1873. N°. 114. Zondag 21 September. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. ,,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: IIOLE IVPLE IIV, 163. Prijs der Advertentiën V»n 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 30 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 25 Sept., 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 22 Sept., 's avonds 6u. 25 m. per Borneo 22 Sept., 12 u. voorm. u Curagao en Suriname, 1 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 23 Sept., 's morg. 6 ii. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 September. Door het stafmuziekkorps van het 7de regiment infanterie werd Donderdag 11. het eerste concert gegeven in het lokaal Musis Sacrnm. Het eerste gedeelte van het welgekozen programma werd uitgevoerd door het strijk-, het tweede door het harmonie-orkest. De uitvoering getuigde van de uitmuntende gehalte van dit muziekkorps. Jammer dat de stemming der harmonie in enkele nommers van het strijk orkest niet volmaakt zuiver was en het tempo in de ouverture Zarnpa bij den aanvang eenigzins weifelachtig scheen. Overigens kan van dit orkest gezegd worden, dat het stellig eene eerste plaats inneemt onder de militaire korpsen van ons land. De enkele soli die ons ter oore kwamen gaven blijken, dat ook deze partijen aan bekwame handen zijn toevertrouwd. Met verlangen zien wij het tweede concert te gemoet. Naar wij vernemen zal dit muziekkorps alhier vertoeven tot Vrijdag 26 dezer, terwijl het inmiddels ook te Texel en te Schagen zich zal doen liooren. Men deelt ons mede, dat de nieuw beroepen predikant bij de Christ. Geref. gemeente alhier zijne predikdienst ter dézer plaatse zal aanvaarden op Zondag 5 October a. s., en dat hij dien dag zal bevestigd worden door zijnen voor ganger, den wel-eerw. heer B. C. Felix, predikant te Groningen. Jl. Woensdag is alhier, na onteigening door den burgemeester, afgemaakt een paard van den stalhouder Thijssen, dat door den besmettelijken huidworm was aangetast. De mailboot Holland, die den 8 dezer met troepen van Vlissingen via Suez naar Batavia vertrok, is den 17den Gibraltar gepasseerd. Beroepen te Bergum ds. de Geer, pred. te Rijp in Noordholland. Bedankt voor het beroep naar Franeker door ds. S. G. Bin nerts, pred. te Sappemeer. De raad der gemeente Anna-Paulowna heeft in zijne vergadering van jl. Dingsdag besloten de jaarwedden van de beide hoofdonderwijzers aan de openbare lagere scholen aldaar tot op f 1000 te verhoogen. Men schrijft ons uit Schagerbrug, dd. 16 dezer: Eit Amerika. Aan eene particuliere correspondentie uit Brooklyn, dd. 16 Aug. jl., voorkomende in de Arnh. Crt., ontleenen wij de volgende regelen „Heel prettig is het, dat men bier altijd 's ochtends weet welk weer liet den heelen dag zijn zal, uit de telegrafische berigten in de oehtend-couranten van het weerkundig observatorium te Was hington. De overgroote hitte, waarvan couranten enz. hier gewagen, geloof ik dat wel voor een deel te zoeken is in het verhitte bloed van den Amerikanen zeiven, even als ik geloof, dat de veelvuldige zonnesteken, welke hier voorkomen, beter whiskysteken genoemd zouden kunnen worden. Zeer veel wordt hier tot verkoeling aan gewend; overal vindt men winkels en stalletjes met ice-cream, in alle vormen toegediend, als; vanille-, chocolade-, aardbeziën-, frambozenijs, enz., dat men hier met borden vol verslindt en dat dan ook zeer goed en goedkoop is. Aan de stalletjes wordt het in eijerendopjes toegediend, waarin men alle courantenjongens en schoenpoetsers hunne verhitte tongen kan zien afkoelen. Wagens met stukken ijs doorkruisen den ganschen dag de stad en geen huishouden, of men treft er volop ijs aan, waarmede de eetwaren worden geconserveerd en de dranken afgekoeld. Voor vijf centen daags heeft men een stuk, voldoende voor een gewoon huisgezin. Alle dranken, die men in biersalons of andere publieke plaatsen gebruikt, zijn