Frankrijk. Duitschland. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 282ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. 1800 fr. bespaard had, werd door hare moeder, die zwak en ziekelijk was, uit haar dienst teruggeroepen. Zij vertrok eenige dagen later naar de ouderlijke woning, doch de trein kon haar niet verder dan tot op 2 uren afstands van haar huis voeren. Om naar huis te gaan moest zij, terwijl het reeds nacht was, het bosch door, waar zij zeer tegen opzag uit bezorgdheid voor hare spaarpenningen. Doch eensklaps bedenkt zij, dat niet ver van het station haar oom woonde. Zij begeeft er zich dadelijk heen en vroeg of men haar kon logeeren. Zij werd goed ontvangen en vertelde wat haar had doen besluiten hem om de gastvrijheid te ver zoeken. Men wijst haar de slaapkamer van haar nichtje aan, die den geheelen dag uit werken ging en somtijds den nacht bij eene haver cliënten doorbragt. Zij sliep, doch onrustig. Weldra ontwaakte zij door het geluid van twee stemmen en hoorde zij dat haar oom en tante over de 1800 fr. spraken en haar dood wenschten om zich van die som te kunnen meester maken. Een oogenblik later hoorde zij dat beiden zich verwijderden. Christine Duquesnoy, dit is de naam van het meisje, vloog bijna krankzinnig van schrik het bed uit. Zonder zich den tijd te gunnen eenig kleedingstuk aan te trekken, spoedde zij zich het huis uit, en liep geruimen tijd altijd regt door het veld in, totdat zij meer dood dan levend midden op het land neerviel. Op dat oogenblik passeerden twee gendarmen te paard, die haar in dien deerniswaardigen toestand zagen. Nadat zij hun het gebeurde verhaald had, bood zij hen aan hun naar het huis van haar oom te brengen. De gendarmen volgden haar en naauwelijks aan den ingang van den tuin gekomen, zagen zij bij het zwakke licht eener kaars in een verwijderd gedeelte van den tuin twee personen, die bezig waren een lijk te begraven, dat in een bebloed laken was gewikkeld. In een oogenblik vielen de gendarmen op de schuldigen aan, arresteerden hen, en nadat zij het laken van het aangezigt van het slagtoffer hadden verwijderd, slaakten de moordenaars een vreeselijken kreet. De vrouw viel als door den bliksem getroffen, de man stiet zich het mes in de borst en was een lijk. De monsters, die hun nichtje dachten te vermoorden, hadden hun eigen dochter om het leven gebragt, die later dan gewoonlijk thuis was gekomen en op hetzelfde oogenblik, dat Christine den dood die haar bedreigde ontvlugtte, haar kamer stil was binnen gekomen en zich te bed had begeven. De onmenschelijke tante werd krankzinnig en op denzelfden dag, dat haar man en dochter aan den schoot der aarde werden toever trouwd, in het krankzinnigengesticht opgesloten. Óp de grenzen van Luxemberg heeft een duel tusschen de heeren Ranc en Cassagnac plaats gehad. Laatstgenoemde is vrij ernstig gekwetst. Den 5 Julij zal de helft van het laatste milliard der oorlogsschuld betaald zijn. Er zullen nog 250 mill. op den 5 Aug. en 250 mill. op den 5 Sept. betaald worden. De Shah van Perzië is jl. Zondag avond te Parijs aangekomen en aan het spoorwegstation van Passy ontvan gen door maarschalk Mac Mahon en den hertog de Broglie. Aan den triomfboog gekomen, werd hij ontvangen door de leden van den gemeenteraad en door den prefect der Seine. De voorzitter van den gemeenteraad heeft een korte welkomstgroet uitgesproken, welke door den Sbah even kort is beantwoord. Aan het