Buitenland. Engeland. Duitschland. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. waarin hij trachtte te betoogen, dat niet gebleken is dat de oppositie niet bij magte zou zijn geweest een nieuw kabinet te formeeren, omdat deze formatie op verschillende wijze bemoeijelijkt was, zoodat de oppositie geregtigd blijft haren staatkundigen tegenstand te blijven voeren. De heer Heijdenrijck vroeg welke ontwerpen de regering indienen zal. De heer Haffmans beschouwde dit ministerie als voorloopig. De heer Godefroi bestreed de ter sprake brenging van het Kabinets- schrijven door den heer Nierstrasz, als inconstitutioneel. De minister van Justitie verdedigde het besluit tot aanblijven van het ministerie en zegt dat uit de niet-oplossing van sommige vraagstukken niet blijkt dat het ministerie ook in anderen zal mis tasten. De heer van Lijnden verdedigde zijne aanvaarding der opdragt, en betoogde dat de mislukking een gevolg was van de houding der regering. Uit de financiëele rede van den minister van Financiën bij de aanbieding der staatsbegrooting voor 1874, blijkt o. a.'t volgende: alle vroegere tekorten, geraamd op 18 millioen, zoo noodig te dekken door schatkistbilletten, zijn geslonken tot ruim 2§ millioen. Schatkistbilletten behoefden niet te worden uitgegeven, niettegen staande in 1871 en 1872 16 millioen voor spoorwegen bestemd en millioen aan de Kanaalmaatschappij voorgeschoten werd. In 1872 is eindelijk het lang gewenscht doel bereikt, dat de gewone staatsuitgaven door de gewone inkomsten zijn gedekt, tot een bedrag van 86.j millioen. De dienst voor 1873 is voldoende, het tekort op papier van 21 millioen zal stellig verdwijnen of in overschot veranderen. De begrooting voor 1874 bedraagt in uitgaven circa 100 millioen, waaronder 6J voor spoorwegen, de middelen circa 94 millioen, geraamd tekort 6 miliioende buitengewone uitgaaf voor spoorwegen aftrekkende, levert de gewone dienst nu reeds een geraamd overschot van 4 ton. Op ultimo Augustus waren 33 millioen in kas, na aflossing der 10 millioen aan.de Handelmaat schappij daarom wordt dan ook geene rente wegens uitgifte van schatkistbilletten uitgetrokken. Voor marine wordt 13 ton meer aangevraagd dan in 1873. Het ontwerp tot wijziging der muntwet is gereed; de hermunting zal groote kosten vorderen. Het plan bestaat tot vernieuwing der muntbilletten en verandering der vijftigers in billetten van f 10. Het ontwerp is gereed voor tijdelijke kas- belegging van een deel van den geldvoorraad, uit welke rente besparing, bij verhoogde opbrengst der middelen, de regering zich voorstelde op enkele punten verligting van belasting aan te brengen. Een en ander is voorloopig aangehouden, met het oog op de kosten van den oorlog met Atsjin. Frankrijk. De minister van Binnenl. Zaken heeft dezer dagen eene circulaire uitgevaardigd, waarbij de prefecten worden aan geschreven, om de stierengevechten, die gaandeweg in de zuidelijke provinciën meer in zwang komen, niet toe te laten. De minister zegt, dat die gevechten niet slechts strekken om den smaak voor hevige gemoedsbewegingen aan te kweeken, maar het welberekend tergen van een dier, welks woede gaande wordt gemaakt, terwijl het te strijden heeft met een overmagt van welgewapende aanvallers, is laaghartig, wreed, en dergelijke tooneelen moeten bij velen het gevoel van menschelijkheid verstompen. Volgens eene aan de Times gedane mededeeling, zijn