Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. I bloedverwanten, die echter naar Amsterdam waren verhuisd, naar 's Hage gekomen om weder naar Rotterdam te gaan, doch overvallen door honger, zoo zelfs dat zij in haar kind zou hebben gebeten, indien men 't haar niet had ontrukt. Voorgegaan door den onbekenden heer bragt men spoedig f 7 bijeen, en een paar politieagenten bragten haar naar 't wachthuis aan 't Zieken, waar zij gespijsd en gelaafd werd, om dankbaar, ja diep bewogen van erkentelijkheid, met haar arm, zwak kindje haar beide andere kleinen te Rotter dam te gaan opzoeken. Terwijl de Fransche couranten den heer Gambetta een republikeinsche rondreis door Frankrijk laten maken, om den 4 Sept. niet te doen vergeten, meldt het Dagbl. v. Zh. en 's Gr. dat die heer in volkomen welstand te Scheveningen is aangekomen. Jl. Zondag avond, tegen half elf, werden de voorbij gangers van een huis in de Kerkstraat te Rotte'rdam aan geroepen om hulp door een paar dienstboden, die zich boven op haar kamer hadden opgesloten, uit vrees voor dieven, die in huis waren, zooals zij zeiden. De hulp der politie werd terstond ingeroepen en een inspecteur en twee agenten openden de huisdeur en doorzochten de woning. Na eenigen tijd kwamen zij met den dief de deur weder uit.... wel te verstaan met een vleermuis 1 Dit dier was den gang in en tegen deuren en trap telkens aangevlogen. De angstige dienst meisjes, die alleen te huis waren, hielden dit onverklaarbaar geluid voor het bewijs van de aanwezigheid van een dief. Het laat zich denken hoe de volksmenigte, die op het geweld was toegesneld en zich reeds had geposteerd om den dief het ontsnappen onmogelijk te maken, meteengroote vrolijkheid den uitslag van het politie-onderzoek vernam. Volgens een advertentie in de N. Rott. Crt. zijn bij den heer H. van der Werff, te Vuren, bij Gorinchem, te bezigtigen 4 oude zilveren medailles, voerende het jaartal 1574, „afkomstig van den burgemeester P. A. van der Werff, kommandant der stad Leiden, tijdens het beleg der Spanjaarden." Uit het thans openbaar gemaakte programma van de feestelijke onthulling van het monument te Brielle, op 11 Sept. e. k., blijkt, dat de opening der feest-tribunes, op het Maarlands-plein zal plaats hebben ten 11 ure, met muziekuitvoering van het muziekkorps van het 3de regi ment huzaren, in garnizoen te Haarlem. Z. M. de Koning wordt ten 12 ure verwacht, en onmiddelijk daarop zal tot de onthulling worden overgegaan. Een 18jarig meisje, te Middelharnis woonachtig, dat eens gaarne naar de kermis wilde gaan, doch daarvoor geen centen had, trachtte zich op Zaturdag 7 Julij jl., des na middags ongeveer half vijf ure, toch in het bezit daarvan te stellen, maar koos echter om haar doel te bereiken een middel uit, dat zeker niet het beste was en ten slotte toch mislukte. Wetende dat een harer buurvrouwen haar woning had verlaten, en bekend met de localiteit, wist zij de be hoorlijk gesloten woning binnen te komen door een raampje, dat zij had opgeschoven. In het binnenvertrek opende zij eenige meubelen, maar werd toen door de tehuiskomst van de vrouw gestoord, zonder dat zij den tijd had gehad iets te ontvreemden. Jl. Donderdag stond het jeugdige meisje voor het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland teregt en bekende zij berouwvol, het haar ten laste gelegde bedreven te hebben. De advocaat-generaal mr. Terpstra rekwireerde met het oog op aanwezige verzachtende omstandigheden tot gevangenisstraf van een jaar. Jhr. mr. de Brauw sprak eenige woorden ten voordeele