Zondag 17 Augustus. 31 Jaargang. 1873. N°. 99. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 19 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 28 Aug., 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 21 Aug., 's avonds 6u. 25 m. Curacao en Suriname, 1 Sept.. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 23 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Augustus. De mailboot Koning der Nederlanden vertrok den 13 dezer ten 8 ure van Port-Saïd naar hier. Alles wel. De mailboot Conrad is den 14 dezer Aden gepasseerd passagiers en troepen zijn welvarende. Omtrent de mailboot Celebes, kapt. C. A. Bakker, van de maatschappij „Java," welke bodem in September zal vertrekken, wordt het volgende gemeld: „De kajuit zal zelfs die der Suraatra verre overtreffen. Zij is ongeveer als volgt ingerigt: Een 14 voet lange zaal, ruim 8 voet hoog, met lichtkappen ter hoogte van ruim 4 voet. Aan elke zijde 10 ruime hutten met 2 slaapplaatsen, waarvan de bovenste kan worden uitgehaald en canapé, benevens kastje en waschtafel. In elke hut zijn twee patrijspoorten. Tusschen elke twee hutten is een ruime gang, met patrijs poort, waarop de beide deuren uitkomen en welke gang door nette gordijnen van het salon is gescheiden. De meeste hutten zijn 6 bij 8 voet, dus zeer ruim. In het midden der kajuit zijn flinke, uithaalbare tafels, met canapé's, die met Marocco-leder bekleed zijn. Achter aan den spiegel rondom canapé's met rafels, terwijl een aantal patrijspoorten ook daar licht en lucht verschaffen. De schotten der kajuiten zijn volgens de nieuwste uitvinding voor booten, die warme streken bezoeken, van marmeren platen. Verder is de kajuit voorzien van eéne zeer ruime, luchtige kinderkamer, wasch- of toiletkamer, mandie- en gewone hadkamer. Licht en lucht zijn in ruime mate aangebragt." De afdeeling Helder der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft in hare op gisteren gehoudene verga dering tot haren president gekozen den heer mr. Ch. Bosch Reitz. Door 't Centraal-Comité van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond is eene uitnoodiging tot deelneming aan den eerlang te houden nationalen schietwedstrijd te Waals dorp ook aan het korps dd. schutterij alhier toegezonden. Wij maken onze lezers opmerkzaam op een ingezonden artikel hierachter. Z. M. de Koning wordt van zijn buitenlandsche reis Donderdag in de residentie terug verwacht. Beroepen te Haarlem ds. H. Smeding, te Nederhorst den Berg. Drietal te Nijmegen: ds. E. F. Kruijfif, te Velp; D. Rijnders, te Alkmaar, en A. Verkouw, te Wamel. De Haagsche correspondent van de Zutph. Crt. schrijft in een artikel, voornamelijk gewijd aan onzen politieken toestand, o. a. het volgende„Ik zou niet zoo onbepaald durven beweren, dat de groote schatten, ons in vroegere jaren uit verschillende bronnen toegestroomd, ons tot zegen hebben verstrekt. Ik zie wel, dat wij dienten gevolge hier te lande een veel grooter aantal rijke rente niers hebben dan b. v. in Duitschland, maar ik zie niet dat het algemeene peil van welvaart hier zooveel grooter is. Ik zie wel dat onze effectenbeurs te Amsterdam, ge voed door onze kapitalen, de aandacht van geheel Europa trekt, maar ik zie niet dat onze nijverheid er ook even redig van geprofiteerd heeft. Ik zie wel dat er velen zijn, die zich de weelde kunnen getroosten om met eene equi page hun stembillet te gaan wegbrengen, maar ik zie volstrekt niet dat deze categorie van kiezers ook zooveel meer bewijs geeft van politieke ontwikkeling. Ik zie wel dat hier te lande meer dan in