1373. N°. 107. Vrijdag 5 September. 31 Jaargang. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTERAAD. HELDERMHE E\ \IEEWE01EPER COURANT ,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. t franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter openbare kennis, dat de BEGROOTiNG DER IN KOMSTEN EN UITGAVEN der gemeente voor het dienstjaar 1871, gisteren aan den Gemeenteraad aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing nedergeiegd, en in afschrift tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 3 September 1873. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS d er gemeente HELDER, brengen ter openbare kennis, dat het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG, dienst 1873, door den Gemeenteraad in zijne zitting van den 2 dezer, is vast gesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren voor een ieder ter Secretarie ter lezing is nedergeiegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 3 September 1873. L. VERHEY, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ANNA PAULOWNA maakt aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat de VOLJAARS- PATENTBLADEN over de dienst van 1873/74, aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn van Donderdag den 4 September tot Zaturdag den 13 September 1873, van des mofgens 9 tot 1 ure, den invallenden Zondag uitgezonderd. Anna Paulowna, De Burgemeester voornoemd, den 2 September 1873. C. E. PERK. De BURGEMEESTER der gemeente ANNA PAULOWNA, overwegende dat in den omtrek zich gevallen van HONDS DOLHEID hebben voorgedaan, gelast dat alle HONDEN binnen deze gemeente, tot nader order, moeten worden VASTGELEGD of GEMUILBAND. Bij verzuim zullen de eigenaars worden gestraft met eene geldboete van f 3 tot f 10. De Burgemeester voornoemd, Anna Paulowna, 3 September 1873. C. E. P E R K. Zitting van Dingsdag den 2 September 1873. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden afwezig de heeren Boom, van Kelck- hoven, de Breuk en Janzen, met kennisgeving van verhindering. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De heeren Stakman Bosse, Graat, Groen, Giltjes, Werendlijn Smit en Berghuijs, nieuwgekozen leden, leggen de gevorderde eeden of beloften af, worden met hunne benoeming geluk gewenscht en nemen zitting. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een wethouder, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer Graat. Vóór dat tot de verkiezing wordt overgegaan, wijst de heer Graat er op, dat hij door de benoeming van zijn zoon tot gemeente- bonwmeester, zich verpligt meent te zien te verklaren, dat hij voor eene herbenoeming tot wethouder niet in aanmerking wenscht te komen. De Voorzitter doet daarop opmerken, dat naauwgezet- heid ook hare grenzen heeft. Hij billijkt hetgeen daar zoo even door den heer Graat is in 't midden gebragt, maar doet uitkomen, dat het blijven vervullen der betrekking van wethouder door den heer Graat noch in strijd is met de wet, noch met het belang der gemeente. Hij herinnert dat de gemeente-bouwmeester is ambtenaar der gemeente en als zoodanig geplaatst is onder het Dag. Bestuur en de Commissie voor de Gemeentewerken. De uitslag der stemming is deze: de heer Graat is herkozen met 9 stemmen; 3 stemmen waren uitgebragt op den heer de Breuk, terwijl een briefje in blanco was ingekomen. Op zijn verzoek wordt aan den benoemde den bij de wet gestelden termijn (24 uren) toegestaan, om zich over de al of niet aanneming daarvan te beraden. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt gekozen de heer Graat met 11 stemmen; de heeren Bosse en Braaksma ver kregen ieder 1 stem. De heer Graat neemt deze benoeming aan. Met eenparige stemmen wordt goedgekeurd en vastgesteld het lste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1873, tot een bedrag van f 365.12. Tegen dit kohier waren geen bezwaar schriften ingeleverd. