Benoemingen, enz. Buitenland. België. doorboord was met vier kogels. Hij schreef in zijn proces verbaal //doorboord met vier kogels, welke alle nog kunnen dienen.* Zoo een practische veldwachter is geld waard. Twee boeken, welke nog al tot de //Veelbesprokene" kunnen gerekend worden, nl. Kappipo en Lidewijde, worden thans door de gebr. Koster te Amsterdam voor verminderden prijs aangeboden; het eerste voor 75 ct., het laatste voor 90 ct.de twee te zamen voor f 1.50. Op de fondsveiling van den 2den en 3den Sept. zijn* deze twee werken verkocht als volgt: Kappipo, 1553 ex. a 14 cent. Lidewijde, 1616 ex. a 32 cent. Regtszaken. Het Prov. geregtshof in Noordholland heeft gisteren een inge zetene uit Alkmaar, P. Deugd, schuldig verklaard aan valschheid in een onderhandsch geschrift, door verzinning eener beschikking, omdat hij, hoewel wetende dat hij geen voogd was en dat voogden door den kantonregter benoemd worden, op de secretarie der gem. Alkmaar, na met den inhoud te zijn bekend gemaakt, eeue ver klaring had geteekend, waarbij hij als voogd toestemde, dat zijn minderjarige zwager als plaatsvervanger voor de nationale militie in dienst trad. Hij had voor het geven van die toestemming een rijksdaalder genoten van L. J. Breebaard, agent te Alkmaar van den commissionair in plaatsvervangers te Zaandam S. A. Stern, die een commies ten stadhuize had verzocht de bewuste verklaring op te maken, aangezien hij zijne formulieren te Zaandam had laten liggen. Gemelde agent stond deze week mede voor het hof te dier zake teregt, doch ontkende geweten te hebben dat zijn mede beschuldigde geen voogd was. Deze gaf op, door den agent daartoe te zijn uitgenoodigd, te hebben gemeend nog in dezelfde week tot voogd te zullen worden benoemd, en in afwachting daarvan geene zwarigheid in die teekening ten stadhuize te hebben gezien. Negen getuigen werden gehoord. De advocaat-generaal, jhr. mr. C. H. Backer, achtte, naar aanleiding van dat verhoor, de schuld van beide beschuldigden bewezen en vroeg tegen hen eene veroor deeling tot een cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden en betaling eener geldboete van f 50. Nadat voor den agent was gepleit door mr. Ph. A. Haas en voor den pseudo-voogd door mr. A.J.Karse- boom, beide advocaten te Amsterdam, sprak het hof den agent vrij, op grond dat het wettig bewijs van zijne schuld niet was geleverd, doch veroordeelde het den pseudo-voogd, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot eene cellulaire gevangenis straf van 45 dagen en betaling eener geldboete van f50. (Amst. Ct.) Dezer dagen werd voor de arrondissements-regtbank te Middel burg behandeld de zaak van een predikant en zijne echtgenoote, wonende in eene der gemeenten van het voormalig 4de district van Zeeland, beschuldigd van in den avond van 28 Mei jl., om streeks 7 f ure, in de door hen bewoonde pastorie te zamen en in vereeniging den president-kerkvoogd hunner gemeente en nog een persoon moedwillig te hebben mishandeldde predikant door den president-kerkvoogd met geweld tegen een deurkozijn te duwen en met de vuist een slag tegen het hoofd en tegen het regteroog te geven, alsmede door den persoon die tusschenbeide was gekomen een slag met de vuist tegen het linkeroog te geven en van'voren bij de haren te grijpen; en de tweede beschuldigde door dien persoon, terwijl deze door den eersten beklaagde werd mishandeld, van achteren bij de haren te grijpen en in het regteroog te krabben, en beide beklaagden daarenboven door genoemden persoon hevige slagen op het hoofd toe te brengen. Van het vonnis, waarbij beide beklaagden zijn schuldig verklaard aan het toebrengen van slagen, zonder dat hierdoor eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot geldboeten respectivelijk van f 50 en f 30 met subsidiaire gevangenisstraf van 7 en 5 dagen, zijn de veroordeelden in hooger beroep voor het Prov. geregtshof in Zee land gekomen. Jl. Woensdag heeft de arrond.