1873. N°. 118. Woensdag 1 October. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Binnenland. HELDERSCHE EN N1EUWEDIEPER COURANT. i»W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdao-, Donderdag- en Zaturdag uamïddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30, f franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 16 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS I Naar Oost-lndië: via Triest 14 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 9 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 6 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. per Celebes 4 Oct., 's namidd. 12 u. 23 m. D Curafao en Suriname, 1 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. ii Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 3 Oct., 's morg. 6 n. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 September. De mailboot Koning der Nederlanden is jl. Zondag och tend 9 uur Dover gepasseerd; alles wel. De mailboot Jason is den 27 Sept. te Aden aangekomen en den 28 te 8 ure 's morgens van daar weder vertrokken alles wel. Het detachement suppletie-troepen, bestemd om met de mailboot Celebes via Suez naar Java te vertrekken, zal Donderdag a. s. alhier worden ingescheept. Zr. Ms. stoomschip Valk, komm. kapt.-luit. ter zee A. Dronkers, is heden met de stoomkanonneerboot Hydra van Engeland alhier aangekomen. Naar wij vernemen bestaat er gegrond uitzigt, dat het feest van het 25jarig Koningschap van Z. M. Willem III in het volgende jaar ook hier ter plaatse zal gevierd worden. Eenige leden der feestcommissie van het vorige jaar hebben ook thans weêr het initiatief genomen en jl. Zaturdag heeft er eene voorloopige bijeenkomst van leden der vroegere commissie plaats gehad. Het laat zich aanzien, dat binnen eenige dagen eene commissie voor dit doel zal zijn zamen- gesteld, terwijl dan ook in tijds de noodige plannen tot plaatselijke feestviering zullen worden ontworpen. Ji.Zaturdagavond zijn voor de lessen aan de Industrieschool Ingeschreven 90 leerlingen, waarvan 36 die de lessen voor het eerst wenschen bij te wonen. Van de leerlingen die bij het einde van den vorigen cursus hunnen leertijd hadden volbragt, zijn er 6 die verzocht hebben nogmaals als leerling te worden toegelaten. Daarentegen zijn er 32 leerlingen, die hun leertijd nog niet hadden volbragt, weggebleven, onder welke laatste zich 8 weezen bevinden. Welligt dat liet overwerken op 's Rijks werf ook invloed heeft op het aantal, dat zich niet heeft aangemeld om de lessen op nieuw bij te wonen. Elf jongens moesten wegens onvoldoende kennis worden afgewezen. H. M. de Koningin heeft jl. Zaturdag aan de stad Maastricht een bezoek gebragt. Van den minister van Financiën vernomen hebbende, dat het met 's lands geldmiddelen gunstig gesteld is, vraagt de Spectator: „een paar millioen voor de herstelling van het Binnenhof: de groote zaal in haar ouden toestand teruggebragt, de zaal der Eerste Kamer ontdaan van de schendende tribunes, de Trèves-zaal hersteld, de open ga lerijen weder gebragt in haar oorspronkelijke gedaante, de vierkante toren aan de vijverzijde bevrijd van zijn vroeger primitief telegraafhuisje; het slot te Muiden geheel als vaderlandsch monument ingerigt, sprekende van den grave Programma vau de feestviering te Alkmaar op 8 October 1873. Ten 8 ure 's morgens opening der feestviering, aangekondigd door vijf kanonschoten, door één van Zr. Ms. oorlogschepen, daartoe door Z. E. den minister van Marine beschikbaar gesteld. Van acht tot negen ure bespeling van het carillon. Ten half elf ure opening der feestzaal op het Doelenplein met het muziekkorps vau de Marine te Nieuwediep. Eene commissie uit de feestcommissie ontvangt in de feestzaal de hooge ambtenaren, de heeren Commissarissen