Binnenland. gezorgd wordt, de perceelen te bouwen op punten in de nabijheid van of in verbinding met havens, markten, spoor wegstations enz., waardoor zij, behalve hunne door de algemeene prijsverhooging rijzende waarde, ook nog eene standwaarde bekomen. Met het oog op het door ons aan gevoerde, mag het als een bedenkelijke maatregel beschouwd worden, dat de koninklijke machtiging tot het aanvaarden van legaten aan liefdadige en andere instellingen steeds verleend wordt onder voorwaarde dat het legaat in Neder- landsclie staatsschuldbrieven geconverteerd en ten name der stichting op het Grootboek ingeschreven wordt. De goede zijde daarvan is, dat de vervreemding van het kapitaal bemoeilijkt en het bezit er van aan de instelling verzekerd wordt, maar de kwade zijde staat er tegenover. Wij willen hier onbesproken laten, dat de verplichte aankoop en de inschrijving op naam de vraag naar Nederlandsche schuld vermeerderen, de aanbieding verminderen en alzoo den prijs meer dan noodig verhoogen; dat gedurig een grooter bedrag dier schuld in het bezit geraakt van in stellingen, welke meer dan eenige andere belang hebben bij verschillende kansen, omdat wat nooit te hopen is indien ons land eens door oorlog of andere rampen de betaling zijner renten moest uitstellen, die instellingen, welker hulp dan meer dan ooit vereischt zou wórden, geldeloos zouden zijn. Maar niet voorbij mogen wij zien, dat stichtingen, die hare inkomsten geheel of grootendeels trekken van staatsfondsen, evenzoo verarmen moeten als particulieren die in dergelijk geval verkeeren, indien ten minste niet door aanwas van nieuwe legaten de geleden schade telkens vergoed wordt. Wij zien alom de financiën van kerken en godshuizen, die in het gelukkig bezit van vaste goederen zijn, in voortdurend toenemenden bloei. De verpachtingen van die goederen maken het voor ieder openbaar, hoe grondbezit voordeeliger is dan staats- efifecten, en hoe slechts eigendommen van grooter wordende waarde in staat zijn, de immer grooter wordende uitgaven voldoende te bestrijden. Men achte zoo noodlottige gebeurtenis niet geheel en al ondenkbaar, immers, in deze «euw, tijdens de overheersehing van Napoleon, werd onze staatsschuld tot op een derde vernietigd. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Augustus. Volgens een van den kommandant der zeemagt en chef van het departement der Marine in Ned.-Indië ontvangen telegram van 2 dezer, is het schroefstoomschip Marnix van Batavia vertrokken met bestemming naar Nederland, en waren de schroefstoomschepen Schouwen, Bommelerwaard en Riouw, respectivelijk onder bevel van de luits. ter zee lste kl. C. P. van der Star, J. H. Haakman en W. Stef- fens, de beide eersten te Atsjin en het laatste te Singapore aangekomen. Het schroefstoomschip Deli is jl. Zaturdag alhier van Amsterdam aangekomen. Genoemde bodem wordt vermoe delijk 1 Oct. in dienst gesteld. Z. Exc. de minister van Koloniën heeft gisteren aan deze gemeente een kort bezoek gebragt. Een loodsschuit, jl. Zondag de haven alhier verlatende, werd door een binnenkomende stoomboot zoodanig aange varen, dat zij belangrijke averij bekwam. Door de stoom boot Ada van Holland op sleeptouw genomen, werd ze weer alhier binnengebragt. Luitenant-generaal van Swieten is den 1 Aug. met de Fransche mail te Aden aangekomen. bereikte haar inderdaad ook spoedig en het vermoeden, dat de vijand afgetrokken was, bevestigde zich. Men vond -er nog slechts vijf achterblijvers, die uit hunne schuilplaats het vuur op de troepen openden, maar deze werdeu. spoedig onschadelijk gemaakt. De door de faam op een fabelachtige wijze opgesierde grot bleek niets anders te zijn dan een lange spleet, die zich over een