andere landen de stem bevoegdheid nog een geldmonopolie is, maar ik zie niet als gevolg, dat onze vertegenwoordiging nu ook zooveel beter figuur maakt." Men is in den polder Eijerland, op Texel, druk bezig met den oogst; alles is aan het werk: mannen, vrouwen en kinderen, allen verdienen geld. Het Fransche schip Marie, kapt. Geflot, van Dront- heim met hout naar Caen, is op Terschelling gestrand. Een treurig ongeval trof dezer dagen te Texel een boeren knaapje van ongeveer Gjaren. Even het toezigt der ouders ont- loopen, vermaakte het zich op het land en viel in een der kolken, waaruit hij levenloos werd opgehaald. Men houdt zich te Texel bezig met voorbereidingen tot het oprigten eener vennootschap ter zeevisscherij, waartoe te bezigen vischkotters, volgens de nieuwe bouworde. De haven te Nieuwediep alsmede de communicatie per spoor aldaar maakt die plaats voor die onderneming het geschiktst van allen, terwijl men, met het oog op de steeds hooge vischprijzen, van die onderneming een goed resultaat en mitsdien een goede geldbelegging verwachten kan. (Am.Ct.) Is er eene betrekking in de Maatschappij waarbij het moeijelijk is de genegenheid van het publiek te verwerven, dan is het voorzeker die van politie-dienaar. Dat 't echter niet onmogelijk is, daarvan mogt Arie Schouten de bewijzen ontvangen op den 8 dezer, den dag, waarop hij 25 jaar geleden te Alkmaar zijne aanstelling als zoodanig bekwam. Niet alleen toch ontving hij van de gemeente een fraai geschenk, als blijk van waardeering zijner trouwe dienst, en van zijne mededienaren een kameraadschappelijk bewijs van achting, maar wat meer nog zegt, ook van marktbezoekers ontving de jubilaris menig bewijs van toegenegenheid. Met te meer genoegen vermelden wij dit, omdat daardoor bewezen is dat Schouten, op onze markten de regte man op de regte plaats is, en dat hij takt bezit om met handhaving der orde, te gelijker tijd de tevredenheid der marktbezoekers te verwerven. En voor de markten, waaraan de Alkmaarders zooveel gelegen is, èn voor Schouten zei ven hopen wij dan ook, dat hij nog lang het door hem ingeslagen spoor moge volgen. (N. Alkm. Crt.) Jl. Donderdag herdacht de afdeeling Alkmaar en omstreken van de Yereeniging het Metalen Kruis, 1ste sectie te Yelsen, met een vriendschappelijk diner de inneming van Leuven op 12 Augustus 1831, waarbij verscheidene toasten werden gewijd aan Vaderland, Koning, den maarschalk Prins van Oranje en anderen. Op de jl. Woensdag te Hoorn gehouden jaarlijksche paardenmarkt zijn ruim 100 stuks aangevoerd. Handel vlug; prijzen van f 100 tot f 600. Jl. Woensdag nacht, tusschen 1 en 2 ure, is te Hoorn een persoon, van beroep metselaar, oud 23 jaar, in eene der stadsgrachten gevallen en verdronken. Mr. J. S. Duyvis heeft in de Zaanl. Crt. eenige beschouwingen geleverd over het Noordzeekanaal. Hij komt tot de slotsom, dat er te dezen opzigte bestaat: 1. Eene financiëel insolide maatschappij, die eigenlijk aannemer is van een staatswerk, ten koste van het geld der aandeel houders en ten koste van de deugdelijkheid van het aan genomen werk. 2. Een insolide aannemer, die met een behendig onder-aannemer een contract sluit, waarvan het gevolg is, dat de aannemer feitelijk a la merci van zijn onder-aannemer is. 3. Als vrucht van dien onnatuurlijken toestand geen kanaal, maar de tracée van een kanaal, dat, duurt de toestand nog iets langer, nimmer goed te maken zijn zal. 4. Eene regering, die ten opzigte van dien war winkel geene kordate maatregelen durft nemen, omdat de Volksvertegenwoordiging er tegen zal zijn