partijen mogen bedenken, dat het eindeloos gevit tot niets dienstig is dan om de kracht der regeering te verlammen en het tot stand komen van noodige maatregelen te ver tragen. Zou nu ook de conservatieve partij haar eerzuchtig streven willen beteugelen, en, na eigen gebleken onmacht, met eene liberale regeering willen medewerken tot heil des lands Moge zij onzen twijfel beschamen Binnenland. HELDER en NIEÜWEDIEP, 23 September. De mailboot Prins Hendrik is jl. Zondag middag te Aden aangekomen, en zou na inname van steenkolen des nachts van daar vertrekken. Zr. Ms. stoomschip Valk is heden naar Engeland vertrokken, om de stoomkanonneerboot Hydra af te halen. We maken belanghebbenden attent op het concert, heden avond te geven in Musis Sacrum. (Zie advertentie hierachter). Heden stelde de heer H. A. Stadermann alhier ons ter bezigtiging een door hem opgezetten haas, uit één hoofd en twee achterligchamon bestaande, 't Dier heeft acht pooten, zes onderaan en twee op den rug. Daar 't beest met haar begroeid is, blijkt daaruit dat het ten minste eenigen tijd geleefd heeft. De heer S. stelt deze opmerkelijke afwijking der natuur gratis voor ieder ter bezigtiging gedurende de eerstvolgende acht dagen. Pastoor de Bruyn, van Ambarawa, zal de tweede expeditie naar Atsjin als aalmoezenier vergezellen. De behoefte aan rijks-veeartsen is vooral in de noor delijke provinciën zeer groot. Vele gemeenten bieden den veeartsen van f 400 tot f 800 subsidie 's jaars uit de gemeentekas aan en nog doen zich weinig liefhebbers op. Een der voornaamste oorzaken daarvan is, dat zich op het platte land nog zoovele zoogenaamde gepatenteerde veeartsen opdoen, die bij menigen veehouder nog hooger vertrouwen genieten dan zij, wier wetenschappelijke kennis en diploma's hun het regt geven tot uitoefening van de veeartsenijkunde. Dat vele dieren door de onkunde van die kwakzalvers sterven, is ligtelijk te begrijpen. (U. D.) Een der laatste regeringsdaden van den minister Thorbecke is geweest, aan den heer J. Gr. Jager, te Am sterdam, met het uitzigt op een rijks subsidie, de voorkeur toe te kennen voor het bedijken en droogmaken van het Wieringermeer. De sedert gevoerde correspondentie over de zaak heeft er toe geleid, dat dezer dagen door den minister van Binnenl. Zaken aan den heer Jager een termijn van één jaar is ge steld tot indiening der definitieve plannen voor de onder neming, waarvan de kosten met de rentenberekening, gedurende de constructie der werken, na de jongste herziening der plannen en begrootingen, door de deskundigen op tusschen de twintig en vijf-en-twintig millioen gulden worden geraamd. De kwaliteit van het in te polderen land, grenzende aan den Anna Paulowna-Polder en aan de zoogenaamde Streek in Noordholland, belooft, naar men ons berigt, uitmuntend te zijn, zoodat, wordt de onderneming, gelijk wij wenschen, tot stand gebragt, eene uitgestrektheid grond zal worden verkregen, van ongeveer twintig duizend hectaren. Zal deze landaanwinning dus, bij de steeds stijgende prijzen van land bezit, den nationalen rijkdom aanzienlijk verhoogen, niet minder zal het tot stand komen van het grootsche werk eene eerste schrede zijn, om te komen tot droogmaking van de Zuiderzee. (Stoompost.) Bedankt voor het beroep naar Harlingen door ds. S. S. de Koe, pred. te Buitenpost. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 22 dezer „De ploegwedstrijd werd heden bij zeer gunstig weder gehouden. Tien ploegers hadden zich aangegeven. De eerste prijs (f 25) werd gewonnen door Willem van der Peet, ploeger van den heer J. C. de Leeuw; de tweede (f 15) door Jacob Jongeling, ploeger van den heer G. Volder; de derde (f 10) door Jan Keppel Jr., ploeger van den heer J. C. Geerligs Jr.de vierde (f 5) door Jan Langendijk, ploeger van den heer J. H.- van Foreest van der Palm. jl. Vrijdag werd in den Groet-polder, nabij Winkel, beproefd een ploeg om meekrap te delven, ingezonden op eene prijsvraag van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier, door den heer M. J. Tiele. In zamenwerking met de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op wier tentoonstelling te Amsterdam, in deze week te houden, het werktuig geëx poseerd wordt, loofde genoemde vereeniging bare gouden medaille uit, welken prijs aan de ploeg is toegekend." De raad der gemeente Haringkarspel heeft, met ingang van 1 Januarij a. s., de jaarwedden der hoofdonderwijzers met f 100 verhoogd, en aldus op f 700 gebragt. De hulp- onderwijzers-jaarwedden zijn verhoogd tot f 500. Te Krommenie is tot hoofdingeland voor het bestuur van den Hondsbossche verkozen, de heer Hero Stant, te Wormer en te Alkmaar de heer mr. D. F. van Leeuwen, aldaar. Heden zal voor het Prov. geregtshof te Amsterdam teregtstaan Adrianus Haarmans, oud 43 jaren, geboren te Alkmaar, beschuldigd van landlooperij, diefstal en moed- willigen doodslag. In den nacht van 21 op 22 Junij jl. zou hij van zekeren Frans Seewald een paar laarzen, die deze bij zich had, op vrij brutalen toon hebben opgeëischt en ze hem daarna hebben ontnomen. Toen de bestolene daarop een „houd den dief" deed hooren, zou hij hem over de brugleuning van de Grimnessensluis aldaar in het water hebben geworpen, tengevolge waarvan Seewald is verdronken. Ofschoon onderscheidene bezwarende getuigen tegen hem optreden, ontkent de beschuldigde het hem ten laste ge legde. De advocaat mr. J. H. van Goor is ambtshalve geroepen hem ter zijde te staan. In de jl. Donderdag te Amsterdam gehouden ver gadering van den gemeenteraad is o. a. behandeld en aan genomen eene verordening op het vervoer van nuchtere kalveren. Bij de beraadslaging bleek, dat het vervoer zonder het binden der pooten als ondoenlijk is te beschouwen, zoodat ook in Engeland de nuchtere kalveren gebonden worden vervoerd. De KI. Crt. wijdt een paar artikelen aan de viering van een naderend feest: „Het 25jarig koningschap van Z. M. Willem III. In verschillende groote plaatsen stelde de gemeenteraad daarvoor reeds sommen beschikbaar, en wat is natuurlijker dan dat te Amsterdam, de hoofdstad, zich mede eene commissie vormde. Dat feest moet de hoofdstad waardig zijn. Ieder moet zijn bijdrage daartoe leveren. Men wenscht het daghelder te doen blijken, hoe wij prijsstelten op het monarchale element in onzen consti- tutioneelen regeringsvorm. Immers, er zijn er geen, die hunkeren naar proefnemingen als die der Fransclien of Spanjaarden in den laatsten tijd. Het koningschap is niet op onzen vroegeren republikeinschen regeringsvorm geënt 't is er uit geboren er er mee opgegroeid. Onze Koning is de eerste burger van zijn land, steeds 't eerst van allen bereid, om met de grondwet in de hand zijn gezag te onderwerpen aan het algemeen belang. Hij is de nazaat onzer stadhouders, die aanspraak mag maken op de liefde en gehoorzaamheid zijner onderdanen, omdat hij, „een Prince van Oraniën," niet door de kansen van het geweld of van de verwarring den troon beklom, maar onder de luide toe juichingen van alle weidenkenden, onder de hoede der wet. Dat wij het voorregt genoten Koning Willem III 25 jaren