lengte van anderhalve mijl van het noorden naar het zuiden uitstrekt, in welker nabijheid zich een groot aantal kleinere holen bevinden, die den vorm van nissen hebben, en die er uitstekend toe geschikt zijn om voor een kleine troep tot een onoverwinnelijke vesting te dienen tegen de grootste overmacht. De bommen hadden een ver schrikkelijke verwoesting in de rotsen aangericht, rotsblokken lagen verpletterd en wild door elkander verstrooid, de bodem van de spleet was als het ware geheel en al met splinters van bommen, die uit elkander gebarsten waren, bedekt, verscheidene kogels waren klaarblijkelijk midden in het leger gevallen en daar gebarsten. De geheele omtrek van het hol, en het hol zelf ook, bood een ver- schrikkelijken aanblik aan, terwijl de lucht, die men inademde, door een afsehuwelijken stank verpest werd. Elf lijken werden uit Je rotsspleeten en holen te voorschijn gehaald, zes anderen werden door de met de troepen verbondene Warm-Spring-Indianen ge vonden; in het geheel werden er negentien lijken gevonden. Hoe velen er daarenboven nog omgekomen zijn, kan men zelfs bij gissing niet bepalen, daar de dooden gemakkelijk in diepe rotsspleeten gestort en met steenen bedekt kunnen zijn; en daar er waar schijnlijk in het op den 17den April geziene groote vuur ook lijken verbrand zijn geworden; er werden ten minste op de plaats waar de sporen van een groot vuur nog aanwezig waren schedels en tanden gevonden. Ook Schoncliin, het tweede opperhoofd, was onder de gesneuvelden een bom had een deel van zijn lichaam geheel en al verbrijzeld. Van de blanken werden er gedurende die drie dagen zes gedood, twintig gewond en ongeveer evenveel door het verstuiken hunner voeten bij het afspringen van de rotsen buiten gevecht gesteld. Hoe scherp de rotsen waren kan men daaruit zien, dat de meeste soldaten, die met nieuwe schoenen uitgetrokken waren, barrevoets, met opengereten en bebloede voeten terugkwamen. Een gedeelte der zich in de nabijheid van het hol bevindende spieeten werd onderzocht, en de schoten, die van tijd tot tijd uit die spieeten nog gelost werden bewezen, dat onzichtbare vijanden zich nog in de nabijheid verborgen hielden. Jack en de meesten zijner manschappen met de vrouwen en kinderen hadden gelukkig weten te ontkomen en bevonden zich in een nieuwe, misschien even zoo sterke of nog sterkere positie. Waar? dat kon men natuurlijk slechts bij gissing bepalen. Evenzoo verkeerde men in groote onzekerheid ten opzichte van het aantal der vijanden. Men veronderstelde, dat er zich ongeveer twee honderd menschen in de lavabedding bevonden, waaronder ongeveer zestig mannen, die bekwaam waren de wapenen te dragen. (Wordt vervolgd Men bevestigt het berigt, dat de generaal-majoor Verspijck zijn ontslag heeft gevraagd en men zegt, dat ook de heer Nieuwenhuyzen, de vice-president van den Raad van Indië, voornemens is zijn ontslag te vragen. Het Vaderland verneemt het treurig berigt, dat de beroemde schrijver Lothrop Motley, die in deze maand als gast van H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch werd verwacht, een ernstige beroerte heeft gehad, waarvan een verlamming het gevolg is geweest. In Indië is het plan gevormd, om voor wijlen den heer Motké een gedenkteeken te plaatsen op zijn graf te Pekalongan. Voor den aanleg van Staatsspoorwegen is op de be grootingen voor de jaren 1860 tot en met 1873 uitgetrokken een totaal bedrag van 138.', millioen gulden, waarvoor ook het kanaal door Zuid-Beveland en dat door Walcheren zijn vervaardigd. Het aantal kilometers, dat reeds in exploitatie is, bedraagt ongeveer 868. Gemiddeld zal na voltooijing van het geheele thans vastgestelde net ieder kilometer gekost hebben ongeveer