paleis Bourbon werd hij ontvangen door den voorzitter der Nationale Vergade ring. Er was eene groote menigte op de been, welke den Shah met ingenomenheid begroette. De Fransche academie van wetenschappen heeft den prijs-Barbier toegekend aan den heer Audant, die met den heer Personne, apotheker bij het hospitaal la Pitié, een tegengift heeft ontdekt tegen phosphorvergiftigingen. Gelijk gewoonlijk, is ook deze ontdekking aan een toeval te danken. Een man had eene groote hoeveelheid phosphorus ingenomen, met het doel zich van het leven te berooven. Daar het vergif te langzaam naar zijn zin werkte, nam hij vijftien gram essence van terpentijn, maar hierdoor was hij plotseling geheel hersteld. De heer Audant, wien dit ter oore kwam, stelde een onderzoek in en bevond dat terpentijn de ver branding door phosphorus belette. De heer Personne deed nu proeven op verschillende dieren en kwam tot hetzelfde De doelmatigheid van dit tegengif tegen de uitwendige werking van den phosphorus is in Duitschland reeds lang bekend; daar dragen de arbeiders die met phosphorus werken een doek met essence van terpentijn om den hals, om hun gelaat te beschermen. Ter eere van den Shah zal te Parijs een groote taptoe met flambouwen plaats hebben, waaraan 6000 militairen, gekozen uit alle regimenten der bezetting, zullen deelnemen. Dezer dagen is veel sprake geweest van een berigt uit Rouaan, waarin gemeld werd dat daar in het Victoria- Hotel, in een kast, het lijk was gevonden van een kind, (lat door een vrouw, die zich Maria Èhoda Anderson noemde, was achtergelaten. Dat berigt heeft tot allerlei gissingen en onderstellingen aanleiding gegeven. De Londensche Echo behelst thans de mededeeling, dat die vrouw, eene Zwitsersche, Isaline Milliourd geheeten, te Sheffield gear resteerd is. Het blad deelt verder de volgende bijzonder heden omtrent deze zaak mede. De gearresteerde was vroeger kamenier en is de moeder van een onecht kind. Op Malta werd zij verleid. Zij gaf het kind twee en een halfjaar geleden in bewaring aan zekere mrs. Ward, Bent's Yard, te Sheffield, toen zij in een nieuwe dienst trad bij de vrouw van een architect. Laatstleden Mei kreeg zij verlof om haar kind, toen vier jaar oud, naar Zwitserland Ie brengen. Zij keerde echter weldra terug en kon, in den hjd dien zij afwezig was geweest, de reis niet hebben volbragt. Deswege ondervraagd, verklaarde zij niet verder te zijn geweest dan Parijs, waar zij een vriend had ontmoet die het kind voor haar naar Zwitserland had medegenomen. Die verklaring wekte hoegenaamd geen achterdocht, tot de aandacht van mrs. Ward werd getrokken door een adver tentie in de Londensche bladen, waarin mededeeling werd gedaan van het vinden van het lijk van een kind in het Victoria-Hotel te Rouaan, welk kind daar den 13 Mei was gekomen met een vrouw, die zich Maria Rhoda Anderson noemde. Zij was dien dag van Newhaven te Dieppe gear riveerd en verliet den 14den 's avonds weder Rouaan. Mrs. Ward vestigde op een en ander de aandacht der politie. De bedoelde vrouw werd in hechtenis genomen. Volgens haar bekentenis zou het kind in het Hötel zijn gestorven en zou zij het lijkje daar slechts hebben achter gelaten. Zij verklaarde, dat zij het te lief had, om het te vermoorden. Engeland. Bij gelegenheid van het bezoek van den Shah van Perzië te Londen, is de orde in de straten op zóó uit muntende wijze gehandhaafd, dat de Perzische Vorst behoefte gevoelde om den