officieren der genie sedert eenigen tijd bezig met opne mingen voor een beraamd plan om alle vestingwerken van Frankrijk tot een geheel te vereenigen en in verband te brengen met de verdedigingswerken van Parijs als middenpunt. Niet minder dan 272 getuigen a charge zullen in het proces Bazaine optreden, 't Zijn lieden van allerlei ambten en ambachten. Op de lijst figureeren o. a. twee maarschalken, 17 generaals, 3 zeelui, 4 politie-agenten, 2 telegrafisten, 7 tolgaarders, 1 beeldhouwer, 31 werklieden, 2 kunstrijders en 1 kunstrijdster, 4 vrouwen zonder beroep en één dienstmeisje. Aan de Londensche dagbladen wordt uit Parijs gemeld, dat liét proces te Trianon den 8 Oct. a. s. beginnen zal. Den 6den bevorens zal de krijgsraad, door den hertog van Aumale voorgezeten, eene eerste zitting houden. Naar verzekerd wordt, heeft de graaf van Chambord op de hem in de vorige week door een afgevaardigde van het regter-centrum gedane vraag, of er grond bestond voor de hem toegeschreven wordende bedoeling om aan Italië den oorlog te verklaren, geantwoord„Dit zou eene groote dwaasheid zijn. Ik weet dat Frankrijk geen oorlog voeren kan. Het moet zijne krachten verzamelen en zich constitueren. Het is bovendien raadzaam von Bismr.rck te laten begaan. Hij zal zich gedwongen zien, zijn werk zelf af te breken." Men verzekert, dat de beruchte pastoor Santa-Oruz uit Eome teruggekeerd is en van den Paus, die hem in een bijzonder gehoor ontvangen heeft, algeheele absolutie gekregen heeft. Hij zou zich op dit oogenblik te Saint- Jean-de-Lux bevinden. Vader Godard de oudste aëronaut in Frankrijk, is op 71jarigen leeftijd overleden. Hij is meer dan twee duizend maal in een ballon opgestegen. Om een denkbeeld te geven hoe verschrikkelijk voor Europeanen 't leven in de garnizoensplaatsen aan de Goud kust wezen moet, laten we hier een fragment volgen uit eene beschrijving van Cape Coast Castle, onlangs door een Afrikaansch oudgast aan den Times toegezonden „De eigenlijke stad Cape Coast is in werkelijkheid niets dan een groot knekelhuis, waar de dooden onder een dunne laag klei of modder in de hutten der levenden begraven liggen. Natuurlijk dat, onder zulke omstandigheden, pokken, typhoïde koorts en andere zymotische ziekten er voortdurend epidemisch zijn en dat de sterfte er geweldig groot is. De bodem is er letterlijk bemest met lijkenen 't is afgrijselijk te bedenken, met welke stoffen 't drinkwater bezwangerd moet zijn, dat den poreusen grond doorsijpeld heeft, alvorens in de putten te worden opgevangen. Des avonds, wanneer de landwind opsteekt en over de stad strijkt, voert hij naar 't kasteel een sterke lijkenlucht over, die den nieuweling geheel overmant en onpasselijk maakt. Bij dien stank kan ik niets vergelijken, dan de geuren die somtijds in Hindostan de lucht verpesten, wanneer de lijken van een half dozijn vette Brahminen verbrand worden, en de bloedverwanten wat zuinig zijn geweest op hout en reukwerk." De tentoonstelling van katten, katers en katjes in het Crystal Palace te Londen is dit jaar bijzonder goed geslaagd. Op een groote tafel zijn de uitgezochtste noinmers bijeen geplaatst. Tien personen werden jl. Donderdag te Londen ieder tot 20 shillings boete veroordeeld, wijl ze geweigerd hadden hunne kindereu te doen inenten, en een melkboer die een vijfde water bij zijn koopwaar had gemengd, werd veroor deeld tot eene boete van 20 