bliksemsnel van de opper vlakte naar de centra des ligchaams en naar de hersenen, waarvan het gevolg is dat de fijne bloedvaten, vooral der hersenen, genoodzaakt zijn een buitengewonen wederstand tegen de spanning van den bloedstroom te bieden. Zijn zij gezond, zooals bij jeugdige personen het geval is, dan houden zij meestal den druk uit en men krijgt de meerdere of mindere nadeelen der congestie; zijn die bloedvaatjes niet meer gezond, wat zoo dikwijls na den öOjarigen leeftijd waargenomen wordt, dan weerstaan zij door het verlies hunner elasticiteit den aandrang niet meer, barsten, en de persoon wordt als het ware in het bad gedood, zooals in het vorige jaar en nu weer heeft plaats gehad. De gemeenteraad van Schiedam heeft benoemd tot leeraar in de staatswetenschappen aan de openbare middel bare scholen mr. B. C. J. Loder, advocaat te Rotterdam. Terwijl zekere B., te Naaldwijk, zich met zijne vrouw naar de kerk had begeven, heeft zijn zestienjarige zoon een in de woning staand geweer opgenomen en, meenende dat het ongeladen was, den haan gespannen en zijn veertien jarigen broeder al schertsende gedreigd, met het ongelukkig gevolg dat het schot afging en deze laatste in de borst getroffen werd, zoodat hij weinige oogenblikken daarna den geest gaf. De algemeene jaarlijksche vergadering der Vereeni ging van Ingenieurs, gevormd aan de vroegere Delftsche Academie en aan de Polytechnische school, is jl. Zondag te Utrecht gehouden. Ingevolge schriftelijk en mondeling verzoek, met het oog op den veranderden toestand, trad het oude bestuur af en stelde zich niet herkiesbaar. Bij vrije stemming werden als bestuurders gekozen de ingenieurs van Dissel, Huët, van Kerkwijk, IloeuffV, Everts en Enschedé. De vereeniging mogt zich verheugen in de toetreding van 15 nieuwe leden. De zamenkomst werd besloten met een maaltijd, die, als altijd, zich onderscheidde door den meest gullen vriendschappelijke!) toon. De arrond.-regtbank te Utrecht heeft den conducteur bij de Centraal-spoorwegmaatschappij D. de L., beschul digd van manslag door onvoorzigtigheid, veroorzaakt door het laten vertrekken van een trein, zonder zich te hebben overtuigd dat alles in orde was, waardoor een wisselwachter, die zich tusschen de waggons bevond, verwond werd en aan de gevolgen overleden is, daaraan schuldig verklaard en met aanneming van verzachtende omstandigheden, hem tot ééne maand cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. De serg. H., van het 3de reg. infanterie, te Bergen- op-Zoom in garnizoen, heeft zich jl. Dingsdag avond door een geweerschot van het leven beroofd. Te Schijndel hebben twee schoone melkkoeijen zich vergiftigd door het eten van taxisbladeren. Het jl. Woensdag te Kloetingen gehouden zendings- feest, het eerste in Zeeland, is in de beste orde afgeloopen. Het weder, den vorigen dag zoo ongunstig, was aanmerkelijk beter geworden en bevorderde eene talrijke opkomst van belangstellenden. Als sprekers traden o. a. opds. Huet, van Dirksland, die de openingsrede hield, ds. Buitendijk, van Harderwijk, ds. van Rijn. van Wassenaar, ds. Nonhebei, van Middelburg, ds. Knotnerus, van Dordrecht, jhr. de Jonge, uit Zierikzee, ds. de Graaff, van Amsterdam, ds. van Schelven, van Gent en ds. van Dijk, van Doetinchem. Het slotwoord werd gesproken door den heer Richard, pred. te Vlissingen. Het aantal aanwezigen wordt op 8000 geschat. Van het invaliedengesticht Bronbeek bij Arnhem is in den nacht van 25 op 26 Junij een varken vermist van ongeveer 120 kilo; dit heeft onder zulke geheimzinnige omstandigheden plaats gehad, dat men zich geen denkbeeld daarvan kan vormen. Door den generaal-commandant is eene ruime belooning toegezegd aan hem, die over deze zaak eenig licht weet te geven. Terwijl jl. Donderdag een inwoner van Zalt-Bommel, J. G. B., na zich in de rivier te hebben gebaad, gereed stond huiswaarts te gaan, bemerkte hij dat een in zijne nabijheid zwemmende knaap te vergeefs poogde zich boven te houden; onmiddelijk daarop snelde hij tot diens redding toe met het ongelukkig gevolg, dat beiden na eenige oogenblikken in de diepte verdwenen en alzoo door deze daad vjin zelfopoffering een gezin in den diepsten rouw is gedompeld. Het Prov. Geregtshof van Friesland heeft jl. Woensdag uitspraak gedaan in de zaak