Duitschlasd. Oostenrijk. Spanje. China en Japan. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. 282ste STAATS LOTERIJ. DERDE KLASSE. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. zeld, terwijl beide locomotieven groote schade leden. De geheele schade bedraagt meer dan 2000 pond sterling. Te Koningsbergen is de cholera tlians bepaald epide misch opgetreden; dagelijks komen in die stad 20 a 25 ziekte- en 10 a 12 sterfgevallen voor. Ter eere van den Shah van Perzië werd jl. Woensdag namiddag ten 6 ure te Weenen eene wapenschouwing over de troepen gehouden, die allerschitterendst was. Ongeveer 20,000 man waren uitgerukt "met 726 stukken geschut. Nadat de Keizer en de Shah met luisterrijk gevolg, waar onder twee kabvlen-aanvoerders, onder het spelen van het «■Perzische volkslied voorbij het front der troepen gereden waren, waarbij zij eiken kommanderenden officier en elk vaandel salueerden, keevden zij, na hartelijk afscheid genomen te hebben, ten 71 naar hunne residentiën terug. De Keizer en de Shah werden bij hunne komst en bij hun vertrek door het publiek met geestdrift begroet. De Shah zou gisteren voormiddag ten 10 ure de terugreis over den Brenner naar Italië aanvaarden. Toen de Shah door den Keizer werd gewezen op een Sèvres-servies met de woordence sont des belles clioses sloeg hij er geen acht op, welligt afgeleid door eene schoone Weenerin, die reeds dikwijls zijn oog had geboeid, totdat Nasr-ed-Dinn, na haar nog eens door zijn gouden bril met niet te beschrijven blikken te hebben beschouwd, een uitstapje deed om haar de mollige armen, enz. te be tasten; hij bevochtigde zich de lippen met den tong, dat men verklaarde het teeken te zijn van hooge opgewonden heid. Zijn gastheer had deze kleine afwijking niet bemerkt, en de Koning der Koningen haastte zich om den Keizer weer in te halen. De Shah heeft gisteren morgen over Brindisi de reis naar Konstantinopel ondernomen. 't Is thans zeker dat de brand in de Elzasser boeren woning te Weenen moedwillig aangestoken is. Het vuur vertoonde zich op meer dan eene plaats tegelijk. Vanwege de justitie is een onderzoek ingesteld, waardoor met veel grond de opsporing van de schuldigen kan verwacht worden. Op het Internationaal Patent-Congres, dat jl. Maandag te Weenen geopend is, wordt Nederland officiëel vertegen woordigd door mr. von Baumhauer. De Wanderer meldt uit Cattaro, onder dagteekening van jl. Donderdag, dat op den vorst van Montenegro een schot gelost is, dat hem ernstig in het gezigt gekwetst heeft. Er heerschte groote opgewondenheid, maar de dader en nadere omstandigheden waren onbekend. Valencia heeft zich op genade of ongenade overgegeven. De onderwerping van Carthagena wordt verwacht. Volgens den Osservatore Romano komen zelfs in China de bedevaarten in de mode. Het clericale blad maakt een brief openbaar van den apostolischen vicaris in Nanking, mgr. Louguillot, waarin het volgende voorkomt„Op den 1 Mei had een bedevaart naar den berg Seo Se plaats, op welks kruin een temoel staat, welke, onder den naam: „auxilium christianorum," aan de heilige maagd is gewijd. Het zou onmogelijk zijn, woorden te vinden om deze bede vaart naar waarheid te beschrijven. Men is het algemeen eens, dat nog nimmer in China een zoo schoon feest is gezien, waaraan zeven zendelingen en zeer vele Europeanen, onder welke zeventig der voornaamste personen, deelnamen. In het geheel trokken meer dan 15,000 personen in optogt naar het heiligdom op den top des bergs. Minstens 12,000 hunner waren christenen. De