Duitschland. Zwitserland. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-er lijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. 282ste STAATS-LOTERIJ. SCHAGER MARKT van HEDEN BERIGTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJIN. landbouw, handel en nijverheid, was in meer dan één opzigt schoon te noemen. De lange trein, uit drie afdeelingen zamengesteld, kan wel gezegd worden Vlissingen geheel te vertegenwoordigen, zoo als het was, is en hoopt te worden. Geen enkele tak van industrie schier is vergeten en elk verschijnt, zoo als het programma zegt, met eigen banier. Het gaat bezwaar lijk al de 58 nommers, waaruit de trein was zamengesteld, op te noemen. Schilden, naamborden, banieren, vlaggen zijn er in zoo groote menigte, dat zij de oogen doen sche meren. Gelukkig worden ze afgewisseld door meer betee- kenende voorstellingen, die dan ook het voorname deel van den optogt uitmaken. Wij onderscheiden daaronder de volgende Zegewagen: Neptunus, getrokken door 4 paarden. Nep- tunus rust op eene rots, zich verheffende uit de woelige baren, omgeven door zeemonsters, najaden en sirenen. Een met vlaggen enz. versierde sloep, van omringd en gevolgd door personeel van het Nederlandsche loods wezen, bemand met jongelingen, voorstellende het opkomend zeemansgeslacht. De Stoomvaart, voorgesteld door een sierlijk opgetuigd stoomvaartuig van de heeren F. Wibaut en L. de Groof, als symbool der verwachting. Zegewagen: Nijverheid, op het gebied van scheepssmederij, machinerie en metaalwerken, in orde gebragt door de heeren A. Koppejan, P. J. Kakenberg, C. Krug en D. Krug, met werklieden, onder eigen banier. De Koopvaardijvaart, voorgesteld door een Amerikaansch centerboard met driemast-schoonertuig, van de heeren F. Wibaut en J. Luteyn, getrokken door 2 paarden en bemand met 4 jongelingen. Zegewagen met eene in volle werking zijnde scheeps- en huissmederij van de heeren Gebr. Tromp, met personeel uit hunne werkplaats, onder eigen banier. Zegewagen: Nederland, getrokken door vier paarden, begeleid door 4 pages. Op dezen rijk gedrapeerden wagen zit de Nederlandsche maagd onder een troonhemel, met de speer en den vrijheidshoed in de regterhand, steunende met de linkerhand op den bijbel. Aan hare voeten ligt in rustende houding de leeuw; zij is omgeven door jonge meisjes, dragende de banieren der onderscheidene provin ciën. Aan de hoeken van den wagen bevinden zich bran dende wierookvaten; op den voorgrond het wapen van Nederland. Zegewagen van de Kon. handboogschutterij Willem III, met koninklijke banier, begeleid door schildknapen. Zegewagen met eene in werking zijnde drukpers van de heeren P. G. de Vey Mestdagh, F. H. Schiffer, Joh. Geulen en C. van der Weyde. Zegewagen: Koophandel, van handelaren en leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, getrokken door 4 paarden. Deze wagen, in den vorm van een schip, stelt door de opeengestapelde producten den handel voor. Het symbool der hoop, op de voorplecht geplaatst, wijst op de verwachting, dat de handel van Ylissingen zich eerlang zal uitstrekken tot alle werelddeelen, die op de vier hoeken zinnebeeldig zijn voorgesteld. Zegewagen, dragende eene in volle werking zijnde loco motief, draaijerij en gieterij. Opgesteld door de firma J. Arntz Co., begeleid en gevolgd door machinisten, smeden, enz. Zegewagen: Landbouw, van den landbouwer J. van den Broeke, voorafgegaan en gevolgd door eene eerewacht van landlieden te paard. Zegewagen, voorstellende de burgerlijke Bouwkunde, in orde gebragt door de gezamenlijke timmermans- en metse laarsbazen, begeleid door twee werklieden in werkcostuum, ieder dragende een banier, gevolgd door eene uit hen be noemde commissie, in rijtuig. Zegewagen, Flora voorstellende, omringd door attributen, tropische en andere gewassen. Op den voorgrond is eene fontein, welke