Binnenland. Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. België. de Onderoff.-Vereen. Vaderland en Oranje) den heer Pelster, van idem. 4de prijs (sigaren-standaard, aangeb. door de Sociëteit Mars) den heer Molenaar, Weerbaarh.-Vereen, te Alkmaar. 5de prijs (twaalf dessertmessen in zilver, aangeb. door id.) den heer Mazel, kapt. der artillerie. 6de prijs (sigarenbeker met zilveren voet) Kistenruiter, marinier. 7 de prijs (een in zilver gemonteerd peper en zoutstel) den heer Mendes da Costa, kapt. der dd. schutterij te Amsterdam. 8ste prijs (Beijersch-bierglas) den heer M. L. Beek, van het Artillerie-Vrijkorps alhier. 9de prijs (veldflesch) den heer Wildeboer, van de dd. schutterij te Amsterdam. 10de prijs (likeurglas op zilveren voet met sigarenpijp den heer de Eauve, adj.-onderoli der inf. De 6de, 7de, 8ste, 9de en 10de prijs aangeb. door het Art.-Vrijkorps. Prijzen op 100 passen: 1ste prijs (zuurstel) behaald door den heer Prins, lid der sociëteit Mars. 2de prijs (portret-album) den heer Buisman, onderoff. der Marine. 3de prijs (staalgravure) den heer Manheim, lid van het Art.-Vrijkorps. Deze prijzen zijn aan geboden door het Art.-Vrijkorps. Eindelijk werd nog uitgereikt een prijs, uitgeloofd door den heer jhr. van Spengler, aan den heer Peith, 2de luit. bij het Vrijkorps, die de overwinning had behaald op een onderlingeu wedstrijd der baankommandanten. Nog werden verscheidene toespraken gehouden, een hartelijk woord werd gewijd aan het Koninklijk Huis, waarna de muziek het Wilhelmus liet hooren, verder werden nog feestliederen aange heven en 't geheel met een zeer geanimeerd bal besloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Julij. Het detachement van het reg. grenadiers en jagers dat tijdelijk alhjer in garnizoen is, zal, naar men verneemt, omstreeks het midden van deze maand weder naar de residentie vertrekken. Het is ons aangenaam te kunnen berigten, dat deze manschappen onder bevel van den lsten luit. Wilkens, zich gedurende hun verblijf alhier hebben onderscheiden door orde en netheid. Het was een lust om den goed gedisciplineerden troep te zien marcheren. Volgens particulier telegram is het stoomschip Tromp, van Nieuwediep naar Batavia, in de Roode Zee gestrand, vol water geloopende inventaris en een gedeelte der lading zijn geborgen. De troepen en specie zijn met de mailboot Prins Hendrik verzonden. Men verzekert ons dat de voor Atsjin bestemde litho- fracteur niet per mailboot Conrad zal verzonden worden. Kapt. Itz, voerende het schip Jonge Jan, alhier binnen, rapporteert, dat hij den 12 en 13 Maart 11. zich in de nabijheid van een cycloon heeft bevonden. De wind liep van N.O. tot N.W., verstopte lucht, onzigtbaar dik van regen, hemelhooge aanschietende zeeën, die het schip hevig deden rollen. De woedende stormwind deed de zeilen wegstuiven en wierp het schip nu en dan geheel op zijde. Men had echter gelukkig geen water bij de pompen ge vonden; alleen waren door het geweldige werken van het schip de deknaden gesprongen. De zeilenmaker was door een slag van den losgebroken schoot van een der zeilen gekwetst geraakt. Het gewone jaarlijksche volksfeest, de kermis, is jl. Maandag alhier aangevangen. Ofschoon alle gelegenheden tot ontspanning of tot uitstalling van koopwaren op 't oogenblik, waarop wij dit schrijven, nog niet zijn geopend, meenen we toch uit hetgeen er reeds is aangekondigd en in gereedheid gebragt, veilig te kunnen besluiten, dat de kermis van dit jaar niet bij die van voorgaande jaren