lang aan het hoofd der regering te zien, is op zichzelf een verblijdend feit, maar tevens eene herinnering aan de dure verpligtingen, die wij aan het geheele Huis van Oranje hebben." Genoemd blad gaat daarop na, hoe het feest gevierd moet worden, namelijk als een waar volksfeest, gelijk volgens een bestaand plan in de hoofdstad gevierd zal worden. Na uiteenzetting van dat plan, zegt het blad ten slotte „Wie twijfelt, of er medewerking genoeg zal verleend worden? Of zijneer, die het nut van elke nationale feest viering ontkennen en daarom nu zich wenschen te onthouden, al zien zij niet voorbij, dat het een voorregt voor ons land geweest is, vijf- en twintig jaren lang onzen Koning aan het hoofd der regering te hebben Wij koesteren eerbied voor elke meening, die op gemoedelijke overtuiging berust, maar nemen toch de vrijheid, ook uit het oogpunt van feestviering op zichzelf, het aanstaande jubilé te handhaven, 't Is "goed, dat een volk nu en dan eendragtig vrolijk zij, bij de herinnering aan gemeenschappelijk genoten weldaden. Breekt alle kermistenten af en vermeerdert het aantal nationale feesten. Gij zult wel doen. Het bestuur der vereeniging tot veredeling van volksvermaken heeft dit goed ingezien, toen zij met het oog op het 25jarig koningschap van Z. M. Willem III het initiatief nam tot een volksfeest." Het heeft H. M. de Koningin behaagd, bij gelegen heid van haar bezoek aan het Badhuis voor minvermogenden te Zand voort, eene gift van f300 aan die inrigting te schenken. Jl. Vrijdag avond liep een troep kwajongens schreeuwend en zingend door eenige drukke straten te 's Hage een paar „dames" na, die in een winkel een chignon hadden gekocht en de onvoorzigtigheid begingen het „sieraad" aan de „edele gevers," die buiten wachtten, te vertoonerr. Op den hoek van de Schoolstraat werd het vervolgde chignon-slagtoffer door de aanhoudende plagerijen zoo driftig, dat ze als een tijger dnder de jongens zich een weg baande en in blinde woede om zich heen sloeg, om ver volgens zeer bedaard met haar „vriendin in den nood" door te wandelen. In de Schoolstraat ontfermde zich een politie agent over de arme wezens en geleidde haar; maar juist nu werd het escorte nog grooter en nog woeliger. Het toppunt der vervolging werd op't Buitenhof bereikt, waar de menigte zóó hard begon te joelen, dat de mede lijdende politie-agent zijn sabel trok en daarmede om zich heen sloeg, zoodat twee heeren, die er toevallig, zonder van iets te weten, passeerden, slechts door hard weg te loopen een sabelhouw ontgingen. (H. N.) Omtrent de wormen, gevonden aan den balk te Scheveningen aangespoeld, deelt dr. Maes mede, dat het zijn eendenmossels, in verschillende leerboeken van dierkunde beschreven, zoodat men het „zich verdiepen in gissingen" kan staken. In eene particuliere correspondentie uit New-York van den 2den dezer aan de N. Rott. Crt. wordt de volgende chronique scandaleuse medegedeeld „Gisteren werd ontdekt, dat er nagemaakte bankbilletten van 500 dollars (uitgifte 1869) in omloop waren. Na een ingesteld onderzoek blijkt, dat vier voorname bankiers alhier zes stuks van deze valsche billetten in ontvangst hadden genomen. Zij zijn zoo uitstekend nagemaakt, dat de meest ervaren bankiers er door bedrogen werden. Zij zijn uit het westen ontvangen en men vreest, dat een groot aantal in omloop is gebragt. Op hetzelfde oogenblik was er een nog grooter sensatie aan de effectenbeurs, het gerucht namelijk, dat een groot aantal valsche effecten in omloop waren. Dit veroorzaakte een hevige