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van HH. Gedep. Staten, waarin wordt medegedeeld dat Z. M. de Koning de bijdrage der gemeente heeft bepaald op een derde der kosten voor de nieuw te bouwen school in de Oostslootstraat alhier, waarvan de aanbesteding zal geschieden aan het Provinciaal Gouvernement te Haarlem. Door B. en W. worden ter tafel gebragt de begrootingen der ontvangsten en uitgaven voor de Gemeente, het Algemeen Wees huis, het Burgerlijk Armbestuur en de dd. Artillerie-Schutterij, allen voor de dienst van 1874. Die begrootingen sluiten in ont vangst en uitgaaf met deze totalen: Gemeente f 156,076.91, Wees huis f 14,505.73, Armbestuur f 10,750, Schutterij f 1413. Tot het onderzoek dezer stukken splitst zich de Raad in drie afdeelingen, elke onder voorzitterschap van een der leden van het Dagelijksch Bestuur, volgeuderwijze: lste afdeeling de hh. Berghuijs, Giltjes, van Veen, Ilugenholtz en Janzen; 2de afdeeling de hh. de Lange, Braaksma, Maalsteed, Jelgersma en Boom; 3de afdeeling de hh. Werendlijn Smit, Groen, van Kelckhoven en de Breuk. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van HH. Gedep. Staten, houdende mededeeling, dat de verzoeken tot be stendiging voor den tijd van een jaar van de alsnog bestaande verbruiksbelastingen, moeten worden ingediend vóór 15 Oetober e. k. De Voorzitter spreekt bij deze gelegenheid van den ongunstigen toestand der gemeente-financiën, tengevolge van de vermindering der gemeente-aoeijnsen, en drukt de verwachting uit, dat voor buitengewone behoeften een leening noodzakelijk zal worden. Er wordt gelezen eene missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, houdende verzoek om eene subsidie uit de gemeentekas ten bedrage van hoogstens f 300, met het doel om daarmede te bevorderen de kennisneming van het plan tot uit breiding der havenwerken alhier. Dat plan zou met bijgevoegde kaart in druk uitgegeven en in handen gebragt worden van leden der Wetgevende Magt en van allen die op de verwezenlijking van dit plan invloed kunnen uitoefenen. De Voorzitter herinnert aan den loop van deze zaak, wijst op het groot belang daarvan, doch uit de meening dat de aandrang, door de Kamer van Koophandel en Fabrieken beoogd, moest uit gaan van belanghebbenden, van reederijen, die reden hebben om over gebrek aan waterruimte te klagen. De heer van Veen bestrijdt de meening des Voorzitters en doet uitkomen, dat van die zijde weinig of geen medewerking is te wachten. De booten van de maatschappijen Java en Nederland liggen steeds aan den havendijken hebben dus geen klagen. Ook zullen die bij 't gereed komen van 't Noordzee-kanaal niet meer van onze haven gebruik maken. Bij de Amsterdamsche reederijen be hoeven wij niet om hulp aan te kloppen. Zij zouden de uitnoo- diging daartoe eenvoudig voor notificatie aannemen. Wat noodig is te doen, moeten we zelf doen en op geen ander steunen. De heer Berghuijs ondersteunt het gesprokene door den heer van Veen. Ook merkt hij op, dat, wil men a! de vreemde reederijen aansporen om zich met het verzoek tot uitbreiding onzer haven werken tot de regering te wenden, men daartoe wel noodig heeft een gedrukt plan met bijgevoegde schetskaart. De heer de Lange toont aan, dat het het streven is der Kamer van Koophandel en Fabrieken om niets onbeproefd te laten tot bevordering van 't plan. De Kamer meent dat meerdere publici teit zal bijdragen om aan de uitvoering van't plan bevorderlijk te zijn. De beer Graat acht het minder geraden om, nu onlangs nog een adres aan den minister van