ijskoud, terwijl in elke apotheek, een marmeren fontein is, waaruit men alle mogelijke ijskoude dranken, als ginger- beer, rootbeer, vruchtennat, koffij, thee, limonade, enz. per glas krijgen kan, tegen 5 of 10 cents a draught (eene teug), zooals dat heet, in een groot bierglas op zilveren voet. De heeren zijn gekleed als in Europa, in het algemeen zelfs minder luchtig, daar er meer laken dan linnen gedragen wordt. De dames zijn meest allen in het wit, al zijn ze ook 60 jaren oud, en dragen in den regel zeer transparante kleedjes, waarin de zefirs verstoppertje kunnen spelen. Aan de linkerzijde dragen zij een parapluie of parasol aan een haak, even als de officieren hunne zwaarden, en aan den regterkant, aan een lang stuk ketting of koord, een waaijer, die bijna op hare voeten hangt. Het spreekt van zelf, dat bij deze sieraden heel wat goud en zilver of ander edel (of onedel) metaal is uitgestald. De kattenbakjes (queue de Parit geloof ik, dat die dingen eigenlijk heeten, al worden zij zoo „Naar gewoonte tracht de Yereeniging tot wering van Schoolverzuim te Zijpe en Petten ook door jaarlijksche kinderfeesten haar doel te bereiken. Te Petten en Burger- brug waren onder gepaste vreugd de kinderen reeds feeste lijk onthaald en met prijzen wegens betoonde trouw in 't schoolbezoek begiftigd. Gisteren was het feest voor de schooljeugd aan de Schager brug. Aan de laagste klasse werden, onder het bestuur van hoofd- en hulponderwijzer, bij het genot van aangename versnaperingen prijsjes uitgereikt, terwijl ondanks het zeer ongunstige weder, onder de leiding van vijf ingezetenen der gemeente, de meest gevorderde leerlingen, 's morgens ten zes uur met de rijtuigen, door de vrijgevigheid van weiwillenden, die hier gaarne met dankzegging wordt vermeld en erkend, verstrekt, naar het station Schagen werden vervoerd, ten einde in een daartoe afgezonderde waggon 3de klasse op den Hollandschen spoorweg plaats te nemen en een bezoek te brengen aan de hoofdstad. De waggon zelf, al mogt bloemfestoen en draperie ontbreken, scheen een feestzaal opgeluisterd door het voortreffelijke gezang der vrolijke schooljeugd, waarmede elk station luide werd begroet; het rijden zelfs was voor velen een waar genot en deed zelfs de begeleiders de onvriendelijke hardheid der zitplaatsen vergeten. In de hoofdstad aangekomen was de hemel den feestvierenden gunstig. Het had opgehouden te stortregenen en de wandeling naar het Zoölogisch Genootschap bood gewenschte gelegenheid tot het bezigtigen van menige merk waardigheid der hoofdstad. De tuinen van Artis, hare galerijen, perken en musea bragten de schooljeugd niet weinig in verrukking en als ten 3| uur de schreden werden gerigt naar de volksgaarkeuken n°. 1, konden de niet malsche regenvlagen de feestvreugde zelfs geen oogenblik verstoren, als ook deze wandeling werd dienstbaar gemaakt tot het bezoek van wat zij bezienswaardig opleverdehet gemis van zonneschijn op den weg werd ruimschoots ver goed door milden zonneschijn in zoo vele jeugdige harten. Met den laatsten trein werd de terugreis aangenomen en ondanks den donkeren onstuimigen avond had vriendelijke welwillendheid zich weer aangegord om het feestvierend kind per as naar de ouderlijke woning terug te leiden. Moge deze dag lang in herinnering blijven der school jeugd, wier betamelijk gedrag niets te wensclien heeft over gelaten en haar ten spoorslag zijn tot getrouw schoolbezoek en alzoo ter bereiking van het doel onzer Vereeniging tot wering van Schoolverzuim." De heer J. G. Burggraaf; adjudant-onderofficier van de weerbaarheid te Alkmaar, is door den Koning tot ordonnans benoemd bij Z. M. bezoek op 8 October a. s. en de leden van de weerbaarheid zullen de eerewacht aan het stadhuis (het tijdelijk paleis) betrekken. In den nacht van 16 op 17 dezer heeft aan het station van de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij te niet gespeld) zijn ook van