directeur van politie, kolonel Henderson, zijne bewondering over de goede inrigting der politie te betuigen. De directeur gaf, tijdens de audiëntie bij den Shah, eene vergelijkende lengte-berekening der straten van Londen en verkreeg als uitslag dat, indien de straten van Londen in een regte lijn aan elkander gelegd konden worden, zij zich dan van Londen tot Teheran en vandaar naar Ceylon zouden uitstrekken: een afstand van 6612 mijlen of ongeveer 2200 uren. De aangenaamste dag welke de Shah van Perzië te Londen sleet, kan bezwaarlijk overtroffen zijn geworden door dien van jl. Zaturdag, toen hij in burgerkleeding, als Engelsch gentleman, zonder opschik of juweelen en zonder omslag het kristallen paleis bezocht en na alles in oogen- schouw genomen te hebben, van niemand hoegenaamd vergezeld, zich buiten op het terras en in de tuinen begaf, wenschende midden onder het volk te zijn; het aanbod zich door een paar hoofdpersonen der politie te doen volgen, ten einde te voorkomen dat men hem op het lijf drong, had hij ten stelligste geweigerd. In het aquarium onderhield hij zich met eenige Japansche dames en nam hij een Engelsch kindje, dat zich met hare ouders aldaar bevond, met de meeste minzaamheid bij de hand. Een en ander aan dit bezoek verbonden heeft den Shah zekere volksgunst ver schaft, die hij op geen betere wijze had kunnen zoeken. Een zoogenaamde waarzegger werd jl. Donderdag door een der Londensche regtbanken tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld. Omtrent de grootsche ontwikkeling van Berlijn legt dr. H. Schwabe, bestuurder van 't statistisch bureau aldaar, in een pas verschenen geschrift het volgende merkwaardige getuigenis af. „Wat de woningen betreft, is de toestand ondragelijk; wat de gezondheid betreft, wordt die met den dag zorg wekkender, want in den laatsten tijd heerscht bijna onaf gebroken de een of andere epidemie, en zeker verdient het kenschetsend feit vermelding, dat zich in de stedelijke inrigtingen, ten tijde dat de toevloed van nieuwe bewoners bijzonder sterk is, omstreeks 500 „voetlijders" bevonden hebben, d. i. lieden, die, met slecht schoeisel de stad inge trokken, in de eerste dagen reeds gewonde voeten kregen Uit zulke bestanddeelen bestaat de toenemende grootheid, en 't kan dus niet bevreemden, dat ook de onveiligheid van personen en goederen verbazende vorderingen maakt. De zedelijkheid is aan 't dalen, de onbeschoftheid woekert als de waterpest. De staat der werklieden en dienstboden is fraai op weg om een landplaag te worden." Te Weenen is aangekomen eene commissie van 10 per sonen uit Philadelphia, die de tentoonstelling komt bezoeken om zich op de hoogte te stellen van hare inrigting, het gebouw, enz., met het oog op de wereldtentoonstelling, die bij de viering van het eeuwfeest der onafhankelijkheid van de Yereenigde Staten te Philadelphia in 1876 zal plaats vinden. Naar de Algem. Oostenr. Correspondentie meldt, is er spraak van, dat Z. M. de Koning der Nederlanden te Weenen zal komen om de tentoonstelling te bezigtigen. Het officiële telegram van den adjudant van generaal Kaufmann, den val van Khiwa betreffende, luidt in zijn geheel als volgt„Na met eer en onversaagdheid de onge- loofelijke moeijelijkheden te hebben overwonnen, die terrein en klimaat gedurende een traject van duizenden wersten aan de detachementen van Orenburg, van den Kaukasus en Turkestan in den weg stelden en na met nadruk alle pogingen