1873. N°. 84. Zondag 13 Julij, 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Gemeenteraads-V erkiezingen, B i n n e n 1 a n d. HELDERSOHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede. Verschijnt Ding»sdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n - franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 22 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 17 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 24 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Curaqao en Suriname, 16 Julij 's morg. 6 u. 25 m. u Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 13 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. De verkiezingen van de vertegenwoordigers des lands zijn pas afgeloopen, of die van de vertegenwoordigers dei- gemeenten staan voor de deur. Volgens de bepalingen der gemeentewet treedt om de twee jaren een derde der gemeenteraadsleden af en worden op den derden Dinsdag in Juli de leden verkozen, die de openvallende plaatsen zullen bezetten. Een veel talrijker kiezerspersoneel dan voor de samenstelling van de Tweede Kamer der Staten- Greneraal is tot dit werk geroepen, de wetgever heeft terecht gemeend, dat het oordeel over de geschiktheid tot het behartigen van locale belangen onder het bereik ligt van velen, van wie eene besliste meening omtrent de leiding en bevordering der algemeene belangen niet kan verwacht worden. Velen zijn dus wederom bevoegd en verplicht om te beslissen, door welke personen en in welken geest de huis houding hunner gemeente in de eerstvolgende jaren zal beheerd, door wie en hoe voor hare welvaart zal gewaakt en geijverd worden. Door welke beginselen zullen zij zich bij het doen hunner keuze laten besturen 't Ontbreekt gewis niet aan candidaten, die door vereenigingen van kiezers met allen aandrang als de beste en geschiktste raadsleden worden aanbevolen; niet aan belangstellende ingezetenen, die hunnen tijd en hunne krachten veil hebben om voor het welzijn hunner medeburgers te doen wat zij vermogenook niet aan eerzuchtigen, die meenen dat anderen lang genoeg geregeerd hebben en het hunne beurt nu eens moest worden, of dat zij de wijsheid in pacht hebben en als zoodanig verdienen, ook hunne stem in de raadzaal te doen liooren. De kiezers hebben in deze te onderscheiden en de aanbevelingen van eerlijke en onpar tijdige voorstanders der plaatselijke belangen niet te ver warren met die van gedienstige vrienden, die uit persoonlijke voorliefde de verdiensten hunner candidaten meer dan passend en noodig is verheffen. Wij wenschen geene partij te trekken voor of tegen een der candidaten, die in de gemeenten, waar ons blad gelezen wordt, voorgedragen zijn; maar wij wenschen in het alge meen partij te trekken voor rechtschapenheid, bekwaamheid en onafhankelijkheid en het den kiezers toe te roepen: let op deze eigenschappen, waarvan niet één ontbreken mag, en overweeg of zij bij de u aanbevolen personen te vinden zijn. Eerlijkheid, die geen onrecht, geen knoeierij of be voorrechting duldt, die oordeelt zonder eigenbelang en aanzien des persoons, die het licht niet schuwt maar de openbaarheid liefheeft, die het „recht door zee" in alles betrapht; kennis, die in staat stelt om volkomen op de hoogte te zijn van de belangen der gemeente, van hare behoeften en de eischen des tijds, om met helderheid te oordeelen en zelfstandig, welberaden te beslissen ten meesten nutte der burgerij; onafhankelijkheid, die menschenvrees en oogendienst verbant, zwart durft noemen wat zwart is, eigen vrijheid nooit aan banden legt en er voor bewaart om in het zog van anderen te varen. Waar gij dit alles of liever dit weinige in een candidaat vereenigd vindt, schrijf diens naam met gerustheid op uw stembiljet; maar ontbeert hij of het een of het ander, vertrouw hem dan het mandaat van raadslid niet toeversta u met uwe medekiezers over het stellen van een anderen candidaat, en ontbreekt de tijd daarvoor, vul dan slechts de namen in van hen, aan wier eerlijkheid, bekwaamheid en zelf standigheid bij u geen twijfel bestaat, en protesteer, door u te onthouden van het neerschrijven van meerdere namen, tegen de verkiezing van lieden, die de allereerste en nood zakelijkste waarborgen voor eene ijverige en nauwgezette vervulling eener betrekking van eer en van vertrouwen missen. Voldoen meerdere personen dan gij te kiezen hebt aan de boven omschreven eischen, dan zult ge, ter nadere bepaling uwer keuze, zeker in de eerste plaats mogen vergen liefde voor uwe woonplaats en belangstelling in de publieke zaak. Ingeboren of lang gevestigde burgers, die hun kapitaal en bedrijf voor goed in uwe gemeente geplaatst hebben, zullen hare belangen met meer ijver dienen en behartigen dan trekvogels, die, onverschillig omtrent hunne woonstede, voor eene geringe verbetering van hun