-regtb. te Amersfoort uitspraak gedaan in de zaak vanB., wonende in de naburige gemeente Hoogland, en bijge naamd de „wonderdokter," ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Door vele getuigen was verklaard, dat zij door hem verbonden of behandeld waren; de beklaagde erkende wat hem te last was gelegd, en verklaarde daartoe te gebruiken sympathie water, dat hij zeil vervaardigde. Het O. M. eischte verleden week veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf en f 75 boete, of 8 dagen subsidiair. De regtbank heeft hem veroordeeld tot eene boete van f 100, bij niet betaling 14 dagen gevangenisstraf. Ook stond teregt een boerenarbeider, die in dronkenschap, ge- ruimen tijd geleden, op den openbaren weg, twee slagen aan een burgemeester had toegebragt. De beklaagde verklaarde zich niets daarvan te herinneren. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenis straf en f 8 boete. Jl. Donderdag zou de regtbank uitspraak doen. Het Provinciaal geregtshof in Overijssel heeft jl. Donderdag bij zeer gemotiveerd arrest E. Beekman, van Heerde, schuldig verklaard aan moord op zijne huisvrouw en tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Tot hoofdonderwijzer aan de nieuwe openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens te Zalt-Bommel is benoemd de heer II. V. Leopold, hoofdonderwijzer te Uitgeest. De luit. ter zee 2de kl. D. J. Boom, diénende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-aot. gesteld en met den 1 Oct. a. s. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. van den Pauvert. De luit. ter zee 2de kl. A. de Bruyne, dienende als 1ste off. aan boord van den monitor Tijger, wordt met den laatsten dezer op non-act. gesteld en met den 1 Oct. a. s. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. O. C. A. J. Moreau, terwijl de luit. ter zee 2de kl. J. Schimmel met gelijke dagteekening geplaatst wordt aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Bij de regering is, door tussehenkomst van Zr.' Ms. consul- generaal te New-York, mededeeling ontvangen van een plan van den hoogleeraar John Wise en den luchtreiziger Washington N. Donaldson, om eerstdaags met een luchtballon uit New-York te vertrekken, met het doel den Atlantischen Oceaan over te steken en in Europa neder te dalen. Daarbij is de wensch te kennen gegeven, dat, wanneer die nederlaag hier te lande mogt plaats vinden, aan de luchtreizigers alle hulp en beleefdheid worde bewezen, waarop hunne stoute onderneming aanspraak geeft. De regering vertrouwt, dat in het ondersteld geval aan dien wensch zal worden gehoor gegeven. (Staatscourant). 1'Indépendance deelt thans een niet minder uitvoerig verslag van de Vlissingsche feesten mede dan door den Précurseur, van Antwerpen openbaar is gemaakt. De berigtgever van het Brusselsche blad is, voor zoover uit zijn verhaal blijkt, niet getroffen geworden door een gemis van internationaal karakter, dat door den correspondent van het Antwerpsche orgaan in de feestviering is opgemerkt. De eerstgenoemde schrijft o. a.