Buitenland. ADVERTENTIE N. Benoeming-en, enz. België. Frankrijk. Engeland. Buitschlaad. Spanje. BERIGTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJIN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Meuwediep. Zijne Majesteit de Koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met HH. KK. HH. de Prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, oin zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk Paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der Kamers. De Koning was bij de opening der Kamers vergezeld door de Prinsen van Oranje, Hendrik en Frederik. Benoemd tot raadsheer in het Prov. geregtshof in Noordholland, mr. A. van Eyk Bijleveld, thans regter in de arrondissements- regtbank te Amsterdam. Aan Dirk van Wijngaarden van Hees, gewezen opzigter van 's Rijks waterstaat 3de kl. te Terschelling, is een pensioen verleend ad f 495 's jaars. Benoemd tot hulponderwijzer tc Hoogwoud de heer J. Plagen, van Zaandam. Z. M. heeft goedgevonden aan den gen.-mnjoor graaf van Limburg Stimm, op zijn verzoek, een eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van minister van Oorlog, met dankzegging voor zijne in die betrekking bewezen diensten, en het beheer van het dep. van Oorlog, ad interim, opgedragen aan den heer L. G. Broex, minister van Marine. De luit. ter zee 1ste kl. A. baron Collot d'Escury, dienende als lste off. aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-act. gesteld en met den 1 Oct. vervangen door den luit. ter zee lste kl. E. B. Bonn. Oost-Indië. Benoemdtot lsten stuurman de 2de stuurman II. Kraüss; gedetacheerd: bij het Dep. van Marine de luit. ter zee lste kl. H. D. Guijot, komm. van het stoomschip Banka. Te Antwerpen is een reiziger op een vélocipède aange komen. Daarmede heeft hij Frankrijk, Duitschland en Belgic bereisd. Hij verklaart gemiddeld 150 a 200 kilo meter op gewone wegen en op zeer goede wegen 300 kilometer per dag te hebben afgelegd. Henri Rochefort, de gewezen redacteur van la Lanterne en le Mot d'ordre, is blijkens een schrijven van een der Kanarische eilanden (las Parmas), dd. 23 Aug. aldaar in welstand aangekomen; hij genoot een goede gezondheid. Wilt gij een viertal Parijsche drama's (zoo meldt men o. a. uit Parijs aan de Amst. Crt.)? Ziehier: Mme de B., een dame die een 150,000 fr. per jaar verteerde, heeft zich jl. Zaturdag uit een venster van haar apartement op de tweede verdieping geworpen, omdat zij geen 6000 fr. kon krijgen van haren minnaar, die met haar soupeerde. De dame was terstond een lijk. -Bijna op hetzelfde oogenblik heeft zich op den boulevard des Capucines een luitenant der jagers te paard, die juist met een cocotte voor 60 fr. gedineerd had, doodgeschoten. De man had geen centime op zak en niemand heeft hem erkend. Hij ligt in de Morgue. Jl. Zaturdag ook heeft een jong mensch van goeden en bemiddelden huize, volontair bij een groote maatschappij te Parijs, het hazenpad gekozen, en na zijne vlugt is het uitgekomen, dat hij ongeveer 600,000 a 800,000 frs. had verteerd, welke hem ter plaat sing waren gegeven door menschen, die vertrouwen in hem stelden. Een actrice der Variétés heeft die sommen ver slonden, hoewel het gebleken is dat de diamanten, de rijtuigen en paarden, het hötel in de stad en de buiten plaatsen niet eens betaald waren. Het vierde drama eindelijk is, dat van een zoon van een rijk particulier, den heer P., die zijn vader ernstig mishandeld heeft, omdat deze hem wegens verkwisting onder curatele had laten stellen. De buren, die op het geschreeuw van den vader toeschoten, haalden onmiddelijk de politie, maar toen deze kwam heeft het jonge mensch zich in een put geworpen, waaruit hij nogthans levend gehaald is, maar men twijfelt aan zijn behoud. Te Rijssel heeft eenige dagen geleden des