van de beschuldigde en ver zocht het opleggen van een geringe straf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Het hof' veroordeelde de beschul digde tof 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. Vervolgens stonden teregt een tweetal jongens, oud 18 en 16 jaren, waarvan twee in den vroegen ochtend van Zondag 8 Junij jl., nadat een glasruit was ingeduwd, van een boter- en kaaswinkel in de Lange Pooten te 's Hage ontvreemdden een zoetemelksche kaas, een mand met eijeren en een bakje met centen, terwijl de derde iets verder bleef wachten. De buit werd vervolgens in het Bosch onder hen drieën verdeeld; maar ook daar konden zij zich niet ont houden van hetgeen hun niet toebehoorde, aan te tasten en méê te nemen. Aan de muren van de societeitstent hingen drie kooijen met vogels, die zij een eindweegs wegdroegen, zij namen er de vogels, zijnde een duif, een leeuwerik en een lijster, uit en lieten de kooijen vervolgens achter. De politie was deze jongens al spoedig op het spoor, en jl. Donderdag bekenden zij de diefstallen te hebben bedreven, maar de tweede deed het voorkomen, dat het ruit niet met opzet was verbroken. Advocaat-generaal rekwireerde schuldigverklaring van: den lsten en 2den beschuldigde aan: 1. diefstal door meer dan één persoon in een bewoond huis met behulp van buitenbraak en inklimming; 2. diefstal door meer dan één persoon op de aanhoorigheid van een bewoond huis, en den derden beschuldigde medepligtigheid aan den eersten diefstal, door met weten het gestolene ten deele te hebben geheeld, en hun veroordeeling van: den lsten en 2den tot 3 jaren en den 3den tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Mosselmans voerde eenige verzachtende omstandig heden aan en geloofde, dat bij de beschuldigden geen plan bestond om zich aan diefstal schuldig te maken. Het Hof deed in deze zaak uitspraak en veroordeelde, met aanne ming van verzachtende omstandigheden en met vrijspraak van de ten laste gelegde braak, den eersten beschuldigde tot 2) jaar, den 2den tot 2 jaren en den 3den tot 1 jaar gevangenisstraf. (Het Vaderland.) Aan de Standaard wordt gemeld, dat men den 19 dezer Z. M. den Koning te Utrecht verwacht, om den eersten steen te leggen van het gebouw, dat daar zal gesticht worden, van wege het Roode Kruis, aan den Jutphaasschen weg, ter opneming en verpleging van gewonde militairen in oorlogstijd. Jl. "Woensdag is te Utrecht gehouden de 12de alge- meene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland. Zij is door den heer J. Huffnagel met eene toespraak geopend, waarin hij o. a. zijne vreugde over den gunstigen toestand der Maatschappij te kennen gaf. De secretaris Weitzel bragt verslag uit over den toestand der Maatschappij. Tot voorzitter is herbenoemd de heer JHuffnagel. Voorts zijn verschillende zaken van huishoudelijken aard afgedaan en eenige vooraf opgegeven vraagpunten behandeld. De zaak van den afgezetten predikant Koeken, te Moerdijk is, naar de Standaard meldt, jl. Dingsdag voor de regtbank te Breda behandeld. De advocaat van hot klass. bestuur, mr. Pels Rijcken, eischte als vonnis: dat den door de bevoegde rnagt uit zijn betrekking als predikant in de Ned. Herv. Kerk ontslagen heer Koeken, zou worden gelast het archief binnen tweemaal 24 uren over te dragen, en dat, bij niet opvolging van dien lagt, hij door de gewapende magt er toe genoodzaakt zou worden; voorts f 100 boete voor eiken dag van nalatigheid in deze. De advocaat van Menscli, voor den beklaagde optredende, verzocht aan de regtbank drie weken uitstel. Dit