in sierlijke vormen hare stralen uitwerpt. De Ylissingsche gemeenteraad heeft ter herdenking van dit feit eene medaille laten vervaardigen, die, zoowel wat con- c eptie als uitvoering betreft, hoogst, verdienstelijk is. Aan d e eene zijde is het beeld van Koning Willem III met de omschriftenOpening haven en spoorweg Vlissingen en Onder de regering van Koning Willem III 1873. Aan de andere zijde is op smaakvolle wijze aangebragt het wapen van Vlissingen, met dat van Nederland en Zeeland aan weers zijden. Daarboven zijn de attributen van handel en scheepvaart en onder het Vlissingsche wapen een locomotief. Van deze medaille werd den Koning een gouden, den Prins een zilveren en al de genoodigden een bronzen exemplaar aangeboden. Buitenband. België. Het Hof van Cassatie te Brussel heeft de voorziening in cassatie verworpen van mevrouw Langrand-Dumonceau, tegen het vonnis van het Brusselsche Hof van appèl, waarbij zij, ter zake van gedeeltelijke medepligtigheid aan het frauduleus bankroet van haren echtgenoot, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld was. De heer de Groof, de bekende vliegende man, heeftjl. Zondag op nieuw getracht, met zijn vliegmachine zich tot de wolken te verheffen en het luchtruim te doorklieven. Ditmaal had hij Luik de eer gegund het terrein zijner proefneming te zijn, maar ook hier had zijn kwaad gesternte het anders besloten. Even als de Brusselaars gingen ook nu de Luikenaars huiswaarts zonder het wonderwerk te hebben zien volbrengen. Zou het, gelukt zijn als de tele graaf het niet had belet, wie zal het zeggen? Genoeg, de met gas gevulde ballon kwam tegen de draden van den telegraaf aan en dreigde die omver te werpen. De heer Groof, die zijn vliegcostuum reeds aan had, ziet het en roept hen die den ballon dragen toe, voorzigtig te zijn. Hij wordt verkeerd verstaan, de dragers van den ballon laten de touwen geheel los en het luchtvoertuig stijgt naar boven zonder den heer de Groof. frankrijk. Dezer dagen zijn te Parijs aangekomen drie Mormonen- chefs, de broeders Birch, Hart en Carrington, uit Utah, met het doel om proselieten, vooral onder de uit Elzas- Lotharingen gevvekenen, te maken en deze naar Amerika over te brengen. De politie-prefect, de heer Loon Renault, heeft hun jl. Zondag doen weten, dat, indien zij aan dit voornemen gevolg gaven, men hen zonder vorm van proces over de Fransche grenzen zou brengen. Engeland. Omtrent de bedevaait onder kommando van den bisschop van Salsford en den hertog van Norfolk naar Paray le Monial, wordt gemeld, dat de processiën des avonds met een aantal waskaarsen eene aardige vertooning maken, maar overdag, bij de bonte kleeding, de hooge kapsels, chignons, enz. weinig plegtigs hebben. Van de40ügeloovigen zijn 200 vrouwen. Vader Cats, en die had het dikwijls bij het regte eind, heeft van die bedevaarten van vrouwen gezegd: Gaat ooit een vrouw ter bedevaart, Zij worde steeds van lichter aard. Maar dat was in de domme 17de eeuw, en wij zijn thans een heel eind ver in de verlichte 19de eeuw. De jongste statistieke opgaven hebben doen zien, dat de jaarlijksche uitbreiding van Londen sedert 1870 lang zamerhand aan 't verminderen is. Die uitbreiding schijnt dus hare grenzen te naderen, en 't tijdstip zou dus aan te wijzen zijn, waarop de metropolis hare grootste afmetingen zou bereikt hebben. Onder de oorzaken, die tot dit ver schijnsel leiden, kent de Pall Mali Gazette een eerste plaats toe aan de toenemende welvaart en bedrijvigheid van de groote provinciesteden, waardoor de menschenmassa, die eertijds van 't platte land naar Londen stroomde, thans voor een groot deel naar plaatsen als Manchester, Liverpool, Glasgow en Birmingham getrokken wordt. Een jongen van elf jaar, die zes ijzeren stoelen en een menigte steenen nabij Londen op de spoorbaan naar Lower Norwood had geworpen, is