nachts een brand in een door verschillende gezinnen bewoond huis plaats had, waarbij verscheidene treffende rampen te be treuren zijn geweest. Eene 24jarige vronw, wier man zich door een gewaagden sprong uit de tweede verdieping het leven heeft gered, is met haar kind in de vlammen omge komen, nadat verscheidene pogingen om haar uit 't brandende vertrek te redden vruchteloos waren gebleven. Een koetsier, die op de vierde verdieping woonde en het voorbeeld van zijnen buurman van de tweede navolgde, heeft zich in zijnen val de hersenpan en verscheidene ledematen verbrijzeld en is bij zijne aankomst in het gasthuis overleden. Eene op de derde verdieping wonende jonge vrouw, die nagenoeg op hetzelfde oogenblik als de koetsier den geduchten sprong ondernam, heeft, vermoedelijk omdat zij op het ligchaam van haren ongelukkigen medebewoner nederkwam, het leven er afgebragt, maar ernstige kwetsuren bekomen. Eene naaister, die op dezelfde verdieping woonde als de koetsier, maar na den jammerlijken afloop van zijn waagstuk niet besluiten kon hem na te volgen, heeft door ongelooflijk veel beleid haar leven gered. Zij heeft zich namelijk uit haar venster op een stuk lijstwerk van den gevel laten afglijden en vervolgens een vensterraam van een belendend huis weten te bereiken, dat zij met den voet heeft open- gestooten en waar men te harer redding is toegeschoten. Zij is door de glasscherven en de vlammen gewond ge worden, maar verkeert niet in levensgevaar. De brand, waarvan de oorzaak onbekend is, is des nachts ten half vier ure, tijdens eene zware regenbui, in de benedenver dieping van het huis uitgebroken. Mary Ann Cailey is de naam van de niet onbemiddelde weduwe wier lijk aan stukken in de Thames is opgevischt. Reeds vroeger was zij aangevallen, mishandeld en geplun derd. Toen zij voor de laatste maal uitging, had zij ver scheiden voorwerpen van waarde bij zich. - Te Queenstown is aan boord van een stoomschip, dat gereed lag om naar Amerika te vertrekken, in hech tenis genomen zekere Johann Muller, een Duitscher, die in zijne woonplaats, Keulen, een gruwelijken moord heeft gepleegd. Bij Wymondljam, een station van den Great-Eastern- spoorweg, werd door een jongen met een tol geworpen naar den locomotief van den voorbijstoorrienden trein. De tol verbrijzelde het kijkglas van den machinist, waardoor de splinters in 't oog van deze sprongen, zoodat hij tijdelijk van het gezigt werd beroofd. Verdere ongelukken hadden niet plaats; de baldadige jongen zal echter streng worden gestraft. De Duppeler—schansen zullen, blijkens een eigenhandig, van den 2 dezer gedagteekend schrijven des Keizers aan den veldmaarschalk von Wrange], ter herinnering aan d'e vele diensten, door dien grijzen krijgsman in het bijzonder ook in den Deenschen oorlog van 1864 bewezen, voortaan den naam van Wrangel-schansen voeren. In Madrid vergeet men, trots al de verwikkelingen van 't land, de muziek niet. Op het Buen-lietiro-theater heeft men toch dezer dagen een nieuwe, en dat nog wel een opera-comique in 2 bedrijven gegeven: „Elproceto del can-can," woorden van Arnolfi en muziek van Barbieri. Reeds bij de eerste uitvoering slaagde dit vrolijke stuk bij uitnemendheid. De talrijke schuldeischers van Spanje zullen waarschijnlijk wèl zoo lief zien, dat de wufte Spanjaarden zich in dezen voor hunne natie zoo bedroevenden tijd op het welslagen hunner aangegane heilige verbindtenissen mogten toeleggen en zich eerst daarna naar vrolijke schouw spelen begeven. - De laatst ontvangen berigten betreffende het derailleren van den sneltrein van den Noorderspoorweg bij Viana maken melding van 17 dooden en ruim 70 gewonden. Van de 300 reizigers zouden slechts 25 geheel ongedeerd zijn gebleven. Amerika. De geweldige storm in Nova Scotia (zoo schrijft de