vroomheid, de goede orde, de innige gebeden der goede christenen waren boven alle beschrijving indrukwekkend. De heidenen waren door dit schouwspel zigtbaar getroffen. De bedevaarten naar den Seo Se-berg zullen de geheele maand Mei worden voortgezet." Een schrijven van pastoor Santa-Cruz aan don Carlos. De Parijsche Univers heeft van een harer correspondenten aan de Spaansche grenzen een afschrift van een brief ontvangen, dien de pastoor Santa-Cruz den 18 Julij jl., kort na de aankomst van don Carlos in Spanje, aan dezen heeft doen toekomen. Hij smeekt daarin Z. M. Karei VII nederig om vergeving „voor het geval dat hij, tijdens hij gewapenderhand de regten des Konings verde digde en herhaaldelijk zijn leven voor diens zaak in de waagschaal stelde, eenigen misstap mogt hebben bedreven." „Zou het mogelijk zijn, Sire!" vraagt hij, „dat ik, in de moeijelijke omstandigheden, waarin ik mij bevonden heb, ernstige verkeerdheden heb begaan, bezield, gelijk ik steeds was, met den vasten wil om uwe zaak te dienen? Zoo ja, dan gelieve Uwe Majesteit die omstandigheden wel in aanmerking te nemenHoogstdezelve zal dan zeker meewa righeid gevoelen." De schrijver constateert, dat hij den 1 Dec. 1872 met niet meer dan 37 dappere volgelingen, welker namen hij den Koning, indien deze dit verlangen mogt, later bekend zal maken, in het veld is verschenen en zich door zijnen ijver spoedig zoo gevreesd heeft gemaakt, dat de overheden in Guipuzcoa een prijs op zijn hoofd hebben gesteld. „Ik spreek niet," vervolgt hij, „van hetgeen den 7den, 8sten en 9den Julij te Vera (waar hij zich, gelijk men weet, wanhopig tegen Dorregaray verdedigd heeft) is voorgevallen. Heb ik ook toen verkeerd gehandeld, dan smeek ik Uwe Majesteit, het moeijelijke van mijnen toenmaligen toestand wel te overwegen en, enkel de ingeving van uw edelaardig hart volgende, mij te ver gaven. Indien ik destijds, de waakzaamheid van alle Fransche gendarmes verschalkende, de grenzen ben overgetrokken, dan was dit alleen met de bedoeling om mij aan Ur. Ms. voeten te werpen. Maar U. M. betrad toen het Spaansche grondgebied te Saare. Hierdoor verdween mijne laatste hoop, en thans rest mij niets anders dan om langs dezen weg U. M. te smeeken mij uwe bevelen 'e doen toekomen." Ten slotte vraagt Santa-Cruz ook vergiffenis voor al de vrijwilligers, die onder zijne bevelen gediend hebben. De „bevelen" van don Carlos hebben, gelijk men weet, bestaan in een uitdrukkelijk verbod om het Spaansche grondgebied verder te betreden. L'Univers, die den „even dapperen als deinoedigeu gnerillero" nog niet zeer hard kan vallen, zegt met zekerheid te weten, dat hetgeen gemeld is omtrent het aan Santa-Cruz toege zonden pauselijk verbod om te Rome of op het Vatikaan te ver schijnen ten eenenmale onjuist is. De dames van Sühlliausen en Thiers. Een aantal dames, die te Miihlhausen gevestigd waren, maar die na den afstand dier stad aan Duitschlaud hare woonplaats naar Belfort overbragten, hebben uit erkentelijkheid jegens den heer Thiers, ter gelegenheid van de ontruiming van Belfort, hem een met veel kunst en smaak vervaardigd voorwerp in goud aange boden. Mevrouw Koecblin-Schwartz, een dier dames, reikte den 2 dezer dit geschenk den heer Thiers over. „'t Is eene groote eer voor mij," aldus sprak zij, „u uit naam van een aantal Miihlhauser dames, op het oogenblik dat de laatste Duilsehe soldaat Belfort heeft verlaten, dit geschenk aan te bieden, hetwelk ik u verzoek wel te willen aannemen. Men heeft mij tevens opgedragen u al den