Benoemingen, enz. Buitenland. België. Doitschlaod. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. SCHAGER MARKT van HEDEN. onderstand dan vroeger? 't Lijkt er niet naar. Waar blijft dan toch al dat geld, dat die zoogenaamde leidslieden, als eene bijdrage voor dit en als eene bijdrage voor dat doel, bij den werkman veten te krijgen? Het antwoord ligt voor de band: voor't grootste «edeelte wordt het besteed ter bezoldiging van ledigloopende be vorderaars van volkswelvaart en van hunne handlangers, die ook liever van 't zweet des werkmans leven, dan zelf te werkenverder voor tractementen aan bestuurders, kassiers met hun aanhang, voor aanplakbilletten, advertentiën, buur van vergaderlokalen en meer van dien aard. Daarbij komen de kosten voor allerlei bladen ten behoeve van den werkman, eigenlijk vuile schotschriften en niets anders. Die weten ze den werkman behendig op te dringen, 't Is vonder dat ze hem nog niet noodzaken om zich maar op 10 of 15 exemplaren van elk nommer te abonneeren, om te maken dat de uitgever er niet bij te kort komt. En wat behelzen die bladen en blaadjes? Flinke artikelen, voedsel voor hart en verstand, mededeelingen over nuttige uitvin dingen op het gebied van nijverheid of volkshuishoudkunde? Niets van dat alles! Maar des te meer opruijende taal tegen de bestaande orde van zaken, beschuldigingen en lage uitvallen tegen ieder, die niet naar de pijpen der leidslieden wil dansen en hun den zak niet wil vullen. Bij gemis van eigen oordeel maken die schrijvers rijkelijk gebruik van de gelegenheid om uit boeken en bladen te stelen en dit als hun eigen werk te geven. En wat soort van mannen zijn die schrijvers? Doctoren, die, zoo niet op de eene of andere Chineesche hoogeschool, dan toch stellig in een bierkroeg van de laagste klasse binnen den tijd van een paar weken hunne studiën hebben volbragt; mannen met een hoofd zoo vol ijdelen waan en met een hart zoo vol zelfzucht, dat daar voor iets beters geen plaats overblijft. Vandaag hebben zij het op den een, morgen op een ander gemunt; nu eens moet deze, dan weder gene hun ongenoegen ondervinden; zij besluiten dit en dat, en doen nog o zooveelMaar door dat alles gaat de eensgezindheid, de geest van broederschap, die vroeger onder dc werklieden heerschte en zoo goed werd aangekweekt, ten eenenmale verloren. Doch genoeg hiervan. Het onderwerp is ook allesbehalve aan trekkelijk. Mijn raad aan mijne mede-werklieden is eenvoudig deze: Blijft in uwe fabriekenhoudt uwe ziekenfondsen en andere kassen als vroeger; geeft naar uw vermogen iets aan hulpbehoevende kameraden; verleent zoo gij wilt ondersteuning aan hen, die ge dwongen worden om aan werkstaking wegens te laag loon of om andere redenen deel te nemen, en houdt gij dan nog iels over, neemt dan deel in eene solide maatschappij van levensverzekering. Is er iets bij uw werk dat u hindert, of hebt gij eenig bezwaar, zegt het bedaard aan uwe patroons en hoort niet naar menschen, die u willen overhalen om deel te nemen aan storing van orde. Dit staat op den voorgrond: blijft me toch met uwe leidslieden, o! hoe zij genoemd worden, van het lijf. Wilt gij uwe gevoelens en uwe wenschen openbaar maken, daartoe staat ons orgaan u ten dienste. Langs dien weg zal de werkman, ook zonder Internationale en zonder petroleum, het doel bereiken, en al moge de regte weg hier en daar met doornen zijn bezaaid, hij blijft toch altoos de beste." (N. Roti. Crt.) Benoemd tot directeur van het postkantoor te Middelburg de heer B. Meylink, thans directeur van het postkantoor te Goes. Het gebruik van de Fransche of Vlaamsche taal is in België gesteld naar de keuze der beschuldigden of hunner pleitbezorgers. In verband hiermede bevat een Belgisch blad het volgende Bij eene zitting der correctionele regtbank te Brussel :at op de bank der beschuldigden zekere S., wegens het tandentrekken op eene openbare plaats en 't uitoefenen van tak der geneeskunde, zonder daartoe gemagtigd te zijn. Na het lezen der acte van beschuldiging liet S. zich volgender wijze uit: Beschuldigde: „Als het gepermitteerd is, M. de president zal ik mij in 't Vlaamsch exprimeren." De president. „Ja zeker, spreek maar Vlaamsch." Mosieu