f 150,000, een zeer hoog bedrag voor een spoorweg zonder eigen exploitatie-materieel. Reeds uit die cijfers blijkt, dat buitengewone kunstwerken, moeijelijke aansluitingen enz. niet zeldzaam zijn. (Hbl.) Den 31 Julij jl. passeerde Lizard het Fransche barkschip Julie, kapt. Fockenberghe, den 31 Januarij van Samarang naar Amsterdam vertrokken, hebbende alzoo 181 dagen reis. Beroepen bij de Christ. Ger. gemeente alhier ds. J. J. de Visser te Bodegraven. Bedankt voor het beroep naar Rotterdam door ds. S. S. de Koe, pred. te Buitenpost. Den 2 Julij hield ds. F. F. Sonstral te Cura9ao zijn intreerede. In het begin van Sept. zullen prof. van Oosterzee en ds. Cohen Stuart zich naar de algemeene vergadering der Evangelische Alliantie te New-York begeven, om daar de Nederlandsche Hervormde kerk te vertegenwoordigen. De inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Gelderland en Utrecht verzoekt het volgende te willen opnemen In verschillende dagbladen wordt berigt dat zich te Does- bnrg een geval van Aziatische cholera zou hebben voorge daan. Ter geruststelling van het publiek kan ik gelukkig verzekeren, dat de patiënt aan eenvoudige inlandsche cholera, zoogenaamden boord, geleden heeft en reeds hersteld is. Ik heb dan ook aan den burgemeester dier gemeente op 30 Julij geschreven, dat inlandsche cholera geene besmet telijke ziekte is en derhalve geené maatregelen van voorzorg noodig zijn. Jl. Woensdag zijn aan de kust van Texel, niet ver van de haven van Oude Schild, proeven genomen met de daar aangelegde torpedo-batterij. Het voorname doel dezer proefneming was, om de werking na te gaan van de zooge naamde „verklikkers," door dr. Kaiser te Leiden uitgedacht, welke uitvinding, zoo zij voor practische toepassing vatbaar blijkt, een van de grootste bezwaren tegen de torpedo versperringen zal hebben uit den weg geruimd. Dr. Kaiser begreep, dat een pantservaartuig, wanneer het over een metalen torpedo vaart, zijne aankomst zou kunnen aankon digen, wanneer de torpedo slechts was verbonden met een magneetnaald, waarvan de afwijkingen in den observa tiepost konden worden waargenomen; op dit eenvoudige beginsel steunt de uitvinding der „verklikkers." Zeven zoodanige verklikkers waren aangebragt in den observatie post Oude Schild, door een telegraafdraad corresponderende met zeven metalen torpedo's, die in de onmiddelijke nabijheid der mijnen waren aangebragt. Het ramtorenschip de Buffel, onder bevel ,van den kapt.-luit. ter zee Sluijterman van Loo, met de generaals Thije Hannes en Delprat aan boord, stoomde in alle rigtingen over de aangelegde mijnen henen, hetgeen door 4 van de 7 verklikkers aan den observatie post werd kenbaar gemaakt door de zeer duidelijk waar neembare afwijkingen van de magneetnaald. Vervolgens liet men een van de mijnen, met 100 kilogram buskruid geladen, springen, ten einde te zien of de overige verklikkers door de ontploffing boven de torpedo bewoog, gaven alle verklikkers, zonder onderscheid, zijne komst aan. Als deze uitvinding tot volmaaktheid wordt gebragt, ontgaat men de moeijelijkheid, die thans nog bestaat, om op eenigzins belang rijke afstanden het juiste oogenblik te treffen, waarop de mijn moet ontploffen. De proefneming was voorbereid en werd geleid door de heeren van Houtum, kapitein der artillerie, van Kervel en Willekens, luitenants ter zee lste klasse en dr. Kaiser. (Arnh. Crt.) Met de reddingboot en het pijlentoestel achter de Koog op Texel werden jl. Vrijdag proeven genomen. De boot, aldaar zoolang als reserve geplaatst, tot een nieuwe voor dit station gereed zal zijn, moet niet zeer voldaan hebben, zoodat de bemanning met verlangen de nieuwe verbeidt. De proeven met het vuurpijltoestel