van orde en hen, die bijzonder aandeel hebben aan de plegtiglieid van den dag. Afwisseling van muziekstukken door bovengenoemd muziekkorps. De Schutterij, de Weerbaarheid, deEerewacht „Handboogschutterij St. Sebastiaan," de geregtigden tot het dragen va» het Zilveren en Metalen Kruis staan op het stationsplein geschaard. Ten twaalf ure aankomst van Z. M. den Koning, aangekondigd door een Koninklijk saluut uit het geschut. Fanfare van het muziekkorps der dienstdoende Schutterij. Z. M. de Koning wordt aan het station ontvangen door den Gemeente raad en de Feestcommissie. Daarua vertrek van Z. M. den Koning met gereedstaande rijtuigen vin het stationsgebouw naar het feestlokaal. De trein zal van het stationsgebouw in de volgende orde afrijden c. Een kommando kavallerie tot opening van den trein. I. De muziek van de Aikmaarsehe Schutterij. c. Eeue compagnie van de Aikmaarsehe Schutterij. d. Zijne Majesteit de Koning, begeleid door Hoogstdeszelfs eere- wacht, gaande links en regts van Z. M. koets. e. Hunne Koninklijke Hoogheden de Prinsen. Volgkoetsen van Hooge Ambtenaren, de leden van den Gemeen teraad van Alkmaar en de Officieren van Zijner Majesteits Huis. Floris en van den drost Hoofthet paleis van Willem den Zwijger niet langer een kanonniers-kazerne. Dan een millioen voor een nieuw schoon museum, geeu pakhuis, van oudheden. Een halve ton voor betamelijke traktementen aan kundige geleerden als opzigters van onze prijsverzamelingen. Een halve ton voor aankoop van schilderijen, een dito voor dito voor prenten, teekeningen, pleisterafgietsels. Een halve ton voor aankoop van liet huis, dat van de koninklijke bibli otheek is afgesneden en waarvan zij de ruimte zeer noo- dig heeft. Beroepen te Harlingen ds. W. Koelman pred. te Katwijk aan den Rijn; bij de Evang Luth. gemeente te Zierikzee ds. K. A. Gonlag, pred. te Hardingen. Aangenomen het beroep naar Maarsen door ds. Adriani, pred. te Harlingen; naar Bergum door ds. O. Geerts, pred. te de Rijp. Bedankt voor het beroep naar Schiedam door ds. G. H. Bleeker, pred. te Tjamsweer. In Noordholland wil het Prov. bestuur de gemeente en waterschapsbesturen behulpzaam zijn in het regelen en inventariseren der oude archieven, vooral van die, welke van provinciaal belang geacht kunnen worden. Er zal een bekwaam deskundige worden gezonden tot het regelen van al die archieven, die Gedep. Staten noodig achten, terwijl die deskundige ook zal gezonden worden aan die besturen, die daartoe het verzoek doen, zoo Gedep. Staten oordeelen, dat zoodanig verzoek kan ingewilligd worden. Jl. Zaturdag, den tweeden dag der landbouw-tentoon- stelling te Amsterdam, is, op de Veemarkt de tentoonstelling gehouden van paarden, runderen, schapen en varkens. De lijst, der inzendingen telt 349 nummers. Duizenden en duizenden hebben de tentoonstelling bezocht, zegt de Am. Ct. Zondag avond was het getal bezoekers bijzonder groot. De toevloed uit de provinciën heeft aller verwachting overtroffen, en zeker is het dat de buitenlui met meer kennis van zaken de granen door hunne handen lieten glijden of de kaasjes beoordeelden, dan de net uitgedoschte stedeling, die (baron Versclmer maakte cr jl. Zaturdag in de sectie-vergadering opmerkzaam op) de tentoonstelling meer beschouwt als een „kijkspulletje" dan als eene gele genheid tot waartleering van den vooruitgang van den Hollandschen landbouw. Doch hoe het zij, welke de be weegredenen mogen wezen die het publiek naar het Paleis lokken, de opkomst is meer dan bevredigend en stellig ten bate van de kas der Maatschappij, die dan ook, na liet organiseren van dergelijke welgeslaagde tentoonstelling, geen deficit in haar kas verdient. Aan de tweede bekrooningslijst zijn de volgende opgaven ontleend Veeteelt. Dekhengsten voor zware