Buitenland. Tot voorzitter werd benoemd: jhr. mr. C. H. Bakker; I tot onder-voorzitters: ds. H. Heemskerk en prof. J. Tide- man; tot leden van het hoofdbestuur mr. W. C. Backer, ds. J. P. Hasebroek, ds. J. P. Gr. Westhoff, mr. J. F. van Lennep en ds. H. P. Berlage. Na de behandeling van de ingekomen voorstellen, werd langdurig gediscussieerd, over het voorstel van het hoofdbestuur, strekkende, om een subsidie te verleenen aan het Nederl. Zendelinggenoot schap voor de uitgave van een bijbelsche geschiedenis door den heer Poensen, welk voorstel aangenomen werd. De vergadering is daarop gesloten. (Std.) De onlangs door de militaire genie te Naarden aan bestede werken, het verbeteren van het retranchement „het Bonduit" te Naarden, is door den minister van Oorlog toegewezen aan den minsten inschrijver, den heer T. B. Vrakking te Bussura, voor f 184,540. Het provinciaal hof in Zuidholland heeft gisteren middag uitspraak gedaan in zake den kindermoord te Meerkerk. Uit het onderzoek op de teregtzitting is bet regtsgeldig bewijs niet geleverd dat de beschuldigde te zamen en in vereeniging, of een hunner opzettelijk het kind hebben om het leven gebragt. Beiden zijn vrijgesproken. F. B. is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en f 100 boete, wegens het onwettig begraven van bedoeld kind. Te 's Hage is jl. Donderdag aanbesteed: het maken van de havens en het goederenstation voor den spoorweg Mallegat-Noorderhaven en andere werken te Fijenoord; minste inschrijver de heer van Tienhoven, te Werkendam, voor f 2,362,000. Jl. Maandag heeft te Botterdam in de kerk der Oud- Bisschoppelijke Clerezy de plegtige wijding plaats gehad van monsgr. Casparus Johannes Binkel, tot nu toe pastoor bij de gemeente der O. B. C. te Krommenie, tot bisschop van Haarlem en van monsgr. dr. Joseph Hubertus Beinkens, hoogleeraar bij de universiteit te Breslau, in Pruissisch Silezië, tot oud-Catholiek missie-bisschop voor Duitschland. Het kerkgebouw was reeds vroeg in den morgen bezet door eene talrijke menigte. Voor de Nederlandsche en Duitsche officiële of kerkelijke personen, de leden van Duitsche oud-Catholieke vereenigingen en gemeenten, enz. waren afzonderlijke plaatsen voor het altaar gereserveerd. Te 10 uur kwam de bisschoppelijke stoet het kerkgebouw in, onder de leiding van den president van het seminarie. Nadat de acten der verkiezingen van de beide bisschoppen waren voorgelezen, werd een aanvang gemaakt met de wijding zelve, waarin de heer Heykamp werd bijgestaan door de heeren J. Harderwijk, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem en J. Verhey, kanunnik van het aarts bisschoppelijk kapittel te Utrecht. Na verdere formaliteiten werd het misoffer opgedragen, welke plegtigheid werd op geluisterd door de uitvoering van eene mis. Na afloop der verschillende wijdingen, afgewisseld door de groote litanie, het „Veni Creator," enz. en nadat vervolgens de beide nieuwe bisschoppen onder de toonen van den lofzang door het kerkgebouw waren rondgeleid, werd de plegtig heid met het in den ritus voorgeschreven ceremoniëel ten einde gebragt. Hierop rigtte de heer Heykamp eene toespraak tot de beide bisschoppen, hun wijzende op het gewigtige van de taak, die zij hadden aanvaard, enkel om te zijn een vader voor allen, over wie zij gesteld werden. Door treurige omstandigheden was de zetel te Haarlem reeds te lang vakant geweest. Gelukkig is nu aan dien toestand een einde gekomen en de bijzondere aandrang, waarmede de nieuwe kerkvoogd naar die plaats is geroepen, is een