Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. heeft het h oofd te ontblooten, waartoe een kerkelijk beambte hem had aangemaand. Engeland. De heer Gladstone voerde in 't Lagerhuis het woord naar aanleiding van de boodschap der Koningin, waarbij aan 't Huis 't voorgenomen huwelijk werd bekend gemaakt tusschen den hertog van Edinburg en de grootvorstin Alexandrowna van Rusland. „De tijden zijn voorbij," zoo sprak de premier, „toen vorstelijke huwelijken eene staat kundige beteekenis moesten hebben. Wij mogen gelooven, dat de bedoelde verbindtenis berust op wederzijdsche gene genheid. 't Is nog niet lang geleden, dat 't Engelsche volk wegens bijzondere omstandigheden, Rusland beschouwde als een vijandigen staat. Deze nieuwe band tusschen de beide groote rijken zal, zoo hopen wij, eene geheel andere over tuiging doen geboren worden. Wij mogen er ons geluk meê wenschen, dat deze verbindtenis aangeknoopt werd onder de regering van een Czaar, die nimmer gestreefd heeft naar veroveringen, doch die zijn naam roemrijk heeft gemaakt door een voorbeeldelooze daad van humaniteitde vrijmaking der lijfeigenen." De heer Gladstone stelde hierop voor, de jaarwedde van den Prins van 15,000 op 25,000 p. st. te verhoogen, en aan zijne aanstaande gemalin, zoo zij hem overleven mogt, eene annuïteit toe te kennen van 6000 p. st. Dit voorstel werd, ondanks de oppositie van den heer Taylor, aangenomen. In 't Hoogerhuis legde lord Granville een adres ter tafel, als antwoord op de kennisgeving der Koningin met be trekking tot 't voorgenomen huwelijk van haren zoon. Een zelfde voorstel, als de heer Gladstone in 't Lagerhuis deed, werd door de lords met algemeene stemmen goedgekeurd. Een Engelsch oorlogschip, de Ariel, heeft een wel wat dure, maar toch afdoende ondervinding opgedaan van de werking eener torpedo. Stoomende van Sheerness naar de haven van Chattam, ondervond genoemd schip bij het binnenloopen een hevigen schok, terwijl de machine plot seling stil stond. Bij onderzoek bleek, dat de Ariel in aanraking was gekomen met een der daar liggende torpedo's, terwijl niemand aan boord kennis droeg van de aanwezig heid dezer verraderlijke vernielingswerktuigen. De schok was zoo hevig, dat de as van de schroef brak en de machine bovendien sterk werd beschadigd. Ook het schip leed schade, maar deze is gering. 't Was overigens in de laatste weken niet voorgekomen dat een Engelsch oorlogs vaartuig een accident had. In het verbeterhuis voor jonge meisjes te Linspley Stokes, nabij Bath, is dezer dagen onder de honderd gede tineerden een muiterij uitgebroken, waardoor het dorpje in opschudding en opstand gebragt werd. De jonge dames, die in genoemd gesticht voor hare gepleegde misdrijven moeten boeten, hadden een afkeer gekregen van de linnen moeder en waren onder eede overeengekomen den directeur en het bestuur te noodzaken haar te ontslaan. Een niet gering aantal politie-agenten moest uit de naburige steden tot bijstand gehaald worden, want de honderd amazonen hadden zich gebarrikadeerd. Eindelijk werden de raddraai- sters in verzekerde bewaring genomen en aan de justitie uitgeleverd. Over de wetenschappelijke expeditie van de Challenger wordt het volgende medegedeeld. Het schip is den 15 Junij van Bermuda en de Azoren te Madera aangekomen. Het onderzoek heeft bewezen, dat zich op den bodem der zee een bergketen van Groenland en Ierland tot aan de monding van de Amazonen-rivier bevindt, die het vulkanische gebied van de Azoren bevat en nergens dieper dan 2 mijlen onder de zee ligt. In oostelijke rigting wordt deze bergketen door een 2| a 3 mijlen diep dal van Europa en Afrika gescheiden. Het strekt zich uit van de evennachtslijn tot aan den 52sten graad. Als dit dal niet onder water lag, zou het een ongeëvenaard prachtig schouwspel opleveren, want ten noorden zou het zich tot de reusachtige bergen van Kaap Verde en de Kanarische eilanden uitstrekken, welke laatste met den Piek van Teneriffe 26,000 voet hoog zou zijn. Madera zou 20,000 voet boven het dal liggen. Aan den westkant van het plateau der Azoren strekt zich eene groote, eenigszins golvende vlakte uit, gemiddeld 2| mijl diep, tot aan de kust van