1873. N°. 111. Zondag 14 September. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HËUERSCHE KV VIEUWEMEPEIt COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. A-bonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Adverteatiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS l Naar Oost-lndië: via Triest 16 Sept. 's avonds 6 u. 2b m. t a Marseille 25 Sept., 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 22 Sept., 's avonds 6u. 25 m. Curagao en Suriname, 16 Sept..'s morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 23 Sept., 's morg. 6 u. 25 m. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA, op Dingsdag den 16 September 1873, des namiddags teg 2 ure. Anna Paulowna, 12 September 1873. De Burgemeester, C. E. PERK. Onderwerpen ter behandeling 1. Beëediging nieuw gekozen leden. 2. Benoeming Wethouder. 3. Ambtenaar van den Burger]. Stand. 4. Vaststelling Gemeente-begrooting 1874. 5. Benoeming Hulponderwijzers. 6. Mededeeling ingekomen stukken. f HELDER en NIEÜWEDIEP, 13 September. Met de mailboot Koning der Nederlanden, kapt. Braat, zal den 27 dezer naar Indië vertrekken een detachement koloniale troepen, sterk 300 man, waaronder een 50tal manschappen, die in de bediening van het nieuwe geschut geoefend werden; een groote hoeveelheid ammunitie en achterlaad-geweren zullen mede verzonden worden. Den 10 dezer is Dungeness gepasseerd de mailboot Holland, van Vlissingen naar Batavia. De ramschepen Buffel en Schorpioen zijn heden morgen weder alhier van Vlissingen teruggekeerd. Het Noord-Amerikaansche oorlogschip Congress is van hier gisteren te Vlissingen aangekomen. Z. M. de Koning heeft op het feestmaal te Vlissingen den volgenden toast uitgebragt: „Voor den toast, mijwaarts zoo hartelijk toegebragt (door den burgemeester van Vlissingen), betuig ik mijne hartelijke erkentenis. M. H., ik ben zoo vrij dezen toast te wijden aan Zeeland, aan Zeeland M. H., aan de bakermat van Neêrlands vrijheid en onafhankelijkheid, waarvan 't bestaan van Neêrlands driekleur heeft afgehangen. Deze toast M. H., vloeit uit het hart van een Koning uit het huis van Oranje. Wat hebben de Zeeuwen niet over gehad voor de onafhankelijkheid van Nederland! Hun leven, bloed, schatten hebben zij aan het dierbaar vader land geofferd. Bange dagen M. H.heeft Nederland doorgestaanmaar wat heeft dat glorierijk gewest, die provincie Zeeland, niet veil gehad, waar de Ruijter en Evertsen zijn geboren. Het werk der onafhankelijkheid, door Willem I daargesteld, door Zeeuwen ondersteund, werd bevestigd door die zee helden, uit Zeeuwsch bloed gesproten. Gedurende de regering van Willem III hoop ik dat de Zeeuwen op Willem zullen vertrouwen. Het was mij eene behoefte, om na mijn eerste bezoek aan deze niet bloeijende stad, in 1862, een steen te kunnen aanbrengen om vorigen bloei en welvaart te doen weder- keeren. Moge Vlissingen, moge Zeeland, ja geheel Neder land deelen in de gevolgen van den dag van heden!" Z. M. de Koning en de Prinsen, die jl. Donderdag de plegtige onthulling van het monument te Brielle met hun tegenwoordigheid opluisterden, zijn des avonds van dien zelfden dag te 10 uren, in de residentie teruggekeerd. Jl. Donderdag heeft H. M. de Koningin een bezoek gebragt aan het badhuis voor minvermogenden, te Zandvoort; de eerste en eenige inrigting van dien aard in ons land. De heer van Lijnden is niet geslaagd in zijn poging om een nieuw Kabinet te formeeren, en heeft zijn mandaat neêrgelegd. De Koning der Belgen is, naar men zegt, van plan een bezoek te brengen aan Nederland en wel voornamelijk aan die plaatsen waar nieuwe haven- en waterwerken zijn of worden aangelegd. Beroepen te Alkmaar, ds. J. Eigeman, te Delfshaven; te Harlingen ds. W. Koelman, pred. te Katwijk aan den Rijn. Namens den Koning ontving de goud- en zilversmid J. A. Hase, te Alkmaar, eene schriftelijke dankbetuiging voor het door hem aan Z. M. aangeboden smaakvolle insigne voor de feestviering op 8 October a. s. Onder begunstiging van droog weder, had jl. Donder dag te Medemblik de harddraverij plaats, ter gelegenheid van de tentoonstelling van landbouw uitgeschreven. Daar aan namen 14 paarden deel. De prijs van f 100 is behaald door de bruine witvoet-merrie de Kol, van den heer C. Beerepoot, te Grootebroek, bereden door den pikeur C.Broers; de eerste premie van f 50 door de bruine bles-merrie de Juffer, bereden en in eigendom behoorende aan den heer A. Mijts, te Nieuwe-Niedorp; de 2de premie van f 25 door de bruine merrie de Goedheid, Van den heer J. Groot, uit de Schermer, door hem zeiven bereden. Een fraai concert en eene goedgeslaagde