waarborg te meer voor de eensgezindheid, die tusschen een bisschop en zijne geestelijken behoort te bestaan, voor die ondersteuning, welke zij elkander behooren te verleenen. En was reeds daarom de dag van heden zoo gewigtig, hij was het ook omdat met deze plegtigheid zoo schitterend de meening wordt wederlegd, dat de oud-bisschoppelijke clerezy weldra zou zijn uitgestorven. In plaats daarvan is zij thans tot duizenden en tienduizenden aangegroeid. De 'zuster-gemeenten in Duitschland toch erkent zij als mede leden 'harer kerk. Wel heeft zij te kampen met miskenning en laster, maar zij zal volharden en alles verdragen wat haar zal overkomen, in de hope op de zegepraal der waar heid. Ook van de vrienden in Duitschland mag zij dat zelfde verwachten. Men wil daar niet eene nieuwe kerk stichten, maar het is den nieuwgewijden bisschop van Duitschland te doen om te behouden wat anders zou ver loren gaan. Ook op hem rust de taak om te waken voor de ware zuivere leer en wezenlijk godsdienstige beginselen in te prenten. Aan het slot zijner rede rigtte de heer Heykamp nog een warm woord aan de geestelijken en leeken, waarna de beide bisschoppen in de pastorie de gelukwenschen ontvingen der getuigen. Blijkens de Köln. Zeitung zullen aan bisschop Beinkens een prachtig bewerkte ring en kruis worden aangeboden, benevens een staf met edelgesteenten bezet. Volgens een bij de hoofdcommissie ingekomen berigt zijn de noodige bevelen gegeven om het schroefstoomschip Het Loo, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee C. A. B. D. Bijk, de monitors Heiligerlee, Tijger en Krokodil, benevens het instructie-vaartuig Ternate, respectivelijk onder bevel van de luitenants ter zee 1ste klasSe W. F. Meijen, C. J. Smith, G. Bijl de Vroe en K. W. E. von Leschen, den 11 Sept. e. k. voor den Briel aanwezig te doen zijn, ten einde den luister der feestelijkheden, bij gele genheid van de onthulling van het gedenkteeken en de ontvangst van Z. M. den Koning, te verhoogen. (N.Bott.Crt.) Van den diefstal op het kantoor der firma van der Drift en Nooten te Vlaardingen, is nog niets bekend; alleen is de geldkist, waarin maar f 16 waarde geborgen was, opengebroken gevonden in het Prikkenwater. Te Schelluinen beviel dezer dagen de 39jarige huis vrouw van den landman J. v. T. van haar 21ste kind. Jl. Donderdag is te Utrecht de algemeene vergadering geopend van de Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs. Onder de punten, die ter tafel gebragt werden, behoort een rapport der commissie, benoemd naar aanleiding van een op de vorige algemeene vergadering door den heer J. M. van Bemmelen voorgestelde motie, strekkende om te onderzoeken in hoeverre de eind-examens der hoogere burgerscholen tot een minder grooten omvang zouden terug- gebragt kunnen worden. Het rapport der commissie stelde voor, uit het thans bestaande programma te doen vervallen lett. b beginselen van theoretische en toegepaste mechanica, van kennis van werktuigen en van technologie; c beginselen van delfstoffen en aardkunde; g schoonschrijven. Omtrent de wenschelijkheid van de geheele of gedeeltelijke weglating van lett. p beginselen van handelswetenschappen, waaronder warenkennis en boekhouden, was de commissie het niet eens. De beraadslaging over dit rapport had in de vergadering van gisteren plaats. Donderdag is nog uitgebragt het verslag, 't welk o. a. aantoonde dat de vereeniging thans 280 leden telt, zijnde 10 meer dan het vorige jaar. De financiëele toestand was, tengevolge van de gehouden tentoon- telling