berigtgever der Times in een brief van 29 Aug. uit Phila- delphia), die in het begin dezer week twee dagen lang de landlijnen, die met de atlantische telegraafkabels verbonden zijn, gestoord heeft, zoodat de telegrafische gemeenschap met Europa afgebroken was, heeft zeer veel schade aangerigt. Het was een ooster-storm, die langs de geheele kust van Nova Scotia hevig gewoed heeft en een hoogeren vloed heeft veroorzaakt dan sedert jaren beleefd was. Te Sydney, op het eiland Cap-Broton, zijn 30 schepen gestrand, de werven vernield en de zeebreker deerlijk beschadigd. Op verschillende plaatsen van het eiland werden huizen omver geworpen, beesten gedood en oogsten vernield. Gelijksoortige schade werd te Picton aangerigt, alwaar 21 schepen strandden. De wind en het hooge water bragten veel schade teweeg. Te Port Hasting zijn vier bruggen weggespoeld. Te Port Hood zijn 4, te Port Mulgrave 7, te Plaister Cove 4 en te Port Hawkesburg 4' schepen gestrand. Te Cape-Bay zijn twee kerken omgewaaid. Veertien schepen zijn te Cow-Bay gestrand, en het want van andere schepen aldaar 56 zochten in die haven hun toevlugt heeft zeer geleden. De zeebreker te Cow-Bay is zoo goed als ver nield, en de aan werven en havenhoofden noodige reparatiër. zullen 100,000 dollars kosten. Acht schepen hebben te Gaysborough schipbreuk geleden en al dc werven en maga zijnen aldaar werden vernield. Te Bayfield zijn vier schepen vergaan. De kathedraal te Antigonishe is zeer beschadigd de havenhoofden aldaar zijn vernield: een schip is er ver gaan, en er is een man verdronken. Meer dan dertig schepen zijn te en bij Point—Caledonia gestrand. De noord kust van Prins-Edward-eiland wordt beschreven als met wrakken bezaaid te zijn. De schade wordt op millioenen dollars begroot. Echter schijnen slechts drie personen het leven verloren te hebben. Het Alg. Dagbl. van Ned.-Indië ontleent omtrent de blokkade de volgende bijzonderheden aan een particulier schrijven uit Edie, afkomstig van iemand, die goed ingelicht kan zijn. „De punten der kust van Atsjin, waartusschen de schepen bij afwisseling geposteerd worden, zijnTroebon, Laboean Hadjie, Analaboe, Rigas, Zadel-eiland, Atsjin, Batoe Poetie, Gighin, Oedjeng Rayali, Agutn Agum, Diamantspunt, Edi, Tamian—rivier. Te zamen twaalf blokkade-stations. De stations aan de West- en aan de Noordwestkust, van Troemon tot Batoe Poetie, zijn ver van vermakelijk, uithoofde van de aanhoudende harde westenwinden. Vooral ter reede van Atsjin staat, .evenals op Sumatra's Westkust voortdurend hooge zee en deining. Enkele dagen gaat de harde wind bovendien met veel regen gepaard. Het varen beoosten Batoe Poetie en verder langs de oostkust biedt aanmerkelijk meer gemak aan. Nagenoeg overal kan er de kust tot op korten afstand veilig ge naderd wordenhet heerschende weder is er kalm en aan genaam, terwijl overal goede ankergrond is en het land zich inderdaad schoon en teekenachtig voordoet. Een groot aantal flinke kampongs van de aan Atsjin onderhoorige Staatjes zijn aan zee gelegen en zouden vrij wat van het hlokkade-escader te lijden hebben, indien dit vijandig te werk moest gaan. De scheepvaart op het Rijk van Atsjin is inderdaad vrij belangrijk en moet' door de blokkade eene aanmerkelijke belemmering ondervinden. Het kan niet uitblijven, of de blokkade moet ongunstig werken op de gezindheid van de aan Atsjin ondergeschikte Staatjes ten aanzien van het Nederlandsch-Indisclie gouvernement. Het is dan ook zeer de vraag, of de proclamatie-togt van Zr. Ms. stoomschip Sumatra doel zal treffen. De kommandant van dien bodem en de controleur Kroesen moeten de bekende proclamatie bij al de Staatjes verspreiden en de zaken met de vredelievendgezinde Rijkjes bespreken. Nu moge de proclamatie het aan de onderhoorigheden van