„Holland is een klein land, maar het doet groote zaken. Die kleine rijken, welke zelden durven doortasten en dan ook doorgaans slechts halve maatregelen nemen, zouden hier eene goede les hebben kunnen bekomen. Vlissingen, ofschoon mede slechts een klein stedeke, heeft zijne dingen als eene groote stad verrigt; het heeft feesten georganiseerd, waardoor niet alleen de gansche dag, maar ook de geheele avond goed is geworden." De correspondent geeft in den loop van zijn verhaal eene beschrijving van de eigenaardige kleeder- dragt der Zeeuwsche boeren en boerinnen, die hem nu en dan had doen wanen, dat hij zich op duizend mijlen afstand van de in de modes toongevende steden Parijs en Brussel bevond. „Het kostte eenige moeite schrijft hij zich voor te stellen, dat men in Zeeland waseen gewest, op een geringen afstand niet slechts van Antwerpen en van Gent, maar ook van Ostende en van Blankenberghe gelegen, waar in deze oogenblikken de beau-monde uit alle landen haar hof houdt." Frankrijk. De aartsbisschop van Parijs heeft voor eenigen tijd een herderlijken brief openbaar gemaakt, die nog al de aandacht getrokken heeft. Hij vermaant daarin om te bidden voor de kerk en den Paus en hij belooft vollen aflaat voor een ieder, die na gebiecht en het h. avondmaal gebruikt te hebben, voor 't eindigen van de kerkvervolging bidt. „Ons geloof zegt de aartsbisschop o. a. berust op Gods woord" en hij verzekert, dat een christelijk opmerker reeds de voorteekenen der redding kan zien in de complotten, die de vijand smeedt, en in de toenemende gewelddadigheid tegen de kerk en haar verheven hoofd. „Het zijn geen van die onregtvaardige daden, die slechts regten van ondergeschikt belang schenden en met der tijd vergeven kunnen worden. De inneming van Rome was de allerbrutaalste aanranding van de levensvoorwaarde van het Christendom. Het was een misdaad tegen de godsdienst en tegen de maatschappij. Lang hing het ons als eene bedreiging boven het hoofd, maar zelfs toen het op 't punt stond te gebeuren, scheen het nog eene onmogelijkheid." De aartsbisschop voorziet, dat het zoo niet kan blijven en dat er aan de thans heerschende wanorde een einde moet komen. „God, zoo zegt hij, zal zich van de boozen zeiven bedienen om hen te straffen. De revolutie, die het kwaad begon, zal het zoover drijven, dat het zich zelf ten gronde rigt; zij, die de kerk aan hunne eerzucht hebben opgeofferd, zullen op hun beurt worden opgeofferd en als er niets dan bouwvallen over zijn, zal God met de ver strooide steenen- zijn huis bouwenRome zal vroeger of later zijne onafhankelijkheid herkrijgen." Yictor Emanuel wordt aangemaand om de eeuwige stad te verlaten, die toch niet voor een politieke hoofdstad deugt, en Italië wordt gewaarschuwd, dat, als het niet tot zijn vroegeren toestand terugkeert, het slecht zal afloopen. Intusschen stellen de Monde en andere clericale bladen ons weder gerust, door de verzekering, dat Hendrik V geen plan heeft om aan Italië den oorlog te verklaren. Een Eransch jager heeft een merkwaardig schot gedaan. De man heeft namelijk een raaf geschoten, met een kettingje om zijn hals, waaraan een plaatje is bevestigd, dat tot opschrift heeft: „beden 18 Februarij 1775, heeft Lode- wijk XVI mij dit kettingje om den hals gedaan, opdat het mij een talisman zij voor het leven, ik behoor tot de volière van Zijne Majesteit." Hoewel de raaf, zoo als bekend is, zeer oud wordt, is het zeer wel mogelijk dat deze een „eend" is. Jl. Dingsdag werd bij de regtbank van Sarlet een uiterst vreemde klagt ingediend. Zekere X, van Petit- Salignac, was het leven moe en had besloten zich van kant te helpen. Om dit voornemen ten uitvoer te brengen, begaf hij zich bij een zijner buren, waar hij dagelijks aan huis kwam, en klom, voorzien van een touw, de trap op naar den zolder. Daar gekomen, hing hij zich op. De vrouw des huizes had hem evenwel zien binnenkomen, en zijn voornemen radende, was zij hem gevolgd, en kwam juist bij tijds om het touw door te snijden, waaraan hij hing. De heer des huizes meende dat zijn vrouw hierin zeer goed had gehandeld, maar hij was daarbij van oordeel, dat deze goede daad beloond moest worden, en eischte een zekere som, die door den geredde geweigerd werd. Vandaar een