Amerika. Bermunda, dat thans 200 voet boven de zee ligt, is eene alleen staande hoogte van 15,000 voet. Tusschen West-Indië en Amerika en tot digt bij de Azoren is het water gelijkmatig 230 vademen diep en overal even warm 62 k 64 gr. Fahr. Leven wordt er op groote diepte weinig gevonden. Duitschland. Bij het Pruissisch leger is opgenomen een Mohammedaan nl. een Egyptische Prins. Dat zou vroeger niet gebeurd zijn. Onder de regering van den vorigen Koning was uitdrukkelijk bepaald, dat zelfs een Catholiek daarin geen dienst kon nemen, terwijl Israëlieten buiten alle garde- regementen waren gesloten. Te Apolda, nabij Jena, is een ziekte der aardappelen ontdekt, welke onmiddelijk den knol aantast en het loof vrij laat. Het Dresdener Journal maakt een bulletin openbaar, inhoudende, dat niettegenstaande de gedurende de laatste weken waargenomen merkelijke verbetering in den asthma- tischen toestand des Konings, echter, in verband met de groote hitte, sedert jl. Dingsdag avond eene bedenkelijke vermindering der krachten is aangevangen. Oostenrijk. In de Chineesche afdeeling der Weener-tentoonstelling komen eenige op Chineesche wijze geconserveerde levens middelen voor. Er zijn sommige, o. a. de gember-vruchten, die zeer smakelijk zijn, en dan ook in Europa veel gebruikt worden. Andere echter hebben een zoo eigenaardigen smaak, dat men Chinees moet zijn om er van te houden. Daar onder behooren de geconserveerde hoender- en eenden eieren; deze worden gehuld in een deeg, gevormd door het koken van een mengsel van thee, gebluschte kalk, zeezout en asch van eikenhout, daarna worden zij in stroo- haksel geworpen, er weer uitgenomen en drie maanden lang in kaf bewaard, waarna zij, volgens Chineesche begrippen, voor het gebruik geschikt zijn. De Europeanen echter, ziende dat de dooijer een groenachtige zwarte kleur heeft aangenomen en bemerkende dat uit het ei een respectabel getal zwavel-waterstofdampen ontwikkelen, oordeelt dat zij juist geschikt zijn om weggeworpen te worden. Zonderling maar welligt doeltreffend is de Chineesche wijze om aardappelen te verduurzamen. Zij worden in zuiver water gewasschen en van alle vuile of beschadigde plekken gezuiverd, en vervolgens op een vast staand mes in een aantal schijven gesneden en eindelijk op een bam- boesrek twaalf uren lang aan den wind en de zon bloot gesteld en zoodoende gedroogd. De zoo toebereide schijven moeten jaren lang den smaak van versche aardappelen bewaren. Amerika. Een blad van Detroit meldt het volgende van het nood lottig einde van een luchtschipper in Jonia, Michigan. Onder de vertooningen, welke den 4den Julij, tot viering van den dag, den verjaardag van de onafhankelijkverklaring der Vereenigde Staten ter plaatse waren aangekondigd, was ook eene luchtvaart van prof. Lamountain, uit Brooklyn, Michigan, die met een reuzen-ballon zou opstijgen. Duizenden toeschouwers hadden zich reeds lang voor het bepaalde uur op den public square verzameld; doch er woei zulk een heftigen wind, dat men nog drie uren nk het aangekondigde tijdstip moest wachten, eer de lucht wat bedaard was. De vulling van den ballon met verwarmde lucht geschiedde onder bijzonder toezigt en leiding van den professor, en weldra stond de bal van 75 voet in de lucht. De gondel, uit mandewerk, werd aan 6 of 8 lange touwen, die van den ballon afhingen, bevestigd. Zij was juist groot genoeg om een man gemakkelijk op te nemen. Reeds bij het vullen van den ballon viel het in 't oog, dat hij niet met een netwerk van koorden omgeven was, hetwelk dien aanmerkelijk versterkt zou hebben. Slechts de touwen waaraan de gondel hing, liepen ook om den ballon, maar zoo onregelmatig, dat men reeds vreesde, dat hij er uit kon ontsnappen en het vrije zoeken. Professor echter, die toch zaakkundige was, bekommerde, naar het scheen, zich er niet om, maar nam in den gondel plaats, zoodra de vulling was afgeloopen, en gaf het sein tot los laten. De ballon verhief zich snel en de professor groette de ademlooze menigte met het zwaaijen van zijnen hoed. Reeds bij het opstijgen zwenkte de ballon zoo zonderling tusschen de touwen, dat eene catastrofe onvermijdelijk scheen, en toen het luchtschip zoo hoog was