pond. -Volgens de Medical Times and Gazette hebben 60 personen aanvrage gedaan bij het Nederlandsche gouver nement, om als officieren van gezondheid deel te nemen aan de expeditie naar Atsjin. Tot nu toe zijn er slechts twee aangenomen, namelijk dr. Charles Mayo en dr. J. C. Galtow. Zij zullen den 27 dezer Engeland verlaten. Daily News maakt de volgende opmerkingen over de financiële paniek in Amerika „Sedert een jaar wachtte men in de Vereenigde Staten elk oogenblik een crisis in de financiële wereld. Het be hoefde dus niemand's verwondering te wekken, wanneer die crisis zich voordeed als het gevolg van het failliet gaan van een huis, dat bij de publieke opinie zoo gunstig stond aangeschreven. De heeren Jay Cook Co. zijn geruimen tijd de agenten van het Amerik. gouvernement geweest, en zij hebben uit zijn naam de gewigtigste finan ciële operatiën geleid. Aan dat huis werd o. a. de uitgifte opgedragen van de 5/20 bonds, waarmede men zich het noodige geld verschafte voor de krijgs-operatiën tegen het Zuiden, en nog onlangs nam de firma een zeer werkzaam aandeel in de nieuwe leening voor de conversie van een gedeelte der Amerik. staatsschuld. Ook zal men 't zich herinneren, dat het huis Jay Cook Co. als intermediair diende voor de betaling der Alabama-scliadeloosstelling, eene operatie die eerst dezer dagen volbragt werd; maar juist de goede naam van dat bankiershuis, welks schorsing eene crisis veroorzaakt, maakt het gevaar des te grooter. De verschillende geldmarkten van de wereld zijn tegen woordig zoo naauw met elkander verbonden, dat een crisis op een plaats als New-York noodzakelijk te Londen haar terugslag moest doen gevoelen. Even als de schok op de Weener beurs in Mei jl. een storing op onze markt ten gevolge had, evenzoo zal ook elke commerciële crisis te New-York zich te Londen doen gevoelen." De Koning van Italië is jl. Maandag middag omstreeks half vier ure aan het Görlitzer-spoorweg-station te Berlijn aangekomen. Keizer Wilhelm, de Kroonprins, Prins Carl, Prins Friedrich Carl, de veldmaarschalken Wrangel, Moltke en andere voorname generaals hadden zich ter ontvangst van den koninklijken gast naar het station begeven. Koning Victor Emmanuel snelde naar den hem tegemoetgaanden Keizer toe. Beiden begroetten elkander op zeer hartelijke wijze. De Koning wendde zich daarop tot den Kroonprins en tot de overige Prinsen, en werd vervolgens door den Keizer, langs de eerewacht, naar de voor hem in gereed heid gebragte vertrekken geleid. Onmiddellijk daarna had het vertrek naar het koninklijke slot plaats. In het eerste met vier paarden bespannen rijtuig zat de Keizer met den Koning van Italië aan zijne regter zijde, met wien hij een levendig gesprek onderhield. Men leest in de Augsb. Allg. Ztg.„Het belagchelijk schouwspel, dat de twee congressen der Internationale te Genève bieden, moet het ook wel den vreesachtigste duidelijk maken, dat van dien kant weinig gevaar dreigt. In Oostenrijk had men indertijd de neiging om der Inter nationale eenig gewigt bij te zetten, door haar door alle regeringen te doen vervolgen. Dit plan mislukte door den onwil van- Engeland en het talmen van Pruissen, dat thans ook weinig ijver toont om met Oostenrijk op een conferentie van beambten de sociale kwestie op te lossen. Had men Karl Marx de eer aangedaan, tegen hem als een groote mogendheid een verbond te sluiten, dan zou hij werkelijk een gevaarlijk