paniek, vooral daar de zaak zeer overdreven werd. Volgens de jongste berigten zijn er nagemaakt 250000 dollars New-York Central 7 pCt. 1876rs200000 dollars Buffalo New-York and Erie; 200000 dollars Western Union Tel. Compy, en 150000 dollars New-Jersey Central een groot gedeelte is reeds in omloop gebragt. De daders zijn gedeeltelijk in hechtenis genomen, maar aangezien aan de zaak niet spoedig publiciteit gegeven was, zijn er verschei- denen ontsnapt, 't Is een bende, die der politie trouwens wel bekend is." De Arnh. Crt. behelst naar aanleiding van de staking der betaling van de rente van sommige Amerikaansche spoorweg--actiën en van Spaailsche fondsen eene waar schuwing aan degenen, die in de insolide effecten speculeerden. Het daarvan hier te lande geplaatste bedrag, ofschoon niet juist bekend, is zeker zoo groot, dat het nationaal vermogen een slag heeft gekregen, die nu nog niet in zijnèn geheelen omvang wordt gevoeld. Het verlies drukt, gelijk de A. C. betoogt, op de kern der maatschappij, de burgerij in Nederland. De kleine rentenier, de man, voor wien de rente zijne huishuur en belasting, zijnen slager en bakker, het schoolgeld zijner kinderen en de japons zijner vrouw vertegenwoordigde, deze gaat door het verlies verder achteruit dan hij in jaren zal kunnen inhalen, zoo hij het al ooit inhaalt. Dit verlies van de „fatsoenlijke burgerij" drukt zwaarder op de zamen- leving dan het verlies, door de zeer vermogenden geleden. Zij is het, die het meeste vertier aan het dagelijksch leven geeft, of waarvan althans de uitgaven het meest opgemerkt worden. De rijke laat na wat hij doen zou; de kleine burger laat na wat hij deed. Maar hoe men de slagtoffere der beurszwendelarijen en van het gedeeltelijk staatsbankroet moge beklagen, men mag het toch niet ontveinzen, dat zij grootendeels zeiven schuld zijn van hun ongeluk. Het streven om, zonder meer inspanning of arbeid, meer geld te krijgen, de zucht om rijk te worden op de gemakkelijkste, zoo niet de zekerste wijze, is oorzaak van hunnen tegen- woordigen toestand. Zullen de thans ondervonden treurige gevolgen eene les zijn voor het leven? De A. C. vreest er zeer voor; zij vreest zelfs het tegendeel; de kleine rentenier zal hetgeen hij nog gered heeft eerder beleggen in fondsen, welke hij hoopt dat zijn verlies dekken zullen, dan zich, door de ervaring gewaarschuwd, met een minder inkomen te vrede te stellen en daarnaar zijn leven in te rigten. De harts- togtelijke speler wordt door zijne verliezen eerder aangespoord dan weêrhouden om meer te wagen, en Nederland, velen in Nederland ten minste, zijn hartstogtelijke speculanten. Het verlies dier millioenen zal slechts de pogingen ver meerderen om andere millioenen te winnen op gevaar af ook deze te verliezenwelk gevaar, naar de A. C. meent, in den tegenwoordigen tijd grooter is dan de kans op winst. Jl. Donderdag nacht is te Ameland bij hevigen storm gestrand de Engelsche, stoomboot Mary Stuart, kapitein T. Lilly, met ijzererts van Noorwegen naar Dordrecht. Van de 11 opvarenden zijn 7 door middel van de reddingsboot met levensgevaar gered. De4overigen, waaronder de kapitein, benevens eene vrouw en een kind, die als passagiers op de boot waren, werden overboord geslagen en verdronken. Schip en lading kunnen worden geacht geheel verloren te zijn. Een boerenknecht te Maastricht legde dezer dagen een bos haver op de dorschmachine, toen tot zijn niet ge ringe verwondering een haas uit de losgemaakte schoof kwam springen. Onze lepelaar had zich waarschijnlijk in den slaap