de jugc g'heel die affaire is een affaire van jalousie. Er is in g'heel Bruxelles geenen dentist, die zoo rapidement tanden kan trekken als ik en zonder de minste douleur." (Bij deze woorden stroopte hij zijne mouwen op en trad vol deftigheid naar de groene tafel toe). Met eene pijpe-steel, met de pen, die daar op den bureau ligt van M. de procureur roi, zal ik tanden trekken." De president. „Gij hebt geen diplome." „Neen, pas encore, maar dat ik de moyens had, ik zou welhaast men diplome hebben." Uit het getuigenverhoor bleek voorts dat S. een buiten gewone behendigheid bij het tandentrekken heeft, armen voor niet trekt en zich tevreden stelt met hetgeen hem uit dankbaarheid wordt gegeven. De regtbank veroordeelde den vluggen tandentrekker tot le minste straf. Een landbouwer te Carnieren was deze week bezig met het fondament van eene nieuwe schuur te bouwen, toen zijne werklieden op eene soort keldering stieten, waarin zij weldra eene opening maakten. De landbouwer was natuurlijk zeer nieuwsgierig om te weten wat de kelder mogt bevatten. Hij daalde er in af, voorzien van eene lamp, en waarlijk zijn moeite bleef niet onbeloond. Hij vond er een lederen zak in, die door de schimmel geheel verrot was en bij 't openen rolden de goudstukken om zijne voeten; het waren oude stukken, welbewaard uit den tijd Spaansche regering. Ieder stuk heeft een waarde van nagenoeg 10 francs, en alzoo telde men tot eene som van "",000 francs. Dat het werkvolk niet meer voortwerkte, maar voor dien dag hamer en truweel lieten liggen, is ligt 'e Begrijpen. Den ganschen nacht dronk men in gezelschap 'an den boer, die niet gierig was, maar ontzaggelijk veel vrolijkheid aan den dag legde. Frankrijk. De Duitsche troepen hebben Mézières en Charleville ontruimd. Het Duitsche état-major bevindt zich nog te Nancy, maar zal eerlang van daar vertrekken; alsdan zal, met uitzondering van het arrondissement Verdun, het geheele land ontruimd zijn. Prins Napoleon is jl. Maandag ochtend met een extra- trein uit Zwitserland te Parijs aangekomen. Zie hier wat men woordelijk leest in de Constitutionnel: „Een accident, dat de ernstigste gevolgen had kunnen hebben, bragt gisteren het Quartier Latin in opschudding. Een leidekker, die het evenwigt verloor, stortte van de zesde verdieping van een huis naar beneden. Gelukkig viel bij op het hoofd van twee vrouwen, die op het trottoir met elkander stonden te praten, zoodat hij ongedeerd bleef. Men siddert bij de gedachte, dat zonder dit gelukkig toeval de leidekker het leven zou hebben verloren. De beide vrouwen, waarop hij neerkwam, bleven op de plaats dood." - Jl. Zaturdag, des avonds ten 8 ure, verscheen mevr, X...., van Neuilly, met haren echtgenoot op het bureau van den specialen politie-commissaris aan het station St. Lazare, en legde de volgende verklaring af: „Ik kwam heden ochtend bij de maatschappij van den Westerspoorweg, om 50 interestcoupons te innen, en na aan de kas de mij toe komende som ontvangen te hebben, nam ik ten half één ure den ceintuur-trein, om huiswaarts te keeren. In het kompartiment, waarin ik plaats nam, bevond zich reeds eene alleen reizende dame; bijna gelijktijdig met mij kwamen drie andere dames met. een kleinen jongen en zij zetten zich naast mij. Eene dier dames was te gelijk met mij des morgens ten kantore der maatschappij geweest en had mij gevraagd hoe zij een borderel moest opmaken. Ik herkende haar terstond, en daar het in den wagen drukkend heet was, verzocht ik haar een der raampjes te laten zakken, om een weinig lucht binnen te krijgen. Zij deed mij op merken, dat, als het raampje aan dien kant geopend werd, de stekende zonneschijn nog meer hitte zou aanvoeren en verzocht een liarer vriendinnen een raampje te openen aan de andere zijde. Deze beproefde het, maar beweerde dat de raampjes te vast zaten en zij ze niet naar beneden kon krijgen. Op het station van Courcelles ging de dame, die bij mijne aankomst reeds in den wagen zat, er uit. De trein ging weêr voort, en ik bleef met de drie dames en het jongentje. De vrouw, tot wie ik reeds gesproken had, zeide tot een harer gezellinnen„Waarachtig ik stik! lieve, reik mij toch eens uwen flacon." De dus