dat het niet grooter scheen, dan een gewoon okshoofdvat, volgde het gevreesde onheil inderdaad; de ballon kromp in en ont snapte uit het touwwerkde gondel met den professor viel als een steen naar beneden. Men zag den man nog beproeven den mand om te keeren om ze als een parachute te bezigen, op welk redmiddel hij bedacht scheen te zijn geweest. De manoeuvre gelukte hem ook werkelijk, maar op ongeveer 100 voet van den grond begaven hem de krachten, hij liet los, en kwam neder op den bodem, óf liever in den bodem, want de val van het ligchaam maakte een inholling van wel 6 duim, als een vormlooze massa van vleesch, been en bloed; terwijl de ballon zelf als een vogel heenfladderde. Groote ontzetting deed de menigte her- en derwaarts uit eenstuiven. Maar, zoo zijn de menschen in Amerika, niet lang daarna scheen men van den schrik weer bekomen. Althans wat er verder nog op het feestprogramma van den dag voorkwam werd geregeld uitgevoerd en het ontbrak geenszins aan deelnemers. In het New-York Journal of Commerce leest men o. a. „Meer dan 40 jaren geleden, toen de ondervinding aan toonde, dat het gemakkelijker was de cholera te voorkomen dan te genezen, hebben beroemde geneesheeren uit beide werelddeelen een recept voorgeschreven, dat voor de arbei dende klasse werd publiek gemaakt in de Sun en daarna heette de Sun cholera-drank. Ziehier de wijze van bereidingMeng gelijke hoeveelheden van opium tinctuur, Spaansche peper, rhabarber, pepermunt en kamfer. Ingeval van diarrhee neemt er 10 of 20 droppels van in drie of vier theelepels water. Niemand die dit bij zich heeft en tijdig gebruikt, zal ooit de cholera krijgen. Wij bevelen het onzen vrienden in het Westen aan en hopen, dat het recept algemeen bekend zal worden. Zelfs wanneer er van geen cholera kwestie is, wordt het tegen diarrhee met zeer goed gevolg gebruikt. Wij laten natuurlijk de verantwoordelijkheid van dit recept aan het Amerikaansehe blad over, maar onderwerpen het aan het oordeel van onze geneeskundigen. REGTSZAKEX. De kantonregter te Alkmaar heeft bij vonnis van den 16 Julij jl. eene beslissing gegeven, die voor vele van onze lezers in de Zijpe van belang is, en ook tevens verdient in ruimer kring bekend te worden. Het kerkbestuur der Hervormde gemeente had een lid dier gemeente, thans te Alkmaar woonachtig, gedagvaard tot betaling van den kerkelijken omslag over 1871. De betaling van dien omslag werd geweigerd op grond, dat de kwaliteit van het eischende kerkbestuur betwist werd. Voor den gedaagde stelde ter teregtzittiug van den 2den Julij mr. A. P. de Lange, advocaat in de eerste plaats, een aantal exceptiën voor, allen ontleend aan de onregelmatige wijze, waarop het eischende kerkbestuur bij de vast stelling van het betreffende kohier had gehandeld, o. a. door het doen van benoemingen en het verrigten van administrative hande lingen nog vóór dat het reglement, krachtens hetwelk het bestuur heette te ageren, was in werking getreden. Deze regtsmiddelen aan deze bijzondere zaak eigen en tot deze beperkt, hebben echter geen algemeen belang en passen dus meer in een regtsgeleerd blad, dan in het onze. Het hoofdpunt van verdediging betrof echter het bestaan zelf van het kerkbestuur en niet van dit bestuur alleen, maar van een aantal anderen, die in ons land in denzelfden toestand verkeeren. Bij koninklijk besluit van 9 Pebr. 1866 zijn alle kerkelijke reglementen, verordeningen en besluiten, vroeger door het staats gezag vastgesteld of goedgekeurd, vervallen verklaard met 1 April 1869. Die termijn is later tot 1 October 1869 verlengd. De Hervormde kerkbesturen hebben zich dus voor dien termijn op nieuw moeten organiseren. Op vele plaatsen is dat gedaan, op anderen is het vergeten. Zoo heeft ook de gemeente Zijpe geen nieuw reglement gemaakt zoo lang het tijd was. Daarvan is dus het gevolg, dat, toen met 1 Oct. 1869 het bijzondere ieriregt verviel, de gemeente Zijpe onder het bereik viel van het algemeen burgerlijk regt. De gemeente Zijpe is met 1 Oet. 1869 eene burgerlijke vereeniging zonder statuten geworden. Voor dezulken bepaalt art. 1696 B. W., dat het stemregt toekomt aan alle leden. En, zoo redeneerde de gedaagde, en de