veroordeeld tot geeseling met een roede van berkenrijs. Eene jonge dame, miss Mande Stanly, stond jl. Maan dag voor het politiehof van Westminster teregt, omdat zij, in staat van dronkenschap in haar phaeton gezeten, haar pony zóó bestuurde, dat er gevaar voor anderen door ont stond. Het deed de dame leed, dat zij te veel wijn had gedronken, en met de betaling van f 5 boete en de kosten kwam zij er af. De teregtstelling van den moordenaar James Connor heeft jl. Maandag te Liverpool onder zeer stuitende omstan digheden plaats gehad. Toen de patiënt gereed stond om opgeknoopt te worden, besteeg hij met de grootste koelbloe digheid den ladder en knikte nog eens even tegen de oppassers als tot een vaarwel. Toen eindelijk alles gereed was en de ladder werd weggenomen, brak de strop, en de onge lukkige deed een vreeselijken val. Een kreet van afgrijzen rees uit de omstanders omhoog, en 't duurde eenigen tijd eer de beulsknechten tot bezinning waren gekomen. Toen- de veroordeelde werd aangegrepen om het werk van voren af aan te beginnen, zei hij: „Hoe noemt gij dit? Heet dit geen moorden? Zoudt ge mij niet laten loopen?" Een nieuwe strop werd gereed gemaakt. De geestelijke was diep ontroerd, en de veroordeelde zat zenuwachtig te beven, toen hij smeekend tot hem sprak: „Nadat dit gebeurd is, zal men mij wel vrij laten; waarlijk, zoo is 't genoeg. Den eersten keer heb ik mij zoo goed gehouden!" De beul was intusschen zijn gang gegaan, en tien minuten later was Connor een lijk. De slot-scène van het eerste bedrijf van den Franscli- Duitschen oorlog zal weldra zijn afgespeeld. Het laatste gedeelte van de vijf milliard is betaald en tusschen den 15 en 20 dezer zal de laatste man der Duitsche bezetting Frankrijks grond hebben verlaten. Men zegt, dat het Pruissisehe gouvernement jl/ Maandag officiëel aan den hertog de Broglie eene depêche heeft doen ter hand stellen, waarin wordt geconstateerd, dat de bezetting van Fransch grondgebied door het Duitsche leger wordt opgeheven, aangezien Frankrijk aan al zijne verpligtingen, in het vredestraktaat vastgesteld, heeft voldaan. Het oppergeregtshof te Munchen heeft de voorziening in cassatie van het tegen Adèle Spitzeder uitgesproken veroor- deelend arrest verworpen. Het klaauw- en mondzeer is onder het rundvee weder zeer verspreid. Volgens officiëele opgave heeft het zich in Zwitserland in de laatste veertien dagen weder op 125 boerderijen geopenbaard, zijnde 46 meer dan in de beide vorige weken. Spanje. Castelar heeft in de Cortes voorgelezen een ontwerp van wet, waarbij hij gemagtigd wordt: 1. tot het nemen van buitengewone maatregelen wat betreft de provinciën die door de Carlisten overmeesterd zijn of bedreigd worden; 2. tot het onder de wapenen brengen van de gansche reserve; 3. tot het sluiten eener leening van honderd millioen' pesetas ter voorziening in de oorlogsuitgaven 4. tot het opleggen eener boete van 5000 pesetas aan iederen man der reserve, die zich niet aanmeldt, welke boete dengene die er door getroffen wordt geenszins vrijstelt van de buitengewone geregtelijke vervolgingen. Dit ontwerp wordt met algemeene stemmen (165) urgent verklaard en zou gisteren behandeld worden. Met algemeene stemmen (122) is Falmeron tot voorzitter der Cortes benoemd. Meer dan 30,000 jongelieden der reserve hebben zich reeds aangemeld. Te Madrid zijn eenige huiszoekingen gedaan en eenige personen in hechtenis genomen, tengevolge van de ontdekking eener zamenzwering, die het vormen van een Carlistische bende in de omstreken der hoofdstad ten doel had. Amerika. Volgens berigten uit Havana zijn daar 2500 gezinnen zonder dak. Er heerscht groote ellende. In het tweede nummer van het „Journal and Advertiser" vindt men de volgende advertentie, die den goeden ouden tijd, voor honderd jaar, kenmerkt: „Juist aangekomen om verkocht te worden, aan de County-Werf te Baltimore, een aantal gezonde dienstboden van Londen, waaronder horologie- makers, smids, slagers, werkmeiden, naaisters, enz., enz." Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. - BEVALLENJonkvr. C. L. Westpalm van Hoorn, geb. Ge- vaerts, (D.). A. Visser, geb. Brnin, (Z.). li. Koster, geb. Kramer, (Z.). M. II. van Os, geb. Blankers, (Z.). W. Knol, geb. Bender, (Z.). OVERLEDEN: Geene. Van 3 tot 10 September 1873. ONDERTROUWD: Haije Jaspes Aenee en Teunisje Koning. Albert Backer Cz. en Jantje Burger. GETROUWD: Jonas Sohagen en Martje Visser. GEBORENMarretje, dochter van Gerrit Boon en Willemina Beumkes. Jannetje, dochter van Johannes van Grourv en Trijntje Bakker. Trijntje, dochter van Dirk Boongen Cornelisje Eelman. Arijen, zoon van Arie Buijs en Antje Dekker. OVERLEDENDirk Krijnen, 5 dagen, zoon van Cornelis Krijnen en Niesje Kuiper. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) o" 8 j- l Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigli. j procent. Toestand van, de zee. Stand. Afw. Stand. Af 17. 10 12 w. 15k. I 750.2-2-10.74 15.2 - 2.6 0.76 Holwat. li 8 wtz. 10„ 751.44- 9.53 14.6 - 1.1 0.85 Hol in z. li 12 w. 10„ 752.72 - 8.25 15.6 - 2.1 0.79 V Weersgesteldheid- 10 Sept. 12 u. Zwaarbewolkt, winderig, regenb. 11 Sept. 8 u. Digtbewolkt, winderig, buijig. 11 Sept. 12 u. Bewolkt, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 7 Sept. Lida. J.W.C.VinkeMuller. Suriname. 11 Etna. J. J. Schrijver. Lissabon. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 9 Sept. Erling Skalgson. A. M. Scheie. van Vliet Co. Iiangoon. 10 Ricordo. A. Eulle. ZurMühlen&Co. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Vesuvius. E. Overlack. Cardiff. IJzer.* ZurMühlen&Co. Biddiok. T. Liddie. Sundèrland. Steenk. Ariël. W. Shipley. Newcastle. Duink.&Goedk. *Laadt stukgoederen bij voor de Middellandsche Zee. V IJ F D El KLASSE, Vijfde lijst: No. 382 50,000; No. 5319 5000; No. 373, 11290 en 12322 ieder ƒ1000; No. 11958 200; No. 109, 2163, 3283, 8186, 12172 en 15403 ieder 100. Zesde lijst: No. 402, 5982, 12233, 15830 en 18200 ieder ƒ1000; No. 4829, 6655, 8790, 10263 en 16049 ieder ƒ400; No. 3684 en 10493 ieder 200; No. 2373, 9739, i2137, 13176, 13954, 15088 en 16645 ieder 100. PER TELEGRAAF. f 3 Baarden Ossen Stieren S6 Gelde-Koeijen Kalf-lioeijen Vaarzen Hokkelingen 8 Nucht.Kalveren VetteRammen 1020 Schapen 70al50 - a' - 120al70 - 17 0a340 - 2S0a290 - 14a23| - 22a 42 Lammeren f 17 a 25 Bokk. en Geitena 30 MagereVarkens- 16 a 28 Biggen - 6|a 10 Eenden c. a 80 Kippen - 10 a200 Boter per kop - 92)a Kaas per K.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -330 a350 Eend-Eijeren a Ten vervolge op het vroeger gemelde, wordt aan een verslag van het Departement van Marine omtrent de ver- rigtingen van het blokkade-eskader in de Atsjinesche wateren bet'onderstaande ontleend, dd. 30 Julij: Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen verliet den 10 Junij de reede van Penang. Op zijne reis naar Atsjin, bij Diamantspunt, werden twee Atsjinesche praauwen buit gemaakt en een schoener, de Sree Kloempaiig, onder Eng. vlag aangehaald, die geheel met Atsjinezen bemand en met eene lading stukgoederen van Penang naar Djoh-Lao bestemd was. Onder de lading bevonden zich 2 kanonnen, die niet op het Engelsche uitklaarbillet vermeld waren. Dit en het feit, dat het vaartuig, op den gezagvoerder na (een Chinees), geheel met Atsjinezen bemand was, deed den kommandant van de Citadel van Antwerpen besluiten den schoener aan te houden, om dien zonder de beman ning, die krijgsgevangen bleef, naar Penang op te zenden. Te Edi gaf' de Citadel van Antwerpen de twee buitge maakte Atsjinesche praauwen aan Zr. Ms. stoomschip den Briel af, en vervolgde zijne reis naar de reede van Atsjin.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3