van hulpmiddelen bij het middelb. onderwijs, niet gunstig. De rekening toonde een nadeelig saldo van f 281 aan, ongerekend de f 200, welke de tentoonstellings-eom- missie te kort kwam. Men heeft besloten dames leeraressen en ook leeraren van bijzondere middelbare scholen als leden toe te laten, en voor de vereeniging regtspersoonlijkheid aan te vragen. Naar het U. D. verneemt, hebben zich op het platte land in de provincie Utrecht gevallen van kwaden droes bij landbouwerspaarden voorgedaan. Nu het geroep over aardappelziekte al weer begint, niettegenstaande al het gejammer over het totaal mislukken van den geheelen oogst, waarop we in 't voorjaar vergast werden, toen er geen regen en zonneschijn kwam op den tijd, waarop die naar 't begrip der weermakers komen moesten, zoo kennelijk gelogenstraft is, door de uitkomsten van 't verbouw van al wat nu reeds goed was om te oogsten, verdient wel eenige aandacht, wat een corres pondent in de Arnh. Crt. laat volgen op een berigt, dat in den Tielerwaard bijna geen aardappelziekte is te be speuren, al wordt hier en daar het loof wat zwart. „Men zal toch niet willen beweren, zegt hij, dat de aardappelen ziek zijn, als men bij een tiental mudden, die gerooid worden, slechts een kop aangetasten vindt? Ik geloof dat het meeste geroep van ziekte onder de aardappels uitgaat van hem, die de meeste te verkoopen heeft, om daardoor de markt te doen rijzen. Zij toch, die voor eigen provisie aardappelen verbouwen, het is wonderlijk, merken geen ziekte op." Men meldt uit de Legerplaats bij Milligen, dd. 13 dezer „De regen, die heden nacht begon en, soms kletterend, tot na den middag aanhield, vergezeld van vrij sterken wind, gaf een onaangenaam en slecht begin aan het kam peeren. De goede en doelmatige zorg aan tenten en grond besteed, kwam echter thans vooral uit: de soldaat was tegen het nat beveiligd, vooral door de ophooging van den grond, waarop de tenten geplaatst zijn, terwijl de bestaande zinkputten in korten tijd al het overtollige water hadden verslonden. Tegen den avond verspreidde zich een frissche koelte, en leven en vrolijkheid deden het onaangename van den voormiddag weldra vergeten." Bij den landbouwer Tuimelaar, nabij Harderwijk, heeft een koe drie volwassen kalveren geworpen, zijnde een van het vrouwelijk en twee van het manpelijk geslacht. Men beweert, dat een geneesheer te Groningen eene machine heeft uitgevonden, die de stoommachine zal moeten vervangen en gebruikt wordt zonder turf, steenkolen of andere brandstoffen. Uit Meppel schrijft men aan het Utr. Dagbl., dd. 15 dezer „De landerijen hier en elders hebben verbazend veel van de kleine veldmuis te lijden. Het eenig middel, om hiervan bevrijd te worden, bestaat in het niet verjagen van raven, kraaijen, roeken en kaauwenvooral wanneer ander voedsel als krengen, meikevers, sprinkhanen, enz. schaarsch voor handen is. Meer en meer begint men de groote en goede diensten, door de vogels in de groote huishouding der natuur bewezen, op prijs te stellen en te waardeeren." De Volksvriend behelst omtrent den gunstig bekenden Amerikaansclien afschaffers-generaal Neal Dow en zijn bezoek hier te lande o. a. het volgende „Een zeer vlugtig bezoek met zijn reisgezelschap ver hinderde ons, om den generaal met meer van onze vrienden in kennis te brengen dan de omstandigheden ditmaal ver oorloofden. Eerst des avonds van 9 Aug. gaf een briefje van hem uit Londen berigt, dat hij den llden hier dacht aan te komen. Des morgens ten 11 ure ontmoetten wij hem, doch reeds den volgenden