van den vijand om onzen marsch naar Khiwa te belemmeren te hebben afgeslagen, hebben onze troepen den 10 Junij, na de benden der Turkomannen en Khiwanen op alle punten te hebben geslagen, hun plegtigen intogt gehouden in de hoofdstad van het Khanaat en haar bezet. Den 11 Junij, op den verjaardag der geboorte van Peter den Groote, hebben de troepen eene godsdienstoefening gehouden om te bidden voor de gezondheid des Keizers en voor de rust der zielen van Peter den Groote en van hunne kameraden, die in de expeditie naar Khiwa het leven lieten. De Khan van Khiwa heeft het antwoord van generaal Kaufmann op zijn voorstel om zich op genade of ongenade over te geven en zijn persoon en het Khanaat ter beschikking van Rusland te stellen niet afgewachthij heeft gehoor gegeven aan de inblazingen der militaire partij en is uit de stad gevlugt naar het Tand der Jumudische Turkommannen; waar hij zich ophoudt, is niet juist te zeggen. De troepen der drie detachementen zijn vol geest drift, vrolijk en gezond." In den veldtogt tegen Khiwa beweren de Russen niet minder dan 80 min of meer vaste plaatsen te hebben veroverd. De belangrijkste daarvan zijn: Khiwa, Kungrad, Oud en Nieuw Urgendich en Kasarasp. Laatstgenoemde plaats is de voornaamste handelstad, terwijl Nieuw Urgendich belangrijk is als de residentie van den troonsopvolger. Onder de overige plaatsen zijn er slechts 5, die meer dan 5000 inwoners tellen. Menigvuldig zijn de wetten op de dronkenschap, die in de verschillende staten ontworpen of in werking zijn. Tot nu toe schijnt intusschen niets te helpen om die ondeugd te keer te gaan. Alle beperkingen op den verkoop van sterken drank, en zelfs het totaal verbod, hebben bewezen in de practijk van nul en geenerwaarde te zijn. In Ohio nu is eene wet in werking, waarvan de eerste paragraaf zegt: „Ieder echtgenoot, vrouw, kind, ouder, voogd, baas, patroon of ieder ander persoon, die benadeeld zal worden in zijn persoon, in zijn eigendom of in zijn onderhoud, door of ten gevolge van de dronkenschap van een persoon, waar mede hij als bovengezegd in verbinding staat, zal regt van schadevergoeding hebben, door het geregtshof te bepalen, tegenover die persoon of personen, die door verkoopen, geven of toedienen van bedwelmende dranken, de dronken schap van den gezegden persoon, geheel of gedeeltelijk, veroorzaakt hebben." Ouder deze wet heeft eene vrouw 200 dollars schadevergoeding ontvangen van een herbergier, die haar man drank verkocht, waardoor hij in een gedurigen staat van dronkenschap verkeerde en onbekwaam werd zijne vrouw te onderhouden. Philadelphia heeft tweemaal zooveel huizen als New- York en Brooklyn te zamen, ofschoon het slechts de helft der bevolking van die twee steden telt. Te New-York wonen gemiddeld 15, te Brooklyn 9 en te Philadelphia 6 menschen in een huis. In Illinois is eene tweede Lucretia Borgia gestorven, eene vrouw, genaamd York, 72 jaar oud. Zij heeft op haar sterf bed bekend, dat zij 6 leden van hare familie vergiftigd had. Eerst haar man, toen hare twee getrouwde dochters, haar schoonzoon, daarna twee kleinkinderen; zij had nu eenige honderden mijlen gereisd om haar zoon hetzelfde lot te doen ondergaan. Bij vergissing echter nam zij het vergif, voor hem bestemd, zelf in en stierf na deze bekentenis afgelegd te hebben. Waaraan hare manie was toe te schrijven is niet bekend. Mijnheer de Redacteur! Tot veler verwondering wordt er in de oproepingsbriefjes, voor