der zeven personen, beschuldigd van de oproerige beweging in het begin des jaars te Sneek. Het hof heeft een der beschuldigden vrijgesproken, doch de overigen schuldig verklaard en veroordeeldéén tot 7 jaar tuchthuisstraf, twee tot eenzame opsluiting voor 2 jaar, één tot eenzame opsluiting voor 1 jaar en 350 dagen, één tot eenzame opsluiting voor één jaar, één tot eenzame opsluiting voor zes maanden. Gedurende de maand Junij zijn in de gemeente Wijn- britseradeel 30 koeijen wegens longziekte afgemaakt. Sedert 1 Jan. dezes jaars bedraagt dat cijfer 619. Het Nederl. schip Reintje, kapt. Ellis, van Rotterdam te New-Calabar aangekomen, heeft door de geele koorts de kapitein en geheele equipage, uitgezonderd een matroos en een jongen, die volgens de laatste berigten eveneens ziek waren, verlorenmen vreest, indien niet spoedig eene nieuwe equipage derwaarts wordt gezonden, voor totaal verlies van het schip. De impresario Uiman heeft eenige gens de lettreso. a. Timothée Trimm, geëngageerd om met hem een reis te maken door Europa en Amerika. Die heeren van de pen en van het woord zullen tusschen de verschillende zang en muziekstukken conferentiën houden. Een andere impresario, de heer Strakosch, de zwager van Patti, heeft den Poolschen Prins Poniatowski geëngageerd als orchest- meester. Poniatowski, een middelmatig componist, was door Napoleon III senator gemaakt, omdat hij de jaarwedde van 30,000 fr. per jaar wel gebruiken kon. Na de opruiming echter van den senaat verkeert Poniatowski in betrekkelijk benarde omstandigheden, en heeft hij zich als muziekmeester te Londen gevestigd, waar hij echter gisteren overleed. -De Kaapsche berigten melden dat te Leydenburg een klomp goud van 51 pond gevonden is, doch de uit- zigten op nieuwe gouddelvingen waren niet gunstig. -- Vijf jonge lieden te Antwerpen gingen dezer dagen de dwaze weddenschap aan om gedurende zeven dagen niet te slapen, onder voorwaarde, dat zij alle mogelijke middelen zouden mogen aanwenden om wakker te blijven. Zij bragten op de volgende wijze hun tijd door: des nachts dansten zij en dronken sterke koffijoverdag gingen zij paardrijden, schermden, schoten en namen om het halfuur een kop sterke koffij. Van de vijf jongelieden heeft een de weddenschap gewonnen, maar hij was 25 pond magerder geworden. Twee konden na 130 uur wakens den slaap niet langer weêrstaan. Een werd ziek tengevolge van longontsteking en de vijfde viel in slaap op zijn paard, gleed er af en brak een arm. Jeruzalem. In de Tufkselie afdeeling dwaalt meu vrij hulpeloos rond. Zoo lezen wij o. a. in het verslag der Weener tentoonstelling van de KI. Crt. Zoo ergens voorlichting noodig is, dan is het in die voor ons vreemde landen, en nu heeft Turkije begrepen, dat die belang in zijn zaken stelt, maar Arabisch inoet leeren. Er is in die afdeeling, vanwege de commissie, niemand die eene Euro- pesche taal verstaat. Toch is er één Turksch onderdaan die vreemde talen spreekt, maar uitsluitend zijn eigen werk tentoonstelt en dit nooit verlaat. Hij geeft op de duizende vragen, die lienr dagelijks worden gedaan, bereidwillig antwoord, en in den letterlijken zin des woords, laten de bezoekers hem niet zooveel tijd, dat hij zijn maaltijd kan ge bruiken. Wat is dan toch dat interessante werk, 't welk de weet gierigheid van duizenden prikkelt? Het is een groote stad in 't klein, lezer, de stad, tot welke alle geloovigen der verschillende belijdenissen met heiligen eerbied opzien, het is het voor den Christeu, Jood en Mahomedaan even heilige Jeruzalem. Met een tooverslag treedt bij 't gezigt dier stad de geheele bijbelsche geschiedenis met het Oude en Nieuwe Testament weder voor onzen geest. Menig détail, dat wij weder lang vergeten hebben, komt in onze herinnering terug en onwillekeurig dringen zich een aantal vragen aan u op als gij voor het kunstwerk staat, en al die vragen worden u met de meeste bereidwilligheid en beleefdheid beantwoord. Waar stond de tempel van Salomo? de heer illes, zoo heet de vervaardiger, wijst met zijn staatje in de hand op het meest uit komende der vele gebouwen, op den door een breeden koepel overwelfden Omar—Moskee. Yan den grooten tempel is in oostelijke rigting een ruïne van een muur overig. Zij wordt gehouden voor het overblijfsel van den muur waarop