eerbied, al de bewondering en al de erkentelijkheid te betuigen, welke wij gevoelen jegens den beroemden burger, die ons geliefd Frankrijk uit zijn diep verval heeft opgebeurd, die de bevrijding van het grondgebied, welks bezit de overwinnaar aan Frankrijk heeft gelaten, zoo krachtig heeft bevorderd en die ons land regt gaf om op betere tijden te hopen. Wij zouden ons gelukkig achten, indien gij eenige waarde zoudt hechten aan dit. herinneringsgeschenk uit eene stad, die in rouw is gedompeld, en dat het iets zou bijdragen tot verzachting van het grievend leed, waarmede de ondankbaarheid der mensehen elk eerlijk hart pleegt te vervullen." De heer Thiers heeft hierop het volgende geantwoord: „Ik dank u, mevrouw; ik dank uwe vriendinnen en mede burgeressen voor dit geschenk, dat mij dierbaar zal blijven, omdat het voor mij een aanschouwelijk bewijs is van de pogingen, die ik in 't werk gesteld heb voor het zoo gewigtig werk van 's lands bevrijding. Maar ik bid u, spreek hel woord „ondankbaarheid" niet uit. Als ik u hier zie, als ik u hoor, als ik alles lees wat uit Frankrijk tot mij gerigt wordt, dan zou ik ondankbaar zijn, indien ik niet tegen het woord „ondankbaarheid" opkwam. De Nationale Vergadering heeft te mijnen opzichte gebruik gemaakt van haar regt. Daar zij eene andere staatkunde dan de mijne gevolgd wilde zien, was zij in haar regt, toen zij het mandaat terugnam, dat ze mij had toevertrouwd. Ik zou onredelijk zijn, als ik mij beklaagde, en ik beklaag mij niet over hetgeen gebeurd is. Ik verheug er mij over, dat ik eene moeijelijke betrekking, die men slechts eervol kan vervullen, als men haar uit toewijding en met volledige goedkeuring der Nationale Vertegenwoordiging waarneemt, zonder zwakheid heb kunnen neerleggen. Ontvang nogmaals mijn dank voor uwe betuigingen, die mij diep treffen, en die ik inderdaad als eene voldoende belooning beschouw voor hetgeen ik gedurende bijna drie jaren vermogt te doen." Landverhuizing naar Noord-Amerika. Het Vaderland bevatte onlangs een brief, onderteekend door verschillende Nederlanders, die zich in de Vereenigde Staten hebben gevestigd, waarin wordt gewezen op de eenzijdigheid van de gunstige berigten, welke aanhoudend in omloop worden gebragt met aanbe veling van landverhuizing naar den staat Minnesota. In dat schrijven wordt vooral de nadruk gelegd op het klimaat van dien staat, hetwelk geenszins met dat van Nederland overeenkomt. Tegenover een in den regel -zeer kouden en guren winter staat een korte zomer, die zich door groote hitte onderscheidt. Minnesota heeft het eigenlijk gezegde vastelandsklimaat, dat zich door groote tegen stellingen tussehen de zomerwarmte en de winterkoude pleegt te kenmerken, terwijl bovendien de noordewinden door geen gebergte verhinderd worden hunnen ijzigen invloed te doen gevoelen. De sneeuwstormen, zooals er in het vorige jaar een op zoo groote schaal heeft geheerscht, zijn dan ook niet zeldzaam. De schrijvers van den brief waarschuwen voorts het belang van sommige groote maatschappijen en landeigenaren in de hand te werken, door zich op onbedachtzame wijze naar Minnesota te begeven. Als landstreken, waar het klimaat meer met het onze overeenkomt en waar nog gemakkelijk land in eigendom kan worden verkregen, worden aan bevolen de staten Iowa, Nebraska, Kansas en vooral Californië. Voorts ontleenen wij aan dien brief de volgende wenken„De tot den boerenstand behoorende lieden doen het best, als zij plan hebben over te komen, zich bij elkander aan te sluiten en vooraf