verzoek is toegestaan. Jl. Dingsdag stond voor de arrondissements-regtbank te Arnhem teregt zekere E. P., oud 16 jaren, sedert eenigen tijd in dienst bij een boerin te Putten. Ten huize van deze was een stukje spek van den deel weggenomen. E. P. verdacht van dien diefstal zekeren 14jarigen knaap W. E. In zijn ijver om een bekentenis te verkrijgen, bond hij 13 Julij 11., na alvorens de deur te hebben gesloten, dien jongen met de beenen tegen een stijl in den koestal. Onder het geroep„bekennen zul je," begon E. P. daarop zijn slagtoffer met een bezemsteel af te rossen. De gewaando jeugdige misdadiger toonde echter, dat zijn zedelijke moed niet zoo aanstonds geschokt werd en bleef zijn onschuld volhouden. E. P. ging weg, maar kwam na 1| uur terug. W. E. had, hetzij dan los of stijf gebonden, zich niet kunnen losmaken, maar bleef ontkennen. Toen zei de jonge scherpregter„Dan zal ik je vaster binden, ik zal het wel uit je krijgen." Zoo gezegd zoo gedaanhanden en hals van W. E. werden met een ploegzeel zoo aan den stijl bevestigd, dat hij geruimen tijd daarna er nog blaauwe striemen Van droeg. Evenals oudtijds op de pijnbank vaak gebeurde, volgde nu een bekentenis, die evenwel voor den regter werd herroepen'. E. P., verheugd over zijn succès, maakte zijn slagtoffer los, maar had inmiddels een hond op dezen aangehitst, die volgens getuigenis van W. E. hem nog even in de hand beet en nam toen afscheid met een fermen vuistslag. De eisch van het O. M. was negen maanden gevangenisstraf. De president zeide tot den be klaagde: „je rijpt later om beul te worden." Nadat het Provinciaal Geregtshof van Overijssel twee dagen is bezig geweest met het verhooren der getuigen in zake E. Beekman, van Heerde, heeft jl. Donderdag het openbaar ministerie, bij monde van den advocaat-generaal mr. de Jong van Beek en Donk, zijne schuld aan den hem ten laste gelegden moord volhoudende, veroordeeling tot twintig jaren tuchthuisstraf gerekwireerd. De verdediger, mr. H. H. van Cappelle, van Arnhem, hield de schuld als niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Den 11 dezer zal het Hof uitspraak doen. Beekman bleef tot het laatst alles halsstarrig ontkennen. Door de Christelijke gereformeerde gemeente te Kampen is voor f 20,000 aangekocht het huis van wijlen dr. J. J. Rambonet, staande op den Burgwal, ten einde aldaar een nieuw kerkgebouw te stichten. Aan de harddraverij, met paard en chais, gehouden te Leeuwarden, op den verjaardag van den Kroonprins, hebben 24 paarden deelgenomen. De prijs, een zilveren theeservies met dito theeblad en koffijvaas, is gewonnen door T. Velstra, van Deinum, pikeur W. de Boer. De lste premie, een zilveren bouilloir met onderstel door H. Krol, van Noordwolde, pikeur H. Hijlkema. De 2de premie, een gouden oorijzer, door P. Koopmans, van Wijnaldum, pikeur J. Jukema. Prijs en premiën waren geschonken door Z. M. den Koning en vertegenwoordigden eene waarde van f 2000. De heer "Velstra heeft alzoo ten tweedenmale in dit jaar den koninklijken prijs te Leeuwarden met zijn bekenden harddraver „Sopliia" behaald. De stroomen water, die zoo nu en dan uit de lucht vielen, waren niet in staat de groote menschenmassa, bij dit echt Friesch volksfeest tegenwoordig, ook maar eenigzins in aantal te verminderen. Naar men verneemt is voor den onderwijzer Camstra te Langedijke (gemeente Ooststellingwerf) eehe som van f 4000 bijeengebragt. Naar men uit Maastricht meldt, heeft de heer Smulders, piano-fabrikant aldaar, eene hoogst belangrijke uitvinding gedaan. Hij heeft op zeer kunstige