persoon geworden zijn. Dan zou het Haagsche congres niet aan de pausmagt van Marx een einde gemaakt hebben. Hij zag in, dat de rol der Internationale in Europa uitgespeeld was en stelde daarom te 'sHage voor, den centralen raad naar New-York te verplaatsen. Nadat de „federalisten" de vergadering verlaten hadden, werd dit voorstel aange nomen, maar, evenals de andere besluiten, later door de afdeelingen van den boud in België, Zwitserland, Italië, Spanje en Engeland onaannemelijk verklaard. Na het Haagsche congres bestond er eigenlijk geen Inter nationale meer, ofschoon de verdeelde, gedesorganiseerde leden nog steeds dien naam voerden. Marx en zijn getrouwe luitenant Engels deden alsof zij het besluit, om den centralen raad naar New-York te verplaatsen ernstig opvatten, maar zij bedachten zich en bleven bedaard te Londen, waar zij zich weldra door hunne vertrouwde aanhangers verlaten zagen. Tot dezen behoorde vooral de kleedermaker Eccarius, die als algemeen secretaris van den algemeenen raad geld en roem plagt in te oogsten, en thans met pak en zak tot de federalisten is overgeloopen; volgens een Duitsch werk man te Genève, omdat de verlegging van den centralen raad naar Amerika den burger Eccarius van zijn secretaris- post beroofde. De federalisten willen de overblijfselen van den ouden bond in eene algemeene verzekeringsmaatschappij voor werkstakingen veranderen, zoodat de werkstakers niet door buitenlandsche werklieden vervangen worden. De centralisten weten zeiven niet wat zij willen. Zelfs de Spaansche Communisten bekommeren zich niet om Marx. Deze schikt zich in zijn lot en werkt aan zijn boek over de staathuishoudkunde, waarvan het eerste deel (over het kapitaal) reeds in een verbeterde uitgaaf is verschenen. Oostenrijk. De Koning van Italië is jl. Zondag avond half tien uur door den Keizer naar het station van den Noordwest spoorweg vergezeld, waar ook de aartshertogen en ver scheidene aanzienlijke personen tegenwoordig waren. Na een hartelijk afscheid en onder het gejuich der talrijke volksmenigte, vertrok de Koning naar Berlijn. Castelar heeft, zegt men, een aanbod van Garibaldi afge wezen, om deel te nemen aan den strijd tegen de Carlisten. De president-minister meende dat het leger en het Spaansche volk in staat zouden zijn de bezwaren te boven te komen, waarmede Spanje thans te worstelen heeft. Amerika. De beurs te New-York is gisteren tot nader order gesloten. Yan het opgaan van den Trans-Atlantischen luchtballon, dat den 10 Sept. 11. te New-York zou plaats hebben, is nog altijd geen berigt ontvangen, van zijn nederkomen hier of daar evenmin. Intusschen geeft een correspondent van de New-York Graphic den raad om, ten einde op de luchtreis ten allen tijde licht te hebben voor het onderzoek der wetenschappelijke instrumenten, licht-kevers mede te nemen. Deze dieren, die in Havanna, Brazilië, Guyana en Mexico zeer veel voorkomen, geven genoeg licht om op een kleinen afstand te kunnen lezen. In de genoemdelanden, waar men, ten einde de hitte van den dag te ontgaan, meestal bij nacht reist, bevestigt men deze kleine dieren op de schoenen, waardoor het pad beschenen en de slangen op een afstand gehouden worden. Zij worden door Mexi- caansche dames, in kleine zakjes van gaas, bij wijze van juweelen in het haar en op het kleed gedragen. Men bewaart ze in kleine kooitjes van ijzerdraad en houdt ze met stukjes suikerriet in het leven. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: G. Vreeken, geb. Planje, (Z.). T. Kokkes, geb. Noot, (D.). J. Korver, geb. van Ogteu, (Z.). E. G. Regter, geb. Bierenbroodspot, E. Tinkelenberg, geb. Meijer, (Z.). A. W. Spelman, geb. Peterson, N. Kaan, geb. Ileijblok, (Z.). C. Bruin, geb.Voet, (D.). T. van Exter, geö. Gobielje, (Z.). OVERLEDENW. E. Onderwater, 4 maanden. P. van der Meer, 90 jaren. Levenloos aangegeven 2. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Sehip. Gezagvoerder. Bestemming. 15 Sept. Borneo. R.Berkelb.v.d.Sprenkel. Batavia via Suez. 22 Maria Iilise. T. D. van Deursen. Samaraug. 22 23 Sept. Amity. W. Shaerer. Rangoon. Passagiers aan boord van de Borneo: 1ste klasse: majoor der artillerie, commandant der troepen, L. F. Hojel, echtg., 5 kinderen en baboe; F. Stumph (kapitein) en kind; A. W. IC. Terbeek en J. W. van Heutsz (1ste luits.)H. Gaerthé en H. W. Sandberg (officieren van gez.); M. Lafontaine, echtg., zuigeling en baboe; J. J. Schansman, echtg. en 2 kinderen; mevrouw Meijer Timmer mans Tijssen en kind; mevrouw Lix Raven; A. J. D. J. Jans; C. Kvvierie; H. L. Wijnkes; Simon GimbergJ. T. van der Plas; G. A. Scherer; mejufvr. Verspijck (onder geleide van majoor Hojel); J. II. Schliep en kind. Passagiers 2de klasse: H. L. G. Obdeijn; J. J. van Dongen; J. M. Buttliug en echtg.; 11 onderofficieren; 169 manschappen; 2 baboes. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 21 Sept. Nicolaas Witsen. K. Drijver. Hoogl.&v.Herw. Padang. 21 Raven. E. Harrison. Iluink.&Goedk. Taganrog^ Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sverre. H. Schoug. Sundswall. Hout. van Vliet Co. Marij. C.A.Christiansen. Ekeness. CatharinaElisabeth. W. J.Keun. Riga. Aletta. P. Knudsen. Minerva. H. Heegaard. Resolution. N. Edvardsen. Athalia. N. Isacksen. Petrus. J. P. Jahnsen. Minerva. H. A. Maas. Sundswall. Amons Co. Westerbotten. E. Ostgaard. Kötka. Thomas. E. Thus. Hernosand. Sovinto. J. Wang. Nerva. Nidelven. L. Bjertness. Riga. AnnaMariaWilh. J. V. Grol. Duink. SrGoedk. Hermanos. P. Araldsen. Ornskuldsvick. ZurMühlen &Co. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Athelstan. J. Newby. Duink. Goedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) CU <u 'Jj Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voehtigh.1 procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand Afw. 21 12 wnw. 6k. 766.31 f 5.34 14.7 - 1.5 0.79 Golvend. 22 12 nnw. 2.4„ 773.99 f 13.03 13.1 t 2.9 0.67 Sleehtw. 23 8 wnw. 8 770.75 t 9.S0 13.4 t 0.4 0.82 Vlak. 23 12 nwtw. 2.5 771.04 f10.09 14.0 f 1.8 0.75 Sleehtw. Weersgesteldheid- 21 Sept. 12 u. Zwaarbewolkt, winderig. 22 Sept. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 23 Sept. 8 u. Idem. 20 Sept. 12 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. LIJST VAST BIIIBVE1V, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 16 tot 31 Aug. 1873, Wed. J. Lazeron, mej. J. Gerritsen, P. Scheltes, wed. J. Hovij, J. P. van Lier, W. J. V. v. Helsdingen, M. B. Leidenaar en B. T. Strunk, allen te Amsterdam; D. Lelivelt, te Arnhem; J. Dames, te Groningen; Sommerkamp, te 's Gravenkage; G. Ponstijn, te HellevoetsluisA. Jansen, te Nieuwediep; Luinsing, te Zuidhorn. Van het Hulpkantoor Anna Paulowna-Polder: H. Tranke, te Amsterdam. De Directeur van het Postkantoor te Heldery H E R W E IJ E R.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3