en eene Volks vertegenwoordiging, die, in het denkbeeld, dat zij een paar millioen spaart, liever ettelijke millioenen ziet' vermorsen; eene Volksvertegenwoordiging, die, louter omdat zij zeniet op de staatsbegrooting ziet figureren, er geen begrip van heeft, dat die vermorste millioenen evenzeer aan onze maatschappij onttrokken worden. De gelden toch, aan het kanaal besteed, worden grooten- deels nutteloos weggeworpen, indien niet: a. het geheele kanaal in den bodem verbreed wordt tot op minstens 40 Ned. el (het maximum is thans 27 Ned. el); b. de diepte gebragt wordt op minstens 8.20 Ned. el A. P.; c. de schutsluis aan de Noordzee verlengd wordt; d. de breedte op den waterspiegel bij Buitenhuizen en verder van de Wijkermeer tot de Noordzee gebragt wordt op minstens 100 meters (d. i. op ongeveer gelijke breedte als het kanaal heeft tusschen de aangelegde dijken in het IJ); e. de jaagpaden daar, waar het kanaal door het duin loopt, aan zienlijk verlaagd worden; de piashermen, d. w. z. de oppervlakte tusschen den kanaaldijk en de plaats, waar de glooijing naar den bodem aanvangt, aanzienlijk verdiept worden, b. v. tot op 2 a 3 Ned. el A. P, (thans is daar bijna geen water, en die piasbermen zijn ruim 20 Ned. el breed). Bovendien blijven er over zaken, die wel minder betrek king hebben op het Noordzeekanaal als kanaal, maar die er zóó onmiddelijk mede in verband staan, dat men wel verpligt is ze te noemen, namelijk de vergrooting van de waterloozingswerktuigen te Schellingwoude, het maken van eene veilige ligplaats bulten Schellingwoude voor schepen, die de Zuiderzee bevaren, de houthaven voor Amsterdam en de havenwerken in de Voorzaan te Zaandam. Van de Kanaalmaatschappij, die niet eens aan hare eigene verplig- tingen kan voldoen, is geen heil te verwachten. Wat noodig is voor dit trotsche werk, dat Neêrlands roem op het gebied van waterwerken zal handhaven en den handel van Amster dam op ongeloofelijke wijze zal bevorderen, is: een open oog voor onze Volksvertegenwoordiging voor de behoeften van den handel, en de onhoudbaarheid van den thans bestaanden toestandeene kloeke regering, die er niet tegen opziet, bij den post voor openbare werken nog eenige millioenen te voegen voor een werk, dat zeker in de toe komst welvaart moet aanbrengenen bij de directie van de Kanaalmaatschappij eene openhartige opening van zaken, voordat het te laat is om de gemaakte fouten te herstellen. I Indien de directie van de Kanaalmaatschappij hiertoe kon 1 besluiten, dan zou zij zich ten tweeden male verdien stelijk jegens het vaderland maken. Groot en onmiskenbaar zijn toch de verdiensten van de Kanaalmaatschappij. Had zij niet de zaak, zij het dan ook op verkeerde wijze, aan gevat, het Noordzeekanaal zou nog in discussie zijn. Thans echter, nu ten gevolge van verkeerde grondslagen de gansche zaak gevaar loopt, nu verbetering van de fouten urgent blijkt, nu mag de heer A. Prins heeft het teregt gezegd het Kanaal niet langer worden opgeofferd aan de Kanaal maatschappij. Jl. Zondag had te Amsterdam bij de wed. Dienst, in de Raamskooi, het door den federalen raad der Inter nationale Arbeidersvereeniging opgeroepen congres plaats. Van de hier te lande bestaande sectiën waren gedelegeer den vertegenwoordigd, en als zoodanig Joh. Reintjes voor de sectie Utrecht. Onder meer andere punten is besloten tot het niet doen vertegenwoordigen van een afgevaardigde voor de federatie Nederland op het wereldcongres, op 8 Sept. e. k. te Genève te houden, en wel hoofdzakelijk wegens den financiëelen toestand, waarin de