zijn echter uitstekend geslaagd. Bij de jl. Zondag te Beemster gehouden harddraverij dongen 14 paarden naar de prijzen, welke door de kasteleins Proper en Moolenijzer uitgeloofd waren. De prijs is behaald door het paard van den heer G. Reinders, van Zunderdorp, bereden door de Jong; de premie door het paard van den heer J. Groot, te Schermer, bereden door den eigenaar. Den 29 Sept. wordt in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de 27ste algemeene vergadering der Holland- sche Maatschappij van Landbouw gehouden. Verschillende belangrijke onderwerpen komen ter sprake, o. a. vanwege de afdeeling Medemblik en omstreken: vergemakkelijking der ruiling van landerijen, met uitnoodiging om zich te dier zake tot de Tweede Kamer te wendenvan de afdeeling Thamen aan den Amstel: het uitschrijven van eene prijs vraag voor een geschrift over de toestanden, bestanddeelen, eigenschappen en behandeling van uitgeveende en daarna drooggemaakte polders in die streken; van de afdeeling Waard en Groetuitreiking van onderscheidingen aan ver dienstelijke arbeiders als prikkel tot het verwerven van meerdere kennis van het landbouwbedrijf; van de afdeeling Woubrugge en omstreken: middelen tot het tegengaan van vervalsching der echte Hollandsche zuivelbereiding (boter en kaas). Voorts stelt het hoofdbestuur voor: in 1874 5 gouden medailles of f 250 beschikbaar te stellen voor vijf hulponderwijzers die in dat jaar met den meesten lof de acte voor de landbouwkunde hebben behaald. Voor de be noeming van een lid van het hoofdbestuur, in de plaats van den heer C. J. van der Oudermeulen, die aftreedt; worden aanbevolen de heeren H. de Bie, te Rotterdam'; G. II. Landmeter, te Delft en mi'. H. Graaf van Limburg Stirum, te Noordwijkerhout. Voor de tentoonstelling, te gelijkertijd te houden, zijn nog medailles beschikbaar gesteld door de volgende belang stellenden: Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden (4 gouden med); afd. Haarlem en omstreken (1 dito); mr. G. Willink van Bennebroek, te Bennebroek (id.); jhr. mr. II. Iloeufft van Velsen, te Amsterdam (id.); jhr. mr. J. II. van Foreest van der Palm, te Anna Paulowna-Polder (1 zilv. verg. en 1 bronz.); F. van Taack-Trakranen, te Amsterdam (1 zilv. verg.); A. Willet, aldaar (id.); E. Striiter (1 zilv.); A. Luden, jhr.'P. Hartsen, Jean Gui- mond, C. P. van Eeghen, jhr. L. D. Rutgers van Rozen burg, E. W. Cramerus, P. van Notten, F. C. van Hall, II. Luëssen, F. Rendorp, H. D. A. Martin, Joseph Cahen, II. J. Bloemen, J. G. Jager, J?. H. Holtzman, N. G. Pierson, S. W. Josephus Jitta, allen te Amsterdam (ieder 1 zilv. med.). Uit het verslag, uitgebragt op de jl. Woensdag te Amsterdam gehouden, 57ste algemeene vergadering van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewa pende dienst, blijkt, dat de inkomsten over 1872 bedroegen f 79,819, waarvan f 28,119 aan collecten en inschrijvingen, twee giften van f 200 van den Koning en van een contri buant, voorts giften en legaten. De uitgaven bedroegen f 69,554, waarvan o. a. f59,707 besteed werden aan uitkee- ringen aan 2185 deelgeregtigden en f 4734 aan het invaliden huis te Leiden. Het aantal deelgeregtigden was op den laatsten December 1872 103 minder dan een jaar te voren. In het afgeloopen jaar zijn 87 nieuwe deelgeregtigden opgenomen en 53 in het invalidenhuis te Leiden verpleegd. Het aantal sollicitanten, bij het hoofdbestuur bekend, bedraagt 1025. De bloemententoonstelling in den Hertenkamp te Haarlem is jl. Zaturdag door ruim 700 personen bezocht geworden. Des avonds werd in de buitensocieteit „Trouw moet Blijken" een concert gegeven door het muziekkorps van de schutterij te Utrecht. Over het algemeen droeg de uitvoering der