Atsjin als voordeelig voorstellen, de zijde van het Indische gouvernement te kiezen, de handhaving der blokkade doet hen zeer weinig van de goede bedoelingen van ons gouvernement gevoelen. Jammer, dat die proclamatie-verspreiding niet heeft plaats gehad Bij den aanvang van den oorlog. Het effect zou dan gewis gunstiger geweest zijn dan men nu mag verwachten, vooral, indien wij in het voordeel waren gebleven. Het heet, dat wij in het nadeel zijn geweest, maar. dit is onwaar. Atsjin heeft inderdaad zeer hagehelijk gestaan, en zou al spoedig zijn gevallen, indien men in plaats van de expeditie terug te roepen, hare versterking met twee bataillons onder den generaal Yerspeijck bevolen had, gelijk zeer zeker in den geest van den Regerings-commissaris geweest ware. Eigenaardig is het, te Edi, rondom in het vijandelijk land, de Hollandsche vlag te zien waaijen. Ook in andere Staatjes moet men Nederlandschgezind zijn; maar het is voor de Hoofden zoo eenvoudig niet, zich tegen Atsjin te verklaren." Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: L. Zwaai, zeeman en B. Bethlekem. B. Coster, machinist te Rotterdam en S. Riemersma. GETROUWD: J. P. Caltenbach en J. van Hulst. E. C. Servaas en L. C. Spil. P. Daalder en J. B. Bakker. BEVALLEN: M. Quast, (D.). A. Noot, geb. Kossen, (Z.). A. Tompot, geb. Fluijt, (D.). O. Prins, geb. Bomhoff, (Z.). OVERLEDENJ. M. Heesters, 8 maanden. A. G. Luters, .1 maand. J. Knikker, 20 jaren. J. Dikke, 40 jaren. B. J. Scheije, geb. Mondsen, 30 jaren. II. A. Kolster, 8 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) 1 I I •lal Windrigting £-S en i co P en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. l-fa-s |Toestand Stand. Afw. (Stand, j Afw. 5 j van - de zee. 15.7 - 0-5 12.6 - 4.4 13.0 - 1.8 12.6 - 4.2 0.80iweingolv 0.93 hol in zee 0.72 hol water 0.78 Hol. 14 12 wzw. 5k. 752.76'- 8.24 15 12 zto. 12,744.57j-16.44 16 8 w. 30„ 746.15j-14.S7 16 1 12'wzw. 26„ 748.09 -12.93 Weersgesteldheid- 14 Sept. 12 u. Digtbewolkt, regenbuijig. 15 Sept. 12 u. Digtbewolkt, regen, wind. 16 Sept. 8 u. Zwaarbewolkt, stormweersbuijig. 13 Sept. 12 u. Zwaarbewolkt, wind, onstuimig. Heden nacht te 1 u. 24 m. barometer 740.6. Grootste winddruk te 2 u. 40 m.: 90 kilo, windrigting WtZ. Hoogwater te 2 u. 20 m.: 0.65 meter boven volzee. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 15 Sept. Uranus. R. Gottsch. ZurMiihlen&Co. Soerabaija. 15 Undaimted. J. Young. Bombay. 15 StarQueen. D. Davies. Hoogl.&v.Herw. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in dc Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Barbara. «T. Robinson. Seaham. Steenk. ZurMühleu&Co. Kepier. C. Mohrke. Sunderland. Huinker&Goedk. Essay. J. Kettle. Seaham. Recovery. J. Johnson. Newcastle. Borneo.R.Berkelb.v.d.Sprenkel.Sunderland. Hoogl.& v.llerw. Aimwell. H. Coles. Seaham. ZurMühlen&Co. ElizaHunting.H.H.Gaze. Batavia viaSuez. Stuks;. Getrouwd: c. o A. VADER EN H. S M I T, hunne Familie, opregten die, ook namens hunne Familie, opregten dank betuigen voor de menigvuldige blijken van belang stelling, bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. Groote Keeten, Gemeente Callantsoog, 13 September 1873. Met dankbaarheid deelen ik en mijne Kinderen bij dezen mede, dat mijn Echtgenoot en hun Vader, AVILLEM MOOIJMAN, heden zijn 90sten verjaardag heeft bereikt. Moge God hem in zijne nog overige levensdagen sterke. Helder, 15 September 1873. Uit aller naam, G. MOOIJMAN, geb. ROODT. W. MOOIJMAN Jr. H. MOOIJMAN. Algemeene kennisgeving. Overleden de Hoog Wei-Geboren Vrouwe MARIA JUSTIN A DOROTHEA HENRIETTA KOLEF, geliefde Echtgenoote van Jhr. T. J. KRAIJENHOFF, Provinciale Inspecteur van 's Rijks Belastingen. Groningen, 14 September 1873. Eenige en algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3