behoeft achter te staan. Als het schoone weder van de laatste dagen blijft aanhouden, is het te voorzien, dat er druk van de verschillende gelegenheden zal worden ge profiteerd. Reeds Zondag werd zoowel 's middags als 's avonds de zaal 't Centrum druk bezocht. Boas, Judels en Bouwmeester zullen wel volle zalen hebben iederen avond, want, naar onze verkregene inlichtingen luiden, is hun repertoire ditmaal bijzonder rijk aan stukken, waarin de talenten der hoofdpersonen gunstig uitkomen. Op het Molenplein zijn verschillende groote en kleine tenten geplaatst. Wij eindigen met den wensch, dat dit volksfeest veel genoegen verschaffen, een goede herinnering achterlaten en, inzonderheid ook aan neringdoende ingezetenen voordeel opleveren moge, II. M. de Koningin is jl. Zaturdag te Middelburg met groote geestdrift ontvangen. In den namiddag heeft II. M. de Nieuwe Kerk, waar zich de graftomben van de Evertsen bevinden, de abdij, het raadhuis en het armen weeshuis bezocht en daarna bij den commissaris des Konings het diner gebruikt. In den laten avond, ongeveer 11 ure, is JH. M. per Rhijnspoor in de residentie teruggekeerd. Z. K. II. Prins Erederik wordt in deze week uit Nieuwied in de residentie terugverwacht en zal zich kort daarna voor eenigen tijd naar IIDs. landgoederen in Muskau begeven. (V.) De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Maandag den 14 dezer, des avonds ten 8 ure, tot hervatting van hare werkzaamheden. Door ds. W. Schuurman te Petten is het beroep naar Spaarnwoude en Spaarndam aangenomen. In het Politieblad leest men: „De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongeregt te Haarlem verzoekt te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van het Amerikaansch paardenspel onder directie van J. W. Meijers, aan wien eene dagvaarding moet worden beteekend wegens overtreding der Zondagswet/' Dit doelt waarschijnlijk op de voorstelling te Haarlemmer meer, zonder permissie van de wethouders. De hooioogst te Venhuizen is in vollen gang. Het grasgewas is dit jaar zeer gunstig; men berekent 5000 kilo hooi per hectare. Gaandeweg maken de landbouwers meer gebruik van landbouwmachinesde welbekende hooischudders b. v. komen reeds meer in zwang en doen goede diensten. De meeste te veld staande gewassen te Hoorn beloven een niet onvoordeeligen oogst. Garst, rogge en tarwe staan in in dat district, na de vorsten, die wij in het voor aar gehad hebben, zeer goed en beloven een voldoende oogst; evenzso wortel- en knolgewassen. De aardappelen geven in eenige soorten reeds zeer goed, ofschoon deze van de vorst zeer geleden hebben. Over bet algemeen zijn ze zeer goed van smaak; van de laat gepote is nog niets te zeggen. De koolgewassen beloven goed. Van peren en appelen kan men dit niet zeggenvan deze is de meeste bloesem bevroren, evenzoo van de pru'men en andere steenvruchten. Kersen ziet men in ons district bijna geheel niet. -In den Noordschermer is het hooijen in vollen gang. Over de kwaliteit is men zeer tevreden. Het maaijen is ook daar dit jaar zeer duur. Zeven a acht gulden per morgen is algemeen, doch niet weinigen geven tien, elf, ja twaalf gulden. De maaimachine wordt dientengevolge veel gebruikt. In de volgende week zal een wedstrijd plaats hebben met maai- en anderen den hooibouw betreffende werktuigen. Ofschoon ook te Schermerhorn het gewas, zoowel hooi- als bouwland, vrij goed is, worden de landbouwers toch zeer gekweld door de veldmuis, die vele verwoestingen aanrigt. Het zijn over 't geheel zeer