1873. N°. 87. Zondag 20 Julij. 31 Jaargang. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. Verkiezingen voor den Gemeenteraad. Binnenland. HELDERSCHE EN MEI WËDIËPËR COURANT ,,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuhdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndié: via Triest 22 Julij 's avonds 6 u. 25 m. „i/i/ Marseille 31 Julij, 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 24 Julij 's avonds 6 u. 25 m. Curagao en Suriname, 1 Aug. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 23 Julij, 's morg. 6 u. 25 m. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 22 JULIJ 1873, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 19 Julij 1873. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEB BEHANDELING: 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe leden. 2. Aanbieding rekening gemeente 1872. 3. Idem Weeshuis, Armbestuur en Schutterij. 4. Aanbeveling regent Weeshuis. 5. Idem lid Schoolcommissie. 6. Adres om toelage muziek Schutterij. 7. Mededeeling van ingekomen stukken. Vervolg.) Anna Paulownn. Herkozen de aftredende leden, de heeren jkr. mr. J. H. van Foreest van der Palm en Th. J. Waller, terwijl ter vervanging van den heer C. Kalff eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. E. Perk en J. A. Zur Mühlen. Terschelling. Gekozen de heeren A. B. Mentz, C. J. Oepkes en T. D. Pais. Herstemming tusschen de heeren J. H. Stobbe en T. C. Dekker. Hoorn. Gekozen de heeren jhr. mr. D. van Akerlaken en J. Groot Jr. Herstemming tusschen de heeren P. Brinkman, P. Kaag Az., G. Boldingh Gz. en J. J. Aghina, Oudorp. Herkozen de heeren K. Akkerman S. de Jongh en J. Bijman. Schellinkhout. Herkozen de heeren C. Ham en T. Blokdijk Sr. Hedeinhlik. Gekozen de heer C. de Git. Herstemming tnsschen de heeren H. J. Dunselman, P. Koning en B. Vroom. Enkhuizen. Herkozen de heeren C. E. Kuyper en C. A. de Koningh; gekozen de heeren H. van Simmeren en C. P. de Jong. Puriuerend. Herkozen de heeren R. Doorn, R. Laan, B. Schoute en C. Schouten. Gekozen de heer J. Aten Bz. Edam. Herkozen de heeren G. J. Versteegh, P. H. Pont en N. van der Horst. Gekozen de heer C. Jaski. Herstemming tusschen de heeren C. de Jong en W. Tuyn. Monnikendam. Herkozen de heeren A. Sligcher, F. Nooij en M. C. Merens. Westzaan. Gekozen de heeren C. Dekker Jz. en J. L. de Wijn. Herstemming tusschen de heeren J. Dekker Jr. en J. L. de Wijn. Oostzaan. Herkozen de heeren K. Brat Kz. en A.DralWz. Hansdorp. Herkozen de heer J. Hermanides. Gekozen de heer Wijnveldt. Velzcn. Herkozen de heeren jhr. van de Poll, Schnei- der, Enschedé en van Coeverden. Zandvoort. Gekozen de heeren E. Groen en J.Hollenberg. Haarlemmermeer. Herkozen de heeren J. Klapwijk en N. T. Dorbeck. Herstemming tusschen de heeren A. van Eiessen, J. van Vuuren, A. Kuyper, B. Biesheuvel, P. Verköyl, en H. Meijer. Vlisgingen. Gekozen de heeren M. Pot en Verkuyl Quakkelaar. Herstemming tusschen de heeren J. C. Ockers, ■nr. P. J. Callenfels, J. B. de Graaf, J. F. Dommisse, E. G. de Bey Mestdagh en dr. J. van Beke Callenfels. HELDER en NIEÜWEDIEP, 19 Julij. De Ever, een der beide stoomkanonneerbooten (type «Stannch"), tot welker afhaling Zr. Ms. raderstoomschip Valk, kommandant kapt.-luit. ter zee A. Dronkers, voor «enige dagen geleden naar Engeland vertrok, is gisteren morgen, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. N. A. de Vries, alhier aangekomen. Dit vaartuig, naar de plannen van den heer Rendel van de firma W. Armstrong Co. te Elswick, bij de heeren Mitchell te Walker nabij New- castle gebouwd, en bestemd tot verdediging van onze zee gaten en stroomen, is slechts 24 M. lang en heeft eene gemiddelde diepgang van 1.8 M. Het is gewapend met het zwaarste stuk geschut dat nog immer op zulk een klein vaartuig is geplaatst, namelijk een getrokken Arm- strong-kanon van 12| ton, dat voorop staat. Het rust op eene slede, die op een vloer is geplaatst, welke door middel van vier zware schroeven, die door eene kleine stoom machine gedraaid worden, op en neer kan bewogen worden, zoodat, als het vaartuig naar zee moet, het kanon in het ruim gestreken kan worden. De Ever is niet gepantserd en heeft alleen op de plecht een borstwering van ijzeren platen, om de bemanning tegen geweervuur te dekken. Het kanon is niet ingerigt om te