dag vertrok hij naar Amsterdam, en verder naar Duitschland. Na zijn reis naar Zwitserland en Italië in Engeland teruggekeerd, zal hij mogelijk in het late najaar nog eens naar Nederland overkomen en dan de noodige schikkingen treffen om eenige openbare zamenkomsten te kunnen houden." Het orgaan van het Democratisch Bond, Het Vrije Volk, heeft opgehouden te bestaan, ten minste het is sedert vier weken niet uitgekomen. Dit is nu al het derde blad der sociaal-democraten, hetwelk eenigen tijd de heil(?) aanbrengende beginselen dier lieden verkondigt, doch, uit hoofde bij het Nederlandsche Volk nog gezond verstand en godsvrucht in eere zijn, er geen genoegzame hoorders voor vindt en dus weldra moet ophouden. De Vrijheid, De toekomst en Het Vrije Volk hebben met eenige tusschen- poozen hun dwaallicht laten schijnen, doch men was er niet van gediend. (Werkmansvriend.) De omstreken van Madrid worden in den laatsten tijd door dieven onveilig gemaakt; ze vereenigen zich in benden tot van 50 man. De Sliah van Perzie, die jl. Woensdag te Brindisi is aangekomen, heeft zich van daar op het keizerlijk jagt Sultanié regtstreeks naar Konstantinopel begeven. Er is geen beleefder man dan de heer M. Wanneer hij als genoodigde aanzit aan een diner, laat hij geen schotel voorbijgaan, van de soep tot aan het dessert, zonder een vleijend woordje te zeggen over de voortreffelijkheid der geregten, die hem worden voorgediend. Laatst was hij de gast van een zijner bloedverwanten. Men brengt visch op, die door het onweêr van den vori- gen avond niet zoo friseh meer is als wel behoort. Wat nu te doen? Hij kan toch niet den lof van dien visch gaan verkondigen, zonder zich al te bespottelijk te makenDaar komt hij op een inval. Hij neemt wat peper, strooit ze op den visch, proeft een hapje en roept met een zucht van verrukking: „O, mevrouw, wat heer lijke peper!" Frankrijk. Te Parijs was jl. Woensdag het gerucht in omloop, dat Frankrijk, door bemiddeling van Busland, waarschijnlijk de stad Metz met haar rayon zou terug erlangen. Zaturdag a. s. zal, tot groot vermaak van de repu- bliekeinen in het algemeen en die te Parijs in het bijzonder, de Fransche regter een ergerlijke geldkwestie tusschen een vorstelijk echtpaar in behandeling nemen. De ex-Koning van Spanje spreekt de ex-Koningin in regten aan om betaling van het jaargeld voor zich en de kinderen. Toen de echtgenooten Spanje verlieten, werd tusschen hen eene overeenkomst vastgesteld, volgens welke Koningin Isabella 150,000 francs jaargeld aan haren gemaal, 100,000 francs aan haren zoon Alphonsus en verschillende renten tot een gezamenlijk bedrag van 30,000 fr. aan de Princessen van Bourbon betalen moest. Voor de stipte naleving dezer ver- bindtenis was het persoonlijk vermogen der Koningin ver bonden, dat destijds ongeveer een millioen jaarlijks inkomen bedroeg. Maar Isabella, zeer vrijgevig om niet te zeggen verkwistend van nature, heeft sedert haar kapitaal derwijze aangesproken, dat zij niet meer dan 4 a 500,000 livres rente heeft. De ex-Koning begint nu bang te worden voor zich en de kinderen en zoekt bescherming van zijne financiële belangen bij de Fransche regtbank. De Parijsche legitimistische bladen nemen uit den Londenschen Standard een telegram over, volgens hetwelk donna Margaretha, de gemalin van don Carlos, in Spanje zou zijn aangekomen. „Zij heeft, meldt de herigtgever, onder den naam van gravin de Chardonnet gereisd en is de Pyreneën te paard, door een klein escorte vergezeld, doorgetrokken. De vorstin heeft bij