de profeet Jeremias zijn klaagliederen deed hooren en die daarom nog den naam draagt: de muur der klagte. Voor de in Jeruzalem wonende orthodoxe Joden is die muur een plaats van bijzondere vereering. Waar is het heilige graf? Zie, die met een gouden kruis ver sierde groote kerk, waartoe de toegang uit het Oosten, het dal van Gethsemané, in een met zwarte vaantjes afgebakeuden weg bestaat. Het is de via dolorosa, de zwarte vaantjes geven de lijdens- •tijdperken aan. Negen zijn er zigtbaar en de andere vijf bevinden zich reeds in de kerk van 't graf, waartoe een gouden deur toegang verleent. Waar is de Olijfberg? waar Bethesda? waar 't Josafatsdal? waar de berg Moria? Zoo gaan de vragen bont door elkander en het antwoord wordt u in het Fransck, Duitsch, Italiaanseh, al naar de taal waarin de vraag gedaan .wordt, gegeven. En nu het kunstwerk zelf. 't Verdient een nadere beschrijving, 't Is geheel uit zink vervaardigd en 4j meter lang, 4 meter breed. Gij ziet in die oppervlakte de heilige stad en hare omgeving met onverbeterlijke getrouwheid weergeven. De terrein-verhoudingen ziju door hoogten, laagten, krommingen en welvingen van de bodemplaat aangegeven. De gebouwen van verschillend uiterlijk zijn uit duizende kleine zinken plaatjes zameugesteldeen bijen-vlijt was er noodig, om dit werk tot stand te brengen. Ook de boomen op deu Olijfberg en op de andere heuvelen om de stad, zijn uit ziuk vervaardigd. De stad zelf is omgeven door een zinken muur. Vijf poorten zijn even. zooveel toegangen. In het Oosten verheft zich de Olijfberg met de Hemelvaarts Kerk en het paleis der Prinses de la Tour d'Auvergne, dat door haar gedurende het geheele jaar bewoond wordt. Op dien berg vindt men nog de overblijfselen van de Salomosche waterleiding. Aan den voet daarvan vindt men het graf van Maria en dat van den jeugdigen zamenzweerder tegen zijn vader Absalon. Daartegenover zien wij het dal van Josafat, zooals het door de beek Kedron doorslingerd wordt, het dorp Siloam, Golgotha, de grot van Jeremias, enz. 't Zou ons te ver voeren, om alles aan te stippen, wat dit te zien geeft, en mijn doel is niet om eene beschrijving der heilio. stad te geven. Ik heb slechts willen wijzen op een werk dat eenï» in zijn soort is. Te meer bewondert men den vervaardiger, als men weet dat hij dilettant is. De heer Illes is betrekkelijk nog een jong mensck en oefent in Jeruzalem het vak van boekbinder uit. In September van 't vorig jaar vatte hij het denkbeeld op en ging terstond tot de verwezenlijking daarvan over. Hij ontwierp zelf het plan en modelleerde alles zelf. In November kon hij met het zinkwerk aanvangen. Na vijf maanden arbeid, waarin iiij zich slechts den hoogst noodigen slaap gunde, had hij de voldoening de laatste hand aan zijn werk te leggen. Al wat in Jeruzalem tot de notabelen behoorde, kwam het werk bezigtigen, en eenparig was de lof, dien men den bekwamen vervaardiger toekende. Men bood er hem 22,000 fr. voor, mmn hij wilde het niet afstaan. Hij had het voor de Weener tentoonstel- ling bestemd. Met groote zorg werd het derwaarts getransporteerd, maar de Turksche commissaris, Ilandi-Bey, weigerde het eene plaats, omdat het noch industrie noch kunst was. Het gelukte den ijverwen vervaardiger eindelijk 't hart van den Turk te vermurwen en Hanili- Bey had weinig vermoed, dat het als de hoofdschotel der Turksche tentoonstelling zou beschouwd worden, 't Is een van de gezoqhtite voorwerpen der geheele Oostersche groep in 't paleis. De arme man beklaagde zich dat hij zijn werk niet verkocht had. „Ik ben slaaf geworden van mijn werk," zeide hij, „ik ben er als aan geketend." (KI. Crt.) Zr. Ms. lijfarts dr. C. W. Viukhuyzen is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Tot ridder der orde van de Eikenkroon is benoemd de lieer Egenberger, te Groningen. De heer Martinus van Gelder, leerling op het conservatoire te Keulen, die eenigen tijd geleden eene compositie aan Z. M. den Koning opdroeg, is door Z. M. tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau benoemd. De luit. ter zee 1ste kl. G. J. Buyskes en die der 2de kl. .1. H, Strootman, beiden dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis en de luit. ter zee 2de kl. W. H. Dittlof Tjassens, dienende aan boord van het raderstoomschip