aangesprokene stond op, haalde uit haren zak een kleinen flacon, opende dien, en mij voorbijgaande, deed zij als of zij, door het stooten van den trein, viel. Zij liet zich op mij vallen en hield als bij vergissing, mij haren flacon onder den neus. Naauwelijks bemerkte ik de doordringende geur of ik was reeds buiten kennis. Toen ik tot bewustzijn kwam op het station van Auteuil, waren de drie onbekenden en het jongentje verdwenen. Ik zag dadelijk, dat mijne kleederen losgemaakt, doorzocht en daardoor verkreukt waren, en bij onderzoek bleek, dat mij alles ontstolen was, wat ik in den zak had, mijne sieraden, twee gouden ringen, waarop de dagteekening van 14 April en 5 October 1872, en eene som van 350 fr. in bankbiljetten, welke ik met eene speld aan mijn corset had vastgehecht. Geenszins twijfelende of de diefstal was gepleegd door genoemde reisgenooten, ben ik thuis gekomen om andere kleederen aan te trekken, vóór dat ik bij u mijne klagt kwam indienen, en ik zou dit al eerder hebben kunnen doen, zoo ik niet dadelijk, toen ik in huis kwam, ware overvallen geworden door geweldige brakingen, bepaald het gevolg van het verdoovend middel dat men heeft gebezigd. De justitie doet onderzoek. Esgelasd. De bisschop van Winchester is jl. Zaturdag van het paard gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. In den grooten vijver van het Victoria-park te Bath zijn duizenden visschen door het onweder getroffen en ten gevolge van dien overleden, terwijl anderen daardoor in staat van verdooving werden gebragt. Er is te Berlijn een goed georganiseerde dievenbende ontdekt, die haar agenten in verschillende steden en dorpen heeft, zoodat de gestolen goederen in verre landen verkocht worden. De bende werkt te Berlijn, in gezelschappen van 5, 10, 20 of 30 personen, die elkander trouw bijstaan; de gezel schappen staan met elkander in betrekking door tusschen- personen, waaronder een zekere „Bottcherkarl", de be roemdste is. Onlangs is hij op klaarlichten dag door den hoofdingang uit de gevangenis te Spandau ontsnapt. De gevangenen te Berlijn vierden dat met luide feest vreugde. Een gezelschap heeft zijn specialiteit van stelenmen heeft zakkenrollers, straat-, winkel-, kelder-, herberg-, koffijhuis-dieven, enz. Een groot aantal leden der bende is in de Berlijnsche gevangenis aangeworven. Wanneer daar een paar leden van hen ingebragt waren, slaagden zij er spoedig in nieuwelingen in hun verbond op te nemen. De Berlijnsche gevangenis zal daarom voortaan alleen voor preventieve gevangenen worden ingerigt. Te Gmünd in Wurtemberg, werd in den vroegen ochtend van 18 Julij jl. in het daartoe afgezette dal, met zwaar vestinggeschut naar de schijf geschoten. Het tweede schot, dat niet ver genoeg droeg, trof den observatiepost, waarin zich een luitenant en 4 manschappen bevonden. De luitenant werd gedood en de 4 man werden gekwetst. Italië. Men verzekert, dat de Paus bevolen heeft, den pastoor Santa-Cruz, wanneer hij te Home komt, niet op het Vatikaan toe te laten. Er wordt verzekerd, dat de totale strijdkrachten der Carlisten in het geheele Noorden des lands bestaan uit 30,000 man. Amerika. Lindslay, een Amerikaan, heeft een telegraaf-druk- apparaat uitgevonden, waarmede het mogelijk is dat leeken, na één dag onderrigt, telegrapheren kunnen. De methode moet zeer goedkoop, eenvoudig en beter zijn dan de tegen woordige. Tot het in werking brengen van het denkbeeld is in Amerika eene maatschappij gevormd met een kapitaal van circa 2 millioen gulden. WACHT U VOO» SCHADE! Omtrent den koop van MAARTEN KOORN las ik tot mijne verwondering in de Courant van 16 dezer de geschiedenis mij bekend. Hoe kon KOORN zich laten bewegen, om zulk een stuk te onderteekenen, daar hij zijn eigen fouten aan 't publiek bekend maakt, en iets vertelt, wat geheel buiten de waarheid is. Het Plaatsje dat KOORN den 3 April 1S72 kocht, is in de sommatie tot geregtelijke waardering niet door mij geschat op f 5300, daar staat geen woord van in, zooals KOORN voorgeeft; maar die som is daarin door het Bestuur der registratie vermeld, om KOORN in de gelegenheid te stellen, de zaak af te doen, en aan die som was ik dus bij de schatting in het minst