rederijkers-voorstelling, be- I nevens een fraai vuurwerk, besloten dit feest, dat, wat orde en harmonie betreft, niets te wenschen overliet. Te Zaandam is overleden de heer N. A. van Charante, die zich als letterkundige, vooral door zijne verhalen en gedichten voor de jeugd, eene zeer gunstige bekendheid had verworven. Van wege de regering worden drie Javanen gehuis vest bij den heer D. Hekker Jr., te Amsterdam, om opge leid te worden tot inlandsche onderwijzers in Indië. Als de proef slaagt, zal de regering de opleiding op grooter schaal doen plaats hebben. Bij de regeling der brandweer te Amsterdam is in het plan opgenomen een brandweer-telegraaf, waarvan de kosten geraamd zijn op f 10,000. Bij het onderzoek, dat de uitvoering van dit plan moest voorafgaan, is echter gebleken, dat aan een bovengrondsche geleiding zooveel bezwaren verbonden waren, dat men de voorkeur moest geven aan een ondergrondsche geleiding. Daarvan zullen de kosten echter f 93,000 bedragen. Toch raadt de com missie voor publieke werken den aanleg aan, maar wil ter tegemoetkoming in de kosten den telegraaf ten dienste van het publiek openstellen. Slechts bestaat er verschil van gevoelen bij de commissie, of men tot dit laatste al dadelijk zal overgaan, dan wel eerst afwachten, of de belangen van de dienst het toelaten. De raad zal hierover beslissen. Naar men verneemt hebben commissarissen van Nederlandsche deelhebbers in de onderneming op het wrak the Lutine, jl. Dingsdag te Amsterdam een nieuw contract met den heer W. H. ter Meulen gesloten over het opdelven van de waarden uit dit wrak. Te Amsterdam heeft zich gisteren een dienstbode verdronken door in de regenbak harer meesteres te springen. Men veronderstelt dat deze zelfmoord een gevolg is van de weigering om ter kermis ten mogen gaan. Te 's Hage is eergisteren herbesteed: Het maken van een hoofdgebouw van het station buiten de Delftsche poort te Rotterdam. Minste inschrijver was de heer Bosman, te Rotterdam, voor f 711,000. Voorts is aanbesteed: Het maken van een verbindings-kanaal met het marinedok te Vlissingen. Minste inschrijver de heer Filis, te Vlissingen, voor f 112,900. Naar het Dagblad verneemt, is besloten den naam van de Bogt van Guinea te 's Hage te veranderen in dien van Huygenspark. De correspondent van het Vaderland zegt, dat hij, met het oog op de stortbuijen, welke de feesten te Vlissingen Maandag jl. zoo nijdig kwamen storen, soms een hartelijken lach niet kon onderdrukken bij de koddige tooneelen, die hij te zien kreeg. Hij zag een dame haar japon uitwringen als een laken uit de natte wasch en haar hoofddeksel bezigen op dezelfde wijze als een sla-emmer. Jl. Donderdag is te Brielle het monument onthuld, waarvan ten vorigen jare op den lsten April de eerste steen is gelegd. Z. M. de Koning kwam te 12^ ure met Prins Hendrik en Prins Alexander aan en werd ingehaald door eene eerewacht van 150 ingezetenen dier stad. Alvorens de onthulling plaats had, hield de secretaris der feest commissie, de heer II. de Jager, eene redevoering, waarin hij den werkkring der commissie schetste en, nadat Z. M. het teeken had gegeven tot de onthulling, eenige woorden sprak over de beteekenis van het monument. Hij zeide verder dank aan den heer Koelman, den ontwerper van het beeld, aan allen, die tot de uitvoering hadden mede gewerkt, en in 't bijzonder aan Z. M. den Koning, bij wien de commissie zoo grooten steun had gevonden. Ten slotte deelde hij mede, dat met den bouw van het Zeemanshuis, schoon de bijdragen voor de geheele voltooijingnog onvoldoende waren, een begin zou worden gemaakt. Een 30tal meisjes strooiden bloemen voor het monument en de voeten des Konings. Z. M. heeft vervolgens een langdurig bezoek aan den burgemeester, den heer G. F. Lette, gebragt, hem het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw geschonken en ten 3 ure aan een feestmaal op het raadhuis deelgenomen. Toen Z. M. de Koning en de Prinsen, na den afloop van het feestmaal, naar de haven reden om de stad te verlaten, was de fraaije en zeer algemeene illuminatie reeds ontstoken, en eene talrijke volksmenigte deed de vorstelijke personen, hen luide toejuichende, uitgeleide. Uit Brielle wordt berigt, dat de Koningstribune na het vertrek van Z. M. in brand is geraakt. Het bekleedsel is gedeeltelijk vernield. De vereeniging van gasfabrikanten zal den 28 dezer eene eerste vergadering houden te Utrecht. Bij de feesten te Vlissingen is door zakkenrollers aan baron van Lynden, commissaris des Konings in Zeeland, een gouden snuifdoos afhandig gemaakt, 't geen te meer jammer is, omdat die snuifdoos een geschenk was; een ander heer werd