proces. De heer X. diende mede een klagt in tegen de beide echtgenooten, omdat zij hem belet hadden door zelf moord een einde aan zijn leven te maken. De Dordogne, die het voorval mededeelt, voegt er bij, dat zij voor de waarheid er van instaat. Engeland Het Engelsch oorlogschip Daphnae heeft een slavenschip genomen. Er bevonden zich 300 slaven aan boord, waarvan er 250 overleden aan pokken. De kwestie met de Deerhound, het Engelsche schip met wapens en geld, voor de Carlisten bestemd, en door de Spanjaarden genomen, dreigt een conflict tusschen Engeland en Spanje in 't leven te roepen. Dezer dagen is te Londen een vrouw op eene gruwe lijke wijze vermoord; men heeft nl. haar lijk aan stukken en brokken in den Teems opgevischt. Ziehier wat nader omtrent deze misdaad wordt gemeldDe moordenaar heeft een brief aan de politie gerigt, die drijvende is gevonden bij de nieuwe vleeschmarkt (Smithfield). Hij zegt daarin, dat hij de vrouw heeft vermoord, omdat hij haar zoozeer bemindedoch daar hem geen wederliefde werd geschonken, vond hij 't beter haar in een bootje te lokken, haar met een slagersmes den hals af te snijden en met een chirur- gijnszaag in stukken te verdeelen. Na armen, beenen, enz. overboord te hebben geworpen, heeft hij de boot doen zinken. Ten slotte zegt het monster, dat hij buiten gevaar en dat het noodeloos is dat de politie hem opspoort. De Londensche Times meldt, dat de ballon van de Daily Graphic eergisteren de luchtreis naar Europa zou ondernemen. De reizigers hopen binnen 60 uren Engeland of 't vasteland, te bereikenzij hebben zes uitmuntende postduiven bij zich, op wier borst met onuitwischbaren inkt is geschrevenZend 't nieuws dat deze duif brengt naar de een of andere courant, of aan den agent van den Graphic, 32 Fleetstreet te Londen. Betreffende den vorm enz. van den ballon wordt het volgende medegedeeld Het huisje of de woning voor de luchtreizigers heeft een langwerpigen, in het midden wijd uitloopenden vorm; ligt- heid, sterkte en gemak in bekrompen ruimte zijn hier eenigd. Het geraamte is van elzenhout vervaardigd en met zeildoek overtrokkenhet is verdeeld in drie verdiepingen. In de onderste bevindt zich de ballast en proviand; de middelste, die van vier vensters voorzien is, dient tot verblijf voor de reizigers, terwijl de bovenste door een ladder gemeenschap heeft met het netwerk van den ballon. De ballast zal bestaan uit zakken zand van circa 12 kilogrammen en vaatjes water, de proviand zal toereikende zijn voor dertig dagen, bij welke berekening men het geval heeft in 't oog gehouden, dat de luchtreis moet opgegeven worden en men gebruik zal moeten maken van de redding boot, die onderaan hangt en waarmede men, zooals beweerd wordt, in geval van nood den Oceaan oversteken kan. Niettegenstaande de aanvraag van velen, zullen niet méér dan 5 reizigers opgenomen worden, namelijk prof. Wise, Donaldson, een bediende om het luchtschip te besturen, een verslaggever en een teekenaar van het blad. Op alle voorwerpen, die van den toestel verwijderd kunnen worden, bevinden zich de woorden: „The Daily Graphic," en het blad verzoekt alle zeelieden, die een of ander voorwerp aantreffen, waarop deze woorden zich be vinden, de plaats te onthouden, waarop zij het hebben gevonden, om later het noodige daaromtrent te kunnen publiceren. Gedurende den togt van den ballon zullen de luchtreizigers van tijd tot tijd gedurende den nacht door middel van een soort van torpedo's, die ontploffen als zij het water bereiken de rigting aangeven, waarin zij zich bewegen. Men wordt mede verzocht op deze torpedo's te letten. Het pjibliek heeft niet veel verwachting van de onder neming, maar professor Wise staat overigens als iemand bekend, die menige luchtreis heeft