Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Spanje. China en Japan. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 282ste STAATS-LOTERIJ Marine-Haven Nieuwecliep. ALKM A ARSCHE MARKT VAK GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. meene vergadering van den 18 dezer te aanschouwen gaf, en dat men niet verwacht zou hebben in eene zoo deftige bijeenkomst van wetenschappelijke mannen. Aanleiding gaf daartoe in de eerste plaats een schrijven van Koning Leopold van België, die op de invitatie om het congres met zijne tegenwoordigheid te vereeren, ant woordde, dat hij verhinderd was. Dit wekte op zich zelf reeds eenigen wrevel op, maar meer nog ergerde men zich er aan, dat op de uitnoodiging, in het Ylaamsch gesteld, door den Koning werd geantwoord in het Fransch. De heer de Beucker vroeg, of men den Koning niet moest mededeelen, dat het Nederlandsche taalcongres niet van Fransche brieven gediend was. Onmiddelijk teekende de heer de Jonge van Ellemeet daartegen protest aan, maar toen begon eerst het leven. Zekere heer de Pooter onder steunde in hartstogtelijke termen het voorstel van den heer de Beucker. Links en regts hoorde men uitroepingen, de een overschreeuwde den ander en de voorzitter was eenigen tijd niet meer in staat de orde te handhaven, totdat eindelijk eene motie om over te gaan tot de orde van den dag werd aangenomen. 't Duurde echter niet lang, of weder begon het rumoer. Een der leden beklaagde zich over de zaal en verklaarde niets te kunnen verstaan. Een ander vroeg, waarom een genootschap, waarvan hij lid was, geene uitnoodiging tot bijwoning van het congres had gekregen. De heeren maakten zich op nieuw warm en de voorzitter was ten slotte genood zaakt de vergadering te schorsen. Ernstige onderwerpen zijn bijna niet besproken. Zoo er, zegt de verslaggever van het Vaderland, morgen niet paal en perk wordt gesteld aan den verregaanden onwil van sommigen, zal ik mijn taak van taal- en letterkundig congreslid maar neerleggen, om als uw oorlógscorrespondent op te treden." En de correspondent van het Haagsche Dagblad zegt: „Stel u voor een troep schooljongens die ruzie hebben; 't is een fraai beeld, maar 't is volkomen hetgeen de al- gemeene vergadering van den 18 Aug. op dit congres te aanschouwen gaf." De Marseillaise. In een werk van Albert de Lassalle, ge titeld Musique pendant le siège de Paris, komt een belangrijk document voor, dat een keer te meer bewijst, hoe menig pijl het doel voorbijvliegt; welke groote gevolgen onbeduidende oorzaken kunnen hebben, en hoe de zaken dikwijls in waarheid geheel anders zijn dan zij, uit welke reden dan ook, worden voorgesteld. Het document, dat wij bedoelen, is een brief van madame Dietrich, in wier salon de Marseillaise het eerst gezongen is, en uit welk schrijven volgt, dat Rouget de 1'Isle, toen hij dat strijdlied maakte en op muziek bragt, volstrekt niet in de stemming was die men hem heeft toegedicht. De brief luidt als volgt: Straatsburg, Mei 1792. Waarde broeder! Ik doe sedert eenige dagen niets dan muziek copiëeren; een bezigheid die mij amuseert en veel afleiding geeft, mij nu vooral 'aangenaam en welkom, omdat men overal en op alle wijzen niets dan politiek hoort. Gij weet, dat wij nog al veel aanloop hebben en veel menschen ziener moet derhalve altijd iets nieuws worden bedacht, hetzij om verandering in de conversatie te brengen, hetzij om de gedachten wat afleiding te geven. Zoo is mijn echtgenoot op den inval gekomen een gelegenheidslied te laten vervaardigen De kapitein der genie Rouget de 1'Isle, die aardig componeert en dicht, heeft ons gaauw en goed geholpen, en mijn man, een goed tenor, heeft het stukje gezongen. Het heeft iets wegslepends en ook iets oorspronkelijks is er niet aan te ontzeggen. Het heeft iets van Gliick, maar is levendiger, losser. Ik heb mijn talent om voor orchest te zetten, ten beste gegeven, en de muziek voor klavier en andere instrumenten gearrangeerd. Het stukje is bij ons ten gehoore gebragt en