tuig- en ploeg paarden, geh. in 1869 of vroeger, van vreemd of gekruist ras, 2de prijs L. Buys, te Abbenbroek. Veulenmerriën van inl. ras, gedekt in den springtijd van 1873, met haar veulen van de vorige dekking, 1ste pr. D. F. Pont, te Purmer; 3de pr. A. Bood, te Schermer. Spannen koets of rijtuig- paarden, tot weeldegebruik bestemd, niet ouder dan 7 jaren, van inl. ras, behoorlijk aangespannen, 1ste pr. D. F. Pont; 2de pr. C. Beereboot, te Grootehroek. Jonge paarden, geh. in 1870, van inl. ras, onverschillig van welk geslacht, 2de ff. Het korps van de weerbaarheid. h. De geregtigden tot het dragen van het Zilveren- en Metalen kruis. i. Eene compagnie schutterij. /c. Een kommando kavallerie tot sluiting van den trein. De trein zal rijden als volgt: Van het Station langs den Stationsweg, Bergerweg, Choorstraat, Oudevest zuidzijde, Hofstraat, HuigbrouWerstéeg, Langestraat, Hoogstraat, Gedempte Nieuwesloot naar het feestlokaal. Half een ure. De aankomst van Z. M. den Koning en hunne Koninklijke Hoogheden de Prinsen met gevolg in het feestlokaal wordt aangekondigd door eene fanfare van het muziekkorps dei- Marine. Ontvangst van Z. M. den Koning door de voltallige Feestcommissie in de feestzaal. Onmiddelijk, nadat Z. M. de Koning heeft plaats genomen, wordt door een mannenkoor een zang aangeheven, begeleid door koperen blaasinstrumenten, zijnde „Hollands Glorie,-" woorden van Dr. Groenewegen, muziek van Bichard Hol. Aanbieding van de feestbanier, door Alkmaars jufFerschap ver vaardigd, aan de feestcommissie, bij monde van jonkvrouwe Cornelia Mathilda van Foreest. Na de aanbieding van de feestbanier zang van hetzelfde mannen koor, „Vlaggelied," woorden vau Heije, muziek van Verhulst. Daarna vertrekt Z. M. de Koning van het feestlokaal naar het Stadhuis, ten einde aldaar op de groote trap door de ingezetenen te worden begroet en te bezigtigen eenige eigenhandige brieven van Prins Willem I, voor en na het beleg der stad door de Spanjaarden, aan de Begering vau de stad geschreven, benevens den brief, in den polsstok van den stads-timmerman Maarten Pieterszoon van der Meij verborgen geweest en den giftbrief van den Prins van Oranje, waarbij het „regt- van de waag" aan de Alkmaarders is geschonken, waarvan afschriften aan Zijne Majesteit den Koning zullen worden aangeboden. Ten half twee ure opening van de feesttribunes op het feestterrein pr. J. M. de Sonnaville, te Alkmaar. Rijstieren, niet oude dan 6 jaren, van inl ras, 1ste pr. R. Laan, te Beemster. Idem van vreemd of gekruist ras, 2de pr. J. Smit Cz., te Heerhugowaard; 3de pr. K. Dekker, te Schermer; prijs bestuur D. F. Pont. Pinkstieren, geb, in 1872, van inl. ras, 1ste pr. P. Rus Jr., te Bergen2de pr. C. Kreuger, te Beemster; 3de pr. C. Mehrengs, aldaar. Idem van vreemd of gekruist ras, 1ste pr. J. Pijper Jr., aldaar; 2de pr. J. J. Bakker, te Wieringerwaard. Twee beste en fraaiste melkgev. koeijen, waarvan de inzender tevens de fokker is, lste pr. N. Brantjes, te Purmerende. Twee beste en fraaiste melkgev. koeijen, lste pr. P. Jongens Wz., te Beemster; 2de pr. K. Kramer Pz., aldaar; 3de pr. W. Meiten, te Schagen. De beste dragtige koe, zoogenaamde vroegkalver, die in Oct. of Nov. moet kalven, lste pr. J. Meijer, te Schagen; 3de pr. A. Admiraal, te Schermer. Twee melkg. schotten, geb. in 1870, 2de pr. P. Koomen, te Wieringer waard. Twee melkgev. vaarzen, van inl. ras, geb. in 1871, lste pr. P. Jongens Wz. Twee vaarzen, die niet gekalfd hebben, van inl. ras, geb. in 1871, 2de pr. D. Stam Mz., te Hoogkarspel; 3de pr. W. Sluis, te Beemster. Twee kuispinken, van inl. ras, geb. in 1872, 3de pr. H. Stikkel, te Oudorp. Het mooiste halfjarig of aanhouderskalf, van inl. ras, C. C. Winder, te Avenhorn. Voor het graskuis- kalf, geb. in 1873, dat