kunnen baksen, zoodat men het vaartuig zelve op het vijandelijk doel moet rigten. Ten einde snel te kunnen draaijen is het voorzien van tweelingschroeven, welke door middel van twee afzonder lijke werktuigen, van 30 paardenkracht nominaal, bewogen worden. Naar wij vernemen zal het materieel onzer marine met een twintigtal dezer handige vaartuigen vermeerderd worden, welke door hun weinige diepgang geschikt zijn om in onze ondiepe vaarwaters, waar zij door grootere vijandelijke schepen niet kunnen vervolgd worden, te ageren en deze door hun verdragend zwaar geschut in den grond te boren. Volgens een bij het Departement van Marine ont vangen telegram, is het schroefstoomschip Bommelerwaard, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. H. Haakman, den 17 dezer te Point de Galle aangekomen en zou den 19 daaraanvolgende van daar vertrekken, met bestemming naar Atsjin. Aan boord was alles wel. Volgens telegram van kapt. Oort, uit Aden, dd. 17 dezer, was de reparatie in goeden voortgang, en zou de mailboot Prins Hendrik naar alle waarschijnlijkheid binnen acht dagen de reis voortzetten. De mailboot Koning der Nederlanden, kapt. M. C. Braat, is, volgens telegram, dd. 17 dezer, des avonds ten 10 ure, van Batavia vertrokken, met volle lading, 22 vol wassen passagiers, 29 kinderen en 153 soldaten en Chinezen. De mailboot Conrad is jl. Vrijdag te Gibraltar gear riveerd om den watervoorraad aan te vullen; alles wel. De soiree musicale van den heer Reichmann, op jl. Donderdag in liet lokaal 't Centrum gegeven, heeft onze verwachting niet teleurgesteld, integendeel overtroffen. De heer R. bezit (we maakten hiervan reeds melding) in hooge mate al de vereischten van een aangenaam stern-orgaan, beschaafde voordragt, vlugge gestes, bewegelijke physionomie en een goede muzikale ontwikkeling. Uitnemend is hij geslaagd om het talrijk aanwezige publiek een amusanten avond te bezorgen en we raden onze lezers te Texel en te Schagen aan om de aangekondigde soiree bij te wonen. Wij geven hen gaarne de verzekering dat de zoo gunstige beoordeeling van den heer R. niet overdreven maar volkomen op waarheid is gegrond. In den loop van den aanstaanden winter zal de muzikale humorist deze gemeente weder bezoeken, althans zoo verzekert hij ons. Gaarne roepen wij hem dan ook een: „aufs Wiedersehen" toe. In de op gisteren gehouden vergadering van het Depar tement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam de heer J. G. R. Vos, en tot plaatsverv. afgev. de heer A. van Voornveld. Tot lid van 't bestuur der Industrieschool is herkozen de heer C. J. van Spall en in de plaats van den heer G. Scholten gekozen de heer W. Ph. de Kruijff. De heeren II. Daarnhouwer en P. C. de Winter werden als directeuren der spaarbank herkozen. Er geschiedde voorlezing van de jaarverslagen der ver schillende inrigtingen, van wege het plaatselijk departement alhier opgerigt en in stand gehouden. Door een drietal leden is ingediend een voorstel, strekkende tot oprigting eener volkszangschool alhier. De voorstellers zijn, na de hierover gehouden discussie, uitgenoodigd zich tot eene commissie te vereenigen, om tegen de volgende bijeenkomst de noodige voorstellen dienaangaande te doen. Beroepen te Alkmaar ds. H. J. P. van der Linde pred. te Hoevelaken. Bedankt voor het beroep naar Callantsoog door ds. Jentink, pred. te Terwispel. Jl. Donderdag had nabij Petten het ongeluk plaats dat door een zandwagen een jongeling aan den bovenarm werd overreden, zijn naam is P. Burgering, een oppassend ingezeten van Alkmaar en kostwinner zijner moeder, eene weduwe. Hij is naar die stad vervoerd en in het gasthuis opgenomen. Het was noodzakelijk den arm te amputeeren, hetgeen dan ook reeds geschied is. (N. Alkm. Crt.) Zijn uit de meeste gemeenten de berigten betreffende den landbouw gunstig, ook in de omstreken van Nieuwe Niedorp is tot hiertoe de hoop der landlieden niet teleur gesteld, ja, hunne verwachting in meer dan een opzigt overtroffen. De koude en schrale Meimaand heeft niet kunnen beletten, dat de oogst der meeste producten vrij goed uitvalt. Het hooi is uitmuntend en wordt in voldoende hoeveelheid gewonnen, terwijl het vee in de weide over vloedig voedsel vindt, tengevolge waarvan de zuivelbereiding reden tot tevredenheid geeft. Van longziekte onder