Binnenl. Zaken is gezonden tot onder steuning van het plan der Kamer van Koophandel en Fabrieken, buiten den minister om te werk te gaan om de volvoering van dit plan te bevorderen. Hij acht het ook minder gepast om daarvoor gelden uit de gemeentekas toe te staan. De heer Braaksma sluit zich aan bij 't gesprokene door den heer Graat. Hij acht het middel om tot het gewenschte doel te komen ongeschikt. De heer Hugenholtz acht de zaak, die het hier geldt, van zooveel gewigt voor den bloei der gemeente, dat hij geen bezwaar maakt de geringe som, die er voor wordt aangevraagd, toe te staan. De Voorzitter zegt, dat hij regtens zich bij de heeren Graat en Braaksma zou aansluiten, doch in dit exceptioneel geval meent hij geen bezwaar te moeten zien in 't toestaan der gevraagde som. De weg der publiciteit, door courant-artikels, brochures, enz. acht hij in dit geval noodig om in t.e slaan. Dan is er ten minste, naar sprekers oordeel, alles gedaan, wat men kon doen om de zaak te bevorderen; eerst wendde men zich tot de regering, nu tot het publiek. Na nog eenige discussie tusschen den heer van Veen en den Voorzitter, en na de opmerking van den heer -Berghuijs, dat het met iederen dag meer dringend noodig blijkt om de haven te vergrooten, wordt de aanvraag om f 300 voor het bewuste doel in stemming gebragt en toegestaan met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Boomsma, Graat en Braaksma. Er wordt gelezen eene missive van den heer A. E. J. Graat, te Velzen, inhoudende, dat hij de benoeming tot gemeente-bouw meester alhier aanvaardt, voor de onderscheiding dank zegt en in 't begin van September hier zal zijn, om van zijn voorganger de noodige inlichtingen in te winnen. Met eenparige stemmen wordt aangenomen het voorstel des Voorzitters, om een riool te leggen in de Koningstraat, en de kosten daarvan, geraamd op f 3180, te vinden uit de som voor bestratingen aangewezen. De Voorzitter betoogt de noodzakelijkheid van dien maatregel, omdat anders des winters die straat vaak geheel onbegaanbaar zou zijn. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Inspecteur van 't Geneeskundig Staatstoezigt in deze provincie, waarin gewezen wordt op 't gevaar dat de cholera, die thans reeds in Duitschland heerschende is, ook in ons vaderland hare verwoestingen kan aan brengen, wordt door den Voorzitter voorgesteld de benoeming eener cholera-commissie. Dienovereenkomstig wordt besloten.Tot leden dier commissie worden benoemdvan wege den Gemeenteraad de heeren Boomsma, Braaksma en Jelgersma; van 't Bestuur van het Ziekenhuis de heer de Lange, de geneesheeren dr. Haremaker, dr. Bakker en Bitter, de apothekers Snel en Venster en van wege 't Burgerlijk Armbestuur de heeren van Veen en Moorman. Aan de commissie wordt een aanvankelijk crediet verleend van f 500. De zitting wordt hierop door den Voorzitter voor gesloten verklaard. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 September. De 33ste verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Uit Leith kwam gisteren hier ter reede ten anker de Amerikaansche oorlogskorvet Congress, komm. A. R. Rhind. Genoemde bodem, als bijlegger binnen, maakt een oefenings- togt en zal van hier naar Vlissingen vertrekken. In bet kuildek bevinden zich 14 getrokken stukken. De ramschepen Buffel en Schorpioen, alsmede de instructiebrik Ternate, gesleept door laatstgenoemden bodem, vertrokken gisteren avond van hier naar Vlissingenhet schroefstoomschip het Loo, jl. Maandag naar Hellevoetsluis vertrokken, is gisteren aldaar aangekomen en zal ook naar Vlissingen gaan. Met den goedkoopen volkstrein bragten gisteren circa 750 passagiers uit Amsterdam en Haarlem een bezoek aan deze gemeente. De heer J. Graat heeft