voldeed zeer. Ik zend u hierbij kopij der muziek. De kleine virtuozen die u omringen, hebben nu maar wijs te worden uit mijn krabbels, en gij zult het met genoegen hooren. Uw zuster, Louise Dietrich. geb. Ochs. Met ingang van 1 Sept. a. s. is tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar benoemd dr. D. A. Kerkhoff. Oost-Indië. Ontslagenop verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van regt op pensioen, de klerk bij het havendepartem. te Suraanap (Madura) S. S. Samuelsz en de klerk bij de adm. der fabriek voor de marine en het stoomw. te Soerabaija C. Grondhout. Ingetrokkende detacheering bij het depart. der marine in Ned.- Indië, van den luit. ter zee 1ste kl. G. Kruys. Belast: met de betrekking van 2den stuurm. bij de gouv.-mariue, de 2de stuurm. in het vaste corps dek- en onderofficieren A. Teelkamp. Een scheepskapitein schrijft aan de Figaro, op gezag van een brief, bij hem ontvangen van een officier van de Virginie, die Rochefort naar Nieuw-Caledonië overbragt, dat de overige gedeporteerden op dat schip de lynch-wet op den lantaarn-man hebben willen toepassen, onder be schuldiging dat hij hen bedrogen en in het verderf gestort had. Men zag zich verpligt Rochefort van de overigen te scheiden. Een derde beleg van Parijs zal waarschijnlijk nooit in de historie voorkomen. De bouw der nieuwe forten om de hoofdstad zal den 15 September beginnen en binnen het jaar voltooid zijn. De nieuwe forten zullen 22 in getal zijn en een omvang hebben van 55 kilometer middellijn. Op de Quay d'Orsay te Parijs is een persoon in hechtenis genomen, die door zijne bespottelijke kleeding aller aandacht trok. Hij verzocht de menigte te roepen: Leve de Keizer! en verzekerde dat hij de Keizer was. „Ik ben, dus sprak hij, Charles Bonaparte, zoon van de Keizerin-weduwe. Om een einde aan de fusie te maken, moet ik mij doen kennen als Napoleon IV. Zet de deuren van het Wetgevend Ligchaam voor mij open, opdat ik mijn troonrede lioude." He krankzinnige werd spoedig in hechtenis genomen. Een knaap van 12 jaren, Justin Denis, begaf zich dezer dagen naar Argenteuil om te visschen. Naauwelijks had hij ingelegd of zijn dobber werd met zooveel kracht omlaag getrokken, dat hij niet sterk genoeg was zijn vangst tot zich te halen. De visch overwon den visscher, die zijn hengel niet in den loop willende laten, uit alle magt vast hield, daardoor zijn evenwigt verloor, in het water stortte en toen alles losliet. Nu gebeurde iets, dat ten eenenmale ongeloofelijk zou zijn, ware het niet deugdelijk geconstateerd. De visch, het bleek later een snoek van 15 pond te zijn zich vrij voelende, schoot op zijn belager toe. Het kind stak in doodsangst den arm boven water. De snoek sprong met geweldige kracht op en beet den armen knaap twee vingers bij de handpalm af. Op zijn vreeselijke angst kreten, kwamen twee visschers toeloopen, die, ziende wat er gaande was, onmiddelijk te water sprongen, en niet alleen den knaap, maar snoek en hengel er tevens uithaalden. Men heeft de vingers in de maag van den visch terug gevonden. Justin Denis is dadelijk verbonden, maar zoowel de doodelijke schrik als het bloedverlies maken dat zijn toestand hoogst gevaarlijk is. Prins Arthur, de vierde zoon van Koningin Victoria, is met baden te Trouville bijna verdronken. Met veel moeite is hij nog gered door zijn aide-de-camp en den badknecht. De heer Wallhey, het Engelsche lid van het Huis der Gemeenten, die de zaak van den pretendent naar de goederen van het geslacht Tichborne die thans van regeringswege strafregterlijk wegens valschheid in geschrifte en valschen eed vervolgd wordt is onlangs te New-York aangekomen, met het doel om in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika ten behoeve der verdediging van den „claimant" fondsep bijeen te brengen. De heer Wallhey wil aantoonen dat de vervolging van de Jezuïten uitgaat. Volgens de laatste berigten van de Kust van Guinea namen de Ashantijnen voor Cape Coast Castle nog dezelfde positie in, zonder een