Valk, worden met den 15 dezer op non-act. gesteld en met den 16 dezer vervangen, de eerste twee door den luit. ter zee 1ste kl. J. P. Noorduyn en den luit. ter zee 2de kl. H. Böhtlingk en de laatste door den luit. ter zee 2de kl. K. J. Bal. De luit. ter zee 1ste kl. D. M. G. de Swart, die der 2de kl. J. L. Hordijk en de off. van gez. 3de kl. G. P. J. Theunissen, allen laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië en van daar den 28 Janij 11. in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Twveedc Kamer. Zitting van Donderdag 3 Julij. De algemeene beraadslagingen over de wet op de grondbelasting ziju voortgezet en geëindigd. Daarna is behandeld art. 1 en het amendement van de heeren van Kuyk en van Kerkwijk om de opheffing der vrijstelling van landbouw- schuren uit het artikel te doen vervallenna breedvoerige discussiëo werd het amendement met 34 tegen 30 stemmen verworpen, art. 1 aangenomen. Zitting van Vrijdag 4 Julij. Al de artikelen van het wets ontwerp tot herziening der belastbare opbrengst van gebouwds eigendommen zijn onveranderd aangenomen, behalve art. 13 (eeds prestatie), dat met 36 tegen 31 stemmen werd verworpen, lle geheele wet werd aangenomen met 42 tegen 24 stemmen. PROVINCIALE STATEN VAN N00RDH0LLAND. Zitting van Donderdag 3 Julij. In deze vergadering zijn de volgende rapporten uitgebragt. Bij monde van deu heer van Stralen, ten aanzien van de begrootingen voor 1873; van het voorstel tot heffing van opcenten op de grond- en personeele belastingen; van de voordragt tot het aangaan eener geldleening tot gedeeltelijke dekking van het in 1873 te betalen gedeelte van het subsidie ter tegemoetkoming in de kosten van versterking der llondbossche zeeweringvan de voordragt tot het doen van af- en overschrij ving op de provinciale begrooting voor 1872. Bij monde van den heer van Eik, ten aanzien van de rekeniug van het gesticht Meerenberg over 1872, van de begrootiug vau dat gesticht voor 1874, en van de voordragt tot verhooging der verplegingskosten van de lijders in dat gesticht, opgenomen in de 1ste, 2de en 3de klasse. Bij monde van den heer Spekham Duyvis, ten aanzien van het adres van het bestuur der af'deeling Hoorn en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, om vaststelling van eene provinciale verordening op het rijden met hondenkarren. Bij monde van deu heer Hulst, ten aanzien van het adres van den gemeenteraad van Alkmaar, betreffende de verbetering van deu weg door het dorp Schermerhorn. Bij monde van den heer Philips, ten aanzien van het nader berigt van Gedeputeerde Staten op het adres van den Haarlemmer meerpolder om opheffing van tollen in de provincie. Bij monde van den heer Teding van Berkhout, ten aanzien vau de ontwerp-reglementen van bestuur voor den polder Beschoot, den Dorregeesterpolder, den polder de Zien, het Koegras en de banne Westwoud, en van de ontwerp-besluiten tot wijziging van het reglement van bestuur voor den 'lhamer binnenpolder. Bij monde van den heer van der Kaay, op de ontwerp-besluiten tot wijziging van de bijzondere regiementen van bestuur van eenige waterschappen. Bij monde van den heer Six, ten aanzien van de aanvraag om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve der gemeenten Huizen en Krommenie. Bij monde van den heer Backer, ten aanzien van de aanvraag om toepassing als boven, ten behoeve der gemeenten Callantsoog en Helder, en van het verzoek van de gemeente Terschelling om subsidie ten behoeve van het zeevaartkundig onderwijs. De commissie, in wier handen is gesteld de nadere aanvraag van de gemeente Marken om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, verzoekt en verkrijgt diligent-verklaring tot de najaars-vergadering. De heer mr. J. T. F. van Valkenburg is met 57 van de 59 uitgebragte stemmen op nieuw benoemd tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. Zitting van Vrijdag 4 Julij. De begrooting van de kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het ltijksbestuur is, voor 1874 is vastgesteld. Mede is vastgesteld de rekening der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1871, alsmede de rekening van het gesticht Meerenberg over 1S72 en de begrooting van dat gesticht voor 1874. Besloten is, de ver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2