groote muizen. Bij de jl. Donderdag te Schermerhorn gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad, tusschen de hh. Jan de Goede en Klaas Dekker, is de eerstgenoemde met 36 stemmen verkozen, terwijl de laatste slechts 24 bekwam. De hooioogst valt te Beverwijk over het algemeen zeer tegen. Men hoopt veel van de nasnêe, waarvoor het weder niet ongunstig is. Koehooi wordt voor f 16 en paardeliooi voor f 20 per 500 kilogram verkocht. Vrijdag middag heeft in het Vondelspark te Amsterdam zich een persoon door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Gisteren namiddag gaf op de Botermarkt te Amster dam eene vrouw aan twee aankomende jongens een pakje over, volgens haar zeggen waschgoed inhoudende, en met verzoek het bij eene op een bovenhuis aldaar wonende waschvrouw te bezorgen. De jongens voldeden hieraan en bespeurden, op den trap gekomen, eenige beweging in het pakje, zoodat zij van vrees begonnen te schreeuwen. Bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat in het pakjo niet waschgoed, maar een kind lag, hetwelk, zoo wordt verteld, reeds gestikt was. De vrouw, die zich nog niet ver verwijderd had, werd aangehouden en in verzekerde bewaring gebragt. (Amst. Crt.) In de op jl. Zondag te Rotterdam gehouden alge- meene vergadering van het Nederlandsch comité met de afgevaardigden der plaatselijke comités van het Algemeen IsAëlitiscli Verbond, zijn tot leden van het Nederl. comité benoemd de heeren: mr. S. E. Nijkerk, B. S. Ries, mr. J. F. Wertheim, mr. E. van Lier, A. Houthakker, R. B. Citroen, te Amsterdam; mr. A. W. Jacobson, te 's Hage; mr. M. Haantjes, te RotterdamL. B. Prins, te Arnhem. Jl. Zaturdag namiddag ten even over half vier ure had aan het station te Gouda een treurig ongeluk plaats. De trein, die van Rotterdam was gekomen, stond stil om op den trein van den Haag te wachten. Een heer en dame met hun bijna 2jarig dochtertje, te Rotterdam woonachtig, zaten in een waggon 2de klasse. De wisselwachter had verzuimd de wissels te verleggen, zoodat de trein uit den Haag op den stilstaanden trein liep. Toen men het gevaar zag aankomen, werden de portieren van den stilstaanden trein geopend en geroepen: uitstappen, hetgeen alle passa giers gelukte met uitzondering van dien heer en dame met kind, die juist den waggon verlieten toen de treinen in botsing kwamen. De heer viel op het perron en bekwam geen letsel, dóch de dame en haar kind vielen op de loopplank tusschen het perron en den waggon en werden een eind ver medegesleept, tengevolge waarvan de dame eenige kneuzingen en ontvellingen bekwam, doch het kind het ondergedeelte van het regterbeen werd afgeklemd. De heer chirurgijn Spruyt en de officier van gezondheid Heringa verleenden de eerste hulp en bragten het kind naar het gasthuis, alwaar zij het been boven de knie hebben geamputeerd. De heer commissaris van politie was spoedig op de plaats om voorloopige verhooren te doen en proces verbaal op te maken. Ook de heeren regter-commissaris, officier van justitie en griffier kwamen tegen 7 ure uit Rotterdam om een voorloopige instructie in te stellen. (D.) Te Gorinchem heerscht het roodvonk in erge mate, uitsluitend onder de militairen van het garnizoen, waarvan de lijders in de infirmerie worden verpleegd. De groote Willemskazerne is gedesinfecteerd geworden. Jl. Zaturdag waren op de aardappelenmarkt te Utrecht 469 manden met aardappelen aangevoerd, die tegen den prijs van f 1,50 tot 1,95 gereede koopers vonden. (U. D.) Sedert een viertal dagen was