aanval te wagen. Wel hadden er talrijke schermutselingen plaats tusschen de Ashantijnen en de Fantijnen, maar nu de regentijd ten einde liep, ver wachtte men dat van beide zijden krachtiger zou gehan deld worden. Ten nadeele eener welbekende juweliers-firma in Bondstreet te Londen is in de tweede helft van Julij een pakket ontvreemd, 't welk eene waarde van 10,000 p. st. aan juweelen (diamanten, robijnen en smaragden) bevatte en behoorde tot de pakketten, die den Shah van Perzië, overeenkomstig diens verlangen, ter bezigtiging zouden ge zonden worden. Onlangs zijn de monturen, die op zich zeiven eene aanzienlijke waarde bezitten, uit de Theems opgevischt, en de bladen bevatten eene advertentie, waarbij eene belooning van 500 p. st. wordt uitgeloofd aan hem, die inlichtingen geeft, welke tot de ontdekking van den dief of der dieven leiden zullen. Talrijk zijn tegenwoordig de klagten over de ruwheid van de Londensche politie, niet zoozeer jegens misdadigers, als jegens meestal geheel onschuldige personen, die 't ongeluk hebben toevallig met haar in aanraking te komen. De Globe wijt die ruwheid hieraan, dat de agenten niet vol doende bezoldigd worden, en dat zij dus moeten gekozen worden uit eene klasse van personen, die, gelijk de Globe 't uitdrukt, onder andere omstandigheden welligt zelf tot dieven en schurken zouden zijn opgegroeid. In een druk bezochte meeting te Londen is dezer dagen geprotesteerd tegen de duurte van het vleesch. Men schreef die duurte in hoofdzaak toe aan de groote con sumptie van kalfs- en lamsvleesch. Men verbond zich om beide vleeschsoorten niet te gebruiken, en zich tot het Parlement te wenden met verzoek het slagten van jong vee geheel te verbieden of te belasten. De tarwe-oogst in Engeland wordt geschat op 20 pCt. beneden de gemiddelde opbrengst, de gerst-oogstop 15 pCt. boven het gemiddelde, de haver-oogst op 10 pCt. beneden het gemiddelde. In de meeste steden van Noord- en Zuid-Duitschland is door de gemeentebesturen besloten den gedenkdag van den veldslag van Sédan, 2 September, feestelijk te vieren. Volgens het Journal de Genève heeft hertog Karei van Brunswijk de stad Genève universeel erfgenaam gemaakt, behoudens een aantal legaten. De hertog heeft gelast, dat zijn lijk door vijf artsen moet worden onderzocht en dan bijgezet in een graf, dat naar het voorbeeld van het graf der Scaligers te Verona moet gebouwd worden. De bronzen ruiterstandbeelden van hemzelven, zijn broeder en zijn vader zullen het versieren. De heer Smith in Engeland is tot executeur benoemd en ontvangt daarvoor een millioen. Het geheele vermogen wordt op 25 millioen gulden geschat. De strijdkrachten, door het gouvernement tegenover de Carlisten in het veld gebragt, worden begroot op 90,000 man geregelde troepen gendarmerie en carabiniers, en 80,000 man reserve, waarvan 60,000 tegen het laatst van September zullen zijn gemobiliseerd. Ondanks deze superioriteit, wat het getal betreft, erkent het gouvernement het ernstige van de insurrectie. Een berigt uit Parijs van gisteren meldt: „Tegen Prins Alfonsus is een moordaanslag gepleegd. De dader is gefusilleerd." Betreffende de reeds vroeger vermelde ongeregeldheden in de provincie Chikuzen, welke op het einde der maand Junij voorvielen, wordt in eene correspondentie uit Shanghai (26 Junij) het volgende gemeld: Als oorzaak dezer onge regeldheden wordt genoemd, het wegens misgewassen onder de bevolking bestaande gebrek, doch zeer waarschijnlijk is het dat deze oorzaak de reeds lang smeulende ontevreden heid heeft doen ontbranden, welke een gevolg is van de overhaasting, waarmede allerlei nieuwigheden in Japan zijn ingevoerd. De Japanners zijn niet tevreden met de wester- sche beschaving in hare hoofdtrekken aan te nemen, maar volgen zelfs op eene onverstandige wijze alle bijzonderheden in kleeding en manieren der Europeanen na. Zoo is bij voorbeeld het gebruiken van matten in de huizen bij besluit verboden en onder straffen voorgeschreven het hoofd haar naar Europesche