zijn gouden horologie ontnomen. Jl. Dingsdag zijn de feesten te Vlissingen besloten met een uitdeeling van spijzen aan behoeftigen en het houden van volksspelen op de Groote markt. Des avonds heeft het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers een concert gegeven, hetwelk door 1200 a 1500 personen werd bijgewoond, en ten slotte heeft een bal plaats gehad. Het muziekkorps der infanterie gaf een uitvoering in de open lucht. Bij gelegenheid van de feesten zijn te Vlissingen jl. Zondag van Middelburg naar Vlissingen langs den Staatsspoorweg vervoerd 3073 en jl. Maandag 5887 personen. Jl. Woensdag morgen om half tien ure ging over een gedeelte van Doesburg eene buitengewoon hevige storm vlaag, hoos of cykloon, die, ofschoon slechts eenige seconden durende, vrij groote verwoestingen aan boomen, schoor- steeneii, daken, enz., o. a. aan het stadhuis en het post kantoor, aanrigtte. Gelukkig zijn er, hoewel sommige straten als met pannen bezaaid werden, geene ernstige ongelukken te betreuren. Alleen zijn twee verwersknechts, die op ladders werkzaam waren, gevallen en zwaar gekneusd. Opmerkelijk was de korte duur van deze stormvlaag, die onmiddellijk door windstilte gevolgd werd. Te Heerewaarden zijn eenige paarden en koeijen op eene vreeselijke wijze verminkt, daar men sommige van die dieren van hun staarten heeft beroofd en anderen door mes'steken aan den kop en de oogen belangrijke wonden heeft toegebragt. Het kamp te Milligen wordt opgebroken. Een gedeelte der troepen is reeds vertrokken. De opperbevelhebber generaal-majoor van der Schrieck, die jl. Dingsdag avond uit Vlissingen in de Legerplaats is teruggekomen, heeft des Woensdags de volgende buitengewone dagorder uitge vaardigd „Bij het eindigen van de troepenvereeniging reken ik het tot mijnen eersten pligt, den heeren corpscommandanten, chefs van dienst, hoofd- en verdere officieren mijnen opregten dank te betuigen voor hunne medewerking in het voeren van het aan mij opgedragen bevel. Het is mij tevens ten hoogste aangenaam, den onderofficieren en manschappen mijne tevredenheid te kunnen betuigen over hun goed gedrag, hunnen ijver en getrouwe dienstbetrachting. Ik heb de overtuiging, dat in het kamp van dit jaar eene niet onbelangrijke schrede voorwaarts is gedaan in de leering van de zoo moeijelijke hedendaagsche oorlogsvoering. Mogt nu en dan tekort zijn gekomen in de pogingen ter bereiking van dat doel, aan goeden wil heeft het zeker bij geen onzer ontbroken. Dat het geleerde in de ure des gevaars ons nuttig moge zijn ten dienste van Koning en vaderland, is ons aller wensch. Officieren en militairen van alle rangen, ik roep u toe: Vaartwel! Leve de Koning!" De Amersf. Crt. deelt mede, dat de predikant Pante- koek, in zijn jl. Zondag in het kamp te Milligen gehouden leerrede, o. a. den raad, door Johannes aan de krijgsknechten gegeven, ter sprake bragt, welke luidt: „kwelt niemand, ontrooft niemand en wees tevreden met uwe soldij." Deze laatste woorden moeten onder het auditorium nog al eenige hilariteit hebben verwekt, welke alleen door den eerbied voor de godsdienstoefening in bedwang werd gehouden. Te Rheden heeft jl. Woensdag ochtend een geweldige windhoos geheerscht. De IJssel trad buiten zijne oevers. Eene boot, waarin drie kinderen speelden, sloeg om, met het treurig gevolg dat de kinderen verdronken. De postbode moest zich aan de struiken vastklemmen, om niet in de rivier geworpen te worden. Verscheidene huizen zijn van dakpannen beroofd. Te Leeuwarden is gisteren overleden de heer mr. W. W. Buma, voorzitter van het prov. geregtshof in Friesland, in 79jarigen ouderdom. Onder Waterhuizen is de zoon van den turfschipper Bakker, van Texel, bij het scheppen van water in het diep gevallen en verdronken. Een berigt uit Rome van gisteren luidt: „De gezond heidstoestand van den Paus laat niets te wenschen over; hij heeft wederom audiëntiën gegeven. De hoofdadmistratie van het telegraafwezen in Duitsch- land heeft thans het stelsel van opene dépêches aangenomen, wanneer de afzender dit begeert. In vele gevallen is het wenschelijk, dat, zoo de geadresseerde afwezig is, diens huisge- nooten of de eigenaar van het hotel, waar hij zich bevindt, kennis van de dépêche bekomen. Men gelooft dat deze nieuwheid ook in ons land van veel nut zou zijn. Figaro zegt, dat de dame, die men aan den arm van Gambetta te Scheveningen gezien heeft, waarschijnlijk zijn wettige vrouw is, daar hij in België moet gehuwd zijn. Een veldwachter in de omstreken van Luik vond onlangs in een bosch het lijk van een man, wiens ligchaam

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1