wijze een instrument zamengesteld, dat dienen moet om het carillon te bespelen, op dezelfde manier als men het orgel bespeelt, door middel van klavieren, en dat zoo weinig kracht vereischt, dat een kind van 14 jaren het gemakkelijk kan bespelen. Op den Luxemburgschen spoorweg is den 1 Sept. bij Grupont een spoorwegongeluk voorgevallen, waarbij 8 passagiers het leven verloren en 15 zwaar gewond werden. Te Singapore is de cholera met groote hevigheid uitgebarsten. Dr. Sasse betoogt in de Huisvriend, dat het een ver keerde gewoonte is, bij een onweder de ramen digt te maken. Men moet volgens hem juist alle ramen openzetten, om zooveel mogelijk frissche lucht in de vertrekken te laten binnenstroomen. Wij ontleenen aan de Nieuwe Arnhemsche Courant het volgende: „Premieleening, Geldverloting, ziedaar woorden, die, naar de ondervinding leert, voor het publiek veel aantrekkelijks hebben. Ieder wil wel graag eens zijn geluk beproeven en talrijk zijn dan ook de ondernemingen, vooral in Duitsch- land, die Nederlandsch kapitaal door hun loten zoeken te trekken. Een gelukkig verschijnsel achten wij het daarom, dat thans hier te 'lande eene Loterij is opengesteld, die wij van ganscher harte kunnen aanbevelen. Vruchtbaar maken van den Nederlandschen bodem is het schoone doel der Maatschappij voor Landontginning, te Appeldoorn gevestigd. Het geld, dat in hare handen komt, helpt in Nederland de welvaart verhoogen en bovendien was er nimmer eene Loterij, die zoo gunstige kansen aanbiedt aan de deelnemers. Van de f 100,000 is niet minder dan f 63,000 bestemd voor prijzen; op ieder lot, dat f 5.— kost, komt derhalve terstond eene waarde van f 3.15 beschikbaar, en voor het overige is eene aflossing met f 10.— verzekerd. Veel meer dan bij zoo menige onderneming van twijfelachtige soliditeit wordt aangeboden. Algemeen is dan ook de toe juiching, die de Maatschappij voor Landontginning ten deel valt." De snelheid waarmede de muizen hun nest bouwen, is verbazend. Het volgend staaltje, ofschoon de volle waarheid, grenst bijna aan het ongeloofelijke. In de woning van een boer was een versch gebakken brood op den deel neergelegd. Den volgenden dag zag men, dat er een gat in het brood geknaagd was, en toen men het brood opensneed, vond men dat het ten deele was uitgehold; in de holte was van in stukken gevreten papier een nest gemaakt. Daarin lagen niet minder dan negen jonge muizen, rood, doorzigtig, pas op de wereld. Dus binnen 36 uren moest het brood afgekoeld, uitgehold, het kopiëer- boek, van welks overblijfselen het nest gemaakt was, gevonden en stukgeknaagd zijn, en toen eerst zijn de negen jongen ter wereld gekomen; en voor dat alles heeft de muis maar 36 uren tijd gehad. Men kan hiernaar af meten, hoe slim, handig, maar ook hoe schadelijk een muis is. In de Haarlemsche Courant komt o. a. deze annonce voor: „Eene omwenteling in de scheepvaart." Ter algemeene kennis wordt gebragt, dat de stoom voortaan vervangen zal worden door een beweegmiddel, dat den stoom overtreffen zal. Heeren Reeders wordt dientengevolge berigt, dat hunne koopvaardijschepen, met betrekkelijk weinig onkosten, inge- rigt kunnen worden, dat zij de dienst als stoomschepen verrigten kunnen, zonder gevaar en zonder onkosten. Mededeeling kan men er tegen overeen te komen voor waarden van bekomen bij den heer Couzy te Hasselt (Overijssel). NB. Geene stoomketels kunnen er door springen. Geen gevaar van brand is er van te verwachten. Geene vreemde havens behoeven er, om gebrek aan steenkolen, voor aan gedaan te worden, en kan er