niet ge bonden. KOORN werd gesommeerd tot betaling van f 70.38 voor te kort betaalde registratiegelden, waarop hij bij mij kwam om raad. Ik heb hem den raad gegeven om die gelden te betalen, want hij had dan een genadig regt; waarop hij mij ten antwoord gaf: dat hij nog verder raad zou zoeken. Ik heb hem toen gezegd: gaat niet naar Uw notaris, want die zal U zeggen: „houd vol! ik zal U voor weinig adsisteren," en dan komt het U ten laatste op f 300. Hij is daarop naar den notaris BOK gegaan, waarop de geregtelijke schatting is gevolgd op den 1 Julij 11. Bij de opneming op den 1 Julij is het Plaatsje aanvankelijk geschat: door mij op f 6470 als waarde op dit oogenblik (in 1873) waarvan natuurlijk moest worden afgetrokken de stijgiDg in waarde sedert verleden jaar, en door JAN P. KEIJSER op f 4490 als waarde in 1872. KOORN verzocht toen vóórdat de schatting finaal werd vastgesteld, uitstel, tot des namiddags 5 ure, om er met „zijne vrienden" over te spreken, hetgeen geschiedde en toen heb ik hem denzelfden raad van vroeger herhaald in bijzijn van zijn schatter. De waarde is toen, zooals die in 1872 was, door mij op den eed en door JAN P. KEIJSER op de belofte (als menist), voor den kantonregter te Helder afgelegd, eenparig geschat op f5600 zooals in de akte van taxatie is vermeld, en waarmede JAN P. KEIJSER uitdrukkelijk genoegen heeft genomen; de kosten zijn thans f150.48, dat is voor KOORN beter dan f 300. Had JAN P. KEIJSER daarmede geen genoegen kunnen nemen en was hij met „de vrien den" van KOORN en het „overgroot aantal landeigenaren" in gemoede overtuigd dat het Plaatsje niet meer waard was dan zijne eerste taxatie van f 4490, dan had hij niet mogen toegeven; hij had dan op de afgelegde belofte niet kunnen verklaren, dat het f 5600 waard was, maar hij had dan moeten volhouden en de zaak aan den derden schatter, door de regtbank te benoemen, moeten overlaten. Nu is het geschrijf van KOORN en wat door anderen wordt uitgestrooid, slechts praatjes; en ik raad ieder die het aangaat, niet zulk een gratis schatter te nemen, want ze maken bedorven werk. En aan KOORN geef ik met het oog op zijne vrienden en raadgevers zijn eigen woord met nadruk ter overwe ging: „ieder wachte zich voor schade!" Hij wachte zich verder voor schade en voor allen, die hem met raad en daad bijstonden, vooral voor hem die het geschrevene in de pen gaf, want ook deze spot daardoor met hetgeen KOORN overkwam. Hermanshoef, JAN Pz. WITTE, den 22 Julij 1873. Rijksschatter. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: S. Denneman eu A. Bakker. P. Kramer en M. Melis. C. Vregat en S. van der Plaat. BEVALLENM. C. Tiebackx, (Z.). G. Thijsmeijer, geb. Jansen, (D.). T. van den Brink, geb. Rochel, (Z.). B. Polak, geb. Leuw, (Z.). P. Gomes, geb. Janssen, (Z.). T. Bais, geb. Breet, (2 Z.). OVERLEDEN: G. Harryvan, 10 weken. R. Krul, 65 jaren. Jhr. J. de Jong van Beek en Donk, 33 jaren. Van 16 tot 23 Julij 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENDirk, zoon van Dirk Moojen en Wimmetje Lem- mersma. Souwtje, dochter van Poulus Kikkert Klz. en Neeltje Luijtze. OVERLEDEN: Cornelisje Duinker, 45 jaren, huisvrouw van Gerrit Visser. Willem Jonas, 2 jaren, zoon van Johannes Gerardus Moojen en Antje Keijzer. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). I i—t j P* P Windrigting en Kracht. Barometer Stand. 12 12 ozo. zw. wtn. 0.5k. 0.2„ 1.0 760.62 760.39 761.16 Afw. 0.68 0.33 f 1.10 Thermometer C. Stand. I Afw. ja o o S P* Toestand van de zee. 27.4 19,0 18.2 t 7.7 t Hl - 1.5 0.65 0.88 0.88 Vlak. Weersgesteldheid- 23 Julij 12 u. Helder, schoonweer. 24 Julij 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 24 Julij 12 u. Hoogste temperatuur op 23 Julij 92° Pharenheit. PER TELEGRAAF. 1 Paarden f 70a Ossen - a 60 Stieren - 170a270 120 Gelde-Koeijen - 180a290 Kalf-Koeijen - 280a340 Vaarzen - 220a260 Hokkelingen - a Nucht.Kalveren - 7a 14 VetteRammen - a 290 Schapen - 24a 32 c. a Lammeren f a 4Bokk. en Geiten - 2 a 9 20 MagereVarkens- 14 a 20 25 Biggen - 6|a 8 Eenden 25 Kippen Boter per kop -1021a Kaas per K.G. - 35 a 45 Kip-Éijeren per 100-320 a330 Eend-Eijeren a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3