bestaan u den rug toekeeren, en niet meer omzien naar de stad of het dorp, welke slechts pleisterplaatsen op hunnen weg waren. Zij daarentegen, die van elders gekomen zijn met het doel om onder u te blijven, zullen, na eenigen tijd van inwoning met den toestand uwer gemeente hekend geraakt, raadsleden kunnen zijn, die bekrompenheid uit uw gemeentebestuur weren, nieuwe denkbeelden en nuttige wenken geven kunnen. Ten andere is het zeker wenschelijk, dat de hoofdbronnen vaii bestaan uwer woonplaats behoorlijk in den raad ver tegenwoordigd worden. Handel, landbouw, nijverheid en scheepvaart hebben elk hunne eigen eischen en behoeften, tot welker bevrediging van gemeentewege veel kan gedaan wordenervaren koopliedeD, landbouwers, fabrikanten enz. zullen die behoeften doen kennen en gelden, en daartoe grootelijks tot den bloei der gemeente vermogen bij te dragen. Ook kunnen eigenaardige toestanden en behoeften der gemeente de benoeming verkieslijk maken van ingeze tenen, die omtrent zaken van publiek belang, welke speciale studiën vorderen, meer ingelicht zijn dan anderen, zooals geneesheeren, bouwkundigen enz. Maar moet ook niet gelet worden op de godsdienstige gezindheid der raadsleden, op de numerieke verhouding van de kerkgenootschappen in de gemeente? Wij meenen dat daar, waar eerlijkheid, kennis en onafhankelijkheid bij een candidaat aanwezig zijn, zijne godsdienstige overtuiging eene geheel onverschillige zaak is en niet in aanmerking behoort te komen. Zoodra men iemand naar den raad afvaardigt in de verwachting, dat hij bij voorkomende gelegenheden vooral de belangen zijner geloofsgenooten in het oog zal houden, legt men zijne onpartijdigheid onder verdenking. Verkiezing van raadsleden in evenredigheid van de sterkte der verschillende gezindheden, zooals in eene naburige gemeente al meermalen beoogd is, moet volkomen afgekeurd worden, omdat het zeer geschikte personen doet voorbijgaan en minder geschikte doet ver kiezen ter wille van het geloof, iets dat met het richtig beheer der gemeente en met de eigenschappen van goede raadsleden niets te maken heeft. Verschil van staatkundige zienswijze, van zooveel invloed en beteekenis bij de verkiezingen voor de Staten-Generaal en de Provinciale Staten moge evenzeer buiten aanmerking blijven bij de samenstelling onzer gemeenteraden. Liberaal, conservatief, anti-revolutionair en ultramontaansch verdeelt reeds zooveel hier te lande, dat onze gemeenteraden er wel van verschoond mogen blijven. De onderwerpen van plaat selijk belang hebben waarlijk niet noodig van verschillend politiek standpunt bezien en beoordeeld te worden, hun meerder of minder nut voor de welvaart der gemeente biedt den eenig noodigen maatstaf aan. Toch wenschen wij in dit opzicht eenig voorbehoud te maken en nog een eisch aan de reeds gestelde toe te voegen, juist omdat het eene zaak van ontwijfelbaar nut betreft en de voortdurende bloei en vooruitgang der gemeente er nauw mede in ver band staan. Onze bedoeling is deze: kiest toch lieden, die niet het onontbeerlijke voor het volksonderwijs toestaan omdat zij er wettelijk toe verplicht zijn, maar die er hart voor hebben en ruimschoots in de behoeften er van voor zien. Het geld der ingezetenen kan zeker niet beter en vruchtdragender besteed worden. Mogen de verkiezingen van aanstaanden Dinsdag liet bewijs leveren, dat hare gewichtige beteekenis algemeen erkend is, en dat de kiezers door de zuiverste bedoelingen gedreven hunne stemmen hebben uitgebracht, zoodat de waardigste en degelijkste mannen gekozen zijn om het welvaren van stad en dorp te bevorderen. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Julij. Wij herinneren onze lezers dat Dingsdag a. s. de ver kiezing moet plaats hebben van zeven leden voor den gemeenteraad. De aftredende heeren zijn: mr. Iv. J. C. Stakman Bosse, J. Graat, P. GroeD, B. K. Boom, C. Berghuijs en B. Werendlijn Smit (wit biljet;) terwijl tevens voorzien moet worden in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Bedloo de Bronovo (geel biljet.) Het detachement van het regiment grenadiers en jagers, onder bevel van den lsten luit. Wilkens, alhier tijdelijk in garnizoen, vertrok heden morgen met den eersten trein weder naar 's Hage. Jl. Donderdag is de mailboot Salsette, der stoomboot maatschappij Java, van Londen alhier aangekomen, om den 25 dezer van hier naar Batavia te vertrekken. Z. M. de Koning wordt den 13 Aug. uit Zwitserland weder in de residentie terugverwacht, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft een gift van f 300 geschonken aan de plaatselijke commissie in de residentie, ter oprigting van een monument te Alkmaar. Git een in de Staatscourant openbaar gemaakte verge lijkende opgave der schepen, waarvoor in de eerste zes maanden van 1872 en 1873 voor de eerste maal Neder- landsche