vast te bepalen waarheen zij zich zullen begeven, zich daarna door niemand meer te laten bepraten, gezamelijk op reis te gaan en zieh in eikaders nabijheid neder te zetten. Nieuw aangekomen ambachtslieden zullen veelal beter betaling ontvaugen in kleine nieuwe steden dan in de groote en langer bestaande. Niemand brenge gereedschap meê; dat alles is hier beter en niet duur; de noodige onder- zoowel als bovenkleedingstukken meê te brengen, zoowel geheel nieuwe als gebruikte, is goed, maar niet te veel, want onverschillig wat het zij, in evenredigheid van verdiensten koopt men hier alles zeer goedkoop. Amerika is daarom nog in geen geval voor een ieder het land, waar men vooruit zal komen. Het is hier ten eenemale ongeschikt voor lieden die nooit handenarbeid ver- rigtten, winkelbedienden, kantoorklerken, ten halve zelfs goed ge studeerde menschen (professional men)-, wanneer dezulken hun geluk komen beproeven, keereu van hen g na veel teleurstelling en leed naar hun vaderland terug; hebben zij daartoe geen middelen, dan kan men hen onder degenen rangschikken die het hier het minst ruim hebben en hoogst zelden verder komen." De schrijvers bevelen verder de Eotterdamsche booten aan, welke juist wegens hare mindere plaatsruimte verkieslijk zouden zijn boven de Engelsche, waarin duizend en somtijds meer passagiers worden vervoerd. Ook waarschuwen zij tegen de velerlei misleiding en afzetterij, waaraan de landverhuizers zijn blootgesteld bij hunne landing in Castle-Garden te New-York. Beeds sinds lang is deze landingsplaats berucht als gevaarlijk voor een ieder die niet voor zieh zeiven weet te zorgen. Uit dat oogpunt zou eene landing te Boston of Baltimore de voorkeur verdienen. Van deze plaatsen rijden ook niet, zooals van New-York, afzonderlijke treinen voor landverhuizers, welke mede door verkeerde bejegening, traag vervoer en afzetterij plegen vergezeld te gaan. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). bo s -«1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. zwtz. 0.8k. w. 2.4„ nwtw. 7„ 762.06 754.70 755.93 Af w. f 1.64 - 5.73 - 4.50 Thermometer C. Stand. Afw. Toestand van de zee. 21.5 18.2 16.2 f 1.4 t 0.1 - 3.9 0.81 0.88 0.83 Vlak. Slechtw. weingolv Weersgesteldheid: 8 Aug. 12 u. Helder, beneveld, schoon. 9 Aug. 8 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 9 Aug. 12 u. Digtbewolkt, winderig. In de courant van 28 Aug. jl. komt een artikel voor, getiteld: //Stemmen gestaakt/' waarvan de steller meer licht wil verspreiden over een verzoek aan den Gemeenteraad tot subsidie, groot f 600 's jaars, ten behoeve van een op te rigten muziekkorps bij de schutterij alhier, eindigende met den wensch, dat de Gemeenteraad het voorstel moge aannemen. Dat te Alkmaar f 2500 voor het korps wordt ten koste gelegd, is o. i. volstrekt geen reden om hier f 600 toe te staan. De uit gaven dier gemeente zijn toch zeker niet de maatstaf voor de gemeente Helder. Dat, wegens de enorme onkosten, het muziek korps der marine haast niet is te verkrijgen, kan ik niet direct toestemmen; onlangs nog werd het nagenoeg kosteloos afgestaan. En wanneer steller eens informeert hoeveel in andere plaatsen wordt gegeven voor een korps van minder gehalte dan dit, zal hij verbaasd zijn over 't weinige wat hier daartoe noodig is. Waar is het, dat f 600 niet te veel is om daardoor aan de burgerij op bepaalde tijden muziekaal genot te verschaffenwij gelooven echter dat dit genot matig zal wezen, want goede muziek is zeer duur. En dat de oprigtiug zal meewerken