zeer grooten omvang en waren de mannen niet de onbetwistbare kindermeiden van de vrouwen, dan konden zij gerust daar een kind op laten zitten. Maar men zal hier nooit een vrouw een kind zien dragen; dit doen de mannen, die ook alleen met de kinderwagens uit rijden gaan. De vrouwen hebben hier op straat veel te veel met zich zeiven en baar toilet te doen, om zich met kinderen af te geven; daar is de man voor. Het is ergelijk wanneer men hier een weinig op de hoogte van de vrouwen komt, men zou bijna de verschuldigde achting voor het schoone geslacht verliezen. Ik hoor echter dat het gelukkig in de groote steden alleen zoo slecht gesteld is, en dat de Amerikaansche vrouwen op het land en in het Westen goede moeders, huisvrouwen en huis houdsters zijn. Het is kluchtig dikwijls ze op straat te zien loopen; dan houden ze haar handen juist als hondjes, die op hunne achterste pooten loopende, hunne voorpooten houden in eene opgerigt han gende positie. Dit geschiedt waarschijnlijk met het doel om hare ringen te vertoonen, want handschoenen worden weinig gedragen. Wanneer men haar zoo ziet heentrippelen, draaijende met haar katteDbakje, verbeeldt men zich onwillekeurig in een honden- en apenspel'te zijn. De gemakkelijkheid (durfde ik, dan zou ik zeggende brutaliteit), waarmede de Amerikaansche vrouwen in het algemeen zich hier bewegen, is verbazendwekkend en zij durven de heeren aanzien op eene wijze, waarvoor ik alleen in het Hollandsch eene goede uit drukking weet, die ik hier maar niet zal neerschrijven. Een natuurlijk gevolg van dit alles is dan ook de allerellendigste opvoeding van de kinderen. Kinderen van 2 a 3 jaren loopen met waaijers en parasols, zooals ik hierboven bescheef; als hoofddeksels dragen zij letterlijk de ouder- .wetsch Hollandscheklassieke knipmuts, tegenwoordig, helaas echter bijna even schaars in Holland meer te vinden, als de goede trouwe dienstbode, die er vroeger onder zat. De paarden, welke bij regenachtig weder regenmantels en kappen dragen, hebben hier in het warme saizoen hoedjes op. Vroeger, zooals men er nog enkelen ziet, bond men hun natte sponzen op het hoofd, doch nu zijn het zeer elegante hoedjes die van voren open zijn en daar als ventilatie-toestel dienen. Men ontmoet ze in alle kleuren, en het staat zeer coquet. Tegen de vliegen zijn zij gewapend met vliegennetten en vossenstaarten, die hier en daar aan het tuig bevestigd zijn, b. v. een voor de borst en twee op zijde. Amsterdam, in het bestelgoederen-bnreaueen brutale diefstal met buiten- en binnenbraak plaats gehad. Enkele pakjes worden vermist en uit opengebroken koffers en kisten zijn, voor zoover men kan nagaan, goederen ontvreemd, waarvan de waarde tot dusver niet te bepalen is. De daders zijn nog onbekend, doch een naauwkeurig onderzoek is door de politie reeds ingesteld. De Amst. Crt. meent met zekerheid te kunnen berigten, dat ds Laan, de ontvlugte krankzinnige, na op eene wande ling aan zijnen geleider ontsnapt te zijn, zich eenigen tijd bij zijne geestverwanten heeft opgehouden en zich thans in het buitenland of op de grenzen bevindt. Bij J. J. van Brederode, te Haarlem, is verschenen „18591873. De kust in gevaar. Opmerkingen nopens de zeegaten en stranden van Texel, Vlieland en Terschelling, in verband met de doorgraving van Holland op zijn Smalst, door J. L. Kikkert, oud-lid der Provinciale Staten van Noordholland. Met eene kaart van VlielandTexel in 1873." De schrijver geeft den hoofdinhoud weder van eenige opmerkingen, die hij, nu veertien jaar geleden, onder den titel „De kust in gevaar," ten beste heeft gegeven, en hij voegt zijne opmerkingen over den tegenwoordigen toestand daarbij, ten einde aan te toonen, dat zijne be schouwingen zoowel over „kustgevaar" als over de door graving van Holland op zijn Smalst sedert 1859 niet zijn veranderd. Hij blijft van meening, dat, welke werken ook sedert 1859 zijn aangelegd, de kust nog steeds