de meeste en beste kenmerken heeft van veel melkgevend ras, lste pr. D. Breebaart Kz., te Winkel; 2de pr. W. Brakenhoff Jz., te Alkmaar. Voor het stierkalf, geb. in 1873, idem, lste pr. C. Kreuger, te Beemster; pr. bestuur dezelfde. Springrammen, geb. in 1871 of vroeger, van vreemd ras, 3de pr. D. F, Pont. Idem, geb. in 1872, van Texelsch ras, 2de pr. A.C.Keijser, te Burg op Texel. Idem van vreemd ras, 2de'prijs Hulleman te Twisk; 3de pr. H. Schimmel, te Oosterblokker. Drie ooyen, geb. in 1872 of vroeger, van vreemd ras, lste pr. J. Man, te Beemster2de pr H. Schimmel. Idem van gekruist ras, lste pr. J. Hulleman; pr. bestuur, jhr. mr. J. H. v. Foreest v. d. Palm, te Anna Paulowna. Zes ramlammeren, geb. in 1873: lste pr. H. Schimmel; 2de pr. D. F. Pont. Zes ooilammeren, idem, 2de pr- dezelfde, 3de pr. jhr. mr. J. H. v. Foreest van der Palm. Zes gesneden ramlammeren of weeren, lste pr. Joh. S. Wolff, teBeemster; 3de pr. C. Groot, te Purmer. Beeren, geb. in 1872 of vroeger, 2de pr. J. van Dijk, te Hoogkarspel. De beste vette os, lste, 2de en 3de pr. W. de Geus, te Schermer. De beste vette koe, lste pr. C. J. Brantjes, te Purmerende; 2de pr. G. K. v. Garderen, te Ilpendam; 3de pr. Fr. Groot Hz., te Midwoud; pr. bestuur W. van Beers, te Purmer. De beste vette schot, lste pr. A. Waiboer Hz., te Wie ringerwaard 2de pr. C. Smit, te Schermer3de pr. G. K, v. Garderen. Het beste gemeste kalf, niet ouder dan 14 weken, lste pr. K. Hogetoorn Kz., te Beemster; 2de pr. J. Greiner, te Enkhuizen. Twee vette hamels, lste en 3de pr. G. R. Abbring, te Purmerende; pr. bestuur F. Groot Jz., te Midwoud. Twee vette ooijen, 2de pr. H. Schimmel; pr. bestuur A. Schaap qq. te Winkel. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Maat schappij werd gisteren in een der bijzalen van het Paleis gehouden, onder voorzitterschap van den vice-president, den heer van der Oudermeulen, die hulde bragt aan de ver- met muziek van de Schutterij. Eene commissie uit de Feestcommissie ontvangt op het feestterrein de Hooge Ambtenaren, de Heeren Commissarissen van orde en hen, die bijzonder aandeel hebben in de plegtiglieid van den dag. Afwisseling van muziekstukken door bovengenoemd muziekkorps. Twee ure. Aankomst van Z. M. den Koning op het feestterrein, aangekondigd door fanfare. Ontvangst van Z. M. den Koning door de voltallige feestcom missie: onmiddelijk nadat Zijne Majesteit heeft plaats genomen, muziek. I)r. N. Beets houdt de feestrede, waarna Zijne Majesteit door den President der feestcommissie wordt verzocht deu sluitsteen te leggen voor het te stichten monument „Alcmaria Victrix." Volkskoor „Wilhelmus van NassouweD," begeleid door muziek. Dr. N. Beets neemt andermaal het woord. I)e Voorzitter der feestcommissie verklaart de plegtigheid gesloten. Muziek. Volkskoor „Wien Neêrlandsch bloed." Een saluut van 21 kanonschoten verkondigt het einde der plegtigheid. Ieder wordt uitgenoodigd het eerste couplet van „'t Wilhelmus" en de twee eerste coupletten vau „Wien Neêrlandsch bloed" mede te zingen. Drie ure keert Zijne Majesteit de Koning naar het Stadhuis terug, ten einde in de gelegenheid te zijn den historischen, gecostu- meerden en allegorischen optogt te zien passeren. Vier ure. Déjeuner dinatoir, aan Zijne Majesteit den Koning in een der lokalen van het Stadhuis door het Gemeentebestuur aan geboden, met muziekuitvoering gedurende het déjeuner. Zeven ure. Volksconcert op het Hof. Bezigtiging door Zijne Majesteit den Koning met gereed staande rijtuigen van de alge meene illuminatie. Acht uur. Groot vuurwerk aan ZijDe Majesteit den Koning door het Gemeentebestuur aangeboden, met begeleiding van muziek, aan de Kanaalkade bij het Groot Noordhollandseh Kanaal.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1