kantonregter gaf hem gelijk, alle leden, daaronder zijn ook de vrouwen begrepen. Toen men nu in de Zijpe den 23sten Julij 1871 een reglement ging maken, vergat men die bepaling geheel. De vrouwen werden niet toegelaten, noch opgeroepen om deel te nemen aan de verkiezingen voor het kerkbestuur, dat het nieuwe reglement heeft vastgesteld. Omdat voor 1 Oct. 1869 in de Hervormde kerk alleen de mans leden stemgferegtigd waren, handelde men in 1871 juist, alsof dat oude kerkregt nooit was afgeschaft. En daarom oordeelde de kantonregterde kerkvoogden in de Zijpe zijn met uitsluiting der vrouwen en dus onwettig verkozen, het reglement door die onwettig gekozenen vastgesteld heeft geen kracht, en die heeren die zich nu kerkvoogden en notabelen noemen, ver tegenwoordigen de gemeente niet. Alzooontzegging van den eisch en veroordeeling van de personen, die zich de hoedanigheid van kerkbestuur ten onregte hebben toegeschreven, uit hun eigen beurs iu de proceskosten. Gelukkig dat de kosten niet heel groot zullen zijn! Te wenschen is het nu, dat de gemeenten, die even als de Zijpe op onwettige wijze worden bestuurd, deze beslissing ter harte nemen, en zich haasten om terug te keeren tot wettig terrein. Anders is de ver warring in de kerkelijke finantiën niet te overzien. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: C. van Vliet en D. Koningstein. E. C. Graavendaal en G. de Vries. BEVALLEN: A. M. de Jong van Beek en Donk, geb. du Marchie Sarvaas, (Z.). T. Mets, geb. Dekker, (D.). C. Teunissen, geb. van der Hoeven, (Z.). H. Oudkerk, geb. Jacobson, (Z.). R. Meeues, geb. Sarfaty, (Z.). OVERLEDENL. P. D. Schoondermark, 2 maanden. C. Man, 15 maanden. W. V. Lampe, 6 maanden. H. Breukels, geb. Schaap, 49 jaren. J. Schilder, 6 maanden. M. Edelenbosch, 8 weken. A. Wiering, geb. Lengers, 36 jaren. P. W. Vermeer, 2 jaren. N. Platvoet, 6 jaren. Levenloos aangegeven 1. Van 23 tot 30 Julij 1873. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Hendrik Koekebakker en Sina Huizinga. Dirk Vlas en Aagje Bakker. GEBORENAntje, dochter van Willem Schaatsenberg en Jannetje Jager. Susanna, dochter van Jacob Rab Jsz. en Martje Geus. OVERLEDENCornelis de Porto, 45 jaren, overleden te Leeuwarden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). a <D Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 zw. 5k. 760.81 f 0.51 20.4 - 0.5 0.83 Slecht. 31 8 zw. 5„ 763.11 t 2.77 19.7 - 1.6 0.77 ii 31 12 zwtz. 8„ 762.92 t 2.58 21.4 - 1.5 0.70 weingolv Weersgesteldheid- 30 Julij 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 31 Julij 8 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 31 Julij 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 27 Julij. Amstelstroom. J. Appel. Soerabaija. 29 Ant.Hendr.Carolina. M.Hoedemaker. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 30 Julij. Sunda. M. A. Overgaauw. v.d.Brugh&Co. Banjoewang. 30 Pieter Adolf. C. Jaski. ZurMühlen8tCo. Tjilatjap. 31 Warrior. W. Ochiltree. Duink.&Goedk. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Marij. C.A.Christiansen.Lovisa. Hout. van Vliet Co. IJstroom. S. de Vries. Darien. Blikman Co. Constantia. O. B. Paulsen. Abo. Amons Co. Silentia. O. Basberg. Soderhamn. Gimsö. J. Swertsen. Nerva. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Steenk. Hoogl.&v.Herw. niet f 70a 1 Paarden Ossen - a 60 Stieren - 170a270 120 Gelde-Koeijen - 180a290 Kalf-Koeijen - 280a340 Vaarzen - 220a260 Hokkelingen - a Nucht.Kalveren - 7a 14 VetteRammen - a 290 Schapen - 24a 32 '(Vorige opgave.) Lammeren f a 4Bokk. en Geiten - 2 a 9 20 MagereVarkens- 14 a 20 25 Biggen - 6ia 8 Eenden c. a 25 Kippen - a Boter per kop -102£a KaasperK.G. - 35 a 45 Kip-Eijeren per 100 -320 a330 Eend-Eijeren a Bataviasche portretten. A Iove Principium! zeiden de ouden; en als Kramers Tolk mij niet misleidt, willen die woorden zeggen, dat een portretschilder met de pen, die zijn wereld verstaat, geen reeks konterfeitsels van Nederlandsch-Indische illustratiën ontwerpen mag, of hij behoort die galerij te openen met de beeldtenis van Z. Exc. mr. James Loudon. Eergisteren zat achter mij in den schouwburg, in de stampvolle

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3