de onmoeting met haren gemaal verklaard, dat hare plaats, in de ure des gevaars, aan zijne zijde is. De geestdrift der Carlisten is door deze gebeurtenis ten top gestegen. £ngelana. De Engelsche bladen melden, dat een hevige aardappel ziekte zich daar te lande vertoont en sterk uitbreidt. De sollicitor-general, sir George Jessel, is benoemd tot master of the rolls. Dit is de eerste maal dat een belijder van de Israëlietische godsdienst in Engeland tot eene hooge regterlijke betrekking geroepen wordt. Het Engelsche stoomschip dat voor Fontarabia door een Spaansch oorlogschip in beslag genomen is, had 1700 geweren aan boord benevens den Schotschen kolonel Stewart, die belast was met het overbrengen der onder de Engelsche Catholieken bijeengezamelde gelden ten behoeve van don Carlos. Een der inspecteurs der Engelsche fabrieken en kolen mijnen, wiens werkkring vooral bestaat in het toezigt op de behoorlijke naleving der bepalingen betreffende den arbeid van kinderen, heeft in een rapport aan de regering aangedrongen op verbodsbepalingen tegen het te werk stellen van gehuwde vrouwen in fabrieken. Dergelijke bepalingen acht hij in het belang van volgende geslachten onvermijdelijk noodig, terwijl hij met nadruk opkomt tegen de bewering, dat de man niet in staat zou zijn in de be hoeften van zijn gezin te voorzien en het dus noodig is dat hetzij de vrouw, hetzij de kinderen door fabriekarbeid de inkomsten van het gezin vermeerderen. Tot welke dwaasheden de nieuwe Engelsche Licensing- Act voeren kan, blijkt nu weder hieruit, dat verleden week te Londen een tapper tot een boete van 10 shillingen ver wezen werd, omdat hij aan een politie-agent op wacht een teug gemberbier had verstrekt. Bij deze gelegenheid gaf de regter te verstaan, dat de tapper strafbaar zou zijn ge weest, al had hij den diender ook maar een teug water geschonken. De Engelsche tappers zijn nu gewaarschuwd. Mogten zij soms op hun drempel een dienaar der geregtig- heid in zwijm vinden liggen, hetzij tengevolge van ziekte, of (wat in Engeland zoo heel zeldzaam niet is) van bekomen slagen en schoppen zoo weten zij dat 't hun verboden is, op poene eener boete van niet hooger dan 10 p. st. den man ook maar met een druppel water te laven. Of hier 't verhevene ook aan 't belagchelijkegrenst! Te Londen zijn weder twee melkboeren veroordeeld, wijl ze hun koopwaar met water hadden aangelengd. De straf was 6 shillings boete en de kosten, of 14 dagen gevangenisstraf. Oaitschland. De Duitsche Keizer heeft bij dagorder aan de in Duitsch land teruggekeerde troepen van het bezettingsleger en aan alle daartoe behoorende generaals, officieren, ambtenaren en manschappen zijne tevredenheid en zijnen dank te kennen gegeven voor hunne goede houding in de moeijelijke om standigheden, waarin hunne positie in 's vijands land niet zelden aanleiding gaf. Te Hamburg heeft een man van ruim vijftig jaren om 400 thaler gewed, dat hij in vier dagen van Hamburg naar Berlijn zou loopen. Hij heeft de weddenschap ge wonnen. Den 8 dezer moest hij ten 7 ure des morgens te Berlijn zijn. Beeds ten 6| ure stapte hij de Brandenburger poort binnen en onmiddelijk werd daarvan per telegraaf naar Hamburg berigt gegeven. Frankrijks betreurenswaardige inwendinge toestand wordt volgenderwijze in het Morgen Blatt geschetst: „Ontegenzeggelijk, de Fransche natie heeft uitgebloeid, en wel verre dat zij in ons een gevoel van haat zou op wekken, zal het weldra louter diep medelijden zijn, dat zij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2