mitsdien geen oponthoud in de reis door plaats hebben. Geene onkosten van steenkolen heeft men. Geene plaatsruimte neemt het weg voor de steenkolen en men kan er oneindig spoediger de plaats zijner bestemming door bereiken." Aan den heer mr. R. L. A. Hamerster Dijkstra is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend ais burgemeester der gemeente Sneek. Tot surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen is benoemd J. A. do Haas, van den Helder. Tot muziekmeester te Winterswijk is benoemd de heer A. Bruin, thans te Zaandam. Omtrent het verblijf van den Koning te Ostende, meldt men het volgende: „Men begrijpt, dat de Koning zich te Ostende amuseert. Hij kan zich het genoegen verschaffen zoo weinig mogelijk Koning te zijn. Men zag Z. M. jl. Dingsdag op het terras. Hij was als volgt gekleed: lichtbruine pantalon, wit vest, zwarte jas, vilten hoed, geen handschoenen (de Koning haat ze). Z. M. ziet er zoo minzaam en eenvoudig mogelijk uit en neemt plaats onder de menigte op de eerste bank de beste. Zijn geheele gevolg bestaat uit een offleier in burger- kleeding, den graaf d'Oultremont. Deze eenvoudigheid baart onder de vreemdelingen groot opzien en geeft aanleiding tot tooneelen, waarmede de Koning zich bijzonder amuseert. Jl. Maandag zat Z. M. in de Kurzaal onder al het volk en met de voeten op een anderen stoel. Een zekere mijnheer komt met een dame, voor wie hij een stoel zocht. Zijn oog valt op dien waarop de voeten des Konings rustenhij neemt ze zonder omwegen en zonder zijn excuus te maken. Men geeft den Koning een anderen stoel, maar de mijnheer had nog een zitplaats voor zich noodig en neemt ook den tweeden stoel van den Koning weg, terwijl hij vóór hem gaat zitten op de goede plaats. Toen de zon hem begon te hinderen schoof hij achteruit. De Koning schoof ook op, totdat hij tegen den muur gedrongen was. De habitués van de Kurzaal amuseerden zich hiermede, even als de Koning zelf, totdat een der bezoekers den vrijpostigen mijnheer waarschuwde wie zijn buurman toch eigenlijk wel was. Men kan zich zijn ver legenheid begrijpen. In een oogwenk was hij de zaal uit." Den 1 dezer heeft in de groote gehoorzaal der Parijsche Sorbonne de opening van het Internationale Orientalisten- Congres, onder een grooten toevloed van belangstellenden, plaats' gehad. Het aantal geleerden uit alle, zelfs de verst afgelegen landen, die aan dit Congres deelnemen, is on gemeen talrijk. De eerste zitting werd o. a. door ruim 100 Chinezen en Japannezen bijgewoond. Het voorloopige bureau werd gepresideerd door den admiraal Rose, die aan eene reeks van wetenschappelijke en militaire expeditiën naar Japan heeft deelgenomen; nevens hem hadden in het bureau zitting de heer Sameshina-Nao-Nabu, gezant van den Mikado te Parijs en de heer Levy de Rosny, hoog leeraar in de Oostersche talen aan het Collége de Francs en ontwerper en organisateur van het eerste Orientalisten- Congres. Bij de definitieve 'zamenstelling van het bureau is laatstgenoemde met nagenoeg eenparige stemmen tot president verkozen. Onder hetopschriftWelsprekendheid van dagteeke- ningen, herinnert een Fransch dagblad, dat het jl. Donderdag juist honderd jaar geleden was, 4 Sept. 1773, dat kapitein Cook Nieuw-Caledonië, het tegenwoordig verban ningsoord voor zulk een aantal Fransche veroordeelden, ontdekt heeft. Te Parijs is onlangs een prachtige tenor ontdekt. Hij was bediende in een wijnhuis. Het eerst werd hij opgemerkt door den heer About, die er den heer Halanzier,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2