de aanstaande verkiezing van raadsleden, geen gewag gemaakt, dat er naar aanleiding van art. 4 der gemeentewet, buiten den heer BRONOVO en de periodieke aftreding, nog twee nieuwe raadsleden bij gekozen moeten worden. Blijkens de laatste volkstelling, was op ultimo December des vorigeu jaars het cijfer der bevolking tot over de 20,000 geklommen. De wet kent geen afwijkingen in dezen en langer dan 6 maanden mag geen verkiezing, wanneer dit noodig is, worden uitgesteld. Alleen dan, wanneer bij latere volks tellingen blijkt, dat de bevolking is afgenomen, en dat zoo blijft, neemt het getal raadsleden bij versterf af. Er zou dus hier aan wetsovertreding kunnen gedacht worden. NB. Van 20,001 tot 25,000 inwoners moeten er 19 raadsleden zijn. X. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Drijver, geb. van Grouw, (Z.). T. Wigman, geb. Kaan, (D.). Al. de Ruijter, geb. Kruijsbeek, (D.). A. Schaap, geb. Hoogerdnin, (Z.). J. Lap, geb. Gude, (D.). C. Slort, geb. Faber, (Z.). OVERLEDEN: Geene. EERSTE KLEA.SSE. Eerste lijstNo. 10575 20,000; No. 828, 17602 en 18968 ieder 1000; No. 3429 en 15927 ieder 400; No. 16309 ƒ200; No. 11303, 14505 en 17280 ieder ƒ100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid- Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent.1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 zzw. Ik. 758.40 - 1.89 21.6 f 2.5 0.86 Vlak. 12 wtz. o.i 765.87 f 5.61 19.8 f 0.6 0.76 8 zoto. 0.3„ 765.63 f 5.40 20.7 t 3.3 0.73 If 12 ozo. 0.7 765.25 f 5.02 22.0 j 2.8 0.61 u 6 Julij 12 u. Bewolkt, mooiweer. 7 Julij 12 u. Helder, schoon. 8 Julij 8 u. 8 Julij 12 u. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 15 Junij. Conrad. J.F.Gt.v.Roggen.Bataviav.Suez. 29 Nehalennia. T. Hollanders. Batavia. 3 Julij. 7 Julij. Albatros. H. H. Koch. Suriname. 4 Kosmopoliet. F. H. Klein. Suriname. 6 8 Waalstroóm. II. B. Manje. Padang. Passagiers a/b Conrad: de hh. G. de Clercq; C. Waitz en kind; P. v. Overs met kind en bediende; W. B. Dumont; H. W. Wee- nink v. Loon en kindE. KielD. J. BrouwerW. Vlegtman F. M. Avenarius; A. Stokhuyzen; P. A. de Wit; G. B. Bouricius; J. G. 't Sas; A. J. Visser; P. Silvergieter Hoogstadt; G. J.Notten; J. A. de Graaf; H. Smallenbach; A. Evenwel; D. G. Nelemans; W. N. Kramer; J. Meeter; P. v. Hulstijn, kind en baboe; M. J. Sauer en dochter; F, van Exter; H. V. Geerligs; A. E. F. Bau- dewijns; G. J. Scherer en echtg.kol. der inf. de Neve, detach.- komm., met nicht mej. Loder; J. C. Schonstedt; G. A. Neije, echtg. en kind; J. Beukhof, id.enid.; mevr. Metelerkamp Verhulst en 2 kind.; A. v. RijckevorselJ. de Soet; F. Fenema met 2 kind.; F. Otterbein; B. L. Hagedoorn; II. P. Keijzer; W. von Geusau; B. Claassen; J. G. Meijes; J. Nales; P. J. Kramer; Le- bron de Vexela; J. Burghgraaf; A. E. Birnie; J. v. Bijsterveld; A. Zwaan; J. Snijders; 24 onderofficieren, 376 manschappen. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst, 5 Julij. Johannes. J. E. Kramer. deVries&Co. Banjoewangie 6 LavagnaSeconda. M. Caucci. ZurMühlen&Co. Rangoon. 6 Bellona. H. Sösaht. Amons Sc Co. New-York. 6 Jonge Jan. C. J. Itz. v.d.Brugh 8cCo. Samarang. 6 SmiTing Mom. C. Peak. ZurMühlen&Co. Miragoane. 6 Andromede. D.C.Lundberg. v. Vliet Co. Akyab. 6 Gradsenj. G. Schnautz. ZurMühlen&Co. Rangoon. 7 Petronella. L. Vliedorp. Duink.&Goedk. Tjilatjap. 8 i, Anna Lucretia. A.G.Rijnsaardt. Hoogl.&v.Herw.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3