gemaakt. Een maand blad, de Manufacturer and Builder, zegt er het volgende van: „Wij gelooven, dat professor Wise te goeder trouw deze reis gaat ondernemenwij stellen in hem als bekwaam luchtreiziger meer vertrouwen dan in eenig ander persoon; wij gelooven evenwel, dat de kansen voor een goeden uitslag, namelijk om in Europa te landen, zóó klein zijn, dat wij liever gezien hadden, dat iemand anders de ge vaarlijke reis ondernam dan prof. Wise, dien wij voor de wetenschap gaarne nog lang bewaard wenschen te zien." Er is weder een spoorwegongeluk voorgevallen, deze keer doordien er een os op de lijn liep. Het was markt dag te Guildford geweest en een der hekken, die op den spoorweg de velden van de lijn afsluiten, was opengelaten, zoodat er vee op de spoorlijn dwaalde. Op ongeveer een half uur afstand van Guilford liep een os voor den trein en de machinist, in plaats van den stoom af te sluiten, deed een scherp stoomgefluit hooren, in de verwachting dat de os verschrikt zou wegloopen. De trein werd intusschen door den conducteur zooveel mogelijk gestuit, hetgeen echter niet belette, dat hij tegen den os stoomde, die onder de machine geraakte, waardoor deze eenigzins werd beschadigd. De wagen van den conducteur ging gaaf midden door of over het beest; doch toen de twee zijden van den os daarna weder te zamen kwamen, geraakte de geheele massa onder de volgende wagens, met het noodlottig gevolg, dat de geheele trein van eene 8 a 9 voet hoogen dijk stortte en twee vrouwen en een zuigeling op de plek doodbleven. De moeder en het kind waren slechts 5 minuten te voren door den echtgenoot op den trein gebragt; de andere vrouw, een meisje, van 21 jaar, was de dochter van den station- meester te Milford. Aan drie of vier personen is een of ander ligchaamsdeel afgezet, en 18 of 20 zijn meer of min gewond. De machinist zal denkelijk beschuldigd worden. Duitschland. De Provincial-Correspondenz behelst een artikel over „Frankrijk en Duitschland," naar aanleiding van de thans afgeloopen betaling der geheele oorlogscontributie, en doet daarin uitkomen, dat het de staatkunde van den president Thiers geweest is, welke Frankrijk in staat heeft gesteld om zijne verpligtingen zooveel spoediger dan men had durven verwachten, na te komen. De Duitsche regering had aan het staatsbeleid van den heer Thiers hulde willen brengen door van hare zijde de inkorting der termijnen van betaling te bevorderen. Het genoemde half-officiële orgaan eindigt dit artikel als volgt„Frankrijk is nu weder geheel aan zich zelf overgelaten. Duitschland staat na de geheele aflossing der Fransche oorlogsschuld en na de ontruiming van Verdun door de Duitsche troepen, tot Frankrijk in geene andere verhouding dan tot eenig ander land. Wij zullen de ontwikkeling van Frankrijks binnenlandsche aan gelegenheden met volkomen kalmte en onpartijdigheid kunnen volgen; hoe sterker en hechter de feitelijke waarborgen zijn, die wij tot zekerheid van het Duitsche rijk in zijne tegenwoordige uitbreiding verkregen hebben, des te opregter zijn onze wenschen, dat Frankrijk zoodanige hervorming te gemoet moge gaan, die een tijdperk van werkelijke orde en vrijheid oplevert en tevens den algemeenen vrede helpt bevorderen en versterken." In berigten uit Lotharingen wordt zeer geklaagd over het toenemend aantal wolven en wilde zwijnen, hetgeen hieraan wordt toegeschreven, dat de Fransche regering bij de uitroeijing van die roofdieren niet stelselmatig genoeg te werk ging. Bovendien is gedurende den oorlog in het geheel geene jagt op die roofdieren gemaakt, en den laatsten winter kon men hen, daar er geen sneeuw lag, niet ge makkelijk op het spoor komen. Het aantal wolven in

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2