genoemde federatie verkeert. Tevens is de federale raad van Amster dam naar de residentie des Konings verplaatst en als correspondent, in de plaats van Gerhard, Burgdorflfer te 's Hage benoemd. Wij bevonden ons jl. Donderdag avond, zegt de Amst. Crt., in exceptioneel gezelschapte midden van menschen- redders, van een dertigtal wakkere mannen die allen het eeremetaal hadden verdiend door hunne welgeslaagde pogingen om personen uit gevaarvolle toestanden, die den dood ten gevolge konden hebben, te bevrijden. Op uit noodiging van de heeren P. H. Stark, K. van Houten, J. C. Grabijn, G. van Beek, G. Slot, L. J. Breskens, M. G. van Beek en F. van Aalst waren ze bijeengekomen om eene vereeniging te vormen, ten doel hebbende de be spreking van aangelegenheden in het belang van menschen- redding, gepaard met een zoo de kas het toeliet uitkeering aan weduwen en weezen van personen, (leden der vereeniging) die bij pogingen tot redding van menschen- levens den dood zouden vinden. Het doel der bijeenkomst werd bereikt. De statuten werden goedgekeurd en de vereeniging, waarvan dadelijk vele aanwezigen 't lidmaatschap aanvaardden, werd geconstituëerd jonder den titel van: „Vereeniging tot bevordering van menschlievend hulpbetoon door zelfopoffering." De contributie is bepaald op f 2 per jaar en f 0.50 entreegelden. Donateurs kunnen zich voor f 5 's jaars doen inschrijven. Wij wenschen den edelen mannen veel geluk met hunne vereeniging en hopen dat nuttige zamenspreking leiden moge tot menigen belang rijken wenk voor hun, die in de gelegenheid komen menschen te redden. Het voorloopig bestuur is met den heer W. F. A. Winkel, te Utrecht, tot definitief bestuur benoemd. Jl. Donderdag werd in de Doopsgezinde kerk te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. De voorzitter, mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg, opende de vergadering met de mededeeling dat zijn welkomstgroet tevens een afscheidsgroet was, daar hij, aftredende, niet wenschte herkozen te worden. Na eenige mededeelingen over den toestand van 't Genootschap in het algemeen, gaf spreker het woord aan den secretaris, die de mededeelingen deed, dat er dringende behoefte is voor den aankoop van een gebouw in de Warmoesstraat en dat, met goedkeuring van de twee Luthersche kerk genootschappen, een nieuwe Luthersche bijbel zal worden uitgegeven, waarin de historische boeken niet in verzen maar aaneengeschakeld voorkomen. Verder vestigde spreker de aandacht op de verschillende uitgaven en formaten van den bijbel in het afgeloopen jaar. De toestand van het Genootschap was minder gunstig. Wel was er dit jaar een batig saldo, maar dit was meest het gevolg van mindere uitgaven. Het hoofdbestuur had, in overleg met de Nederlandsche Zendingsvereeniging, zich met den heer Coolsma, sedert vijf jaren met veel ijver werkzaam in de Preanger Regent schappen op Java, in betrekking gesteld aangaande de levering van een Soendanesche bijbelvertaling. De bibliothecares deelde mede, dat er op het oogenblik 79825 exemplaren, in verschillende talen en formaten, in de magazijnen aanwezig waren; dat 21238 bijbels aan de afdeelingen waren uitgereikt; verkocht waren 3827 huwe lijksbijbels en 4899 exempl. a contant uit de magazijnen; gratis waren geschonken bij gelegenheid van bevestiging aan minvermogende lidmaten 1073 exempl. Uit het rapport van de commissie van onderzoek naar de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat er voorhanden was een batig saldo in kas van f 25,526.11|.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1