de achtjarige knaap van G. te Utrecht verdwenen; vruchteloos waren alle pogingen om hem op te sporen. Jl. Donderdag is echter de jeugdige deserteur door een agent van de Amsterdamsche politie naar Utrecht teruggebragt. De vogel, welke zijn nest heeft gemaakt op den kop van een ragebol op de binnenplaats van het gemeentehuis te Utrecht, heeft jl. Vrijdag 8 jongen uitgebroeid, welke met veel zorg worden verpleegd. Uit Friesland deelt men mede dat de nieuwe turf gereeden aftrek vindt, voornamelijk van de Hollandsche gewesten. De prijzen varrieeren voor sponturf f 3 a 3.25 de 1000 stuks, de baggelaar geldt f 5 a 5.50 per roe (1400 stuks). De kwaliteit wordt geroemd. Iemand uit Harlingen, werkzaam op de boot „Hollandia," had zijn twaalfjarig zoontje meegenomen om het Londen eens te laten zienbij de terugreis is 't knaapje in het scheepsruim neergestort en heeft daardoor eensklaps zijn leven verloren. Dezer dagen werden door iemand te Maastricht aan het postkantoor ter verzending aangeboden zes brieven met aangegeven geldswaarde, ten bedrage van f 24,000. De verzegelde brieven, die ongeschonden aan hun adres kwamen bleken bij opening scheur- in plaats van bankpapier te bevatten. Het regtsgeding, dat naar aanleiding dezer vreemd soortige gebeurtenis is aanhangig gemaakt, wordt met belangstelling tegemoet gezien. Door den heer Sootias is een eenvoudig electrisch toestel uitgedacht, dat in het scheepsruim wordt geplaatst en waarschuwt zoo er een lek ontstaat. Door het binnendringen van het water wordt een gal vanische keten gesloten, die met den een of anderen op het dek geplaatsten toestel den wachthebbenden officier van het ongeval kennis geeft. Onberekenbaar, zoo lezen wij o. a. in het verslag der Weener tentoonstelling in de KI. Crt., is het voordeel dat de fabriekant en de werkman van de tentoonstelling trekken kan, door met 't oog van den deskundige te be- zigtigen wat in zijn vak in de verschillende afdeelingen gevonden wordt, 't Is een leerschool voor allen en wel zoo practisch mogelijk. Hoe menigmaal, als ik door de zalen wandelde, is bij mij de wensch opgekomen, dat onze fabriekanten en werk lieden in de gelegenheid mogten zijn, hier hun kennis te vermeerderen. Als ik het aantal belanghebbenden zag, die dikwerf van verre waren gekomen, die hier, door aan schouwing van hetgeen elders wordt gewerkt, zich in staat stelden de concurrentie beter 't hoofd te kunnen bieden, dan dacht ik: Och dat de fabriekant ten onzent 't wist! Als ik vreemde werklieden met belangstellende oogen het werk van hunne makkers in den vreemde zag bewonderen, bestudeeren of afkeuren, dan betreurde ik 't, dat het geen Nederlanders waren. Hoe gaarne deed ik een beroep op de medewerking van zoo velen, wien 't geen opoffering zou zijn om in dezen den werkman te helpen. Ik weet dat de belangstelling in den Nederlandschen werkman, bij velen is verminderd; ik weet ook dat zeker slag van werklieden uitsluitend daarvan de schuld draagt. Maar ik zou niet dat ongelukkige soort naar Weenen willen zenden, dat zich zoo gaarne de blanke slaven noemt, dat zijn de onbekwamen en tragen, wien de jeneverflesch dierbaarder is dan vrouw en kinderen, neen, ik heb het oog op dezulken en er worden er Goddank nog velen gevonden die hun zout waard zijn, die hart hebben voor hun werk, die belang stellen in den roem en de welvaart van de fabriek of „winkel" waar zij werkzaam zijn, voor wie de patroon achting en genegenheid kan hebben, omdat hij hen als den steun beschouwt van de zaak, waarvan hij aan 't hoofd staat. Wat wordt er gedaan, om de bekwaamsten onder deze in de gelegenheid te stellen te profiteeren van zoo onschat bare gelegenheid om hun kennis te vermeerderen! Die helpen kan doet een goed werk, dat zeker vruchten draagt. Niet alleen hij, die veel geld en tijd heeft, ga naar Weenen, maar hij die even geld en tijd kan sparen, aanvaarde de reis. Een week in 't Prater, is een jaar levens. 