de runderen verneemt men in de laatste zes a zeven weken niets meer. De vroege aardappelen zijn gerooid en leveren een middelmatig beschot op; de latere soorten blijven vooralsnog van longziekte bevrijd. De karwei staat reeds aan hokken, maar is evenals het vlas, dat geplukt wordt, hier en daar kort van stengel. Met het scheren van koolzaad, dat aldaar weinig wordt verbouwd, is een aan vang gemaakt, en de opbrengst daarvan zal, naar men meent, niet tegenvallen. De mosterd komt des te menig- vuldiger voor, en staat goed. Erwten en boonen hebben heerlijk gebloeid, en beloven een rijken oogst. Ook de overige hier gezaaide gewassen, zooals tarwe, rogge, gerst en haver, waarbij de volksvoeding zoo groot belang heeft, geven het vooruitzigt, dat binnen korten tijd ook de graan oogst den landman zal tevreden stellen. Peren zijn er bijna in het geheel niet, appelen slechts in zeer geringe hoe veelheid te wachten. De nachtvorst heeft de bloesems doen verloren gaan. Kwamen er omstreeks dezen tijd reeds in vroegere jaren handen te kort voor den veldarbeid, dit is thans nog te meer het geval, nu de maaijers en scheerders uit Duitschland of Gelderland en Overijssel niet meer gelijk voorheen in groot aantal herwaarts komen, maar het nut en de noodzakelijkheid van machines voor grasmaaijen en zaadscheren komt daardoor dan ook te beter aan het licht, gelijk ze dan ook al meer en meer in gebruik worden genomen. (N. R. Crt.) In de raadsvergadering te Oudorp van jl. Zaturdag, is tot wethouder, in plaats van den heer J, Latenstein van Voorst benoemd, de heer S. de Jongh, nadat de heer K. Akkerman voor zijne benoeming als zoodanig had bedankt. Het berigt, dat zich te Hoorn eene commissie zou gevormd hebben, ten einde feestelijk te herdenken de gevangenneming van Bossu, is onvolledig. Er bestaat aldaar een zeer bloeijende Vereeniging voor Volksvermaken; deze is, reeds twee weken geleden, tot dat doel vergaderd ge weest en het voorstel van het bestuur bepaalde zich tot een tweedaagsch muziekfeest met volksvermakelijkheden. De beweegredenen, om dien gedenkdag wat meer eenvoudig te vieren, waren de verleden jaar zoo feestelijk herdachte inneming van den Briel en het aanstaande jubilé van Alkmaar, 'twelk Hoorn slechts enkele dagen voorafgaat. Hoeveel beteekenis de zeeslag met de gevangenneming van Bossu moge hebben, het ontzet van Alkmaar (men denke aan het roemrijk gezegdevan Alkmaar begint de victorie is ongetwijfeld van hooger beteekenis, en 't is dus minder waarschijnlijk, dat men te Hoorn slechts enkele dagen daarna vele menschen zal lokken. Elk voorganger moet, al wordt het hem waarlijk niet altijd dank geweten, in dezen tijd, nu de gelegenheden zeker niet te schaarsch zijn om feest te vieren en geld te verteren, daarmede in 't belang der kleine burgerij rekening houden. Maar velen waren met de voorgestelde feestviering niet tevreden en wenschten weder een luisterrijken optogt. Enkelen hebben zich in commissie gesteld, om tot dat einde (voor de voor gestelde meer eenvoudige feestviering waren genoeg fondsen aanwezig) gelden te verzamelen. De aalbessenteelt in de omstreken van Hoorn en Haarlem levert dit jaar geene goede uitkomsten op. De struik wordt zeer geteisterd door den vermoedelijken mot worm, die, wat opmerkelijk is, het alleen voorzien heeft op de roode en witte bessen, terwijl de zwarten onaangeroerd blijven. Te Haarlem is overleden de heer mr. F. W. baron van Styrum, president van de arrondissements-regtbank aldaar, in den ouderdom van 72 jaren. Men meldt uit Zandvoort, dd. 17 dezer: „De toevloed van badgasten uit alle oorden des land als ook uit het buitenland is thans reeds zoo groot, dat alle beschikbare apartementen, vooral bij particulieren, óf bewoond óf verhuurd zijn. Het dagelijksch bezoek is vrij levendig, maar zou zeker veel drukker zijn, indien het weder minder ongestadig ware. De verwachtingen omtrent den oogst in de duinen zijn hoog gespannen. De late aardappelen staan uitmuntend in het groen en beloven veel; de laatst gevallen over vloedige regens hebben vooral aan hooggelegen gronden veel goed gedaan. De vroege aardappelen, die thans gerooid worden, zijn voortreffelijk van kwaliteit, zij gelden van f6 tot f8 per hectoliter. De erwten, graauwe en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1