door een werkman in het haver-regiment laten inlijven. Te Kevelaar is aan een ingezeten der provincie Limburg een zilveren medaille toegekend voor zijn BOjarigen pelgrimstogt naar die plaats. Naar men verneemt, zal de thans in aanbouw zijnde spoorweg MunsterEnschedé den 1 April 1874 worden geopend. Eene dame in Indiana heeft scheiding van haren echtgenoot gevraagd, omdat zij zulke lange beenen heeft, dat zij op straat geen gelijken tred met hem houden kan. Jl. Donderdag werd te Meppel de groote jaarlijksche botermarkt gehouden, die den volgenden dag werd voort gezet en op 2 Oct. (den eigenlijken boter-Donderdag) wederom wordt hervat. In ruim 200 wagens was aan vat- boter p. m. 80,000 kilo aangevoerd, behalve de gewone slagboter. De handel was levendig; een aantal kooplieden, ook uit den vreemde, was aanwezig. Er werden ordinaire prijzen bedongen: f 52 a 57 per kwart vat; puike soort (belegene) gold f 58 k 60. De omzet was belangrijk; er werd voor ongeveer een ton gouds verhandeld. De zoon van den overleden Sultan, van Marokko is zonder eenigen tegenstand tot Sultan uitgeroepen. In de Neue Freie Presse komt de volgende huwelijks- aanvrage voor: „Eene dame, welke in haar huwelijk zoo volkomen gelukkig is en ook eene dierbare vriendin gaarne gelijk lot zou bezorgen aan de zijde van een achtenswaardig, beschaafd man, noodigt, zonder medeweten van deze, alle jonge mannen uit, die een zeer beschaafd, huiselijk meisje, van zeer goed voorkomen met f 100,000 vast vermogen willen trouwen, om zich aan te melden ouder de lett. F. U. 144 aan Haasensteins bureau te Praag. Muzikale vorming, ofschoon niet als voorwaarde gesteld, is eene aanbeveling." De Fransche doctor Diday, lid van de maatschappij tot bescherming van kinderen, beweert dat het eenige onfeilbare middel om te weten te komen of de jonge kinderen welvarend en gezond zijn, is, ze te wegen. Niet zelden, zegt hij, zal men een zuigeling, die er dik, vet en wel varend uitziet, als „een wolk van een kind" roemen, terwijl het toch niet gezond is. Alleen op grond van het gewigt van een kind kan men zijn gezondheidstoestand beoordeelen en daaromtrent te kunnen besluiten heeft men slechts twee zaken te weten, namelijk wat het moet wegen en wat het weegt. Een gezond en zich regelmatig ontwikkelend kind moet, op den leeftijd van zeven dagen tot vijf maanden, dagelijks 20 a 25 grammen (wigtjes) in gewigt toenemen. Wanneer een kind vijf maanden oud is, moet het ongeveer dubbel zoo zwaar wegen als bij zijne geboorte. Van vijf maanden af moet het dagelijks 15 grammen in gewigt winnen en op den leeftijd van zestien maanden tweemaal zoo zwaar zijn als toen het vijf maanden oud was. Dit is het normale gewigt, zegt de doctor, en al wat een kind minder weegt of in gewigt verliest is als eene waarschuwing aan te merken dat het niet gezond is, hoe goed of schijn baar welvarend het er overigens ook moge uitzien. Een kind dat regelmatig in gewigt afneemt is ziek of zal het weldra worden. Het kind, zoo besluit de Parijsche genees kundige, kan niet zeggen wat het scheelt en geeft geen antwoord op de vragen die men het doet: de schaal alleen is in staat ons omtrent zijn toestand in te lichten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 22 September. - Vóór de opening der beraadslaging over het adres van antivoord op de troonrede heeft de heer Nierstrasz zeer uitvoerige interpellatiën gerigt tot de regering, over het ontstaan, den loop en den afloop der ministeriëele crisis,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2