wijze te dragen. Ook de besluiten ten voordeele der Christenen hebben eene groote ontevredenheid opgewekt, en de verandering in de inrigting van het leger hebben een groot aantal Japan ners van de Sumerais-kaste, welke vroeger als zoodanig tot de soldatenstand behoorden, van hun bedrijf beroofd. Deze oorzaken hebben waarschijnlijk zamengewerkt tot het oproer, waarin een aantal ontslagen Sumerais de belhamels zijn. Wil men de natie opheffen tot het peil der Europeanen, dan is het daarom nog niet noodig alle oude gebruiken en zeden uit te delgen; de vreemdelingen vinden daarentegen in het oude Japan veel wat zij goed en bewonderenswaardig achten en betreuren het dat zoo vele belangwekkende eigenaardigheden worden uitgeroeid uit eene zucht tot her vorming, welke zoo zeer in kleinigheden afdaalt, dat zij bijna een ziekelijken trek naar veranderingen verraadt. Over het algemeen is de natie jegens de vreemdelingen gunstig gestemd en zeer gewillig in het aannemen der groote hervormingen, welke door de regering reeds inge voerd zijn; eene kleingeestige bemoeijing wekt echter altoos ontevredenheid op. Op den ChicagoAlton-spoorweg heeft een ernstig ongeluk plaats gegrepen. Een kolentrein liep tegen een passagiertreinbeide treinen hadden een snelle vaart. Achttien personen werden gedood en acht-en-twintig zwaar gewond. Uit Chicago wordt gemeld, dat daar 332 personen in een week aan de cholera zijn overleden. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. de Ruiter, werkman en H. Groot. H. J. Otten, sergeant-majoor en M. van Steenbergen. P. Nonnekes, zeeman en A. Boon, weduwe van A. J. Seeboldt. GETROUUWD: Geene. BEVALLENA. van Veen, geb. Peijerabend, (D.). A. Hofman, geb. Nieuwstraten, (D.). K. E. Siekman, geb. Vonk, (I D. en 1 Z.). J. E. Brouwer, geb. Smit, (Z.j. C. Wesseling, geb. de Kloet, (Z,). J. van der Hert, geb. van Rijn, (D.). OVERLEDEN: .1. Mooij, 28 jaren. J. Kiljon, bijna 16 maanden. VIERDE KL LL< A. S S E. Vierde lijstNo. 987 2000; No. 11745 en 19734 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 3 Aug. Jonge Jan. C. J. Itz. Batavia. 16 Staatsraad v. Ewijck. H. Bakker. Batavia. 18 23 Aug. Kandanghauer II. W. Zeelt. Batavia v.Newc. 20 Catberine. Sap. pp. G.S.Bakker. Suriname. 22 Bastiaan Pot. L. van Roosendaal. 22 Anna Lueretia. A. G. Rijnsaardt. Soerabaija, Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Witch. W. Grönstad. Kotka. Hout. van Vliet Co. Phoenix. L. Larsen. Eredrickstad. Daphne. N. Nicolaysen. Kotka. Atlas. R. S. Newton. Taganrog. Lijnzaad. Duink.&Goedk. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). bc Jren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand Afw. 22 12 zw. 0.4k. 760.49 - 0.19 16.1 - 3.2 0.96 Vlak. 23 8 ztw. 0.1„ 760.37 - 0.33 16.2 - 1.2 0.93 23 12 zwtw. 0.1 760.74 f 0.04 18.8 - 0.5 0.80 WW J-W W ijvu-jviT v/in.1.) loguuuuijlgj lil» 23 Aug. 8 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 23 Aug. 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. Kaas. Aangevoerd 602 stapels, wegende 120889 kilogram. Kleine Hooi f Commissie f Middelbare f Laagste prijs f Kleine Gras f 38,60. Comm. f 38,50. Middelb. f 38,50. Laagste prijs f 20, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 1385 hectoliters, waarvan 416 hectol. Tarwe, 16 hectol. Rogge, 67 hectol. Gerst, 253 hectol. Haver, 29 hectol. Mosterdzaad, 52 hectol. Koolzaad, 2 hectol. Lijn zaad, 421 hectol. Karweizaad, 2 hectol. Bruine Boonen, 127 hectol. Vale Erwten. Tarwe f 12 a 14, Rogge f 9,25, Gerst f 6,50 a 8, Haver f 4.25 a 5, Mosterdzaad f 19 a 20, Koolzaad f 11 a 12, Lijnzaad f 13,50, Karweizaad f 17 a 17,75, Bruine Boonen f 9, Vale Erwten f 9.75 a 10,75. 182 Magere Varkens - 20a 31 291 Biggen ben. 10 w.- 6a 11 4 Bokken en Geiten - 3a 7 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 90al05 9 Paarden bov.'tjaar f 65a275 Veulens - a 8 Koeijen - 245a325 13 NuchtereKalveren- 19a 30 120 Schapen - 17a 30 30 Lammeren - 16a 18

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3