zijne benoeming tot wethouder aangenomen. Het gerucht loopt, zoo meldt men o. a. uit 's Hage aan de Arnh. Crt., dat de heer van Lijnden zou optreden als minister van Finantiën, de lieer van der Heim van Binnenlandsche Zaken, de heer de Brauw van Justitie, de heer van den Bossche van Koloniën, de generaal van der Schrieck van Oorlog, de heer Wichers of Gregory van Marine en de heer van Goistein van Buitenlandsche Zaken. -- Drietal te Utrecht: S. S. de Koe, te Buitenpost; H. W. A. Verhoeff, te Charlois en dr. A. W. Bronsveld, te Haarlem. Na het bedanken van ds. C. Maas te Zaandijk, is te Zierikzee het volgende drietal opgemaaktds. O. Geerts, te de Rijp; ds. BuismaD, te Wieringerwaard en dr. H. van Veen, te Oude Pekela; en daaruit beroepen ds. O. Geerts, te de Rijp. Bedankt voor het beroep naar Haarlemmermeer door ds. W. Kraijenbeit, pred. te Bodegraven. Naar men verzekert, heeft prof. A. H. van der Boon Mesch zijn ontslag gevraagd als voorzitter van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, omdat zijn gezondheids toestand hem niet toelaat, de aanstaande jaarlijksche algemeene vergadering, die te Amsterdam wordt gehouden, behoorlijk te leiden. Met April 1874 zijn zeventigste levenjaar berei kende, wordt ook tegen dat tijdstip zijn eervol emeritaat als hoogleeraar in de scheikunde aan de Leidsche Hooge- school te gemoet gezien. De gemeente-rekening, dienst 1872, is in de raads vergadering van gisteren te Alkmaar vastgesteld in ontvangst ad f 187,076, in uitgaaf f 171,134, sluitende alzoo meteen batig saldo groot f 15,941. Men is te Hoorn thans druk bezig de feesten te regelen en voor te bereiden, ter viering van den 300jarigen gedenkdag der gevangenneming van Bossu in Oct. 1573. De feesten zullen twee dagen duren en bestaan in optogten, concerten en volksvermaken. Op uitnoodiging van de feest commissie zullen de dorpen, in wier nabijheid de zeeslag en de overwinning plaats hadden, zich bij die feestviering aansluiten, door eenige afgevaardigden bij de optogten te zenden, en, zoo men zegt, ook geldelijk bij te dragen. Men verhaalt, dat door de vereeniging voor de volksvermaken aldaar voor die feestvieringen de som van f1700 is bijeen- gebragt, en dezer dagen is door het stedelijk bestuur de som van f 500 toegestaan voor het vuurwerk bij die gelegenheid. Jl. Dingsdag is te Zaandam tot hoofdingeland van het waterschap de Hondsbossche van Duinen tot Petten gekozen de heer D. de Boer Jz. te Zaandam. Door den gemeenteraad van Beverwijk is tot wethouder benoemd de heer D. Mijsberg. Men leest in de KI. Crt. het volgende ingezonden artikel uit Putten, geteekend E. W.: „Volgens het berigt in uwe courant van 30 Aug.jl. zoude een der heeren duellisten overleden zijn. Hoewel dit in verschillende couranten vermeld is, zoo kan ik u, uit zekere bron, verklaren dat de gewonde kapitein eene operatie ondergaan heeft en herstellende is. Er hadden alhier, binnen twee maanden, drie duels plaats twee keeren heb ik de politie gewaarschuwd dat het zoude plaats vinden en men heeft zich alleen vergenoegd met het opteekenen der namen, zoowel van de duellisten als van de getuigen. Men ver wondert zich dat de politie niet anders kan of mag handelen en vooral in het laatste duel, toen ieder geroerd werd bij het gezigt van den, zooals het scheen, stervenden kapitein." De bij den gemeenteraad van Amsterdam ingediende begrooting voor 1874 bedraagt f 4,346,283 in ontvangst en in uitgaaf. Burgemeester en wethouders stellen voor de opcenten der belasting op het personeel te heffen tot een bedrag van 88 en den omslag der plaatselijke directe belas ting vast te stellen op 5 pCt. van het belastbaar inkomen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1