't Stelen of weglokken van arme kinderen, om die op te leiden tot kunstenmakers of straatmuzikanten, en ze dan op het schandelijkst te exploiteeren, schijnt ondanks eene kortelings uitgevaardigde wet in Italië nog steeds op groote schaal te worden in practijk gebragt. Te New- York alleen werden er, sinds den 3den April jl., niet minder dan 317 Italiaansche kinderen aangevoerd, allen onder 't geleide van zoogenaamde padroni (patroons), die voorwenden hun vaders te zijn. Wel 7 a 8000 van die kleine blanke slaven moeten er in de Vereenigde Staten te tellen zijn zij worden telkens door den eenen padrone aan den ander verkocht, tegen 20 a 60 p. st. voor een knaap, 20 a 100 p. st. voor een meisje, 't Is verschrikkelijk, te lezen welk een leven die arme schepsels in de groote steden van Engeland en Amerika lijden. Elke cent, die men „den kleinen Savoyard" geeft, helpt een menschenhandel aanmoedigen, zoo afschuwelijk als er één buiten Afrika bestaat. Men verhaalt, dat onlangs in een Duitsch stadje een orchestdirecteur van een schouwburg en een comiek een weddenschap aangingende laatste beweerde dat hij in staat was de leden van het orchest, die anders met onverstoor baarheid van automaten hun taak volvoerden, geheel en al in de war te brengen. De orchestdirecteur vertrouwde te veel op zijn manschappen om den ander dat te kunnen toegeven. De weddenschap werd dus aangegaan De komiek verscheen onder het spelen van het orchest op het tooneel, haalde, ten aanschouwe van al de musici, een citroen uit den zak en begon er in te bijten. Op dit gezicht kwam een iedereen het water in den mondonwil lekeurig verwijderde ieder zijn instrument van den mond, en 't duurde wel vijf minuten eer men weer behoorlijk aan 't blazen was. De heer D. Eolkersma, thans ontv. der dir. bel., in- en uiig. regten en ace. te Wieringen, is benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Emmen c. a. Tot telegrafist 2de kl. is bij den Bijkstelegraaf benoemd de telegr. 3de kl. II. Elbrink. Den luit. ter zee 1ste kl. P. E. Tegelberg is, op zijn verzoek, met den 30 Junij jl. eervol uit de zeedienst ontslagen. Met ingang van den 1 dezer is bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. E. J. Stokhuyzen. Tot lsten luit. bij bet wapen der inf. is benoemd de 2de luit. O. W. Westerouen van Meeteren, van het 7de reg. Tweede Kamer. De commissie, in wier handen waren gesteld de nadere inlich tingen op het adres van A. Magnin, gepensioneerd resident ter Kuste van Guinea, houdende klagt over tekortdoening in zijn tractement en pensioen, heeft voorgesteld, dat de Kamer besluite, als have meening uit te spreken, dat bij de regeling van het tractement en pensioen, aan den heer A. Magnin toe te kennen, het reglement van het bestuur voor de Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea door de regering niet met juistheid is toegepast. In een dorp in België moet voor eenige dagen een ver schrikkelijke misdaad zijn gepleegd. Een meisje dat te Brussel in dienst was, en door goed gedrag en zuinigheid

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2