muziekstukken de goedkeuring der feestvieren de hoorders weg. Zondag de voornaamste der feestdagen, werden door de spoortreinen reeds vroeg duizende bezoekers aangebragt. Te Amsterdam zijn door de IIoll. Spoorweg- Maatschappij 3208 plaatsbilletten naar Haarlem afgegeven. De bloemententoonstelling is des voormiddags door ruim 1000 personen bezocht, terwijl zich de muziekkorpsen der huzaren en der schutterij bij afwisseling deden hooren. Des avonds was er concert door het muziekkorps van het Paleis voor Volksvlijt op het prachtig verlichte terrein van de tentoonstelling, en verlustigden zich de talrijke bezoekers (behalve het groot aantal afgegeven doorloopende kaarten voor het bijwonen van al de feestelijkheden, waren er ruim 2500 entrée's genomen) in den schoonen avond en de fraaije muziek. Het feest is met een vuurwerk besloten. Ook om het terrein van den Hertenkamp bewoog zich den geheelen dag en avond eene ontelbare volksmenigtedie allen, zonder dat de goede orde ergens gestoord is, blijkbaar voldaan huiswaarts keerden. Gisteren heeft op den Dreef aldaar de aangekondigde harddraverij voor paarden van zessen klaar plaats gevonden, waaraan door 16 paarden werd deelgenomen. De prijs van f 300 is behaald met het paard Gravin, bruine bles-merrie, van den heer J. v. d. Linden, te Maasdam, bereden door Wybe de Boer, en de premie van f100 door den bruinen ruin Antilope, van den heer G. Reynders, te Zunderdorp, pikeur de heer J. de Jong. Eene buitengewoon talrijke menigte belangstellenden woonde dit echt Hollandsche feest bij, dat door uitstekend weder werd begunstigd. De prijzen werden met eene toepasselijke toespraak door mr. G. Hes- huysen, wethouder dier gemeente, uitgereikt. Jl. Zondag nacht vermaakte een opgewonden troep, die van een zilveren bruiloft kwam, zich zoo met dansen en springen op de brug bij de Oude Heerengracht te Leiden, dat de klap naar beneden kwam, juist toen zij er over waren, zoodat zij aan een groot ongeluk ontsnapten. De graven der HIÏ. martelaren te Brielle zijn dit jaar door meer dan 12,000 pelgrims uit verschillende plaatsen van Nederland bezocht geworden. Dezer dagen was uit Franeker een krankzinnige ontsnapt, die, na rondgezworven te hebben, jl. Woensdag avond ten half tien ure bij zijne familie te Sneek aankwam. De politie was al spoedig van zijne aankomst verwittigd en nam maatregelen om hem naar Franeker terug te brengen. Dit ging echter hoogst moeijelijk. De krank zinnige had zich namelijk op den zolder zoodanig gebarri cadeerd, dat de gewone toegang geheel versperd was. Toen men daarna door een raam op den zolder wilde binnendringen trachtte hij zich met een mes te verdedigen. Eindelijk inziende dat hij tegen de overmagt niet was opgewassen, ontsnapte hij over het dak waarna een wezenlijke jagt begon. Over drie daken, de pannen stuk trappende, trachtte hij te ontkomen. Eindelijk werd hij boven op een huis gegrepen, naar beneden gevoerd, gebonden en onmiddelijk per rijtuig naar Franeker teruggebragt. (Amst. Crt.) Jl. Woensdag gaf het circus Meijers te Winschoten zijne afscheids-voorstelling in Nederland en vertrok naar Leer, in Oost-Friesland, om daar den volgenden avond zijne eerste voorstelling te geven. Het British Medical Journal geeft volgens officiële berigten het volgende overzigt van den staat der cholera in Europa. In Koningsberg kwamen in de stad en in de provincie verspreide gevallen voor. In de stad Warschau waren van 30 Mei tot 11 Julij 298 gevallen en 103 dooden. In Jassy stierven den 14 Julij tweepersonen. Den 10 Julij was Roetschoek vrij, maar woedde de ziekte in de omlig: gende dorpen. Te Shoemla waren van 57 Julij 143

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2