zeebrieven zijn uitgereikt, blijkt dat in de eerste zes maanden van 1872 gebouwd werden 27 schepen, metende 2792 lasten, waarvan 25 metende 2270 lasten, binnen- en 2 metende 521 lasten, buiten 's lands. Daarentegen werden in de zes eerste maanden van 1873 gebouwd 42 schepen, metende 8019 lasten, waarvan binnenslands 29, metende 2649 en buitenslands 13, metende 5370 lasten. De Prov. Staten van Zuidholland hebben benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten, bij tweede stemming, den heer jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan. Door de Prov. Staten van Utrecht is tot lid van Gedeputeerde Staten, in plaats van wijlen den heer Laan, gekozen de heer Roijaards van Scherpenzeel, met 24 stemmen. Beroepen op Marken ds. C. J. van Vledder, pred. te Zunderdorp. Ds. J. W. Margadant te Huisduinen, kwam voor op het zestal. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Bolsward, door ds. S. Kutsch Lojenga, in de Rijp. -Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam, de schepenAnna Lucretia, Amstelstroom, Anna Sophia, Petronella, Ida Geertruida en Gerard Pieter Servatius. Te Medemblik is een driejarig kind onder eene praam geraakt, die van de scheepshelling werd te water gelaten. Het kind was oogenblikkelijk een lijk. Het visschersleven is voorzeker niet een van de minst afmattende broodwinningen, en toch vindt men op Urk een voorbeeld van krachtigen hoogen ouderdom, zooals in Neder land zeker geen tweede aan te wijzen is. De visschers Klaas Romkes, oud 82, Jurrien Kramer, oud 79 en Hendrik Kramer, oud 80 jaren, bevaren nog even flink als menig jong zeeheld de zee en trotseeren de golven. En daarbij is het nog opmerkelijk, dat zij juist met hun drieën op één vaartuig varen en alzoo de geheele bemanning daarvan uitmaken. Ieder visschersvaartuig is gewoonlijk met drie personen bemand. Op de buitenplaats Bosch en Vaart, onder Heemstede, is dezer dagen een witte mol gevangen, de vijfde in den tijd van een jaar. Het 27ste landhuishoudkundig congres te Delft hield jl. Woensdag zijn tweede algemeene vergadering. De volgende motiën werden aangenomen: 1. „Het congres, overtuigd dat er dadelijke behoefte be staat aan landbouwleeraars, besluit bij herhaling aan te dringen op de inrigting van hooger landbouwonderwijs van Staatswege. 2. Het congres acht de vestiging van kamers van land bouw nuttig en wenschelijk en noodigt het bestuur van het volgende congres uit een onderzoek in te stellen naar de inrigting en werking dier kamers. 3. Het congres spreekt den wensch uit, dat het kroon domein, zijne regten voorbehoudende, bij het afkoopen der tienden het grootst mogelijke gemak zal verleenen." Uitvoerige discussiën hadden verder plaats over de middelen, die zouden kunnen worden aangewend om het gebruik van laecale stoffen meer ingang te doen vinden, over de werking der tiendwet en over de beste wijze van afvoer van faecale stoffen. Aan het tonnenstelsel scheen men de voorkeur te geven boven het Liernur-stelsel. In de zitting van jl. Donderdag werden zeer belangrijke punten ter sprake gebragt, o. a. over spoelingvoeder, over de moeijelijkheid voor den landbouwer om dienstpersoneel te bekomen, over de moeijelijkheid waarmee vooral de kleine grondbezitters bij de ontginning van woeste gronden heeft te worstelen, voortspruitende uit wettelijke voorschriften en belemmerende formaliteiten, over de wenschelijkheid om ook voor het vervoer van mest vrijdom t# krijgen van sluis-, boom- en havengelden enz. Van het laatste zag de meerderheid de wenschelijkheid niet in, omdat het een privilege zou zijn voor den landbouw, waaraan hij geen behoefte heeft. Omtrent de moeijelijkheid aan het ontginnen van woeste gronden verbonden, sprak het congres den wensch uit dat de gemeentebesturen de meest mogelijke faciliteit zullen toestaan ten opzigte van de formaliteiten, die noodig zijn om te komen tot vrijdom van grondlasten voor nieuw ontgonnen landen. Het congres is door den voorzitter met een korte toespraak gesloten. Jl. Dingsdag voormiddag kreeg de politie te Delft berigt, dat een der beruchtste zakkenrollers uit Amsterdam voornemens was op dien dag de plaats hebbende feesten aldaar met zijn tegenwoordigheid te vereeren. Na aankomst met den spoortrein begaf hij zich naar het feestterrein, waarschijnlijk om een geschikt plaatsje uit te zoeken waar hij zijn handwerk zou kunnen uitoefenen. Hij had zich echter naauwelijks daar geposteerd, of een agent van politie noodigde hem uit, om mede te gaan naar het bureau van politie. De stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers is uit de residentie vertrokken tot het doen van eene binnenlandsche kunstreis. De schietwedstrijd welke in Augustus op de vlakte van Waalsdorp zou plaats hebben, zal niet doorgaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1