tot meer ambitie bij de schutterij, ook hier twijfelen wij aan de voorspelling. Hier is een uitstekend korps; reeds eenige malen gaf dit een uitvoering, tegen betaling van een laaggestelden entreeprijs. De burgerij was nu in de gelegenheid gesteld te genieten ende ontvangsten dekten nog niet eens de uitgaven, terwijl het korps zelf niets voor zijn deel kreeg. Wij zouden den Gemeenteraad ten sterkste afraden de subsidie toe te staan, omdat meer noodzakelijke uitgaven voorgaan en omdat we gelooven dat de lust tot muziekaal genot niet zoo groot is, en eindelijk omdat de uitgaven, welke bij de f 600 moeten gevoegd worden, ten einde een dragelijk muziekkorps tot stand te brengen enorm hoog zijn, zoodat die f 6Ö0 weinig of niets zouden beteekenen. We erkennen echter ten volle: Een muziekkorps,dat der gemeente slechts f 600 's jaars kost, is geen artikel van weelde. S. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDEBTBOUWD: H. Bohlen, muziekant en M. G. A. Gabriel. W. Kok, timmerman en A. Vink. GETBOUWD: J. Buis en N. Koorn. BEVALLEN: J. van den Brom, geb. Winkel, (D.). A. Swart, geb. Bakker, (Z.). A. E. Langkemper, geb. van der Poll, (Z.). M. Dijker, geb. Mooij, (Z.). OVEBLEDEN: J. A. Broest, 7 maanden. G. de Boer, 4 jaren en 10 maanden. A. C. Kikkert, bijna 5 maanden. Van 16 tot 31 Julij 1873. ONDERTROUWD en GETBOUWD: Geene. GEBOREN: Jan, zoon van P. Bras en M. Zonneveld. Neeltje, dochter van H. Hazebelt en S. de Jong. Dieuwertje, dochter van P. Veuger en K. Bregman. Maria, dochter van A. Mul en G. Winder. Albert, zoon van P. Noorden en J. Timmerman. Grietje, dochter van J. Zipp en D. Beek. Henderica, dochter van A. Klomp. OVERLEDEN: Neeltje van Driesch, 59 jaren, weduwe van JKuit. Maartje, 14 dagen, dochter van K. Franeis en M. Boontjes. Jozef Faber, 32 jaren, echtgenoot van A. Keizer. Gijsberta, 7 maanden, dochter van P. Klok en B. Timmerman. Van 1 tot 31 Julij 1873. ONDERTROUWD: P. Maars en M. Hennink. GEROUWD: J. Bakker en E. de Wit. GEBOREN: Gerrit, zoon van G. Mante en A. Vonk. Tjieske, dochter van D. Bais en T. Zomerdijk. OVERLEDENTrijntje, 4 maanden, dochter van S. Wigbout en II. Wagemaker. Simon, 4 maanden, zoon van W. Snooij en G. Keijzer. Simon Ruiter, 70 jaren, weduwnaar van Tetje Kuut. Vierde lijst: No. 17138 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 27 Julij. 8 Aug. Amstelstroom. J. Appel. Soerabaija. 29 8 Ant.Hendr.Carolina. M.Hoedemaker. Suriname. 3 Aug. Jonge Jan. C. J. Itz. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 8 Aug. Somerset. J. A. Mc. Bride. v.Vliet&Co. Wilmington. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Entreprise. H. A. Ditmansen. Wasa. Hout. Amons&Co. Broomside. P. Goodson. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Kaas. Aangevoerd 621 stapels, wegende 126150 kilogram. Kleine Hooi f Commissie f Middelbare f Laagste prijs f Kleine Gras f 38,75. Comm. f37,—. Middelb. f38, Laagste prijs f 19, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 935 hectoliters, waarvan 27 Tarwe, 25 Gerst, 49 Haver, 544 Koolzaad en 290 Karweizaad. Prijzen: Tarwe f il,50al2, Gerst f 6,75 a7,50, Haver f 4,35 a 5, Koolzaad f 10 a 12, Karweizaad f 17 a 17,75, alles per hectoliter. 3 Paarden bov.'tjaar f 45a 75 Veulens - a 16 Koeijen - 195a325 30 NuehtereKalveren- 10a 18 132 Sehapen - 17a 60 48 Lammeren - 13a 19 104 Magere Varkens - 18a 25 198 Biggen ben. 10 w.- 6a 10 5 Bokken en Geiten - 4a 8 Kleine dito c a Ezel fa Boter,per0.630K.G. clOOallO

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3