in gevaar blijft, en evenzeer dat de doorgraving van Holland op zijn Smalst bezwaren zal ontmoeten, waarvan weliigt eene geheele staking der werkzaamheden het gevolg zal zijn, omdat een gedeelte van het werk, de hoofden in zee met de daarvoor vereischte zeebrekers, hindernissen oplevert, welke niet overwonnen zullen kunnen worden. De schrijver beveelt ten slotte de volgende maatregelen aan: 1. afdamming van het zeegat Eijerland Vlieland, en beperking der Hors op Texel en Terschelling, waarvan strandverbreeding en landaanwinning het gevolg zullen zijn, en door vermeerderde krachtige uitstrooming het zeegat van Texel en ook dat van Terschelling in diepte zulllen toenemen. 2. Uitbreiding der havenwerken aan het Nieuwe- diep, het aanleggen van dokken, scheepstimmerwerven en dergelijke, tot welker inrigting, except Vlissingen, bijna geen enkel terrein zoo geschikt en doelmatig in ons land gevonden zal worden. 3. Verbreeden en wegnemen van alle mogelijke beletselen in het Noordhollandsche kanaal. En ofschoon het, zegt hij, zeer zeker erkend zal worden, dat het moeijelijk, ja bijna onmogelijk is, het aangevangen werk van Holland op zijn Smalst ten halve te laten varen, zoo doet men echter wijs en verstandig liever ten halve te keeren dan ten heele te dwalen. (Haarl. Crt.) In de gisteren te Leiden gehouden algemeene vergade ring der maatschappij voor fraaije Kunsten en Wetenschappen De koetsiers op de stages en wagens hebben reusachtige parasols boven hun hoofd, meestal met monster-letteis er op, hun vak of beroep uitdrukkende. Vruchten worden hier met de warmte in massa gebruikt. Het is nu in den tijd van meloenen, watermeloenen en perziken. De eersten ziet men gestapeld als kogelpiramiden, de laatsten uitgestald bij hoopen als aardappels, terwijl ze met karrevrachten door de stad gevoerd worden. Zij worden dan ook bij de maat verkocht, even als aardappels. Zij zijn overheerlijk van smaak, maar het eerste jaar dat men hier is moet men zeer voorzigtig met vruchten en groenten zijn. Aan baden en verdrinken wordt ook veel gedaan. Hierop hoop ik nader terug te komen, wanneer ik u eene beschrij ving van een onzer voornaamste badplaatsen hoop te leveren. Aan de orde van den dag zijn hier in het sehoone jaargetijde de zoogenaamde pic-nios. Iedere vereeniging, ieder collegie, elk genootschap, iedere sociëteit houdt zijn jaarlijksch pic-nic of pot- vertering. Stoombooten of rijtuigen met 4, 6 a 8 paarden worden afgehuurd or wel heele rijen ran cara, en men gaat naar buiten. Natuurlijk dat dit wet eene aanleiding geeft tot onaangenaamheden, standjes en vechtpartijen, doch de ergste zijn de pie-nics van de zoogenaamde Zondagscholen en andere gemengde gezelschappen, waar het zoo vrolijk toegaat, dat de moeders hiertegen publiek in de couranten voor hare dochters gewaarschuwd worden en een van de bladen onlangs zelfs mededeelde, dat de autoriteiten gedwongen zouden worden ze te verbieden. De briefschrijver besluit met de volgende regelen: In het algemeen vormt men zich, naar ik meen bemerkt te hebben, in Holland een geheel verkeerd denkbeeld van de beteekenis van het woord Yankee en bestempelt men daarmede gewoonlijk ieder Amerikaan, zooals men Duitschers moffen noemt. Dit is geheel onjuist. Het woord Yankee beteekent het uitvaagsel van de maatschappij en wel voor namelijk de bewoners van het westelijk gedeelte van Amerika, die zich tijdens den oorlog bijzonder als maraudeurs kenmerkten. Het wordt dan ook als een der grootste scheldnamen hier beschouwd, gelijkstaande met dief, en een Amerikaan als Yankee te betitelen zou u ligt een paar blaauwe oogen of een gat in uw huid kosten. Daarentegen bestaat hier de benaming van Knickerbocker, zooals de bewoners van de noordelijke Staten genoemd worden en waar mede de afstammelingen van de oude Hollanders bedoeld worden. Dit wordt als een eeretitel beschouwd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1